FUGERS FIETS Metro cabine-praat DE RIVEL GR0EIFIETS 115,50. SNELPOST VLOTTE HINDERNISLOOP IN VIETNAM RADIO Archeologie is het VERHAAL DER „STILLE GETUIGEN" RECHT OP VAKANTIE NIET OVER DE BRUG Londen begon met stoomtreinen voor de jeugd van 6-12 jaar VOOR UW 89 ct. 75 ct. 98 ct. Sinds juli 1966 heeft iedere werknemer Huishoudelijk personeel heeft ook vakantierechten VRIJDAG 19 APRIL 1968 Elke 2 minuten vertrekt er een glan- zendnieuwe trein uit het ondergrondse metrostation bij Rotterdam C.S. en elke 2 minuten glijdt er een even glanzende trein binnen. Gehaaste reizigers snel len door de tourniquets, die door een onzichtbare hand worden bewogen op vertoon van het lichtgevoelige kaartje. Een bestuurder lost een collega af en wij kunnen een blik slaan in de cabine. stuurder. We hebben er weinig van gemerkt, maar het camera-oog bespiedt de perrons en waakt over het wel en wee van de reizigers. Een verkeerde beweging, één stap naast het perron en de treinenloop wordt zo snel moge lijk gestagneerd. Staan er teveel wach tenden op de stations, dan wordt de frekwentie verhoogd. Deze wagenvoerder weet heel wat van We zien een heel ander bedieningspa neel dan in de elektrische treinen van de N.S. We zien signaallampjes die aan wijzen welke snelheidsbeperkingen er op het traject zijn. We ontdekken, dat storingen automatisch worden gemeld, met daarbij wat er niet in orde is en waar. Er is ook een centrale bedie ning voor de deuren Verder is elk treinstel voorzien van een omroepin stallatie. Een staaltje van technisch vernuft is ook de automatische versnelling: als de kruk in de stand rijden wordt gezet, schakelt het mechanisme in zo snel mogelijk tempo de regelstanden in voor het optrekken van de trein. We staan er nog met de neus boven op, als het vertreksignaal wordt gegeven. De deu ren zoeven dicht. We trekken op, de tunnnelkoker in. Controle ,,Weet U, dat U nou ook al opgetreden bent voor de televisie?" grapt de be- Onze P.T.T. heft nog steeds een hoog porto voor brieven, die zo snel mogelijk worden verstuurd, en een langzamer hand ook vrij hoog porto voor druk werken en dgl. welke men laat liggen als het druk is. Toch is het eigenaardig, dat op deze wijze een weinig spoedeisende liefdes brief en de familiecorrespondentie snel ler overkomen, dan kranten die in één dag verouderen en zelfs dan als druk werk verstuurde beursnoteringen, prijs couranten, persberichten en programma gidsen. Het zou daarom logischer zijn, als de P.T.T. een andere scheiding maakte en nieuwe tarieven vaststelde voor snelle en evt. langzame bezorging. Dat ge beurt in andere landen ook met o.a. eerste- en tweede-klas mail. De afzen der bepaalt dan of zijn stukken vertra ging mogen ondervinden, door er min der voor te betalen. De P.T.T. zal dan verbaasd staan, hoe veel mensen vrijwillig het eerste-klas- porto gaan voldoen. Het briefporto kan dan beslist omlaag door het grotere aanbod van spoedeisende stukken. En de kritiek op de vertragingen bij spoed eisende drukwerken verstomt gelijk. Wie zuinig wil zijn, accepteert immers bij voorbaat de mogelijk latere bezorging? de metro af. Hij strooit achteloos met cijfers: 10 tot 12 seconden mogen we stoppen op elk van de vijf tussenstati ons; 314 mensen mag ik meenemen, waarvan er 74 kunnen zitten. Als we met vier treinstellen aaneengekoppeld rijden, passen we precies langs een perron van 120 meter, want één stel is 28 meter lang. Het traject is 5 km, waarvan 1 kilometer onder de rivier, 8 a 9 meter onder N.A.P. Het tunnel gedeelte van de lijn is 2400 meter lang en bestaat uit 24 tunnelsegmenten. De oudste „Dit is zeker wel de modernste onder grondse van de wereld?" „Ja, maar er is toch gebruik gemaakt van veel ervaring bij andere, zoals die in Stockholm en die in Toronto". „Zijn er al veel plaatsen met een me tro?" „Teveel om hier allemaal op te som men. Tokio, Rome, Barcelona, Madrid, Moskou. Leningrad, Kiew, Milaan, Ber lijn, Hamburg, Parijs, Londen, New- York, San Francisco is bezig met de aanleg, en dan veel andere Amerikaan se steden". „Welke is de oudste?" „Dat is die van Londen. Daar begonnen ze al in 1861 met de aanleg en daar hebben ze nog gereden met stoomtrei nen. De mensen reden bij walmende olielampen in gesloten wagens zonder ramen door tunnels vol rookTot 1890 toe, want toen kwam de elektri sche tractie". „Gesloten wagens?" „"tja, ze dachten eerst: onder de grond heb je geen ramen nodig. Maar al heel gauw moesten ze er toch ramen in ma ken, want de passagiers konden ner gens aan zien waar ze zaten. En 't geroep op de stations konden ze niet verstaan in de drukte". Haussmann „En na Londen kwam zeker Parijs?" Maar dat hebben we mis. Het was Boe dapest, dat vooraan ging op het con tinent, in 1896. „In Parijs wilden ze wel eerder, er is in 1835 al een plan ge maakt door die grote stadssaneerder Haussmann, maar het werd steeds uit gesteld. Pas met de wereldtentoonstelling van 1900 ging de eerste lijn open, daar." „Het zijn bijna allemaal steden die doorsneden worden door een rivier" c dekken we. „Ja meneer, dat is het hele eieren eten: met al die bruggen over het water werd de scheepvaart te veel gehinderd. Dus zochten de kooplui een betere weg en dat was die onder de rivier door. o zijn ze eigenlijk op het idee van een ondergrondse gekomen. En dat gaf ook in Rotterdam de doorslag. De scheep vaart en de handel moeten doorgaan en het verkeer moet doorgaan. Maar ja, nou hebben alweer duizenden mensen spijt dat het geen tramtunnel gewor den is en al die uitwaaierende tram lijnen in zuid zijn opgedoekt. En het kan nog tientallen jaren duren voor er voldoende ondergrondse lijnen zijn, of bovengrondse viaducten, om dat tram net te vervangen." Veilig De hel verlichte stations schuiven langs ons heen. Dan duiken we onder de Nieuwe Maas door. Snel mag het niet, we zien de wijzer niet hoger kruipen dan 40 km/u. Opeens gloort het dag licht in een muizengaatje aan het ein de van de tunnelbuis. Het gaatje wordt snel groter en opeens schieten we er door. We zijn in Rotterdam Zuid en klimmen het viaduct op. Nu zien we ook duidelijker de derde rail naast het spoor waarover wij rij den. Deze vervangt de bovenleiding. In de stations is hij ons niet opgevallen. „Dat komt, omdat hij daar juist aan de andere kant ligt, dus niet aan de per ronzijde. Als er iemand van de perrons afglipt, komt ie dus nieA zo snel op die stroomrail terecht," legt onze zegsman uit. Veiligheid voor alles dus. Ook de schuilsleuf is een uitvinding terwille van de grotere veiligheid. Personeel dat werkt aan de lijn, kan daarin wegdui ken als er onverwachts toch een trein aan komt. De ondergrondse stations zijn bovendien tegelijk gebouwd als schuilgelegenheid voor het geval van een oorlog. De gemeente heeft niets nagelaten, om de veiligheid voorop te stellen. „En als er iemand tussen de zelfslui- tende deuren raakt?" „Dan kan hij op een knop drukken er pal naast en dan stopt de trein en gaan de deuren weer open. Maar weest u maar niet bang, knellen kun je je niet." Hij brengt de trein tot stilstand via de zeven remstanden. „Twee minuten rust", zegt hij tevreden. We staan hoog boven het Zuidplein aan het eindstation waar op een ondernemende Rotterdammer optimistisch kalkte „Wordt vervolgd", log was gekomen. Zoekt u echt een fauteuil van deze tijd. met fantastisch zitcomfort uicgc- voerd met draaivoct of met vaste poten komt u dan eens kennismaken met onze kollcktie moderne meubelen ACHTERBERGH MEUBILERING yuuii;>l 10-13 - WlalraelS-n Ammfiut - Ttt'fx» (034?0)-lW Het merkwaardigste wat nu in Vietnam voorvalt, is de wederzijdse beperking van de oorlog zonder veel haken en ogen. En zonder dat men wederzijdse pogingen doet om het onderste uit de kan te krijgen. De Zuidvietnamese en Amerikaanse troepen die de lang belegerde mariniers- basis Khe San gingen ontzetten, ervoe ren dat de belegeraars bereidwillig de weg vrij lieten. De Noordvietnamezen die eerst een beetje sputterden dat president Johnson het bombarderen niet totaal staakte, zien zonder veel ophef ineens de nog te bombarderen zone terugge bracht tot de achttiende breedtegraad. Het is een vlotheid en een soepelheid over en weer die wel verrassend is na een oorlog die twintig jaar aan de gang is, dan weer wat feller, dan weer wat tcalmer. Problemen, die er in wezen niet zo heel veel toe doen, blijken vlot uit de weg geruimd te kunnen worden. Maar het zou teveel gevergd zijn om aan te ne men dat het zo door zal gaan. Waar De kwestie van de plaats voor een in leidend gesprek is nog niet zo'n moei lijke zaak en het heeft er niet de schijn van dat een der partijen er een moei lijke zaak van wenst te maken. De Noordvietnamese regering voelt het meest voor Pnom Penh in Cambodja. Een land dat min of meer tot de com munistische sfeer behoort. Het bezwaar van de V.S. is dat er geen Amerikaanse ambassade is en dat contacten van daar uit met Washington zo lastig zijn. Een vrij redelijke opmerking. En bovendien heeft Hanoi al laten weten dat een an dere plaats ook goed is. Genève dus maar De sfeer is daar wellicht het rus tigst en internationaal. Maar misschien valt de naam van Genève, waar al eens een vrijwel totaal mislukt akkoord over Vietnam gesloten werd, niet zo best in de kring der noordelijken. Maar ook de V.S. staan niet op Genève. Dat is de manier om het met elkaar eens te worden geen onwrikbare eisen stellen over zaken die niet wezen lijk belangrijk zijn. En dat is anders vaak de manier om eigenlijk niet ge wenste onderhandelingen te ruïneren. Saigon Dat alles wekt een zeker optimisme. Dat echter toch door wat voorzichtigheid ge temperd zal moeten worden. In de eer ste plaats komen er al spoedig twee heel wat problematischer aspecten aan de beurt. Noord-Vietnam en de V.S. willen dan eindelijk wel praten, maar er is ook nog zoiets als de Zuidvietnamese rege ring van president Van Thieu en er is ook nog het Nationaal Bevrijdingsfront N L.F. oftewel de Vietcong. Uit Saigon hoort men al ongeruste kre ten of de Amerikanen soms van plan zijn hun bondgenoot Zuid-Vietnam te verkopen. En er wordt al gesputterd te gen de idee dat er misschien wel eens een coalitie met de Vietcong zou kun nen komen. En aan de andere kant is het nog de vraag of de strijdende Viet cong het onderhandelen helemaal wenst over te laten aan de in naam niet strij dende Noordvietnamezen. En er zijn nog andere factoren. Is Mao wel zo gelukkig met de vredesouvertu- res En Moskou Russische diplomaten zeiden na John- sons televisierede over het gedeeltelijk staken der bombardementen nog, dat dit tot niets kon leiden omdat de bombar- dementsvluchten niet geheel en onvoor waardelijk ophielden. Het heeft er de schijn van of Hanoi in deze helemaal zijn eigen weg gaat tot verrassing van Russen en Chinezen beide. Moskou zal er waarschijnlijk geen be zwaar tegen hebben voor een vreed zame verrassing te worden gesteld. Maar hoe reageert Peking? Ten slotte is China in een positie om al het dat nodig acht zware druk op Hanoi uit te oefenen. De eerste horden op de hindernisbaan naar vrede in Vietnam worden opval lend vlot genomen. Maar de moeilijkste barrières moeten nog komen. KERKSTRAAT 3 SOEST TELEFOON 02155-2030 Met stijgende verbazing beluisterden we op eerste paasdag een radio-uitzending, waarin jongeren de gelegenheid kregen plannen te opperen om iets te onderne men tegen het neo-fascisme in Neder land. Iemand wilde het gehele Neder landse produktieproces laten saboteren. Een ander „zou het verd.leuk vin den" als bij de vestigingen van een Ne derlands dagblad molotow-cocktails naar binnen werden gegooid. En dergelijke taal komt dan door de luidsprekers in de oren van allerlei onmondige en on verantwoordelijke lieden. Nu wisten wij nog niet, dat het hele Nederlandse produktieproces in handen van neo-fascisten is en ook niet, dat het stilleggen of vertragen van de produktie een verstandige maatregel is voor onze economie, resp. voor de werkgelegen heid en het inkomen van onze arbei ders. Maar wij begrijpen wel, dat mo lotow-cocktails gevaarlijk speeltuig zijn en dat zij mensenlevens in gevaar kun nen brengen. De aanslag op de Duitse student Rudi Dutschke kan bij de Nederlandse anar chisten natuurlijk anarchistische wraak gevoelens oproepen, maar laten wij die opruiende kreten asjeblieft niet als een nieuw evangelie door onze omroep laten uitbazuinen. We bevinden ons in een kamer waar, op het eerste gezicht, menig ter goede trouw zijnde huisvrouw wel eens graag „de rommel" bij elkaar zou willen pak ken en aan de vuilnisman meegeven. Een verschijnsel dat al heel wat huise lijke twisten in de loop der tijd heeft doen ontstaan. De „rommel" in dit /er- trek bestaat uit een grote verzameling van de meest uiteenlopende scherven, stukken hout, beschadigde potjes en aan de muur gehangen roestige en puntige stukken metaal, niet in al te beste toe stand, voor een leek althans. Maar we staan tegenover een verzame ling oudheidkundige voorwerpen, geen antieke stukken van onschatbare waar de, maar gebruiksvoorwerpen, gebruikt door mensen in tijden die we alleen in onze geschiedenisboeken terugvinden. De trotse eigenaar ervan is de heer H. Verhoorn, een enthousiast amateur-ar cheoloog, die bereidwillig vertelt hoe hij tot deze liefhebberij kwam. Opgravingen onder het wegdek Waar komen al deze voorwerpen van daan? „Heel verschillend. De eerste potjes, min of meer gaaf bewaard kwa men tevoorschijn toen ik eens een kijk je nam bij een straat waarvan het weg dek werd opgebroken. Ik kwam juist op het moment dat arbeiders allerlei scherven en botten vonden. Toen gaf de opzichter het teken dat ze niet ver der moesten gaan, omdat hij al eens meer had meegemaakt dat er op zo'n manier soms waardevolle dingen uit het verleden tevoorschijn komen. Er kwam toen onder meer een helemaal gave kan tevoorschijn, van aardewerk, die in een museum is terecht gekomen. Maar ik kon toch wat aardige dingen, schreven en bijna onbeschadigde potjes bemachtigen. Zo werd mijn belangstel ling gewekt. Ik begon er wat over te lezen en knipsels en boeken te verza melen". De heer Verhoorn laat enkel dikke plakboeken zien waarin allerlei wetenschappelijke artikelen en krante knipsels een plaatsje hebben gevonden. „Ik ben ook eens mee geweest met een stel duikers die even buiten het eiland Texel een poging wilden doen een wrak dat daar ligt, te onderzoeken. Later kreeg ik toen een paar van deze voorwerpen, potjes en een soort mes, die in de nabijheid van het wrak waren opgedoken. Allemaal gebruiksvoorwer pen uit andere tijden, stille getuigen eigenlijk." Momentopname Wat trekt hem zo aan in deze hobby? „Tja, ik geef toe dat wat U hier ziet natuurlijk weinig sensationeel is. Voor de echte archeologen heeft dit ook niet veel waarde, maar daar gaat het ook niet om. Ik realiseer me dat al deze dingen normaal gebruikt werden door mensen die eens geleefd hebben, in de middeleeuwen vaak. Dit is wat zij ach tergelaten hebben. Veel mooier is het natuurlijk als eens een hele stad of een vergaan schip weer daglicht gaan zien. Bijvoorbeeld toen Pompei werd opgegraven. Toen het helemaal bedolven werd onder de lava was dat voor hen een verschrik kelijke ramp, maar voor ons was het eigenlijk geweldig, want omdat die stad van het ere moment op het andere werd geconserveerd, konden archeolo gen later precies vaststellen hoe die mensen nu geleefd hebben. Meestal is dat heel moeilijk. Oude geschriften en boeken vertellen niet zo erg veel. Om de dag? Zelfs de eetgewoonten uit de middel eeuwen zijn nogal geheimzinnig. Som mige deskundigen menen dat de men sen niet zoals wij enkele keren per dag aten, maar om de paar dagen een enor me hoeveelheid voedsel aten, en daar dan een tijd op teerden. Zo zijn er meer punten waarover we nog altijd in het duister tasten, en die soms VENDA REPEN De fijnste chocolade in melk en melkhazelnoot. bundel a 9 stuks FRUIT MIXED Een assortiment van de fijnste Gilda drups. - Nu extra voordelig. zak a 250 gram VENDA SPRITS Heerlijke brosse sprits 10 spritsen in één pak. Nu 2 pakken VROOM DREESMANN duidelijk worden door toevallige vond sten, als eens ergens gegeraven moet worden. De geschiedenis van oude kloosters, kas telen en versterkte huizen is vaak ook heel moeilijk na te gaan, omdat er wei nig of geen geschriften over zijn, of ta melijk onbetrouwbare." Er wordt toch ook wel eens een schip gevonden? „Ja, en daar zijn allerlei ro mantische verhalen aan verbonden, zo dat dergelijke dingen veel meer in het nieuws komen. Meestal is er dan sprake van een goudschat in een schip dat op een bepaalde plaats in de zee of oceaan moet zijn vergaan en dat men wil op graven. Maar dat valt meestal erg te gen. De Vasa In onze IJsselmeerpolders zijn heel wat scheepswrakken gevonden die inzicht verschaften in de leefgewoonten en om standigheden van Nederlanders die in vervlogen tijden over de Zuiderzee voe ren. In 1961 werd er een schip in de haven van Stockholm omhooggehaald, de „Vasa", dat in 1628 was vergaan. Een heleboel gegevens uit de leefwijzen. van de zeventiende eeuw werden door Serooskerken bijvoorbeeld die vondst precies vastgesteld. Maar het is heel moeilijk om het zoe ken naar zo'n schip succesvol te maken. Eerst moet de juiste ligging worden vastgesteld, en het uitzicht daar op de zeebodem is vaak heel slecht. De stro ming of de diepte en de lage tempera tuur zorgen er dikwijls voor dat de duikers maar kort onder water kunnen blijven en die omstandigheden maken het ontzettend moeilijk om resultaten te bereiken. De laatste tijd zijn er nieuwe technie ken ontwikkeld waardoor het gemakke lijker wordt. Men verwacht veel van wrakken die voor de kust van Corn- wall liggen, bij Engeland. Er moeten daar mischien wel 600 wrakken liggen, die heel waardevol kunnen zijn." Romeinse tijd Uit welke tijd stammen uw gevonden voorwerpen? „Dat is erg verschillend. Uit de zes- t'>~>de eeuw en de zeventiende is veel bekend, en uit zuidelijker streken wor den soms resultaten gemeld. Op de bo dem van de Middellandse Zee worden nog regelmatig marmeren zuilen ge vonden uit Romeinse schepen die ma terieel voor tempels vervoerden en soms ook hele beelden, van steen of brons. Ook gedeelten daarvan. De zeebodem is een archeologisch nog bijna onontgonnen terrein waar nog heel veel gevonden zal worden. Maar het zal nog lang duren voor men de ge hele geschiedenis juist zal kunnen re construeren, waarschijnlijk nooit. En zo lang er mensen zijn die de moeite ne men om er naar te zoeken zullen er vondsten gedaan worden, vaak op de meest onverwachte plaatsen". Daar zou U zeker graag bij willen zijn? „Ach, dat kan toch niet. Mijn liefheb berij heeft alleen waarde voor mijzelf. Wat ik heb is niet belangrijk, maar wie weet vind ik toch nog eens op een goe de keer iets wat van belang is, dat zou erg fijn zijn." We namen afscheid met de wens dat de heer Verhoorn nog eens een flinke vond9t zou mogen doen, zoals die bij Binnenkort zullen weer tienduizenden Nederlanders de landsgrenzen overtrekken en uitzwermen over het gehele Europese continent om enkele weken onbekom merd van hun vakantie te genieten. Zjj zullen er nauwelijks bij stilstaan, dat hun grootouders nooit vakantie hebben gekend en dat de wettelijke regeling van va kantie met behoud van loon nog maar van zeer recente datum is. Hoewel het college van ryksbemiddelaars reeds in 1952 richtlijnen met betrek king tot de regeling van vakanties vaststelde, kwam de „vakantiewei" er pas twee jaar geleden, op 14 juli 1966. Dankzij deze wet, die leidde tot een wijziging van het burgerlijk wetboek (wet op de arbeidsovereenkomst), is nu aan iedere werknemer een recht op vakantie met behoud van loon is toegekend. Natuurlijk was ook vóór juli 1966 de vakantie al een vrij algemeen verwor ven goed. Vooral in de collectieve ar beidsovereenkomsten kwamen bepalin gen betreffende vakantierechten vrijwel steeds voor en door het vaststellen van bindende regelingen van lonen en an dere arbeidsvoorwaarden door het col lege van rijksbemiddelaars konden steeds meer werknemers recht op va kantie doen gelden. Maar er bleef altijd een niet onbelang rijke minderheid over, die niet onder de werkingssfeer van deze regelingen viel. Zo werd in 1962 nog een minimum va kantieregeling vastgesteld, die evenwel slechts gold voor werknemers die vóe len onder het buitengewoon besluit ar beidsverhoudingen 1945. Onder deze re geling vielen bepaalde groepen van werknemers echter niet. Met name vrou welijke werknemers, die huishoudelijke taken van particulieren verrichtten, kon den aan dit besluit generlei recht ont lenen. Wel konden ze natuurlijk bij hun werkgever een vakantie bedingen, maar in de praktijk kwam daar vaak niet veel van terecht. Wanneer de werkge ver hun toch vakantie gaf, werd het loon meestal niet doorbetaald en geen enkele wet, die de werkgever dat kon verhinderen. Maar sinds 1966 is het huishoudelijk personeel niet meer aangewezen op de goodwill van de werkgever. Ook deze werknemers hebben nu recht op een mi nimum vakantie met behoud van loon. Minimumregeling De wet van juli 1966 bepaalt, dat de werkgever verplicht is om de werkne mer over elk jaar, dat de dienstbetrek king heeft geduurd, vakantie te verle nen. In de wet is een minimum vakan tieregeling bepaald, de werkgever mag natuurlijk meer geven, hetgeen door gaans ook wel gebeurt. Hij is evenwel verplicht zijn werknemer in elk geval een vakantie te verlenen die ten minste tweemaal het aantal arbeidsdagen per week bedraagt. De werknemer behoudt dan zijn aanspraak op loon. Voor jeugdige arbeiders, die op 1 mei nog geen 18 jaar zijn, moet de duur van de vakantie tenminste driemaal het bedongen aantal arbeidsdagen per week bedragen. Wij wijzen hier nog eens uit drukkelijk op, want vooral het jeugdige winkelpersoneel wordt nogal eens „ver geten" en de ouders van deze kinderen weten vaak niet dat hun kroost recht heeft op drie weken betaalde vakantie. Vakantie-aanspraak blijft behouden over ziekte- en ongevalsdagen over een tijd vak van ten hoogste een jaar, tenzij de ziekte of het ongeval door eigen opzet is veroorzaakt. Wanneer een werknemer dus twaalf maanden ziek is, dan mag hij toch zijn vakantie over dat jaar ach teraf opnemen. De werkgever mag hem die niet weigeren en is verplicht het loon door te betalen. Aanspraak blqft Vakantie-aanspraak blijft ook behouden voor vrouwelijke werknemers die de be dongen arbeid niet kunnen verrichten wegens zwangerschap of bevalling. Dienstplichtigen, die voor herhalings oefeningen moeten opkomen, behouden eveneens aanspraak op vakantie. Jeugdige werknemers behouden hun aanspraak op vakantie over de tijd die zij besteden aan het volgen van be roepsonderwijs, waartoe zij volgens de wet door hun werkgever in de gele genheid moeten worden gesteld. De werkgever moet het tijdstip van be gin en einde van de vakantie in over leg met de werknemer vaststellen. Wan neer de werkgever later verandering mocht aanbrengen in dit tijdvak, dan dient hij de schade, die de werknemer hierdoor eventueel lijdt, te vergoeden. Bij het beëindigen van een dienstbe trekking kan een werknemer nog vaak recht op enkele dagen vakantie doen gelden. De wet bepaalt dat de werkne mer dan aanspraak kan maken op een uitkering in geld tot een bedrag van het loon over een tijdvak gelijk aan die vakantie. De vakantiebijslag, die momenteel mees tal 6°'o bedraagt, is niet in deze vakan- tiewet opgenomen. Deze materie hoort ook eigenlijk niet in het burgerlijk wet boek thuis, maar kan beter worden op genomen in een wettelijke regeling van het minimumloon. Dat zal binnen af zienbare tijd wel gebeuren. Amalïalaan 19-21 Telefoon 02154-2323 De „wereldhandelsconferentie" is mis lukt. Dat kon overigens een kind uitre kenen. Er was geen sprake in New- Delhi van handelsproblemen maar van verdelingsproblematiek ten behoeve van de ontwikkelingslanden. Die wilden ge zamenlijk allerlei concessies afdwingen aan de „rijke" landen, liefst op lange termijn en op zodanige schaal dat de westerse economie bewust allerlei zich zelf schadende posten zou aanvaarden. Daarvoor hebben de westerse landen gepast en dat is uit economisch oogpunt heel begrijpelijk. Ondanks alle research is er nog geen land dat het economisch leven kan be heersen. Er blijven hausses en depres sies, al zijn zij minder geaccentueerd dan vroeger. In zo'n klimaat kan men zich niet binden tot afspraken op Jange termijn, die sterke landen een enorm economische verzwakking zouden kun nen bezorgen. Daarom deed men ook vage toezeggingen aan de arme landen. Men heeft dit heus wel van tevoren ge weten. De grote landen wilden niet voor lange tijd economisch over de brug ko men. Dat zou de politieke dood van een aantal regeringen kunnen betekenen en de dood komt steeds te vroeg. Nederland heeft uit New-Delhi twee les sen kunnen trekken. In de eerste plaats lopen wij vooraan in het verschaffen van ontwikkelingshulp en daarom kan men voorlopig wel ophouden met het organiseren van demonstraties voor dit doel. Het is jammer van de kosten en de tijd. In de tweede plaats zijn er zo veel mensen in Nederland, naar New- Delhi geweest om hun licht op te steken dat hiermee nog eens weer de ineffi- ciëncy en de spilzucht in onze gemeen schap is geëxposeerd. Uit het opgesto ken licht mogen wij dan de hoop koes teren dat men geleerd heeft op te hou den de ontwikkelingshulp te maken tot een hoeksteen van de Nederlandse poli tiek. Het is beter en duidelijker om met concrete plannen tot hulp te komen. Wij willen heus ook wel vrijwillig offe ren als wij maar weten waarvoor. Dat heeft de actie „Kom over de brug" dui delijk bewezen. Voor Nederland een sie raad en voor onze politici een les om over na te denken terwijl zij uitrusten van hun reis naar het Verre Oosten.

Soester Courant | 1968 | | pagina 15