\JUa<L dt de '^arok-^encert Negen van de twaalf ereprijzen bij turnkampioenschappen voor A.G.A.V.S. MIKIMO voor Ml SC kleed! Uw kind BETER MIKIMO Burgerlijke stand Officiële Krabbels van Knelis NATIONALE TROOST DE speciaalzaak Nederl. Motet- en Madrigaalkoor Soest Eerste Soester Begralenis-Onderneniing Dronken weggebruikers aangehouden Baarns Lyceum vierde 49e Diës med''''!"! jnwfii Schuur aan Gallcnkamppelswcg in brand Twee gewonden en grote schade in Soesterberg DINSDAG 2 APRIL 1968 VAN WEEDESTRAAT 52 C/ r Zoals reeds was te verwachten hebben de finales van de Soester Turnkampi oenschappen, dit jaar georganiseerd door de 40-jarige Soester Turn Club, het Soesterbergse A.G.A.V.S. het meeste succes gebracht. De vereniging keerde met negen van de twaalf ere-prijzen naar huis. Bij de heren en de meisjes was de Soesterbergse triomf zelfs vol ledig. De wedstrijden, die zaterdagmiddag- en avond werden gehouden in de gym nastiekzaal achter het Verenigingsge bouw. hebben maar betrekkelijk wei nig belangstelling getrokken. Ook de deelnemende verenigingen waren niet erg royaal vertegenwoordigd. Niettemin is de organisatie van de kampioen schappen bij de S.T.C. in goede handen gebleken. Bij de meisjes waren de eerste zeven plaatsen voor A.G.A.V.S. Eerste werd Grete Nelissen, die vooral op de even- wdchtsbalk tot prestaties van niveau kwam en die dat ook zag gehonoreerd met een waarderingscijfer van 9.20 pnt. Haar clubgenote Astrid Veen, die twee de werd. zag haar gymnastische pres taties aan de brug ongelijk beloond met 9.13 punten. Derde werd Bets Ottens, ook al van A.G.A.V.S. uit Soesterberg. Bij de dames kwam Gera de Boer van de organiserende vereniging als win nares uit de bus. Zij won twee van de vier onderdelen. Vooral haar oefening op het paard trok zeer de aandacht. Zij kreeg er 9.43 punten voor. Ook de brug ongelijk bleek zij volledig te beheersen, wat haar 8.73 punten opleverde. Op dit onderdeel kon alleen Joke Loots (A.G.A.V.S.), die tweede werd, haar dicht naderen. Hetzelfde meisje van de Soes terbergse vereniging won met ruime voorsprong op de lange mat. Loes v. d. Steen van A.G.A.V.S. won de oefening op de balk. Zij eindigde tenslotte als derde. Ook bij de jongens kwam S.T.C. als winnaar uit de bus. Gerard Kanters won weliswaar maar één onderdeel, maar zijn puntentotaal was toch goed Blijetijds-, baby- en kin derkleding (voor jongens en meisjes tot 12 jaar). GALLENKAMP PELSWEG 11, (nabij busstation Soest-Zd.), telef. 6286 GEBOREN Anne Marie. dochter van A. A. de Wolf en E. D. Veldhuysen, Steenhoffstraat 54. Albert Mark, zoon van H. van Engelen en T. Meulman, Rubenslaan 123. e= Romona, dochter van J. C. van den Broek en G. J. J. Verkerk, Postweg 4. Richard Gerardus Mari- nus, zoon van G. L. de Bruin en E. C. Kieft, Molenstraat 74. Ilse Cornelia, dochter van J. M. Bosch en T. Taeke- ma, Colenso 101. Rob, zoon van G. J. W. Huisman en W. J. Dekkers, Ples- manstraat 65, Soesterberg. Edwin Ja- cobus Theodorus, zoon van A. van Oos ten en W. E. M. J. Paap, Simon Stevin- laan 53. Marion Elisabeth, dochter van J Vos en A. A. Damen, Koekoek- weg 17. Paul Hendrik, zoon van E. W. Sadhinoch en H. C. Pikart, Birk- straat 138. Ingo Johannes Sikke Har- ke, zoon van S. H. Hiemstra wonende te Baarn en E. Abbel Molenstraat 35. Frangoise Angelique, dochter van C. H. van Brummelen en B. M. van Uitert, Soesterbergsestraat 184. Jan Maarten, zoon van M. Kolenbrander en H. Vosjan, Albert Cuyplaan 15. Robert Alexan- der, zoon van B. R. Batenburg en A. W. M. Sukel, Beatrixlaan 2. Jan Willem, zoon van C. Veerman en A. F. Vermeer, Simon Stevinlaan 96, Soesterberg. Martina Maria, dochter van M. D. J. van Schaik en M. Plooij, Kolonieweg 6a. ONDERTROUWD: Jacobus Adriaan Louis Muller, Pasteurstraat 41, Den Hel der en Toni Gisela Ingrid Kleimeer, Troelstrastraat 33. Johannes Antonius Kienstra, Marten Janzsenweg 5, Ame land en Alida Adriana Maria Fugers, Kerkstraat 5. Hubert Georges Demir- leau, wonende te Nantes, Frankrijk en Marianneke Hoogendoorn, P. C. Hooft- laan 14. Alexander Johannes van der Meer, Kamperfoeliestraat 8 en Cornelia Maria Josephina van Schalkwijk, Kruis weg 1. Alfred Johan van der Veen, Schoutenkampweg 85 en Madeion Inge borg Marjolein Hilbrands, Teunenmijns 5, Laren N.H. GEHUWD Hendricus Christiaan Lan- daal, Emmikhovenstraat 137, Amster dam en Maria Elisabeth Diederika Mof- fie, Ir. Menkolaan 81. Thomas Johan nes Franciscus Gouw, Berkelstraat 50, Amersfoort en Johanna Maria van den Berg, Kerkpad z.z. 4. OVERLEDEN Elisabeth Grift, 82 jaar, weduwe van W. Tolboom, Nieuwerhoek- plein 10. Catharina Nijland, 85 jaar, Waldeck Pyrmontlaan 50. Gijsbertus de Koning, 94 jaar. Bosstraat 2. Jo hanna Maria van 't Klooster, 86 jaar, weduwe van J. van Groenestein, Ko- renweg 4. voor een eerste plaats. De beste prestatie aan de brug wu. geleverd door Leendert Vogel van Olym- pia, terwijl Leendert Bakker, die uit eindelijk zesde werd, een goede oefe ning op het paard liet zien. Aan het rek werd Ap van Dalen van de S.T.C. winnaar, terwijl Gerard Kanters met de eer ging strijken op de lange mat. Een eerste plaats in het totaal dus voor Gerard Kanters, gevolgd door Leendert Vogel van Olympia en Henk Vedder van A.G.A.V.S. Ook de heren brachten A.G.A.V.S. drie prijzen. De overige drie plaatsen wer den bezet door leden van de Soester Turn Club. Winnaar werd Hans Wa len, voor zijn Soesterbergse clubgenoten Hans Oostveen en Maarten Pieren. De nummers één en twee staken trouwens ver boven de anderen uit. Hans Walen won drie onderdelen (hoge brug, paard en rek), terwijl Hans Oostveen beslag legde op de eerste plaats op de mat. Zij waren ook de enigen, die hun prestaties met meer dan acht punten beloond za gen. De volledige uitslagen van de finales luidden: Meisjes: 1. Greta Nelissen (A.G.A.V.S), 35.0 punten; 2. Astrid Veen (A.G.A.V.S.), 34.59 punten; 3. Bets Ottens (A.G.A.V.S.), 33.07 punten; 4. Annelies Vedder (A.G.A.V.S.), 32.06 punten; 5. Greetje Wesseling (A.G.A.V.S.), 30,60 punten; 6. Erwina Tenissen (A.G.A.V.S.), 30.25 pun ten; 7. Ivonne Loots (A.G.A.V.S), 28.79 punten; 8. Hedy de Zoete (S.T.C.), 28.26 punten. Dames: 1. Gera de Boer (S.T.C), 34.23 punten; 2. Joke Loots (A.G.A.V.S.), 33.54 punten; 3. Loes van der Steen (A.G.A.V.S.), 31.13 punten; 4. Mieke Ver- doorten (A.G.A.V.S.). 30.94 punten; 5. Diny Coorens (S.T.C), 29.73 punten; 6. Nettie van Nues (A.G.A.V.S.), 29.40 punten; 7. Mevr. H. Karssen-Bast (Olympia), 27.60 punten. Jongens: 1. Gerard Kanters (S.T.C.), 27.67 punten; 2. Leendert Vogel (Olym pia), 27.46 punten; 3. Henk Vedder (A.G.A.V.S.). 27.20 punten; 4. Hubert Wicherts (S.T.C.), 27.14 punten; 5. Henk Timmermans (A.G.A.V.S.), 27.13 punten; 6 Erik Baker (S.T.C.). 26.96 punten; 7. Ap van Dalen (S.T.C.), 26.94 punten; 8. Adrie Schuurman (A.G.A.V.S.), 26.86 punten; Rob Duit (Olympia), 25.45 punten. Heren: 1. Hans Walen (A.G.A.V.S). 32.61 punten; 2. Hans Oostveen (A.G.A.V.S), 31.07 punten; 3. Maarten Pieren (A.G.A.V.S.), 28.40 punten; 4. Robert Wicherts (S.T.C.) 28.07 punten; 5. Ron- nie Kraal (S.T.C.), 24.32 punten; 6. Rudy Blok (S.T.C.), 21.87 punten. Zoals ook wel uit de rseultaten blijkt lagen de prestaties bij de meisjes en dames aanzienlijk hoger dan bij de vertegenwoordigers van het mannelijk geslacht. Niettemin kan worden gezegd, dat bij deze geslaagde Soester Turn kampioenschappen een zeer redelijk ni veau is bereikt. De prijzen zijn na afloop uitgereikt door SOESTERBERGSESTRAAT 30 de voorzitter van de Soester Turn Club, de heer Egtberts. 's Avonds is tot besluit van de turn- wedstrijden een sporthal gehouden in het Verenigingsgebouw. Hoewel 500 uitnodigingen waren verzonden naar andere sportverenigingen, bedrijven, winkeliers e.d.) was de belangstelling jammer genoeg minimaal. Nog geen tien procent had aan de uitnodiging gevolg gegeven, zodat het sportbal (muzikaal verzorgd door The Skyliners uit Am sterdam) meer weg had van een onder onsje, wat overigens niet wegnam, dat de gezelligheid geen grenzen kende. Dirigenten Carel Laoüt - Andries Clement geeft op vrijdag 5 april a.s. in de Julianakerk te Soestdijk een uit voering van een met werken van Bach - Rosenmüller - Schütz. Medewerking van solisten en orkest. Het geheel onder leiding van Andries Clement. Toegangsprijs ƒ3,00. Jeugdkaarten ƒ1,50. Kaartverkoop bij V.V.V., de leden en 's avonds aan de kerk. Dir H. W. Vellinga Begrafenis, Crematie. Transport (Rouwkamer) Korte Brinkweg 28 - Soestdijk Telefoon 2731 o. Ui.. ^3/ Oosten, o.m. op deze aangelegenheid dieper ingegaan. Aan koning Hoessein werd als tegen prestatie voor zijn steun aan de Engel se veldtocht in 1917-1918 tegen de Tur ken, die bondgenoten van Duitsland waren, uitzicht geboden op een onaf hankelijk Arabisch rijk. Maar in 1917 werd tevens de Balfour-verklaring uit gegeven voor een Joods Nationaal Te huis in Palestina. Toen door opening van Russische archieven de Sykes-Pi- cot afspraken ontijdig bekend werden, moesten deze wel op verschillende on derdelen belangrijk worden herzien. Als verdere lectuur noemen wij nog het in Engels geschreven werk van Temper- ley „History of the Peace, Conference at Paris, vola VI 1924. 'Oo, 7*1 WEDUWENPENSIOEN. Heeft een bui tenlandse vrouw van 60 jaar, met een Nederlander gehuwd geweest en sinds 1949 weduwe, naar haar geboorteland teruggegaan, recht op weduwenpensioen of andere uitkering? Zij bezit nog de Nederlandse nationaliteit. Antwoord: Recht op uitkering volgens de algemene ouderdomswet (en dit geldt tevens voor de alg. weduwen- en we zenwet) hebben alleen ingezetenen, d.w.z. degenen die binnen het Konink rijk der Nederlanden wonen. Het gaat er dus niet om of men al of niet de Nederlandse nationaliteit bezit, maar of men al dan niet ingezetene is. Dat is dus hier niet het geval. MUNT. - Ik bezit een muntstuk uit 1766. Op de ene zijde staat: D. Gelria 1766. Op de andere zijde staan 2 leeu wen in een koninklijk wapen en daar omheen staat in deo est spesnostra. Wat is dit voor een munt en heeft hij waar de? Antwoord: Hoogstwaarschijnlijk is uw munt van koper en heeft hij een mid dellijn van circa 22 mm. Het is dan een duit van het hertogdom Gelre (Gel derland) destijds één der zeven Ver enigde Nederlanden. Eén stuiver was hjk aan acht duiten. Het wapen is dat van het hertogdom, evt. 'n hertogskroon dus. D. Gelria betekent: ducatus Gelriae, ofwel: hertogdom Gelre. De wapen spreuk luidt: in deo est spes nostra, of wel: op God is onze hoop. De munt heeft alleen verzamelwaarde indien hij buitengewoon goed bewaard is geble ven. De waarde variëert dan met de kwaliteit van een zeer geringe slijtage tot perfect van rond ƒ1— tot ƒ1,50. MELANCHOLIEK WIJSJE. - Misschien maak ik het U wat moeilijk met de vol gende vragen maar ik hoop dat U ze kunt beantwoorden: Gedurende mijn verblijf in Indonesië (1950-'51) werden de radio-uitzendingen van - naar ik meen - radio Batavia elke middag van 2 tot 4 uur onderbroken voor de aldaar gebruikelijke middagrust. Deze middag rust werd dan aangekondigd door de omroeper, die net even vóer- en tijdens die aankondiging een nogal melancho lieke en slaperige melodie liet spelen. Kunt U mij zeggen welke melodie dit geweest moet zijn, van welke compo nist, of bedoeld wijsje op een grammo foonplaat in de handel verkrijgbaar is en zo ja, waar? Antwoord: De „tune", waarmee in 1949 in Indonesië in de radiouitzendingen de middagpauze werd aangekondigd was een Ambonees volksliedje, waarbij dus niet van een componist sprake is. Het is bekend geworden onder de benamin gen „Mulan Ambon", „Love Ambon" en „Lief Ambon". Een arrangement van George de Fretes and his krontjong minstrels is in de handel verkrijgbaar als Decca L.P.. Stereo N.U. 370012, Mo no D.U. 170012. AKKORD. - Zoudt U mij inlichtingen kunnen verschaffen over de inhoud van 't Sijkes-Picot-akkoord (uit de jaren 1914-1918) en/of lectuur hierover noe men? Antwoord: 't Sykes (met y)-Picot-ac- coord ontleent zijn naam aan de voor naamste onderhandelaars respectievelijk van Engelse en Franse zijde, die op 9 en 16 mei 1916 in Onden geheime verdra gen sloten die een toekomstige onaf hankelijkheid beoogden van Arabië, waarvan vooral Sykes een voorstander was. In het boek ..1914-1939, een dyna mische tijd" door H. Ch. G. J. van der Mandere (uitg. G. Naeff, 's-Gravenhage, 1939) wordt in hoofdstuk IV, De we reld buiten Europa, nr. 22 Het Midden Op de Smitsweg werd in de nacht van zaterdag op zondag de Soestenaar J. A. L. wegens openbare dronkenschap aan gehouden en ter ontnuchtering ingeslo ten. Hetzelfde overkwam de automobi list H. G. A. T. uit Amersfoort, die eerst na achtervolging tot in Baarn kon worden aangehouden. Zijn papieren en auto zijn door de politie in beslag genomen. De leerlingen van het Baarns Lyceum, dat voor bijna de helft door Soester in gezetenen wordt bezocht, hebben afge lopen week voor de laatste maal in een „vreemde" omgeving de 49e Diës gevierd, met het gebruikelijke toneel stuk. Vanaf de viering van het halve eeuw-feest volgend jaar zullen de fes tiviteiten in het kader van de Diës- vieringen steeds in het dan gereed zijn de nieuwe lyceum aan de Torenlaan (verlengde van de Stadhouderslaan) ge houden kunnen worden. Donderdag en vrijdag werd afscheid ge nomen van Musis Sacrum met een stuk van de Engelse schrijver John Gals- worthy, „Loyalties", een wat minder dan de Forsyte Sage bekend werk, dat veertig jaar geleden voor het laatst in een Nederlandse vertaling werd opge voerd. Sindsdien is echter de vertaling zoekgeraakt. Het stuk speelt zich af in Engelse so- ciety-kringen, waar een legerofficier wordt beschuldigd van een diefstal ten nadele van iemand, die op 't punt staat, zijn intrede in de sociëty te doen. Hij is ook de enige, die de beschuldiging uit, maar de legerofficier weet zich voorlopig beschermd door de trouw en loyaliteit van collega's, clubgenoten e.d. Naarmate echter de persoonlijke be langen van zijn beschermelingen geweld dreigen te worden aangedaan, naarmate steeds duidelijker wordt, dat niemand anders dan de legerofficier de diefstal gepleegd kan hebben, schrompelt de trouw en loyaliteit snel ineen tot al leen die van zijn vrouw nog overblijft. Als gewoonlijk hebben de leerlingen onder leiding van de heer H. Otto Le- venbach weer voor een toneelstuk van niveau gezorgd. OPHALEN HUISVUIL TIJDENS FEESTDAGEN Burgemeester en wethouders van Soest maken bekend dat op de komende feest dagen vrijdag 12 april, maandag 15 april, dinsdag 30 april, donderdag 23 mei en maandag 3 juni van gemeente wege geen huisvuil zal worden opge haald. Teneinde echter een ieder in de gele genheid te stellen het niet gehaalde huisvuil tijdelijk te verzamelen en bij de eerstvolgende normale huisvuilop haaldienst aan te bieden, zullen tijdens de huisvuilinzameling, welke plaats vindt vóór de betreffende feestdag pa pieren vuilniszakken van 40 liter inhoud worden verstrekt. In ieder, bij die huisvuilinzameling aan geboden, vuilnisvat zal dan een papie ren vuilniszak worden gedeponeerd, welke door de gebruiker kan worden bewaard tot dat hij meer huisvuil in voorraad heeft dan zijn normale vuilnis vat kan bevatten. Bij de papieren vuilniszak is een touw tje gevoegd om de zak dicht te binden, wanneer deze vol is. De aandacht wordt er op gevestigd dat bij de huisvuilinzameling na de genoem de feestdagen slechts de normale vuil nisvaten en dichtgebonden papieren vuilniszakken zullen worden meegeno men. Aanbieden van huisvuil in andere ver pakking is niet toegestaan. Soest, 2 april 1968. RUIMTELIJKE ORDENING De burgemeester van Soest maakt be kend dat het voornemen bestaat aan de Gebr. Tammer, Postweg 23 te Soester berg, met toepassing van artikel 17 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening, voor de tijd van 5 jaar vrijstelling te verlenen van de voorschriften van het bestemmingsplan regelende de bestem ming van gronden gelegen ten zuiden van de spoorlijn Utrecht-Amersfoort, i.v.m. de bouw van een prefal-loods op het perceel, gelegen aan de Postweg, kadastraal bekend gemeente Soest, sec tie E, nr. 2625. Alvorens een definitieve beslissing te nemen worden de rechthebbende op aangrenzende en nabij gelegen gronden in de gelegenheid gesteld binnen een termijn van veertien dagen na de dag tekening van deze bekendmaking hun eventuele bezwaren schriftelijk bij bur gemeester en wethouders in te dienen. De hierop betrekking hebbende stukken liggen gedurende diezelfde termijn ter gemeentesecretarie afdeling I ter inzage. Soest. 2 april 1968. Door oververhitting van een pan met soepbenen is vrijdag aan de Gallen- kamppelsweg een met riet gedekte hou ten schuur in vlammen opgegaan. In de schuur stond een pan met soepbenen op een petroleumstel. Door nog niet geheel opgehelderde oor zaak is de schuur in brand geraakt. Binnen enkele minuten stond het hele gebouwtje in lichter laaie. Drie nieuwe fietsen en tuingereedschap gingen ver loren. Een eveneens door het vuur be dreigde tweede schuur kon door de brandweer worden gered. Foto „Astra" In de omgeving van de Eem, de spoor lijn en de Peter v. d. Breemerweg heb ben vrijdag diverse bermbrandjes ge woed. De schade is vrij beperkt geble ven. Aan de Generaal Winkelmanstraat te Soesterberg is vierhonderd vierkante meter heide en gras in vlammen opge gaan. Het vuur is door de Soesterberg se brandweer gedoofd. Ajje ut ming vraogt dan mok zeige dak der altied weer vaan stao te kieke hoeveul minse der in deuze tied van meegaani- saosie, zoas da hiet, toch nog bar veul veur de netuur veu- le. Maor ut aller be- laangriekste fingk datter ok meraokels veul jongeluu een ope oog hebbe of kriege veur die netuur. Wullie magge ongs in Soest bar geluk- kug prieze mit de netuur waormeej wullie in ongze buurt zo bar meej bin- ne gezegend. Mooi je duune, die haos int heule laand bekend binne, en de minstes zo mooie bosse. Noeng kejje wel bieje eige zeige: ,,da wullie die duune en die bosse hebbe is niks om groos op te weze, die waore der, binne der en zalle der veurlopug ok nog wel effe bLieve", maor das toch nie heulegaor waor. As wullie mit mekaor, mit de minse vaan de netuurwaacht ant hoof. nie steeds der maor weer veur zorrege, dat ter niks word offebroke, en dat de minse der ok geen varrekesstaal van maoke, waore die bosse en die duune allaang weg. Daorom fingk ut zo meraokels mooi dat de keinders op de schole netuur- opvoeijing en -gedraag lere. Dattut de minse vaan die schole menes is bliek wel uut ut feit datter steeds wedstrieje en tetoonstellinge worre ge- houwe, van bloeme en plaante, waor- deur die keinders veul meer begrip kriege veur alles wa leef en bloeit in de netuur. Hoe belaangriek ut is datter minse binne as de netuurwaachten kejje goed marre- ke an ut verzoek da zullie deeje an de orgaanniezatore van die wedstrieje en tentoonstellinge: „dit jaor geen stukke mit paadestoele", waant aores kont wel lis beure datter over een paor jaor heulegaor geen paadestoele meer binne. En da was geen verzoek omda zullie om een smoes verlege zaote, maor ik hep ut mit ming eige oge ezien, de paa- destoel mojje teugeswoordug zeuke, zo bar wienug binne der nog maor. Wak ok een heul goed ideej fing, is die laandelukke bomeplaantdaag, die mar- rege weer plaots gaot fingde. Op verschei ij e plaotse in ongs darp gaon de schoolkeinders, ongder leiding vaan de minse vaan de plaantsoene- diens, jonge bome plaante. Da doen zullie nie om ut de gemeente wa makkelukker te maoke, maor das heul doodgewoon, om mit da zellef plaante ok de veraantwoordelukhied wa meer naor veure te haole. Maor al te vaok worde op baaldaoduge menier jonge bome vernield, en aore plaante uut de grongd etrokke. Deur de jongeluu noeng zellef daodwar- rekeluk meej te laote hellepe, zalle zullie der ok weerris effe aors teuge an gaon kieke. Zoon bomeplaantdaag deur de school keinders liek ming veul beter om tot uil beter gedraag te komme in de netuur, dan een uutbraander van un pelissie- maan. Noeng binne ut keinders dus zullie zal le die lesse ok bes wellis een keertje vergete, maor dan ist de taok van de ouwere omt goeije veurbeeld te geve. Noeng de netuur weer ontwaok is en alles weer gaot leve, ist heul geen kuru om mooiije taake of te snieje of te bre- ke. maor tis de kuns om ze te laote zitte. om ok aore minse vaant de praacht te kenne laote geniete. Bij een verkeersongeluk op de Amers- foortsestraat te Soesterberg zijn zondag middag omstreeks vier uur twee perso nen gewond geraakt. Tevens ontstond grote materiële schade. Op de zeer drukke rijksweg zag een militair te laat politie bovendien zo nu en dan wel laatste wagen, met het gevolg, dat ook de drie voor deze auto staande wagens een stilstaande file. Hij reed op de De auto van de militair werd volkomen vernield. Twee andere anto's liepen vrij ernstige schade op. Twee inzittenden van de tweede en der de auto liepen bij het ongeluk een her senschudding op. Zij zijn overgebracht naar ziekenhuizen in Amersfoort en Middelharnis. Het verkeer over de rijksweg ondervond geruime tijd vertraging. Na het ongeval vormde zich op de Amersfoortsestraat een kilometers lange file. Als een huis afbrandt, is dat voor een of meer gezinnen een ware ramp. Ze zijn een dak boven het hoofd kwijt en vaak ook het merendeel van hun per soonlijke bezittingen. Al hun kleren, al hun meubilair, al hun boeken en aan tekeningen, al hun zelfgemaakte, zelf uitgezochte en geërfde bezittingen met vaak tedere herinneringen. Als er zeven gezinnen tegelijk dakloos worden door een verschrikkelijke brand, is de ramp onvoorstelbaar groot. Den ken we alleen maar aan het leed van één van die 52 getroffenen in Ursem: 'n weduwe met tien kinderen, die vorig jaar haar man verloor, staat nu met alle 10 op straat. Het huis was te laag verzekerd. Wie geeft haar haar inboe del terug? Terecht deed de burgemees ter van Ursem een beroep op het ram penfonds. Het gaat immers om 7 gezin nen tegelijk. Maar het rampenfonds is Nationaal. Met een hoofdletter N. En het dorp Ursem is geen Nationaal dorp. Het hangt er maar bij. En een brand is ook niet Nationaal. Er branden zoveel gewone huizen af. Pas als er een Natio naal aantal huizen op werkelijk Natio nale wijze wordt verwoest, mag het Nationaal Rampenfonds een Nationale uitkering doen. Een verheven Nationale gedachte «m •en ware Nationale troo«t

Soester Courant | 1968 | | pagina 7