Foto Van Essen lt E G SETTEN 1,50 Noorderweg 23 F0T0TIJD WIJ LESSEN MET DE NIEUWSTE VW 1300 59 ct. 85 ct. Mag men enig vermogen bezitten BIJSTAND IN DE PRAKTIJK ziekenauto 5980 Ga eens praten met de vakman Soest-Zuid APPENDECTOMIE S0ESTERBERG UIT DE HOGESCHOOL DER WETENSCHAP Van Buuren/ Bleeker Colenso-bewoners vragen veiligheid voor hun kinderen Voorstellen voor de raadsvergadering van woensdag 17 april Instuif Soest Begrafenis wijlen pastoor R. G. Lommerse Algemene bond voor bejaarden Paassamenkomst Netl. Vrouwen Electr. Ver. Verkoping R.K, Jongeren Sociëteit 44 geslaagden bij de Soester E.H.B.Ó. Vele duizenden operaties per jaar Hcitj e voor karweitje Korfbalnieuws Oecumenische Paaszangdienst Paasbingo Bolbliksem Autorijschool Nieuwe exposities in Goed Wonen Paaszang Dorpsplein E.H.B.0. Diseussie-avond Goede uitvoering van „Laetitia" Viering H. Avondmaal Voetbalnieuws Medische dienst VRIJDAG 12 APRIL 1968 Bewoners van Colenso hebben in een adres aan B. en W. geprotescerd tegen de verkeersonveilige situatie en het ge mis aan speelruimte voor de kleintjes in deze kinderrijke wijk. Zij wijzen er op, dat vele automobilis ten, zowel bewoners van Colenso als be zoekers, zó hard door deze buurt rijden, dat spelende kinderen voortdurend in levensgevaar verkeren. De maximum snelheid van 50 km is voor Colenso een te hoge limiet, vinden de bewoners. Zij vragen B. en W. met spoed een ver dergaande snelheidsbeperking, bijvoor beeld tot 30 km, in te stellen. Ook verzoeken zij borden te plaatsen met de tekst: „Denk aan onze kinderen". De kleinere kinderen zijn, zo vervolgt de brief, voor speelruimte aangewezen op de trottoirs, de grasperken en de oeverkant van het Oude Grachtje, dat langs Colenso stroomt. Wanneer er in de grasperken wordt gespeeld, zal dat onvermijdelijk vernielingen tot gevolg hebben, hetgeen het aanzien van de wijk niet ten goede komt. Het spelen langs de oevers van het Oude Grachtje is, aldus de opstellers van het adres, gevaarlijk, omdat de kin deren te water kunnen raken en omdat de oeverkant nauwelijks als een hygiëni sche speelplaats kan worden beschouwd. Hondenbezitters laten er hun huisdieren uit en er huizen ratten in het grachtje. De bewoners vragen daarom op korte termijn inrichting van speelruimten voor de kleinere kinderen. Er zouden zand bakken moeten komen in de perkjes, grenzende aan de blinde zijmuren van de flatgebouwen. Woensdag hebben de Colenso-bewoners hun verzoeken toegelicht op het spreek uur van de burgemeester. Deze zou de kwestie zo spoedig mogelijk met de wethouders bespreken. Het instellen van een snelheidsbeperking van 30 km be hoort niet tot de bevoegdheden van de gemeente. De burgemeester wil wel be vorderen, dat er op Colenso borden worden geplaatst, die de aandacht van de automobilisten op de kinderen ves tigen. HORLOGES JUWELIER HQRLOGER SOESTDUK REMBRANDTLAAN 18 - TEL 02155-4785 r c ZAKELIJK RECHT. De P.U.E.M. heeft verzocht om een za kelijk recht voor het leggen van twee hoogspanningskabels en een telefoonka bel langs de zuid-oostzijde van de Dor- resteinweg. B. en W. hebben hiertegen geen be zwaar. HOOFDLEIDSTER OPENBARE KLEUTERSCHOOL. B. en W. stellen voor mevrouw D. Smoorenburg-Olyslager, thans waarne mend hoofdleidster aan de openbare kleuterschool Soest-Centrum, als hoofd leidster te benoemen. INRICHTING VAN NIEUWE BRANDWEERCENTRALE. Het laat zich aanzien, dat omstreeks de maand september a.s .de nieuwe brand weer centrale aan de Lange Brinkweg definitief in gebruik kan worden geno men. Daarom vragen B. en W. aan de raad een krediet van ƒ24.000 voor de noodzakelijke inventaris als meubilering enz. Hieronder zijn inbegrepen 40 ta feltjes en 200 stoelen voor de instructie zaal, die op beperkte schaal ook voor andere doeleinden gebruikt kan worden. ONBEWOONBAARVERKLARING. In verband met de zeer slechte toestand van de woning Dorresteinweg 78 alhier, stellen B. en W. voor genoemde woning, die thans onbewoond is, onbewoonbaar te verklaren. VOORZIENINGEN OPENBARE SCHOOL SOEST-CENTRUM. De directeur van gemeentewerken heeft aan B. en W. verzocht een extra krediet van 4025,te voteren voor het tref fen van enige voorzieningen bij de openbare school voor gewoon lager on derwijs Soest-Centrum. MELANGE SPECIAAL. Extra fijne vruchtendrups. Nu nog voordeliger. Per zakje BOKKEPOOTJES. Een extra koekje voor de Paasdagen. De bekende kwaliteit. Per pakje CHOCOLADE-EITJES. De fijnste chocolade-eitjes van bekend merkfabrikaat. Normaal 100 gram 95 cent. NU 200 gram VROOM DREESMANN INTREKKING UITBREIDINGSPLAN SOESTER ENG II. Aangezien Gedeputeerde Staten zich niet volledig kunnen verenigen met de bebouwing van Eng II stellen B. en W. Tioor dit plan in te trekken. WIJZIGING BEZOLDIGINGSVERORDENING. Op advies van de regering stellen B. en W. voor een algemene salaris- of loonsverhoging van 2 per 1 januari 1968 aan het overheidspersoneel toe te kennen. DA COSTASCHOOL Het bestuur van de vereniging „De School met den Bijbel" verzoekt ver betering en betegelen van het speelter rein van de „Da Costaschool". Kosten 15.000,—. Op tweede Paasdag organiseert de In stuif te Soest een dansavond welke toe gankelijk is voor ouderen en jongeren. Het bestuur hoopt dat vele ouderen van deze gelegenheid gebruik zullen maken, temeer daar Prins Carnaval met de vol ledige Raad van Elf de opbrengst be kend komt maken van de aktie welke door hen werd gehouden en waaraan de Instuif heeft medegewerkt. De avond zal worden verzorgd door het dansorkest „Dukes '65" en worden ge houden in het Jozefgebouw aan de Steenhoffstraat. Aanvang 20.00 uur. Woensdag j.1. werd onder grote belang stelling het stoffelijk overschot van wij len emeritus pastoor R. G. Lommerse van Soest-Zuid begraven op de R.K. begraafplaats te Elden (Gld.). Mgr. Hendriksen, hulpbisschop van Utrecht en een groot aantal priesters van het Aartsbisdom, alsmede een hon derdtal oud-parochianen woonden de indrukwekkende plechtige requiemmis bij, die werd gecelebreerd door deken J. Spelbrink uit Bemmel (Gld.), oud- rector van het Sanatorium Berg en Bos te Bilthoven. Als diaken en sub diaken fungeerden Dater Van der Meer O.F.M., deken van Megen, neef van de overledene en kapelaan G. J. Weersink van Soest-Zuid. De gezangen werden uitgevoerd door leden van het paro chiale koor van Soest-Zuid. Het stoffelijk overschot werd naar zijn laatste rustplaats gedragen door oud parochianen. De algemene bond voor bejaarden afd. Soest organiseert op 20 juni a.s. een bustocht voor personen boven de 55 jaar. Men kan zich hiervoor opgeven tot uiterlijk 15 mei a.s. bij H. Wijnhoff, Schaepmanstraat 2 of in het clubgebouw van Tempo aan de Kostverlorenweg, elke maandagmiddag van 2 tot 5 uur. Verdere inlichtingen kan men aan ge noemde adressen bekomen. Op Tweede Paasdag, des morgens 10 uur, is er in de Ichtuskerk een Paas samenkomst, uitgaande van het Inter kerkelijk Evangelisatie Comité. Spreker is de bekende predikant ds J. H. Sillevis Smith uit Bussum. Medewerking verleent het zangkoor „Sursum Corda". Voor verdere bijzon derheden verwijzen wij naar de adver tentie in dit blad. De agenda van de Ned. Vrouwen Electr. vereniging, afd. „Eemland", vermeldt de volgende activiteiten: 16 april. Theeuurtje in het Oranjeho- tel te Soest. 22 april. In het Oranjehotel te Soest, om 2.30 uur, lezing over „Vrouwen in donker Amsterdam", door mej. Hoe kendijk. 25 april. Algemene jaarvergadering in Leeuwarden. 9 mei. Excursie naar Harmeien, lunch- uurtje in „Het Wapen van Harmeien" en in de namiddag naar de Fa. John son, in Mijdrecht. 14 mei. 2.30 uur, dia's over de feeste lijkheden in het paleis Soestdijk ter ge legenheid van de huwelijksvoorberei dingen der prinsessen Beatrix en Mar griet; door de heer v. d. Brink, in .Brandpunt" te Baarn. 5 juni. Excursie naar Ede; lunch in Ede en bezoek „Hollandia" textielfa briek in Veenendaal. Ten overstaan va notaris H. F. Kee- tell te Amersfoort werd dinsdagavond in De Gouden Ploeg, publiek verkocht; ten verzoeke van de erven van wijlen de heer R. C. van Suydam: een woon huis met twee houten schuren, erf en grond, groot 4.35 are, aan de Kerkstr. 34 te Soest. Het perceel werd ingezet met 13.800,- door de heer A. Tolboom te Soest en afgemijnd met 8000,door de heer Hendriks uit Amersfoort. Op Tweede Paasdag organiseert de Jon geren Sociëteit Soestdijk een groot beat- evenement. Maar liefst twee prominente groepen komen dan naar Soest, 's Mid dags van 14.00-17.00 uur „The Mui*phey Jets" uit Utrecht en 's avonds van 20.00 uur tot 23.30 uur „Motown" uit Amers foort. Er zullen weer dagkaarten, en kaarten voor de middag of avond ver krijgbaar zijn. Er is ditmaal geen voor verkoop. Zondag 21 april, 's avonds 8 uur, is er weer een discotheek. Voor deze avond zijn enkele leuke prij zen beschikbaar, waarvoor op ter be schikking te stellen formulieren vragen moeten worden beantwoord. Kon. Ned. Ver. E.H.B.O., afd. Soes! Op 1 januari 1965 werd in ons land de Algemene bijstandswet van kracht, die de totaal verouderde armenwet uit 1917 heeft vervangen. Volgens art. 1 van deze wet heeft iedere Nederlander, die niet in de noodzakelijke kosten van zijn bestaan kan voorzien, recht op bij stand van de overheid. Bijstand is dus geen gunst meer, zoals velen nog ten onrechte menen, maar onder bepaalde omstandigheden een recht. De uitvoering van de wet is opgedra gen aan het college van burgemeester en wethouders, c.q. de gemeentelijke dienst voor sociale zaken. Dit heeft tot gevolg dat de ene gemeente soms an dere maatstaven hanteert dan de ande re, er heerst nog geen uniformiteit over het gehele land. Ook dit werkt er aan mee, dat onder de bevolking nog vele vragen leven over de toepassing van de bijstandswet en enkele van de meest voorkomende willen we nog eens onder de loupe ne men. Uitgaven voor gezondheid zgn „noodzakelijke kosten" Wanneer iemand een verzoek tot bij stand ziet afgewezen, dan heeft hij het recht om in hoger beroep te gaan bij Gedeputeerde Staten. In de afgelopen jaren hebben de provinciale overheden reeds menig „arrest" gewezen en hier door is er langzamerhand een soort ju risprudentie ontstaan, waaruit veel in teressants valt af te leiden. Ir. het algemeen blijkt, dat uitgaven die door artsen worden aanbevolen, aange merkt worden als uitgaven die beslist noodzakelijk zijn voor het bestaan. Ver keert iemand in zulk een benarde fi nanciële positie, dat hij zich deze uit gaven niet kan permitteren, dan kan hij beslist een beroep doen op de bijstand- verlenende organen. Onder deze, door artsen voorgeschre ven uitgaven kunnen bijvoorbeeld wor den gerekend het aanschaffen van een stereo-hoorbril of van een invaliden- wagen, bijdrage in de exploitatie of aanschaf van een auto ten behoeve van een invalide en het verblijf van een kind in een zomerkamp. Ook begrafeniskosten vallen onder de .noodzakelijke kosten" evenals de kos ten voor een gezinshulp. Vooral het laatste geval doet zich veelvuldig voor. Wanneer iemands inkomen zo laag is, (t.o. Garage Van Kooij.) Ten overstaan van dokter C. M. van Weizen te Amersfoorft werd op dins dag- en woensdagavond in het Vereni gingsgebouw het examen afgenomen voor het Eenheidsdiploma „Eerste Hulp Bij Ongelukken". 46 adspirant E.H.B.O.-(st)ers, die gedu rende de afgelopen winter 26 lessen heb ben gevolgd onder de medische leiding van de Soester artsen Kuipers, Stro- band en Tervoert, geassisteerd door de dames J. C. Verkade, Both en mevr. C. Beens-Maas, legden zowel een theore tisch als praktisch examen af. Onder hen bevonden zich tien mede- werkers(sters) van de Fotografische In dustrie Dalco te Soestduinen. Alle tien slaagden voor het diploma. Dinsdagavond slaagden de dames mevr. Brouwer-Traa, mevr. Haan-Verhagen, mevr. Hulst-v. d. Klein, mevr. Hak, mej. Hoef, mej. Roest, mej. Spoelstra, mevr. Veen-Sturkenboom, mej. Eggen- kamp en de heren Van Bekkum, De Boer, Van de Biezen, J. Broeke, D. v. d. Broek, Craanen, Van Gorcum, Ten Hol- ter, Kerkhof, Van de Post, Mooi, Van Schalm. Spijkers, IJsseldijk en Walen. 1 candidaat werd deze avond afgewe zen. Woensdagavond slaagden de dames me vrouw De Bruin-v. d. Grint, mevr. Bun- gener-van Diemen, mej. v. d. Bunt, me vrouw Deelen-Boers, mevr. Holleman- Stratman, mej. Jensma. mej. Klein, mevr. Kraats, mej. Nijhof, mevr. Pon- sen-Keizerswaard, mej. Tak, mevrouw Overduin-Lomsen, mevrouw Verstegen- Riemens, mej. M. v. d. Mey en de heren Kortwijk, Rensen, Stalenburg, Hilhorst, Lub en Van Bekkum. Afgewezen werd 1 candidaat. Na afloop feliciteerde dokter Van Wei zen de geslaagden met het behalen van het diploma. Spr. was over het alge meen zeer tevreden en het prachtige re sultaat en het grote aantal geslaagden zag hij als een tastbaar succes voor de docenten en de dames instructrices. Spreker wees op de noodzaak van het blijven oefenen, hetgeen ook voorwaar de is om het diploma, dat een geldig heidsduur heeft van 2 jaar, geldig te houden. De examinator feliciteerde het bestuur van de afdeling Soest met het gehalte van de kennis der geslaagden en ani meerde allen tot het bezoeken van de oefenavonden. Dc diploma's, die verstrekt worden door het Oranje Kruis te Den Haag. zullen op 20 mei te Soest officieel worden uit gereikt. Ter gelegenheid hiervan zal er een on derlinge E.H.B.O.-wedstrijd gespeeld worden tussen 3-mansploegen van de afdeling Soest. Als jury-leden hierbij zullen fungeren de dames J. C. Verka- de-Both en C. Beens-Maas, alsmede de heer C. Klomp, allen instructeurs van de afdeling Soest. dat hij geen gezinshulp kan betalen, dan zal hij een beroep kunnen doen op de bijstandswet, aangenomen dat de huisarts zo'n gezinshulp noodzakelijk acht. Verlaten vrouwen kunnen een beroep doen op de bijstandswet, wanneer hun echtgenoot zijn verplichtingen niet na komt. Oude kous Wanneer iemand een klein vermogen heeft, behoeft dit nog geen beletsel te zijn om toch bijstand aan te vragen. Als een echtpaar niét meer dan 6000 op de bank heeft en een alleenstaande niet meer dan ƒ3600, wordt dit kapi taaltje buiten beschouwing gelaten. Al het meerdere dient echter te worden aangewend ter bestrijding van de kos ten. Dit brengt natuurlijk sommige mensen ertoe hun geld in een oude kous te stoppen en dus net te doen alsof zij helemaal geen vermogen hebben. Dit soort praktijken zijn natuurlijk niet te verdedigen. Zij willen op deze manier eigenlijk een beetje parasiteren op de gemeenschap. Bovendien zijn deze prak tijken niet zonder risico, want zoals be kend is worden vooral oudere mensen, die hun spaarcenten ergens in huis ver borgen hebben, nogal eens beroofd en dan is men vaak nog veel verder van huis. Ff zijn ook bejaarden die kort voordat zij naar een bejaardentehuis gaan, hun geld van de bank halen en aan hun kinderen schenken. Dat is natuurlijk erg aardig van die ouders, maar zij ver geten dat in zo'n geval sociale zaken alleen bijstand kan verlenen onder de voorwaarde dat de schenkingen worden herroepen. Een andere mogelijkheid is dat hun al leen dan bijstand wordt verleend on<>r voorwaarde dat er een vordering wordt ingesteld op degenen, die de schen kingen hebben aanvaard Huisbezit Er zijn ook talrijke mensen die een eigen huis hebben. Komen zij voor bij stand in aanmerking? Hierover wordt helaas nog heel verschillend gedacht. Ons inziens zijn huisbezit en banksaldo geen vergelijkbare grootheden. Eenvoudige mensen hebben vaak jaren lang krom moeten liggen om zich het bezit van een huis te verwerven. Daar om valt het uit sociaal oogpunt niet te verdedigen, dat deze mensen, wanneer ze in financiële moeilijkheden geraken, eerst hun huis moeten verkopen, het daarvoor geïnde geld op moeten soupe ren en pas dan voor bijstand in aan merking komen. Dit is volkomen in strijd met de geest van de Algemene bijstandswet, die er immers vanuit gaat dat men de zelfstandigheid van de bij- stnndsbehoevenden moet eerbiedigen. En die zelfstandigheid wordt beslist niet geëerbiedigd, wanneer men deze mensen dwingt om eerst hun huis „op te eten", alvorens zij aanspraak op bijstand kun nen maken. Deze redenering gaat natuurlijk niet op voor degenen die een te groot huis be zitten dat zeer veel waard is. Maar ons inziens zouden de gemeentelijke diens ten van sociale zaken huizen die niet meer waard zijn dan ƒ20.000,a ƒ25.000.buiten beschouwing moeten laten. Helaas gebeurt dit nu nog niet. Algemeen heerst nog de neiging om de bijstandswet meer naar de letter daui naar de geest te interpreteren. nen is? Dat is niet zo gemakkelijk te zeggen, want In een aantal gevallen, met name bij jonge kinderen en ook bij mensen op gevorderde leeftijd, zijn de eerste symptomen vaak gering en vaag. Steken Als regel echter klaagt de patiënt over een stekende pijn in de buik, die ge leidelijk aan verergert en na enkele uren een hoogtepunt bereikt. Verraderlijk is dat die pijn niet altijd op de typische plek rechts onder in de buik wordt ge voeld, maar dikwijls genoeg in het mid den, om de navel, en soms nog meer hogerop. De lichaamstemperatuur gaat meestal omhoog; niet steeds zal er flinke koorts zijn, maar allicht is er een beetje „ver hoging" tot tegen de 38 graden. De zieke kan ook misselijk zijn en mees tal zal hij obstipatie hebben. Bij der gelijke stoornissen is het verkeerd om de patiënt op eigen gelegenheid eten of drinken of een laxeermiddel te geven. Nodig is het de dokter te waarschuwen. Deze zal bij onderzoek constateren, dat de spieren aan de rechterzijde van de buik sterk gespannen zijn boven de zie ke plek, als ware het om die plaats te beschermen (de Fransen spreken van „défence musculaire"). Verschillende behandeling Misschien kan de diagnose al dadelijk worden gesteld. Zo niet, dan zal de ge neeskundige vermoedelijk het onderzoek na korte tijd één of meermalen herha len, totdat de toedracht duidelijk is ge worden. Het wegnemen van de ontstoken appen dix zal nu gewoonlijk de eenvoudigste en doeltreffendste behandeling zijn. Een geheel andere toestand ontstaat even wel als er gevaar voor doorbraak van de ontsteking bestaat. De onderzoekende bemerkt dit o.a. door dat er een verdikking op de plaats van de appendix voelbaar is, een zogenaamd appendiculair infiltraat. In zo'n geval zal meestal van onmiddellijk operatief ingrijpen worden afgezien. De meeste chirurgen manipuleren liever niet in een dergelijke ontstoken massa: de kans op perforatie wordt er door vergroot. In deze gevallen wordt vaak geadviseerd tot afwachten, maar dan op een dusdanige manier, dat de aandoening tot rust kan komen. Daar gaat soms wel enige tijd mee heen en als dit doel bereikt is, wordt de appendix alsnog weggenomen: men spreekt dan van een appendectomie „a froid". De chronische Een andere kwestie is dan nog de zoge naamde „chronische appendicitis". Som migen achten het bestaan van een der gelijk ziektebeeld een reële mogelijkheid en zij hebben daarvoor ook goede argu menten. Hun gedachten gaan daarbij uit naar patiënten die telkens weer klachten heb ben over pijn rechts onder in de buik, maar bij wie het niet tot duidelijke ziek teverschijnselen komt die een operatie zouden wettigen. Meer en meer wint de opvatting veld, dat men in zulke gevallen toch niet te maken heeft met een werkelijke chro nische aandoening van de appendix, maar dat dit soort klachten veeleer wor den veroorzaakt door nervositeit, door obstipatie of door nog andere factoren. Weet iedereen wat appendicitis bete kent? Vermoedelijk wel. want deze buik aandoening, die dikwijls chirurgisch in grijpen vereist, komt nogal veel voor. Alleen zullen de meeste mensen wel spreken van blindedarmontsteking. Nu is het een aanbevelenswaardige ge woonte om Nederlandse woorden te ge bruiken in plaats van uitheemse, maar dan moeten die Nederlandse benamingen ook juist en duidelijk zijn en dat is met „blindedarmontsteking" eigenlijk niet het geval. De „blinde darm" is namelijk het blind beginnende gedeelte van de dikke darm. Bij bedoelde ziekte is niet dit darmstuk in ontsteking geraakt, maar de zoge naamde appendix, een aanhangsel van de blinde darm. Darmbacterieën Doordat de holte van de appendix zo nauw is, kan er gemakkelijk een ver stopping in optreden. Dit geschiedt ech ter zelden of nooit doordat er een vruch- tepit in blijft steken, zoals veel mensen veronderstellen. Gewoonlijk bestaat de afsluitende prop uit niets anders dan een weinig inge dikte darminhoud. Achter zo'n afslui ting treden onder invloed van de altijd aanwezige darmbacterieën gemakkelijk ontledingsprocessen op, die weer aan leiding kunnen zijn tot prikkeling en ontsteking. Wordt een acuut ontstoken appendix verwijderd, dan kan men inderdaad dui delijk tekenen van ontsteking, namelijk roodheid en zwelling, opmerken. Niet altijd komt de patiënt in dit vroege sta dium ter behandeling. Buikvliesontsteking De mogelijkheid bestaat dan dat de ont steking zich verder uitbreidt in het weefsel van de appendix en dat er een doorbraak naar de buikholte plaatsheeft. Die buikholte is de tussen de verschil lende organen aanwezige ruimte. De meeste van deze organen zijn bekleed met een vlies, het buikvlies, ook wel pe- ritoneum genoemd. Het spreekt vanzelf, dat er gevaar voor aantasting van dit vlies bestaat wanneer ergens doorbraak van een ontstekings- proces naar de buikholte plaats heeft: er kan dan peritonitis ofwel buikvlies ontsteking optreden. Duizenden Zoals algemeen bekend is, behoort deze complicatie tot de zeer gevreesde aan doeningen. Daarom is het gewenst, dat acute appendicitis in een vroeg stadium wordt herkend en langs operatieve weg wordt verholpen. Zulk een ingreep is bij de ongecompli ceerde aandoening betrekkelijk eenvou dig. Zeer veel mensen ondergaan deze operatie in ons land duizenden per sonen per jaar «-» en zij genezen door gaans vlot, zodat zij het ziekenhuis al weer spoedig kunnen verlaten. Wat zijn nu de verschijnselen waaraan een beginnende appendicitis te herken- De Soesterbergse jeugdbeweging be reidt zich voor op de jaarlijkse aktie „Een heitje voor een karweitje" op don derdag 18 april. Een deel van de opbrengst wordt weer bestemd voor de gehandicapte welpen, kabouters, gidsen, padvinders en ver kenners. Voor het eerst gaan de welpen niet twee dagen, maar slechts één dag op pad om tegen een kleine vergoeding al lerlei karweitjes op te knappen. De verkenners hebben al contacten ge legd bij plaatselijke middenstand en fabrikanten om daar aan de slag te gaan. De jeugd van K.V.O. heeft met wisse lend succes aan de competitie deelgeno men. De b-aspiranten verloren met 2-0 van Arena a; ook de c-aspiranten verloren met 2-0 van Amersfoort c. K.V.O. d won de thuiswedstrijd tegen Tovers f met 3-0. De e-pupillen speelden 2-2 ge lijk tegen Antilopen, c. K.V.O. f ten slotte bracht het er goed af tegen R.D.Z. h door een 2-2 gelijkspel. Woensdagmiddag om 2 uur was er een paasbingo voor de K.V.O.-pupillen en 's avonds om 7 uur voor de aspiranten. In overleg met de plaatselijke geeste lijkheid organiseren de Ned. Hervorm de, Gereformeerde en Katholieke jon geren een oecumenische zangdienst ter viering van het paasfeest in De Hoek steen, op paaszondag van 8 tot 8.45 uur. Muzikale medewerking zal worden ver leend door de organist, de heer Lijftogt en het katholiek jongerenkoor o.I.v. Jos Hettinga te Huis ter Heide. Woensdagavond organiseert Vios een grote Paasbingo in De Hoeksteen waar voor grote belangstelling bestond. Naast de bekende bliksem die wij tij dens een onweer kunnen waarnemen, kennen we het bestaan van de zoge naamde bolbliksem, die zich voordoet als een gesloten, sterk lichtende bolvormige massa. Ze kunnen een doorsnede van meer dan 30 centimeter hebben. Ze be staan slechts enkele seconden, om daar na met een plof of geluidloos te ver dwijnen. De geheimzinnige bolbliksem schijnt in wendig een temperatuur van 4000-5000 °C te hebben. Na vele fantastische theo rieën heeft een Californische geleerde nu het geheim opgelost. Hij vermoedt dat het gaat om een simpele verbran ding van koolwaterstoffen, die door een elektrische lading zijn ontbrand. In een proefkamer van zijn laboratorium zag hij kans met de gegevens van zijn theo rie dezelfde bollen op te wekken, zij het van kleiner formaat. Didactisch-methodische instructie LAANSTRAAT 20 - TEL. 4685 De toonzaal „Goed Wonen" aan de Amersfoortsestraat ontwikkelt naast de reeds bekend geworden tentoonstellin gen van beeldende kunst een nieuwe activiteit, t.w. exposities van jonge ont werpers. Ook groepen studenten van academies kunnen er exposeren in de „speelhoek". De thans geëxposeerde experimentele meubelen, verlichtinsornamenten en klokken geven een inzicht in hetgeen momenteel onder dë jonge ontwerpers leeft. Elke expositie duurt zes weken. Uitgaande van een beraad tussen R.K., Geref. en Herv. jongeren vindt er op de eerste Paasdag, 's morgens van kwart voor elf tot kwart voor fr.vaalf, open lucht paaszang plaats op het Dorpsplein. Donderdagavond 18 april wordt er in de afdeling Soesterberg van de E.H.B.O. een tentamen afgenomen. De discussieavond van de Soesterbergse afdelingen van de Ned. Christen Vrou wenbond en het Katholiek Vrouwengil de is zo geslaagd, dat men gaarne meer dere keren per jaar een dergelijke avond zou willen organiseren. Ds. J. van Eijk, ds. F. J. Th. van Boven en kapelaan J. de Wit, waren aanwezig om eventuele moeilijkheden toe te lich ten. Op deze avond hebben de onge veer honderd deelneemsters begrepen, dat men in wezen niet zover van elkaar verwijderd is als men wel dacht. Het is ruim twee jaar geleden, dat de r.k. sportvereniging „Laetitia" een uit voering heeft gegeven. Nu was het weer zover. In de gemoderniseerde luchtmacht-ont spanningszaal werd de avond geopend met een presentatie van alle deelnemers een vlaggegroet, zeer correct uitgevoerd met medewerking van de drumband. Een leuk begin vormden de kleuters. Daar na volgden in vlot tempo de oefeningen van de jongens met bokspringen en de meisjes met barikoefening en kastsprin- gen en de jongens en meisjes met oefe ning lange mat. Een echte balletfantasie „De kabouter muts" wist de aanwezigen bijzonder te boeien tot grote voldoening ongetwijfeld van mej. Paula Berlijn, die een aan trekkelijke choreografie had weten waar te maken in kinderlijke trant. Na een judodemonstratie volgde een wedstrijd, waarbij Ludwig van Kerkho ven het moest opnemen tegen enkele judoka's, hetgeen hem goed afging. De show van de drumband stond op goed peil. Willy Helsdingen gaf tijdens de balletpauze een drumsolo ten beste. Tenslotte lieten de oudere jongens en meisjes op diverse toestellen zeer goed werk zien. De diverse groepen werkten onder leiding van de heren Hendriks. Halle, v. d. Bij, v. d. Vlugt en Huls- douw. Hedenavond, half acht, wordt in de Hervormde kerk het Avondmaal gevierd volgens het „oude formulier". Gepreekt wordt er niet in deze dienst. Het for mulier preekt voor zichzelf. De mogelijke kampioensploeg Soester berg 2 speelde een thuiswedstrijd tegen Schalkwijk 2, een van de goedgepla-ts- ten in deze reserveklasse. Midvoor W. Huisman opende de score, terwijl L. Bae- ge de stand op 2-0 bracht. De rust ging in bij de stand 2-1. Huisman scoorde nog eenmaal; de eind stand werd dus 3-2. Het vijfde elftal van Soesterberg lever de een opmerkelijke prestatie: Voor het eerst in de competitie werd een zege behaald en wel op het zesde van A.P.W.C. (4-2). De A-junioren verloren met 1-2 van Val- kenheide; de B-junioren behaalden een grote overwinning op Jonathan D (2-8). De b en c aspiranten kwamen tegen elkaar in het veld en het werd 4-4 gelijk. De a aspiranten wonnen met 4-0 van E.M.S. a; de ee-aspiranten speelden 1-1 gelijk in de uitwedstrijd tegen Saestum f. Ook de drie pupillenploegen kwamen in het veld; het eerste won met 5-1 van Patria 1, het tweede verloor met 0-2 van Patria 2 cn het derde won in Den Dolder van D.O.S.C. 4 met 1-2. Dokter W. F. van den Helm, Prins Alexanderweg 82, Huis ter Heide, telef. 03404-31574 neemt op de beide paasda gen de dienst waar voor de artsen A. J. W. Hagedoorn. J. C. Lucas en A. Th. M .Splinter, allen te Soesterberg en L. H. Brandt en A. W. Mail van Charante, beiden te Den Dolder.

Soester Courant | 1968 | | pagina 15