Soest toen - Soest nu STAP TERUG V.V.V.-nieuws Theo van den Dijssel (11) les;de eerste steen van nieuwbouw van „Procar" Het oog gericht op Vietnam 1968 Vrijdag 29 maart 1968 47e jaargang 110. 30 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Vtnreau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Bouw Chr. school aan de Oude Utrechtseweg BoomplanUlag Groot sporthal Het Gooi bouwt in de provincie Utrecht SOESTER(I)OURANT Abonn. p. kwart, 3,25, per post 4,25. VerschUnt iedere dinsdag en rrtfdti Verschenen is een wetsontwerp, dat de gemeenten weer een eigen belastingge bied zal geven en wel op onroerend goed, uitgezonderd cultuur en bosgrond. Hierdoor zullen enige thans mogelijke gemeentelijke belastingen komen te ver vallen, zoals de opcenten op de grondbe lasting, de straatbelasting, baatbelasting, bouwterreinbelasting en brandassuran- tiebelasting, welke echter slechts in gro tere gemeenten worden geheven. Het is nu de bedoeling dat de gemeentelijke be lasting op onroerend goed niet alleen zal worden geheven van de eigenaren doch ook van de gebruikers van dat goed. Dat is niet zo vreemd. Er werd al lang over gedacht ten aanzien van de heffing van o.a. rioolrechten, heffingen die in vele gemeenten de laatste jaren sterk worden verhoogd, ten laste van de eige naren. Maar daarmee kan men, vooral met het oog op de gereglementeerde huurprijzen, niet voortgaan. De huren van de vooral vooroorlogse woningen zijn immers nog niet geheel aangepast aan de huidige marktprijzen en de huur ders van die woningen betalen dus min der huur dan bij een vrije huizenmarkt vermoedelijk het geval zou zijn. Het is dus wel logisch dat men die beschermde huurders nu ook wil laten delen in de belastingen op het onroerend goed, zoals dat al werd gedacht ten aanzien van verdere verhoging van rioolrechten. Het betekent inmiddels weer een stap terug naar de situatie van voor de oor log, toen de gemeenten een geheel eigen belastinggebied hadden en daarmee ook tegen elkaar concurreerden voor vesti ging, Want de ene gemeente, vooral de kleinere, legde minder belasting op dan de andere, hetgeen van invloed kon zijn op de vestiging, vooral ook van bedrij ven. Nu krijgen de gemeentebesturen opnieuw de kans om zich daarin van elkaar te onderscheiden. De grotere gemeenten die met flinke begrotingstekorten zitten, zul len uiteraard gretig gebruik maken van de mogelijkheden om hun tekorten weg te werken en het verzorgingsniveau te handhaven of te verbeteren. Wil men in een plaats nieuwe voorzieningen, dan zullen ze uit belastingverhogingen be taald moeten worden, waartoe dan nu de mogelijkheid geschapen wordt. We mogen verwachten, dat de grootste gemeenten (die ook met de grootste be grotingstekorten werken) zo gauw moge lijk tot het maximum van de nieuwe be lastingmogelijkheden willen komen. Dat kan dan tevens een rem betekenen op 't zich gaan vestigen in de grote stad, want daar zal de belasting hoger zijn dan in de buitengemeenten, zodat men wellicht voordeliger kan forensen als men zijn werk in de stad heeft. Bovendien is het woningbezit in de klei nere gemeenten dan ook voordeliger, want de norm voor het vaststellen van de belasting op onroerend goed wordt afgestemd op de uitkering per inwoner uit het gemeentefonds en die uitkering is voor kleinere gemeenten lager dan voor grote. Het is zeker een goede zijde van dit wetsontwerp, dat er tevens de trek naar de grote stad door geremd wordt, want onze grote steden zijn bij kans aan de grens van hun uitbreidings mogelijkheden. Namens de vereniging „De school met den Bijbel" alhier heeft het architek- tenburo P. en H. Beekman te Soest de bouw van een vierklassige L.O.- school te Soest-Zuid, opgedragen aan Aannemings- en bouwbedrijf N.V. Stroombouw te Soest, direkteur H. vui Asch, voor de som van 287.000, De nieuwe school wordt een verdie- pingsschool. Het werk zal pl.m. septem- ber-oktober 1968 worden opgeleverd. Tijdens de bouw hoopt men op uitbrei ding van deze school met 2 lokalen en trappenhuis. Op het terrein zal in de toekomst nog een chr. kleuterschool gebouwd worden. Voor de aanstaande paasvakantie heb ben wij nog een tip voor U. Op dinsdagmiddag. 16 april kunt U in Utrecht naar de Stadsschouwburg met het hele gezin. Er wordt dan namelijk door het bekende Skapino-ballet een familie-matinee gegeven. Er worden drie spannende geschiede nissen gedanst nl.: Surprise - Het ver loren sjaaltje - Carnaval der dieren. Aanvang 14 uur. De avondvoorstellingen vermelden weer enkele nieuwe titels, waaronder „Het huis waar harten breken" (G. B. Shaw), hetwelk in de dagbladen vol lof werd besproken. Verder weer een stuk voor de Molière liefhebbers, ditmaal „Tartuffe". Wij kunnen U desgewenst telefonisch nog uitvoeriger inlichten. Twee dagen vóór de voorstellingen kunt U via ons plaatsen bespreken. Toneel groep „Centrum" komt zelfs vier maal terug met het geestige blijspel „Slip pers" (Alan Ayckborn), waarin Mary Dresselhuys een geheel bij haar passen de rol speelt. En dan nog even wat verder in de toe komst gekeken en wel naar zomerse friese meren. We hebben heel wat fol ders over zeilen, zeilkampen en hotel accommodatie in Friesland. Zon en wind, die ons deze week werden toebedeeld, doen ons alweer naar de avonturen van het water verlangen. Neezo heel lang duurt het niet meerl Maar over het algemeen zal het er toch op neerkomen, dat we vanaf volgend jaar weer meer belasting zullen moeten gaan betalen, waarmee eigenlijk alle vo rig jaar toegepaste verlagingen van in komstenbelasting weer te niet worden gedaan. Ook de gewone man zal nu voor zijn woongenot meer moeten gaan betalen via de fiscus. Hiermee wordt ook afgestapt van de gezamenlijke lastenverdeling over het gehele volk voor de diverse gemeen telijke voorzieningen in ons land. Dat principe blijft slechts gedeeltelijk be staan. Het gaat er nu weer op uit draaien, dat de bewoner van de grote stad hogere lasten krijgt opgelegd dan de inwoner van een klein dorpje, waar men niet zoveel voorzieningen nodig heeft en dus de nieuwe belastingmoge lijkheid niet geheel behoeft te gebruiken en deze toch al op een lagere norm wordt vastgesteld. De regering wil echter ook het toezicht van Gedeputeerde Sta ten op de gemeentelijke begrotingen ver scherpen, hetgeen zeker bedoeld zal zijn als een rem op de bestedingen en ook op de hoogte van de nieuwe eigendoms belasting. Op woensdag 3 april a.s. wordt in Soest een boomplantdag gehouden voor de kinderen van de zesde klassen van de lagere scholen. Voor de aan de boomplantdag deel nemende kinderen zijn beschikbaar ge steld een exemplaar van het boekje „Ik zie, ik zie, wat jij niet ziet" en foto- knipplaten „Het Nederlandse Bos". Het planten van de bomen vindt voor de scholen te Soest plaats op de vol gende plaatsen en tijdstippen: Openbare school Soest-Zuid en Insingerschool in de Weegbreestraat (te bereiken via de Smitsweg en dan le straat rechtsaf); Sav. Lohmanschool op De Eng (la: gs de spoorlijn achter de Van Goyenlaan); Van der Huchtschool, Openbare school Soest-Centrum en Mariaschool op de Parallelweg (vanaf Dalweg verzamelen bij spoorwegovergang); Openbare school Soestdijk op de Hellingweg; Groen van Prinstererschool op de Vinkenweg (plantsoen). Voor deze scholen zal het planten te 9.30 uur aanvangen. Voor de scholen te Soesterberg op het recreatieterrein „Soester-Hoogt" aan de Van Weerden Poelmanweg, waar de kinderen te 14.00 uur worden verwacht. Na afloop van het planten is het on derwijzend personeel verzocht zich met de kinderen te begeven naar respectie velijk zaal St. Jozef voor scholen uit Soest en de zaal in het gebouw „De Hoeksteen" der N.H. Kerk hoek Buys Ballotlaan/Plesmanstraat voor scholen uit Soesterberg. Aldaar zal de Boomplantdag enigszins feestelijk worden besloten, waarbij de kinderen een traktatie zal worden aan geboden. Behalve dat zaterdagmiddag de Soes- ter Tumkampioenschappen besloten wor den, organiseert de 40-jarige „Soester Turnclub" morgenavond een groot sportbal in het Verenigingsgebouw aan de Steenhoffstraat. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie in dit blad. De heer A van den Dijssel heeft in 1952 beslist een vooruitziende blik gehad, toen hij in dat jaar oen bedrijfje sticht te, waar de fabricage van autopoets middelen ter hand werd genomen. Hij begon op bescheiden wijze, maar heeft in de loop der jaren het bedrijf zo we ten op te bouwen, dat „Procar Automo tive Chemicals N.V." momenteel een gezond bedrijf is met 35 personeels leden. De groei van Procar aan de Gro te Melmweg gaat nog steeds door. Niet alleen door de bouw van een fraai fa briekspand, maar ook door het opnemen in het produktieproces van het bedrijf „Pébé" aan de Lange Brinkweg, waar industriële zepen worden gefabriceerd. Het was voor de heer Van den Dijssel en zijn gezin vrijdagmiddag een feeste lijke dag. Elfjarige zoon Theo legde toen namelijk de eerste officiële steen voor het bedrijfspand aan de Grote Melmweg, dat ter vervanging dient van het in de nacht van 28 op 29 decem ber 1966 door brand verwoeste gebouw. Het vuur richtte toen een schade aan van 65.000,Niettemin bleef het be drijf doordraaien. De eerste maatregel na de brand was om de produktie en de leveranties in ieder geval doorgang te laten vinden, hetgeen lukte. Gezien de groei van het bedrijf waren de plannen tot herbouw van het ver woeste gebouw spoedig van de baan. Het zou nieuwbouw worden op dezelf de plaats. In oktober 1967 was het zo ver, dat het bowubedrijf W. van Asch en Zonen met de voorbereidende werk zaamheden kon beginnen. Het nieuwe gebouw is ontworpen door architect P. Beekman jr. en is vier keer zo groot dan het vorige. Zodra de bouw beëin digd is, naar schatting in juli, augustus, zullen de werkzaamheden weer meer gecentraliseerd kunnen gebeuren. Momenteel is het zo, dat in het fa briekspand tegenover het nieuwe ge bouw de auto-onderhoudsmiddelen wor den geproduceerd (poetsmiddelen en shampoo). Naast dit pand heeft boven dien het boekhoudkundig personeel ruimte gevonden. In een houten nood- gebouwtje op het nieuwbouwterrein worden momenteel de ontvettingsmid- delen geproduceerd. Bovendien staan er op het terrein een directie-caravan en een barak, waarin goederen worden op geslagen en waarin bovendien admini stratief personeel is gehuisvest. Het is sinds eind 1966 wel improviseren geweest voor de heer Van den Dijssel en zijn naaste medewerkers. Improvi seren op het gebied van de produktie, maar ook van goederenopslag, die over verschillende punten is verdeeld. On danks die improvisatie is de produktie in 1967 veertig procent hoger geweest dan in het jaar daarvoor! In het nieuwe gebouw, gedragen door een staalconstructie, zal de produktie ook volautomatisch gebeuren, zoals mo menteel al in het andere fabriekspand gebeurt. Op de benedenverdieping ko men een ruime hal, een receptie, maga zijnen en het laboratorium. Tevens komt er de verkoopruimte. In het ach terste deel voert men bovendien de zo genoemde koude productie uit: ontvet- tingsmiddelen en handcleansers. Op de bovenverdieping komen dan de kanto ren en een ruime kantine met keuken. De eerste steenlegging droeg in feite geen officieel karakter, maar deson danks was er flinke belangstelling voor dit gebeuren, dat voor het gezin Van den Dijssel een nieuw hoogtepunt be tekende. Een deel van het personeel was aanwezig, architect P. Beekman gaf van z'n belangstelling blijk en ook aannemer Van Asch was getuige van de eerste steenlegging door Theo van den Dijssel. Bovendien was de heer Jerry Dogger speciaal voor deze gele genheid uit Engeland overgekomen. Sinds kort heeft de heer Van den Dijs sel namelijk de alleenverkoop van ho- gedruk doe-het-zelf auto-wasautomaten van Harlem Engeneering. De heer Dog ger is daar nauw mee verbonden. Een primeurtje voor „Procar Automo tive Chemicals N.V." is nog, dat ze van 13 tot 18 mei vertegenwoordigd is op de in het R.A.I.-gebouw in Amsterdam te houden beurs Autovak, waarop onder meer in de nieuwe wasautomaat gede- monsteerd zal worden. Ook dit is er een bewijs van, dat Procar nog steeds groeit en het ziet er niet naar uit, dat daar spoedig een einde aan zal komen! De colleges van gedeputeerde staten van Noord-oHlland en Utrecht hebben op 25 maart 1968 in Utrecht met elkaar van gedachten gewisseld over de ruimtelijke problematiek van het Gooi en over mo gelijkheden om daarvoor in afwach ting van het beschikbaar komen van bouwterreinen in Zuidelijk Flevoland oplossingen te vinden. De provincie Utrecht zal in overleg met het provinciaal bestuur van Noord- Holland en met de desbetreffende ge meenten bevorderen, dat in de ko- De molen van Smulders aan de Kerkstraat, vijftig jaar geleden Dezelfde plaats nu Opinie-onderzoeken zeggen niet alles, maar een politicus zou wel heel on voorzichtig zijn er geen rekening mee te houden. En een onvoorzichtig politicus is president Johnsons niet. Vandaar dat generaal Westmoreland is weggepromo veerd van Vietnam naar Washington en een nieuwe man daar mag gaan probe ren - niet de oorlog te winnen, dat zit er eenvoudig niet in - iaar om een positie te beveiligen die althans enige vooruitzichten biedt op een einde aan de strijd. Met zijn eigen aanhang is volgens de Harris Poll het aantal Amerikanen ge slonken dat waardering heeft voor Westmoreland, heeft Johnson geconsta teerd en er zit een zekere logica in dat hij zijn eigen aanzien weer wil herstel len via de nieuwe commandant in Sai gon. Dat is trouwens niet alleen politiek noodzakelijk. Het kan zo niet doorgaan in Vietnam, maar daar komt bovendien bij dat de enige pretendent naar de de mocratische presidentsnominatie waar van hij last heeft, senator Robert Ken- nedy is. En deze hamert er bij zijn bliksemactie in Californië overal in dat wie wil dat het beter gaat in Vietnam maar moet helpen zorgen dat Kennedy het Witte Huis verovert. Geen betere manier om deze Kermedy- campagne een doodsteek te geven dan een nieuwe koers in Vietnam, en wel eentje die perspectieven opent. Kenne dy bepleit een defensieve opstelling in Vietnam na een staking van de bom bardementen op het noorden. Een beetje vreemde idee: na het Tet- offensief zijn de Amerikaanse troepen al gedwongen in het defensief. De nieuwe man in Saigon zou overigens zeer wel de kern van deze defensieve idee uit kunnen gaan voeren, een idee overigens die al vele malen eerder door anderen ook is ontvouwd. Het komt erop neer dat de Amerikanen zich concentreren op de dichtst bevolk te streken in het zuiden, met name de Mekong-delta. Dat zou weliswaar in houden dat de rest van het land ?en- voudig wordt overgedragen aan de Vietcong, die daar desnoods al vast een republiek kan uitroepen. Maar wat ze dan zouden hebben is het grootste deel van het grondgebied, niet het grootste deel van de bevolking. Lukt het onder imlitaire bescherming in het Mekong- gebied een zekere rust en welvaart te herstellen, dan kan dit het uitgangs punt worden van een stabiel regime. Niet zozeer met de bedoeling van daar uit weer de macht terug te winnen in de rest van Vietnam. Men kan volstaan met rustig blijven zitten tot de Viet cong het geduld verliest en in vredes naam maar onderhandelt. Tot dusver heeft Johnson nooit getoond iets voor deze theorie te voelen, die natuurlijk een regelrechte erkenning in houdt dat het militair onmogelijk is de guerilla te weerstaan. Maar een nieuwe militaire expert die de zaak onbe vooroordeeld kan bekijken - en die ge leerd heeft van Westmorelands mis plaatst gebleken optimisme - kan heel goed deze strategie aanbevelen als de enige die te verwezenlijken is. Dat is een mogelijkheid. Een andere is dat Johnson, juist om zijn image van de falende man te repareren, zijn gene raals gelast alles op alles te zetten om eindelijk eens wat echte overwinnings- berichten uit Vietnam te laten komen. Dat kan zijn kansen op het president schap aanzienlijk verbeteren. Maar de vrede komt er niet veel nader door. KANTMAN. mende jaren in Utrechtse gemeenten op verhoudingsgewijs vrij belangrijke schaal woningen voor het Gooi worden ge bouwd. Er zal ook, op bescheiden schaal, bedrijfsterrein voor Gooise bedrijven worden gereserveerd. Op grond van door gedeputeerde staten van Utrecht met Utrechtse gemeenten gepleegd overleg bestaat het vooruitzicht, dat reeds in 1969 met deze woningbouw zal kunnen worden begonnen. Over de hoofdlijnen van het bij deze samenwerking te volgen woningbouwbe leid bestaat er tussen de beide colleges volledige overeenstemming. Er zal over vraagpunten, die zich bij de realisering van deze „hulpverlening" voordoen, periodiek overleg tussen de beide colleges van gedeputeerde staten plaatsvinden. De colleges zijn het er over eens. dat aan de besturen van de provincies Noord-Holland, Gelderland en Utrecht en aan Amsterdam en het Gooi spoedig en op een adequate wijze inspraak behoort te worden gegeven t a v. de ruimtelijke vormgeving van Zuidelijk Flevoland, i.v.m. de rol. die dit gebied zal moeten spelen bij de opvang van de overloop van de randstad. GOUD Omdat velen trek hadden in een goud speculaasje was men bang dat zelfs de dollar een pond lichter zou worden. FUSIE Aandelen Kon. Olie stijgen gestadig door het hardnekkige gerucht dat de Shell samen met een bekende beschuit fabriek oliebolletjes gaat maken. HAAST De 33-jarige Tinus Ritman (meldt Het Binnenhof) is de enige vertegenwoordi ger in Nederland die zijn zaken per za- kenvliegtuig afdoet. Waar is dan zo'n vliegende haast mee? Met toiletpapier voor horecabedrijven. Als in de hotels de nood het hoogst is gestegen, is de redding altijd nabij. Door de lucht.

Soester Courant | 1968 | | pagina 1