Wereld op wielen N.S.U.-SH0W Mie ,K0M OVER DE BRUG' Soest op z'n breedst &2.000 Krabbels van Knelis Middelman woninginrichting en Frans Bosman Radio en Televisie houden lentesbow in Soester Natuurbad Telef. Brandweer Poliliebureau 3-3-3-31 4-4-4-11 Jubileum-concert Een Soester jongen bij de kangoeroes F. Witkamp onder zeer grote belangstelling ten grave gedragen Bromfiets gestolen Is natuurbescherming noodzakelijk Voor E.H.B.O.-rayonwedstri|d te Soesterberg. Algemene ledenvergadering Coop. Raiffeisenbank Soesterberg eervol derde Rriljnnlon rin£on Baarn won de VRIJDAG 29 MAART 1968 Ds. J. Swijnenburg verleende in hel sterfhuis en op de begraafplaats de geestelijke bijstand. De bekende korstwerlc krakelingen. Deze week extra voordelig. Per zak VROOM DREESMANN Verder bracht hij dank aan de slacht offers mej. Vos en de heer de Nigtere. Mevr. Miltenburg dankte hij voor de perfect georganiseerde avond. Hierna overhandigde mevr. Miltenburg aan de juryleden de hiervoor beschik baar gestelde taarten, terwijl ook de Lotus patiënten een kleine attentie kre- Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ms „Libertad" 2 april en ms „Alioth" 5 april. Australië: ms „Willemskerk" 4 april. Brazilië: ms „Libertad-' 2 april en ms „Alioth" 5 april. Canada: ms „Moose Jaw" 3 april. Chili: ms „Diogenes" 2 april. Ned. Antillen: ms „Maron" 2 april. Suriname: ms „Hercules" 2 april. Verenigde Staten van Amerika: ms „At lantic Saga" 4 april. Z.-Afrika (Rep.) en Z.-W. Afrika: ms „Simonskerk" 3 april. Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de post kantoren. Iedere zaterdag in RESTAURANT D'ORANJEBOOM, Lcusdcrweg - Amersfoort, van 10.00 tot 18.00 uur. „Patientia Vincit Omnia" Ter gelegenheid van het 7Q-jarig jubi leum van de Soester Muziekvereniging „Patiëntia Vincit Omnia" wordt op vrij dag 29 maart 1968, in gebouw „De Rank" Driehoeksweg (achter Wilhelmi- nakerk) een jubileum concert gegeven. Aanvang 8 uur. Het navolgende programma zal worden afgewerkt: I. Optreden van de Drumband, o.l.v. H. ten Hoedt. H Harmonie-orkest „P.V.O." Dirigent H. Wilderdijk. I. Lynwood, mars, J. Ord Hume. 2. Op de Bornhof, ouverture, P. B. Bis- selink. 3. Müncher Kindl, wals, Karl Komzak/ Max Rhode. 4. Uyt de Musieckkamer, suite, A. den Arend. 5. 5 minutes with Cole Porter. 6. Die Czardaz-Fürstin, selectie, Kal- man/Melelma. 7. Colonel Bogey, mars, Kenneth J. Al- ford. III. Jeugd-orkest P.V.O. o.l.v. Joh. O verstee gen. 1. La Premiëre, mars, M. J. Kessels. 2. Klokkenfeest, H. v. Lijnschoten. 3. Kleine suite over volksliederen. H. v. Lijnschoten. 4. Recrutenmars, M. J. Kessels. Vijftien jaar geleden, nog geen 13 jaar oud, emigreerde Stanley Breeden van de Kolonieweg met z'n ouders en z'n twee zusjes - zeer tegen z'n zón - naar Ausrtalië. Hij was een natuurvorser in de dop. Australië. Hij was een natuurvorser in de afdeling Hilversum van de Neder landse Jeugdbond voor Natuurstudie. Hij wist toen al precies wat ie wilde: een soort Jan Strijbos worden. Na in Brisbane de middelbare school te hebben afgelopen werd hij (natuur historisch) fotograaf van het Queens- land Museum. Daar heeft hij z'n Aus tralische vrouw leren kennen. Ruim twee jaar geleden verscheen in Austra lië hun eerste boek: een boeiende mo nografie over de grijze kangoeroe, ver lucht met vele prachtige foto's. In April verschijnt daarvan bij de Uitgeverij W. Gaade in Den Haag een Nederlandse vertaling, die in een prospektus van een plaatselijke boekhadelaar wordt aange kondigd. Het oordeel van de heer Rinke Tolman over de Australische versie van het boek luidde: „Voortreffelijk boek! Hul de!", en de heer Jan Strijbos schreef: „Met grote bewondering voor deze mo nografie over één der merkwaardigste dieren der Australische Fauna. Ik heb veel respekt voor de vele bijzonder fraaie foto's." Stanley Breeden heeft een kontrakt met een uitgever en schijnt kans te zien - anders dan dergelijke auteurs in Ne derland in het algemeen - om van z'n kamera en z'n pen te leven, de helft van het jaar - samen met z'n vrouw - in wildernis, tropisch regenwoud, of op „onbewoonde" eilanden, de rest van het jaar thuis, in Brisbane, om het ver gaarde materiaal tot een boek te ver werken. Met veel genoegen vestigen wij uw aandacht op dit eerste boek van onze jeugdige ex-plaatsgenoot, en voegen er aan toe dat tegelijkertijd in Australië een nieuw boek van het echtpaar Bree den verschijnt. Moge hun werk bijdra gen tot vermeerdering en verdieping van de liefde en het respekt voor de natuur, die ook in het nog zo weinig bevolkte Australië zo ernstig door de mens bedreigd wordt. Zaterdagmiddag omstreeks half 4 was er in de Aula van de algemene be graafplaats Rusthof te Amersfoort geen plaats onbezet toen het stoffelijk over schot van wijlen F. Witkamp, President Hoofdbestuur van de vereniging van oud-onderofficieren van het vm. KNIL. „Madjoe", vooraf gegaan door het om- floersd verenigingsvaandel en omgeven door het afdelingsbestuur Amersfoort, langs de oprijlaan naar Rusthof, de Aula naderde. Praktisch van alle af delingen in den lande waren vertegen woordigers aanwezig terwijl uit Amers foort en omliggende afdelingen tal van belangstellende leden met hun dames hun bondsvoorzitter een laatste groet kwamen brengen. Ook van diverse ver enigingen en bonden waarmede „Mad joe" ten aanzien van de acties samen werkt, waren eveneens afgevaardigden aanwezig die, nadat de waarnemend president van „Madjoe". de heer H. A. Teunisse, in de Aula de grote verdiens ten van wijlen Witkamp had geschetst, ook het woord voerden en van de overledene een beeld gaven waaruit viel te concluderen, dat wijlen Wit kamp ook daar gerespecteerd was door zijn bijzonder grote kennis op gebied van de positie der gepensioneerde ex- militairen - van soldaat tot generaal - van het vm. K.N.I.L. Ook Z.K.H. Prins Bernhard, die be schermheer van „Madjoe" is, heeft mid dels een telegram aan de weduwe blijk willen geven van zijn deelneming in dit grote verlies. Een schat van bloemen overdekte de baar en toen de honderden belangstel lenden de laatste rustplaats van wijlen Witkamp verlieten, was men zich er van bewust een goed mens aan de schoot der aarde te hebben toever trouwd. Een dezer dagen is uit de stalling bij station Soest-Zuid de bromfiets van de 18-jarige A. M. A. alhier gestolen. Een paar dagen later hoorde hij zijn brom fiets voorbijrijden. Een vriend in zijn gezelschap herkende een van de twee jongens, die op het voertuig zaten. Kort daarop zijn de twee bromfietsdieven aangehouden. Het bleken de 15-jarige F. de V. en de even oude R. N., beiden uit Soest. CHOCOLADE-EITJES. De fijnste chocolade-eitjes in melk en puur. In kleu rig staniol. Net met 200 gr. assortie DRAGEE EITJES. Kleurige eitjes met een heerlijke jamvulling. Zakje a 200 gram 55 Cts KRAKELINGEN. De afdeling Soest van de Natuurbe- schermingswacht heeft woensdagavond in „De Rank" voor eigen leden en die van de Dierenbescherming, de vereni ging voor Tuinbouw en Plantkunde en de Bijenvereniging en Vogelvreugde een druk bezochte avond georganiseerd on der het motto: „Is natuurbescherming noodzakelijk?" Over dit onderwerp zou voor de pauze de heer Hekstra, verbonden aan de Biologische Raad te Amsterdam een causerie houden, maar enkele dagen tevoren brak hij zijn been, terwijl geen remplacant kon worden gevonden. De ongeveer drie kwartier, die zijn cau serie zou hebben geduurd, werd nu gevuld met een documentaire film over Denemarken, eigendom van de fam. Peelen. Overigens meende de heer Wijs muller toch wel een bevestigend ant woord te kunnen en moeten geven op de vraag, of natuurbescherming noodzake lijk is. Hij herinnerde eraan, dat ons land een eeuw geleden ongeveer 1 mil joen hectare bos bezat, ongecultiveerd De KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN te AMERSFOORT houdt woensdag a.s., van 14 tot 17 uur, voor het verstrekken van Inlichtingen, zit ting ten gemeentehuize alhier land, zandverstuivingen enz. Dit is in middels teruggelopen tot 500.000 hectare. „Wanneer het tempo van huizen- en wegenbouw, aanleg van verkeerspleinen, havens en industrieterreinen zich in dit tempo ongebreideld zou voortzetten, zou binnen een halve eeuw wederom een halvering plaats vinden", aldus de heer Wijsmuller. Een verheugend verschijnsel vond hij, dat wel steeds meer rekening wordt gehouden met de noodzakelijke recreatieterreinen. Hier ligt voor de na tuurbescherming dus nog wel een om vangrijk werkterrein. Niet anders is het op het gebied van de verontreiniging van water en lucht. Waterverontreini- gin, veroorzaakt door de lozing op ri vieren van industriële afvalstoffen, luchtverontreiniging door de uitlaat gassen van honderdduizenden auto's en fabrieken, meest chemische bedrijven, die grote hoeveelheden giftige dampen spuwen. En tenslotte, zo memoreerde de voorzitter, sterven jaarlijks vele duizen den dieren (vogels, hazen, konijnen, fa zanten en partijzen) aan de gevolgen van de bespuiting met insecticiden, waardoor hun voedsel wordt besmet. Reden genoeg dus voor de heer Wijs muller om de zeventig belangstellenden op de dure plicht van de Natuurbe- scherminswacht te wijzen en te ver zoeken, het werk van de afdeling en het overkoepelende Instituut voor Na- tuurbeschermingseducatde geldelijk of daadwerkelijk te steunen. Voor de pauze vertoonde de Natuurbe- schermingswacht twee films over de na tuurreservaten in Engeland en over het leven van uitzonderlijke wildsoorten in de Rocky Mountains. Deze aktie ten behoeve van de Prot. Zendingscentra en het Wereld- diakonaat heeft in onze gemeente de verrassende opbrengst gehad van niet minder dan circa 82.000,—; totaal. Via de televisie heeft een ieder kennis kunnen nemen van de beoogde projektcn. Deze kunnen thans alle worden verwezenlijkt, dank zij de milde offerbereidheid in ons land. Voor duizenden en tienduizenden van onze naasten in de wereld is de thans in velerlei vorm mogelijk geworden financiële steun van niet te schatten waarde. Hartelijk dank aan alle medewerksters en medewerkers (ook de jeugd) bij deze aktie. Namens het Aktie-comité in Soest, W. A. VELDHUIZEN, correspondent. kom over de brug N de pauze eveneens twee Canadese films: één over de eeuwige strijd in de bossen tussen de wezens van lagere or de, die de wezens van hogere orde tot voedsel dienen, maar zich door hun grote aantal toch in stand houden. Niet anders is het in de plantenwereld. Tevens werd een reprise gegeven van de film „De Zalmrivier". Een film, die iets van de merkwaardige levensge woonten van de zalm laat zien. In enor me hoeveelheden trekken de vissen van het zoute water van de Stille Oceaan de Fraserriver op om er in de boven loop, in zoet water, kuit te schieten en vervolgens dood te gaan. Vele vissen kunnen de zware tocht stroomopwaarts echter niet volbrengen en sterven in de woeste rivier. De in het zoete water van de Fraser River geboren jonge zalm zoekt na enkele maanden weer de Stil le Oceaan op om daar tot volle was dom te komen. Er traden in 1967 89 nieuwe leden toe; afgevoerd werden door overlijden en vertrek 15 leden, zodat het aantal op 31 december 1967 1215 bedroeg. In 1967 werden 690 nieuwe spaarbank boekjes voor direct opvraagbare spaar gelden uitgegeven, terwijl van deze re keningen van 385 boekjes het totaal te goed werd terugbetaald. Per 31 decem ber 1967 waren 8976 boekjes in omloop. Het aantal voorschotten bedroeg per 31 december 757, het aantal rekeninghou ders met krediet 67, zonder krediet 193 en privé-rekening-couranthouders 227. Reservefonds: Door bijboeking van de winst over 1966 en de rente van de re serve per 31 december 1967 is de ge wone reserve gestegen tot 607.379,53. Het bestuur wordt thans gevormd door de heren J. R. van Poppelen, voorzitter; A. F. Kuyper, secretaris; P. G. Kok en A. G. van 't Klooster. In de raad van toezicht hebben zitting de heren P. A. Hilhorst, voorzitter; P. H. Stalenhoef, secretaris; M. H. A. van Veeren. Directeur: C. v. d. Bremer. Ajje ut ming vraogt dan mok zeige dajje int leve vaan teu- geswoordug vaan de ene in de aore ver- raasing ken vaale. Ut is nog heul zo bar laang nie gelee- je datter op de til— leviesie uutzendinge vaan sportwedstrie- -je nie deurgonge omdatter laangs de ziekaante vant veld borde hinge waor ruklaomes op stinge, en da moch nie. Nog maor een paor weke trug stinge de kraante vol mit gezwaam over die Fraanse knaop, die mit da gliejen op de laange laate een paor gouwe plaake had ewonne. Die zouw veur de minse diet kenne we- te noeng geen echte ammeteur meer weze, hie zouw an ze sport geld hebbe verdiend en da mog ok al nie. Ak ut allegaor goed gesnapt hep, dan binne der haos heulegaor geen zuuvere ammeteurs meer. In de praktiek be- doelk, teejeTeeties is elleke ammeteur zuuver. Ook in ongs laand bedrieve we wat dat angaot een bar arrugerlukke vorrem van struusvogelpooletiek. Omdatter een deerntje waas die bar goed mit de schaotse uut de voete kon, wier ze winnneres vaan een olimpiesê medalje. Ut vaalt bes te begriepe dajje om zo iets te kenne prestere mot oefe- ne, bar veul oefene, en da kos tied. En daor juust in deuze tied, uurtjes geld koste, kost ut die jongeluu haande vol mit cente en guldes. Waant as zullie motte oefene kenne zul- lie geen geld verdiene, en da maggie toch vaan niemaand verwaachte. Der binne dan nog wel minse die zeige: „zullie motte der maor wat veur over hebbe om de eer van hun laand te magge verdedigen", maor das veur ming heul gewoon gezever, van minse die der heulegaor niks van ofwete. Zoast noeng is mojje blieve laache. Die deern kreeg een auto in bruukleen, terwiel een aor un uutzet in bruukleen kreeg. Ut mag nog effe duure, maor dan komp ut veur datter bar goeie sportminse binne, die ammeteur binne, en omdaz- ze een bar goeie prestaasie hebbe ge leverd, een huus, een otoo, schoene en kleere in bruukleen kriege. Veur ming word ut hoog tied datter an die waordeloze bepaolinge wat edaon word, ut makkelukste liek ming over boord gooie, misschien binne der dan ok meteen nog een paor bar eigewieze minse die wel die bepaolinge an wil le houwe in de buurt die kenne dan in een asum meej. Ut liek eerst allegaor een bietje over- dreve dawwe in Soest noeng ok sport- jongeluu teugekomme mit reklame op der lief, vant een of aore marrek. Maor veur ming hebbe ze heulegaor ge- liek, der is geen mins die dur minder van word dan alleen die luu wier naom op de jassies staot. En de verenuginge die zoon vriejer heb be kenne vingde, sponsor hiet zoon firmao, wiens naom gebruuk word, wor- re der wel een bietje wïezer van. Ik hep in Soest al luu zien lope die reklaome maokte veur otoos, beziene, en spulle om je otoo en je fiets te ken ne poetse. Ik bin allenig baang dat ut der wel inzit dajje bar raore combenaties krieg, ik zie die jongens vaan V.V.Z. al in de wei renne mit op hun jakke „beter in Zonneglore" da liek ming veur hullie teugestaanders geen bar lollug iets om teuge an te motte kieke. Maor ik schaat zo datter noeng wel gauw een kemissie komp die die dinge gaot bekieke. J.l. woensdag openden de Soester fir ma's Middelman en Bosman de deuren van het restaurant van het Soester Na tuurbad om de eerste bezoekers van de lenteshow binnen te laten. In een tot fraaie expositie-ruimte omge toverde omgeving is op sfeervolle wij ze het allernieuwste op gebied van complete woninginrichting bijeen ge bracht. Een moderne huis- eetkamer, wordt geflankeerd door een uitvoering in klas sieke stijl, een contrast wat ook in an dere combinaties wordt doorgevoerd. Naast de vele meubelen - het lidmaat schap van de inkoop-organisatie „In- termeubel" is een garantie voor kwali teit - is er op de show een belangrijke ruimte ingeruimd voor de stand „vloer bedekking", waar men u op al uw vloerbedekkings-problemen een ant woord weet te geven. Tussen de meubels, en op een apart ge deelte demonstreert de Firma Bosman wat betreft kleurentelevisie, radio en met alle apparaten van Blauwpunkt, stereo-afspeelapparatuur, terwijl ook de stereo-apparatuur van het Deense merk B. O. rijkelijk vertegenwoordigd is. De smaakvolle bloemstukken en vaste planten die deze show zonder twijfel het etiket „lente" geven worden ver zorgd door Bloemisterij Tolboom, Nieu- weweg 86. Doordat de show voor niet-autobezit- ters niet eenvoudig te bereiken is, heeft de firma Middelman voor een regel matige pendeldienst gezorgd tussen de zaak aan de Kerkstraat en het Soester Natuurbad. De firma Bosman daarentegen heeft voor belangstellenden de mogelijkheid geschapen om in de avonduren, op een daartoe telefonisch gedaan verzoek, van en naar de show gebracht te worden. De samenwerking tussen deze beide firma's heeft tot resultaat dat de men sen die wat betreft meubelen en radio en televisie „bij" willen blijven, zich tot en met zaterdag 30 maart in eigen omgeving kunnen oriënteren. r rr De Coöperatieve Raiffeisenbank heeft haar leden voor de jaarvergadering bij een geroepen tegen vrijdag 5 april a.s., 's avonds om 8 uur, in café „De Gouden Ploeg". Op deze vergadering zijn aftredend en wederom herkiesbaar de heer P. G. Kok, lid van het bestuur en M. H. A. van Veeren, lid van de Raad van Toezicht, terwijl voor de vacature, ontstaan door het overlijden van de heer J. J. Brouwer door het bestuur resp. als eerste en tweede kandidaat werden gesteld de he ren J. Kok en J. Jurriëns. Aan de rekening en verantwooring over het 62ste boekjaar ontlenen we het na volgende De toevertrouwde spaargelden, inclusief de bijgeschreven rente namen met ƒ2.680.000,toe (vorig jaar ƒ1.980.000, Deze aanwas die aanmerkelijk hoger ligt dan vorig jaar, betekent dat het totaal der toevertrouwde spaargelden een groei van 14,67 heeft vertoond en het spaar tegoed bij de bank per 31 december 1967 20.950.000,— bedroeg. De credit-gelden in rekening-courant na men toe met bijna 140.000,tot 1.265.000,Vermeldenswaardig hierbij is de ontwikkeling van de privé-reke- ningcourant of salarisrekening gedurende het laatste half jaar. In 1967 werd voor 3.060.000,aan hy potheken aan Soester-ingezetenen ver strekt en aan voorschotten tegen andere zekerheid 133.000, De uitzettingen namen in zn totaliteit toe met 1.500.000,— tot 11.707.000,—. De omvangrijkste uitbreiding van zaken weerspiegelt zich duidelijk in de stijging van het balanstotaal nl. 2OV2 min. tot 23Vs min. De vermogenspositie werd ook dit jaar duidelijk versterkt. Na afschrij ving en reserveringen bedroeg de balans winst ƒ52.171,36. Na bijschrijving van deze winst zal de gewone reserve dan gestegen zijn tot 659.550,89. ANTAARNS - HEKWERK ETTERS - OPENHAARDEN 1 UIFELS - DEURSIERHEKKEN l I AMPEN - ZONNEWIJZERS ICHTHART I fSo*o;;:.TpV„'d" W ■OKMnSedcrt 1937 le Hezerlaantje 46 - Tel. 2231 KUNSTSMEEDWERK IN STIJL De afdeling Soesterberg van de Kon. Ned. Ver. E.H.B.O. organiseerde op 25 maart j.l., voor het eerst in haar dertig jarig bestaan een rayonwedstrijd. De wedstrijd vond plaats in het Cultureel Centrum: Kontakt der Kontinenten te Soesterberg. Zeven ploegen van de vol gende afdelingen hadden voor deze wedstrijd ingeschreven: Amersfoort, Baarn, Leusden, Soest, Soesterberg, Woudenberg en Zeist. De jury bestond uit de doktoren: C. M. van Weizen uit Amersfoort, P. J. O. wan Bijsterveld uit Driebergen en B. J. Yff uit Soest. Dr. B. J. Yff was echter wegens ziekte verhinderd en voor hem trad in de plaats het kaderlid, tevens wedstrijdleider, de heer C. F. A. Kneg- jens uit Rhenen. De voorzitter van de organiserende af deling dr. Th. Splinter, opende de avond en heette allen hartelijk welkom en sprak de hoop uit dat alle aanwezigen een leerzame avond mochten hebben. „Slachtoffers" waren mej. Vos en de heer de Nigtere. De ongevalstoedracht was: De Nigtere is in zijn schuur bezig zijn bromfiets te repareren en laat de brom fiets die op de standaard staat, draaien en grijpt per ogneluk met de linkerhand in het draaiende achterwiel, waardoor het eerste lid van de middelvinger wordt afgerukt. Op het schreeuwen van pijn en angst komt zijn vrouw aange rend, ziet wat er gebeurt is en valt flauw, maar valt tegen de achterkant van de bromfiets en heeft ontvellingen aan haar arm. Als zij bijkomt is ze weer bezorgd over haar man. Zij kan niet tegen het zien van deze verwon ding en heeft de neiging om weer flauw te vallen als men haar niet wegbrengt of omdraait na behandeling. Zowel mej. Vos alijs de heer de Nig tere deden het bijzonder goed. De uitslag was: 1. Baarn 165 p., leider 69 p. 2. Zeist 161 p., leider 73 p. 3. Soesterberg, 148 p„ leider 66 p. 4. Wou denberg, 133 p.. leider 51 p. 5. Amers foort, 130 p., leider 52 p. 6. Soest 130 p., leider 44 p. 7. Leusden 116 p., leider 55 punten. Na afloop van de wedstrijd besprak dr. van Bijsterveld in een kort resumé de gemaakte fouten. Vervolgens dankte de heer H. E. J. Smit (afd. Soest) op ver zoek van mevr. Miltenburg (afd. Soes terberg). dr. Bijstreveld voor zijn in watten verpakte kritiek. Eveneens dank te hij de beide andere jury-leden, dr. van Weizen en de heer Knegjens, waar na hij de uitslag bekend maakte en de beker aan de ploeg van Baarn uit reikte.

Soester Courant | 1968 | | pagina 5