JU Cau >ko MARCHAL HAARMODE ONRUST IN OOSTEUROPA M. TUSSEN EEN NIEUW GAZON Eerste Gooise Kleding Verhuur IS DE MENS OP ZIJN RETOUR BIJNA BAAS IN EIGEN HUIS ALARM aan gemeentelijke voorlichtingsdienst BOEKENFEEST Hoe is situatie in randstaten Medische dienst PREDIKBEURTEN R.K. Kerkdiensten Rouw- en Trouwkleding gelegenheidskleding Telef. Brandweer 3-3-3-3 Politiebureau 4-4-4-4 COUTURE 68 J. HOPPENBROUWERS De moderne mens een toonbeeld van droevige lichamelijke conditie Bedrijfsongeval Boekenweek 30 maart - O april VAN DE VEN'S BOEKHANDEL VRIJDAG 29 MAART 1968 We Sowjet-Unie meende na de oorlog met nazi-Duitsland een krans van rand staten nodig te hebben om zich een machtspositie in Europa en de wereld te verwerven. Het eiste van buren gehoorzaamheid èn politieke betrouwbaarheid. Deze betrouwbaarheid kwam in feite neer op de eis van onderworpenheid en slaafse navolging. De satellieten van Moskou dienden zich te bedienen van de zelfde leuzen als het Kremlin, om hiermee het idee van saamhorigheid te demon streren. Zeker onder Stalin werd kritiek op Moskou gelijkgesteld met verraad. Maar in de loop der jaren zijn de Sowjets tot de ontdekking gekomen, dat „volksdemocra tieën" niet voor opstanden gevrijwaard blijven. De legendarische volksopstand in de straten van Boedapest vormde hier het bewijs van. Sindsdien heeft Moskou de strak getrokken teugel iets laten vieren, maar vrijheid van meningsuiting en andere democratische verworvenheden zijn achter het ijzeren gordijn nog steeds taboe. De recente onlusten in Tsjecho-Slowakije en Polen doen vermoeden dat de randstaat-situatie vele Oosteuropeanen begint te vervelen. gering was reeds pro-Russisch. Toch kwam het in Polen, waar de nationale gevoelens zeer sterk leven onder de be volking, aldra tot ernstige strubbelingen. Er ontstond een soort „burgeroorlog" tussen twee communistische groepen een die zich helemaal afhankelijk van Moskou had gemaakt en een die de Rus sische schering met een sterke Poolse inslag wilde verweven. Gomoelka was een der voormannen van de laatste groep en hij werd in 1948 zelfs door zijn tegenstanders gevangen gezet. Pas in juni 1956 wist de groep Gomoelka na hevige onlusten in Warschau en andere Poolse steden de macht te grijpen. On der Gomoelka werd het bewind min of meer geliberaliseerd. Zo was Polen het eerste land achter het ijzeren gordijn, dat zijn schouwburgen en musea open zette voor moderne kunstuitingen. Maar kennelijk is voor velen in dit land het bewind Gomoelka nog niet liberaal genoeg. Bij verschillende groepen van de bevolking (studenten, joden) leven sterke nationale gevoelens, men wil in deze kringen helemaal los komen van Mos kou. In de meeste Russische satellietstaten werd het communisme na de tweede we reldoorlog met geweld ingevoerd. Een uitzondering is Polen. Weliswaar kreeg Polen in 1945 onmiddellijk een commu nistisch bewind, maar de toenmalige re- De artsendienst wordt dit weekeinde waargenomen van zaterdagmorgen 12.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur door de artsen B. C. A. Nicolas, Steenhoff- straat 12, tel. 2667 en J. Kuipers, Mid delwijkstraat 34, tel. 2815. Tandartsen Zaterdag, van 13.00-13.30 uur J. G. van Eek, Wald. Pyrmontlaan la en zondag, van 13.00-13.30 uur, M. L. Evers, Ir. Menkolaan 75. Apotheek Zaterdag en zondag geopend apotheek „Soest-Zuid". Avond- en nachtdienst t.m. vrijdag 5 april apotheek „Soest-Zuid". Oranje-Groene Kruis. Zr. G. Pluim, Bosstraat 29, tel. 4610. YVit-Gele-Kruis Zr. Bijlard, Saenredamplantsoen 15, tel. 5425, b.g.g. briefje in brievenbus. Groene Kruis Zr. Beima, De Genestetlaan 3 B, telef. 2427. HERVORMDE KERKEN Oude Kerk, Kerkstraat. Zondag 9 uur Gezinsdienst. 10 uur ds H. Roest. 19 uur ds K. van Diere m.m.v. Kerk koor. Tijdens de morgendienst kinderoppas. Donderdag 19.15 uur Oec. Avondgebed. Emmakerk, RegentesseJaan. Zondag 10 uur ds K. van Liere. M.m.v. Sursum Corda. 19 uur ds H. Roest. Tijdens de morgendienst kinderoppas. Heeskapel, Insingerstraat. 10 uur ds G. Mol. Zonnegloren, Soesterbergsestraat Zondag 10 uur ds H. A. Lombartv Utrecht. EItheto, Driftje. 10.15 uur Jeugdkerk. Ichtuskerk, Alb. Cuyplaan. 10 en 17 uur ds J. Smit. Sav. Lohmanschool, Driehoeksweg 11.30 uur Zondagsschool. Gebouw Middelwijk, P. de Hooghlaan. 10 uur Zondagsschool. GEREFORMEERDE KERKEN .1 ulianakerk 10 en 5 uur ds G. Rang. Interkerkelijke Zondagsschool Da Costaschool. Pr. Bernhardlaan. Zondag 10 uur Zondagsschool. VVilhelminakerk Zondag 10 en 5 uur ds J. Thomas, Amersfoort. GEREF. KERF EItheto, Driftje. 3.30 uur ds H. Brink, Kampen. 3 uur ds H. Brink, Kampen. Kerkgebouw N.P.B., Rembrandtlaan 20. 8.30 uur ds J. P. Moerkoert, H. Avond maal. 15.00 uur ds J. P. Moerkoert. Dankzeg ging. CHR. GEREFORMEERDE KERK Zondag 10 uur ds P. de Smit. 15.30 uur ds N. de Jong, Driebergen. GEREF. GEMEENTE Kleine Rembrandtzaal Zondag 10 en 5 uur Leesdienst. VER v. VRIJZ. GODSDIENST!GEN Afd. van de Ned. Protestantenbond Rembrandtlaan 20. 10.15 uur ds W. Leerink. 19.00 uur ds W. Leerink in Braamhage. A D VENTSGEMEENTE 10 uur Bijbelstudie. 11 uur Prediker P. Klop. BA ARN DOOPSGEZINDE GEMEENTE Zondag 10.30 uur ds R. de Zeeuw, Utrecht. Volle Evangelie-gemeente „Baarn-Soest" Burg. Penstraat 4, Baarn. Elke zondagmorgen 10 uur. EVANGELISCH LUTH- GEMEENTE Kapelstraat 7. Zondag 10.30 uur ds G. J. Duyvendak, Utrecht. 10.30 uur Kinderdienst in de Luther- kapel. KERK SOEST. Steenhoffstraat. Zondag H. Missen tf 8 en 11.30 uur. 9.30 uur Hoogmis. In de week H. Missen maandag, dins dag en donderdag 8 en 9 uur. Vrijdag en zaterdag 9 uur. Zaterdagavond 19.00 KERK SOESTDIJK, Burg. Grothestraai Zaterdag H. Missen 9.00 en 19.00 uur. Zondag H. Missen 8 en 9.30 uur, 11 uur Hoogmis. H. Missen maandag 19.00 uur; dinsdag, woensdag en vrijdag 8.00 uur; donderdag 19.00 uur; zaterdag 9 en 19 uur. KERK SOEST-Z., St. Willibrordusstraat. Zondag H. Missen te 8 en 11.30 uur. 9,30 uur Hoogmis. In de week H. Missen te 8 uur, woens dag 19 uur Avondmis. Zaterdag 19 uur Avondmis. VAN WEEDESTRAAT 52 SOESTERBERGSESTRAAT 30 Laanstraat 55 - Baarn Telefoon 2783. Tsjecho-Slowakije De val van Novotny en de onlusten in Praag komen voor de politieke insider rüet geheel onverwacht. In Tsjecho-Slo wakije, waar twintig jaar geleden de re gering van Benesj werd afgezet, werd het communisme met geweld ingevoerd èn met harde hand gehandhaafd. De ri goureuze stalinistische lijn werd door premier Gottwald konsekwent doorge trokken, zelfs na de dood van de Rus sische dictator, toen onder invloed van Chroesjtsjow in de overige randstaten het liberaliseringsproces op gang kwam. In Tsjecho-Slowakije werd tot voor kort iedere kritiek op het regiem in de kiem gesmoord, schrijvers werden vervolgd of gemuilkorfd, kortom de burgers hadden zich maar te schikken naar de wil van de autoriteiten. Wie niet wilde, werd hard aangepakt. Wel vertoonde de Tsje chische economie onder invloed van de bekwame prof. Sik de laatste jaren een modernere inslag en premier Novotny was een milder dictator dan zijn voor ganger Gottwald. Zo heeft hij de ka tholieken in zijn land voor zich ingeno men door de tijdens Gottwalds bewind gearresteerde bisschoppen, waaronder de bekende Beran, weer vrij te laten. De onlusten, die thans in dit land heer sen, wijzen er echter op dat het regiem nog meer democratisch water in de sta linistische wijn moet doen. In Oost-Duitsland blijft de politieke si tuatie onveranderd. Ulbricht is en blijft een trouwe paladijn van de heersers in het Kremlin. Hetzelfde schijnt te gelden voor Bulgarije, maar dat is ten dele maar schijn. De Bulgaren zijn helemaal niet zo enthousiast over de bevoogding van Moskou, maar zij zijn meer dan welke andere randstaat ook econo misch zozeer afhankelijk van Moskou, dat een opstand tegen de Russische machthebbers economische zelfmoord zou betekenen en het land in armoede en ellende zou dompelen. Liberaler van karakter is het Roemeense bewind. Roemenië is op het ogenblik zelfs de grote rebel in het Oosteuropese kamp, al speelt het die rol op vrij on opvallende wijze. Maurer is een heel andere communist dan de beruchte Anna Pauker en de stalinist Georgioe Dej, die na de oorlog van Roemenië een politie staat wisten te maken. De huidige Roemeense regeringsleider, die vorig jaar zelfs een bezoek aan ons land bracht, streeft naar een meer onaf hankelijke koers. Hij wilde wel samen werken met de Russen maar niet aan hen onderworpen zijn. In het Kremlin zal men zijn activiteiten wel met argus ogen gadeslaan, maar de Russische machthebbers hebben van „Boedapest" blijkbaar toch iets geleerd en laten Mau rer maar schuiven. Anti-communistische toneelstukken mogen overigens in Roe menië nog steeds niet worden vertoond... Hongarije In Boedapest kwamen de georganiseerde Hongaarse arbeiders in 1956 tot massale demonstraties, die op bloedige wijze door de Russen de kop worden ingedrukt. On der Janos Kadar is het Hongaarse be wind daarna een ietwat gematigder koers ingeslagen, gematigder zelfs als die in Tsjecho-Slowakije. Voor alles vreesde het Kremlin een nieuwe opstand in dit land. die de Sowjet-Unie wel weer neer zou kunnen slaan maar die haar reputatie opnieuw ernstig afbreuk zou doen. Een gematigder koers dus in Hongarije, waar in de schouwburgen meer mag dan in Praag of Sofia. De Hongaren moesten de illusie hebben dat zij vrij zijn, dan zijn ze wel tevreden. Zo zal Kadar on getwijfeld redeneren. Ook in economisch opzicht is er in dit land veel verbeterd. Zo krijgen de Hongaren tevens de illu sie, dat "welvaart het beste onder een communistisch bewind te bereiken valt. Maar in velerlei opzicht is Kadar een orthodoxe communist. Hij blijft trouw aan het handje van Moskou lopen en stelt zich kritisch op tegen de Roemeen se regeringsleider, die dat handje graag los wil laten. Toch krijgen we de indruk dat Moskou er offers voor over heeftom de bevolking in Tsjecho-Slowakije en Polen onder de comunistische vaan te houden. Excessen als twaalf jaar gele den in Boedapest plaatsvonden, ver wachten we niet. „Laat de teugels wat vieren om het volk tevreden te stellen". Een dergelijke opdracht zal inmiddels wel van Moskou naar de Tsjechische en Poolse regeringsleiders zijn uitgegaan. De maand april nadert weer, de maand waarin we moeten beginnen met de aanleg van een gazon. Voor een gazon is een humusrijke. vocht- en kalkhoudende grond het meest wenselijk. De grond moet vooraf los gewerkt worden, eventuele oude zo den moeten goed stuk gestoten worden en alles moet terdege naar onderen ge bracht worden, dus goed onderspitten, dit is nodig om verzakking te voorko men. Vooraf moeten ook alle onkruiden, voor al witte kweekgraswortels, hout, boom wortels, stenen enz. verwijderd worden, waarna we de grond mooi gelijk maken. Fijngemaakte natuurmeststoffen moeten ondiep ondergespit worden. Grondklui- ten goed fijn maken met de hark. Ge bruikt u uitsluitend kunstmest (dat kan op goede tuingrond) dan moet deze grond vooraf goed fijn gemaakt worden, cn dient een mengsel van patentkali, superfosfaat en kopersulfaat te worden uitgestrooid, waarna de grond veertien dagen moet rusten. Het zaaien Begin april kan gezaaid worden. Kies hiervoor een windstille dag, en maak de grond vooraf opnieuw gelijk, rol haar enigszins vast met d'4 tuinrol, eventueel met plankjes onder de schoe nen. Vervolgens wordt de bovengrond zeer ondiep losgemaakt met de hark. Zaai vooral niet te dik, in kleine tuinen per 10 m2 hoogstens 3 ons graszaad. Teneinde een betere verdeling te ver krijgen, vermengen we het zaad met wat metselzand en met wat menie tegen de mussen. Is het zaad uitgestrooid, dan dient het voorzichtig in de grond gewerkt te wor den, dit kan gebeuren met de hark, vervolgens wordt de grond weer wat vastgerold. Voor zandige gronden ne men we als mengsel, indien gelegen in de volle zon, 20 paceijgras, 30 schapengras, 10 fijn bladig schapen gras, 20 °/o veldheemdgras en 20 bos- beemdgras. Voor schaduwtuinen: 20 °/o bosbeemd- gras, 10 ruwbeemdgras, 30 °/o fijnbla- dig schapengras, 20 fioringras en 20 °'o roodzwenkgras. Beter is het niet te sproeien, maar dit over te laten aan de natuur, tenzij het natuurlijk strikt noodzakelijk is. Ten- e'nde verstuiven tegen te gaan, bren gen we een laagje aarde aan over het terrein direct na het inwerken van het zaad. Met de zeis! Pas opgekomen gras mag niet direct worden gemaaid, we rm-ten het eerst goed laten uitgroeien en daarna met een zeis afmaaien. Daarna kan het eenmaal per week, echter zeker eens in de veertien dagen gekort worden met een grasmaaimachine. Hoe korter het gras gehouden wordt, hoe beter, echter de eerste keren de machine niet te kort stellen, daarna zo kort mogelijk. Er dient de ene keer gemaaid te wor den over de lengte, de andere keer over de breedte. Het maaisel laten liggen en 's avonds wegharken, daarna flink sproeien. Eind oktober is het gras doorgaans vol doende uitgegroeid en kan het voor de laatste maal gemaaid worden, want het is beter dat het gras voor de winter kort gemaaid is. Teneinde rotte plek ken te voorkomen, moeten afgevallen bladeren steeds weggeharkt worden. On kruiden (paardebloemen, madeliefjes en weegbree) moeten het heiejaar door uit gestoken worden. De bestaande grasmat Een bestaand gazon moet in het voor- ar opnieuw bemest worden met korte stalmest, U kunt hiervoor ook gezeefde bladgrond en compost nemen, desnoods vermengd met korrelmest. Tijdens de zomermaanden moet u de groei er bij vochtig weer inhouden met korrelmest. Kale plekken moeten in het voorjaar bijgezaaid worden. Mosplekken kunnen gedood worden door kalkgift of uitsteken en opnieuw zaaien. Denkt U er vooral om de kanten steeds te kr >pen en in het voor- en najaar deze af te steken met een kantensteker. SCHRIKSI.AAN 19 SOESTDIJK TELEFOON 3990 Mode zo jong, fris en opwin dend als de lente zelf. Jong! Eigentijds! (voor elke leef tijd). Van stoffen die plezierig in het dragen zijn. Dus Mode die u mooi vindt, jk en dragen wilt. Van Weedestraat 80-82 - Soestdijk :hMB.<ANü l LAAN 18 - TEL. 02155-4785 Velen van ons zullen, wanneer ze eens heel eerlijk voor zichzelf z'yn, moeten toegeven, dat ze lichamelijk niet meer tot zoveel in staat zijn. En wanneer we eens iets verder kijken in de natuur, zullen we volmondig moeten toegeven, dat de mens als soort in deze natuur maar een droevig figuur slaat en ernstig op zyn retour is. Als we in de natuur om ons heen kijken, dan zien we daarin een groot aantal schepselen, planten en dieren, die niet met de rede zijn begaafd. Schepselen, die leven volgens de wetten van de natuur, en die zich daar strak aan houden, omdat zij niet anders kunnen door gebrek aan rede. In die natuur treffen we ook de mens, als enig schepsel op deze wereld begiftigd met het verstand, met de mogelijkheid tot redelijk denken en dit schepsel bevindt zich in een droevige lichamelijke conditie, juist als gevolg van deze mogelijkheid tot denken. Want wat is er gebeurd hp upttpn van ïlp natuur schoolrapport dient even zwaar te we- ÜC WCllCn VdH ue na.lUur gen> ajs een onvoldoende voor een van Toen de mens nog in een primitief sta- zogenaamde „hoofdvakken". De mens dium leefde, was zijn denkvermogen be- moet er tegen waken te eenzijdig te perkt en leefde hij evenals de planten worden. Nu kan het nog, het is nog niet en dieren om hem heen volgens de wet- *e *aa* ten van de natuur. Hij voerde een da gelijkse en voortdurende strijd om het naakte bestaan, tegen de elementen en tegen de gevaren om hem heen die hem bedreigden. Hij moest om in leven te kunnen blijven zich voeden en dit voed sel moest hij vergaren of veroveren zonder hulpmiddelen, slechts met zijn handen, tanden en zijn lichaamskracht. Hij stond daarbij bloot aan warmte en koude, aan regen en wind. Zoals dat in de gehele natuur geschiedt, werd ook een jong mensenkind reeds op zeer jeugdige leeftijd door de ouders voorbereid op het leven dat hem te wachten stond. Het gevolg hiervan was, dat het kind zich lichamelijk goed ont wikkelde, want in die tijd was een uit stekende lichaamsconditie slechts de enige mogelijkheid om zich te handha ven. Wie ziek of zwak was, schoot er onherroepelijk het leven bij in. Dat is wat men natuurlijke selectie noemt. In een dergelijke natuurstaat blijven slechts de gezonden en sterken leven enplanten zich voort. En wjj Dat is het wat wij thans missen. Onze geest heeft zich eenparig versneld ont wikkeld. Aanvankelijk kalmpjes aan, doch later, en zeker in de laatste hon derd jaar op een wijze die ons stil maakt. Wij leerden ons het leven te ver gemakkelijken, wij leerden te leven met behulp van kunstgrepen, ziekten uit te bannen enz. Kinderen die onvolgroeid worden geboren, worden in dc couveuse gelegd en krijgen later weer zwakke kinderen. Het accent van het leven werd verlegd van de lichamelijke naar de geestelijke conditie. Er is geen uitstekende licha melijke conditie meer nodig om ïrr leven te blijven en /olgens de geldende nor men in dit leven te slagen. Slechts de geest is belangrijk. Wie het scherpst van geest is, is in het huidige leven van de mens de sterkste. Hij heeft macht en gezsg. Gezien het feit, dat de lichamelijke con ditie van de mens niet meer de belang rijkste factor voor het leven is, wordt van jong af de volle aandacht van het kind reeds gericht op de geestelijke ont wikkeling en wordt de lichamelijke ont wikkeling verwaarloosd. Afbraak De wetenschap en de techniek, kinderen van de geestelijke ontwikkeling van de mens, maken het hem mogelijk te leven op een lichamelijk ontwikkelingsmini mum. Een van de meest elementaire be wegingen van de mens, het lopen, wordt zelfs tot een minimum gereduceerd. De mens fietst, de mens bromt, de mens rijdt in een auto, zelfs als hij even om de hoek van de straat sigaretten moet halen. Het werk binnenshuis, dat door de meesten van ons wordt verricht, is er evenmin geschikt voor om onze lichame lijke conditie op te voeren. Velen ver richten zittend werk, anderen die staan, verrichten arbeid die sterk gespeciali seerd is en waarbij slechts bepaalde li chaamsdelen en spieren in actie zijn. Probleem Wat moet de mens dan doen? De pro blemen stapelen zich op. Moeten we dan Spartaans gaan leven? Moeten we kin deren die als onvolwaardigen worden ;eboren doden? In de natuur zien we dit gebeuren! Moeten we terug naar de oertijd om ons lichaams in goede con ditie te brengen en te houden? Moeten we dan de medische wetenschap die al het zwakke een levenskans geeft, uit schakelen, om op die manier op ons zelf een vorm van natuurlijke selectie toe te passerf? Er doemen vele, vele vragen op. Het antwoord luidt: „Neen!" Wij behoe ven al die dingen niet te doen. Zij zou den in strijd zijn met de meest elemen taire menselijke begrippen. Maar er is één ding dat wij vergaten, iets dat de oude Grieken nog konden, namelijk dat een gezonde geest slechts kan huizen in een gezond lichaam. Wij behoeven daar toe niet tot een soort van lichaamscultus over te gaan, want dat zou onverstandig zijn. Maar wat meer aandacht voor onze lichamelijke ontwikkeling en die van onze kinderen zou wel verstandig zijn. Een belangrijke taak ligt in deze bij ouders en opvoeders, die de kinderen hierin kunnen opvoeden. Een slecht cij fer voor lichamelijke oefening op het Eindelijk wordt er dan. gesaneerd op het gebied van de gemeentelijke inkom sten. De 'dwaze toestand, dat "het Rijk alle gemeentebesturen bevoogde door bepaalde gemeentelijke plannen wel en andere te financieren, kan daarmede uit de tijd raken. De ene gemeente stelt nu eenmaal meer prijs op een zwembad en de andere geeft de voorkeur aan een gemeen schapshuis of een nieuwe brug. En als in een bepaalde plaats de jeugd beter van de straat kan worden gehouden door de aanleg van sportvelden, moet dat in die gemeente zonder meer uit voerbaar zijn, zonder tegenwerking op hoog niveau die er de goedkeuring aan onthoudt. Wij juichen het daarom toe, indien de gemeenten hun eigen inkomsten kunnen regelen door de afzonderlijke gemeente belasting. Een aantal andere lapmid deltjes, zoals de vermakelijkheidsbelas ting, de straat- en baatbelasting, de overjirige personele en de grondbelas ting kunnen dan gevoeglijk komen te vervallen. Ze wekten meer wrevel dan dat ze aan tientjes opbrachten. Wij ho pen, dat daarmee ook het trage en langzamerhand toch wel gehate goed keu ringsbeleid van Den Haag werdt afgeschaft, zodat de gemeenten werke lijk de begroting kunnen baseren op hetgeen de gemeente en de gemeenschap zelve nodig hebben. De P.T.T. heeft voor landelijk gebruik ter alarmering van rijkspolitie, zieken wagens enz. een nummer 0011 gereser veerd. Door technische voorbereidingen is dit nummer in alle telefoonnetten gelijk en behoeft men na een ongeluk in een onbekende streek niet meer te gaan zoeken in welke gemeente men terecht is gekomen, wat daarvan het kengetal is en welk nummer de politie of de ziekenautogarage daar dan bezit ten. Men draait aan de eerste de beste telefoon slechts de vier cijfers 0011 en krijgt onmiddellijk contact met de alarmcentrale voor dat gewest. Helaas kan dat nummer nog niet wor den ingevoerd. Zowel de minister van justitie alsook de minister van binnen landse zaken willen het voor hun po litie reserveren en het niet aan de an der gunnen. En dat noemt men dan in regeringskringen nog „vooruitzien". Aan de Birkstraat is woensdag de 4G- jarige M. M. bij een bedrijfsongeval ge wond geraakt. Bij de in aanbouw zijnde fabriek ging hij bijna vier meter boven de begane grond op een gescheurde betonplaat voor de dakbedekking staan. De betonplaat brak prompt. De heer M. viel naar beneden en brak daarbij een aantal ribben. Een collega kwam op de heer M. terecht en liep slechts en kele onbetekende schaafwonden op. De heer M., afkomstig uit Zwanenburg, is opgenomen in het ziekenhuis Zonne gloren. De Soester V.V.V. blijkt in nog altijd sterk toenemende mate in een behoefte te voorzien, met name op het terrein van de informatie. Van jaar tot jaar maken meer mensen gebruik van de service van de plaatselijke V.V.V.Ne derlanders, zowel als buitenlanders. „Het is werk, dat veelal in stilte ge schiedt en dat wordt gedragen door de offerzin van de ingezetenen, die hier voor medeverantwoordelijkheid willen dragen", aldus de heer H. G. Scholt- meijer, secretaris van de Soester V.V.V., in zijn jaarverslag, dat dinsdagavond op de jaarvergadering van de V.V.V. in „De Korte Duinen" werd besproken. De heer Scholtmeijer constateerde een sterk toegenomen informatiefunktie. „Feitelijk zouden allen, die van de ser vice van de V.V.V. gebruik maken, ook lid moeten zijn", meende hij. Maar dat is bij lange na niet het geval. De V.V.V. zou dan ruim 15.000 leden tellen. In werkelijkheid zijn het er 560, wel iswaar meer dan in het jaar daarvoor, maar volgens het jaarverslag van de secretaris houdt de groei van de ver eniging geen gelijke tred met de be volkingsaanwas van Soest. Het V.V.V.-bureau aan de Steenhoff straat kreeg het afgelopen jaar 8041 bezoekers te verwerken. Hiervan had den 7350 de Nederlandse nationaliteit. De maand juli was met 1133 bezoekers het drukst. Stil was het in november, toen 302 mensen het kantoor binnen kwamen. In 5108 gevallen werd langs telefonische weg om inlichtingen ge vraagd. Hiervan waren 31 vreemdelin gen. Schriftelijk wendden 2244 mensen zich om advies tot de V.V.V., waarvan 39 buitenlanders. In totaal profiteerden derhalve 15.463 mensen van de ser vice van de V.V.V., hetgeen een be langrijke stijging is ten opzichte van het jaar daarvoor. De heer Scholtmeijer riep de vraag op, of in Soest - gezien de centrale en ge makkelijk te bereiken ligging - geen behoefte zou bestaan aan een cultureel centrum met vergader- en congresac commodatie. De belangstelling voor cul turele doeleinden richt zich (via de V.V.V.) nu vooral op Utrecht en Am sterdam. Waaraan volgens de heer Scholtmeijer zeker wel behoefte bestaat is een rui mere en betere hotel-café-restaurant accommodatie in Soest, vanwaaruit toeristische trips kunnen worden onder nomen. Daarvoor achtte de V.V.V.-se- cretaris een samenwerking tussen de verschillende instanties noodzakelijk. In dit verband vroeg de heer Scholtmeijer zich tevens af, of het geen aanbeveling zou verdienen, een gemeentelijke voor lichtingsdienst in het leven te roepen, die in nauw overleg met bijvoorbeeld de V.V.V. nieuwe inwoners zou kunnen verwelkomen, plattegronden en druk werken zou kunnen samenstellen e.d, In ieder geval zal volgens de secretaris een grotere bundeling van krachten no-dzakelijk zijn, zeker, wanneer men de toekomstige ontwikkeling van Soest in het oog houdt. Voorts constateerde hij een sterkere toeristische druk op Soest, die zich concentreert bij het Soester Hoogt. De accommodatie, die daar onlangs is gereedgekomen, zal naar zijn mening het bezoek verder stimuleren, al moet wel de vraag wor den gesteld, of de omgeving daarop is berekend. Tenslotte herinnerde de heer Scholt meijer eraan, dat thans een jaarlijkse vaste subsidie wordt verkregen, wat het opstellen van een vastomlijnde begro ting beter mogelijk maakt. Tot dusver ontving de V.V.V. subsidie naar de bij dragen van de leden. Het afgelopen verenigingsjaar werd af gesloten met een batig saldo van 1757,27. Aan festiviteiten werd in 1967 een bedrag van ƒ2274,— uitgegeven. De belangrijkste inkomsten bestonden uit een subsidie van ƒ5.112,en contribu ties tot een bedrag van 3662, Inmiddels is de bondscontributie ver hoogd van anderhalve tot twee cent per inwoner. Penningmeester A. G. Kok heeft voor 1968 een sluitende begroting opgesteld. Voor de organisatie van festiviteiten (evenals in het afgelopen jaar een voor stelling in het openluchttheater en de traditionele schat gr averij) is een bedrag van 1575.uitgetrokken. De aftredende bestuursleden, te weten de heren H. G. Scholtmeijer (secretaris), J. C. Brouwer (gedelegeerde) en K. de Vries werden herkozen. Boekenweekgeschenk (gratis bij aankoop van 7,50 aan boeken MAX DENDERMONDE Kom eens om een keizer. AKTUEEL Sigurd von Ilsemann Der Kaiser in Nederland. Paperback, ƒ12,90. Soesterbergsestraat 53, (tegenover het busstation.)

Soester Courant | 1968 | | pagina 13