MIKIM0 tai* Raiffeisenbank gaat hoofdkantoor uitbreiden Burgerlijke stand Krabbels van Knelis kleedt 'Jw kind BETER Japanse auto's belangrijk in opmars Speelgoed anno 1968 Grote belangstelling voor gaaf barok-coneert Meningen van lezers Eerste Soester Begrafenis-Onderneming In juli begint de bouw van een nieuw bijkantoor aan Koninginnelaan Dronken weggebruikers aangehouden DE speciaalzaak voor I Vechtpartij in de Molenstraat Openbare Bibliotheeek Lof voor de brandweer B.D.L. handbal DINSDAG 9 APRIL 19S8 Oir. H. W. Vellinga Begraienis, Crematie. Transport (Rouwkamer) Korte Brinkweg 28 - Soestdijk Telefoon 2731 GEBOREN: Sebastiaan Wijnand. zoon van S. W. Oldenziel en C. A. Ploeger, Rembrandtlaan 15. Mark Edwin, zoon van W. K. J. Immerzeel en G. J. G. Tulp, Jan Steenlaan 7. Remko Hen drik, zoon van S. A. Broek en H. C. Kreuning, Chr. Huygenslaan 102, Soes- terberg. Angela Cornelia Elisabeth, dochter van J. C. H. van der Tang en C. H. M. van der Hoorn, Antonie van Leeuwenhoeklaan 207. Berend, zoon van B. Groeneveld en P. Geuze, Rubens laan 72. Christian. zoon van O. H. van Keulen en J. Brinkman, Troelstra- straat 71. Ronald Jacobus, zoon van A. Boers en J. Huisman, Van Lennep- laan 14. Lisbeth Xandra, dochter van R. Bouma en A. G. Deen, Plesman- straat 229, Soesterberg. ONDERTROUWD: Gijsbertus Henricus Johannes Borsen, Zwaluwenweg 2B, Blaricum en Maria Alijda Steenkamp, 2e Heeserlaantje 4. Gustaaf Jaspers, Chr. Huygenslaan 19 en Edith Grace Augus, Tolsteegplantsoen 101, Utrecht. GEHUWD Steven Tuenter, Den Bliek laan 45 en Elisabeth Anna Maria van Hattum, Burg. Grothestraat 11. Tho mas Alan Koch, Chicago (V.S.A.) en Christiane Paule Lalous, Klein Engen- daalweg 94. Rudolf Roes, Stadhou derslaan 134 en Elisabeth Jeanette Jo- sefa van Munster, Burg. Grothestraat 70-72. Ronald Arthur Wolff. Wijkamp- laan 62, Baarn en Cornelia Wilhelmina 't Hart, Laanstraat 23. Christiaan Franciscus Helena Schaepkens. Plesman- straat 351, Soesterberg en Hendrika Cor nelia van Capelle, Heideweg 22. Gui- do Franciscus Smoorenburg, Talmalaan 39 en Deana Olijslager, Park Vrede hof 12. Gerardus Jan Schut. Klik- spaanweg 42, Leiden en Rudi Metty de Ruig, Meidoornweg 42. Antonius Theodorus Maria van Rijn, Rademaker- straat 7 en Aaltje van der Knaap, Ples- manstraat 104. OVERLEDEN: Paulus Cornelis Hillen, 73 -jaar, weduwnaar van M. G. Gerris, Herengracht 563. Amsterdam. Ger- brand Elias, 85 jaar. weduwnaar van E. Haak, Korte Bergstraat 5. Teunls Overeem. 71 jaar, gehuwd met L. Ger- ritse, Korte Hartweg 33. Anna Marie Louisa Daatzelaar, 76 jaar, weduwe van W. J. Kuijer, Vredehofstraat 4. Ajje ut ming vraogt dan mok zeige dak nooit veul waorhied hecht an starreke verhaole diek heur vaan de ene of aor, maor datter in ming aachterhoof toch al- tied wel wa vaan blief haange. Bar veul kerc hak hore zeige dat ajje bie de gemeente hep ewarrekt cn je gaot mit pesjoen, al bijje der viefen- dartug jaore warrekzaom, die heule lied as een naachkeers uutgaot. Maor gloove deek ut nie. Ik haad ommers al zo bar veul vaan die ofscheidfeeste mitemaokt, al waas ut dan nie bie de gemeente, en omdak ming ooge nie in ming zaak hep zitte, zaag ik ok heul duudeluk datter bie zoon gelegehied altied wel een envelop mit inhoud waas. Ik hep nog nooit aores ezien. Ut mag daan narruges eschreve staon, maor ut heurt er zobie teugeswoordug. Noeng begriepk bes en messchien nog wel veul beter as hope aore minse dat- ter een grens mot weze. Maor ut liek ming heul geen gekke ge- daachte omda arrugens vaast te leige, een grens zowel naor bove as naor be- neeje. Ik bin erris naor zoon ofschiedstees eweest, en daor heppik ming heulegaor beduus ekeke. Eerst wier der een bar mooie spiets ehouwe. Zo mooi dak der traone vaan in ming oge kreeg, laot staon de persoon in kwestie, die vaan zun leve nie ha kenne denke dattie zo belaangriek in die zaok was eweest. Toeng die spietser zun woordje had edaon, gong die mit zun haand in zun zaak en paakte de bekande envelop. Der kwaome nog veul meer spietsers, enk keek ming oge uut. Al die minse haadde dinge bie zig om aon de aon- staonde pesjoentrekker te overhaandi- gen. De vishengel, omda die minse noeng zo bar veul vrieje tied knege, ont- braak ok nie. En as laotste, maor da waas maor een aordugheid vaan de mellukboer diejum aal die jaore zun daogelukse halleve flessie melluk had bezorreg, een bar grote kis segaore. Minse dat was ming een fees, op zoon menier hak ok wellis ofschied wille neme. Noeng kejje wel zeige. ik fmg as iemaand mit pesjoen gaot ut heule gaor nie nodug, datter een fees komp mit kedoos enzo. Hie hep toch ze cente elleke week ebeurt omdattie warrukte. Dan hoeftie ok nog nie is ekstra be loond te worre ajje weggaot. Maor da fin-gk ut grootste gezwaam vaan de heule wereld. Ik fing, en daorin staok nie allenug, waant ok ming Kneliao denk der zo over, ajje zoon laange tied bie een baos hep ewarrukt, ister heulemaol niks op teuge om zoon maan is effe lekker int zonnetje te zette. En da dat daan een paor cente mot koste is ok wel overeen te komme. Maor om noeng weer op die starreke v_rhaole trug te komme. Ak die minse mot gleuve, en waorom zouk da nie doen. krieje ajje beveurbeeld bie de gemeente hep ewarrukt, ajje mit pe sjoen gaot, geen fluut. Maor, ik schaat zo dat ajje daor zoon bar laange tied op ut gemeentehuus as pennelikker haad ezete, mit alle jaor, of op gezette tij je. premoosies oftewel meer cente, wel affe aores zouw gaon. Maor, enk motter eerluk bie zeige dak ut vaan hoore zeige hep, un warruk- maan krieg bie ut end van zun werk- tied, een aal of nie slaap haandje, en veurmekaor is de zaok. Aster arruguns zó toegaot, bink noeng nog blie dak der nie bin gaon warreke. Maor de minse die der wel warreke zitte der maor meej. Laote wulJie maor hope dattut, ast zo is, bar gauw gaot verandere. Ik bin óur veur. De Coöperatieve Raiffeisenbank heeft in het hoofdkantoor aan het Kerkplein met ernstig gebrek aan ruimte te kam pen. In verband hiermede is de Soester architect A. N. Brouwer opdracht ge geven, een ontwerp voor uitbreiding van het hoofdkantoor te maken. De toenemende omvang van de werkzaam heden noopte de bank al eerder tot het in gebruik nemen van twee bijkantoren. In de Koninginnelaan moest men voor lopig volstaan met een noodgebouw, maar in juli of augustus kan worden begonnen met de bouw van een perma nent filiaal. Een en ander deelde de voorzitter van de Coöperatieve Raif feisenbank, de heer J. R. van Poppe- len vrijdagavond mede op de jaarver gadering van de Raiffeisenbank in de Gouden Ploeg. De heer Van Poppelen zei in z'n ope ningsrede, dat de bank een zeer gunstig jaar achter de rug heeft. De spaargel den. die aan de bank zijn toevertrouwd, namen met 2,6 miljoen gulden toe, ter wijl het aantal spaarders ook een flin ke stijging vertoonde, namelijk met bijna zevenhonderd tot ongeveer negen duizend. Dat betekent, dat van iedere drie inwoners van Soest er één bij de Raiffeisenbank spaart. Ook de dienstverlenende taken van de bank zijn het afgelopen jaar aanzien lijk in omvang toegenomen: de ver sterking van hypotheken, de verhuur van safe-loketten en de nachtkluis, de voorlichting omtrent aan- en verkoop van effecten e.d. Zo is bijvoorbeeld het afgelopen jaar voor een bedrag van 300.000,aan deviezen verkocht. O In de nacht van zaterdag op zondag is op de Van Weedestraat dat 42-jarige chauffeur D. B. uit Soest aangehouden. Hij bleek onder invloed een auto te be sturen, wat voor een ander zeer goed waarneembaar was. Hij werd ter ont nuchtering ingesloten en is zondagmor gen - zonde rrijbewijs - heengezonden. Op de Soesterbergsestraat werd zaterdag de 72-jarige B. B. aangehouden. Ook hij is ter ontnuchtering ingesloten. „Het streven van de bank is er niet op gericht om zoveel mogelijk gelden be legd te krijgen, maar ook om de men sen te wijzen op de financieringsmoge lijkheden", aldus de heer Van Poppe len, die zei, ervan overtuigd te zijn, dat nog wel eens een verkeerde finan cieringsregeling wordt afgesloten. Het aantal leden van de Coöperatieve Raiffeisenbank is eveneens gestegen en wel van 1142 tot 1215. Het balanstotaal nam met drie miljoen gulden toe. De bank richt zich in haar activiteiten dan ook niet meer uitsluitend tot het agra rische gedeelte van de bevolking, maar tot de gehele beroepsbevolking. Mede daarom heeft het bestuur een bredere samenstelling gekregen. Ook de middenstand is nu in het bestuur van de Boerenleenbank vertegenwoordigd door de heer J. Kok (drogist), die met 28 tegen 7 stemmen werd gekozen. De heer P. G. Kok werd herkozen als be stuurslid, de heer M. H. A. van Vee- ren als lid van de Raad van Toezicht. Tijdens de jaarvergadering werden te vens de heren J. J. Brouwer en A. P. Hilhorst, die het afgelopen jaar zijn overleden, herdacht. De heer Brouwer heeft 33 jaar deel uitgemaakt van het bestuur van de Coöperatieve Raiffei senbank. „Vooral in de jaren kort voor en na de laatste wereldoorlog heeft de heer Brouwer veel van zijn vrije tijd gegeven voor het agrarisch deel van de beroepsbevolking. De stempel, die hij op de bank heeft gedrukt, zal nog lang in onze herinnering blijven", zei de heer Van Poppelen. De heer Hilhorst, verleden jaar bij een verkeersongeval om het leven geko men, werd herdacht als voorzitter van de A.B.T.B., met welke organisatie de bank regelmatig contacten onderhield. De voorzitter zei, dat de rentestand nog altijd vrij hoog is. Niettemin consta teerde hij een gunstiger ontwikkeling op de kapitaalmarkt?~wat al merkbaar gunstige invloed heeft gehad op de in vesteringsactiviteiten. De heer Van Pop pelen meende het jaar 1968 met enig optimisme op dit gebied tegemoet te mogen zien. Tenslotte herinnerde de heer Van Pop pelen eraan, dat op 30 maart van dit jaar precies 150 jaar geleden de stich ter van de bank, de Duitser Friedrich Wilhelm Raiffeisen werd geboren. Blijetdjds-, baby- en kin derkleding (voor jongens en meisjes tot 12 jaar). GALLENKAÏVIP PELSWEG 11, (nabij busstation Soest-Zd.), telef. 6286 Met de Soester" autoshow, georgani seerd door Automobielbedrijf „De Soes ter" aan de Laanstraat, hoek Kostver- lorenweg, werd nog eens duidelijk on derstreept. dat de Japanse auto ook in Nederland belangrijk aan populariteit wint. Stond men voor enkele jaren nog enigs zins afwijzend tegenover de produkten uit het land van de Rijzende Zon, lang zaam aan is dit vooroordeel verdwenen. Dit is voor een zeer belangrijkdeel te danken aan het feit dat ook op de lange duur „de Jap" het aan kon tegen de produkten van de van oudsher auto's producerende landen. Ondanks het feit dat in enkele typen een frappante gelijkenis valt te be speuren met reeds bestaande merken, vinden we bij de Japanse personenwa gens nog voldoende originele Japanse eigenschappen, om over deze misschien toevallige gelijkenis heen te stappen. Automobielbedrijf „De Soester", die wat betreft de Japanse merken „Mazda" en „Daihatsu" dealer is voor het Gooi en omstreken, heeft met deze show veel mensen de gelegenheid gegeven kennis te maken met de Japanse produkten. Het terrein van de show dat met Ja panse vlaggen leèk veranderd in een stukje Japans territorium, was voor een dergelijke buitenshow voor de laatste maal beschikbaar, doordat binnen af zienbare tijd een ingrijpende verbou wing misschien beter getypeerd als nieuwbouw, aan de benauwde huidige situatie een einde gaat maken. Wanneer Dinky-toys en dergelijk mini atuur autospeelgoed niet meer de vol doening geven die kinderen er van ver wachten. verdwijnt het meestal in een grote doos of in een kast, om alleen bij visite van kleine neefjes weer eens te voorschijn gehaald te worden. Doordat er tussen het bezitten van Din ky-toys en het in bezit hebben van een eigen auto een periode zit die wat be treft speelgoed, een zeer moeilijke pe riode is, heeft een vooruitstrevende va der voor een luttel bedrag een auto, bestemd voor het kerkhof, op de kop getikt, en daar zonder twijfel rijn kin deren een enorm plezier mee gedaan. Hoewel voorzien van een nummerbord, blijft het „plezierrijden", pardon, moet het „plezierrijden" beperkt blijven tot terrein wat niet tot de openbare weg gerekend kan worden. Hopenlijk zal deze ideeën-rijke kinder vriend, bij het overgeven van dit speel goed zich terdege gerealiseerd hebben, wat de gevolgen kunnen zijn van een ongeluk met deze löop- en duw-auto. Een diploma van de Vereniging Voor Veilig Verkeer, zal niet als rijbewijs worden geaccepteerd. po, hetgeen de Hilversummers moei lijk konden volgen, waarbij het meer malen voorkwam dat zij met vieren stonden te verdedigen, waartegenover de B.D.C.-ploeg zes aanvallers stelde. Doelpunten konden dan ook niet uit blijven. Met de regelmaat van de klok kon er gejuichd worden, bij rust was reeds een 8-3 voorsprong verkregen. Na rust hetzelfde spelbeeld. Een vrij eentonig beeld, waarbij nog vele malen de middenstip kon worden opgezocht. Een 16-7 overwinning was het resultaat, de H.H.C.-ers vier toegewezen penalties mistten. Door deze overwinning behoudt B.D.C. de leidersplaats in de competitie. Verdere uitslagen Waren: Dames adsp. I: B.D.C.-Leusden 14-4. Dames adsp. II: B.D.C.-Leusden 2 12-13. Pupillen: B.D.C.-Limvio 4-4. Dames junioren: B.D.C.-Aurora 9-0. Heren II: Amersfoort 2-B.D.C. 20-1. Het Nederlands Motet- en Madrigaal Koor heeft vrijdagavond in de Juliana- kerk een gaaf en door zeker vijfhon derd mensen bijgewoond barokconcert gegeven. De barokmuziek ontstond in de tijd (zestiende eeuw), dat het motet (waaraan het koor zijn naam ontleent), een meerstemmige koorcompositie op godsdienstige, dikwijls Latijnse tekst het hoogtepunt heeft bereikt. Meesters van de Duitse (hoog)barok zijn vooral geweest J. S. Bach, Heinrich Schütz en Dietrich Buxtehude, die dan ook geen van allen op het programma van het barokconcert ontbraken. Het koor onder de eminente leiding van Andries Clement liet duidelijk horen, dat de barokstijl volgens de moderne kiL~.tgeschiedenis geenszins wordt ge kenmerkt door een element van ver val in de vorm van pompeusheid, over daad en praalzucht. Vooral Bach wist in zijn barokmuziek een meesterlijk evenwicht te bereiken tussen stuwing, felle bewogenheid, pathos, dramatische contrastwerking en vermetelheid en het is de grote verdienste van het koor ge weest. dat men dit evenwicht voor het muziek-gevoelfige oor zeer bekwaam heeft weten te etaleren. Heinrich Schütz, die in Duitsland de monodische stijl introduceerde, is voor de ontwikkeling van de protestantse kerkmuziek van grote betekenis ge weest. Van hem zong het koor de para bel van de Zaaier uit het Evangelie van Lucas. Van Dietrich Buxtehude, de grootste Noordduitse organist voor Bach's tijd, speelde organist Wim de Ruiter „O Haupt voll Blut und Wunden". Hoogte punt voor het concert was evenwel de Psalm 138 van Johann Rosenmuller. Solistische medewerking aan dit concert verleenden Judith Laschek (sopraan), Hanny de Jong (alt). Marius van Alte- na (tenor) en Frans Schouten (bas). Dirigent Andries Clement komt hulde toe voor de wijze, waarop hij in nau welijks dire maanden tijds de wer ken heeft ingestudeerd. Drie families in de buurt van de Mo lenstraat, die al geruime tijd in on min met elkaar leefden, raakten zon dagavond op de Molenstraat slaags met elkaar. Er werden enkele rake klappen uitgedeeld. De vechtpartij zette zich later voort in een tuin. Een passerende automobilist slaagde erin, de vechten den tot een wapenstilstand te manen, waarna er voor de gewaarschuwde po litie niets anders overbleef dan de be trokkenen naar huis te sturen, aange zien niemand van mishandeling aan gifte heeft gedaan. Nieuwe aanwinsten. Romans. Aleichem, Tewje in boter en kaas. e== Arnold, De aartshertog. Boulle, De apenplaneet. Bruce, O.S.S. 117 in Zweden. Buck, China trilogie. Buysse, Omnibus. Fleming. Het mysterie van de verdwenen student. Garve, Wie eenmaal steelt. Lampo, De heks en de archeoloog. Letton, De man zonder talent. Van Lieshout, De generalenrepetitie. Mishima, Beken tenissen van een gemaskerde. Ste- wart, Ontmoeting in Damascus. Tol kien, De hobbit. Walschap, Adelaide. Korte verhalen en novellen. Daisne, Twee schelpen en wat gruis. Van de Velde, Galgenaase. Warmond, Eeuwig duurt het langst. Sarraute, De gou den vruchten. Pirandello, De pijn om zo te leven. Seghers, De kracht van de zwakken. Romans in vreemde talen. Andres, Der Taubenturm. Asimov, Am Ende der Ewigkeit. Federspiel, Der Mann der Glück brachte. Gans, Schabir. Mann, Doktor Faustus. Die Entste- hung des Doktor Faustus. Walters, Pladoyer für Wechselrahmen. Aiken, Hate begins at home. Le Carré, The spy who came in from the cold. Cleary, The High commissioner. Clif- ford, All men are lonely now. Evans, The newel post. Fleming, From Rus- sia, with love. Forester, Hornblower and the crisis. Fremlin, Prisoner's base. Graham, The walking stick. Hemingway, To have and have not. Powell, Don Quixote U.S.A. Steven- son, Ralph Dacre. Ustinov, The fron tiers of the sea. Beauvoir, Les belles images. Brion, De 1'autre cóté de la forêt. Cabains, La bataille de Tou- louse. Couteaux, L'enfant a femmes. Curtis, La quarantaine. Lesort, Vie de Guillaume Périer. Vidal, Le mas de cocagne. Ouderkollektie. Laurey, Groot en klein. Laurey, Waar wonen zij? Nijkamp, Het boek in kleuterland. Toen vorige week vrijdag de schuur van mijn buren door een ongeval in brand raakte, was ik in grote vreze voor het rieten dak van mijn garage, die vlak naast die schuur staat. Het is echter te danken aan het zeer spoedig aanwezig zijn van de Soester brandweer en het kordate optreden van het personeel, dat mijn garagedak be houden is gebleven en geen noemens waardige schade heeft opgelopen. De gevolgen zouden anders niet te over zien zijn geweest, daar het naastgelegen woonhuis eveneens met riet gedekt is. De Soester brandweer heeft mijns in ziens bewezen „bij de tijd" te zijn en efficiënt te kunnen optreden. A. OUDENBROEK Gallenkamppelsweg 37. Soest. De damessenioren hebben na twee over winningen in de tweede helft van de veldkompetitie, zondag hun eerste ne derlaag moeten slikken. Dit gebeurde in Bussum, alwaar met 5-3 van B.H.C. werd verloren. Marga Tolboom wist na een wat rom melig begin het eersste doelpunt te sco ren, maar verder dan dit doelpunt kwam B.D.C. in de eerste helft ook niet. B.H.C. echter wel. Na goed samenspel kon één van hen, met een hoog schot 1-1 laten noteren. En nog voor rust maakten zij er 3-1 van. Na rust zag het er niet naar uit dat B.D.C. met een grote nederlaag huis waarts zou moeten keren, want door Annv Roest en Barry van Leeuwen werd de stand weer in evenwicht ge bracht. Helaas kon B.H.C. door een gelukstref fer weer een voorsprong nemen. De B.D.C.-dames waren hierdoor blijkbaar nogal aangeslagen want zij konden niet meer tot scoren komen. B.H.C. echter, wist nog verder uit te lopen, met een 5-3 stand als eindresul taat. De heren ontvingen aan de Ferd. Huycklaan H.H.C. 2 uit Hilversum. Dit gevreesde elftal, waarin veel oude routiniers spelen, kon vandaag geen vuist maken. De B.D.C.-ers speelden een hoog tem- VOOR MODERNE COIFFURES Soesterbergsestraat 44 I Telefoon 2045 1

Soester Courant | 1968 | | pagina 9