éo h-tv/o OLYMPISCH HOCKEYTOERNOOI VERLIEST VEEL CLANS ZONDER INDIA EN PAKISTAN NEVA'S ENIGE VROUW WERKPAARDEN ONDER DE ZEESPIEGEL DE PLAATS VAN DE BEJAARDE D00RSMEREN GARAGE BOSBOOM GEVAARLIJKE DANS OM HET GOLDEN KALF Grootmeester aan het woord In onze collectie BRILMONTUREN Fa. D. F. VOIGT bemoedert de adoptie van koopvaardijschepen BAARN Speciaalzaak dameskonfektie. IN ONZE SAMENLEVING Klaar terwijl u wacht BEVEROL SMEERSTATION Kleurentelevisie- experiment levert merkwaardige resultaten op Meubelexpositie Politiebureau 4.4.4.4 Telef. Brandweer 3-3-3-3 J DINSDAG 2 APRIL 1968 EN as- al en* m- rs- net Bromberg is berig aan zy„ laatste jaar als coach van het Nederlandse hockeyteam. De olympische spelen in Mexico dit najaar moeten een bekroning worden voor deze coach, die vroeger in de meer succesrijke jaren als middenvoor van onze nationale hockeytrots heel wat doelpunten heeft gemaakt. Zün opvolger zal. R- Krulze zijn. We kennen hem nog als Roepie, want zo werd hi.j genoemd In zijn glorietijd in oranje. Kruize is nu de assistent van Bromberg. Beiden vinden het jammer, dat India en Pakistan niet willen deelnemen aan het olympisch hockeytoernooi als de Zuid afrikanen komen. „Zonder India en Pakistan kan de winnaar van Mexico zich eigenlijk geen winnaar noemen, want de twee sterkste landen ter wereld horen voor een goede krachtmeting in zo'n toernooi thuis." Kruize weet waar hij over praat. In zijn glorietijd in het Nederlandse hockeyelftal heeft hij heel wat keren te gen de hockeygrootmeesters uit India en Pakistan gespeeld. In Europa was hij toen één van de zeer weinigen, die het in techniek tegen hen kon opnemen, maar zelf betwijfelt hij het of hij ooit in het nationale elftal van Pakistan of India zou zijn opgenomen. „In de finale van het olympische toer nooi in Helsinki in 1952 verloren we van India", vertelt Kruize, „met 6-0. Dat kwam hard aan .terneer omdat we van Pakistan hadden gewonnen in de halve finale. We wonnen zilver, maar wisten daarbij ook, dat we in feite nog een enorme achterstand hadden op In dia en eigenlijk ook op Pakistan, dat helemaal uit vorm was, maar technisch nog altijd veel beter dan wij. We hebben toen gewonnen door een enorm enthousiasme. Dat zie je tegen woordig ook veel: de technisch beste Is er zeker een naar uw keus Burgem. Grothestraat 30 Erkend ziekenfondsleverancier „De stichting Nederlandse Vereniging tot adoptie van schepen heeft alleen maar ten doel de jeugd „seaminded" te maken. En niet, zoals ten onrechte wel gedacht wordt, zieltjes te winnen voor de koopvaardijbemanningen", aldus me vrouw J. H. Voorwinde-Visser. Geboren en getogen in Rotterdam is zij zelfs na twintig jaar nog één en al geestdrift vo^r haar werk op het kan toor der stichting. Vanuit haar flat aan de Statensingel ziet ze uit op het druk ke Maastunnelverkeer. Sinds augustus vorig jaar is dat kantoor niet langer gevestigd in Schiedam maar aan boord van een echt zeekasteel: het voormalige passagiersschip Jan Backx, dat perma nent in de Parkhaven ligt en ook de Havenvakschool huisvest. 271 schepen Secretaresse Hanny Voorwinde-Visser is de enige vrouw temidden van de to taal eenenvijftig leden van dagelijks bestuur en raad van toezicht der N.E.V.A.S. Deze vereniging werd op ini tiatief van kapitein W. J. Hartenboer in 1946 opgericht door de heren Van Daa- len en Keuning, beiden uit onderwijs kringen, en last, but not least kapitein H. J. Fleurbaay. Bovenaan de „rol" prijkt de naam van prins Bern- hard, de beschermheer. In een tot kantoortje verbouwde passa giershut doen administrateur Sicco R. Smit en mevrouw Voorwinde-Visser al de papieren rompslomp af die kleeft aan de adoptie van tweehonderdéénen- zeventig schepen door meer dan twee honderd scholen, alsmede de uitgave van het verenigingsorgaan 't Kraaien nest. In dat blad worden opgenomen de N.E.V.A.S.-activiteiten en o.m. interes sante reisbrieven van opvarenden. Animeermeisje „Ik onderhoud het contact met de rede rijen en animeer de vriendschap tus sen schoolkinderen en scheepsbeman ningen door middel van een uitgebreide correspondentie" Een animeermeisje dus, in de beste betekenis van het woord, begrijpen we. Ze vervolgt „Voorts behoort bij mijn taak het organiseren van schoolbezoek aan de binnenliggende geadopteerde schepen. Zelf ging ik ook wel eens het zeegat uit o.a. als gast bij de jeugdrei zen met het m.s. Borneo van de Mij. Nederland indertijd. Met vijfhonderd meisjes naar Noorwegen en Zweden. Leuk was dat Nagenietend bladert zij in haar foto album. Bü de marine ploeg wint lang niet altijd als de te genstander daar enthousiasme tegenover stelt. Jammer genoeg blijft het niet al tijd bij enthousiasme en wordt er ooi- te hard gespeeld". Harder Bromberg en Kruize hebben voor het Nederlandse hockey-elftal 'n pittig trai ningsprogramma opgesteld. Ze weten, dat in het olympisch toernooi hard en met een enorme inzet wordt gespeeld vooral door de landen die technisch niet zo'n begaafde ploeg kunnen afvaardigen. De conditietraining neemt een belang rijke plaats in op het oefenschema. Ook wordt er aandacht gegeven aan de men tale training. De jongens mogen zich niet laten imponeren door een ploeg, die hard speelt, of eerder een doelpunt maakt. Het maken van doelpunten is bij hockey niet zo eenvoudig als bij voetbal. „De internationale top van het hockey is enorm breed geworden. Vroeger konden India en Pakistan rustig aan doen en behoefden ze zich eigenlijk alleen tegen elkaar tot het uiterste in te spannen", zegt Kruize. „Nu staan die twee landen nog boven aan, maar het verschil met landen als Australië, Kenya, Oost- en West-Duitsland, Nieuw-Zeland en ons land is niet groot. Bovendien zijn lan den als Spanje. Maleisië en Engeland ook niet uit te vlakken." Oefenwedstrijden „Kessler, de coach van het Nederlands voetbalelftal vertelde mij eens wat ja loers te zijn op de hockey-ers, omdat die veel meer interlandwedstrijden kun nen spelen. Komen er dit seizoen extra veel wedstrijden?" Roepie antwoordt: „Het Nederlandse voetbalelftal heeft niet zoveel moge lijkheden interlandwedstrijden te spe len, omdat ten eerste de competitie te lang is en ten tweede clubs veel inter nationaal contact hebben. De clubs heb ben in bonden als dc K.N.V.B. en de K.N.H.B. vrij veel macht en die zullen in de betaalde sector van de K.N.V.B. ook niet zo'n behoefte hebben aan inter lands van het Nederlands elftal. Een international is voor zo'n club finan cieel veel waard, maar hoe meer hij in het Nederlands elftal speelt, des te min der doet hij dat voor zijn club. Bij ons is dat niet zo'n probleem, om dat de competities kort zijn. In de wes telijkeeerste klasse, de grootste afde ling, spelen de clubs achttien wedstrij den. Op enkele restantjes na is de com petitie afgewerkt, dus nu kunnen we ons met de selectieploeg helemaal gaan wijden aan het opwerken naar het hoogtepunt in oktober bij de olympische wedstrijden. De toernooien en inter lands, die we in de komende maanden gaan spelen moeten worden gezien als oefenwedstrijden." Poolshoogte „Bromberg en ik hechten er enorm veel LAANSTRAAT 71 - 81A waar de mode op de voet gevolgd wordt waar u zo gezellig winkelt waar de pr^s altijd weer meevalt. waarde aan, dat we met een stel vrien den naar Mexico gaan. Kijk, deze gese lecteerde spelers kunnen we niet veel meer bijbrengen op het gc-bied van de techniek. Maar de taktiek kan voor iedere wedstrijd anders zijn. Omdat we voor iedere wedstrijd de juiste spelers naast elkaar moeten opstellen is de se lectieploeg vrij groot, hoewel ik hem nog wel wat groter had willen hebben. Er lopen nog heel wat hockey-ers op onze velden rond, die nauwelijks min der hoog zijn aan te slaan dan de jon gens van de selectieploeg. En met dat stel vrienden zit het wel goed dacht ik, dat zou u eens moeten zien tijdens en na een centrale training." „Wat vindt u er van, dat India en Pa kistan niet naar de olympische spelen willen als Zuid-Afrika meedoet „Ik zou het heel jammer vinden als die twee toplanden niet zouden zijn verte genwoordigd in het hockeytoernooi. Het verhoogt natuurlijk onze kansen op een finaleplaats, maar ik heb de indruk, dat de winnaar van het olympische hockey toernooi zich geen echte winnaar zal voelen als India en Pakistan en ook Kenya niet van de partij waren. Sinds 1928 heeft India het toernooi steeds ge wonnen, totdat zij in Tokio in de finale overigens verdiend verloren van Paki stan. Laten we hopen, dat die soep niet zo heet wordt gegeten als zij is opge diend." En Nederland „Wat denkt u van de kansen voor Ne derland in Mexico?" „Heel erg van harte hoop ik, dat onze jongens goud zullen winnen, ook als India en Pakistan erbij zijn, maar dat is een hoop", glimlacht Kruize. „U weet wel hoe het in Tokio is gegaan met het favoriete Nederland, dat althans zich zelf hoog aansloeg. Wij kwamen niet verder dan de zevende plaats. Er zal niet alleen heel goed hockey moeten worden gespeeld, maar bovendien ook mei een geweldige inzet in elke wed strijd weer. Daarom vind ik het prettig, dat het programma van Mexico al be kend is. Nu al kunnen we ons daar naar richten." En dat programma waar Roepie Kruize en Piet Bromberg zich met hun oranje team op kunnen werpen ziet er als volgt uit: zondag 13 oktober NederlandPa kistan: maandag 14 NederlandArgen tinië; woensdag 16 NederlandEnge land; donderdag 17 NederlandKenya; zaterdag 19 NederlandMaleisë; zondag 20 NederlandFrankrijk en maandag 21 NederlandAustralië. In de andere groep van het toernooi spelen India, Oost-Duitsland, West- Duitsland, België, Spanje, Japan, Mexi co en Nieuw-Zeeland. Als Kenya even tueel niet deelneemt zal het worden vervangen door Rhodesië of Ghana (dat ook gezegd heeft niet naar Mexico te zullen gaan). Als andere landen niet meedoen, zijn de reserves Singapore, Trinidad en Canada. In de halve fina les speelt de winnaar van groep A te gen nummer 2 van groep B en nummer 1 van groep B tegen nummer 2 van groep A op donderdag 24 oktober en op zaterdag 26 oktober zijn de finale en de wedstrijd om de derde plaats. andelijke onderzeestrijdkrachten. Het bureau wijst op de door de wetenschap voor mogelijk gehouden vis- en algen- kwekerijen, die de mens op de zee bodem kan beginnen om voedsel voor de groeiende bevolking te winnen. Ook hierbij kunnen de nieuwe hulpwerk tuigen nuttige diensten verrichten. In 1963 was ze met twee andere dames uitgenodigd voor de jaarvergadering van de N.E.V.A.S. aan boord van h.m.s. Karei Doorman. De commandant van het vliegdekschip begroette het drietal als de eerste vrouwen die ooit in de ge schiedenis van de Koninklijke Marine met een oorlogsschip zee kozen. Het doornemen van veel interessante brieven, gepost in verre landen, wekte ook haar reislust op. „Op de h.b.s. vond ik Frans al een prachtige taal en ik heb al tien jaar conversatieles. Ze vervangt in haar vrije tijd het stenobloc vaak door een schetsboek en legt met een te- kenstift in de hand haar indrukken vast. Want tekenen en schilderen zijn voor haar serieuze liefhebberijen. Ze volgt zelfs al vele jaren schilderlessen aan de Academie voor Beeldende Kun sten in de Maasstad. Hanny Voorwinde-Visser vindt de N.E.V.A.S. een nuttige instelling. Niet alleen omdat die haar een prettige werkkring verschaft maar vooral ook om het feit dat de Nederlandse jeugd «eer interesse voor de scheepvaart, in licht en begrip voor het leven van de zeeman wordt bijgebracht. Zeemonsters van metaal De wereld heeft enige dagen gespan nen de speurtochten gevolgd naar twee spoorloos verdwenen onderzeeboten. In beide gevallen zijn het drama's gewor den. Noch van de Franse, noch van de Israëlische onderzeeboot is een levens teken gevonden. Schepen en beman ningen moeten als verloren worden beschouwd, aldus de trieste mededelin gen, die na enkele dagen door beide landen werden gegeven. De speurtochten hebben nog eens angst wekkend duidelijk gemaakt, dat de mens zich onder de oppervlakte van de zee nog maar zeer weinig kan ver oorloven. Hoewel de wetenschap al fo to's heeft genomen van de nog nooit door mensenogen aanschouwde achter kant van de maan en robotmechanis men naar Venus stuurt, staat zij nog vrijwel machteloos als zich naast de deur, op de zeebodem, calamiteiten voordoen. Vooral voor de Fransen was het een pijnlijke ervaring, dat men wel enig idee had waar de zoek geraakte onder zeeboot zich moest bevinden - op ge ringe afstand van de marinehaven Tou- louse - maar ondanks het beperkte ter rein, waar gezocht moest worden, geen spoor kon ontdekken. De Fransen heb ben altijd een goede naam gehad op het gebied van (diep)zee-onderzoekin- gen, maar ook hun geleerden hebben nog geen goede mechanische of elec- tronische vervanging kunnen leveren voor de onder water volledig uitgescha kelde zintuigen van de mens. Welis waar heeft men al enkele tientallen jaren de beschikking over sonar - een soort radar voor onder water - maar deze is nog steeds niet in staat een helder en volledig beeld te geven van wat er onder het zee-oppervlak aan de hand is. Langzamerhand komt echter toch het eind in zicht van een periode, waarin de mens zich dapper onder water begaf met een uitrusting, die, gezien de om standigheden, alleen maar primitief kan worden genoemd. Vooral in de Verenig de Staten is het speurwerk naar een betere apparatuur voor het werk op de zeebodem de laatste tijd sterk uit gebreid. Enkele grote industriële con cerns, met een groot arsenaal aan tech nische kennis en ervaring, hebben zich nu geworpen op de vervaardiging van mechanische werkpaarden, die de mens onder water kan gebruiken. Deze re search is niet in de oerste plaats op gang gezet om onderzeeboten, die in moeilijke omstandigheden zijn geraakt, sneller en beter te hulp komen, hoewel dit natuurlijk wel een gelukkig neven resultaat zal zijn. De Amerikanen wil len hun onderwater-activiteiten sterk uitbreiden omdat ook zij inmiddels heb ben ontdekt dat de zeebodem een on gelooflijke rijke schatkist is, die ex ploitatie bijzonder lonend kan maken. Onder de zeebodem, vlak bij Ameri- ka's kunst, moeten zich voorraden van miljarden kubieke meters aardolie be vinden. Onlangs is ook door onderzoe kers een uitgebreid veld ontdekt van vele honderden vierkante kilometers zeebodem, die bedekt zijn met kost baar mangaanerts. De eerste prototypen van de door de mens uit metaal vervaardigde zeemon sters zijn al beproefd. Hun mogelijkhe den zijn veel groter dan die van het onderzeevaartuigje, waarmee de Franse oceanograaf Cousteau naar de verloren duikboot zocht. Een model, dat al ge ruime tijd wordt beproefd is de „Alu- minaut". Deze ziet er uit als een dik buikige robot met stalen, drie meter lange grijparmen en een dozijn schijn werperogen. In de „buik", die is uitge voerd als een drukcabine, kunnen ge leerden of technici de reds naar de zeebodem meemaken. De Aluminautkan een diepte bereiken van duizend meter. Het is deze „robot" geweest, die het veld mangaanerts vond. Nieuwer is de „Diepduiker", de wei nig originele naam voor een voertuig, dat duikers naar een diepte van vijf honderd meter kan brengen. Het grote voordeel van dit apparaat is zijn wendbaarheid. Ook de „diepduiker" heeft grijparmen en kan tegelijk die nen als redelijk-gerieflijk tehuis voor duikers, die ver onder de waterspiegel moeten werken. De „Diepduiker" heeft namelijk een installatie om binnen het voertuig dezelfde druk te handhaven als die van het water buiten. De dui kers zijn dan niet gedwongen telkens de tijdrovende decompres9ie-procedure te volgen. Nieuwe aanwinst in de reeks van on derwater-werkpaarden is de „Deep- Quest", ontworpen door een vliegtuig fabriek. Hetgeen goed te merken is, want deze mechanische duiker is uit gerust met - straalmotoren. Voor de be sturing maakt men namelijk gebruik van straalpijpen, waarmee water onder hoge druk wordt weggestoten. De Deep Quest meet vijftig ton en kan een diep te bereiken van liefst 2500 meter. Aan boord is plaats voor vier bemannings leden en nog eens vier extra duikers. Twee machtige metalen armen kunnen brokken van de zeebodem optillen en in speciale ruimten opbergen. T.V.-ca mera's zorgen ervoor, dat de beman ning alles kan volgen. Het Oceanografisch bureau van de Amerikaanse marine, dat de initiatief nemer is geweest voor de industriële bezigheden op dit gebied, is er vast van overtuigd, dat deze nieuwe werk tuigen van groot belang zullen zijn voor verder onderzoek en exploitatie van de oceaanbodem - en tegelijk hun nut kunnen bewijzen voor hulp aan onderzeeboten en bestrijding van vij- De gunstige gevolgen van de vooruit gang der medische wetenschap, van de veranderde levenswijze, de ontwikkeling van de sociale hygiëne en dergelijke, hebben een belangrijke verlenging van de gemiddelde levensduur van de mens in West-Europa bewerkstelligd. In ver gelijking met de periode 1840-1851 pas seren thans ruim 2,5 maal zoveel man nen de leeftijd van 60 jaar, 3,3 keer zo veel de leeftijd van 70 jaar, en 5,5 keer zoveel de^ leeftijd van 80 jaar. Opmerke lijk is, dat deze cijfers voor de vrouwen minder gunstig blijken te zijn, namelijk 2,3, 2,8 en 4,4. Sommige Amerikaanse auteurs (o.a. Bo- gomoletz) toveren ons al voor, dat schrikt u niet de normale levens duur nog eens tussen 120 en 150 jaar zal zijn. De onderzoekers kunnen er helaas niet bij vertellen, in welk jaar we aan deze Methusalem-achtige leeftijd toe zullen zijn. We vergrijzen De toenemende gemiddelde levensduur van de mens heeft tot gevolg dat de bezetting der oudere leeftijdsgroepen in ons land stijgende is. Nederland is om het zo maar eens te noemen aan het vergrijzen. De groep bejaarden wordt steeds groter. Op zichzelf is dit een ge lukkig verschijnsel, zij het ook, dat mét dit verschijnsel een groot aantal proble men zich aandient. Maar wie zijn die bejaarden? Wanneer worden we werkelijk oud Wie even nadenkt, komt voor zichzelf al spoedig tot de conclusie, dat het uiterst moeilijk, ja misschien wel ondoenlijk is, op deze vraag een bevredigend antwoord te ge ven. In het algemeen wordt aangenomen, dat iemand bij het bereiken der vijfenzes tig jaren te oud is geworden om nog te werken. Dit komt, omdat men, gelet op de gemiddelde levensduur, meent dat de mens dan dermate „versleten" is, dat nog slechts een minimale prestatie van hem verwacht kan worden. Maar is iemand dan ook versleten? Geen langdurige wachttijd daar er 2 smeerbruggen ten dienste staan. Vakkundig personeel. Eerste klas smeermiddelen. Birkstraat 105 - Soest - Telef. 3256 Ander aanzien Ieder kent uit zijn eigen omgeving wel gepensioneerden die op hoge leeftijd nog een zeer vitale indruk maken, en nog allerlei werkzaamheden verrichten waar tegenover anderen staan die op 55-jarige leeftijd al volkomen „uitgeblust" zijn. Gelukkig komt steeds sterker tot uiting, dat „ouderdom" zeer relatief is. Ook al door het feit, dat we tegenwoordig meer en meer vitale bejaarden aantreffen. Voor deze mensen is de voorwaarde voor het instandhouden van levensvreugde: het kunnen verrichten van een zinvolle, liefst produktieve arbeid. De armenhuizen uit vroeger tijden, waarin de minder draagkrachtige be jaarden werden „opgeborgen" en zo goed en zo kwaad als het ging verzorgd, ge tuigen dat er ook vroeger reeds van een bejaardenprobleem sprake was. Ge lukkig is er sedertdien wel iets veran derd. niet in het minst door het feit, dat allerlei sociale maatregelen de hele maatschappij een ander aanzien hebben gegeven, waardoor een meer en beter georganiseerde vorm van naastenliefde tot stand is gekomen. Huisvesting Met name het vraagstuk van de huisves ting der bejaarden is thans om verschil lende redenen actueel. Met de opvatting „armenzorg" is gebroken. Door de veranderde sociale inzichten in de twintigste eeuw heeft de overtuiging zich baan gebroken, dat de bevolking van een land een eenheid is en dat het werkende deel verplicht is te zorgen voor het deel dat nog niet, of niet meer tot werken in staat is. Zo is dus de zorg voor de huisvesting van de bejaarden niet langer een uiting van filantropie maar een onderdeel van de sociale zorg, die zich tot het volk in al zijn geledingen uitstrekt. Bij de uit te voeren bouwplannen zal een steeds belangrijker plaats moeten worden in geruimd voor bejaardentehuizen die ge riefelijk en betaalbaar zijn Geen zalen Opmerkelijk is, dat de zgn. verzorgings tehuizen de laatste jaren een belangrijke achteruitgang van hun bezetting moeten constateren. Dat komt doordat de be jaarden over het algemeen niet meer in een verzorgingshuis willen, waar op slaapzalen geslapen wordt en alle ken merken van een „thuis" ontbreken. Vele verzorgingstehuizen zijn dan ook tot verbouwing overgegaan, om de inrich ting meer aan de eisen van de tegen woordige generatie van bejaarden te doen verantwoorden. Een deel van de bejaarden doet een beroep op de normale woningmarkt. In de eerste plaats zijn dit de beter gesi tueerden. de tweede groep wordt ge vormd door die bejaarden, die nog an dere gezinsleden hebben (zoals b.v. on gehuwde kinderen). Beide groepen zul len een woning vragen welke niet af wijkt van een woning voor een normaal gezin. Het milieu Er zijn kleine pensiontehuizen (25 tot 30 personen) die het karakter van een groot gezin behouden en grote (200 of meer bewoners), waar het intieme ka rakter van het grote gezin verloren gaat. Bij de laatste wordt de exploitatie meer zakelijk, terwijl de sociale taak van de leiding een geheel ander karakter krijgt. In een groter tehuis kan ieder wél het milieu vinden dat het meest aansluit bij zijn aard en aanleg. Bovendien zijn er in de regel ook medische hulp, een geestelijke verzorger, een bibliotheek en recreatiemogelijkheden aanwezig. Niet elk tehuis neemt echter hulpbehoeven den, zieken en invaliden op Zijn inkomen Aan particuliere rusthuizen kleven grote bezwaren. Het allergrootste bezwaar is wel dat het inkomen van de exploitant bestaat uit het verschil tussen de betaal de pensionprijzen en de kosten van de exploitatie. Elke verlaging van de laat ste, waarvan de kosten van de voeding een belangrijk deel uitmaken, komt rechtstreeks aan de exploitant ten goede» Het is zeker van uitermate groot belang dat van overheidswege krachtig en af doend toezicht op particuliere rusthui zen wordt uitgeoefend, temeer omdat deze vorm van huisvesting van bejaar den voorlopig nog wel een belangrijke plaats zal blijven innemen. Nog beter zou het zijn, indien aan de exploitant van een particulier huis be paalde eisen werden opgelegd, zoals b.v. het bezit van een diploma. Uitwassen moeten niet meer mogelijk zijn: de be jaarden dienen verzekerd te zijn van een goede verzorging, gepaard gaande aan een gezonde exploitatie. Een op 10 maart tijdens de uitzending in kleur op de televisie van de voet balwedstrijd Ajax-Feijenoord gehouden experiment heeft een aantal belang wekkende en ook merkwaardige resul taten opgeleverd. Zo is uit het onder zoek gebleken, dat de uitzending van de wedstrijd in kleur leidde tot grotere kijkbevrediging, tot een enigszins emo tionelere beleving en tot een op ver schillende punten anders gerichte waar neming van de uitzending. De uitzen ding in kleur heeft niet geleid tot een sterker gevoel van bij het gebeuren aanwezig zijn. Aan het onderzoek nam een groep van ca. 80 leerlingen deel uit de hoogste klassen van een middelbare school te Hilversum. De ene helft van de groep volgde de wedstrijd in kleur, de an dere helft in zwart-wit. De groepen hadden gedurende het experiment geen contact met elkaar. Aangezien het niet de bedoeling was om een indruk te krijgen van reacties, die representatief zijn voor het gehele kijkerspubliek, maar alleen werd getracht, vast te stel len of er sprake zou zijn van verschil len in effect, was het niet nodig een representatief proefpubliek te kiezen. Na afloop van de wedstrijd vertoonden de kijkers, die de kleurenuitzending hadden gezien, een grotere kijkvoldoe- ning, in die zin, dat zij de uitzending beter hadden gevonden en zich ook In andere opzichten positiever uitspraken dan de kijkers naar de zwart-wit uit zending. Met name hadden zij de uit zending sfeervoller, afwisselender en le vendiger gevonden. Anderzijds vonden zij het beeld onscherper dan de zwart wit kijkers. De kleurkijkers ervoeren de uitzending bovendien op iets emotionelere wijze dan de zwart-wit kijkers. Behalve dat zij de uitzending sfeervoller en leven diger vonden, werd hij ook als meer opwindend, vlotter en enigszins uitbun diger gekwalificeerd. Ondanks deze ver schillen in beleving van de uitzending bleken de kleurkijkers zich niet duide lijk méér betrokken bij het spel te heb ben gevoeld of de illusie van „er bij te zijn" te hebben gehad. Daarnaast waardeerden de kleurkijkers het commentaar iets positiever dan de zwart-wit kijkers. Zij vonden het com mentaar met name deskundiger. Ander zijds zijn er aanwijzingen, dat de kleur kijkers minder goed naar het commen taar hadden geluisterd. Zo konden zij achteraf minder vaak de namen noe men van de scheidsrechter c~i van de maker van het doelpunt. Het kleuraspect van de uitzending be- invloedde ook de feitelijke waarneming van de situatie en van gebeurtenissen gedurende de wedstrijd. Zo vonden de kleurkijkers de uitzending wat zonniger. Ook bleek, dat zij de spelers van beide elftallen beter uit elkaar konden hou den. Heel opmerkelijk was het verschil in goed waargenomen en onthouden re clameborden rond het veld en de tri bunes. In de kleurconditie werden veel meer reclames onthouden en bovendien geheel andere. Het onderzoek is ingesteld door de af deling Studie en Onderzoek van de N.R.U./N.T.S. Bij een en ander moet wel rekening worden gehouden met het feit, dat kleurentelevisie voor het pu bliek nog een betrekkelijek nieuwig heid is. De meeste van de ondervraag den hadden pas eenmaal of nog nooit een kleurenuitzending gezien. Men zal zich moeten afvragen, in hoeverre de hier geconstateerde verschillen bij een grotere gewenning aan dit nieuwe me dium zullen blijven bestaan. Nader on derzoek zal dan ook moeten uitwijzen, in hoeverre de bij dit experiment ge vonden verschillen ook voor andere programmasoorten gelden. Geld vormt de zenuw van het econo mische leven, tn het kader van deze beeldspraak mogen wij dan wel zeggen dat op dit moment een zenuwcrisis heerst in dat economische leven. Er is een ware wedloop begonnen om goud en goudwaarden in handen te krijgen sinds het vertrouwen in de dollar is geschokt. Deze vertrouwenscrisis zal nog lang voortduren. Waarom wil nu iedereen plotseling goud beziten in plaats van dollars? Wij moe ten dan eerst bedenken dat de in de kluizen van de nationale banken opge hoopte goudvoorraden de basis vormen voor de geldcirculatie. Het geld is in de geschiedenis sterk verbonden geweest met de goudwaarde omdat goud goed is dat praktisch door iedereen fel be geerd is, een grote duurzaamheid ver toont, zeer schaars is en grote waarde vertegenwoordigt bij klein volume. Daarom heeft men het goud in vroeger tijd als geld gebruikt en later als ver trouwensbasis gehanteerd onder de steeds dikker wordende papieren laag van de bankbiljetten. Fort Knox Na de laatste wereldoorlog waren de meeste landen in de wereld erg arm. Het meeste goud lag opgestapeld in de kluizen van fort Knox in Amerika, waar het als ondergrond diende voor de uitgegeven dollars. De dollar in die eerste na-oorlogse jaren een symbool voor goud en iedereen pakte hem graag aan. Men gebruikte de dollarrekening bij de Bank voor Internationale t -ta lingen al spoedig als internationaal vereffeningsmiddel. Dat ging goed zo lang die dollar schaars was. De dollar is echter niet meer schaars. Amerika is na de oorlog begonnen de dollar uit te lenen en weg te schen ken via het Marshall-plan. Daarmee konden tal van landen hun handel en industrie weer op gang brengen. Er waren al spoedig landen die dollars over hielden en die wilden daarvoor goud hebben om een reserve te vormen. Zo is dat goud aan het schuiven ge gaan uit Amerika naar de centrale ban ken in Europa. De goudmarkt Nu moeten wij dat ndet zo zien dat iedereen maar goud kon kopen. Alle bankgoud werd praktisch verhandeld door de goudmarkt in Londen. Via die markt hebben de meeste landen zich weer met goud bevoorraad. Vooral Frankrijk, dat zoveel dollars heeft ge beurd door de legering van Amerikaan se troepen, die nu ten einde is. De particuliere handel in goud was be perkt. Zij breidde zich wel uit voor sieraden en industriële doeleinden maar daar bleef het meestal bij. Het is wel zo dat de goudproduktie achter blijft bij de toenemende vraag. Er zijn daarnaast een aantal landen, waarvan de bewoners goud in baar sparen. Dat zijn bv. inwoners van Frankrijk en Zwitserland. Daartoe be horen ook de schatrijke olie-shedks uit Arabie. In de Angelsaksische landen, in Nederland en Scandinavië was de ge wone goudhandel in baren verboden. Ook in Italië bestonden er tal van be perkingen. Pas op 19 maart jl. is een vrije markt ingesteld maar daar kunnen particulieren het goud alleen tegen de dubbele prijs verkrijgen. Risico Het is merkwaardig dat in tijden van wantrouwen in het geld men zich zo aan goud gaat vastklemmen. Want zelfs de waarde van dat goud zelf is niet vast. Die schommelt op en neer, de laatste weken bijna uitsluitend naar bo ven. Het kopen van goud is dus een risi co dragende zaak en zeer speculatief. Ln tijden van rust is er zeer beperkte vraag en dan daalt de prijs weer snel. Het bezit van goud, als dat geoorloofd is, brengt ook nogal zorgen met zich. In de eerste plaats brengt het geen rente op. Alleen zij, die zich het genot van deze rente kunnen ontzeggen, zijn economische in staat zach op het pad der goudspeculatie te begeven. Vervolgens moet men ook nog de kosten van as surantie en opslag voor zijn rekening nemen. Bij verplaatsing komen daar nog hoge transportkosten bij met het risico daarvan. De totale bezitskosten bedragen zo on geveer 10 van de waarde. Het goud blinkt dus wel maar het heeft een ver raderlijke schittering, die slechts zo nu en dan door speculatiewinst wordt overtroffen. Aandelen Om deze reden trachten velen een goe de dubbelspeler te vinden in de effec ten van goudmijnen. Deze zijn gemak kelijker te bewaren, zij geven een divi dend en stijgen met de opbrengst van het produkt goud in waarde. Wij heb ben in de laatste tijd gezien hoezeer de goudwaarden in trek zijn en de koersen van de beste goudmijnen zijn al zoveel gestegen dat men zich moet afvragen in hoeverre er al op een stijging van de goudprijs is geanticipeerd. Hoe de uitkomst van de thans in gang gezette manipulaties met het goud en de dollars zal zijn kan niemand exact voorspellen. De instelling van twee prijzen voor een zelfde waar kan zeker geen oplossing brengen. Verhoging van de goudprijs over de gehele linie ver oorzaakt inflatie en verdere daling van de geldswaarde in veel landen. Een der gelijke oplossing zou het wrange loon zijn van enkele decennia muntverkrach- ting, die meer dan eens onverantwoord is geweest. Evenmin zal het loslaten van het goud als basis voor de dollar dekking ons de nodige monetaire rust brengen. Devaluatie van het Ameri kaanse betaalmiddel, renteverhoging in de V.S. of welke koers men ook gaat varen, zeker is het dat de Amerikaanse betalingsbalans verbetering behoeft. Daar zal de Amerikaanse import voor moeten worden beperkt en de export opgevoerd. Offers Voor Europa betekent dat een verzwa ring van de economische offers en een grotere concurrentie, die bepaalde ver moedelijk deflatoire effecten zal ver oorzaken. Zo dansen wij nu nog rondom het gou den kalf met kreten van welvaart. On der het gezang en de dans van de wes terse volken dreigt het gouden kalf van zijn voestuk te storten. Zal het ons meeslepen in zijn val? Zijn wij instaat het goud te regeren of blijft het ons in zijn macht van begeerte gebannen hou den. Dan zullen wij moeten offeren met internationale economische tegenstellin gen en wellicht nieuwe breuken in de overeenkomst binnen en buiten de E.E.G. De onafgebroken economische groei waarvan velen dromen is nog lang geen werkelijkheid. De komende tijd zal het ons leren. Op a.s. vrijdagavond wordt in de toon zaal van Goed Wonen aan de Amers- foortsestraat 76 een expositie geopend door Mathilde Jurrisen met behulp van een klankbeeld en dia's. Het betreft werken van leden van de kunstenaarsgroep de Ploegh, waarop bij aankoop 25 procent rijkssubsidie wordt verleend. Er zijn experimentele meubelen te zien van Dick Lookman en Bert Siegers, Lichtornamenten van Frank Blink en C. J. M. Laam en experimentele klok ken van Hans Esseveld. De tentoon stelling duurt tot 8 mei en is dagelijks te bezichtigen van 10 tot 17 uur.

Soester Courant | 1968 | | pagina 9