Soest toen - Soest nu Noorderweg 23 Het oog gericht op mooie woorden FUTUROLOGIE BERUSTING IN DRESDEN BAROK-CONCERT Telefoonnummer ziekenauto 5980 Voor jaar(hloemen) in de prins Willem-Alexandersehool Dinsdag 2 april lAfiK 47e jaargang no. 31 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Rnreau voor redaetie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Zonnegloren krijgt nieuwe geneesheer-directeur Bejaarde man door kolendampvergiftiging omgekomen Een fantastische toekomst wordt werkelijkheid Jaarvergadering Nederl. Motel- en Madrigaalkoor Dierenbescherming Bromfietser en wielrijdertje gewond bij botsing Defecte trein houdt verkeer anderhalf uur op Jaarvergadering Volksonderwijs Utrechts jongetje kwam 20 km fietsen om boodschappen te doen SOESTERI OURANT Abonn. p. kwart, 3.25, per post 4,25. Verschijnt Iedere dinsdag en vrfjéêg Het trieste diplomatieke vertoon sinds vele jaren heeft zich ontrold op de U.N.C.T.A.D.-conferentie in New-Delhi. En dat wil wat zeggen. Na allerhande verlengingen is ee:i zeer bleek plan ont vouwd vol maren en indiens en vooral zonder iets over termijnen vast te leg gen. Het plan maakt niet eens de in druk zo zeer gemaakt te zijn om echt iets te bereiken, maar meer om althans de allerslechtste indruk die de westelijke landen gemaakt hebben, een beetje te bemantelen. Nu moet gezegd worden dat het tijd stip van de conferentie niet erg geluk kig gekozen was. maar de organisato ren konden oók niet van te voren weten dat juist alle welvarende landen met grote moeilijkheden zouden zitten om streeks deze tijd. De economische mi sère in Engeland, het verbeten weg werken van betaLingsbalanstekorten in de V.S. en de goudkoorts met aanver wante panieken voor de verdere weste lijke landen. In die sfeer kon men haast niet ver wachten dat men de prioriteit van de verlangens der ontwikkelingslanden grif zou erkennen. En die verlangens vormden toch het onderwerp van het gesprek. De ontwikkelingslanden op hun beurt maakten het ook weer makkelijk dit te vergeten door vrij wat tam-tam te ma ken over slechts zijdelings of in het ge heel niet ter discussie staande zaken, zoals een boycot van Zuid-Afrika. Met veel pijn is dan iets afgesproken over een wat schappelijker behande ling bij de douane van importen van halffabrikaten en industriële produkten uit de ontwikkelingslanden. Zij het dan dat er voorlopig niets hoeft te gebeu ren: een commissie gaat er nog eens op broeden en als alles goed gaat. wordt er rond 1970 iets geregeld. Dat duurt dus nog even en in de tussentijd blijft het zo dat de armen steeds armer en de rijken steeds rijker worden. Voor het overige waren er toezeggingen over grondstoffenprijzen en over ontwikke lingshulp tot een bedrag van één pro cent van het bruto nationaal inkomen der industrielanden. Maar veiligheidshalve is hierbij maar helemaal geen tijdslimiet vastgesteld. Veel helpen op korte termijn doet dit dus ai evenmin. Het voornaamste re sultaat van deze conferentie der Ver. Naties schijnt nog te zijn dat men niet temidden van een slaande ruzie uit el kaar is gegaan. Wat dan voornamelijk komt omdat de ontwikkelingslanden zich die ruzie niet kunnen permitteren. Zelfs als er te weinig wordt gedaan, is dat weinige toch nog van zoveel belang dat ze het niet willen verspelen. Blijft het kernpunt. Doordat de ontwik kelingslanden hun inkomsten steeds zien dalen en de marktprijzen voor onont beerlijke industriële produkten zien stijgen, raken ze of bedolven onder schulden, of ze verpauperen. Dat heeft niet alleen de gevaarlijke kant dat der gelijke sociale ongelijkheid zoals die in een land tot rellen en oproeren kan lei den - men zie de V.S, - op internatio nale schaal eenvoudig een gevaar voor de vrede betekent. Bovendien is er het economische ge vaar. De produktie van industrielanden moet ook verkocht kunnen worden, an ders kan men de fabrieken wel slui ten. En daarvoor is een massa van koopkrachtige klanten nodig. Daar steekt het eigenbelang van het westen ook in: ze hebben de ontwikkelingslan den nodig als afzetgebied en hebben er daardoor ook zeer veel belang bij dat ze zich tot welvaart ontwikkelen. Het inzicht is er wel. Het is ter confe rentie veel beleden. Maar er is weinig naar gehandeld. Er zijn slechts mooie woorden gesproken. KANTMAN. Sanatorium en ziekenhuis Zonnegloren krijgt met ingang van 1 augustus a s. een nieuwe geneesheer-directeur, die dr. J. A. "W. Berghauser Pont gaat vervan gen. Aan dr. Berghauser Pont. die vanaf 1939 deze functie heeft vervuld, is op zijn verzoek door het bestuur eervol ontslag verleend en met ingang van 1 augustus benoemd tot bestuurslid. Door het bestuur is tot nieuwe genees heer-directeur benoemd dr. J. W. D. Berkelbach van der Sprenkel, thans arts aan genoemd ziekenhuis. Tot directrice is benoemd zuster I. J Claus, momenteel directrice van een ziekenhuis te Zaandam. De heer C. H. Fritzsche blijft administrateur-econoom. Op 31 juli a.s. zal officieel afscheid wor den genomen van dr. Berghauser Pont. welke plechtigheid zal plaats vinden ir de recreatiezaal van het ziekenhuis. In het ziekenhuis Zonnegloren is vrijdag de 73-jarige heer P. C. Hillen uit Soest aan de gevolgen van een kolendampver giftiging om het leven gekomen. De heer Hillen, die aan de Oranjelaan 23 woonde, voelde zich niet goed worden en waarschuwde een kennis, die op zijn beurt een arts in kennis stelde. De be jaarde man werd onmiddellijk naar het ziekenhuis overgebracht, maar de me dische hulp bleek reeds te laat te zijn gekomen. Enkele uren later overleed de man. De schoorsteen en de kolenhaard in zijn woning bleken volkomen te zijn verstopt. Er is een nieuwe tak van wetenschap ontstaan: futurologie! Misschien zegt het voorlopig meer wanneer men hier voor in de plaats stelt: „Science fiction", „toekomstfantasie" of „utopie". Het nieuwe schuilt dan slechts in de naam en het predikaat wetenschappelijk. Zo wetenschappelijk, dat in Amarika reeds leerstoelen zijn ingesteld voor de ze wetenschap van de toekomst. De naam futurologie is overigens een Eu ropese vünding n.1. van de Berlijnse professor Flechtheim, die zich evenals veel andere geleerden waaronder de Nederlandse professor doctor F. Polak, intensief bezig houdt met de mogelijk heden, die de toekomst voor ons nage slacht zal hebben. Fantasie wordt werkelijkheid Vroeger werd over het genre verhalen en beschrijvingen min of meer laatdun kend gedacht en hoofdzakelijk geschikt geacht als bizarre ontspanningslectuur voor eenvoudigen van geest. Vaak wet tigde het gehalte van deze lectuur deze houding volkomen. De meeste verhalen, al of niet geïllustreerd, weken weinig af van de gewone, derderangs ontspan ningslectuur met als enig vreemd ele ment dat de strijd werd gevoerd tegen allerlei afschrikwekkende wezens van andere planeten met behulp van tijd machines en al of niet gode functione rende robots. Het zijn deze verhalen, die de science fiction in diskrediet brachten, een dis krediet wat slechts de laatste tijd aan het verdwijnen is. Want de science-fic- tion-verhalen na 1940 vertonen 1 veelal een verrassend goede inslag voorname lijk omdat grote schrijvers zich op dit genre gingen toeleggen. Wij denken hierbij aan Robert Heinlein, Ray Brad- bury, John Wyndham en aac Asimov, schrijvers met wereldfaam, die science fiction brachten in een verantwoorde en leesbare vorm met hun eigen vertel- kwaliteiten. Zij zijn de Jules Verne van deze tijd. Het leesbare is daarbij stevig gegrond vest op de huidige wetenschappelijke feiten, de fantasie steunt daar duidelijk >»p en wijst op de toekomstige ontwik kelingen. Geen fantasie Stiraks zullen wij te maken hebben met andere werkelijkheid en deze zal onge- ^j ijfeld bier en daar overeenkomen met wat nu nog als fantasie moet worden beschouwd. Zeker is, dat wij niet meer van een vlucht uit de werkelijkheid kunnen spreken, daarvoor is de huidige werkelijkheid te essentieel gebonden aan deze fantasieën. Werd de science fiction vroeger uitslui tend als ontspanningslectuur gewaar deerd, thans is daarbij iets van andere waarde toegevoegd met een voorlichten de taak! Wij moeten voorbereid zijn op een fan tastische toekomst. Het zijn de futu rologen, die de geesten van de mens rijp maken voor deze toekomst omdat in tegenstelling tot vroeger, die toe- De veranderingen in Tsjecho-Slowakije hebben nogal wat ongerustheid gewekt in de andere landen van Oost-Europa en met name in Oost-Duitsland, tot dusver nog het meest aan het stalinis me verknocht van alle landen van het pact van Warschau. De heer Ulbricht kan niet ingenomen zijn dat bij zijn naaste buur het com munisme zich ontwikkelt in een natio- nalistischer en democratischer zin juist wat hijzelf zo krachtig tegen houdt. De spoedconferentie van Dres- den is echter voor hem zeker geen suc ces geworden. Het communiqué waarmee men uiteen ging is zo goed als nietszeggend - wat erop neerkomt dat men heeft berust: het is niet zo erg leuk, maar wat doe je eraan? Voor Ulbricht is het beden- kelijkste nog dat zijn collega-stalinist Novotny dan toch maar onder druk van onderaf zijn laatste ambt eraan heeft gegeven: hij weet dat in zijn eigen D.D.R. genoeg partijgenoten rondlopen die hem ook graag zouden zien verdwij nen. Typerend was ook dat Roemenië zich helemaal niet de moeite nam mee te komen confereren. Dit land kan alleen maar toejuichen als andere oostbloksta- ten eveneens een nationaal-getint en onafhankelijker stelsel invoeren: omin als het wenst dat anderen zich met zijn interne zaken bemoeien wil het zich inlaten met zaken die alleen de Tse- chen aangaan. Een tweede verdrietig punt voor Ul bricht is dat de democratiserende Tje- chische communisten al hebben verklaard dat er geen been in te zien diplomatie ke banden aan te knopen met West- Duitsland. Dat betekent nog meer iso lement voor Oost-Duitsland. Of liever voor het onverzoenlijke communisme, dat merkwaardigerwijs juist in Oost- Duitsland het langst overleeft. De berusting van de Dresdener confe- rentie-gangers in de Tsjechische ont wikkelingen moet de modernere en na- tionali. ^he en democratischer den kenden in vele andere Oosteuropese staten nieuwe hoop hebben gegeven. komst steeds sneller naderbij schijnt te komen. Sneller Heel spoedig - veel sneller dan de tijd genoten van Jues Verne - zullen wij beseffen dat veel ideeën over de toe komst, zoals die door de vele science fictionschrijvers worden vastgelegd in verhaalbare vorm, tastbare werkelijk heid kunnen worden. Sommige ideeën zijn al vrij oud of be kend zoals b.v. het maatschappijbeeld in „Heerlijke nieuwe wereld" van Al- dous Huxley of in de roman „1984" van George Orwell ofwel een mogelijk ge volg van een derde, totale wereldoorlog in „De laatste oever" van Nevill Shute. Andere ideeën zijn echter vrij nieuw en dus meer geënt op de laatste weten schappelijke ontdekkingen en vindingen en nog maar in kleine kring bekend. Vooropgesteld blijft dat deze ideeën, al of niet gevarieerd, binnenkort moge lijkheden, realiteiten gaan vormen en dat de huidige mens daarop voorbe reid dient te zijn! Het Nederl. Motet- en Madrigaalkoor, heeft wederom een geheel nieuw pro gramma klaar, dat a.s. vrijdag, des avonds 8.15 uur in de Julianakerk aan de Julianalaan te Soestdijk zal wor den uitgevoerd. Het koor dat momenteel over 2 diri genten beschikt, n.1. de heren Laoüt en Clement, heeft dit programma in nau welijks 3 maanden ingestudeerd. Stond het Kerstconcert op 15 december j.1. in de Nicolaaskerk te Baarn onder leiding van Carel Laoüt, ditmaal voert de heer Clement de directie. Aan dit concert werken voorts mede een viertal solisten en een instrumentaal ensemble. Een van de mooiste stukken, die wor den uitgevoerd, is wel „Psalm 138" ge componeerd door Johan Rosenmüller. In dit werk is de invloed van de Ita liaanse opera duidelijk waarneembaar. De compositie wordt gestructureerd door instrumentale refreinen, waarvan de eenvoudige melodische lijnen de instru mentalisten tot het maken van versie ringen uitnodigen. Kon. Ncd. Ver. E.H.B.O., afd. Soest Een ander hoogtepunt van het concert is Kantate ..Actus tragicus" (No. 106) van J. S. Basch. Deze cantate „Gottes Zeit" iseen van de opmerkelijkste vroe ge werken van de componist. De tekst is waarschijnlijk zelf door Bach samen gesteld uit Bijbelcitaten en Koraalstro fen. Kernpunt is het conflict tussen het oude en nieuwe verbond: „Es ist der alte Bund, Mensch, du musst sterben" tegenover „Komm Herr Jesu, komm!" Het programma vermeldt verder nog enkele prachtige orgel-soli van J. S. Bach en D. Buxtehüde. Deze werken worden vertolkt door de organist Wim de Ruiter. Ook nu dus weer een goede gelegenheid om van een prachtig con cert te genieten. Zaterdagmiddag hield de afdeling Soest van de Ned. Vereniging tot Bescherming van Dieren, haar jaarvergadering in het Oranje Hotel. De heer 't Hart, die ongeveer negen maanden w.n. voorzitter is, bracht als secretaris een uitgebreid jaarverslag uit. De afdeling kwam in 1967 boven de 1000 leden en donateurs. Besprekingen zijn gevoerd met de afdelingen Gooi land, Baarn, Amersfoort en Zeist om te komen tot meer samenwerking. Men hoopt, dat het contact zal leiden tot het tot stand komen van een groot „Streek- asyl". De jaarlijkse subsidie van de gemeente is verhoogd van 400,tot 600, maar daar moeten dan ook alle zwerf dieren voor opgenomen worden. Het afgelopen jaar is voor de vereni ging bijzonder goed geweest. Door ho gere inkomsten, zelfs van dierenvrien den buiten Soest, die voor langere tijd naar het buitenland gingen en hun die ren in het asyl brachten, kon het die rentehuis beter worden ingericht. De Paardekamp telt ruim 7350 begun stigers en dank zij de dames Van "Weer kom en Kok loopt alles perfect. Mevrouw Van Woerkom-'s Gravendijk gaf een overzicht van het financieel ge deelte. De kas van de afdeling Dieren bescherming sluit met een batig saldo van ƒ0,94 en die van De Paardenkamp met een batig saldo van ƒ3300. Mej. C. Isings sprak namens dc kascommissie woorden van lof over het beheer van de geldmiddelen. Mevrouw Schmidt en mej. C. Isings zullen de kascommissie vormen voor het jaar 1968. De inspecteur, de heer Van Renswouw, bracht een verslag uit over zijn werk zaamheden in 1967 en de w.n. voorzit ter dankte hem voor het vele en vaak ondankbare werk, dat door hem voor de afdeling wordt verricht. Tot voorzitter-secretaris werd met al gemene stemmen gekozen de heer C. J. 't Hart en tot bestuurslid mej. H. Isings. Als afgevaardigde naar de algemene jaarvergadering in Scheveningeu, wer i de voorzitter benoemd. Het maandblad „Soester Dieren"«.ir,!an gen", oplage 1400 exemplaren, gaat de 10e jaargang tegemoet. Het plan besiaa iets bijzonders voor de jeugd te or a niseren en de Reddingsboei-actie Tl eet versteviging van de kas inhoudt. 1 De Paardenkamp mag zich in een n.ce' i belangstelling derdag a.s. zullen veel personen uit Am sterdam een bezoek brengen aan het kamp. De Paardenkamp, de enigste in Neder land, breidt zich steeds meer uit en deze maand zal weer een paard worden op genomen. Na de pauze vertoonde de heer Boeve uit Ankeveen een filmpje over het broe den door mezen en een over Drente. De zevenjarige H. N. en de bromfietser J. J. F. van H. uit Soest zijn zondag middag gewond geraakt, toen zij op het fietspad langs de Van Weerden Poel- manweg nabij het Soester Hoogt met elkaar in botsing kwamen. Het jongetje, in gezelschap van zijn ouders, week plotseling naar links uit, op het moment, dat hij door de brom fietser werd ingehaald. De heer Van H. liep bij zijn val een hersenschudding op. De jeugdige fietser kreeg een ge broken sleutelbeen. Beiden zijn overge bracht naar Zonnegloren. Een defecte trein heeft zaterdagmiddag bijna anderhalf uur het verkeer over de rijksweg bij station Soestdijk in de war gestuurd. De trein stond voor het station, maar kon niet meer weg, met het gevolg, dat de reeds half gesloten bomen niet meer omhoog konden en het verkeer ernstig belemmerd werd. De politie heeft later zorg gedragen voor een wat snellere doorstroming. Prins Willem-Alexandersehool aan de Beetzlaan is verleden week voor de achtste achtereenvolgende maal een geheel door de leerlingen van de acht klassen verzorgde voorjaarsbloementen- toonstellmg gehouden. In de gangen van het schoolgebouw was met assistentie van een paar bloemisten een compleet miniatuur-Keukenhof in gericht met ondanks het kleine aantal soorten bloemen een rijke kleur- en vormvariatie. Afgelopen herfst hebben de leerlingen van de school hun tulpen- narcissen- en hyacintenbollen meegekregen om er thuis voor te zorgen, dat ze tegen de tijd van de tentoonstelling in volle bloei zouden staan. Ongeveer tachtig procent van de leerlingen is dat gelukt en de behaalde resultaten zijn afgelopen donderdag tot en met zaterdag in de school te zien geweest. Verscheidene honderden mensen, waar onder wethouder K. de Haan van on derwijs, en vele ouders, hebben van hun belangstelling blijk gegeven. Een belangrijk aandeel in de totstand koming van de expositie had weer de heer C. v. d. Schoor, onderwijzer aan de Willem-Alexandersehool. Aan de ten toonstelling was tevens een wedstrijd verbonden met - natuurlijk - bloemen als prijzen. Zij werden door de volgen de leerlingen gewonnen: Narcissen: le prijs: Ronald Waals. Dirk Moerbeek, Jeanette Grift en Frank van Dalen. 2e prijs: Annemarie v. d. Wijngaard, Jo sé Veldhuizen, Frank van Dalen en Alex Onder de Linden. 3e prijs: Yolanda v. d. Veer, At de Kruyff, Anneloes Brouwer en Ingrid Potharst. Enkele tulpen: le prijs: Dirk Moerbeek, Terry van Dijk en Maarten Meyer. ?e prijs: Alex Onder de Linden, Martin Saai en Jeanette Wiss. 3e prijs: Mar- tin Saai, Wim Holleman, Martin Saai en Timo van Houdt. Dubbele tulpen: le prijs: Anton Meyer en Jan Jansen. 2e prijs: Dik Berendse en Karin Schalkwijk. 3e prijs: Robby Jansen en Jeanette Wiss. 4e prijs: Jac- queline Klute en Harma Beekink. 5e prijs: Rob Venema. Hyacinten: le prijs: Suusje Keja (drie maal) en Mieke Boele. 2e prijs: Jean- nette Wiss, Peter Kuypers. Margo Klute en Dirk Berendse. 3e prijs: Rob Pot harst, Jeanette Wiss, Monique van Luyck en Peter Kuypers. 4e prijs: Alex Onder de Linden en Yvonne Verwoerd. 5e prijs: Ida de Kruyff en Suusje Keja. De afdeling Soest van Volksonderwijs hield haar jaarvergadering in De Rank. Volgens de voorzitter, de heer W. Brou wer, zal, in samenwerking met de hoof den van scholen, 'n lijst worden samen gesteld van kinderen die voor het eerst naar school gaan. Vorig jaar heeft de hoofdinspecteur van politie, de heer H. G. Scholtmeijer een lezing gehouden over de gevaren voor kinderen in het dagelijks verkeer. Ditmaal heeft het be stuur van een lezing af moeten zien, maar voor volgend jaar staat er weer iets. op het programma. Het contact met het gemeentebestuur was niet erg bevredigend, vooral niet met betrekking tot de kleuterscholen in Soest-Zuid en op 't Hart. Met het ge meentebestuur wordt onderhandeld over een te stichten kleuterschool ten noor den van de Vredehof straat. De jaarverslagen van secretaris en pen ningmeester werden goedgekeurd. De heer W. Burgerhout werd als be stuurslid herkozen en als nieuwe be stuursleden werden gekozen mevrouw Oranje-Entink en de heren H. E. v. d- Boogaard en dr. Th. Holleman. De heer C. F. van Vliet maakte plannen voor het komende jaar bekend waar onder een ledenwervings-actie door mid del van advertenties, ijveren voor een schoolraad en de uitgifte van een perio diekje om de drie maanden, waarin alle bijzonderheden vermeld worden. De zesjarige P. D. uit Utrecht werd za terdagmiddag door zijn moeder de stad ingestuurd om enkele boodschappen te doen. Het jongetje kon het blijkbaar niet zo goed vinden, maar verbaasde zich er kennelijk ook niet over, dat hij op een gegeven ogenblik, na verschil lende drukke wegen te zijn gepasseerd, temidden van de bossen reed. De jon gen raakte tenslotte zo ver uit de koers, dat hij bij Nieuwerhoek naar de winkels liep te zoeken. Meer dan twintig kilometer had het jongetje toen met zijn tas aan het stuur en een portemonnee met bijna vijftig gulden op zak, erop zitten. Garagehouder Stam zag het baasje in zijn omgeveing zoeken en stelde de po litie in kennis. Daar kwam het verhaal, dat de jeugdige wielrijder eigenlijk in Utrecht had moeten zijn. Het jongetje is door de kinderpolitie van zijn woon plaats weer gehaald en naar huis terug gebracht. l

Soester Courant | 1968 | | pagina 1