Soest toen - Soest nu 400 Schoolkinderen plantten 200 bomen DEN HAAG WIL WEL Het oog gericht op L. B. Johnson GEEN WERELDVREDE V.V.V.-nieuws Vrijdag 5 april 1968 17c Jaargang no. 32 Uitgave: Drukkerij Smit Soest Bnrean voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29a. Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Meisjeskamp Paasavond van Martini K.C.V. Soestdijk Dringende oproep ^GEEFZEDE RUIMTE4 wf K.V.P. gemeenteraads leden spreken met Soester bevolking SOESTEK(()QÜRANT Abonn. p. kwart, ƒ3,25, per post ƒ4,25. Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag «wwwsas» (Buiten de bebouwde zelfs verplichl-). SNIJDEN IS LEVENS GEVAARLIJK staan het steen van de huizenblokken ook aan groen denken. Ondanks alle zorg gaat er wel eens iets scheef en dood, doch gezamenlijk moeten we dat tot een minimum beperken", aldus de burge meester. „Jullie moeten straks zelf te gen je kinderen kunnen zeggen: „Kijk, die boom heb ik nog eens geplant". De traditioneel geworden boomplantdag werd besloten met de vertoning van een tweetal films: „Onze vriend de mens" en „Een muzikaal transport" met Stan Laurel en Oliver Hardy. De scholen, die aan de boomplantdag 1968 hebben deelgenomen, hebben als herinnering aan deze dag een vaantje gekregen. Na de publicatie betreffende een te houden meisjeskamp, bleek hier al spoedig veel belangstelling vofer te zijn. Ruim 40 meisjes hebben zich reeds aan gemeld. Het kamp wordt gehouden van 22 tot en met 26 mei a.s. te Apeldoorn in de N.J.H.C. „De Grote Beer". In verband met de voorbereidingen sluit de termijn van inschrijving op woensdag 10 april a.s. Informaties: H. T. I. Krops, Theresia- straat 22, tel. 6583. De Groninger vereniging Martini houdt hedenavond, in het Verenigingsgebouw aan de Steenhoffstraat een paasavond voor haar leden. De aanwezigen zullen aanzitten aan een welvoorziene paastafel en daarna het bingospel beoefenen, waaraan kippen, eieren enz. als prijzen zijn verbonden. De afdeling Soestdijk van het Katho liek Vrouwengilde brengt op de avond van dinsdag 23 april a.s. een bezoek aan de 23ste Internationale Huishoudbeurs in de R.A.I. te Amsterdam. Vertre kte 6.30 uur van Nieuwerhoek. Het Comité „Tocht Ouden van Dagen" roept dringend collectanten (trices) op voor de collecte, te houden van 8 tot en met 13 april a.s. Door het afvallen van „oude getrou wen" en de voortdruende uitbreiding onzer gemeente is een te kort aan me dewerkenden ontstaan. Indien hierin niet kan worden voorzien, dreigt de collecte niet aan de verwachtingen te kunnen voldoen. Vandaar deze drin gende oproep. Aanmelding aan de vol gende adressen. J. D. Brouwer, Soesterbergsestraat 117, telefoon 3788. L. Dijkshoorn, Nutsspaarbank, telefoon 2691. A. de Raadt, Van Goyenlaan 15, tele foon 3699. De Nederlandse rapporteurs van de N.O.V.I.B. zijn teleurgesteld op Schip hol teruggekeerd na de conferentie te New-Delhi twee maanden lang op de voet te hebben gevolgd. Van de ontwikkelingshulp is daar niet veel terecht gekomen. Aan de Neder landse vertegenwoordigers heeft dat niet gelegen, zo vertelden zij ons. Die hadden blijkbaar ruime instructies meegekregen van Den Haag. Het is wel bedroevend, dat de rijke landen maar weinig druppels zullen uitstrooien op de gloeiende plaat. Het gevaar bestaat, dat de arme landen straks op krachtdadige wijze bij de rijke landen zullen aankloppen. De Nederlandse regering za 1 er goed aan doen zich voorlopig niet te laten weerhouden van haar goede voornemens. Misschien kan zij een voorbeeld stel len, door Suriname en de Antillen de ontwikkelingshulp te geven die d e overige rijke landen aan andere ar me landen zouden kunnen verstrek ken. Tragiek klonk door in beide verassin gen die president Lyndon B. Johnson de Amerikanen bereidde in zijn televisie rede. Hij ziet af van de binnen zijn be reik liggende kandidatuur voor een vol gende ambtstermijn en hij vermindert de intensiteit van de strijd in Vietnam in de hoop dat daardoor een vredesge- sprek naderbij komt. In beide gevallen offert hij persoonlijke ambities en idealen op in de hoop dat in de V.S. en in de wereld kwellende toestanden weer wat draaglijker zullen worden. De president is nimmer over laden met complimenten voor zijn staatsmanswijsheid. Dit lijkt een mo ment om het wel eens te doen. Het lijdt geen twijfel dat Johnson wel degelijk de ambitie heeft gehad het Witte Huis voor een tweede ambtster mijn te bewonen. De enige manier waar op hij dit zou kunnen bereiken was echter de strijd om de democratische nominatie en vervolgens die om de verkiezing intensief te gaan voeren. Hij heeft gelijk dat dit een zware opgaaf is, die moeilijk samen vervuld kan wor den met de al evenmin lichte taak op dit moment de V.S. te regeren. Bovendien zouden dan allerlei beleids zaken onheilzaam gemengd worden in de verkiezingscampagne, waar ze beter buiten kunnen blijven. Andere kandi daten kunnen tamelijk vrijblijvend kri tiek uitoefenen en alternatieven be pleiten zonder dat dit terstond konse- kwenties heeft, zoals dit bij een rege rende president wel het geval ou zijn. Onmiskenbaar moet zijn besluit John son zwaar gevallen zijn. Tenslotte moet hij nu terug zien op een regerings periode waarmee hij weinig eer inlegt. Van zijn idealen om de binnenlandse structuur van de V.S. te verbeteren kon weinig terecht komen doordat de Viet namese strijd alle middelen opslikte. En die Vietnamese oorlog zelf verliep zeer desastreus. Het zou niet meer dan menselijk zijn geweest als Johnson graag de kans had gezien de vele losse einden in een twee de ambtsperiode weer op te nemen om zijn werkstuk uiteindelijk toch een beet je gaaf af te leveren. Hij heeft echter ook ingezien dat de beste kansen om zowel de verslechte rende relaties binnen de Amerikaanse gemeenschap te verbeteren, als om de Vietnamese strijd te beëindigen, liggen bij een nieuwe man die onbelast door het verleden een nieuwe koers kan in slaan. Wie die nieuwe man zal zijn is nu he lemaal onvoorspelbaar geworden. Er zijn nu zelfs mogelijkheden dat in bei de partijen geheel nieuwe kandidaten naar voren komen. Wat Vietnam betreft, heeft president Johnson nu voor het eerst een zeer wezenlijke stap genomen tot een ver mindering van de intensiteit van de strijd. Oe Thant en anderen hebben hierop vaak aangedrongen als de vrij wel gegarandeerde manier om een vre- desgesprek op gang te brengen. Door de bombardementen op Noord-Vietnam te staken en bovendien door naar Viet nam slechts een handjevol troepen te sturen - veel en veel minder dan de generaals hadden gevraagd - ontstaat nu de situatie dat de theorie van Thant en die anderen op de proef kan wor den gesteld. Johnson neemt daarvoor een enorme klap voor het moreel der Amerikaanse troepen en vermoedelijk ook een flink deel var. de burgerij voor lief. Even min een besluit dat gemakkelijk ge vallen kan zijn. Maar waarschijnlijk het enig mogelijke om de vastgelopen Vietnamese misère weer in beweging te krijgen. Hopelijk in de richting van vrede. KANTMAN. Ook. vrachtwagens moeten zodanig ofstand houden dat andere auto's veilig kunnen invoegen. kom is 50 m. U dwingt de vrachtwagenchauffeur op zijn rem te gaan staan en scheph daarmee de volgende risico's: •VERHOOGD SLIPGEVAAR LADING KAN GAAN SCHUIVEN IGa pas weer naar rechts als u I de vrachtwagen geheel in uw 1 achteruitkijkspiegel kunt zien. I DE VRACHTWAGEN IN HET VERKEER Onlangs kwam ik nog eens langs het Vredespaleis in Den Haag. Vreemd eigenlijk, in het dagelijkse leven den ken we er niet meer aan, dat men eens, bijna zestig jaar geleden, ook al met prachtige ideeën voor een wereldvrede en volkerengemeenschap rondliep. Met medewerking van vele landen en VU miljoen dollar van de Amerikaanse mil jonair A. Carnegie werd er dat Vredes paleis voor gesticht. In Den Haag, want Nederland wilde wel, zoals nog steeds, voorop gaan bij alle pogingen om oor logen te vermijden. Er waren in de 19de eeuw ook nogal wat oorlogjes geweest, men moest daar maar eens wat aan doen, zo oordeelden de progressieve krachten ook toen. Er is van die poging niet veel terecht gekomen, evenmin trouwens als van de volgende, de Volkenbond in Genève, waarvoor ook al een prachtig paleis werd gebouwd en de Verenigde Naties in New York met ook weer een majes tueus bouwwerk. Na elke vernietigende oorlogsgolf kre gen dc volkeren telkens weer lust om nu toch weer eens aan opbouw te be ginnen, om hun leven te beteren, om gezamenlijk aan het bewaren van de vrede te werken. Dat kan nooit in reeds bestaande ge bouwen. Neen, de representatie ging bovenal. Eerst maar weer eens een fraai gebouw, een grote staf, dan daar perio diek bij elkaar komen en een perma nente raad in het leven roepen als een soort signaalapparaat van wat er alle maal in de wereld gebeurde. Verder zijn wij feitelijk nooit gekomen, want over het bouwen van het Vredes paleis deed men zo lang. dat ondertus sen alweer verscheidene balkanoorlogen en de Russisch-Japanse oorlog uitbra ken, Oostenrijk Bosnië en Herzegowina inlijfde. Noorwegen zich van Zweden losmaakte, Japan Korea veroverde, de Duitse incidenten in Marokko plaats vonden, Italië tegen Tripolis ten velde trol:, Albanië en Bulgarije de onafhan kelijkheid bevochten en Finland zijn zelfstandigheid verloor. Toen het paleis tenslotte officieel ge opend werd voor de eerste vredesconfe rentie in Den Haag, was het juist tijd voor een eerste wereldoorlog. En als de verschrikking van de laatste oorlog al weer wat in het vergeetboekje raakte, kreeg men het zo druk met het behar tigen van de eigen nationale belangen dat het helemaal niet meer gelegen kwam om gezamenlijk aan een wereld vrede te werken en daarvoor eigen be langen te laten varen. De angst voor elkaar bleef de wereld beheersen. Talloos zijn de pogingen ge weest om tot ontwapening te komen, maar er is nooit iets van gelukt. En ook de afspraak van enkele atoommogend- heden om geen oorlog met kernwapens te voeren kwam alleen tot stand uit angst voor de ander, zonder nochtans ooit afdoende te kunnen zijn. Er is weieens beweerd, dat men in de Verenigde Naties althans met elkaar praat en zo lang men dat doet er in ieder geval geen oorlog komt, waarmee het nut van de Ver. Naties zou zijn be wezen. Maar dat zelfde werd van de Volkenbond beweerd en er kwam toch oorlog. En ook de V.N. hebben verschillende (kleinere! oorlogen niet kunnen voor komen. Men kondigt daar resoluties af van: „Jongens, we zijn erg verontrust, je mag niet vechten, dus wil je er on middellijk mee op houden". Maar het houdt pas op wanneer Amerika of Rus land meent, dat het vechten daar nu een tikje gevaarlijk dreigt te worden... voor de belangen van Amerika of Rus land. Geen dag eerder. Zo ging het in Korea, zo ging het in het nabije oosten, zo gaat het in Vietnam. Daar hebben de Ver. Naties maar nau- Er is veel gevraagd naar het gidsje van Zeeland, waarin opgenomen hotels, pen sions, restaurants en campings. We hebben er lang op moeten wachten, maar hei, is dan toch gekomen. Op de middenpagina's bevindt zich een kaartje van deze provincie met aanduiding van de diverse V.V.V.'s. Achterin worden ook de jeugdherbergen vermeld. Wie plannen maakt voor Zeeland heeft aan dit gidsje voldoende informatie. Verder hebben we een prettig bericht voor de vakantiekinderen. In de Paas vakantie zal in Theater Carré Pipo de Clown (de échte!) optreden en wel op zondag 14. maandag 15 en dinsdag 16 april, 's middags om 14.15 uur. De vóór bespreking is al begonnen, dus U kunt bij ons terecht, wanneer U hiervoor kaarten wilt hebben. Wat de nu lopende musical „Ja, ik wil" betreft, deze zal wel op maandag 15 april in de avondvoorstelling lopen, doch niet op dinsdag 16 april. Er is dus van alles te doen in de ko mende Paasweken en daarbij voegen we graag nog een bezoek aan het Evoluon te Eindhoven. Het gehele jaar is deze expositie ge opend dagelijks van 10 tot 18 uur, zon dags van 13 tot 18 uur. Op eerste paas- en eerste pinksterdag is het Evoluon gesloten. Een prachtige folder, voorzien van kleurenfoto's is ter beschikking. Natuurlijk moet U niet met de hele kleintjes de reis naar Eindhoven onder nemen, maar voor de schoolgaande kin deren, al zal er veel zijn, dat ze niet zullen begrijpen, is deze wereld van licht en draadstrukturen een overwel digende belevenis. En dat is het voor •ns ook, want de wonderen der tech niek blijven voor de meesten van ons raadselen. Het Julianaplcin 50 jaar geleden Dezelfde plaats nu welijks invloed op. Dat kan ook niet, omdat die volkerenorganisatie bestaat uit belangengroepen, die alléén maar denken aan het eigen nationale belang en altijd bereid blijven daarvoor te vechten inplaats van er iets ten alge mene belange van af te staan. Zo zullen de V.N. een nieuwe, in het verschiet liggend, gewapende botsing tussen Israël en de Arabische staten niet kunnen voorkomen. En waarom niet? Omdat dit samenhangt met poli tieke belangen van Rusland, dat bezig is de belangen van het westen daar zo mogelijk over te nemen. De V.N. stationeren waarnemers langs de huidige bestandslijnen, maar het weerhoudt de beide partijen niet om veelvuldig vuurgevechten uit te wisse len. En nimmer verneemt men, dat een neutrale waarnemer heeft geconstateerd dat deze of die partij ditmaal is begon nen. Dat kan ook niet, want officieel moeten de V.N. alle partijen te vriend houden. Al dat „waarnemen" is een hypocriet gedoe, dat geen waarde heeft voor het bewaren van de vrede. De V.N. zien geen kans om partijen om één tafel te krijgen, de zaak uit te praten en vrede te stichten. Dat past nu immers niet in de belangen van de Sowjet-Unie. Neen, aan een wereldvrede zijn we be paald niet toe. Alle ethiek ten spijt blijft de mens een strijdbaar wezen. Meer communicatie en meer informatie is een leuze van deze tijd. Waarschijn lijk hangt dit samen met het verlangen van de mens om gebeurtenissen en voorvallen te leren kennen en welke beslissingen er genomen worden, die zijn leven kunnen of gaan beïnvloeden. In dit licht bezien wil de gemeente raadsfractie van de K.V.P. te Soest meer kontakt hebben met de kiezers, om hierdoor op de hoogte te worden gesteld van de wensen welke er leven onder de Soe9ter ingezetenen. Over de genomen of te nemen beslissin- ger kan eveneens van gedachten wor den gewisseld. Van de K.V.P. raadsfractie zal hiervoor voortaan op iedere le zaterdag van de maand, te beginnen zaterdag 6 april a.s., één of twee leden (inclusief de fractieleden uit Soesterberg) voor de bevolking van de gemeente Soest zit ting houden in kamer 2 van het Ver enigingsgebouw aan de Steenhoffstraat van 11.00-12.00 uur. De fractie van de K.V.P. hoopt en verwacht, dat van dit initiatief een druk gebruik gemaakt zal worden. Vierhonderd schoolkinderen uit Soest hebben woensdagmorgen op zeven ver schillende plaatsen in de gemeente nieu we bomen geplant. Dat gebeurde op de Van Goyenlaan (langs de spoorlijn), in de Weegbreestraat, aan de Parallel weg en aan de Vinkenweg, terwijl de scholen uit Soesterberg het Soester Hoogt van een aantal nieuwe bomen voorzagen. De weersomstandigheden waren bepaald winters te noemen. In een gure sneeuw bui zetten de kinderen onder het toe ziend oog van de mensen van de plant soenendienst en de onderwijzers van de betreffende school de jonge bomen in de grond, hopelijk beseffend, dat zij daarmede hebben bijgedragen tot een stukje groenvoorziening van hun ge meente. Het is trouwens ook de opzet van de boomplantdag om de leerlingen wat meer begrip en waardering voor de natuur bij te brengen. Voor de aanvang van de planting had den de kinderen al de nodige natuur- educatie gekregen in de vorm van een boekje „Ik zie, ik zie wat jij niet ziet" en een fotoknipplaat Het Nederlandse Bos. In totaal zijn rond tweehonderd nieu we bomen, esdoorns, lijsterbes, sierkers en berken geplant. De dag werd min of meer feestelijk be sloten met een bijeenkomst in het Ver enigingsgebouw. Herinnerd aan de win terse omstandigheden, waaronder de bo men in de grond waren gezet, zei bur gemeester mr. S. P. Baron Bentinck wat het moet betekenen, om niet eens per jaar drie kwartier buiten te zijn om de beplanting te onderhouden, maar een heel jaar door iedere dag bijna. Dc ook bij de slotbijeenkomst aanwe zige mensen van de plantsoenendienst kregen hiervoor een luide ovatie van de honderden scholieren. „De plantsoe nen en beplantingen zijn van ons alle maal. We moeten er dus ook allemaal zorg voor dragen. Samen moeten we proberen. Soest mooi te maken en naast 5

Soester Courant | 1968 | | pagina 1