(§eluk op 't i£^oo Telefoonnummer ziekenauto 5980 HET DEMONSTRATIE- SPEL V.V.V.-nieuws Het oog gericht op geweld Soest kent vele uitersten Jongeman verduisterde 100,- Mooie opdracht Vrijdag 19 april 1968 17c jaargang no. :JG Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bnrean voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a. Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Collecte Astma Fonds Dronken automobilist ramde geparkeerde auto Branden tijdens Paasweekeinde richtten voor duizenden guldens schade aan Brandstichtingen Automobielbedrijf Kuyer houdt Citroën-voorjaarsshow Kostbare kraanvogel verdwenen Soester r.k. jongeren sluiten serie gespreks- vonden af met weekend Soestenaar wilde bejaarde Hilversummer beroven De vrije paasdagen zijn ook in ons land door een aantal jongeren weer benut om demonstraties te houden. Er werd gedemonstreerd tegen het lidmc-itschap van de N.A.V.O. en tegelijk natuurlijk tegen Amerika en zowaar ook vanwege de aanslag op de Duitse radikaal Dutsch- ke. Wat wij hier nu te maken hebben met en zouden kunnen doen tegen een aan slag op Dutschke is ons niet duidelijk. Het bewijst alleen, dat enige jongeren iedere tegen links gerichte aanleiding aangrijpen o.n te demonstreren, gewoon om het demonstreren alleen. Het-elfde geldt ook ten aanzien van ons lidmaat schap van de N.A.V.O., waar een grote meerderheid van het Nederlandse volk zich vóór heeft verklaard, omdat men het nog altijd blijft zien als de enige mogelijkheid tot militaire en politieke beveiliging van Nederland. Maar een groep jongeren blijft maar gelegenheden zoeken om te demonstre ren en altijd zijn die demonstraties ge richt tegen het politieke klimaat of po litieke daden van de westerse democra tie. Dat moet toch te denken geven uit wel ke hoek deze demonstratiewind waait. Des te ernstiger is het, dat democra tisch georganiseerde studenten zich voor di karretje laten spannen en er de hoogste toon bij voeren. Men zou toch juist van studerenden mogen verwach ten, dat zij niet loze leuzen aanheffen, maar zich ook rekenschap geven van de gevolgen wanneer het in die leuzen geëiste ook eens werkelijkheid zou wor den. Opmerkelijk is het, dat al die jongeren tégen iets demonstreren, maar niet met positief gerichte leuzen weten te komen. Het is en blijft altijd veel geschreeuw en weinig wol. We besteden feitelijk teveel aandacht aan al die demonstraties, die toch het zout in de pap niet waard zijn. Niet waard omdat er niets positiefs uit kan voort komen, omdat men niet redeneert van uit een positief gerichte kritische ge dachte. Men maakt marsen, schrijft leu zen, schreeuwt en haalt wat baldadig heden uit. zoals studenten in de groen tijd gewoon zijn. Het is bovendien een handjevol wat zo graag wil demonstre ren, maar ze krijgen op de t.v. en in de kranten een aandacht waardoor het lijkt alsof er heel wat aan de hand is. Dat het slechts heel weinig om het lijf heeft blijkt wel als een televisierepor ter zo'n demonstrerende jongere naar de bedoelingen vraagt. Het antwoord is dan zo onbenullig, dat ieder er de schou ders over ophaalt en het maar als kin derspel beschouwt. Wat het feitelijk ook is. Doch het gebeurt in het openbaar en daarom wordt er door de nieuws media aandacht aan besteed, waardoor het helaas allemaal belangrijker lijkt dan het in wezen is. Wanneer de speeltijd van deze jongens en meisjes voorbij is en zij straks staan voor het verwerven van een positie in de maatschappij, is in de meeste ge vallen ook hun „verontrustheid" wel over. Dat zij zich nu tot al die holle leuzen laten verleiden, bewijst echter, dat er van communistisch-revolutionai- re kant voortdurend gewerkt wordt om de zekerheid van ons politieke bestel en onze geëigende waarden te ondermijnen. Veelal onbewust laten de meesten van de demonstranten zich daartoe verlei den, vermoedelijk niet beseffend dat zij zich als een werktuig laten gebruiken voor ondergrondse praktijken, die hun eiger wel en wee bedreigen. Het is de kracht van de democratie dat zij dit alles kan toelaten, maar er schuilt tevens een groot gevaar voor die demo cratie in. En men mocht wensen, dat al die marcherende en schreeuwende jon geren dat eens beter beseften, dat zij zeker niet gebaat zijn bij een bescher ming, volgens Moskous of Pekings of Cubaans recept. Voorjaar! Bollen! Keukenhof! We kunnen er heen met de bussen van de firma Tensen. De data zijn vrijdag 19 april, zondag 21 april, (woensdag 24 april, vrijdag 26 april, zaterdag 27 april, tevens bloemen corso en tenslotte nog op donderdag 2 mei. Het vertrekuur vanaf ons V.V.V.-kan toor is 9.05 uur, uitgezonderd op zater dag 27 mei, de dag van het bloemen corso. Op deze dag is het vertrek een uurtje vroeger, dus om 8.05 uur. U kunt voor alle tochten boeken op ons kantoor. Ieder jaar zijn de kleurrijke bollen-ta- pijten weer een belevenis, niet alleen voor de buitenlanders. Wie het lente feest wil meevieren, maakt een dagje vrij voor Keukenhof! Wij wensen alle deelnemers een goede rit en een fijne dag! V.V.V. Ameland heeft een uitgebreide informatie-courant uitgegeven, die U alles over dit eiland van „rust, ruimte en vrijheid" vertelt. Het blad vraagt slechts een kleine vergoeding van U, n.1. 0,50. Voor vrienden van de Wad deneilanden is deze goede informatie bron zeker van belang. Ook Terschelling bleef niet achter. Wij kregen de nieuwe adressenlijst van ho tels, pensions, zomerhuizen, gem. ka mers en campings. Over de vertrekuren der boot verbindin gen verstrekken wij U gaarne, ook tele fonisch, de gewenste inlichtingen. Na dc aanslag op Rudi Dutschke in Berlijn is een golf van geweld over Duitsland gespoeld die - al was de aan vang veel minder - grote overeenkomst vertoont met de reacties in de V.S. na de moord op ds. Martin Luther King. Het zou gevaarlijk zijn de parallel te ver door te trekken, maar onmisken baar is de filosofie dezelfde. Zomin als zeer vele Amerikaanse negers geloven vele Duitse jongeren dat het mogelijk is maatschappelijke veranderingen tot stand te brengen zonder geweld. Ge weld dat weinig ander doel kan heb ben dan het inboezemen van angst. In de V.S. bij de blanke „etablishment" die veel belooft maar weinig doet om de feitelijke rechtsongelijkheid op te hef fen, b.v. Duitsland evenzeer bij de ge vestigde burgerij die naar de smaak van vele jongeren teveel tolereert dat de jonge democratie wordt ondermijnd. Vandaar ook dat de woede van Dutsch- kes aanhang zich richtte op het kranten concern van Axel Caecar Springer die vooral in zijn Bild Zeitung inderdaad vrij heftig? kritiek leverde op de ultra linkse Dutschke en tegen de S.D.S., de sociaal-democratische studenten bond. De viaag blijft hierbij of de invloed van deze Springer-bladen werkelijk zo groot is. Waarschijnlijk niet. Het is de eigenschap van dit soort bladen meer dat ze hun lezers niets aanpraten zo zeer dan wel inhaken op de al levende sentimenten. En Duitsers hebben mis schien wel een behoefte aan een zon debok te kunnen haten. Uiteraard een ter linkerzijde en dan is de S.D.S. zeer geschikt. Die was zelfs de socialistische partij S.P.D. te links. Om van Dutsch- kes anarchistische redevoeringen nog maar te zwijgen. Dat wil niet zeggen dat wat Dutschke en de S.D.S. zeggen allemaal onzin is. Zij maken zich er ongerust over dat 22 jaar na het eind van de oorlog nog steeds meer lieden met een nazi-verle den hoge posten bekleden. Kort na het eind van de oorlog was dit onvermij delijk: wie anders was beschikbaar? Doch intussen is er een legioen jonge Duitsers dat vrij is van nazi-smetten, maar desondanks - of wellicht daarom? - niet aan bod komt. En de S.D.S. wan trouwt dit des te meer omdat juist nu groeperingen met nazi-ideeën, zoals de N.P.D., aan de stembus succes blijken te oogsten. Ze zien ook hoe „Notstands- gesetze" ingediend worden, wetten die het een regering mogelijk maken de hele democratie af te schaffen - tijde lijk, maar hoe tijdelijk? Het merkwaardige is dat de idealen van S.D.S. en Dutschke (die zeker niet als de leider mag worden gezien, maar wel als een zelfstandig denker met grote invloed in S.D.S.-kringen) sterk over eenstemmen met die van de studenten in Praag. Die hebben intuusen veel be reikt - en wel volkomen geweldloos. Dat lijkt een bewijs voor de overtui ging van King, Gandhi en anderen dat het mogelijk is een maatschappij te veranderen door geweldloosheid. Maar dat hangt dan zeker wel van die maat schappij af. De Duitse maatschappij is er misschien minder geschikt voor. Niet alleen in Springers kranten maar ook in de uitin gen van de overheid en overheidjes en in de partijen had men weinig meer dan verachting over voor die onaange name studenten met hun verlangens om de maatschappij te veranderen (tussen haakjes niet alleen studenten maar een uitgebreidere groep die zichzelf liever de „buitenparlementaire oppositie" noemt). De minachting van een over heid om rekening te houden met wat leeft in een natie heeft tot de Duitse uitbarsting geleid, meer nog dan de schoten van een getroubleerde jonge man. Voor het overige: dat geweld heeft ook weinig zin. De historie leert evenzeer dat met geweld toch nooit bereikt wordt wat geweldloos niet te verwezenlijken was. En dat is niet alleen een Duits probleem. KANTMAN. Afgelopen zaterdag vervoegde zich in de winkel van de heer F. V. in Soest een jongeman, die de wens te kennen gaf, een lege doos te willen hebben. De winkelier spoedde zich naar zijn maga zijn achte- de winkel, van welke gele genheid de jongeman gebruik maakte om een bankbiljet van honderd gulden uit de kassa te halen. De winkelier merkte de diefstal overigens pas, toen de jongen al met de lege doos (en het geld) was vertrokken. De lege doos is (op de Leuvelweg) teruggevonden, de jongeman nog niet. Door liet Bouwfonds Ned. Gemeenten is aan het Aannemings- en Bouwbedrijf H. W. van Asch N.V. Stroombouw, Bos straat 12 te Soest, opgedragen het bou wen van 96 woningen te Amersfoort, 109 woningen te Vleuten, 23 woningen te Austerlitz, 24 woningen te Driebergen en 20 woningen te Vleuten, tot een be drag van ƒ9.140.000,—. Verder kreeg genoemde firma opdracht tot het bouwen van eet. school in Soest en enige kleine objecten tot een bedrag van pl.m. 1.000.000,—. Ikon. Ned. Ver. E.H.B.O., afd. Soest Woensdagavond werd in liet Slads- cn Academisch ziekenhuis in Utrecht het tweede Nederlandse prinsessenkind geboren. Deze zoon van Prinses Margriet en mr. Pieter van Vollen- hoven. waarvan de naam bij het ter perse gaan van de cou rant door de Rijks Voorlichtingsdienst nog niet bekend was gemaakt, vormt nu samen met Prins Willem-Alexander het eerste mannelijke Oranje-duo in zeer lange tijd. SOESTER OURANT Abonn. p. kwart, 3,25, per post 4,25. Verschijnt Iedere dinsdag cn vrijdag De 21-jarige sorteerder J. v. d. B. uit Soest heeft zondag in Hilversum een vergeefse poging gedaan om een 72- jarige inwoner van de radiostad van zijn geld te beroven. Onder het uiten van dreigende klanken eisten de 21- jarige Soestenaar en zijn 17-jarige Hil- versumse kornuit het geld van de man. Toevallig werd het gebeuren door en kele omwonenden gadegeslagen, waar door de beide boosdoeners even later gegrepen konden worden. Een hunner heeft nog getracht, door een valse naam op te geven, zich aan justitiële vervolging te onttrekken. Bij nader onderzoek bleken de knapen in de naaste omgeving ook door een brie venbus hun behoefte te hebben gedaan. Uit een café in het centrum van Hil versum hadden zij bovendien een bil jartbal gestolen. Zij hebben de verdere nacht in het Hil- versumse politiebureau mogen door brengen. Aran 22 tot en met 27 april wordt ook in Soest gecollecteerd voor het Nederlands Astma Fonds. Het is voor het eerst in de nog maar zes-jarige collectegeschie denis van de astmabestrijding, dat de jaarlijkse inzameling in het voorjaar kan plaatsvinden. De oorzaak ingrij pende verschuivingen op het Landelijk Collectenplan, dat de plaats van iedere natiqnaal collecterende organisatie aan wijst. De collecteperiode is veranderd; de noodzaak om astma doeltreffend en met aller inzet te bestrijden is niet veran derd. Integendeel. Steeds duidelijker blijkt, dat er nog een lange en kostbare weg moet worden afgelegd om de nood de ademnood van de vele hon derdduizenden Nederlanders, die lijden aan astmatische aandoeningen, te ver lichten. Het Nederlands Astma Fonds hoopt dit jaar zeker 900.000 gulden te besteden aan directe hulp èn aan onder zoek. Straks gaan de lijsten of bussen weer rond. Voor Soest-Zuid zijn nog enkele collec tanten nodig. Verzoeke aanmelding bij mevr. Van Weering, Heideweg 80, tel. 2163. De vijand is onder ons, dat geldt nu zo goed als in de jaren vóór 1940. He laas wordt dat thans te weiing beseft en juist het minst door een aantal stu derenden, die het willen doen voorko men alsof ze de politieke wijsheid al in pacht hebben, doch alleen een bui tenkant zien en niet verder kijken dan hun neus lang is. Laten we ze toch niet te serieus nemen. Het is niets meer dan een drang zich te laten gelden. Op de Molenstraat is zaterdag de auto van de heer W. H. uit de Molenstraat door een dronken automobilist aangere den. Het gebeurde omstreeks half twee 's nachts. De 28-jarige F. W. C. van N. uit Soest zag de geparkeerde auto ken nelijk niet staan en botste er met flinke snelheid tegen aan. De auto schoot het voetpad over en kwam tenslotte tegen een tuinhek tot stilstand. De dronken automobilist is ter ontnuch tering ingesloten en de volgende mor gen zonder rijbewijs en auto naar huis gezonden. C Diverse branden op verschillende plaat sen in Soest en Soesterberg hebben tij dens het Paasweekeinde en vlak ervoor voor verscheidene duizenden guldens schade aangericht. De meeste schade werd veroorzaakt door een tweetal branden in Soester berg. Bij de firma Cirkel aldaar raakte door nog onbekende oorzaak een houten keet in brand. Toen de brandweer ar riveerde, was de keet al grotendeels uitgebrand. Het vuur werd verder door het personeel van het bedrijf bestreden. De schade wordt hier geraamd op twee duizend gulden. Aan de Postweg in Soesterberg ont stond brand in een spuitcabine van de staalmeubelfabriek van Krok en Jansen. De cabine en een aanzuiginstallatie gin gen verloren. De schade wordt geschat op ongeveer 2500,Omtrent de oor zaak van de brand tast men nog in het duister. Bos- en heidebranden hebben gewoed bij het militaire kamp Zeist, op de landgoederen van de heren Insinger, Blom en bij de Eweijckshoeve. Spelen met vuur is hier vermoedelijk de oor zaak geweest. De branden zijn door de brandweerkorpsen van Soest en Zeist en door het publiek gedoofd. Deze week zijn op twee plaatsen in Soest weer brandjes ontstaan door het spelen met vuur. Op de Oranjelaan had een 8-jarig jongetje een ligusterhaag voor perceel 40 in brand gestoken, na dat hij van een 5-jarig vriendje lucifers had gekregen. De brandweer heeft het vuur gedoofd. De ouders zullen de schade vergoeden. Achter het witte huis aan de Birkstraat ging 20 vierkante meter bo~ verloren. Omdat het vuur tijdig werd ontdekt, kon uitbreiding worden voorkomen. Ook hier was src- len met lucifers de vermoedelijke oor zaak. Automobielbedrijf Kuyer, sinds een half jaar gevestigd aan de Korte Brinkweg 36, houdt vrijdag van 14-22 uur, zater dag van 10-18 en zondag a.s. van 14 uur tot 18 uur een grote voorjaars show, waarop zij alle Citroen-modellen zal tonen. In de tot een fraaie showroom omgeto verde werkplaats, en op het terrein voor de werkplaats zullen alle model len volledig tot hun recht kunnen ko men. Van „lelijke eend" tot „bestelwagen" zullen op die dagen door belangstellen den van onder en van boven kunnen worden bekeken. Dinsdag is bij de firma v. d. Brink aan der Den Bliecklaan een kostbare kraan vogel verdwenen. Het gekortwiekte dier kan niet vliegen en is dus weggelopen. Het signalement van de vogel luidt: lange witte nek en grijze vedervacht. V'èmneer men het dier aantreft, gelieve men de eigenaar te bellen, telefoon 2844 inl Soest. De waarde van de vogel be draagt ongeveer vijfhonderd gulden. De gespreksavonden voor de R.K. Wer kende jeugd van 15, 16 en 17 jaar, die gehouden werden van 1 tot en met 6 april j.l„ zijn een groot succes gewor den. De ruim 80 jongens en meisjes, die hebben meegedaan, kunnen terug zien op avonden tijdens welke op een zeer originele manier de hedendaagse problemen naar voren werden gebracht, met de hulp van o.a. een echtpaar, oudere jongens en meisjes en een oude re dame en heer. Dikwijls ontwikkelden zich discussies, welke onder leiding van Pater De Kort zeer interessant verlie pen en waarvan de meeste deelnemers niet alleen genoten, doch ook wat op staken. Na een gezamenlijke Euchari stieviering werden deze avonden be sloten met een feesta\ nd in de grote zaal van het St. Jozergebouw. Gedurende reeds een aantal weken heb ben ook de 18-jarigen in gespreksgroe pen gediscussieerd over diverse proble men, zij het dan in groepen bij diverse echtparen thuis. Als afsluiting van deze gespreksavon den zullen deze jongeren in een week end met elkaar praten en van gedach ten wisselen. Naar keuze kan men deel nemen aan een weekend in Harderwijk of in Soesterberg. Men komt op een zaterdagmiddag, om half drie, bij elkaar in Amersfoort of Harderwijk. In groepjes maakt men dan een voet tocht naar de Essenburgh in Harderwijk of het Kontakt der Kontinenten in Soesterberg. Tijdens deze voettocht zal een straat- enquete worden gehouden. Het thema ligt in het vlak van de ontwikkelings hulp met als leuzen: „Niets kan ons meer tegenhouden", „Je geld of je le ven", „Wat gaat mij dat aan". Bij het eindpunt zal men de meningen en ervaringen uitwisselen. Zondagmiddag, 1 uur, eindigen de weekends, welke worden gehouden op 27 en 28 april te Harderwijk en Soes terberg. 4 en 5 mei te Soesterberg. 11 en 12 mei te Harderwijk, 17 en 18 mei te Soesterberg. Terwijl in de Molenstraat het „oude" Soest nog rustig verder leeft, dc auto's niet razend snelle vaart voorbij vliegen over een modern, maar sterk aflopend weg dek, heeft men nog steeds geen kans gezien de „zijkanten" van deze weg van een passende straatbedekking te voorzien. Dat deze zandmassa bij zomerweer, en moddervlakte by regen, de bewoners een doorn in het oog is behoeft geen betoog. Vooral niet wanneer men op een andere plaats in de gemeente de bestrating van een doodlopende weg voor laat gaan bij deze dissonant in het Soester stratennet.

Soester Courant | 1968 | | pagina 1