Soest toen - Soest nu HIJ HAATTE NIET PASTOOR LOMMERSE OVERLEDEN ENERGIE UIT HET VUILNISVAT Unieke trouwstoet trok veel belangstelling en veroorzaakte op rijksweg files 7 Het oog gericht op vermoeidheid ANNO 1968 Dinsdag 9 april 1968 47e jaargang no. 28 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redaetie en administratie Van Weedestraat 29a. Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Twee jongens ontvreemden kinderwagens en maakten er zeepkisten van Brandje Veel schade bij botsing tussen twee auto's Bromfietsers trachtten belasting te ontduiken Vrachtwagen ramde overwegbomen Vreugde en verdriet in ..De Paardenkamp" Verandering spreekuur burgemeester IV.C.V.B. Soest-Zuid Martini SOESTER OURANT Abonn. p. kwart, ƒ3,25. per post ƒ4,25. Verschijnt Iedere dinsdag en vrfldif Vele keren is dr. Martin Luther King al aangevallen door Amerikaanse neger haters. Hij heeft ze niet kunnen tellen, de vuistslagen, de kastijdingen met stokken en stoelen, de onbeheerste trap pen in rug en lendenen. Een viertal malen is hij heel ernstig mishandeld, drie keer is er een bomaanslag gepleegd op zijn huis en eenmaal werd zijn wo ning volledig verwoest. Eenmaal is hij in de borst gestoken met een mes. Da gelijks vond hij dreigbrieven tussen zijn post, waarin niet alleen hijzelf, maar ook zijn vrouw en zijn kinderen met de vreselijkste gruwelen werden bedreigd. En 15 maal is hij gearresteerd. Hij is ook niet de eerste predikant die door het misleide gepeupel werd ver moord. Als de Amerikaanse racisten hun zin niet langs legale weg kunnen doordrukken en een negerleider succes boekt met zijn pogingen om zich aan de blanke onderdrukking te ontworste len, zijn er altijd wel heethoofden te vinden die de vervaarlijke tegenstander uit de weg willen ruimen. Zelfs blanke predikanten die hun stem verhieven tegen de blanke terreur tegen de negerbevolking, werden neergeknald. Wij herinneren ook aan ds. James J. Reeb uit Boston, die met twee andere blanke dominees de vreedzame mars meeliepen van Selma naar Montgomery. Vier blanke toeschouwers sloegen hem dood en verwondden ambtsbroeders ernstig. Noord-Amerika is nog niet zo ver schrikkelijk beschaafd als wij soms den- Twee jongetjes van tien jaar hebben verleden week uit de schuur van de familie v. d. B. aan de Birkstraat twee wandelwagentjes weggehaald. Twee da gen later zag de eigenaresse haar wa gentjes op straat rijden, zij het geheel omgebouwd en met twee jongetjes, die niet de hare waren, erin. De twee kna pen bleken namelijk de wandelwagen tjes tot zeepkisten te hebben omge bouwd. Thuis hadden zij verteld, dat _zjj de wagentjes hadden gevonden. Hun ouders hebben inmiddels de schade ver goed. ken en hopen. Het is maar nauwelijks de prairiewetten van het wilde westen te boven en voor menigeen geldt nog steeds, dat de kogel het laatste woord heeft. Wie geen woorden meer vindt, om zijn standpunt aan een ander op te dringen, grijpt zijn geweer en schiet de lastige opponent overhoop. Het is een mentaliteit, waarvan wij ons geen voor stelling kunnen maken. De meeste man nen, zelfs veel vrouwen, bezitten er wapens. Het aantal moorden is er on telbaar. De werkelijke motieven blij ken heel vaak onbetekende wissewasjes te zijn. En in zo'n onbehouwen werelddeel vol egoisten, alleen maar vervuld van hun eigen geldzucht en hun gelijk, hun ja loezie ten opzichte van anderen en hun verwrongen kijk op mensen die er an ders uitzien dan zij zelf, in die wereld leefde een negerleider die de geweld loosheid predikte en Ln praktijk bracht. Hij kwam pas in het wereldnieuws, toen in '55 'n staking voor buspassa giers afkondigde in Montgomery (Ala- bama). Daar was de kleurlinge mevr. Rosa Parks door de politie gearresteerd, omdat zij haar (betaalde) eerste-klas- plaats in de bus niet wenste af te staan aan een blanke. Maar mevrouw Parks had die dag pijn in haar voeten en kon niet meer staan. De gekleurde bevol king boycotte de autobussen. Een groot deel van de inkomsten van de maat schappij viel weg. Blanken rosten ne gers af, maar de bus kreeg geen passa gier méér. Martin Luther King werd opgesloten, maar de bussen bleven leeg rijden, met slechts de weinige blanke passagiers. Tenslotte sprak het federale hof zich uit: de rassenscheiding in de bussen was ongrondwettig. Het Ame rikaanse Hooggerechtshof bekrachtigde de uitspraak. Na die dag konden de negers in de bus zitten waar zij wil den en golfde de naam van de neger dominee door de hele wereldpers. In een wereld vol geweld weigerde ds. M. L. King geweld te gebruiken en te laten gebruiken. In het egoïstische Ame rika vol haat weigerde hij te haten en te laten haten. De vuistslagen in zijn gezicht heeft hij zwijgend geïncasseerd, de schoppen en trappen heeft hij aanvaard, de ver woesting van zijn huis bracht hem niet tot andere gedachten. „En als wij zelf onze geweldloze strijd niet winnen, zul len onze kinderen hem winnen" zei hij telkens weer. Zijn kinderen, zijn volgelingen, zullen het uiteindelijk wel kunnen winnen. Zelfs in het voormalige maar nog altijd wilde westen. Maar er zal veel tijd mee heengaan en er zal nog veel bloed vloeien. In het centrum van het Zuidduitse plaatsje Rosenheim staat het gebouw van de plaatselijke vuilverbranding. Het is geen stankafscheidende, rook ver spreidende en ontsierende installatie. Integendeel, het is een in heldere kleu ren geschilderd betonnen bouwwerkje. Het dunne rooksliertje, dat omhoog kringelt, is zo schoon, dat men moeite moet doen om het te onderscheiden. Zonder stof en zonder lawaai verdwijnt er dagelijks 75 ton huis- en industrie- vuil door de stalen deuren, om in elek trische energie en stoomwarmte te wor den omgezet. De oplossing die Rosenheim heeft ge vonden, is een van de weinige goede voor een probleem, dat in de hele we reld steeds nijpender wordt. Bovengenoemde stad heeft vierenveertig plaatsen in de omgeving van afval ont last, en daardoor de kostbare installatie draaiende kunnen houden. Ook kan door deze werkwijze aan de behoefte aan elektrische energie, welke elke zeven jaar verdubbelt, worden voldaan. Thans produceert men hier 35.000.000 kilowatt uur elektriciteit per jaar. Acht kilo meter lange buizen verschaffen - on dergronds - voordelige stoomverwar- ming aan winkels, banken, scholen, fa brieken en particuliere woningen. Rotterdam-Milaan-Parys Een der grootste vuilverbrandingsin stallaties staat in Essen, waar het afval van vier Duitse steden, tezamen met rioolslib, eveneens in elektrische energie wordt omgezet, die zeer welkom is tij dens de spitsuren. Een soortgelijke reu- zeninstallatie werd in 1965 in Rotter dam in gebruik genomen, trewijl Am sterdam aan de bouw van een dergelijk complex werkt. Milaan werkt eveneens ijverig aan de constructie van een reeks vuilverbandings-installaties, die stroom voor straatverlichting en trams zullen gaan leveren. Het idee is niet nieuw. In Parijs begon men vijftig jaar gele den al huisvuil in energie om te zetten. Na slechts korte tijd van een welver diende rust genoten te hebben, hijging in 1966 met emeritaat, is pastoor R. G. Lommerse vrijdag j.1. in „Huize Oos- terveld" te Elden bij Arnhem op 73- jarige leeftijd overleden. Hij werd op 10 maart 1895 te Ter Aar geboren en na zijn studie in 1924 tot priester gewijd door Mgr. Van de We tering. Na in Delden (O.) en in Utrecht Op de hoek van de Verlengde Kolonie- weg en de Eikenlaan zijn twee perso nenauto's met elkaar in botsing geko men. Hoewel zich geen persoonlijke on gelukken voordeden, was de materiële schade zeer aanzienlijk. De heer G. G. E. uit Soest reed iet zijn auto over de Eikenlaan. Bij de Verlengde Kolonieweg kreeg hij geen voorrang van de van links komende automobilist H. J. V. uit Baarn, met een stevige botsing tot gevolg. De auto van de Baarnaar werd totaal vernield. De andere wagen liep zeer aanzienlijke ■rhade op. als kapelaan dienst gedaan te hebben, werd hij in 1936 tot bouwpastoor in Soest-Zuid benoemd. Wijlen pastoor Lommerse is gedurende 27 jaar tot aan zij emeritaat in 1966 pastoor van deze parochie gebleven. Hij verwierf zich een bijzondere faam om zijn werk voor zieken en plaatsge noten, die in moeilijkheden verkeerden. Zijn eenvoud en open karakter verge makkelijkten de omgang met plaats genoten van alle richtingen. Gedurende de tweede wereldoorlog zet te hij zich persoonlijke in voor de voed selvoorziening aan kinderen en bejaar den en slaagde er o.m. in de klokken van zijn kerk voor de smeltovens te sparen. Aan zijn vruchtbaar en voorbeeldig priesterleven is vrijdag j.1. een einde gekomen. Morgen, woensdag, zal overeenkomstig de wens van de overledene, de plech tige uitvaart plaats vinden in de paro chiekerk van de H. Lucas te Elden (Gld.), waarna de begrafenis op het R.K. kerkhof aldaar zal plaats vinden. In de kerk van de H. Familie te Soest- Zuid zal hedenavond, om 7 uur. een plechtige requiemmis voor zijn zielerust worden opgedragen. Op de Prins Hendriklaan dreigde ver leden week donderdag bij de familie De S. brand te ontstaan. De vrouw des huizes had wat textiel, dat bij de kachel te drogen hing, achter de kachelplaat laten vallen. De kleding raakte aan het schroeien, hetgeen gepaard ging met een grote rookontwikkeling. Brand ontstond eigenlijk niet. De gewaarschuwde brand weer behoefde dan ook niet op te tre den. De schade kon beperkt worden ge houden tot wat verloren gegane kledij. Vrijdagmorgen om half elf traden op het gemeentehuis in het huwelijk de heer R. Roe.» met mejuffrouw E. van Munster, dochter van de heer Van Munster, de eigenaar van het Oranje Hotel. Deze trouwerij die zich in wezen niet oderschcidde van andere trouwpartijen, kreeg echter een speciaal tintje door de originele wijze waarop het „vervoer" van bruidspaar en bruidsmeisje en jon ker plaats vond. Want het rijtuig of dc luxueuze auto moesten wijken voor de „old-timer". Het bruidspaar in een Cadillac van het jaar 1903 en het kleine gevolg in een Alpa van 1907. Onder grote belangstelling van mensen die door de verschijning van beide an tieke vehikels waren aangetrokken, ver trokken het bruidspaar in de richting Soestdijk, om onze fotograaf gelegen heid te geven in een passende omgeving een plaatje te schieten. Een dergelijke orginele trouwstoet fleurt zonder enige twijfel het dagelijks leven bijzonder op. De Franse hoofdstad en vijftig voorste den hebben bij elkaar per jaar een berg afval van 1.600.000 ton. Driekwart hier van verdwijnt in een viertal verbran dingsinstallaties, waarvan de nieuwste (en tevens de grootste) zich in het wit- betonnen gebouw in Issy-les-Mouli- neaux bevindt. Tweehonderdduizend ton vuilnis wordt naar afgelegen terreinen getransporteerd, waar het wordt aange stampt en met aarde bedekt om onder andere nieuwe landbouwgrond te krij gen. Dit is een standaardmethode, die door vele plaatsen overal ter wereld wordt toegepast. Alhoewel deskundigen van mening zijn, dat de mens veel van de organische stof aan de bodem moet teruggeven, die aan velden en bossen wordt onttrokken, is men van mening dat vuilverbrandingsinstallaties, die de zo nodige elektrische energie opleveren, voorlopig de juiste oplossing zijn voor de vloedgolf van vuilnis, die ons op angstaanjagende wijze dreigt te over spoelen. Bij een controle van bromfietsers is verleden week gebleken, dat twee 17- jarige inwoners van Amersfoort hebben geprobeerd, belasting te ontduiken. Bij de controle bleek, dat het nummer- plaatje en het afgegeven verzekerings bewijs wel bij elkaar hoorden, doch niet bij de bromfiets. De Amersfoorters, de 17-jarige P. S. en de even oude G. V. bleken diverse bromfietsen eenmaal te hebben verzekerd. Zij bonden het num merplaatje op de brommer, waarmee zij op stap gingen, in de veronderstelling, dat de politie bij een eventuele contro le wel niet naar het motornummer zou kijken. Zij blijken zich echter wel ver gist te hebben en zullen dat dan ook merken in de vorm van een proces verbaal. De overwegbomen van de spoorwegover gang bij het station Soestdijk zijn vrij dagmorgen vroeg door een vrachtwagen vernield. Een boom brak doormidden. Van de andere boom raakte een deel der verlichting defect. De bestuurder van de vrachtauto is na het ongeval doorgereden, maar kon in Baarn staan de worden gehouden. Hij verklaarde tegenover de politie, de rode knipper lichten te hebben zien aangaan. Hij gaf echter gas om met zijn beladen truck met oplegger nog snel te passeren. Een achter op de oplegger staande hefkraan vernielde echter de beide overwegbo men. De vrachtwagenbestuurder, de 32- jarige T. S. uit Opheusden, heeft ver klaard, van het ongeval niets te heb ben gemerkt. Mochten wij in onze Paascirculaire nog spreken, dat ook Tom uit Utrecht het goed maakte, een onverwachte verval van krachten, heeft hij niet mogen overleven. Ondanks geneeskundig ingrijpen, stierf Tom zaterdagochtend. Hij was altijd al het „zorgenkind" van de paarden en ook zijn ouderdom, hij was ruim 32 jaar. sprak een woordje mee. Verder kunnen wij ook een prettig be richt geven, nl. binnenkort wordt in Amsterdam door Wierings Weekblad een actie ondernomen voor de opname van Corrie een oud schillepaard van 25 jaar. De opname is door ons aan genoemd blad al verzekerd, ongeacht hoe deze actie zal verlopen. Dit paard heeft 20 jaar lang in de schillewijk Oost gelo pen. Een vermoeide chauffeur betekent een gevaar op de weg. Wij kunnen rustig aannemen, dat bij een belangrijk aantal verkeersongevallen vermoeidheid van de chauffeur een rol heeft gespeeld. Dat wij daar weinig van lezen komt omdat in veel gevallen vermoeidheid niet ge makkelijk aantoonbaar is. Het ongeval wordt dan uitsluitend toegeschreven aan een fout van de bestuurder bij de toe passing van de verkeersregels, zoals het niet voorrang verlenen, net rijden met te grote snelheid, een verkeerde inhaal manoeuvre, slippen en dergelijke on gevalsoorzaken. Hoewel de directe oor zaak van het ongeval dan inderdaad kan worden gevonden in een fout van de bestuurder, heeft in een aantal gevallen ((over)vermoeidheid van de bestuurder een min of meer belangrijke rol ge speeld bij het ontstaan van het onge val. Het is immers algemeen bekend, dat door vermoeidheid de geestelijke en lichamelijke prestaties van de mens af nemen. Heel veel mensen weten niet, dat de Rijtijdenwet iedere bestuurder van een motorrijtuig verbiedt zijn voertuig in een staat van oververmoeidheid te be sturen. Hoewel dat verbod moeilijk op zijn naleving is te controleren en de niet-beroeps-chauffeur er in de praktijk dan ook weinig van merkt ,doet iedere automobilist er verstandig aan dit ver bod dat in het belang van hemzelf en zijn medeweggebruikers is goed in gedachten te houden en er naar te handelen. Vooral vakantiegangers, handelsreizigers en in het algemeen zakenlieden die lan ge en vermoeiende dagen maken, bezon digen zich dikwijls bewust of onbewust aan overtreding van dat verbod. Zij rea liseren zich niet welke risico's zij daar door lopen. Dikwijls loopt het goed af, maar het kan ook anders gaan, vooral als men in een soort van chronische vermoeidheidstoestand verkeert. Beroepschauffeurs zijn bovendien onder worpen aan de in het Rijtijdenbesluit opgenomen dienst- en rusttijdenbepalin gen. Zij moeten de door hen gemaakte tijden naar waarheid in het voor hen verplichte werkboekje invullen. Blijven doorrijden terwijl men vermoeid is, is bijzonder gevaarlijk en daarom verbo den. Vermoeidheid vormt voor iedere automobilist een dreigend gevaar, een gevaar waarmee door velen helaas te weinig rekening wordt gehouden. KANTMAN. Aan belanghebbenden wordt bericht, dat de burgemeester op woensdag 10 april spreekuur zal houden van 9-10 uur en niet zoals gebruikelijk van 11-12 uur. Woensdag 10 april komt de afdeling Soesst-Zuid weer bijeen in Eltheto, Drif- je 4A. Aanvang 8 uur precies. Mevr. H. Smit-Goeman zal spreken over kleur en fleur in de kleding met Ploeg japonstoffen. De Groninger Vereniging Martini, die de paasviering in ere houdt, hield een bijeenkomst in het Verenigingsgebouw aan de Steenhoffstraat, die door vele le den met hun echtgenoten werd bezocht. De w.n. voorzitter, de heer Th. Huls hof, heette allen welkom en liet vooraf het Groninger Volkslied zingen. Aan een prachtige paastafel met eieren, krentebrood en koffie deed men zich te goed, waarna een bingospel volgde. Het werd een zeer geslaagde avond, de laatste in het seizoen. ACHTERTUINTJE „Al strekken uw landbouwwerkzaam- heden zich niet verder uit dan uw ach tertuintje, kan het toch interessant zijn, morgen een bezoek te brengen aan de tentoonstelling „Het Landbouwwerk tuig" adviseerde Het Binnenhof in de vrijdagse rubriek „Tips voor het vrije wee':end". Wij volgden de raad op en zagen: schovenblazers, klepelmaaiers, gruproosters, uienafstaartmachines, vin- gerbalken, loofklappers, rijendunners, aardappelpoetsers, ondergrondwoelers, kluitenscheiders, zwadmaaiers, maai- kneuzers, bietenbladverspreiders, mo- torrugnevelspuiten en stoppenknollen- plukmachines. LOU „Met Lou heeft Nederland zijn enige eigen God verloren", schrijft het Alge meen Dagblad. Hij was volgens eigen zeggen onsterfelijk. Door te sterven heeft hij zich onsterfelijk (belachelijk) gemaakt. KAAS Minister Lardinois heeft de zisenwljze van het produktschap voor de zuivel en de commissie kwaliteitsverbetering kaas gevolgd. Er komt 1 n meer water in de Edammer. De minister heeft al zó vaak water in de wijn gedaan, dat hij er nu wel kaas van gegeten heeft EN DAN ONS NADENKERTJE Een auto gaat zonder aanwijsbare ge breken naar de garage voor een onder houdsbeurt. Een mens aarzelt om voor zichzelf voor zo'n beurt naar de (tand)- ars te gaan. De mens betaalt zonder blikken of blozen de hoge nota voor zijn blikken afgod, maar vindt zijn eigen doktersrekening gauw te hoog.

Soester Courant | 1968 | | pagina 1