o B 0 BEOMASTER 900K BS ^Cijk en i^uióter NAT „KING" COLE STORY GARAGE STAM HOGESCHOOL DER WETENSCHAP Soest kent vele uitersten Grootse carriëre werd op hoogtepunt abrupt afgebroken Het begin van een „groot" leven Renault dealer Speciaalzaak dameskonfektie. Grootste pyramide Kunstbloed Wilde dromen P v i Wmmmm 11 Si *jsr- <mé „Een nieuwe kijk" in 21e eeuw Zondag langs de lijn K.R.O.-film over Russische ruimtevaart Telef. Brandweer 3-3-3-3 Politiebureau 4-4-4-4 VRIJDAG 29 MAART 1968 „Wanneer dromen geen bedrog zijn, dan zal ik ooit nog eens een eigen vliegtuig hebben, en een loge reserveren in iedere baseball-stadion in Amerika, en als het Amerikaanse baseball-seizoen gesloten Is, vlieg ik naar Cuba om daar de wed strijden bU te wonen". Woorden van de alom bewonderde Nat „King" Cole, voor er van enige bekend heid sprake was. Nathaniel Adam Coles werd op 19 maart 1917 in Montgomery (Alabama) geboren als een zoon van een doopsgezind predi kant. Zijn voornaam Nathaniel en achternaam Coles werden afgekort tot Nat Cole en vormden zijn artiestennaam. De familie Coles bestond uit nog drie zoons, evenals hun succesvolle broer, zanger-pianist, en een dochter die als schoonheidsspecialiste werkzaam was. bazing, en de ovatie die losbarstte werd het begin van Nat's zangerscarriëre. En nu is het voor de meeste mensen een complete verrassing als zij horen dat Nat niet alleen een voortreffelijk zanger, maar ook een geweldige jazzpianist was. Na deze vroege successen werd hem de ere-titel „King" toegekend, die hij in het vervolg voor zijn naam mocht ge bruiken. Met de liefde van zijn eigen verguisde volk voor ogen en speciaal die voor de negermusici, richtte hij samen met zijn vriend Harry Belafonte de „Cole-Bela- fonte Enterprice Incorporation" op. De liefde voor de piano die Nat Cole koesterde, heeft hij van zijn moeder ge- erfd. Zij was het die hem aanspoorde tot de pianostudie. Op de High School formeerde hij zijn eerste orkest, 14 man sterk. Hun gage, een contract kon er nog niet af, bedroeg 1,50 dollar per man per avond, terwijl het ook geen zeldzaam heid was, dat er geen geld meer was en dat de band „betaald" werd met de overgebleven consumpties. Na het beëindigen van de High School sloot Nat zich aan bij een rondreizend revuegezelschap „Shuffle Along". Als di rigent maakte hij maar een paar voor stellingen mee, daar een van de leden er met de kas van door ging en het ge zelschap werd ontbonden. Zonder geld, maar welgemoed vertrok Nat naar de westkust, maar wat hij ook probeerde, zijn verdiensten liepen nooit hoger dan 5 dollar per avond. Bijna elke bar in Californië kende hij. Toen er na maanden nog steeds geen uitzicht kwam, verkocht hij noodgedwon gen een eigen compositie, „Straighten up and fly right", voor 50 dollar aan een uitgever. De rechten op deze song brach ten hem naar schatting tot nu toe min sten 20.000 dollar op. Toen Nat hoorde dat een nachtclubeige naar 75 dollar bood voor een kwartet, formeerde hij met Oscar Moore en Wes- ley Prince een trio, daar geen drummer aanwezig was. Dit eerste trio mag zich er op beroemen dat „deskundigen" zich heden ten dage nog afvragen waarom dit trio moest worden ontbonden. Nat's antwoord was even eenvoudig als hij zelf: „mijn pla tenmaatschappij en ik vonden het voor de plaatverkoop beter als ik begeleid zou worden door een groot orkest". Een nogal luidruchtige clubbezoeker ver zocht Nat speciaal voor hem een bepaald nummer te zingen. Toen Nat aan dit verzoek voldeed kalmeerde de man, de aanwezigen luisterden met stijgende ver- Bent u gesteld op een meubel, dit u door zijn vormgeving en afwerking blijvend vreugde zal schenken cn net dit plekje in uw kamer de juiste sfccc geeft, die u nog mist? Komt dan eens bij ons kijken. ACHTERBERGH MEUBILERING Tuutpl 10-li Htl!at raai 9-17 'Ammfurt - TbV/M* (O)490)-1J(M' Renault 4 Luxe v.a. 4.495, Dauphinc Gordini v.a. 5.385, Renault 8 v.a. 5.595, Renault 10 Major v.a. 6.250, Caravelle Cabriolet v.a. 9.730, Renault 16 v.a. 8.650, Renault Rambler v.a. 16.995, Nieuwerhoekplein 1 - Soestdijk Telefoon 2850. Nat „King" Cole was een van de eersten die gecontracteerd werden door Capitol Records, een in die tijd opgerichte pla tenmaatschappij. Met zijn 600 opgeno men songs, en een verkoop van zeven miljoen platen per jaar, was hij zonder twijfel de grootste artiest. Nat's eerste huwelijk, met de danseres Nadine Robinson werd in 1946 ontbon den. Twee jaar later, op 28 maart 1948, trad hij opnieuw in het huwelijk, nu met Maria Ellington die hij in Now York ontmoet had in de Zazibar club. Hoewel de naam en het vocalistisch optreden bij de band van Duke Ellington zouden ver moeden dat er familiebanden aanwezig zijn, is dit echter niet het geval. Samen met hun vier kinderen verhuis den zij naar Hancock Park in Los An- geles. Hier was het dat Nat zich voorbereidde op zijn eerste filmrol, de vertolking van het leven van de blinde componist W. C. Handy „The Father of the Blues" in de film „Saint Louis Blues". Hoewel er en enorm leeftijdsverschil be stond tussen Nat en Handy waren ze grote vrienden. In de zomer van 1959 vertrok Nat sa men met zijn vrouw naar Zuid-Amerika om daar zijn debuut te maken. Deze toernee werd een ware triomftocht. Op de vliegvelden waren de Cole's aankwa men was het een drukte van belang, duizenden en nog eens duizenden be wonderaars, straten en pleinen liepen vol wanneer de auto met de „King" pas seerde. In 1954 en 1960 volgde een toernee naar de oude wereld met onder andere een optreden in Amsterdam op 28 april 1954. Het zou te ver voeren om alle platen hier te noemen, wij willen volstaan met „zo maar een greep". „Songs for two in love", „Mona Lisa", „Unforgettable", „When I fall in Love" enz. enz. Deze, en al zijn andere platen waren het die Nat terecht stempelden tot een, misschien wel de grootste voca list ter wereld. Hoewel de hitparade al enige jaren wordt beheerst door de tienermuziek, wist Nat „bij te blijven" zonder zijn stijl en repertoire ook maar iets te wijzigen. In 1960 bracht Capitol, nog steeds Nat's platenmaatschappij, een 12-delig album uit onder de naam „Wild Cyclus", een jaar later gevolgd door de in drie lang speelplaten samengebundelde „Nat King Cole Story", achttien jaar Nat Cole in 36 songs. Na de verschijning van deze albums pre senteerde Nat voor enige maanden een eigen t.v.-show. verleden jaar december zagen wij hem in Nederland nog als gast in de „Danny Kaye Show". LAANSTRAAT 71 - 81A waar de niodc op dc voet gevolgd wordt waar u zo gezellig winkelt waar dc prijs altijd weer meevalt. In het najaar 1964 bereikten dc eerste verontrustende berichten de buitenwe reld, aanvankelijk goed herstellend van een ernstige operatie aan een van de longen, achtte de doktoren het op 25 januari niet langer verantwoord een af wachtende houding aan te nemen en na men de long in zijn geheel weg. Weer deed de wil om verder te leven iedereen versteld staan, en Nat hoopte dat hij met rust ook deze laatste barriëre zou kun nen nemen. Helaas deze rust heeft Nat „King" Cole niet meer mogen baten. In de nacht van 15 februari 1965 stierf Nat „King" Cole in een ziekenhuis in Santa Monica, honderdduizenden bewon deraars in droefheid achterlatend. De „business" in Amerika is nooit karig met het geven van ere-bijnamen en -titels, maar het „King" voor de naam van Nat Cole was volledig gerechtvaar digd. Het enorme vakmanschap, maar bovenal zijn diep menselijke persoonlijkheid, maakte hem voor al zijn bewonderaars, en iedereen die de lichte muze een warm hart toedraagt „Unforgettable". Te Cholula, een stadje in Mexico, heeft men tijdens opgravingen ontdekt dat daar onder een reusachtige van aarde opgetrokken heuvel de grootste pyrami de ter wereld is begraven. De basis er van meet meer dan driehonderd meter aan alle zijden. Op de top ervan heb ben de Spanjaarden in vroeger tijden een kathedraal gebouwd, een verschijn sel dat meer voorkomt in Mexico, waar vele kerken blijkbaar boven op Indiaan se heiligdommen zijn gebouwd. Er zijn dwars door de pyramide tunnels ge graven om de bouwperioden te kunnen bestuderen, wat zeker de moeite waard is als men weet dat de oude bewoners van Mexico om de 52 jaar gewoon wa ren hun religieuze heiligdommen met een nieuwe mantel te omgeven. Uit di verse vondsten bleek dat Olmeken, Tol teken, Choluteken, Mixteken en nog andere volken hieraan gewerkt hebben. Hoe bewonderenswaardig en noodzake lijk de diverse instellingen die bloed beschikbaar 9tellen waar dat nodig is, ook zijn, in wetenschappelijke kringen zoekt men reeds geruime tijd naar een vervangingsmiddel voor deze onmisbare vloeistof. Niet zozeer om de gehele menselijke bloedstroom definitief te ver vangen als wel om tijdelijk een ver vanger te hebben die zonder gevaar in het organisme gebracht kan worden. Na veelbelovende Zweedse resultaten bleek de vervanger niet helemaal te voldoen. Russische geleerden schijnen nu een betere te hebben ontwikkeld, welke polyglukin genoemd wordt. In geval van sterke shocks of groot bloedverlies kan deze vervanger tot een drietal li ters in het lichaam worden gebracht zonder schadelijke gevolgen. De laatste jaren houdt de wetenschap zich op allerlei terreinen bezig die vroeger niet in aanmerking voor onder zoek kwamen. Dat is ook het geval met dromen, waarvan een bekend schrijver eens zei dat ze van bijzonder nut zijn omdat de mens gedurende die dromen tenminste op een veilige manier krank zinnig kan zijn. Proeven om meer van het verschijnsel dromen te weten te komen hebben uitgewezen dat hoe op windend, vermoeiend of angstaanjagend dromen voor de geest ook mogen zijn, ze geen invloed hebben op de adem haling, polsslag of lichaamstemperatuur. Wel kunnen dergelijke gevolgen optre den zodra men ontwaakt, maar die hangen dan samen met het ontwakings- proces. Terwijl in het ene gedeelte van onze gemeente geen einde schijnt te komen aan nieuw gevestigde industrieënen, en het andere gedeelte een steeds meer uitdijend villadorp wordt, komt de boer steeds meer in het nauw. Nog vindt men aan de Birkstraat die t}T>ische boerderijen, maar op een an dere plaats in Soest, heeft het echte ouderwetse boerenbedrijf met hooiber gen en vele opstallen, afgedaan en plaats moeten maken voor een in onze ogen hypermodern boerenbedrijf, wat met geen mogelijkheid meer „boerderij" te noemen is. „Een nieuwe kijk" is de titel van de aflevering van „De 21ste eeuw", die de N.T.S. dinsdag 2 april op Nederland 2 uitzendt en die nieuwe technieken, die letterlijk het menselijk gezichtsveld vergroten, tot onderwerp heeft. De nauwkeurigheid, die wordt vereist voor het volvoeren van de ruimte-program ma's, is een belangrijke stimulans ge weest voor de ontwikkeling van nieuwe optische technieken. Diagnose van bijv. hartziekten kunnen veel nauwkeuriger worden gemaakt, doordat het nu mogelijk is om met een zgn. fiberscope een foto te maken van het hart-in-werking. Die fiberscope is een slang met duizenden glasvezels, die aangebracht wordt via een ader. De fiberscope kan een lichtstraal „buigen" zoals een koperdraad een electrische stroom geleidt. Nog zonder drastische operaties kunnen hartspecialisten zo details van het defecte hart op foto's bestuderen. Ook de „warmte-fotografie" vindt een belangrijke toepassing in de medische wetenschap. Via het thermogram kun nen we over de grenzen van het zicht bare licht heen zien. Hoe kouder een voorwerp, des te donkerder zal het thermografisch beeld er uit zien. Roken werkt vaatvernauwend. Een half uur tje na het roken van een 9igaret blijkt die vaatvernauwende werking onder meer uit een daling van de oppervlak- tetemperatuur van bijv. de handen; het thermografisch beeld van de handen is dan ook veel donkerder dan normaal. De thermografische techniek bleek van groot belang bij het constateren van bijv. onderhuidse gezwellen. De grootste stap voorwaarts in de op tische techniek is zonder meer gezet door het creëren van laser-licht, dat in de 21-ste eeuw zeker een bijzonder verkrijgbaar in teak en palissander. Prijs 845 een nieuwe uitvoering van het begrip „radio" Een volledig getransistoriseerde radio; stereo uitgevoerd. Elegant van vormgeving. De Beomaster 900 K is het begin van een nieuw radio-tijdperk. De vormgeving van de lage kast is geraffineerd van lijn. Van de vele interessante technische aspecten zijn in het bij zonder het vermelden waard: de uitzonderlijke klank, dank zij de revolutionaire B&O druk- kamer-luidsprekers; 2x6 watt-uitgangsver mogen; gereed voor ontvangst van stereofoni- sche uitzendingen; onafhankelijke afstemming van AM en FM. Det danske kvalitëtsmarke {tstAg Voor hen die kwaliteit en stijl stellen boven de prijs veelzijdig gebruik zal vinden. Na nog geen tien jaar experimenteren lijkt dat zonder meer vast te staan. Voor een dreigend ruimteprobleem kun nen nieuwe optische technieken ook een oplossing bieden. Met gebruik van een speciaal soort film. die alleen gevoelig is voor ultraviolet licht, kan nu al een 1200 pagina's tellende bijbel terugge bracht worden tot een oppervlak van nog geen tien vierkante centimeter. Met precisielenzen (waarbij computers een belangrijk aandeel hebben in het aan brengen van correcties) kunnen van zeer grote afstanden betrekkelijk klei ne voorwerpen worden waargenomen, een mogelijkheid, die niet alleen ten- dienste van de spionage hoeft te staan. In het N.R.U.-sportprogramma ..Langi de lijn" wordt komende zondag aan dacht geschonken aan de voetbalwed strijden G.V.A.V.-Feijenoord, Xerxes/ D.H.C.-Ajax, P.S.V.-N.A.C., de hockey wedstrijd H.T.C.C.-Venlo, de roeiwed- strijden op de Amstel, het nationaal kampioenschap turnen voor heren, het nationaal kampioenschap bandstoten in Venhuizen, het eveneens nationale kam pioenschap badminton en de strijd om doe nationale titel bij het tafeltennis te Schiedam. Voorts uitslagen en nieuws over korfbal, handbal, hockey, wielren nen en de paardenkoersen op Duindigt en in Wolvega. De K.R.O.-televisie zal op dinsdag 2 april a.s. een door de Amerikaanse tele visiemaatschappij gemaakte documen taire over de Russische ruimtevaart uit zenden. Voor de eerste keer in de ge schiedenis was het een buitenlandse te levisiemaatschappij begin dit jaar ge lukt om van de Russische autoriteiten toestemming te krijgen voor filmopna men van de ruimtevaartcentra, die tot op dat moment zelfs voor Russische filmploegen taboe waren. Een van die gebieden is het Centrum voor Kosmi sche Lange Afstand Communicatie van de Sovjet Academie in de Krim. De N.B.C. kreeg voorts de beschikking over de officiële film uit de Sovjet archieven van de lancering van de eers te bemande Russische Vostokraket, nu zeven jaar geleden. De documentaire van de Amerikaanse t.v.-maatschappij geeft een indruk, hoe er met de toekomstige ruimtevaarder wordt geëxperimenteerd. Officiële ar chieffilms laten zien, hoe op de meest bizarre manieren de zenuwen, het co- ordinatievermogen en oriëntatievermo gen worden beproefd. De N.B.C. kreeg geen toestemming om Baikonoer te filmen. Op last van de Russische autoriteiten reisde een Rus sische filmploeg erheen om de N.B.C. opnamen te maken. Deze kwam terug met de eerste filmbeelden van de stad Zwedzdograd. De plaats komt niet op de atlas voor. De enige man uit een niet- communistisch land, die hier werd toe gelaten, was president De Gaulle. Op nauwelijks dertig kilometer afstand van het centrum van Rusland ligt een dorp, dat eveneens taboe is voor vreem delingen. Hier wonen de kosmonauten. Het werd in 1960 gesticht en telt 1200 inwoners, onder wie de toekomstige ruimtevaarders en technici met hun gezinnen. Ook hier filmde de N.B.C. Deze ongetwijfeld zeer boeiende docu mentaire zal dinsdagavond via Neder land 1 in kleur worden uitgezonden.

Soester Courant | 1968 | | pagina 15