NOODHULPEN-VERKOOPSTERS In 50 jaar RUSLANDS ONTZAGWEKKENDE HERBEWAPENING DOORSMEREN GARAGE BOSBOOM ty/AJiutzelaai S.E.C V.V.Z.-nieuws .-nieuws VAN DAM SCHOENMODE Van bewapende vrij-korpsen lot modern uitgerust leger De militaire uitgaven Klaar terwijl u wacht BEVERftL SMEERSTATIOIV Politieschaaktoernooi met bijna 100 deelnemers Soest op bescheiden plaatsen in streekschietwedstrijden Gewestelijk Arbeidsbureau Soest Bejaarde wielrijder aangereden Bromfietser reed bromfietser aan DINSDAG 9 APRIL 1968 Uit ren revolutlelegertje dat In 1918 en later werd gecommandeerd en opgebouwd door oud-kelzerlyke officieren heeft zich, in de loop van vijftig jaren, het rode leger ontwikkeld dat thans de tweede plaats in de wereld inneemt. Deskundigen van de westerse geheime diensten zün van oordeel, dat de Verenigde Staten van Noord-Amerika binnen enkele jaren hun militaire voorsprong In de wereld aan Rusland zullen moeten afstaan. Uit de gewapende benden van 1918 is een zeer modem leger gegroeid en de Sowjet-Unie die vyftig jaar geleden alleen maar by maehte bleek zich met de verdediging van de eigen landsgrenzen bezig te houden, heeft thans de beschik- king os-er een wereldomvattend strategisch verdedigingsstelsel. De Russische militaire begroting over het jaar 1967 bedroeg 14'/e miljard roe bel en hield tevens een verhoging in van 2,2" van die van het jaar daar voor. Bekend is echter, dat een aantal militaire uitgaven en begrotingsposten elders worden ondergebracht en dat het totaal-bedrag geschat moet worden op rond 20 miljard roebel, dat is volgens de officiële wisselkoers 22 miljard dollar. De Russische militaire macht steunt voornamelijk op de sterk wassende be volking, op een zich uitbreidende in dustrie en op een toenemende handel en economie. Daarin komen echter wel zwakke plekken voor, vooral in de land en bosbouw. Ten aanzien van chemie en techniek ligt de Sowjet-Unie nog ver achter bij Ame rika, doch bij de ontwikkeling van nieu we wapens en verdedigingssystemen loopt Rusland, gezien de cijfers hard in. Het zal slechts een kwestie van enkele jaren zijn en dan kan op het mll. vlak van achterstand tussen beide landen niet of nauwelijks meer worden gesproken. Legersterkte De sterkte van de Russische land-, zee- en luchtmacht bedraagt thans 3.2 mil joen man, onderverdeeld als volgt: het Geen langdurige wachttijd daar er 2 smeerbruggen ten dienste staan. Vakkundig personeel. Eerste klas smeermiddelen. Birkstraat 105 - Soest - Telef. 3256 leger met 1.700.000 man, de luchtmacht met 500.000, marine en marine-vlieg- dienst ieder met eveneens 500.000 man; de luchtverdediging 300.000; raketten- troepen 220.000; de gemilitariseerde een heden van de K.G.B./M.V.D., inclusief de grensbewakingstroepen 250.000 man. Het politieke bureau van de commu nistische partij oefent controle uit op de minister van defensie (een actief die nend officier) maarschalk Andrej A. Gretschko en op de strijdkrachten. Dit politieke bureau controleert niet alleen de politieke betrouwbaarheid, doch geeft daarnaast ook politieke voorlichting en dito adviezen, schrijft cursussen uit en doet lezingen houden. In de Sowjet-Unie bestaat de algemene dienstplicht en dienstweigeren is daar bij de wet verboden en strafbaar. Jaar lijks worden ongeveer twee miljoen jongemannen voor de dienstplicht opge roepen en ingeschreven, waarvan echter slechts een miljoen onder de wapenen komen. Iedere man, die de leeftijd van 18 jaar heeft bereikt en die van 50 nog niet heeft overschreden is er zondermeer dienstplichtig, hetgeen zeggen wil, dat ruim 35 miljoen mannen voor de lands verdediging onder de wapenen kunnen worden geroepen èn gehouden. De diensttijd bedraagt bij de land- en luchtstrijdkrachten 2 jaar en bij de ma rine 3 jaar. Vredesstc-rkte Het rode leger ln vredestijd bestaat uit 140 divisies, waaronder mede begrepen de 20 divisies die in de D.D.R. zijn ge legerd, de 2 in Polen en de 4 in Hon garije, waarbij echter zij opgemerkt, dat de in die landen gelegerde Russische divisies volledig op oorlogssterkte zijn. Oorlogssterkte wil in dit geval zeggen dat elke van de 7 para-divisies 7300 man. elke gepantserde 8500 man en elke volkomen gemotoriseerde infanterie-di- visie 11.000 man telt. Het gehele leger kan binnen twee maan den op oorlogssterkte worden gebracht. Bij het Russische tankwapen werd in het nabije verleden duchtig gemoderni seerd, waarbij de T-54 en T-55 werden vervangen door de T-62, die is voorzien van één stuk geschut van 115 mm en een bemanning van vier personen. De VREDESPALEIS Wanneer is het Vredespaleis te bezichtigen en wat zijn de kosten Antwoord Het Vredespaleis, Carnegie- plein 2, Den Haag, is geopend 's mor gens van 10 tot 12 en 's middags van 2 tot 4 uur en vanaf 1 mei a.s., elke zondag van 2 tot 4 uur. De toegangs prijs is voor volwassenen ƒ1,— en bij groepen van 20 personen en meer ƒ0,85. Kinderen halve prijs. BROMFIETSBEDRIJF Mijn man werkt al ruim 15 jaar in een bromfiet- senbedrijf. Als hij voor zichzelf wil be ginnen, heeft hij dan nog diploma's nodig en zo ja, welke Antwoord: Zolang uw man nog geen 40 jaar oud is, moet hij om zich zelf standig te vestigen, in het bezit zijn van een vakdiploma en het middenstands diploma. Na zijn 40ste jaar kan hij in plaats daarvan een vakbekwaamheids- proef afleggen. Over een en ander kan hij inlichtingen vragen bij de Stichting Centrale Examencommissie voor net ge motoriseerd rijwielbedrijf (C.E.G.E.R.), Antonie Duyckerstraat, 's-Gravenhage. TOERAKO'S Zijn er boeken in de handel die speciaal over toerako's gaan? Antwoord: De toerako's vormen een familie der orde van de koekoekvogels of cuculi. Ze komen uitsluitend in Afri ka voor, speciaal in de Kongo. Iets bij zonders is de rode kleurstof of turacine, die in de vederen voorkomt en die op losbaar is in zwak alkalisch water. In verschillende streken treft men ook ver schillende vormen van deze vogels aan. De algemene kenmerken van de orde zijn: nestblijvers, buitenste teen geheel of gedeeltelijk opponeerbaar, d.w.z. dat deze tegen de andere geplaatst kan worden, zodat de voet een grijporgaan wordt. De toerako's zijn vruchtenetende vogels, het mannetje en het wijfje heb ben het zelfde uiterlijk, het wijfje legt slechts twee eieren, de jongen ontwik kelen zich zeer langzaam, ze dragen het donskleed nog als ze 6 a 7 weken oud zijn en kunnen bij gevaar het nest ver laten met behulp van de duimklauw. Er is geen boek bekend, dat alleen over toerako's handelt, zo'n werk is immers nauwelijks verkoopbaar. EXTRA AFTREK Voor ieder is er over 1967 recht op aftrek van de ver mogensbelasting van negentig duizend gulden. Alle voorgaande jaren kreeg ik altijd een extra aftrek van twintig dui zend gulden in verband met een dok tersverklaring waar ik recht op had. Over 1967 heb ik deze echter niet ont vangen. Hoe kan dit Antwoord: Met ingang van 1966 is de vrijstelling voor gehuwden verhoogd tot 55.000 en dus niet tot 90.000. De ex tra-aftrek voor bejaarden en invaliden is toen verhoogd tot 35.000 (voorheen ƒ20.000). Deze vrijstellingen zijn sinds dien niet gewijzigd. In de u verleende aftrek ad ƒ90.000 is dus de extra-aftrek reeds begrepen. PERSFOTOGRAAF t=* Welke diploma's heb ik nodig om persfotograaf te kun nen worden en kan ik me als zodanig vrij vestigen Antwoord: Als u alleen persfotograaf wilt worden, dan bent u vrij u als zo danig te vestigen. U mag dan echter alleen persfoto's maken en deze aan kranten en tijdschriften leveren. Indien u echter een atelier wilt hebben, al waar u ook foto's maakt van mensen en die foto's aan hen wilt leveren te gen betaling, dan moet u in het bezit zijn van een middenstandsdiploma en een vakdiploma. Tevens hebt u dan een vestigingsvergunning van de Kamei van Koophandel nodig. Opleiding vakdiplo ma: Stichting Ned. Fotovakscholen, Van Nassaustraat 100, Den Haag. KEVERTJE Is bijgesloten kever een tapijtkever? Hij lijkt net een lieveheers beestje, volgens anderen zien die kevers er ook zo uit. Voor de kou hebben we boven in de niet gebruikte kamers de overgordijnen dicht en bij het openen daarvan zaten er wel 10 stuks voor het raam. Ze hebben een lang leven. In het huis is overal centrale verwarming. We zien de kevers ook wel eens opdui ken langs de kanten van de zolder. Antwoord: Stelt u zich maar gerust, het zijn in ieder geval geen tapijtkevers, daar die meer v-vormige vlekken op de schilden hebben. De toegezonden kever is een soort lieveheersbeestje, die tegen de winter in uw warme huis een schuil plaats gezocht heeft. Ze zijn onschade lijk en de larven hiervan zijn zeer nut tig, omdat ze veel bladluizen opeten. Gewoonlijk, als er veel lieveheersbeest jes zijn, wijst dit op de aanwezigheid van bladluizen, dus opletten. SIERTUIN Een paar jaar geleden heb ik een huis met siertuin verhuurd. Het aanleggen van deze tuin had mij veel geld gekost en daarom was ik kort geleden dan ook hevig verontwaardigd over het feit dat mijn huurder zonder mij erin te kennen, de hele tuin heeft omgewroet. Boompjes, bloemen, een heg e.d. heeft hij er uit gehaald en wegge daan. Nu is het gewoon ruwe grond. Nu is mijn vraag mag een huurder zoiets gewoon maar doen zonder de toestem ming van de verhuurder Antwoord: De huurder is verplicht om voor het gehuurde behoorlijk te zorgen. Als bij het gehuurde goed een siertuin hoort mag deze niet zonder uw toestem ming worden verwijderd alhoewel uw huurder natuurlijk deze tuin naar eigen inzicht in kan richten. Hebt u geen huurcontract waarin staat vermeld dat de huurder het gehuurde goed in stand moet houden en bij beëindiging der huur terug moet geven in de staat waarin het door hem ontvangen is U kunt de huurder laten weten dat u er op staat dat hij zorg draagt voor instandhouding der siertuin waarbij u hem tevens meedeelt dat u hem aan sprakelijk acht voor alle schade welke evt. voor u mocht ontstaan indien hij zijn verplichting niet nakomt. Laat deze kwestie zich in der minne niet regelen dan zult u de hulp van een advocaat moeten inroepen. zogenaamde Josef Stalin-III-tank is eveneens op non actief gesteld en heeft plaats gemaakt voor de T-10, voorzien van één kanon van het kaliber 122 mm. Ook de amfibie-pantserwagens, voorzien van de meest moderne uitrustingsstuk ken deden hun intrede. Voorts beschik ken de Russen over tankafweerraket- ten voor verre afstand (tot 275 km) van het fabrikaat „Snapper" en „Scud", ter wijl het moderne geschut van 152 mm dat bij de artillerie in gebruik is, tot het beste ter wereld kan worden gere kend. De infanterie is uitgerust met de allernieuwste machine-karabijn, de A.K.-47. Het leger wordt vanuit de lucht onder steund door de luchtmacht, welke o m. beschikt over 3200 straaljagers en dito jachtbommenwerpers van het type S.U.-7 en Y.A.K.-25 en nog 180 zeer zware straalbommenwerpers. De rode vloot Tijdens de tweede wereldoorlog (1940- 1945) had de Russische vloot weinig of niets te betekenen en was zij voorna melijk met de kustverdediging belast. In de loop der jaren kwam hierin ech ter een ingrijpende verandering. De rode vloot staat thans als nummer 2 van bo ven op de wereldranglijst. De Russische onderzeebootvloot is naar getalsterkte zelfs de grootste ter wereld. Naar onze begrippen is deze vloot nog steeds niet geheel compleet Rusland bezit bijvoor beeld géén vliegdekschepen. Daarom moeten de 850 verkennings- en ge vechtsvliegtuigen van de marine-lucht macht van het vasteland af opereren. De twintig slagkruisers zijn verouderd en evenmin met raketten uitgerust. Het Kremlin heeft wel gezorgd voor een modern uitgeruste vloot van onderzee boten, in totaal vierhonderd stuks, waar van er ongeveer vijftig door atoom kracht worden voortbewogen. Het heeft voorts de beschikking over circa 120 mijnenvegers, waarvan er 25 met ra ketten zijn uitgerust. Het onderdeel der marine dat met de kustverdediging is belast, is eveneens de grootste ter we reld en bestaat uit pl.m. 2000 schepen. Hieronder bevinden zich politiekruisers en soortgelijke patrouillevaartuigen, mij- nenleggers, torpedobootjagers, kanoneer- boten, raketten- en torpedojagers. Ook de vissersvloot wordt door de Rus sen dienstbaar gemaakt voor de oor logsvoering en alle schepen zijn met ra dar en met elektronische apparatuur uitgerust. Dit is trouwens ook het geval met de koopvaardijvloot (9 miljoen bruto-registerton). Een speciaal eskader van de rode vloot, de zogenaamde Mid- dellandse-Zeevloot, is geheel gevechts- klaar en op alles voorbereid, met als zeer bijzondere taken het ondersteunen van Egypte en de Arabische landen en het nauwkeurig toezien op de zeer zwakke N.A.V.O.-achterhoede, bestaande uit Griekenland, Turkije en Cyprus. De atoombom Van 1949 af tot heden werden er door de Russen circa 250 atoombommen, waarvan verscheidene met een explosie ve kracht van 58 Megaton t.n.t., tot ont ploffing gebracht of getest. (Door de Amerikanen 425.) In Amerika wordt aangenomen, dat het zogenaamde „megatonnage" van het to tale Russische atoomarsenaal zeker zo groot is als dat van de U.S.A. De Sow jet-Unie heeft in de loop van de tijd twee soorten lange-afstandsraketten (trefkans 10.000 km) ontwikkeld en heeft deze in grote mate voorradig. Het ene type is met een slaghoed van vele me- gatonnen -explosieve kracht uitgerust,, terwijl het andere wat kleiner van for maat is en voorzien werd van een ex plosieve kracht van 1 a 2 megaton. De Russen beschikken over ruim 800 ra ketten van beide typen, terwijl zij er thans gemiddeld 150 per jaar bij pro duceren. De Verenigde Staten hebben de beschikking over ongeveer 1100 soort gelijke lange-afstandsraketten. Daarnaast heeft de Sowjet-Unie de be schikking over 800 zogenaamde conti nentale raketten, waarmede objecten in Europa, Azië en in Noord-Afrika kun nen worden aangevallen. Deze raketten worden vanaf onderzeeboten afgescho ten en kunnen doelen bereiken die gele gen zijn op een afstand van 500 tot 1300 km. Circa vijftig onderzeeërs zijn uit gerust met raketten ter bestrijding van vijandelijke schepen en sinds 1963 wor den jaarlijks vijf soortgelijke onderzee boten op stapel gezet. Ze worden door atoomkracht voortbewogen. De luchtverdediging Geheel West-Rusland wordt nu omgeven door een afweersysteem bestaande uit middels radar geleid afweergeschut van het kaliber 130 mm, een uitgebreid ra dar- en luisternet rondom de grote ste den en industriecentra versterkt met straaljagers van het type M.I.G.-21 en Y.A.K.-28 en voor enkele steden o.a. Moskou, door een raketenafweersysteem (in opbouw). De strategen in Moskou hebben de ver- dedigingstaktiek der „verschroeide aar de" geheel laten varen. In de plaats daarvan kwam de leer der massale inzet van mensen en materiaal, vuurkracht op lange afstand en een beweeglijkheid der militaire eenheden, die tezamen bij de tegenstander een „shock" moet veroor zaken, welke verlammend werkt. Deze kan nog vergroot worden door het on- STEENH0FF5TR 53 TEL 28<Z 50E5T verhoeds en onverwacht inzetten van volledig gemechaniseerd, gepantserde eenheden die met behulp van val schermtroepen diep in het achterland van de vijand doordringen. Laten we hopen, dat het gehele militaire apparaat werkelijk op de verdediging is gericht. Na de rust namen de gastheren echter duidelijk afstand van hun tegenstander. Drie maal moest de doelman van V.V.Z. capituleren voor schoten van de D.O.S.C. 6-veteranen. HOEVELAKEN 4-V.V.Z. 6 6-4 Overeenkomstig de verwachtingen heeft V.V.Z. 6 het zaterdag niet kunnen red den tegen het sterke Hoevelaken 4, dat achter S.E.C. 3 de tweede plaats op de ranglijst inneemt en zaterdag vocht voor een nog hele kleine kans op een eerste plaats. Bovendien was het elf tal van de Soestenaren verzwakt door het feit, dat men enige geroutineerde krachten moest missen. Niettemin na men de gasten met 1-0 de leiding, maar bij de rust keken zij al tegen een 3-1 achterstand aan. In de tweede helft liep Hoevelaken ge leidelijk weg van zijn tegenstander, tot dat een voldoende ruime marge aan wezig was om de zege veilig te kunnen achten. Dat bood V.V.Z. de gelegenheid om nog tot een verdienstelijke 6-4 sco re terug te komen. DERDE ELFTAL DANKZIJ 6-3 ZEGE OP ALTIUS 5 KAMPIOEN Soest heeft er sinds zaterdag opnieuw een kampioen bij. Het derde elftal van V.V.Z. kon na een 6-3 overwinning op het Hilversumse Altius 5 de vlag in top brengen. Bij de rust hadden de Soestenaren reeds een veilige 3-0 voorsprong. In de twee de helft is er door beide partijen nog driemaal gescoord. Het bijzonder goed spelende V.V.Z. kwam door een doelpunt van Van Wijk aan de leiding. Weinige minuten later gaf dezelfde speler zijn clubgenoten wat meer zekerheid, door er ook 2-0 van te maken. In de eerste helft vond ook Hornsveld het doel, wat V.V.Z. al in een juichstemming bracht. Terecht ook wel, want na rust liep V.V.Z. al gauw uit tot 4-0, bij welke stand de Hilver summers eerst tot een tegentreffer kwa men. Het vierde doelpunt van V.V.Z. kwam opnieuw van de voet van Van Wijk. Kampen besloot een vanaf het midden veld ondernomen solo ook met een doel punt, waarna V.V.Z. het wel een klein beetje geloofde. Een 5-1 voorsprong moest wel genoeg zijn voor het kam pioenschap. Toch gaf Altius zich niet gewonnen. Twee doelpunten kort ach ter elkaar deed V.V.Z. weer uit zijn droom ontwaken. Brons maakte ten slotte aan alle onzekerheid een einde: 6-3. V.V.Z. 2-BAARN 2 4-1 Een zeer sterk spelend tweede elftal heeft zaterdag met 4-1 revanche geno men tegen Baarn 2 voor de destijds ge leden nederlaag. Het goede spel van de thuisclub leidde al na een kwartier tot een doelpunt van v. d. Kraak uit een vrije schop. Een kwartier- -later maakte- -P. - Brouwer- er met een hard schot 2-0 van. Nog voor de rust zag J. Akkermap kans om zijn club met een 3-0 voorsprong te laten rusten. Zijn schot was niet onhoudbaar, maar leverde voor de Baarn-doelman toch teveel problemen op. Tien minuten na de hervatting kwam Baarn tot een toch wel verdiend tegen- punt maar Altena bracht het uiteinde lijke verschil toch weer op drie doel punten. V.V.Z. 4-MONTAGNARDS 2 2-3 Het onderaan staande, maar niet door degradatie bedreigde V.V.Z. 4 heeft verzuimd, de zaterdag binnen bereik zijnde eerste overwinning van dit sei zoen te grijpen. Tot tweemaal toe namen de Soestena ren de leiding, maar na rust verslapte het spel dusdanig, dat Montagnards eerst gelijk kon maken en tenslotte toch nog de volle winst kon meenemen naar Amersfoort. Vooral voor rust kwam V.V.Z. tot zeer aanvaardbaar voetbal. H. van Kooy scoorde 1-0, maar Mon tagnards had direct een antwoord klaar. In de tweede helft trof aanvoerder H. Onderstal voor V.V.Z. doel, maar V.V.Z. bleek niet meer de kracht te kunnen opbrengen om deze voorsprong tot het einde te verdedigen. Twee doelpunten in het laatste kwartier brachten V.V.Z. toch nog op de knieën. D.O.S.C. 6-V.V.Z. 5 3-0 Het jeugdig enthousiasme van V.V.Z. 5 heeft het zaterdag drie kwartier kunnen volhouden tegen de grotere ervaring van de D.O.S.C.-veteranen. De club uit Den Dolder moest met een 0-0 rust stand genogen nemen. genoemd naar een oud-voorzitter van de voetbalvereniging. De Paas-klaverjaswedstrijden beginn^ morgenavond om acht uur. S.E.C. 3-H.M.S. 3 2-1 Het derde elftal van S.E.C. heeft zondag de hele theoretische kans op het kam pioenschap behouden, door thuis H.M.S. 3 uit Utrecht met 2-1 voor te blijven. Tot zondag had ook H.M.S. nog een heel klein kansje op de titel. Vooral in de eerste helft was S.E.C. duidelijk de betere ploeg. De Soester verdediging, met als uitblinker J. Ab- bel, bleek een bijzonder moeilijk te ne men bolwerk. Na ongeveer tien minuten gaf De Jong zijn ploeg de leiding. De naar voren opgerukte Huizinga voegde er voor de rust nog een tweede treffer aan toe. De tweede helft begon met een hevig H.M.S.-offensief, dat na tien minuten succes opleverde, toen de Utrechters konden profiteren van een kleine fout in de S.E.C.-defensie. S.E.C. zag echter kans, aan de greep van de tegenstander te ontkomen en kreeg vooral in deslotfase weer aan trekkelijke kansen. De Jong schoot ech ter op de lat en Van Breukelen zag een kopbal via de paal in het zijnet belan den. Het bleef derhalve bij 2-1. S.E.C. 4-VEENSE BOYS 2 7-2 Tot zondag had ook S.E.C. 4 nog een theoretische kans op het kampioenschap, maar dan zou leider Barneveld 2 de resterende twee wedstrijden moeten verliezen. De lijstaanvoerders kwamen echter zondag wel tot een overwinning en kunnen zich daarmede kampioen noemen. Het vierde S.EC..-elftal heeft in ieder geval beslag kunnen leggen op de twee de plaats. Thuis bleven de Soestenaren Veense Boys 2 met niet minder dan 7-2 voor. Het duidelijk betere S.E.C. ging met een 3-1 voorsprong rusten. Van de Brakel, Meidam en Schimmel hadden voor een 3-0 voorsprong ge zorgd, maar nog voor de rust vond Veense Boys eenmaal de weg naar het net. In de tweede helft kwam Veense Boys tot op een doelpunt afstand maar ach tereenvolgens Nijhuis, Lantema, Mei- dam' en Schimmel zorgden weer voor een ruime marge. A.P.YV.C. 3-S.E.C. 5 2-1 Het op de tweede plaats staande vijfde elftal moest zondag met 2-1 zijn meer dere erkennen in het verleden week kampioen geworden Amersfoortse A.P.W.C. 3. Overigens had S.E.C. in de ze wedstrijd wel een gelijk spel ver diend. De Soestenaren namen in de eerste helft door Schalkwijk de leiding. Tot tien minuten voor het einde heb ben zij deze voorsprong kunnen ver dedigen. Op dat moment echter ont nam Van 't Klooster een tegenstander op onjuiste wijze een scoringskans, wat de Amersfoorters een strafschop en vervolgens een doelpunt opleverde. Kort voor het einde werd doelman Kok nog door een onhoudbare kopbal gepasseerd. JEUDRESULTATEN De S.E.C.-junioren hebben het er het afgelopen weekeinde niet zo best afge bracht. Alle drie de elftallen verloren. De junioren A moesten met 2-1 hun meerdere erkennen in C.D.N. jun. A, terwijl S.E.C. jun. B met dezelfde cij fers van Quick B verloor. De junioren C tenslotte moesten met 3-2 de eer aan Roda B laten. De adspiranten c behaal den een royale 5-1 overwinning op Ro da b. maar adsp. d verloren weer met De Soester Politie Sport Vereniging or ganiseert donderdag 18 april weer het traditionele nationale politieschaaktoer nooi, dat wederom in het restaurant van het Soester natuurbad zal worden gehouden. De deelnemers worden in drie verschillende niveauklassen inge deeld. Tot dusver hebben zich reeds ruim 90 politionele schakers uit alle delen van het land voor dit toernooi aangemeld. De afgelopen weken zijn in verschil lende plaatsen streekschietwedstrijden gehouden, waaraan is deelgenomen door leden van de reservepolitie uit Soest, Baarn, Naarden, Bussum, Laren, Hil versum, Huizen, de rijkspolitie Korten- hoef en de P.T.T.-bewakingskernen uit Baarn, Hilversum en Bussum. Zaterdagavond zijn de prijzen van deze schietwedstrijden uitgereikt in Laren. De Soester deelnemers hebben met een bescheiden klassering genoegen moeten nemen. In de hoogste afdeling eindigde de telefooncentrale Baarn I bij de korpswedstrijden op de eerste plaats, gevolgd door de telefooncentrale Baarn II. In de afdeling B zegevierde de re servepolitie Baarn bij de korpswedstrij- den, vöor de reservisten van Huizen en Soest. De reservepolitie van Baarn II eindigde als eerste in groep C. In de hoogste afdeling personeel was Soest dus niet vertegenwoordigd. Win naar werd hier A. Dekkers van de T.F.C. Baarn I, voor zijn collega J. Wen- ting uit Hilversum. In de afdeling B kwam de heer P. L. van Wijkvliet uit Soest met een per soonlijke zesde prijs uit de bus. Hij schoot 290 van de 300 te behalen pun ten bijeen. E. J. Jongsma werd negende met 289 punten, B. J. ten Haaf tiende met 288 punten, A. A. de Kruijf der tiende met 285 punten, D. Huisman 25e met 279 punten en C. van Daalen 35e met 253 punten. De eerste prijs bij de teamleiders ging naar hoofdagent C. M. Klomp van de Baarnse politie, die de maximale sco re van 300 punten behaalde. A. Dek kers van de telefooncentrale Baarn werd met 298 punten tweede, adjudant P. J. Bergman (Soessterberg) met 256 punten tiende. Inspecteur G. D. H. van Woudenberg woonde voor Soest de prijsuitreiking in Laren bij. De ontwikkeling van de arbeidsmarkt gedurende de maand maart 1968 in het gewest Soest (de gemeenten Baarn, Eemnes en Soest). De gunstige ontwikkeling van de werk loosheid sinds begin 1968 heeft zich in deze maand onverminderd voortgezet. De geregistreerde arbeidsreserve van mannen daalde van 153 begin maart naar 131 eind maart. Vergeleken met eind maart 1967, toen het werkzoekende aanbod 169 bedroeg, ligt het thuis ruim 23 lager. Het aantal ingeschreven jeugdige man nen is 3; vorig jaar per eind maart was dit aantal 6. In alle sectoren van het bedrijfsleven in het gewest Soest is een - zij het ge varieerde - toeneming van de bedrijvig heid waar te nemen. Vergeleken bij 1967 is die van de bouw nijverheid het sterkste toegenomen. De ze algemene opleiding weerspiegelt zich in een stijgende vraag naar mannelijk personeel, welke deze maand toenam van 242 naar 254. Daarmede blijft het niveau nog ver beneden dat van eind maart 1967, toen dit 266 bedroeg. Ove rigens geeft het huidige niveau van 254 ook reeds een gunstig beeld door het overtreffen van het aanbodsniveau van 131. De vraag naar jeugdig mannelijk per soneel handhaafde zich deze maand op 84 en blijft daarmee aanzienlijk hoger dan eind maart 1967, toen deze 48 be droeg. Het werkloosheidspercentage voor mannen in verhouding tot de totale af- 3-2 van Qudck f. Van de pupillenelf- hankelijke beroepsbevolking in het ge By ons is plaats voor voor de zaterdagen. Verkoopervaring gewenst. TORENSTRAAT 5 - SOEST - TELEFOON 3473 tallen verloor alleen het vijfde met 4-0 van K.V.V.A. 7. S.E.C. pupillen 1 en 3 wonnen met 3-1 van resp. B.D.C. 1 en Quick 4. S.E.C. pup. 2 bleef Hooglan derveen 1 met 5-1 de baas. S.E.C. pup. 4 en A.P.W.C. 3 hielden elkaar ten slotte met 1-1 in evenwicht. DUITSE VOETBALJEUGD OP BEZOEK Gedurende het Paasweekeinde komen veertig Duitse junioren uit Minden bij S.E.C. op bezoek. Zij arriveren zaterdag omstreeks 1 uur in Soest, waar zij in de kantine van S.E.C. verwelkomd zullen worden en een maaltijd krijgen aange boden. Na deze ontvangst gaan de Duit se voetballers naar hun tijdelijk pen sion. Die avond wordt in de S.E.C.-kan- tine een gezellige avond gehouden, waar toe ook de gastheren en -vrouwen zul len worden uitgenodigd, ondag treden de Duitse jeugdvoetbal lers aan tegen een aantal S.E.C.-elf- tallen, want zij zijn uiteindelijk naar Nederland gekomen om te voetballen. Na de wedstrijden zal een bustocht wor den gemaakt naar IJmuiden, Amster dam of Volendam. Maandagmorgen be gint om elf uur een tweede serie voet balwedstrijden, na afloop waarvan een gezellig samenzijn op het programma staat. Rond vier uur in de middag ver trekken de gasten weer naar Minden. In de zomermaanden zal een groep S.E.C.-veteranen een bezoek brengen aan een aantal „bejaarde" collega's in het Duitse Oberhausen. De Duitsers brengen echter in juni eerst een bezoek aan S.E.C. De S.E.C.-veteranen hebben zondag avond de bloemetjes buitengezet In hotel Bos en Duin hebben zij zich eerst een diner goed laten smaken om ver volgens tot het middernachtelijk uur de verdere avond in gepaste vrolijkheid door te brengen. KLAVERJ ASSEN Morgenavond wordt in de S.E.C.-kan tine de zevende ronde van het klaver- jastoernooi om de O. L. Zimmerman west Soest bedroeg per eind maart 1968 ca. 0.9 0 o (vorige maand ca. 1,1 en eind maart vorig jaar ca. 1,2). Het peregistreerde aanbod van vrou wen daalde deze maand van 30 naar 24 en ligt daarmee lager dan per eind maart 1967 (33). Daaronder bevond zich deze maand één jeugdige; vorig jaar eind maart 5. De vraag naar vrouwelijk personeel blijft zich aanmerkelijk boven dat van het aanbod bewegen en bedraagt thans 174. Vorig jaar bedroeg deze vraag 204. De vraag naar jeugdig vrouwelijk per soneel steeg deze maand iets en wel van 75 tot 79. Evenals voor de mannen blijft de vraag naar jeugdige vrouwe lijke arbeidskrachten aanmerkelijk ho ger dan in 1967, toen deze vrouwen per eind maart 42 bedroeg. Op de Middelwijkstraat is zaterdag de 70-jarige heer H. A. V. uit Soest ge wond geraakt, toen hij al fietsend het rijwielpad overstak zonder voldoende op het overige verkeer te letten. Hij werd aangereden door de 20-jarige brom fietster N. B. uit Amersfoort. De be jaarde man liep verwondingen aan het hoofd op en moest in Zonnegloren wor den opgenomen. De bromfietser liep bij de aanrijding geen letsel op. Een aan de linkerkant van de Steen- hoffstraat rijdende 16-jarige bromfiet ser, de Soester E. M. E. veroorzaakte zaterdag een botsing met een tege moetkomende bromfietser. Hij reed te gen de 25-jarige U. G. P. E. uit Soest op. Een bij hem achterop zittend meis je, de 21-jarige C. N. uit Baarn moest met knieletsel in het ziekenhui» te Baarn worden opgenomen. Teg'.i E. beker gehouden. Deze wisseltrofee is 1M. E. is procesverbaal opgemaakt.

Soester Courant | 1968 | | pagina 3