\L>.: hebben, snel drogen en een lange levensduur heb ben. De toepassingsmogelijkheden van de synthe tische weefsels zijn vrijwel onuitputbaar. Men ge bruikt ze niet alleen voor het fabriceren van vloer kleden en meubelbekleding, maar ook voor het maken van dekens, kleren, lakens, slopen, tafella kens en huishoudschorten. En over deze schorten wilden wij het nu juist eens hebben. Het „huishoud- schort" was in de tijd van onze grootmoeders een kledingstuk dat als een noodzakelijk kwaad werd beschouwd en dat dan ook gauw werd afgedaan als er onverwachts bezoek kwam, de moderne schorten en schortjurken van Crylor en Nylfrance mogen met recht een sieraad worden genoemd waarmee de huisvrouw zich overal kan vertonen. Ze worden met allerlei gezellige dessins bedrukt, de modellen zijn uiterst vlot, staan charmant en kleden goed af, terwijl de prijs dusdanig is, dat de vrouw als het ware bij elke make-up een aange paste schortjurk zou kunnen aanschaffen. De nieuwste modellen hebben vaak veel weg van een overgooier. Ze hebben een lage, ronde halsope ning, geen mouwen, een klein ceintuurtje en een knoopsluiting aan de zijkant. Heel anders, maar minstens zo vlot en charmant staan de tot de hals gesloten schortjes, die een stuk boven de knie blijven en daardoor een weelde aan bewegingsvrij heid geven, wat vooral in de schoonmaaktijd van onschatbare waarde kan zijn. Wat patroon en kleur betreft hebben de ontwerpers blijk gegeven van een ongebreidelde fantasie. Vooral ook de met kleurige trossen bloemen versierde Franse Nyl- france-schortjes doen het bijzonder goed, omdat het patroon er tegen de donkere achtergrond zo lekker opdringerig uitschiet. De jurkschorten van Crylor en Nylfrance zijn juist daarom zo'n vondst, omdat er qua aanzien niets meer is overgebleven van het oude begrip „schort", dat door het vlotte jurkmodel geheel op de achtergrond wordt ge schoven. Zelfs tijdens het doen van het vuilste werk kunt u er charmant en als dame uitzien. En wat de voordelen van de synthetische weefsels betreft: ze zijn vuilafstotend, licht in gewicht, in een ommezien te wassen, snel droog en no-iron, zodat er geen bout aan te pas hoeft te komen. Met recht mogen we zeggen: Er schort niets meer aan 1 Het aparte van dit schort van Blous»- nyl Nylfrance Is asymmetrische knoop** sluiting en het eveneens ontbreken van symmetrie bl) het kraagje. Het streeppa troon Is uitgevoerd In mosterdkleur, ro se en wit. (Model Janle Ba dier). 2 In dit Blousenyl Jurkschort van Crylor kan heel goed een Jumper met col wor den gedragen. De veelkleurige ruiten geven er iets feestelijks aan. (Model Bel- leteste). 3 Met dit geestige schort van popellne Nylfrance wordt het geven van de weke lijkse grote beurten een genoegen. Het kledingstuk is bedrukt met Kasjmlr-mo- tieven In bordeauxrood, bruin, groen en wit en het geheel rose afgebiesd. (Model Hasson Frères). 4 Voor de jeugd Is dit aparte Jurkschort beslist het einde. Materiaal Nylfrance, bedrukt met veelkleurige bloemmotieven of in effen olijfgroen. Let u eens goed op de simpele maar zeer originele slui ting en het geestige zakje. (Model Cou- laud). 5 Deze Blousenyl schortjurk van bruJn, wit en rood Crylor valt op door de vlotte coupe en de frisse madras-rulten. Het pasje Is opgesmukt met drie knoopjes, en een ceintuur van dezelfde stof accen tueert de taille. (Model Ferrari). 6 De kleintjes kunnen er aanbiddelijk uitzien In zo'n romantisch schort-jurkje van popeline Nylfrance. Een kanten vo- lannetje aan de zoom. de halsopening en de manchetten geeft het geheel Iets frêles en romantisch. (Model Bambino). 7 U zou warempel uw goede vrienden en vriendinnen kunnen ontvangen In deze tuniek van zwarte Nylfrance. bedrukt met grote boeketten veelkleurige bloemen. Het opgezette cirkelvormige bovenstuk wordt met een schoudersluiting gesloten. (Ontwerp Felix Renon) meer aan het schort ter geen geheim als we zeggen, dat de katoen de laatste tientallen jaren een groot deel van zijn af zetgebied heeft moeten prijsgeven door de opmars van de synthetische weefsels zoals Crylor, Nyl france, Nylon en vele andere. En ofschoon de syn thetische weefsels geen kans hebben gezien de katoen geheel van de markt te verdringen, hebben ze toch stormenderhand een groot deel van het afzetgebied veroverd. Het grote voordeel van der gelijke „stoffen" is, dat ze nog gemakkelijker ge wassen kunnen worden, geen „strijkages" nodig Veel oude vertrouwde zaken, begrippen en waar den hebben in onze moderne tijd het veld moeten ruimen. Dit vervulde ons vaak met weemoed, want vooral de ouderen onder ons hangen aan het ver leden. Maar toch, als er voor het oude vertrouwde iets beters, of alleen maar iets met meer praktische waarde In de plaats komt, verzoent zelfs de behou- denste mens zich tamelijk gauw met de nieuwe situatie. Een van de stoffen die al sinds overgroot moederstijden een indringende rol in ons leven heeft gespeeld is de katoen. We verklappen ech-

Soester Courant | 1968 | | pagina 17