Pasen Ij n Soest toen - Soest nu v.v.v. r*a I I Tientallen huisvrouwen uit Amsterdam-Oost vergezelden „Corrie" naar „de Paardenkamp" nieuws Het oog gericht op Amerika en de vrede dinsdag li april niet verschijnen. Vrijdag 12 april 1968 47c jaargang no. 29 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 P.V.O. gaat fancy fair organiseren Burenruzie om poes Pater Krol uit Noord-Sumatra komt naar Soest Brandje aan Dorresteinweg Paasdienst in kinderoord ..In de ruimte" Abonnementen Soester Natuurbad Gevonden voorwerpen SOESTER OURANT Abonn. p. kwart, 3.25. per post 4,25. Verschijnt Iedere dinsdag en vrljdtf Dit jaar vieren wij een late Pase... Door velen wordt dit extra gewaardeerd, om dat dan de kans op mooi weer op die dagen veel groter is. Zij kunnen nu dit feest uitbundiger vieren door er op uit te trekken. De kans daarvoor is beter dan ooit. Het voorjaar heeft reeds vol op zijn intrede gedaan; de Goede Vrij dag is gemakkelijk als een vrije dag cf snipperdag verworven; op zaterdag wordt niet meer gewerkt. Er zijn dus vier vrije dagen achtereen beschikbaar, die volop worden uitgebuit om een korte vakantie te houden. Op ons Paasbcst Met de komst van de vrije zaterdag is het economisch accent op het paasfeest zwaarder dan ooit gaan drukken. Het wordt tijd om er eens op zijn „paas- best" uit te zien, waardoor de omzet in kleding rondom deze feestdagen voor een aantal zaken een top bereikt. Er is daarnaast in lange tijd geen feestdag geweest, zodat ook de inwendige mens op deze dagen eens extra wordt ver wend. Er ontstaat een geweldige kooplust voor paasbrood, eieren, vlees en speciale paasversnaperingen. Ook op ander ge bied worden de uitgaven opgevoerd. Met de feestdagen zorgt men ervoor dat het beschikbare vervoermiddel tot in de puntjes verzorgd gereed staat. Dit be zorgt veel bedrijven een extra omzet aan schoonmaakartikelen, banden, auto-, bromfiets- en motoraccessoires. Bedrijven in reisartikelen, cosmetica enz. krijgen ook stellig een extra deel van de opgevoerde kooplust. Velen le ven zich in de vrije uren in de paas tijd zo uit, dat zij zich veel meer ver moeien dan op normcle werkdagen. Voor zover er nog sprake is van resten der oude paasfolklore worden deze uit gebuit om het geld te laten rollen en niet meer om de zinvolle betekenis, die er achter vele van de oude paasgebrui- ken schuil gaat. Zo gezien, en het he dendaagse uitzichrt is niet anders, is het paasfeest geheel geseculariseerd en ver- materialiseerd. Ket is juist als het kerstfeest, verblind door de welvaart, verworden tot een massale verheerlijking van alle mate riële geneugten daaraan verbonden. Toch blijft van de immateriële betekenis der kerstviering veel meer bestaan. Het Kind wordt in het centrum gesteld. Wij staan er in brede kring op, dat ieder een deel heeft aan het kerstfeest en wij helpen daaraan mee door giften, het houden van inzamelingen en het orga niseren van speciale kerstfeesten. Er gens vindt men de wens nog terug dat iedereen aan elkander de innerlijke vre de wil schenken, die het kerstfeest ons wil brengen. Voor het gezin en de een heid daarvan is kerstfeest een krach tige stimulans. Tallozen ontmoeten hun verwanten tenminste bij de kerstboom. Maar op de paasdagen is er geen cen trale plaats. Zelfs het kerkbezoek is vaak minimaal, omdat zovelen naar buiten trekken. Pasen brengt geen mensen samen. Zij ontvluchten dan liever de gezinsge meenschap, die hen in de wintermaan den bijeen gehouden heeft. Vooral de jeugd vliegt uit naar de jeugdherbergen, paaskampen en andere soorten van ontspanningsoorden waar zij met velen bijeen zijn. maar geen band voelen of het zou die moeten zijn van de beat- muziek of de bromfiets. Op zijn minst is het paasfeest een vie ring van de komst van nieuw leven. Dit heeft echter niets te maken met knal lende uitlaatpijpen die voortrazen langs bloeiende bollenvelden of iets wat daarop lijkt. Het leven is het grootste wonder dat bestaat en dit aanschouwt men in stilte. Boven het geknetter van de voortjagende bromfietsen en het ge zoem van de volgeladen toeringcar moet uitstijgen onze verwondering dat het levens voortgaat en dit roept om dank baarheid. Het ware paasfeest vraagt veel meer bezinning over de opstandiginsgedachte, bij andere volken met andere gods diensten het grootste krkelijke feest van het jaar. In onze tijd hebben wij meer dan ooit behoefte aan de opstanding. Wij zijn immers ondergegaan in een wereld waarin wij ons zelf niet meer kennen. Er zijn meer mensen dan vroeger maar wij kennen elkaar niet meer. Wij zijn het heelal aan het veroveren maar ont dekken er niets dan leegte in. Wij aan bidden niet het Leven maar vernietigen het in verkeersongelukken, politieke twisten, zelfs en bij uitstek op de paas dagen. Terwijl wij in paastochten naar allerlei richtingen uiteen stuiven om ergens le ven te zoeken waar wij het niet vinden, komt het grote Leven naar ons toe in de persoon van de opgestane Christus. Alleen wanneer wij zo in de christelij ke westerse wereld het paasfeest -vil len beleven, hebben wij deel aan de op standing. De opgestane Christus geeft nieuwe hoop aan een geestelijk uiteengevallen maatschappij. Zijn verschijnen geeft nieuwe binding aan de in paastochten uiteenspattende gezinnen. Het beleven van de terugkeer van Christus in de wereld kan bezieling ge ven aan de westerse samenleving. Geen enkele vermeerdering van materiële welvaart of vrije tijd kan daarvoor surrogaat bieden. De harmonie Patienta Vincit Omnia, die dit jaar het zeventig jarig bestaan viert en voor een deel al heeft gevierd, gaat op 16, 17 en 18 mei een grote fancy fair houden, waarvan de op brengst bestemd is voor de verstevi ging van de kaspositie. In dit jubileum jaar kan men, naast de hulp, die P.V.O. van zeer vele kanten heeft ondervon den, nog wel enige liquide middelen gebruiken. De fancy fair zal worden gehouden in een dertig bij twaalf meter grote tent, waarvoor men geen betere plaats kon bedenken. De tent zal namelijk komen te staan op het terrein van het voor malige hotel Eemland aan de Van Wee destraat. De tent met tien verschillende kramen met attracties zal worden gehuurd, vereniging moet hiervoor een bedrag betalen in de buurt van de 1200, De verschillende attracties (schieten, ballen gooien, ringwerpen, fleshengeJen, envelop-trekken en het lichtnamenspel) moeten dit bedrag weer ruimschoots goed maken, want uiteindelijk hoopt men toch wel iets over te houden. De opbrengst zal namelijk bestemd zijn voor versnelde aflossing van de lening ad 15.000,die de harmonie is aan gegaan in verband met de aankoop van een nieuw instrumentarium. Tevens be staan er plannen voor de aankoop van nieuwe uniformen. Een stevige kasposi tie is bovendien gewenst om een zeker te verwachten verdere uitbreiding, met name van het jeugdorkest, te kunnen opvangen. Overwogen wordt momenteel nog, of men op enigerlei wijze ook de winke liers bij de fancy fair kan inschakelen. Twee bewoners van de Troelstrastraat zijn dinsdag slaags geraakt wegens on enigheid om een poes. Het dier van de een liep in de tuin van de ander, het geen deze niet zo erg zinde, met ais ;evolg een woordenwisseling en vervol gens een vechtpartij, waarbij G. een klap met een spade op zijn hoofd kreeg van zijn buurman K. G. liep hierdoor uiteraard een hoofd wond op. Gistermiddag om half drie werd een nieuwe gast van „De Paardenkamp" binnengehaald. De 25-jarige Corrie, af komstig van een schillenophaler uit Amsterdam, is naar Soest gekomen om na ongeveer twintig-jarige trouwe dienst voor de schillenwagen, van een onge twijfeld verdiende oude dag te gaan genieten. Door een initiatief van de in Amster dam-oost wonende huisvrouwen, ge steund door het Wierings' Weekblad, is opname in de Paardenkamp mogelijk geworden. Dat „de Paardenkamp" een grote be langstelling geniet in ons hele land, blijkt wel uit het feit dat dag- en weekbladen uit heel Nederland aan- d-»"ht besteden aan dit unieke rust huis voor paarden. Het ligt in de bedoeling dat in de loo j van de maand april nog enkele dag tochten worden georganiseerd vanuit Behalve Pipo de Clown in Theater Car ré op 14, 15 en 16 april en het Scapino ballet voor de jeugd op 16 april in de Stadsschouwburg te Utrecht is er nog het Poppentheater „Piccola" in Laren, dat een Paasprogramma verzorgt op maandag 15 april, aanvang 14.00 uur. Het is een instuif voor iedereen met een toegangsprijs van maar 1,50. U vindt dit Theater „In de Schuur" aan 't Paad je 18 te Laren. De leiders zijn: Ubbo en Linette Groenier. In het programmaboekje „Uit", dat een veertiendaagse agenda verzorgt vindt U nog meer kinderprogramma's en boven dien de vermelding van bezienswaar digheden of bepaalde evenementen. Zo zien wij o.a., dat in Muiderberg in kunstzaal „Gooimeer" een tentoonstel ling gehouden wordt van tekeningen en aquarellen, die vervaardigd zijn door leerlingen van middelbare scholen en wel over een zelfde onderwerp, n.1.: Nederlandse Kastelen. Bovengenoemd programma-boekje is steeds bij ons ver krijgbaar. Van V.V.V. Hoenderloo ontvingen wij een mooie folder over het 1150 ha. me tende natuurgebied Deelerwoud. Daar er al meermalen bij ons naar het Dee lerwoud gevraagd is, zijn wij blij, dat we U nu met deze folder van dienst kunnen zijn. En dan hopen we maar, dat het zonnige en vrolijke Paasdagen mogen worden. Het lente-licht wordt iedere dag inten siever en doet de ontluikende bloemen sterker kleuren. Wij wensen U toe, dat U van dit alles volop krijgt toebedacht, ïodat U ruimschoots zult kunnen genie ten. Middelwijkstraat met wijkhuis, vijftig jaar geleden Dezelfde plaats nu Amsterdam met als eindpunt „De Paar denkamp" om zodoende diverse mensen in de gelegenheid te stellen, 'n kijkje te gaan nemen bij de paarden die het straatbeeld in het algemeen en het Am sterdamse in het bijzonder opfleurden. Toen de Pax Christi groep van Soest ruim een maand geleden een speciale dag organiseerde, waaronder ook een bliksemactie voor Noord-Sumatra, de zogenaamde cement-actie, had niemand gedacht, dat deze actie nog enige con sequentie zou hebben. Men wist wel, dat het geld en de cement gebruikt zouden worden voor een stuwdam op Noord-Sumatra, maar het bleef bij de ze gedachte; er kwam verder niets bij zoals dat normaal gebeurd bij de een of andere actie. Men heeft hard gewerkt, men heeft zijn bijdrage geleverd en voor de rest ver wacht men niets meer. De Pax Christi groep was al zeer te vreden, maar toch verwachtte men wel een dankwoordje. En die reaktie kwam en niet alleen een dankwoordje. Pater Krol uit Noord-Sumatra, die op het ogenblik in Nederland verblijft, schreef, dat hij hoorde van de „sym pathieke medewerking van Pax Christi in Soest". Hij vond het geweldig en bood aan een gedeelte van de Suma- trafilm over land en volk te draaien en daarop aansluitend enige dia's te laten zien over de eerste en geslaagde stuw dam". De Pax-Christi-gToep heeft dit aanbod gaarne aanvaard en ieder die wil, kan komen kijken op donderdag 18 april, 's avonds 8 uur, in het St. Ludgardis- gebouw. Vredehofstraat 5, tegenover Nieuw Mariënburg. Aan de Dorersteinweg is dinsdag een brandje ontstaan als gevolg van het verbranden van afval. Dat geschiedde achter perceel Dorresteinweg 58. maar op een gegeven ogenblik sloeg het vuur over naar een stuk grasland achter nummer 60. Toen het vuur zich daar eenmaal verspreid had. raakte ook een hoeveelheid hout achter Dorresteinweg nummer 62 in brand. Het vuur kon grotendeels door het personeel van be drijven in de buurt worden geblust. De brandweer behoefde vrijwel niet meer op te treden. Aan de Klein Engendaalweg in Soest is sinds twee jaar een kinderoord geves tigd waar jongens en meisjes uit alle delen van ons land komen voor va kantie en geestelijke training. Dit kinderevangelisatiecentrum gaat uit van de stichting „De Jonge Koeriers" en staat onder leiding van evangelist H. H. ter Welle. Er staan 20 kampen en weekends op het programma in de periode van april tot eind september, waarin een 2000 jonge mensen verwacht worden die óf een weekend of een week in het kin deroord zullen doorbrengen. In de paasvakantie vindt het eerste kamp plaats en de jonge deelnemers verzorgen een paasdienst voor belang stellenden. Zie de advertentie in dit blad. Er wordt op gewezen dat het schrijven van de bestelde 'abonnementen nogal wat tijd vergt. Dit betekent dat nog niet alle abonnementen aan betrokkenen kunnen worden uitgereikt. Men behoeft zich er echter geen zorg over te maken. Vóór opening van het bad zal ieder zijn baonnement in bezit kunnen hebben. Juist toen er hoop leek te gloren op wat meer vrede in de wereld doordat er mis schien besprekingen zouden beginnen tussen Noord-Vietnam en de Verenigde Staten, werd in laatstgenoemd land aan de vreedzaamheid weer een grote slag toegebracht door de moord op dr. Mar tin Luther King. De zinloze aanslag op deze voorvechter der geweldloosheid leidde nu tot een or gie van geweld, plunderingen, brand stichting en vernielingen, die diepe spo ren zullen achterlaten in de Amerikaan se samenleving. Maar de verwarring die zich thans in Amerika openbaart, kan ook van invloed worden op de situatie in de gehele wereld. Het gaat de ge dachten beïnvloeden van brede volks massa's in andere landen en zeker niet ten gunste van het Amerikaanse volk. De houding van Noord-Amerika, als leidende natie in de wereld, heeft de laatste jaren door de oorlog in Vietnam toch al weinig bewondering kunnen op wekken. Wanneer de strijd daar binnen één a twee jaren ware beslist, dan zou het Amerikaanse ingrijpen minder weer zin hebben verwerkt dan het geval werd toen het tot een eindeloos lijkende oor log leidde. Daardoor werd ook steeds meer over het karakter van deze oor log bekend en dat werd allemaal Ame rika in de schoenen geschoven. Wanneer het zich direct de sterkste had getoond, zou dat in veel mindere mate het geval zijn geweest. Nu werd Johnson, als de leidende figuur van de Amerikaanse in spanning, de kwade pier voor ieder die dit optreden veroordeelde, ook in de Verenigde Staten zelf. Toen Johnson onverwacht bekend maak te zich niet weer kandidaat te willen stellen voor het presidentschap, juist toen Hanoi bleek besprekingen te willen beginnen, gaf dat een politieke schok in Amerika. De politieke verwarring werd erdoor vergroot, ook in andere landen. Deze beslissing eiste nieuwe oriëntatie op verschillende punten. Er kwamen bij de noodzakelijk gewor den onderhandelingen over het handha ven van de goudprijs en de waarde van de dollar, de gevraagde belastingverho gingen, zaken die de eigenwaarde van de Amerikaan en zijn aanzien in de wereld ook niet bepaald stimuleerden. Er deden zich reeds de eerste opstootjes voor, die in verband met het negerpro bleem in de V S. voor deze zomer wa ren aangekondigd. En dan als klap op de vuurpijl de moord op dominee King, een strijder voor verheffing en verbetering van de levensomstandigheden van de negerbe volking, maar die altijd weigerde daar toe geweld te gebruiken, noch geweld te beantwoorden, noch te haten. Toen brak de hel los in het land, dat te lang geaarzeld heeft om zijn grote negerbe volking tot gelijkwaardige burgers met de blanken te maken. Nu wordt een re kening gepresenteerd, die het aanzien van Amerika in de wereld sterk zal doen devalueren. Dat is een bijzonder kwaad ding voor een leidende natie in de wereld. Het zou bijzonder kortzichtig zijn als wij meen den, dat door dit in verwarring geraak te Amerika de vrede dichterbij zou ko men. Integendeel, met het afnemen van Amerika's aanzien in de wereld, spe ciaal in het westen, zullen de oorlogs kansen stijgen. Het zal andere naties eerder verleiden tot agressieve daden als de tot nu toe machtigste leider te kenen van verwarring en onvermogen toont. Terwille van onze eigen veiligheid moe ten we hopen, dat het Amerikaanse volk en zijn regering spoedig de on lusten in eigen land weten te bedwin gen en zich weten op te werken tot een socialer gerichte gemeenschap. Slechts dan zal het als leidende natie erkend kunnen worden, want een leiding alleen berustend op militaire macht is op den duur onhoudbaar. De hoop op verbetering behoeft zeker niet te worden opgegeven, de leidende krachten in Amerika zijn zeker van goede wille en in staat om de eigen sa menleving uiteindelijk in de goede ba nen te leiden. Laten ook wij de ge dachten van ds. King indachtig blijven: weigeren te haten en te laten haten. KANTMAN. Daar ons, wegens Pasen, de tijd ontbreekt ons blad zowel redactio neel als technisch te verzorgen, kan de Soester Courant Aan het bureau van politie zijn als ge vonden aangegeven: zwart dameslaarsje, herenregenjas, geel regenpak, bankbil jet, paar handschoenen, herenpolshorlo ge, sleutelbos, paar dameshandschoenen, zilveren ring met dameskopje, leren hondenriem, bos sleutels (4 sleutels), bos sleutels, twee overhemden, groot mes, étui met sleutels. Aan komen k*- pen zwarte Ierse setter.

Soester Courant | 1968 | | pagina 1