IVÖRÖ1 M M 1 De Kwaliieifs landpasfa GEEF ZE DE RUIMTE! Officiële mee een N.S.U.-SH0W Tentoonstelling Koningin Emma Huishoudschool Middelman Mode hield modeshow in eigen huis eren oppenbroüwers EüvScTTiN VAN DE HAK OP DE TAK Krabbels van Knelis Samenspel tussen vrachtauto en overig verkeer w P' Voorstellen voor de raadsvergadering van woensdag 17 april j. Hilhorst nieuwe voorzitter van de A.B.T.B. Vleesverkoop Dinsdag voorlichtingsavond voor reserve politie Zeepost VRIJDAG 5 APRIL 1968 Met het doel het onderlinge samenspel te verbeteren, tussen de vrachtauto- chauffeur en het overige verkeer, or ganiseert het Verbond voor Veilig Ver keer gedurende de maanden april, mei en juni een landelijke verkeersveilig- heidsactie. De noodzaak om het span ningsveld tussen deze twee verkeersca tegorieën te verminderen en irritatie punten, die tot ernstige ongevallen lei den, uit de weg te ruimen blijkt onder meer uit de volgende feiten: Volgens de cijfers van het C.B.S. waren in 1966 377.979 personenauto's en 79.615 vrachtwagens bij aanrijdin gen betrokken. Op een wagenpark van ongeveer 250.000 vrachtauto's betekent dit dat jaarlijks één op de drie vrachtwagens een aanrijding heeft; voor personenauto's waarvan er pl.m. 1 3/4 miljoen op de weg zijn bedraagt dit cijfer één op 4,6. (Bij vergelijking van deze cijfers dient men wel te bedenken dat vrachtauto's gemiddeld 90.000 km per jaar afleggen, personenauto's 18.000 km). In 1966 werden, eveneens blijkens cijfers van het C.B.S.440 automobi listen en 48 vrachtautobestuurders bij aanrijdingen gedood. Het aantal ernstig gewonden be droeg respectievelijk 5.516 en 750. ...en niet duurder dan andere Uit een in 1967 door het Verbond in gesteld onderzoek kon worden op gemaakt dat de beroepschauffeur zich als een beter rijder beschouwt dan de doorsnee Nederlandse auto mobilist; hij honoreert zijn eigen verkeersgedrag met het cijfer van 7,8 dat van de particuliere automo bilist met 5,8. Dooreen in maart van dit jaar ge houden steekproef kwam aan het licht, dat 13 van de 100 ondervraag de automobilisten het niet noodza kelijk vinden tijdig naar de linker weghelft te gaan alvorens een vracht auto in te halen op een provinciale weg met tegenliggers. Statistisch materiaal met ongevallen determinanten ontbreekt in Nederland vrijwel geheel. Om deze reden zijn de actiepunten van de campagne „De vrachtwagen in het verkeer" gedeelte lijk gebaseerd op Duitse en Zwitserse onderzoekgegevens, die voor de Neder landse situatie zijn getoetst aan de praktijkervaringen van het vrachtwa gen- en particuliere verkeer. Afgelo pen maanden werden daartoe een aan tal groepsinterviews gehouden in een wegrestaurant in Den Bosch en Hee renveen. Verwerking van op de band vastgelegde gegevens leverde vier concrete actie- onderwerpen op, die door middel van verschillende voorlichtingsactiviteiten onder de aandacht van het publiek zullen worden gebracht. 1. Automobilisten kruipen regelmatig te dicht achter vrachtauto's waardoor zij ongezien blijven voor de vrachtauto chauffeur; een gevaarlijke situatie ont staat als de personenauto plotseling achter de vrachtauto tevoorschijn komt om in te halen en de vrachtwagen chauffeur op hetzelfde moment naar links uitwijkt om een voorligger voor bij te gaan. 2. Vrachtautochauffeurs houden veelal onderling onvoldoende afstand, waar- Burgemeester en wethouders van Soest brengen, overeenkomstig het bepaalde in artikel 9, lid 1, sub b, der Hinderwet, ter algemene kennis, dat ter gemeente secretarie van Soest ter inzage is ge legd een verzoek met bijlagen van de heer W. P. H. Bos, directeur Verpak- kingenindustrie „Lindner" N.V., Toren laan 30, Baarn, om een nieuwe, de ge hele inrichting omvattende vergunning voor een inrichting, waar metalen fles- sen-sluitingen en gereedschap voor eigen bedrijf worden vervaardigd in het perceel Koningsweg 10, kadastraal be kend gemeente Soest, sectie G, nr. 5045 (oud 4891). Gedurende tien dagen na dagtekening van deze bekendmaking bestaat voor een ieder de gelegenheid schriftelijk bezwaren tegen het verlenen der ver gunning in te brengen bij het gemeen tebestuur. Bovendien zal op dinsdag 23 april a.s., des voormiddags 10.00 uur, in het ge meentehuis een openbare zitting worden gehouden, alwaar mondeling bezwaren tegen de inwilliging van dit verzoek kunnen worden ingebracht. Soest, 5 april 1968. Eenvoudig van lijn en voornaam van uiterlijk is deze set mimitafds die be halve zeer doelmatig tevens een sier raad is in uw interieur ACHTERBERGH MEUBILERING ITatHtgd 10-13 HtUalreat 9-17 Ammfart - Jd.fxt (0U90j-l304f door het invoegen van inhalende auto mobilisten in gevaar wordt gebracht. Omgekeerd worden vrachtwagens ge sneden door inhalende automobilisten, die zich onvoldoende realiseren dat het bruusk remmen problemen kan opleve ren voor de vrachtautochauffeur in ver band met de lading. 3. Automobilisten trachten bij het in voegen op de autosnelwegen herhaalde lijk vóór een op de snelweg rijdende vrachtauto te komen. 4. Vrachtautochauffeurs zijn bij het achteruitrijden in steden en dorpen vaak onvoldoende attent op het gevaar van spelende kinderen achter hun wagen; fietsers en bromfietsers komen bij naar rechts afbuigende vrachtwagencombina ties in het stadsverkeer regelmatig in een levensgevaarlijke fuik terecht. Ten aanzien van het spanningsveld tus sen het vrachtwagen- en particuliere verkeer is uit de groepsinterviews in de wegrestaurants gebleken dat irrita ties ten opzichte van het langzaam ver keer veelal niet ontstaan door onwil, maar door onvoldoende verkeersinzicht en onbekendheid met de problemen van de vrachtautochauffeurs. Een typerend voorbeeld is hiervan dat de bekende aanduiding „veevervoer" door weinigen wordt herkend als een waarschuwing aan het achteropkomend verkeer dat het vervoer van levende dieren het plotseling remmen bemoeilijkt. Aan de andere kant is duidelijk naar voren ge komen, dat de vrachtwagenchauffeur zich er meer bewust van moet zijn, dat zijn voertuig een obstakel betekent in het verkeer en dat hij alles in het werk moet stellen om hinder en ongemak voor andere weggebruikers tot een mi nimum te beperken. Het Verbond voor Veilig Verkeer neemt ten aanzien van genoemde problemen het standpunt in dat zowel het vracht- wagenverkeer als het snelverkeer recht heeft op een plaats op de weg. Om tot een beter samenspel tussen automobi listen en vrachtwagenchauffeurs te ko men is een voorlichtingsactie opge bouwd. die geen appel doet op meer hoffelijkheid en welwilendheid, maar gericht is op veilig gedrag in concrete gevaren-, voor het merendeel inhaal- situaties. In het activiteitenprogramma zal naast de vier eerder genoemde actie-punten ook aandacht worden besteed aan fou tieve belading van vrachtauto's, aan opwaaiende dekzeilen, aan slechte ban den en verrichting, voorts aan de ge volgen van oververmoeidheid, een as pect dat als ongevallen veroorzaker in het gehele verkeer een onvoldoend be kende maar belangrijke plaats inneemt. De actie „De vrachtwagen in het ver keer" zal worden ondersteund door vier televisiespots, die dankzij de medewer king van de N.T.S. zestien maal op de beeldbuis zullen komen. In het K.R.O.- televisieprogramma „Spitsuur" zullen jeugdige fietsers en bromfietsers wor den voorgelicht over de gevaren van afbuigend verkeer in de steden. Even eens in een K.R.O.-televisieprogramma op 22 mei zullen kinderen worden ge wezen op het gevaar van spelen achter vrachtauto's. Bejaarde verkeersdeelne mers worden met de problemen van het vrachtwagenverkeer geconfronteerd in het nieuwe maandelijkse televisie programma van de V.A.R.A. „Een dagje ouder". Tienduizend affiches, twintigduizend raambiljetten en tienduizend transfers met het motto „Inhalen? Laat je tijdig zien" zijn over het gehele land ver spreid, terwijl een informatieve wand- krant in een oplage van tweeduizend exemplaren een plaatsje zal krijgen in chauffeurswachtkamers en bedrijfscan- tines. Een bijzonder propagandistische activi teit belooft een voorlichtingscaravaan te worden, die gedurende drie maanden enige honderden chauffeurs- en weg restaurants zal bezoeken. Op de par keerplaatsen zal een buitenexpositie worden gestationeerd, die de actie op humoristische en instructieve wijze in beeld brengt, terwijl vier charmante Verbondsambassadrices, luisterend naar de naam „Spiegeloog" - om het gebruik van ogen en spiegel in het verkeer te benadrukken - aan de gasten van de wegrestaurants een spiegeltje zullen uit reiken en een informatieve brochure waaraan een prijsvraag is verbonden. De actie „De vrachtwagen in het Ver keer", is tot stand gekomen door een nauwe samenwerking *ussen Verbond, Centrale Politie Verkeerscommissie en Ooenbaar Ministerie zomede de E.V.O., de K.N.V.T.O., N.O.B. Wegtransport en Nederlandse Bond van Vervoersperso- neel als vervoersorganisaties. Iedere zaterdag in RESTAURANT D'ORANJEBOOM, Lcusderweg - Amersfoort, van 10.00 tot 18.00 uur. Woensdagavond werd in de Koningin Emma Huishoudschool de jaarlijkse ten toonstelling gehouden van werkstuk ken, gemaakt door leerlingen van de primaire opleiding assistentenklas, kleu terhulp. V.O.C., I.V.O. en diverse naai en kookcursussen. De directrice, mej. A. M. E. Jirris ver zorgde de rondleiding. Veel belangstelling bestond er voor de show van zelfgemaakte kledingstukken, de leerlingen lieten nachtkleding, ja ponnen en kinderkleding zien, terwijl de kinderkleding door kleine manne quins werd getoond. Veel aandacht was geschonken aan paasversiering en paasgerechten. Ook werden de pakjes getoond, die de leer lingen ieder jaar met St. Nicolaas en Kerstmis maken voor de zieken en be jaarden in Soest. Een speciale zaal was ingericht voor de expressie-vakken, zoals handenarbeid en muziek. Ook was tentoongesteld een brugklas-tabel welke door de ouders in ogenschouw kon worden genomen. In de keurig verzorgde keuken stonden alerlei lekkere hapjes en tijdens de ten toonstelling waren leerlingen doende nog meer lekkers te bereiden. Ook eni ge heren gaven staaltjes van hun kun nen. De grote show op de bovenzaal trok veel belc. ;stelling. 55 leerlingen toonden de door hen gemaakte kledingstukken en velen kregen een hartelijk applaus. GRONDVERKOOP De Verpakkingsindustrie Lindner N.V., Koningsweg 10 te Soest, heeft verzocht grond te mogen kopen ter grootte van ongeveer 15 m2 aan de Julianalaan. Het college heeft tegen verkoop tegen een bedrag van 60,geen bezwaar. OVERSCHRIJDING KREDIET HERSTELWERKZAAMHEDEN Voor herstel van de pannendakbedek king van eengezinswoningen op de Eng werd 'n krediet toegestaan van 13.500. Tijdens de herstelwerkzaamheden bleek dat de dakbedekkingen van deze wo ningen in een slechtere toestand ver keerden dan kon worden voorzien, zo dat deze post met rond ƒ8000,werd overschreden. Het college vraagt daarom aan de raad een extra krediet tot dit bedrag. EERVOL ONTSLAG Mevrouw P. L. van der Woord-Slooff verzoekt haar ontslag te verlenen als hoofdleidster van de openbare kleuter school te Soestdijk. B. en W. stellen voor het gevraagde ontslag eervol te verlenen. MEDEWERKING AAN SCHOLEN Het bestuur van de vereniging voor Christelijk Onderwijs te Soesterberg verzoekt medewerking voor het aan schaffen van een stencylmachine en het vernieuwen van de verwarm ings instal latie t.b.v. de onder dat bestuur staande school voor g.l.o. aan de Generaal Win kelmanstraat. Kosten ƒ4700, Het R.K. schoolbestuur in de parochie van de H.H. Petrus en Paulus te Soest verzoekt medewerking voor de aanschaf van leer- en hulpmiddelen voor het verkeersonderwijs voor de St. Bonifa- ciusschool en de St. Jozefschool voor g.l.o. en leer- en huimiddelen voor het godsdienstonderwijs voor de St. Bo- nifaciusschool. Kosten 2500,B. en W. stellen voor aan beide verzoeken medewerking te verlenen. WIJZIGING PRESENTATIEGELD. Gedeputeerde Staten van de provincie Utrecht hebben in de toekenning van presentiegeld aan raadsleden een wij ziging gebracht. Momenteel bedraagt het presentiegeld voor het bijwonen van een raadsvergadering 22,voor een afdelings- of commissievergadering 13.—. Gedeputeerde Staten zijn voornemens Van Weedestraat 80-82 - Soest JUWELIER HORLOGER REMBRANDTLAAN 18 - TEL. 02155-4785 PIJP Oma Wilcox (105) in Graperine rookt nu nog slechts twee pakjes sigaretten per dag. Toen ze 100 werd, ging ze niet de pijp uit, maar ging wel de pijp uit. Het pijpen en sigaren roken riet ze toen aan anderen over. Ze was bang dat ze an ders de sigaar zou zijn. INVLOED „V.V.D. wil kiezer meer invloed geven" meldt een grote kop in Het Vaderland. Geen bezwaar. Als de V.V.D. er maar voor zorgt, dat de kiezer niet onder de invloed raakt. WAARSCHUWING Gelezen op het mededelingenbord van een Nederlandse bank: Pond- en -goud- zeer. WILD Het plan van mr. Van Riel in de Fle- vopolders een wildpark te maken is in de senaat besproken. In het kader van de algemene verwildering zal dit wilde denkbeeld wel ingang vinden. KOP Beha vraagt steun aan regering luidt een vette kop in de Haagsche Courant over een stalenramenfabriek in moeilijk heden. Ieder andere beha geeft steun. „Maar dat zijn ook geen stalen exem plaren", zei mijn vrouw met een stalen gezicht. De heer J. Hilhorst is tot voorzitter van de Soester A.B.T.B. gekozen. Hij volgt als zodanig de verleden jaar bij een verkeersongeluk om het leven ge komen heer A. P. Hilhorst op. De heer J. Hilhorst was sinds het overlijden van de oud-wethouder reeds waarne mend voorzitter. In de vacature, ont staan door het heengaan van de A.B.T.B.-voorzitter, is voorzien door de benoeming van de heer Joh. van Hof slot, die met grote meerderheid van stemmen werd gekozen. Het ledental van de afdeling is met vijf teruggelopen tot 95. De secretaris van de A.B.T.B., de heer P. G. Kok, herdacht in zijn jaarverslag het heen gaan van drie A.B.T.B.-steunpilaren, de heren A. P. Hilhorst, jarenlang voor zitter, de heer W. Wantenaar, achttien jaar secretaris/penningmeester en de heer J. J. Brouwer. Het verenigingsjaar werd besloten met een batig saldo, dat men overigens ook wel nodig heeft voor de viering van het 40-jarig bestaan op 30 april a.s. Het jubileum zal op vrij bescheiden schaal worden gevierd en bovendien besloten. De leden van de A.B.T.B. zullen een de monstratie van eigen kunnen geven, er zal een quiz worden gehouden en te vens zal de Boerenblaaskapel optreden. Na afloop van de huishoudelijke ver gadering is door de heer J. A. Brink hof van de Dienst Sociale Economische Voorlichting van de A.B.T.B. een inlei ding gehouden over de „Bedrijfsverzor- ging in de landbouw". Met name de problemen van eenmansbedrijven be handelde de heer Brinkhof uitvrig. Morgen, zaterdag, te 9.00 uur. wordt aan het slachthuis vleesverkoop gehou den voor alle nummers. O C Komende dinsdagavond zal in het ge meentehuis een voorlichtingsavond over en voor de reservepolitie worden ge houden. Binnenkort zullen zestien nieu we reservisten in het (reserve)korps worden opgenomen. Men verwacht, dat dit aantal echter nog zal toenemen. De avond begint om half negen. In de zaak aan de Torenstraat heeft Middelman Mode dinsdag- en woensdag avond, ten over staan van enkele hon derden Soester en Baarnse dames, de voorjaars- en zomermode 1968 gelan ceerd. Om precies acht uur verwelkomde de lady-speaker de aanwezigen en intro duceerde de mannequins met hun crea ties. Het telkens oplaaiende applaus onder streepte de geestdrift waarmee de da mes de verschillende „draagbare" toi letjes ontvingen. De vijf mannequins en de Dress-man showden in een vlot tempo achtereen volgens dag-, bad- en strandkleding, terwijl men ook liet zien dat men te genwoordig niet onmodieus in de regen behoeft te lopen. Hoewel de firma Middelman de Boe tiek-rage over haar heen laat gaan, waren er op de show toch diverse mo dellen een boetiek waardig. Tijdens de pauze zorgde een door de firma Middelman aangeboden koffie- complet voor het nodige spraakwater, dat, met de geshowde modellen als on derwerp, dan ook rijkelijk, vloeide. Al te vaak denken de Nederlandse vrouwen, dat modellen die op een mo deshow getoond worden, voor hen on betaalbaar zijn, met deze show heeft de firma Middelman het tegendeel echter bewezen. Naast de Merk-confectie, waarvan wij Fiorani en Elvi-couture slechts noemen, ligt het in de bedoeling dat in de nabije toekomst ook de verkoop van hoeden en oorbellen plaats gaat vinden. De accessoires bij de geshowde mo dellen als schoenen en tassen waren beschikbaar gesteld door Schoenhandel Van Dam eveneens in de Torenstraat gevestigd. Aan het einde van de show, vormde een bijna aan een bruidstoilet denkend complet het traditionele slot. Met deze modeshow heeft de Firma Middelman de dames weer volop idee- en gegeven voor het samenstellen van hun garderobe. Ajje ut ming vraogt dan mok zeige dak altied wel wa fing om ming eige te ar- regere. Veur deze maol hep ut bar veul te maoke mit de wingd en een heul klein bietje mit de maanne van de vullusooto. In deze tied, waorin bar veul ofvaal deur de minse word emaokt, komme geliek mit dat ofvaal ok de prebleme om der vaan of te komme. Zolaang ut maor bie ut heule gewone huusvuul blief, ister geen vuultje an de luch. Maor ut word heul wa aores aster rommel bie de vul lusbaak komp te leige die der nie meer in ken. De hongde en de kaatte gaon der meej speule, maor ok de keinders uut de buurt kenne hulrie kleine kluifjes nie tuus houwe, en gaon bar vaok in die rommel zitte vroete. Dat da een bar smeerugge zaok is vaalt liek ming bes te begriepe, om nog heulegaor nie te praote vaan de ziekte die die keinders daorbie op kenne lope. Maor buute de diere en de keinders ister nog wat waor behoorluk rekening meej mot worde gehouwe, de wingd. Ik hep ezien dazze boveop de Eng proeve ant neme binne mit een heul niew soort vullusbaake, vaan plestiek, hoe zouwt ok aanders kenne in deuze mederne tied. Die baake hebbe as gro te veurdeel dazze nie zo zwaor binne. en das een groot gemaakt ajje der meej vaan vier hoog naor beneeje mot zeule. Ajje daan tevaallug der meej teuge een deur ankomp ister meteen geen stuk uut die deur zoas da wel ut gevaal is mit die ijzere krenge. Zolaang die plestiek baake vol zitte gaot ut nog wel aster een bietje wingd staot, maor weej je gebeente as de baak leeg is en der staot een klein storrempie. Ik hep ming laote vertelle dat de baa ke daan deur de luch vliege. saome mit ut vuul dat los naost de baak laag, en deur de maannne vaan de vullus ooto nie mag worre meej genoome. Da laote leige vaan die losse rommel is al bar vaok een punt op de aagendao vaan ongze gemeenteraod eweest, maor ut liek ofter noeng eindeluk een goeije maotregel genoome is, om die losse rommel te veurkomme. Op bepaolde daoge in de maond komp der een spesiejaole otoo van de ge meente, ajje teminste een brieffie hep estuurd, om de rommel die niet int vul- lusvaat gaot, op te haole. Een aander groot prebleem, waor veur- aal de huusvrouwe meej te maoke heb be. bie feesdaoge en dergelukke, ist feit watter mot beure aster een vuul ophaoldaag weg vaalt. Denk maor is an Korsmus en ut naoderende Paosfees, mit ze bar veul ekstrao ofvaal. In die week word der maor een keer vuul oppehaold, dus stinge der veurheen heule hope ofvaal naos de baake, en da geef in deuze tied geen pas meer. Da vongd de baos vaan de vullusophao- lers ok. en mit de aonstaonde paose int veuruutzich, en om te veurkomme dat- ter weer een kwak los ofvaal in Soest komp te leige, kriege alle Soesder min se een pepierzaak, omt paosofvaal in te stoppe. En dattut geen 1 april mop is, laote ze goed marreke, waant bie de zaak knie- ge alle minse ok een endje tou, omdaj- je der aores geen tou meer an vas zouw kenne knope. Noeng kejje eigeluk maor één ding hope en das dat de rrranne op de vullusotoos ok nao paose een stel vaan die zaake kriege, en dat de min se die een bar grote hoop ofvaal hebbe zo'n zaak kenne kriege. Minse wat zouw dat naos die vullusbaake een net te boel worde. Ik kent haos nie glove. Maor laote we ut maor effe ofwaachte. Veurlopug kenne wullie nie zeige dat- tut wel in orde zal komme as paose en pinkstere op dezellefde daag vaale. En das veur Soest heul wa waord schaat ik zo. het presentiegeld voor het bijwonen van een raadsvergadering, een afdelingsver gadering of een commissievergadering in gemeenten van 20.000 tot 50.000 in woners te bepalen op ƒ30.met dien verstande, dat voor het bijwonen van meer dan één vergadering op één dag slechts éénmaal presentiegeld wordt ge noten. Voorts zal aan wethouders, indien zij als voorzitter in een raadscommissie zitting hebben, geen presentiegeld meer worden uitbetaald. BESCHIKBAARSTELLING GYMNASTIEKLOKAAL Het R.K. Schoolbestuur van de paro chie Maria Onbevlekt Ontvangen te Soest heeft medegedeeld, geen bezwaar te hebben, om het gymnastieklokaal van de Mariaschool buiten de schooluren aan de gemeente ter beschikking te stellen, zodat het gemeentebestuur de verhuur aan de verschillende gymnas tiek- en sportverenigingen kan regelen. ZAKELIJK RECHT Burgemeester en wethouders stellen voor aan de P.U.E.M. zakelijk recht te verlenen voor het leggen van diverse hoogspanningskabels in het plan Soes- terveen I. GARANDEREN VAN GELDLENINGEN EIGEN WONINGEN De beschikking geldelijke steun eigen woningen 1968 is een verbeterde uitga ve van de vorige beschikking, welke de bedoeling heeft te bevorderen het in eigendom verkrijgen van een door be langhebbende te bewonen woning. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ms „Alioth" 10 apiil, Australië: ms „Waalekerk" 8 april en ms „Waroonga" 12 april. Brazilië: ms „Alioth" 10 april. Canada: ms „Vingaland" 10 april. Chili: ms „Cd de Armenia" 9 april. Kenya, Oeganda: ms „Cuxhaven" II april. Tanzamë: ms „Cuxhaven" 11 april. Ned. Antillen: ms „Prins der Neder landen" 10 april. Nieuw-Zeeland: ms „Canopic" 12 april. Suriname: ms „Solon" 9 april. Verenigde Staten van Amerika: ms „At- latic Saga" 11 april. Z.-Afrika (Rep.) en Z.-W.-Afrika: ms „Stellenbosch" 9 april. Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de post kantoren.

Soester Courant | 1968 | | pagina 5