Synthetische produkten of ECHTE EDELSTENEN DE OUDJES KUNNEN HET NOG BEST GARAGE STAM E0.5ETTÏN OVERLEG IN HET BEDRIJF DE MAGERE KATTENMEPPER CENTRUM VAN NIEUW DENKEN GEEN BLINKEND GOUD Als het om goede conditie gaat Geen geheimzinnige krachten üciiault dealer Uw succes is onze reclame Auto- en Vraehtwagen- rij school D. ENGEL Voorgeschiedenis der ondernemingsraden Loodzware theorie Zilmeta Telef. Brandweer 3-3-3-3 Belastingverlaging wordt actueel VRIJDAG 19 APRIL 1968 Jets dat Écht Is in de ogen van de mensen, behoudt z|jn waarde. Dat wordt wel duidelijk als men nagaat wat er voor prijzen worden betaald voor echte schil derijen van beroemde meesters, antieke voorwerpen uit alle tijden, hoe zorg vuldig oude gevels en huizen worden gerestaureerd. Het is ook te merken bü de voorwerpen die ik op hun echtheid test, edelstenen. Een echte edelsteen van grote zuiverheid vertegenwoordigt voor de mensen een grote waarde, evenals goud en zilver. Natuurlijk komt daar nog bij dat zeldzaamheid ook een rol speelt In een vertrek dat door een aantal Instrumenten veel van een laboratorium weg heeft, wordt ons dit verteld door een juwelier, die tevens de edelsteenkunde of gemmo- logie bestudeert. De romantiek die vaak met bepaalde edelstenen samenhangt wordt hier aan een nader onderzoek onderworpen. „Ja, cr zijn door de loop der tijden ver scheidene edelstenen die een vreemde reputatie mee hebben gekregen. De mensen kenden er allerlei eigenschappen aan toe, ze zouden een goede gezond heid garanderen en duivels weghouden. Tot in onze eeuw toe bestaan nog le genden die spreken over het onheil dat bepaalde edelstenen aan de bezitter kun nen toebrengen. Zoals de bezitters van de Hope-diamant bijvoorbeeld, die on herroepelijk moesten sterven. Dat is na tuurlijk onzin, we weten precies wat een edelsteen is en daar komen geen ge heimzinnige krachten aan te pas." De heer Landdyck vertelt hoe edelste nen worden gevonden in de aardkorst die voor een overgroot gedeelte bestaat uit gesteenten en mineralen. Mineralen hebben een vaste chemische samenstel ling en een bepaalde kristallijne struc tuur. Die structuur wil zeggen dat de moleculen zich in een regelmatige groe- Renault 4 Luxe v.a. 4.495,— Dauphine Gordini v.a. ƒ5.385,— Renault 8 v.a. ƒ5.595,— Renault 10 Major v.a. 6.250,— Caravclle Cabriolet v.a. 9.730, Renault 16 v.a. 8.650. Renault Rambler v.a. ƒ16.995. Nieuwerhoekplein 1 - Soestdijk Telefoon 2850. dat de Tsjechen voor steun naar het oosten kijken. "Van het westen hebben ze die nooit gehad met als droevig hoog tepunt het verdrag van München. Dubcek laat er geen twijfel over be staan dat hij voor zijn land maar één plaats weet: in het communistische blok. Vrijheid Maar dan wel met de nodige souverei- niteit en zonder de vrijheid geweld aan te doen. Niet in de rechtspraak, niet in de kranten, niet in het onderwijs. Vandaar dat Tsjechische universiteiten Poolse hoogleraren uitnodigt die door de regering in Warschau zijn ontslagen. En wellicht ook de Oostduitse profes sor Havemann, die voor zijn kritiek op Ulbricht al lang boet door verbannen te leven op een klein pensioentje. Dit aanmoedigen van het vrij formule ren en vormen van afwijkende opinies is een van de dingen die andere com munistische partijen moet verontrusten. Vandaar bijvoorbeeld dat het centraal comité van de Russische partij bijeen kwam om de toestand in de wereld te bespreken. Zoals in Tsjecho-Slowakije blijkt en in Polen en getuige het opnieuw in het nieuws komen van de Oostduitser Ha- veman leven met name onder de studerende jeugdideeën hoe vrijheid en communisme te combineren. En het zijn ideeën die kennelijk taai blijven leven. Praag schijnt kennelijk voornemens er het levende centrum van te worden, waaruit ook velen in andere landen hoop kunnen putten. Alsmede natuurlijk uit het feit dat de orthodoxe stalinisten voorzover ze nog aan de macht zijn, alsmaar ouder en ouder worden. En ook AJlbricht kan wel respectabel oud wor den, maar niet eeuwig aan de macht blijven. pering bevinden. Het zijn dus haast al tijd kristallen. Van al die mineralen komt er een aan tal niet veel voor, ze hebben een prach tige kleur, zijn zeer hard en onderschei den zich dus zo van de andere. Die ge slepen mineralen zijn dan de edelste nen. Nabootsing Edelstenen zijn zeldzaam en worden veel nagebootst. Is dat altijd al zo geweest? ,,Daar raakt u een punt dat tegenwoor dig twee gebieden beslaat. In oude tij den kon men edelstenen niet veel an ders imiteren dan door stukjes glas, die uitsluitend door hun kleur op edelste nen leken. Verder vertoonden ze geen enkele overeenkomst met echte stenen. De deskundigen toendertijd hadden geen enkele moeite in een oogopslag te zien dat het hier imitatie betrof. In het be gin van deze eeuw was dat zelfs nog het geval. Maar toen kwamen er door de gevorderde wetenschap en techniek methoden die het mogelijk maakten synthetisch edelstenen te maken. Een Parijse professor, Moissan geheten, slaagd eer in, volgens eigen zeggen, om diamant te maken. Dat was in 1896. Hij was ter goeder trouw maar het wordt betwijfeld of hetgeen hij vervaardigde wel diamant was. Er ls niets meer van zijn produkten over, zodat we dat wel nooit zullen weten. Iets anders is het vervaardigen van industriediamant." We krijgen een uiteenzetting hoe bij hoge temperaturen en zeer hoge druk, 100.000 kg per vierkante centimeter, kleine diamantjes ontstaan, niet groter dan anderhalve mm. Ook andere edel stenen kunnen nu synthetisch worden vervaardigd, robijn bijvoorbeeld, zoals die worden gemaakt door wat nu be kend staat als het proces van Verneuil. Nog later vindt men procédés uit om ook saffier, aquamarijn, tourmalijn en no gandere stenen synthetisch te ver vaardigen. Echt of onecht Is het moeilijk om synthetische stenen De monetaire conferentie te Stockholm heeft het gewenste resultaat opgeleverd. Door het scheppen van speciale trek kingsrechten op het Internationale Mo netaire Fonds zullen de likwlditeiten in de wereld worden verruimd, zodat de wereldhandel en de groei van de pro- duktie niet door een te straf aan goud gebonden geldstesel zullen worden ge remd. Dit belangrijke besluit zullen wij in het juiste licht moeten zien. Inderdaad is het zo dat de wereldeco nomie nu niet in haar ontplooiing be hoeft te worden geremd. Anderzijds zul len de monetaire deskundigen er Ame rika en Engeland op gewezen hebben, dat zij niet meer kunnen voortgaan met het scheppen van grote tekorten op hun betalingsbalans. Engeland is al begon nen de straf te incasseren. In de V.S. zal men eveneens de les ter harte nemen, die haar door Frankrijk en andere Europese landen is geleerd. De belastingen zullen daar omhoog gaan, de consumptie zal worden afgeremd en de internationale financiering zal wor den beperkt. Offeren Dat betekent een gelukkige aanvaarding van inflatie-beperking. Maar de gevol gen zullen voor Europa eveneens zijn dat de financiering van de industrie stroever gaat lopen en dat wij zelf zul len moeten offeren hetgeen anderen ons niet meer kunnen of willen lenen. Het economisch leven zal nog harder worden, de concurrentie feller en de in spanning zal moeten toenemen. De be perking van de bouw-c.a.o. is in dit ver band een teken aan de wand. Het zal heus in dit klimaat geen lichte zaak zijn om de groei in de Europese econo mie op peil te houden. Laten vooral de jongeren hieruit de konsekwenties trek ken. Men moet zich met ernst wijden aan zijn levenstaak. Er zal gestudeerd en gezwoegd moeten worden om Europa en Nederland zijn eigen boontjes te kun nen laten doppen. Alleen dan zal de werkloosheid op grote schaal kunnen worden voorkomen. Geen blijvende wel vaart zonder voortdurende inspanning. Als de vernieling in Vietnam voorbij is moet zij ook nog betaald worden. Langs indirecte weg krijgen ook wij daar de rekening voor gepresenteerd. Het goud zal inderdaad niet meer blinken Groeiend tekort Ook wanneer wij weten dat het be drijfsleven een deel van zijn winsten reserveert voor investeren dan blijft dat kapitaaltekort groeien. Tenslotte kan ook de staat door besparingen er aan meewerken dat het besparingstekort vermindert. Maar ook daar liggen er grenzen. Het blijkt dat de moderne op vattingen over collectieve voorzieningen zoveel geld eisen dat van overheidsbe- sparingen niet veel terecht komt. In het modern eeconomische denkpa troon spreken wij van een groei-econo- mie. Dat betekent een maatschappelijke ontwikkeling met een steeds grotere produktie. Daarvoor zijn echter zulke geweldige investeringen nodig dat er onvoldoende aanbod van vermogen voor aanwezig is. Wij zullen dus in het be lang van onze welvaart en ten behoeve van de ontwikkelingslanden op alle fronten de besparingen moeten opvoe ren. Ons fiscale systeem moet daarop gericht zijn. Omgekeerde wereld Helaas is het tegendeel het geval. Wij geven in Nederland een premie op de ontsparing. Wij zijn bereid bijstand aan mensen te geven als zij eerst al hun be zit likwideren. Als iemand vermogen vormt mag hij extra belasting betalen. Belasting op het vermogen zelf en op de rente die hij kweekt. Als wij ons inspannen om een spaarsaldo te kweken dan mogen wij van echt ete onderscheiden en worden er veel vervalsingen ln de handel ge bracht „Om met het laatste deel van uw vraag te beginnen, de synthetische steen heeft niet de markt, om het zo maar eens te noemen, bedorven. Aanvankelijk was men daar wel bang voor, maar de hang naar echtheid van edelstenen werd er niet door aangetast. Bovendien is de synthetische diamant een welkom pro- dukt voor de industrie. Tevens werd het mogelijk mooie en toch goedkope siera den te maken, waar het publiek even veel van houdt als de beperkte groep die zich sieraden met echte stenen kan permitteren. Wat het herkennen van echt of onecht betreft, dat is een heel andere zaak. De techniek om synthetische robijn te ma ken is zo vervolmaakt, dat alleen wer kelijke deskundigen na een nauwgezet onderzoek kunnen vaststellen wat voor vlees of liever steen hij in de kuip heeft. Gelukkig zijn er verschillen gebleven, zij het kleine. In een synthetische robijn komen vaak uiterst kleine gasbelletjes voor, die in echte niet worden aange troffen. Bovendien blijkt onder de mi croscoop dat de synthetische robijn „groeistrepen" vertoont. Dat komt om dat de stof die kleur van de rode robijn bepaalt, niet helemaal regelmatig door de steen loopt, zoals bij echte, waar die strepen ontbreken. Ook vertonen echte stenen vaak insluitsels, kristalletjes, ka naaltjes en scheurtjes die er tijdens het miljoenen jaren geleden proces van ont staan zijn ingekomen. Daarnaast kennen we hulpmiddelen als het soortgelijk ge wicht, de hardheid, de brekingsindex, dat is het gedrag van indringende licht stralen die op een bepaalde manier wor den gebroken. Dan is er nog de spec- troscoop, die het licht dat door een edel steen valt een bepaald spectrum geeft en daarbij een zeker patroon vormt." Parels Tenslotte worden we nog ingelicht over parels, die geen edelstenen, maar wel begerenswaardige voorwerpjes zijn. Ze worden gekweekt in oesters, kunstmatig naast de natuurlijke parel, die ook in een oester wordt gevormd. De gekweek te parel blijkt te ontstaan doordat een parelmoerbolletje in de oester wordt gebracht, die dan begint met het om hullen ervan met laagjes aragoniet en conchioline genaamd. Ook hier is het verschil tussen echt en „minder echt'' moeilijk vast te stellen voor iemand die de onderzoekmethoden niet kent. Bij een doorboorde echte parel blijkt een vernuftig instrumentje dat door middel van een lichtstraaltje en twee spiegeltjes dat licht weer tevoorschijn roepen, bij de cultivé-parel reflecteert het licht niet op de goede wijze. Is de parel niet doorboord dan moet er een röntgenapparaat aan te pas komen om de waarheid aan het licht te brengen. Het verschil is dus al uiterst klein tus sen echt en vals. Zal het ooit nog eens zo ver komen dat zelfs de deskundige geen verschil meer weet te ontdekken een goed deel daarvan afdragen. Men begint in te zien dat wij de spaarstraf- fen moeten afschaffen en dat de ver mogensvorming en het kweken van be zit dienen te worden aangemoedigd. Wanneer 1968 voorbij is zullen wij over stappen naar een nieuw omzetbelasting systeem dat het rijk een slordige miljard gulden meer zal opleveren. Daarmee wordt het verbruik getroffen. Wie niets koopt, betaalt immers geen omzetbe lasting en men kan dus de belastingbe taling verminderen door zijn aankopen te beperken. Verlaging Met instemming hebben wij er kennis van genomen dat de regering nu over weegt om de inkomsten- en loonbelas ting te verlagen. Nu is het fiscaal re giem in Nederland zo drukkend dat die verlichting bepaald niet onwelkom is. Anderzijds is het duidelijk dat bij be lastingverlaging het verbruik van de burgers weer toeneemt. Het ware der halve wenselijk om een belastingverla ging te gebruiken voor aanmoediging voor het sparen. De enige vorm van sparen die in Ne derland fiscaal aangemoedigd wordt, is die van de levensverzekering met lijf renteclausule. Daarvoor mag men pre mie op het inkomen in mindering bren gen tot een bedrag van ƒ5000,per jaar. De belangstelling voor dit belas tingvrij sparen is zo groot dat de le vensverzekeringmaatschappijen elk jaar met trots kunnen wijzen op een gewel dige toeneming van hun produktie. Hier door wordt het sparen dus aangemoe digd maar het geschiedt eenzijdig en daarom is het de vraag of deze bespa ringen juist daar worden belegd waar zij maatschappelijk het meest noodza kelijk zijn. Om dit te bereiken moet er voor de be legger keuze zijn van beleggingsmoge lijkheden. Daarom moet o.i. het aantal mogelijkheden voor belastingvrij sparen worden aangemoedigd. Met name de investeringen in handel en industrie zou den veel sneller groeien wanneer men tot een bepaald bedrag daarin belas tingvrij zou kunnen beleggen. Ook be legging in staatspapieren zou bij belas tingvrijdom kunnen worden aangemoe digd. Reeds jaren lang geniet het verzeke ringsbedrijf een onjuist en zeker nu uit de tijd geraakt privilege. Laat men op dit punt meer beleggingsrechtvaardig heid betrachten ten bate van ons eco nomisch bestel. Wij hopen dat de regering ditmaal de ruimte voor belastingverlaging, die na 1 januari 1969 ontstaat door de verho ging van omzetbelasting, geheel of ge deeltelijk zal aanwenden om het belas tingvrije sparen aan te moedigen. Maar dan voor iedereen en op een breed front. Daarmee zal de inflatie worden bestre den en onze economie worden versterkt. Daarmee wordt tevens de basis gelegd om de ontwikkelingshulp in de toekomst te vergroten. Bosstraat 5, telefoon 2543 en Van Lenneplaan 47, telefoon 6621. KELIUli PLEET JUWELIER HORLOGER ep DURFINE CASSETTES SOESTOÜK REMBRANDTLAAN 18 - TEL. 02155-4785 Nog heden ten dage kent men de na men van ondernemers, die zestig k ze ventig jaren geleden het grote belang beseften van overleg en samenwerking binnen de onderneming. Met het oog daarop bevorderden zij de totstandko ming van personeelsvertegenwoordigin gen of kernen, hetzij door hen zelf aan gewezen, hetzij door het personeel ge kozen. In leze kern zagen de onderne mers een middel om allerlei onderne mingsaangelegenheden met vertrouwens lieden van het personeel te bespreken. De volgende stap was, dat de onderne mers bij collectieve arbeidsovereenkomst de verplichting op zich namen tot In stelling van een door het personeel te kiezen werknemersvertegenwoordiging. In de kleine metaalnijverheid bestaat deze toestand in het algemeen sinds 1946. De derde fase werd bereikt door de wet op de ondernemingsraden, wel ke Ln 1953 in werking trad. Waarom van kern naar ondernemingsraad? Uit dc totstandkoming van genoemde wet blijkt, dat de wetgever zich de kwestie van het overleg binnen de on derneming heeft aangetrokken. Waar om? Dit overleg was immers reeds ge regeld in het vrije overleg tussen de werkgevers- en werknemersorganisaties en vastgelegd in de colectieve arbeids overeenkomsten? De wetgever heeft deze basis te onzeker geacht. Contractuele verplichtingen im mers vervallen met het beëindigen van het contract. En collectieve arbeids overeenkomsten worden in de regel aan gegaan voor één, hoogstens voor twee jaar. Worden partijen het niet eens overeen nieuwe c.a.o., dan valt de ju ridische basis voor de samenwerking binnen de onderneming weg. Vandaar dat de wetgever het gewenst achtte aan deze samenwerking een wettelijke grondslag te geven. Verschil Intussen heeft de wetgever aan de on dernemingsraad een ander karakter ge geven dan aan de (bij c.a.o. ingestelde) kern De kern wordt in principe geko zen door de in de onderneming werk zame handarbeiders, zodat uitsluitend vertrouwenslieden van dit deel van het personeel er zitting Ln hebben. Soms heeft men naast een „arbeiderskern" ook nog een „beambtenkern". De on dernemingsraad daarentegen wordt in principe gekozen door alleen groepen en nuanceringen van het personeel; niet alleen de handarbeiders, maar ook de bazen, de afdelingschefs, het admini stratieve, het technische en het hogere personeel kunnen dus in de onderne mingsraad vertegenwoordigd zijn. Leidt dit reeds tot een andere samen stelling van het college, er komt neg bij, dat de ondernemer er ook lid van is. In de tweede plaats dient er op te worden gewezen, dat de kern een per soneelsvertegenwoordiging is, welker primaire taak het is op te komen voor de belangen van het personeel. De ondernemingsraad is geen perso neelsvertegenwoordiging; de raad is een orgaan, van overleg en samenwerking tussen de ondernemer enerzijds en de vertegenwoordigers van het personeel anderzijds. De uitvoering De uitvoering van de wet op de onder nemingsraden is niet opgedragen aan een of meer ministers, doch aan de So ciaal economisch Raad en aan de 6 (S.E.R.) bedrijfscommissies. Organen dus die dichter bij het bedrijfsleven staan. De S.E.R. heeft ter vervulling van zijn taak een speciale commissie ingesteld, de Commissie Ondernemingsraden. De ze commissie heeft voor een vijftigtal bedrijfstakken bedrijfscommissies in het leven geroepen. De wet verplicht het hoofd van een onderneming, waarin 25 of meer meer derjarige kiesgerechtigde werknemers werkzaam zijn, tot de instelling van een ondernemingsraad. Het is de taak der bedrijfscommissie de totstandkoming de zer raden te bewerkstelligen en daar toe aan de ondernemers de nodige voorlichting te geven. Het aantal leden der ondernemingsra den hangt samen met het aantal man personeel in het betrokken bedrijf; dit aantal varieert van 3 tot 25 leden, onge rekend de voorzitter. Indien in de ondernemingsraden ge schillen rijzen, worden deze aan de Be drijfscommissie ter beslissing voorge legd. Het eerste werk der Bedrijfscom missie is geweest het ontwerpen van een modelreglement voor een onderne mingsraad; dit reglement kan door de ondernemers als voorbeeld worden ge bruikt. Het reglement Het is de taak van het hoofd der on derneming een voorlopig reglement op te stellen. Na goedkeuring daai-van door de Bedrijfscommissie kan op grond van dit reglement de verkiezing van de on dernemingsraad plaats hebben. De on dernemingsraad stelt vervolgens de de finitieve tekst van het reglement vast, welke eveneens door de Bedrijfscom missie moet worden goedgekeurd. Aan de hoofden der (van „kern" op „ondernemingsraad" overschakelende) ondernemingen wordt geadviseerd het voorlopige reglement op te stellen in overleg met de kern, eventueel aange vuld met vertrouwenslieden van de be ambten. Het kan aanbeveling verdienen even eens overleg te plegen met de bestu ren der betrokken werkgevers- en werknemersorganisaties. Er is dan de meeste kans, dat het voorlopige en door de Bedrijfscommissie goedgekeurde reglement zonder wijzigingen door de ondernemingsraad zal worden aanvaard, zodat ook de Bedrijfscommissie er zon der meer haargodekeuring aan kan ver lenen. Het is verstandig de verkiezing van de eerste ondernemingsraad eveneens te doen voorbereiden door en te doen plaats hebben onder leiding van de bestaande kern. Na de verkiezing kan de kern worden ontbonden. Menigeen maakt 's avonds, voordat hij gaat slapen nog even een klein „omme tje". De één maakt elke avond een flinke wandeling, de ander laat alleen maar noodgedwongen de hond uit. Toch zijn die avondwandelingen om twee re denen nuttig en heilzaam: wandelend door de rustige lanen of straten waar U woont kunt U zich ontspannen, waardoor U zich van een gezonde nacht rust verzekert, en in de tweede plaats komt zo'n wandeLing uw lichamelijke conditie ten goede. Sommige mensen doen het zelfs „voor de lijn" maar er zijn heel wat Nederlanders die een wandelingetje voor het slapen gaan niet voldoende vinden. En in het bui tenland worden zelfs hardloopwedstrij den gehouden voor mannen boven de 55 jaar. Is dat wel verstandig? „In de meeste gevallen gaat het wel goed", aldus een arts die zich veel bezig houdt met de sportkeuring en medische begeleiding van sportlieden, „maar voor dat ouderen actief aan een fitheidspro gramma beginnen moeten zij zich echt wel laten keuren. Het is helaas wel eens voorgekomen, dat iemand dae niet was gekeurd en een kwaaltje had, tij dens het hardlopen in de bossen onwel werd. De man had zich geforceerd en er geen rekening mee gehouden, dat hij op zijn 45ste jaar niet meer zo hard kon trainen als toen hij nog geen twin- tif was". Allerwegen wordt erover geklaagd, dat de conditie van vele mensen zo slecht is. De arbeidsprestaties lijden daaron der. Vooral mensen, die veel zittend werk hebben en bovendien de auto in plaats van de fiets of de benenwagen gebruiken, kweken een buikje. Dat buikje is overigens slechts een symptoom, want op zichzelf is daar weinig bezwaar tegen als er maar ge noeg lichaamsbeweging is. In de huidi ge maatschappij worden hoge arbeids prestaties gevraagd. Dat merken de vrouwen wel als hun mannen thuis ko men. De klaagzangen over het moe-zijn zijn niet zeldzaam. Buitenlucht In vele plaatsen hebben zich groepen gevormd van „veteranen", die onder lei ding van een atletiektrainer of sport leraar b.v. op zaterdagmorgen hun con ditie gaan opvijzelen. De heren die al len anoniem willen blijven, zijn er met hun oefenmeester van overtuigd, dat de conditie alleen goed kan worden door regelmatig in de buitenlucht wat aan hardlopen en andere lichaamsoefening te doen. Voor een conditietraining is een gymnastiekzaal minder geschikt. Het gaat er bij elke conditietraining om, het uithoudingsvermogen te ver groten door de longcapaciteit zo goed mogelijk te benutten. Van enorm groot belang is, dat het hart goed functio neert. Oudere mensen, die lange tijd niet aan sport hebben gedaan moeten heel kalmpjes beginnen als zij aan een fitheidsprogramma mee gaan doen. Hun hele lichaam en vooral het hart is de extra lichamelijke inspanning, die dan wordt gevraagd, niet meer gewend. Bij het begin van zo'n training, al gaat het dan nog zo kalm, zal men de eerste ke ren wel stijve spieren overhouden. Maar dat ongerief moet men er voor over hebben. Verplichte keuring Het wordt bij bijna alle groepen die aan een fitheidsprogramma werken als eis gesteld, dat de deelnemers medisch zijn gekeurd. Dat betekent een sterke selectie, want nog geen 40 °/o van de kandidaten wordt in de regel goedge keurd. Toch zijn die keuringen echt niet zo streng. Waarmee we maar wil len zeggen, dat men meestal te laat tot de conclusie komt. dat men zo'n fit- heidsconditietraining nodig heeft. De deelnemers aan zo'n conditietraining variëren in leeftijd van omstreeks 35 a 40 tot 60 65 jaar en soms zijn er nog v/at krassere oudere heren bij. Zij ra ken snel bevriend en noemen elkaar bij de voornamen ook al komen zij uit alle rangen en standen. Het komt niet zel den voor, dat na de training de direc teur van de grote industriële onderne ming en de kantoorbediende gezellig een versnapering gaan gebruiken. De sport verbroedert. Wat gebeurt er nu bij zo'n conditie training? Humeur verbetert Voorop staat altijd het hardlopen, om dat daardoor het uithoudingsvermogen het beste wordt gestimuleerd. Maar ook worden er grondgymnastiekoefeningen gedaan, die vooral tot doel hebben om het voor velen hinderlijke „buikje" in omvang te doen afnemen. Na de training zijn de heren altijd aar dig moe. Maar dat is een heel andere moeheid dan die waarmee zij van hun werk plegen thuis to komen. Door deze lichamelijke dnspaning raken zij gees telijk ontspannen en dat heeft een be ter humeur tot gevolg. Eén van de plaatsen waar aan een ge slaagd fitheidsprogramma wondt ge werkt, is Amsterdam. Elke zaterdag morgen gaat een groep van 100 a 150 mannen en enkele vrouwen daar onder leiding van Hans Comello hardlopen. Samen met de voormalige Nederlandse schaatscoach Anton Huiskes heeft hij het trainingsprogramma opgesteld. En alle deelnemers voelen zich best bij de betere conditie, die zij hebben. Ook Een Poolse onderzoeker die de skeletten van Poolse inwoners uit de negende tot de elfde eeuw onderzocht, stelde vast dat de loodconcentraties in die skelet ten bijna honderdvoudig was aan die van de tegenwoordige Pool. Dat was op zijn minst merkwaardig omdat diezelfde concentratie ook in de beenderen van tegenwoordige Westeuropeanen wordt aangetroffen. Hij stelde een aanneme lijke theorie op waarin hij stelt dat de loodconcentratie in de atmosfeer de laatste honderd jaar ten gevolge van industrie en verkeer veel hoger is ge worden, wat de concentratie in West- europese beenderen verklaart. Omdat in Polen die industrie nog pas op gang moet komen, is het kleinere per centage lood in recente Poolse beende ren ook te verklaren. Blijft de vraag waarom in die oude beenderen juist wel veel lood te vinden is. Dat komt, aldus deze onderzoeker, omdat in het verle den in Polen vaak tinnen borden en an der keukengerei werden gebruikt en tin bevat zeer veel lood. Zo kwam het lood in het lichaam terecht. zouden zij allen graag willen, dat deze conditietrainingen nog veel meer wor den gestimuleerd. ETUIS feestelijk geven rijk ontvangen Ga noorSPLIKER TE1.29R2 SQESTERBERGSE5TR.26 Voor de balie: De officier had nogal onverschillig een lange tenlastelegging afgerateld als een wat versleten saffier van een iets te snel draaiende grammofoon. Er kwam een bijtende hond in voor en een gesla gen jongetje, zodat wij een onbehou wen bruut voor het hekje verwachtten. Inplaats daarvan verscheen een beetje bedeesd een uiterst tengere, als ambte naar vermomde figuur. „U bent wel een beetje tekeer gegaan die nacht, hè?" vroeg de politierechter. „Jajaja," teemde de schriele gedaante, „Ik begrijp nog niet hoe ik dorst, tegen zo'n grote jongen." „Hoe kwam het dan tot die vechtpar tij?" „Tjaja, ik had een heel mooi luikje ge maakt, hè. Dan hoefde ik niet midden in de nacht m'n bed uit." „Ik bedoel hoe U slaags raakte met die jongen." „Ja, dat vertel ik u. Ik slaap zo moei lijk weer in, als ik eenmaal m'n bed ben uit geweest, hè. En om nou niet elke nacht gewekt te worden door onze poes als die naar buiten wil, had ik een mooi luikje gemaakt in de keuken. Dan kon Mimi d'r uit en dan kon Mimi d'r weer in ook." „Maar die jongen „Die jongen niet. Maar op een kwaaie nacht werd ik wakker. M n vrouw was er niet en op haar plaats voel ik toch haren. Krijg ik opeens een krab... Ik wordt klaar wakker, hè. Ja en toen za ten er wel zes katten op m'n bed en nog een zevende op m'n nachtkastje. Er waren 5 katers op Mimi afgekomen en door dat luikje heen gestapt." De heren aan de groene tafel deden moeite ernstig te blijven kijken. Dat lukte korte tijd, tot de schriele verdach te uitvoerig uitlegde hoe hij met blote benen uit bed stappend uitgleed in iets, dat hij volledigheidshalve bij de naam noemde. „En toen moest ik eerst nog m'n voeten gaan wassen, hè." De getergde ambtenaar bleek ten einde raad zijn buldog uit zijn mand te heb ben gehaald om een fikse opruiming te houden onder het kattenvolk. Maar in 2ijn radeloosheid had hij vergeten de buitendeur open te zetten, zodat de ka ters wel alle kamers in en uit raasden, maar geen enkele uitweg vonden. De kinderen werden wakker en begonnen te gillen, de hond blafte oorverdovend, de katten jammerden in doodsnood en de zenuwachtige heer des huizes bonk te meteen stoel op alles wat bonken kon. „Ja, en toen werden m'n buren wakker" besloot hij. „Wat een wonder" klonk het terug. „Tja, en de buren links hebben een zoon en die werd toen gestuurd om te gaan kijken. Maar die schold me uit voor kattenmepper, hè. Tja, toen heb ik in m'n zenuwen zeker nog geslagen ook." Het zoontje moest voorkomen. Een boom van een vent stapte het zaaltje binnen en verduisterde ons uitzicht op de groene tafel. Een paar kolossale vuisten omklemden het hekje, zodat het oude eikenhout kraakte. Het klopte, hij was het kind van de familie d. J„ 22 jaar, beroep bankwerker. Pa had hem wakker gemaakt, omdat hij hoorde dat er onraad was bij de buren en hij moest maar eens even gaan kijken, omdat pa niet durfde. „Nou. ik klopte en toen de achter deur eindelijk openging, stoven er zo een stel katten en een schuimbekkende bul dog langs m'n benen. En buurman maar hitsen: pak ze, pak ze dan. Maar mijn Bromsnor was er bij, dat was die mooie witte, dus ik zei gelijk dat ie z'n ka kement moest houden en dat ik 't an ders dicht zou spijkeren. Maar toen kreeg ik gelijk een pats van die mieze rige tuinkever. Nou had ik 'm gelijk kunnen verpletteren, maar dat wou ik niet. Ik zei allenig dat ie een katten mepper was. Maar toen kwam die bul dog terug en beet me al in m'n sche nen." De getuigen bleken het niet met elkaar eens te zijn over het aantal slagen dat er aan de achterdeur was uitgedeeld. Alleen het aantal hondebeten stond vast, omdat de politie het aantal beenwon den had kunnen tellen. Daarvoor werd de eigenaar aansprakelijk gesteld, even als voor één klap die hij toegaf. Gezien de omstandigheden en de krachtsver houding bleef het bij 60,-^ of 12 da gen. „Maar 't is niet eerlijk", zuchtte de geplaagde ambtenaar, „Die zelfde knaap heeft ook al 'ns een heel nest katte- jongen door 't luikje naar binnen ge schoven toen ze d'r af wilden bij hem thuis. En Mimi komt uit dat nest." „Moet je 'n kater nemen, man" zei de bokser, „dat deden wij ook daarna." Het nieuwe partijprogramma van de Tsjechische communistische partij bevat een paar punten, waarover in een paar Oosteuropese hoofdsteden ongetwijfeld wenkbrauwen gefronst worden. Bijvoor beeld dat over de verantwoordelijkheid van ministers jegens het parlement en een democratisering van de rechtspraak. Het zijn termen die wellicht wel bele den worden in de partijprogramma's el ders. maar waaraan in de praktijk niet te veel wordt gedaan. Een eenvoudige oplossing is bijvoorbeeld voor het eerste punt om het parlement maar sporadisch bijeen te roepen. De partijleiding houdt doordeweeks de gang van zaken wel in de gaten. Het verontrustende vooral voor lieden als Oostduitslands Ulbricht zit erin dat de Praagse partijleider Dubcek er een man naar is om ook te doen wat hij zegt. Daar heeft hij goede gronden voor. Zo als het ook geen toeval is dat de dood van Jan Masaryk weer ter sprake komt en onderzocht wordt. Een twintig jaar oude zaak, die vooral daarom opgera keld wordt omdat die kwestie zo lang de sfeer in Tsjecho-Slowakije heeft ver ziekt. Fatsoenlyk Werd in 1948 de minister van buiten landse zaken vermoord of pleegde hij zelfmoord? De idee is algemeen dat Ma saryk werd doodgeslagen en uit het raam van zijn ministerie gegooid en dat moet dan wel door of namens de com munistische topmensen van toen zijn gebeurd. Alleen al om nu het bewijs te leveren dat de communistische partij bestaat uit fatsoenlijke lieden en niet uit mensen die een moord verdonkere manen, moet er een uitspraak komen. Dat kan trouwens temeer omdat Masa ryk zeer zeker een aanhanger was van nauwe samenwerking met de Sowjet- Unie. Dubcek en zijn partij van nu zul len zich rustig achter de ideeën van Ma saryk kunnen stellen, die nog altijd zeer geëerbiedigd worden in zijn land, zoals demonstraties aan het graf van Jan Ma saryk en zijn vader eerder dit jaar heb ben bewezen. Het is ook niet onlogisch

Soester Courant | 1968 | | pagina 11