MIDDELMAN MODE M MIKIMO MIKIMO MIKIMO Burgerlijke stand TRAP TEGEN HEILIGE DUITSE KOE Het vreemde raadsel van de BLOEDSTROOM (rahbels van Knelis Officiële dedelin Soester imkers besloten het winterseizoen Ned. Vrouwen Electr. Ver. DE speciaalzaak voor Uw kind. kleedt Uw kind BETER Eerste Soester Begralenis-Onderneming Contactavond S.P.S.V. Voorjaarsconcert Nederl. Motet- en Madrigaalkoor Crescendo Wijziging spreekuur burgemeester Eiermarkt ni' ?en U bent van harte Mn IK O URM/ MIDDELMAN welkom op de grote IVIUUQOrlUfl MODE op dinsdag 2 april en woensdag 3 april in onze zaak Torenstraat 19, Soest Aanvang 's avonds 8.00 uur. Een modepresentatie van een bijzonder uitgebreide kol- lektie dames-, heren- en juniorkleding 1968 Reserveer tijdig uw plaatsen bij DAMES- HEREN EN KINDERKLEDING Reispapieren Wederopbouwwet DINSDAG 26 MAART 196* ®r. H. Tap alhier, lid van de afdeling Soest tot bevordering der Bijenteelt in Nederland, hield voor de leden van deze afdeling in De Rank een lezing over Irian Barat (voormalig Nieuw Guinea). Volgens de voorzitter, de heer A. J. van Breukelen, betekende deze avond de sluiting van het winterseizoen. Hoopvol zien de imkers uit naar het komend ho- ningseizoen. Een bijzonder goede inzet voor dit seizoen is, dat de bijensuiker tegen sterk verlaagde prijs beschikbaar gesteld wordt, zonder de beperkende hoeveelheid van 12 kg. per valk. Dit houdt in, dat het aantal bijenvolken on beperkt kan worden ingewinterd. Het aantal bijenvolken voor bestuiving bedraagt dit jaar 90, maar zal nog wel hoger worden opgevoerd. Wederom gaan de imkers naar de Flevo- polder om het koolzaad te bevliegen. Spreker hoopt op een goed jaar. Dr. H. Tap nam de rest van de avond voor zijn rekening, waarbij hij vertelde over Nieuw Guinea en dia's vertoonde. Dr. Tap. die lange tijd in Nieuw Guinea heeft gewoond en deel heeft uitgemaakt van. een medisch team, heeft dikwijls de binnenlanden van dit prachtige eiland bezocht. Hij liet de aanwezigen prachtige natuurgebieden zien en zijn dochter was hem behulpzaam om deskundige toelich ting te geven. Voor de leden van de N.V.E.V. afd. „Eemland" gaf mevrouw H. Smit-Goe man, demonstratrice van de Ploegstof- fenfabriek een interessante lezing. Al lereerst besprak mevrouw Smit de hou ding van de hedendaagse vrouw, die helaas niet altijd elegant te noemen is. Goede foundations zijn ook zeer be langrijk, evenals het combineren van de assessoires, die bij de kleding gedra gen moet worden. Na dit genoegelljke praatje ging mevrouw Smit over op de Ploegstofweverijen. In 1922 was de bevolking van Best nog zeer arm; men ventte met zelfgekweek te groenten. Er ontstond een kleine ge meenschap: coöp. land bouwvereniging. In 1924 stichtte en notaris een vakan tiekolonie; slechts 4 verpleegsters uit Best kwamen helpen. Enkele oude weef getouwen geschonken door een dominee, werden in gebruik genomen en kwa men er slopen en handdoeken in de handel. Men kwam allengs in contact met de heer Piet Bleyenburg, een idea list, die vertegenwoordiger werd. Op zijn initiatief werd het bedrijfje een gemeenschap van werkgever en werk nemers. Een onderwijzeres bracht teke ningen voor de te weven stoffen. In de BUjetljds-, baby- en kin derkleding (voor jongens en meisjes tot 12 jaar). GALLENKAMP PELS WEG 11, (nabij busstation Soest-Zd.), telef. 6286 GEBORENEveline, dochter van P. Schutte en C. Schulp, Van Straelenlaan 6. Aran, zoon van R. Habermehl en B. de Waal, Van Weedestraat 35c. e-* Marco, zoon van H. Willemsen, Van de Veldeplantsoen 5 en M. E. Grijm, Re- gentesselaan 12. Maria Anna, dochter van A. van den Dljssel en J. A. M. van der Linden, Stationsweg 12. Erik Ge- rardus Antonius, zoon van G. Voskui len en J. M. M. Hilhorst, Kerkpad z.z. 47. Carel Christlaan Otto, zoon van J. Millaard en A. M. J. de Vries, Veldm. Montgomervweg 26, Soesterberg. Ro- bert Hendrik, zoon van W. van As en W. A. C. Eibers, Van Goyenlaan 188. Ingrid, dochter van A. Vos en W. den Hartog, Prof. Lorentzlaan 251, Soester berg. Elisabeth, dochter van G. van Ooijen en M. van Bloemendal, Wiek- sloterweg O.Z. 83. Berend, zoon van H. M. Jonker en E. B. Pott, Prins Hen driklaan 42. Adriaan Frederik, zoon van L. Kooij en A. H. Lammerée. Si- mon Stevinlaan 57, Soesterberg. Mar co. zoon van M. van Leijenhorst en T. H. Lubbers, Amersfoortsestraat 42, Soes terberg. ONDERTROUWD Theodorus Christof- fel Reinier Tebben, Bosboom Toussaint- straat 8 bis, Utrecht en Inneke Kamp huis, Vinkenweg 25, Soest. Jacobus Petrus van Kersen, Vosseveldlaan 39, Soest en Elisabeth Maria Beekman, Em- malaan 27, Utrecht. Thomas Alan Koch, wonende te Chicago in de Ver. Staten van Amerika en Christiane Paule Lalous. Klein Engendaalweg 94. GEHUWD Cornelis Marinus van Dijk huizen, Dijnselweg 74. Zeist en Rosalia Sibilla de Boer, Plesmanstraat 169, Soesterberg. OVERLEDEN Maria Apolonia Lurks, 80 jaar, weduwe van F. J. van Voort- huijsen, Dr s'Jacobstraat 5. Naatje Kether, 79 jaar, weduwe van S. Hetten- ga, Vledder, Wilhelminaoord, Kon. Wil- helminalaan 44. Maria Osnabrugge, 50 jaar, gehuwd met C. J. de Winter, Van Lenneplaan 73. Willem Willemse, 53 jaar, gehuwd met J. A. de Bruin, Beu kenlaan 71. Cornelis van Hinte, 89 jaar, gehuwd met D. Damminga, Saen- redamplantsoen 14. Dir. fL W. Vellinga Begrafenis. Crematie, Transport (Rouwkamer) Korte Brinkweg 28 - Soestdijk Telefoon 2731 jaren 1940-1945 werden door de wer kelozen en ook wat boeren uit de om geving de bomen omgehakt van het ter rein en werden melkkrukjes vervaar digd. Zo ontstond een industrie, wat uitgroeide tot meubeifabricage en nu Spectrum heet. Na 1945 werden in de fabriek van Ploeg eerst gordijnstoffen vervaardigd, later de japonstoffen. Men streeft er naar. dat alle artikelen be antwoorden aan normen van goede smaak; voor 100 kwaliteit en service. Alle te gebruiken garens worden eerst geverfd, daarna dubbel getwijnd. Er is voor iedereen en iedere smaak een gro te collectie. Opmerkelijk is wel, dat alle werknemers van dit bedrijf vanaf hun werkruimte uitzicht hebben over de om liggende weiden en bossen, alsof ze bin ding hebben met de natuur en alzo vreugde in hun werk beleven. Nadat de spreekster haar causerie had beëindigd, gevolgd door applaus, werd de grote collectie stalen bekeken en een lap stof verloot. De presidente van de vereniging, mevrouw A. Hosman-Aart- sen, bood mevrouw Smit als dank voor de aarddge lezing een doos bonbons aan. Op 16 april namiddag is er een thee- uurtje, te pl.m. 3 uur, voor de leden van de N.V.E.V. in het Oranjehotel en op 22 april komt mejuffrouw Hoeken dijk, ook in het Oranjehotel, spreken over „Vrouwen in donker Amsterdam". Belangstellenden zijn welkom. Op de gehouden contactavond van leden der Soester Politie Sportvereniging, wel ke in De Rank plaats vond, wist T. v. d. Meulen de wisselbeker bij het klaverjas sen te winnen, die vorig jaar in het be zit was van B. Snijders. F. la Rose toonde zich evenals vorig jaar weer de beste sjoeler en legde voor de tweede maal beslag op de wisselbe ker. De voorzitter van de S.P.S.V., inspecteur G. H. D. van Woudenberg zei in zijn openingswoord, dat de vorige contact avond niet voor 100% maar voor 200% is geslaagd. Deze avond moet het 225 worden. In zijn slotwoord, waarin hij di organisator, de heer W. v. d. Brink en de heer M. de Wolf (muzikale omlijsting) dank bracht, zei hij dat het succes van de avond meer dan 225 was geworden. De heren, aangevuld met enige dames, hielden zich bezig met klaverjassen en op vijf sjoelbakken betwisten de anderen elkaar de eer. Verder was er strijd op home-trainers, hetgeen menig zweetdruppeltje kostte. Men kon schieten op de geluksbaan er? speerwerpen en tenslotte gingen vele prijzen weg op het rad van avontuur. Tussen de bedrijven door zorgde de heer De Wolf voor dansmuziek. Het werd een aangename vrolijke avond, die voor herhaling vatbaar is. De hoofdinspecteur van politie, de heer H. G. Scholtmeijer, maakte aan het ein de van de avond de prijswinnaars be kend van klaverjassen en sjoelen. Het Nederl. Motet- en Madrigaalkoor te Soest heeft wederom in zeer korte tijd een geheel nieuw concert-program ma ingestudeerd. Dit kon verwezenlijkt worden, doordat al geruime tijd 2 dirigenten aan het koor verbonden zijn, n.1. de heren Carel Laoüt en Andries Clement. Het concert waaraaan solisten en orkest medewer ken staat ditmaal onder leiding van de heer Clement. Het concert wordt ge geven op vrijdag 5 april 's avonds 8.15 uur in de Julianakerk te Soestdijk. Op het congres van de Westduitse so ciaal-democraten heeft voorman Willy Brandt gepleit voor het aanvaarden dat de westgrens van Polen voortaan langs Oder en Neisse loopt. Zeer realistisch voegde hij eraan toe dat hij niet ver wachtte dat daardoor de Polen opeens warm zouden lopen voor de bondsrepu bliek, maar het kon de betrekkingen met oost-Europa alleen maar verbete ren. En dat dit nodig Is daarvan zijn de Westduitse regeringen al sinds lang overtuigd. De erkenning van de Oder-Neissegrens ls er overigens minder voor de Polen dan wel voor de Duitsers zelf. Brandt heeft een zeer onpopulair punt naar voren gebracht, dat hem in Duitsland zelf zeker de verdubbelde haat zal op leveren van de groeperingen van een herlevend nationalisme, die het een schande vinden dat iemand afstand zou willen doen van Duitse grond. Het is trouwens dc vraag of Brandt met zijn idee ook kanselier Kiesinger meekrijgt. Met het oog op verkiezingen is het twij felachtig of dergelijke opmerkingen wel zo goed zijn voor degene die ze uit spreekt en zijn partii. Afgeknabbeld Tenslotte heeft Brandts voorganger Schröder last genoeg gekregen toen hij onder kanselier Erhard langzaam maar zeker te knabbelen aan het betonnen standpunt dat ten aanzien van de Duit se oostgrens was opgebouwd onder Ade- nauers regime. Adenauer meende dat grenzen een kwestie waren van het hele Duitse volk waarover pas wat ge zegd kon worden in een uiteindelijk vredesverdrag. Dat werd de officiële doctrine waaraan men verknocht bleef ook al werd steeds twijfelachtiger of er ooit een vredesverdrag gesloten z: worden. En ook of er nog ooit te den ken viel over een verdwijnen van de Oostduitse D.D.R. Het argument van Brandt is dat sinds 1945 zoveel gebeurd is in de vroegere Duitse gebieden in Polen en de Sow- jet-Unie (Oost-Pruisen) dat een terug draaien van de historie nog slechts met enorme volksverhuizingen tot stand kan komen. Het is eenvoudig irreeël daar over nu nog te denken. Het zou ook een -ieuwe vracht leed over tallozen uitstorten en dat is eveneens ondenk baar. Niet terug Terug naar het oude kan men niet met een vredesverdrag - en uiteraard hele maal niet door een oorlog. Dan moet men ook niet langer over de fictie blij ven praten alsof die nog kan worden gebruikt als ruilmiddel bij onderhande lingen over een vredesverdrag - men moet het simpelweg afschrijven als een deel van de rekening voor Hillers oor log. Waar Brandt nu mee aankomt is bui ten Duitsland eigenlijk al algemeen de gedachte. Men is daar trouwens ook al wat verder gegaan en dat zal Brandt dus ook moeten gaan doen als hij zijn logica even verder doorzet. De D.D.R. bestaat ook al te lang dan dat men die nog kan negeren - een bezigheid waar aan nog teveel vlijt in Duitsland wordt besteed. En de dan volgende kwestie is dat Bonn op dezelfde gronden als het relaties aanknoopt met Oosteuropese landen die met Pankow zou moeten proberen te verwerven. Heilige koe De Duitse eenwording is nog een heilige koe in Bonn - waarvoor de verering overigens hoe langer hoe meer ont aardt in een soort vrijblijvende lip pendienst, voornamelijk om de nationa listische smaldenkers te gerieven. En om der wille van de lieve vrede doen de V.S. en Engeland en Frankrijk er ook nog een beetje aan mee, maar ook met weinig echt geloof. Terwijl deze landen in de praktijk (vooral de V.S. bij hun relaties met Moskou) streven naar een behoud van de bestaande toe stand waarin iedere wijziging alleen maar nieuwe spanningen teweeg kan brengen die moeilijker te bedwingen zijn dan de oude waarmee men zo ver trouwd is dat men ze als het ware on der het slapen regelt. Een nuchterder inzicht in Bonn - en een verdwijnen van een reële vrees on der de Oosteuropeanen voor een Duits revanchisme - kunnen er slechts toe leiden dat in der minne iets geregeld wordt in het hart van Europa. Wellicht op de duur zelfs ook nog wel een Duit se hereniging. Maar Willy Brandt is niet heel de bondsrepubliek Duitsland. Hij is zelfs niet het hele kabinet. Voorlopig zal men in Polen bijvoorbeeld graag eens zien in hoeverre hij met zijn trap tegen de heilige koe de bondsrepubldkeinen tot navolging kan bewegen. Zaterdag a.s. worden de Soester turn- kampioenschappen besloten en aangezien de gymnastiekvereniging „Crescendo" hiervoor de zaal van de r.k. Ulo welwil lend heeft afgestaan, zal de les van de meisjes van 9-12 jaar, geen doorgang vinden. De burgemeester van Soest is verhin derd om woensdag 27 maart zijn weke lijks spreekuur te houden. De burgemeester zal nu a.s donderdag 28 maart, van 9-10 uur, te spreken zijn. Op de Amersfoortse eiermarkt werden aangevoerd 45.000 stuks In prijzen van 13,/ tot 14,25. Middenprijs 13,65. Prijs per kg ƒ2,17. Naast de vele wonderen waarmee de hedendaagse wetenschap ons tegenwoor dig steeds weer confronteert, zijn er nog voldoende vreemde dingen op aar de, waarvoor nog altijd geen bevredi gende oplossing is te geven. Een ervan is de vreemde stroom die éénmaal ;n de zeven jaar langs de kust strook van Peru in Zuid-Amerika loopt en die door de bewoners als een ramp wordt gezien. Geen wonder overigens, als men weet dat de kust ten gevolge van te veel zon en te weinig neerslag een dor gebied is, waar bijna niets wil groeien. Als compensatie van die om standigheden is het water voor de kust een van 's werelds rijkste visgronden. Maar als de „bloedstroom" komt, ster ven de vissen bij duizenden en sterven ook de planten. Dat proces gaat zover dat de ontbindiende vissen het water een rode kleur geven. Zelfs de vogel zwermen die van de vis leven, verlaten het gebied als de verschrikking van de rode stroom in zicht is. Het mysterie van het koude water Hoewel Peru in de tropen ligt en men dus zou mogen aanemen dat het water er warm zou moeten zijn is dat niet het geval. Het water voor de kust is koel, de lucht ls nevelig en het hele ge bied is zeer rijk aan plankton en zee wieren, voedsel voor de vis, die er in overvloed leeft. De lage temperatuur van het water wordt veroorzaakt door de Humboldt- stroom die langs het grootste deel van de Zuidamerikaanse kust loopt. Ze buigt bij Ecuador af naar de Grote Oce aan. Waar de Humboldtstroom precies zijn koele water vandaan haalt, is niet helemaal bekend. Er zijn theorieën die spreken over koud water dat afkomstig is van de sneeuw uit het Andesgebergte of smeltwater uit het Zuidpoolgebied. Waarschijnlijker lijkt het dat het af komstig is van de zeebodem en dan tot op enkele honderden meters van het oppervlak omhoogwelt. De oorzaak van dit opstijgen zou de heersende wind kunnen zijn, want de stuwkracht van de wind duwt de bovenste watermassa's weg van het land, zodat er koud water van beneden komt om dit te vervangen. Dat verklaart echter niet waarom de koers van de stroom noordelijk is. Waarschijnlijk is hier een samenspel van factoren verantwoordelijk. Ommekeer Maar deze toestand ls niet constant, eenmaal in de zeven jaar treden er be langrijke veranderingen op. De stroom die zeven jaar lang het water koel hield, verdwijnt ineens. Het gevolg is dat de temperatuur van het water tot een voor dat gebied normale hoogte stijgt, het zoutgehalte tot een veel lager niveau daalt, de lucht boven het water warmer wordt en er een nieuwe stroom in zuidelijke richting van ongeveer 30 kilometer breedte ontstaat. Deze plotselinge veranderingen doen het plantenleven afstreven, evenals de VOOR MODERNE COIFFURES j Soesterbergsestraat 44 Telefoon 2045 SCHOORSTEEN. - Sinds vorige zomer hebben we twee gashaarden. In ons oude solide huis waren de schoorstenen voorheen, met kolenstook, kurkdroog, nu zijn ze vochtig en slaan nat uit. Wat is daartegen te doen? De schoorstenen waren goed geveegd. Antwoord: Het is geen vreemd ver schijnsel, dat de grote vochtigheid van de schoorsteen, waarop U doelt, ont staat, enige maanden na de aanschaf van nieuwe gashaarden. Ondanks goed vegen kan zich toch tegen de wanden van de schoorsteen een koek hebben gevormd, die na enige tijd los komt en de schoorsteen verstopt. Laat U deze dus zo spoedig mogelijk nakijken. Mocht de klacht aanhouden, dan kan de oor zaak liggen in een te grote capaciteit van de haard (en) en dan doet U goed het plaatselijk gasbedrijf te consulteren, want er kunnen 2ich ook nog andere oorzaken voordoen, die alleen ter plaat se te constateren zijn. LUCHTBED. - Hoe kan ik een lek ln mijn luchtbed opsporen? Antwoord: Het is niet zo'n eenvoudig probleem, dat U ons voorlegt. Inder daad ls een luchtbed te groot om Ln een teil te houden met water, teneinde zo een klein lek te vinden. Het kan na tuurlijk in een groter waterreservoir gehouden worden, bijv. in een zwem bad of zoiets. Maar U kunt het thuis nog eerst eens proberen met het in smeren van een vrij dik zeepsop, zodat bij het lek een belletje ontstaat. CLUB VAN 700. - Ik ben amateur- goochelaar en zou graag willen spelen voor bejaarden en zieken. Nu bestaat er geloof ik een club van 700. Kunt U mij arn het adres helpen? Antwoord: Waarschijnlijk bedoelt U de Ned. Magische Unie, Klovenierswal 113, Amsterdam, tel. 020-236470. Van deze bond kunnen zowel amateur- als be roeps-goochelaars lid worden, dus bent U in goed gezelschap. Ned. Spoorwegen. - Zijn de Nederlandse Spoorwegen een particulier of een over heidsbedrijf? Door wie wordt de direc teur benoemd en aan wie is hii ver antwoording schuldig? Tevens beide vragen over de Noordzuidhollandse Ver voer Mij. te Haarlem. Antwoord: De Ned. Spoorwegen vormen een semi-overheidsbedrijf, d.w.z. het is een n.v„ waarvan alle aandelen in han den 'jn van de staat. De drie direc teuren (de president-directuer. de eco nomische directeur en de technisch di recteur) worden benoemd door de raad van commissarissen en zijn ook deze raad verantwoording schuldig. De Noordzuidhollandse Vervoermij. is ook georganiseerd als een particuliere maatschappij, waarvan alle aandelen in handen zijn van de n.v. Nederlandse Spoorwegen. Ook hier wordt de direc teur benoemd door de raad van com missarissen (prominente spoorwegmen sen dus hier) aan wie hij ook verant woording schuldig is. VOORRANG. - Als bij langebaanwed- strijden op de schaats twee rijders pre cies tegelijk bij een kruising aankomen, wie mag dan voorgaan? Antwoord: Bij langebaanwedstrijden heeft van de rijders, die gelijktijdig bij een kruising arriveren, degene die uit de buitenbocht komt, voorrang, omdat hij een grotere afstand heeft afgelegd. De binnenzijde mag hem daarbij in geen enkel opzicht hinderen. vissen in grote getale omkomen, voor zover ze niet overhaast het gebied ver laten. Deze sterfte is ook het vertrek sein voor de vogels, die geen voedsel meer vinden. Op de altijd zo dorre kust valt een waarlijk tropische re genval. Alle leven tot minstens vijfen twintig meter diepte is aan de genade van de nieuwe stroom overgeleverd. Verkleuring In deze fase wordt het water blauw, omdat de plantengroei dit het normaal een groene kleur geeft, is afgestorven. De volgende fase die kan optreden, kenmerkt zich door een geelbruine kleur van het water. Dit wordt veroor zaakt door het afsterven van de overge bleven vis. Iets moet bezig zijn ze uit te roeien en waarschijnlijk is het een contact tussen het nu koude water en een warme stroming die onder invloed van de wind uit de kust komt. Er ont staat een plotselinge schok, die door geen plant of vis overleefd wordt. In wat voor omvang deze nieuwe ramp het leven in zee treft verraadt de kleur van het water. Door de honder den visselijken verandert het weer van kleur en verzuurt door het rottingspro ces van de kadavertjes. Het ergste is het wanneer het water rood wordt. De zee is dan bijna verzadigd van kleine organismen, dinoflagellaten, die een do delijk vergif voor de vis vormen. Hier door kan de ramp zich uitbreiden op veel grotere schaaL Oorzaak Pas na deze laatste toestand begint de oorspronkelijke situatie zich weer lang zaam te herstellen. Tot zeven jaar erna het verschijnsel in meer of mindere ma te zich herhaalt. Er is opgemerkt dat de „rode stroom" in de Bijbel ook ver noemd wordt als Mozes de bloedplaag over Egypte roept. De dood van de vis sen past eveneens ïn dif kader. Wat is nu de oorzaak van het ver schijnsel? Men heeft na kunnen gaan dat de tegenovergestelde stroom met het lage zoutgehalte uit de Golf van Guayaquil kan komen, of een verleng stuk is van de Equatoriale Tegenstroom, die uit de Grote Oceaan naar het oos ten stroomt. Dit zou het lage zoutge halte verklaren. Men kan ook rustig aannemen dat de winden die in het gebied heersen, een belangrijke rol spelen. Toch blijft men dan met een zevenjarige cyclus zitten. Het getal zeven speelt in de overleve ring van vele volken een grote rol. Ook de Bijbel noemt het getal van zeven jaren heel vaak. Men heeft bomen in Peru omgehakt om de jaarringen te bekijken en ook hier is iedere zevende ring duidelijk herkenbaar. Het zou niet onmogelijk zijn dat de zonnevlekkency- clus van invloed is op de rode stroom. De activiteit van de zonnevlekken heb ben een streke invloed op atmosferisch gebied. Ze kunnen ernstige storingen ln de winden teweeg brengen. Natuurlijk heeft men nagegaan sinds wanneer het verschijnsel is gesigna leerd. Daarbij kwam men tot de ont dekking dat de zevenjaars cyclus niet eerder vermeld staat dan sinds 1864. Daarvoor zijn de hveige plasregens die ermee gepaard gaan, niet opgetekend. Dit zou erop wijzen dat de stroom wis seling nog niet zo oud is Bovendien kan het zijn dat de stroom wisseling langzaam bezig is weer te verdwijnen. Ln 1946 trad zij in zeer geringe mate op, in 1953 was het min der ernstig dan men verwachtte. Mis schien dat het binnenkort helemaal ver dwenen is. Dan zou men met een merk waardig verschijnsel te kampen hebben dat gedurende een eeuw lang optrad en daarna weer verdween. Mischien niet voorgoed, misschien dat in de komende eeuwen de hele geschiedenis opnieuw begint. Voor de „rode stroom" van Peru echter gaat verdwijnen, als dat het geval is, hoopt men echter voldoende onderzoe kingen te kunnen verrichten om de oorzaak te kunnen aantonen. Ajje ut ming vraogt dan mok zeige dak veur dc zoveulste maol in ming leve weer een knaape er- vaoring rieker bin eworre. Al mottik der eerlukker wies derek bie zeige dat- tut veur ming nde zo arrug waas as veur Gart. Hie waas vaan de week op femiliebezoek gewees bie de een of aore zwaoger vaan zun vrou int een of aore darrup an de Lek, waorvaan de naom ming nie een twee 'r;e te binnen wil schiete, maor da 'l '.erop nog wel schaat ik zo. rin of ut noeng komp deurdat Gart ut j zo bar krek neemp mit ut aad- vies, snoep gezond, neem un aappul, <e haad ut zowaat nie meer vaan de pien in ze moei. Das veur ming hele- gaor geen prebleem, daorveur heppik un draank in huus, die alleen bie appe- 'eek „Bols" te verkriege is. Maor Gart vongd bie pienstillende mid- dele en bie ming liefdraank geen ge- naaije, dus der bleef maor een ding oveT, naor de maan die mit vaakmaan- I ~chaap in een andurmans taande en Meze peutert, de taandarts Oh, veurk ut weer vergeet, die zwaoger vaan Gaart v/oonde in Wiek bij Duur stede, nee in Vreeswiek, noeng jao. ut doetter eigeluk heul nie toe, hie kwaam der vaandaon mit pein in zu kaoke en da was ut arrugste. Noeng hebbe alls minse teugeswoordug un eige dokter, taandaarts en appeteek, dus toog Gart mit ming an ze zij, veur geestelukke en lichaomelukke ongder- siteuning, naor de taandaarts. De goeie maan waas ziek, dus die laag heus wel an wa aores te denke dan an Gart ze kiesping. Un bar goed ding vaan deze tied is datter overaal plaots- vervaangers veur binne, dus wullie weer saome naor de vollegende taande- peuteraor, nie tuus. Toeng begonne we saome te beseffe da wullie der mit ongze gedaachte dat dokturs en taand- aartse een bietje een sosiejaol. diens- verlenend beroep hadde, behoorluk naos zaate. De ervaonnge die wij saome op- deeje, gaove ut ideej dattut heul ge woon een vaak ls. Krek as schilder of timmermaan. Wa da betref ister een behoorluk ver schil tusse een huusarts en een taand aarts. Een vergelijking die heul ruum uutvaalt int veuxdeel vaan de huus arts, daor kejje nog rusrtug vaan zeige die staot daag en naach klaor, da mag je nog roeping noeme. Bie één zoon taandepeuteraor waas Gart haos zun pien kwieteraokt, maor da kwaam omdaat ongze taande vaan verbaozing uut ongze mond viele. Ik kent nie zo neer schrieve as die vriejer ut uutschreeuwde, maor ut kwaam hierop neer, da minse mit pien in hun moei bie hem kwaame, al kong- de ze ut haos nie meer houwe, maor moste baarste van de pien, as trekke hem niet uut kwaam. Zullie moste der maor veur zorrege dazze alleen maor kiespien krege ast hem uut kwaam. We kongde, en Gart int bezonder, alleenug nog maor laache as een boer mit kiespien. Maor al mit al waas Gart nog steeds zun pien in de kaoke nie kwiet. Ut was bar gelukkug datter nog een taand aarts waas die nog de juuste opvaating van zijn warruk haad en Gart vaan zun pien verloste. Noeng zalle der bes naos die ene die Gart hep gehollepe nog wel een paor goeie weze, maor nao utgeen wullie meejmaokte nie zo bar veul. Veur ming had Gart net zo goed in Vreeswiek kenne blieve om die kies deruut te laote haole, maor hie zeej stel je is veur datter in Vreeswiek maor één taandaarts woont, en dattie ut ok nie zo bar hoog op hep mit zo vaak. Neej. dan maor un Soesder en geen Vreeswieker taandaarts an ming lief. Noeng ist veur ming heulegaor nie muujeluk om dit effe neer te penne, waant ik bin nie meer an die luu over geleverd, ofk ut zellef doe? Neen, maor wat mot die taandaarts mit ming vaal- se taande nog uutvrete. Laot die schreeuwende tandepeuteraor maor blie weze datter nog een hoop minse mit echte slechte taande binne, waant aores kon hie zun keel en zun witte jaas wel an de kaapstok haange, schaat ik zo. TORENSTRAAT 19 SOEST TEL. 2424 De burgemeester van Soest vartlgt er de aandacht van belanghebbenden op, dat thans de volgende reispapieren worden verstrekt a. paspoort, geldig voor 5 jaar. waarvan de kosten ƒ17,50 bedragen; een paapoort kan tot 5 jaar na afloop voor toeris tische doeleinden gebruikt worden voor reizen naar Andorra, België, West-Duits- land, Frankrijk. Italië, Luxemburg, Mo naco, Oostenrijk en Zwitserland; b. toeristenkaart, geldig voor 2 jaar, waarvan de kosten 10,=^ bedragen; verlenging is niet mogelijk en de kaart kan na afloop niet meer als reispapier gebruikt worden. De voorheen afgegeven toeristenkaart A met een geldigheidsduur van 2 maan den, wordt niet meer verstrekt. Men dient er rekening mee te houden dat de behandeling van een aanvraag voor reispapier circa 14 dagen duurt. Soest, 25 maart 1968. Burgemeester en wethouders van Soest maken bekend dat zij voornemens zijn om aan de Stichting lichamelijke opvoe ding en sport Soest, Steenhoffstraat 4 te Soest, op haar daartoe gedaan ver zoek, op grond van het bepaalde in ar tikel 20 van de Wederopbouwwet, ver gunning te verlenen voor het bouwen van een sporthal op het perceel, gelegen aan de Beukenlaan, kadastraal bekend gemeente Soest, sectie H, nummer 8452 en 9184, zulks in afwijking van het bestem mingsplan voor gronden gelegen ten noorden van de spoorlijn Utrecht-Amers- foort. Alvorens een definitieve beslissing te ne men stellen zij belanghebbenden in de gelegenheid om binnen een termijn van één week na de dagtekening van deze bekendmaking hun eventuele bezwaren schriftelijk bij hen in te dienen. De op de bouwaanvrage betrekking hebbende stukken liggen gedurende diezelfde ter mijn ter gemeentesecretarie ter inzag*, Soest, 26 maart 1968. ouO,-aW-:4t

Soester Courant | 1968 | | pagina 5