H 11 11 i^uióter eren oeden Voetbalwedstrijden op t.v. Officiële mededelingen MENINGEN VAN LEZERS Hees-nieuws B.D.C.-nieuws HET IS NIET ALLES GOUD WAT ER BLINKT BEZETEN W ERELD oppenbrouwers WORDT KAMPEREN DUURDER MEER BELASTINGAFTREK VOOR SPAREN U kunt niet alles weten ln onze collectie BRILMONTUREN Fa. II. F. VOIGT Liesbeth List zingt liederen van Theodorakis Openhaar Kunstbezit-serie over ..Het geruchtmakende kunstwerk" JÏaI iScUoemaker Uw RECORDER staat klaar bil DE O0IJQEM Voorzichtig S.P.S.V. trakteerde 100 schakers op beschuit met muisjes Eiermarkt V.V.Z.Advendo begint twee uur vroeger 1 1 VRIJDAG 19 APRIL 1SG8 De komende weken kunnen verschil lende rechtstreekse reportages van voet balwedstrijden op de televisie worden verwacht. Woensdag 24 april zal de N.T.S. een rechtstreekse uitzending ver zorgen van de wedstrijd in de halve fi nale om de Europacup van landskam pioenen tussen Manchester United en Real Madrid. De wedstrijd, die in Man chester wordt gespeeld, zal door Her man Kuiphof van commentaar worden voorzien. Real Madrid zal het in ueze strijd zonder sterspeler Amancio moeten stellen. Hij is voor twee wedstrijden ge schorst. Ook de voetbalwedstrijd Polen- Nederland zal op 1 mei op de televisie te zien zijn. Commentator bij deze wedstrijd is Koen Verhoef. Op 18 mei zal zeer waarschijnlijk de Is er zeker een naar uw keus Burgem Grothestraat 30 Erkend zlekenfondsleverancier PLAN LANDELIJK GEBIED SOEST De burgemeester van Soest maakt be kend. dat het voornemen bestaat aan het bestuur van de sportvereniging V.V.Z. '49 p.a. Dorresteinweg 29, alhier, met toepassing van artikel 17 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening voor de tijd van 5 jaar vrijstelling te verle nen van de voorschriften van het be stemmingsplan „Plan Landelijk Ge bied Soest" i.v.m. de bouw van een clubgebouw op het perceel, gelegen aan de Ferdinand Huycklaan, kadastraal be kend gemeente Soest, sectie C, nrs. 2575-2584. Alvorens een definitieve beslissing te nemen worden de rechthebbenden op aangrenzende en nabij gelegen gronden in de gelegenheid gesteld binnen een termijn van veertien dagen na de dag tekening van deze bekendmaking hun eventuele bezwaren schriftelijk bij bur gemeester en wethouders in te dienen. De hierop betrekking hebbende stukken liggen gedurende diezelfde termijn ter gemeentesecretarie, afdeling I, ter in zage. Soest, 19 april 1968. De burgemeester van Soest, S. P. BENTINCK ONTEIGENING De burgemeester der gemeente Soest maakt bekend: le. dat, ter voldoening aan artikel 72a in verband met de ar tikelen 63 en 10 der onteigeningswet, een commissie uit gedeputeerde staten der provincie Utrecht, bijgestaan door de daartoe door het algemeen bestuur aa; gewezen deskundige en het hoofd van het bestuur der gemeente, in het gemeentehuis aldaar zitting zal houden de zesde mei 1968, te 11.00 uur, teneinde de bezwaren van belanghebbenden aan te horen tegen het plan van onteigening ten name van het rijk ten behoeve van de verbetering van de weg Baarn-Soest- Amersfoort (nr. lb van het Rijkswegen plan 1958), tussen km 36,700 en km 37,100, met bijkomende werken, in de gemeenten Baarn en Soest en nodigt belanghebbenden uit om hun bezwaren, ter Waalse en ure vermeld, mondeling of schriftelijk aan genoemde commissie mede te delen: 2e. dat de stukken, bedoeld in het eers te lid van artikel 12 der onteigenings wet ter inzage van een ieder worden nedergelegd ter secretarie der gemeente, van 22 april 1968 totdat de commissie haar werkzaamheden binnen de ge meente heeft volbracht: 3e. dat het uitgewerkte plan van het gehele werk, bedoeld in het laatste lid van artikel 12 van meergenoemde wet, voor een ieder ter inzage zal liggen ter secretarie der gemeente Soest totdat de commissie haar werkzaamheden heeft volbracht. Bezwaarschriften zijn vrijgesteld van het recht van zegel. Soest, 19 april 1968. De burgemeester voornoemd, S. P. BENTINCK WEDEROPBOUWWET Burgemeester en wethouders van Soest maken bekend, dat zij voornemens zijn om, als gevolg van daartoe gedane ver zoeken op grond van het bepaalde in artikel 20 van de Wederopbouwwet, vergunning te verlenen aan: a. de Gemeente Soest voor het bouwen van een openbare school voor lager on derwijs, op het perceel, gelegen aan De Smitsweg, kadastraal bekend gemeente Soest, sectie G, nummer 3889 enz., zulks in afwijking van het bestemmingsplan „Soest erveen". b. de Vereniging „De School met den Bijbel", p.a. Hellingweg 22 te Soest, voor het bouwen van een prot. chr. school voor lager onderwijs, op het per ceel, gelegen aan de Smitsweg, kada straal bekend gemeente Soest, sectie G, nummers 3822 en 4566 (ged.), zulks in afwijking van het bestemmingsplan „Soesterveen". c. de R.K. Stichting voor basis- en kleuteronderwijs, p.a. Steenhoffstraat 73 te Soest, voor het bouwen van een R.K. school voor lager onderwijs, op het per ceel, gelegen aan de Smitsweg, kada straal bekend gemeente Soest, sectie G, nummer 3816, zulks in afwijking van het bestemmingsplan „Soesterveen". Alvorens een definitieve beslissing te nemen stellen zij belanghebbenden in de gelegenheid om binnen een termijn van één week na de dagtekening van deze bekendmaking hun eventuele bezwaren schriftelijk bij hen in te dienen. De op de bouwaanvrage betrekking hebbende •tukken liggen gedurende diezelfde ter mijn ter gemeentesecretarie ter inzage. Soest, 19 april 1968. Engelse Cupfinal worden uitgezonden. De N.T.S. voert momenteel nog bespre kingen met de Europese Radio Unie over de uitzending van de finales in het toernooi voor landskampioenen en bekerwinnaars. De finale van de strijd om de Europa cup II (bekerwinnaars) zal op 23 mei in Rotterdam worden gespeeld. De N.T.S. zal waarschijnlijk worden verzocht om de Eurovisie-uitzending te verzorgen, ofschoon een dergelijk verzoek de N.T.S. nog niet heeft bereikt. Daarna moet de N.T.S. nog toestemming. van de K.N.V.B. krijgen om de finale in eigen land te mogen uitzenden. Omtrent de uitzending van de finale om de Europa cup I (landskampioenen), die 29 mei in Londen wordt gespeeld, wordt nog on derhandeld. Komende zondag is het precies een jaar geleden, dat in Griekenland door een staatsgreep een dictatoriaal regime aan de macht kwam. Ter gelegenheid daar van zendt de V.A.R.A.-radio zondag een programma uit, getiteld „Eenentwintig april 1967". In deze uitzending zingt de zangeres Liesbeth List de Mauthausen liederen van de Griekse componist Mi- kis Theodorakis, waarbij ze begeleid wordt door het trio Louis van Dijk. De liederen van Theodorakis worden afgewisseld met fragmenten uit Ed Hoorniks nieuwe boek „De overleven den". In dit boek zijn brieven gepubli ceerd, die werden geschreven in het concentratiekamp. De acteur Ton Lutz leest gede°lten uit deze brieven voor. Lennaert Nijgh vertaalde de gedichten van Theodorakis. De samenstelling en regie van dit her denkingsprogramma zijn in handen van Joop Koopman. Opvallend vaak ontstaan er de laatste tijd rellen en schandalen naar aanlei ding van kunstwerken. In primitieve culturen komt het weinig voor, hoewel ook daar kunstenaars soms niet worden „begrepen" en verontwaardiging wek ken omdat zij de gebaande wegen niet gaan. In de negentiende eeuw zijn schandalen over kunstwerken aan de orde van de dag. De Stichting Openbaar Kunstbezit gaat aan het verschijnsel van het gerucht rondom kunstwerken vier uitzendingen wijden, te meer, omdat de gebezigde argumenten tegen bepaalde werken vaak vermakelijk zijn en het de moeite waard is om eens na te gaan, welke impor tante lieden zich onsterfelijk hebben geblameerd door met veel nadruk werk af te schrijven van kunstenaars, dat nu een gewaardeerd onderdeel vormt van zeer bedaard museumcollecties. Maar het gaat in deze vier uitzendingen niet allereerst om de kostelijke anecdo- tes - al komen ze er ruimschoots in voor - of om het hemd van belangrijke lieden. Getracht wordt, erachter te komen, waarom kunstwerken bij tijd en wijle „gerucht" kunnen veroorzaken. Het antwoord op die vraag kan een sleutel zijn tot de kunst zelf. Al is het niet zeker, dat het antwoord in het bestek van vier uitzendingen kan worden ge geven, want het terrein, waarop Open baar Kunstbezit zich gaat begeven, is tamelijk onontgonnen. De serie „Het geruchtmakende kunst werk", gisteren begonnen, wordt op 25 april en 2 en 9 mei voortgezet via Ne derland 2, van 19.45 tot 20.00 uur. De vier uitzendingen worden op de woens dagen 22 mei, 29 mei, 5 juni en 12 juni aan het eind van het avondprogramma via Nederland 1 herhaald. De uitzending van 25 mei a.s. heeft tot titel „Lees-ioeilijkheden". Alberdingk Thijm, een gezaghebbend man in zijn dagen, kon met Breitners schilderijen niet uit de weg. Hij zag geen bloemstilleven, geen stadsgezicht, maar verfklodders - juist zoals de ver baasde toeschouwers van de schilderijen der experimentelen, die na de tweede wereldoorlog, alleen maar klodders verf zagen. Wij kennen nu de kwaliteiten van Breitners werk. Alberdingk Thijm (en na hem vele an deren) had leesmoeilijkheden. Hij was een ander schrift gewend en kon daar om Breitner niet lezen. Leesmoeilijkhe den zijn zich altijd blijven voordoen, omdat iets nieuws altijd wordt verge leken met wat we reeds kennen. Het hangt van iemands ervaring af, waar méé hij vergelijkt. PHILIPS SPECIAALZAAK A'g?afc»»TrTr11 Van Weedestraat 72 - Tel. 2792 e STUDIEKOSTEN. - lk heb twee stu derende zoons van 17 en 16 jaaroud. Ze zijn beide op de u.t.s. De onkosten zijn voor mijzelf. Kan ik deze kosten in mindering brengen op mijn inkomsten, ook wat zak- en reisgeld betreft? Antwoord: Met de vermindering van draagkracht voor de inkomstenbelasting, welke ontstaat doordat uitgaven moeten worden gedaan voor levensonderhoud van kinderen wordt rekening gehouden door het verlenen van kinderaftrek. Daarnaast is dus niet nog eens aftrek van de gemaakte kosten mogelijk. Slechts wanneer om een of andere re den geen recht op kinderaftrek bestaat kunnen de werkelijke uitgaven als kos ten van levensonderhoud van naaste verwanten tot de buitengewone lasten worden gerekend. Men mag echter niet kiezen wat het voordeligste is; als men recht heeeft op kinderaftrek krijgt men de - meestal voordeliger - aftrek van buitengewone lasten niet. AUTOBAND. - Welk profiel moet een autoband hebben, hoe diep moet het profiel zijn om veilig te kunnen rijden? Antwoord: De veiligheidseisen die aan een autoband worden gesteld, komen in het kort hierop neer: de band mag geen scheuren of breuken vertonen en moet een duidelijk zichtbaar profiel heb ben over de hele breedte van de band. Zodra de diepte van de groeven 2 mm is wordt er door de politie gewaar schuwd en is die diepte minder, dan worden er fikse boeten uitgedeeld. KOSTWINNERSVERGOEDING. - Ik ben weduwe en heb naast mijn uitke ring een bijverdienste van 40,per week. Mijn zoon moet binnenkort in dienst, hij verdient nu bruto 475 waar van hij de helft aan mij afstaat. Kan ik nu kostwinnersvergoeding krijgen? Mijn dochter draagt 60 van haar sa laris aan mij af, is dit billijk? Antwoord: Dat uw dochter verplicht zou zijn om 60 °/o van haar salaris af te geven als U een kostwinnersvergoe ding zou krijgen als uw zoon in dienst gaat, heeft U verkeerd begrepen. Al zou ze haar hele inkomen voor zichzelf houden, al woont ze bij U in, dan wordt toch voor de vaststelling van het maximum gezinsinkomen 60 van haar salaris opgeteld bij uw eigen in komsten, die bestaan uit uw a.w.w.- uitkeringen en uw bijverdienste. En blijft uw op deze wijze berekende ge zinsinkomen beneden 172,bruto per week, dan komt u in aanmerking voor de kostwinnersvergoeding van 45 van het mkoomen van uw zoon. Daar U niet schrijft, of uw dochter al of niet ouder is dan 18 jaar en wij dus niet weten hoe groot uw a.w.w.-uitkering is noch het bedrag van 60 van het sa laris van uw dochter, kunnen wij U alleen adviseren bij de afd. militaire zaken van het gemeentehuis te infor meren. GOUDEN MEDAILLES. - Zijn gouden medailles bij de Olympische spelen en schaatskampioenschappen van massief goud? Moeten de winnaars invoerrech ten betalen als ze met een plak over de grens komen? Antwoord: Het reglement van het In ternationaal Olympisch Comité schrijft voor, dat de medailles van de kampioe nen verguld moeten zijn met tenminste 6 gram fijn goud, zodat massief goud vrijwel nooit voorkomt. En hieruit volgt tevens, dat bij de grenzen door dc douane geen controle op het bezit van de „gouden" plakken wordt uitge oefend. GEMEENTE-VERORDENING. - Mogen B. W. een gemeente-verordening vaststellen zonder goedkeuring van ge deputeerde staten en de raad? Antwoord: De vraag over welke ver ordeningen van B. W. al of niet de goedkeuring van de gemeenteraad en/of gedeputeerde staten nodig hebben, raakt een zeer uitgestrekt terrein van onderzoek, waarop het onmogelijk is in het bestek van deze rubriek volledig antwoord te geven. Wel is goedkeuring van de raad nodig voor alle verordeningen, die een bin dende bepaling inhouden voor de bur gerij, maar niet die bijvoorbeeld be trekking hebben op de inrichting van de gemeentesecretarie. En aan goed keuring van Gedeputeerde Staten zijn bijvoorbeeld onderworpen verordenin gen, die gevolg zijn van overeenkoms ten tussen buurgemeenten en die be trekking hebben op h t vermogen van de gemeente. De gemeentewet bevat daarover veel bepalingen, waaraan U wat zult hebben. Mocht U door deze beantwoording nog niet geheel tevreden zijn gesteld dan verzoeken wij U bepaalde verordenin gen die U op het oog hebt te noemen waarover wij U dan nader zullen in formeren. HYACINTHEN. - Kan ik hyacinthen die in de kamer gebloeid hebben, in een beetje aarde, bewaren? En wanneer en hoe kan ik ze dan weer oppotten? Antwoord: Zogenaamde getrokken hya cinthen hebben niet zoveel waarde meer. Ze hebben gebloeid uit het reservevoed- sel in de bol. Het beste kunt U ze met kluit en al in de tuin zetten. In het najaar als het blad is afgestorven haalt U de bolle uit de grond, verwijdert het dorre loof in de grond en bewaart U ze in papieren zakken op een droge, vorstvrije plaats. In het najaar of vroege voorjaar plant U ze weer uit op een plaats waar geen hyacinthen ge staan hebben. Misschien dat ze gaan bloeien maar veelal zijn ze nog niet sterk genoeg om ze op te potten om ze in huis in bloei te trekken. Meestal valt dat erg tegen. UITVINDERS. - Wie heeft de televisie uitgevonden en wie de computer? Antwoord: Deze vragen hebben ons van meerdere zijden bereikt, dat wij moeten aanemen dat het hier gaat om een prijs vraag, waaraan wij geen medewerking mogen verlenen. Het spijt ons dus U ditmaal niet van dienst te kunnen zijn. Als gast mocht ik Tweede Paasdag een bezoek brengen aan de sociëteit van de Alg. Bejaarden Bond, afd. Soest, in het clubgebouw van Tempo, waar wedstrij den werden gehouden in klaverjassen en schutjassen. De aan de wedstrijden verbonden prij zen waren af en de gezelligheid was groot. Alle deelnemers gingen met een mooie prijs naar huis, welke bestonden uit huishoudelijke artikelen, krente- brood, eieren en nog veel meer. Het zaaltje straalde één stuk gezellig heid uit en het is jammer dat er niet meer gebruik wordt gemaakt van de ontspanning welke geboden wordt door het Comité. Wel zijn er die graag zouden komen, maar hiertoe geen kans zien, doordat ze aan huis gekluisterd zijn, wegens lichaamsgebreken. Het comité zou ook deze mensen gaarne één middag per week ontspanning geven, maar hiervoor is geen vervoer ter beschikking. Welke inwoners van Soest, in bezit van een auto, willen deze mensen helpen om thuis te halen en weer terug te bren gen? De sociëteit is elke maandag van half twee tot vijf uur in het clubge bouw van „Tempo", Kostverlorenweg. Kom bezitters van een auto, help uw medemens. Even een mededeling of briefje, aan mevr. Botterblom, Rubens laan 57, en U ontvangt adressen. Een woord van hartelijke dank wil ik nog brengen aan allen, die hebben me degewerkt om deze middag te doen slagen, vooral de Soester Middenstan ders voor hun geschenken. Met een heerlijke kop koffie of thee en een glaasje wijn werd deze middag be sloten en op deze plaats wil ik als be jaarde dank brengen voor de ontvangst en de goede verzorging. Voor de soos, die voor iedere bejaarde toegankelijk is, wordt steeds veel werk verricht door de heer en mevrouw Bot terblom en de familie Post, waarvoor de bejaarden zeer dankbaar zijn. EEN BEZOEKER In het restaurant van het Soester Na tuurbad is gisteren weer het jaarlijkse schaaktoernooi van de S.P.S.V. gehou den. Bijna honderd politionele schakers uit alle delen van het land hebben hier aan deelgenomen. De belangstelling voor dit toernooi, dat dit jaar voor de derde achtereenvolgende maal werd ge houden, beweegt zich dermate in een stijgende lijn, dat getracht zal worden om het evenement te kunnen laten uit groeien tot nationaal schaakkampioen schap van de N.P.S.B., zo deelde de heer H. G. Scholtmeyer, lid van het hoofdbestuur van de Nederlandse Poli tie Sport Bond bij de opening mede. Overigens ontbraken dit jaar enkele cracks op het appèl. S.P.S.V.-voorzitter, de heer G. D. H. van Woudenberg weet dit aan een klein groepje terroristen, dat schreeuwt om rechten en vrijheden, maar een ander (in dit geval een aantal politiemensen) dezelfde rechten en vrijheden ontneemt. „Het is maar een heel klein groepje, dat een aantal mensen van ons, niet in staat stelt, hier te zijn", aldus de heer Van Woudenberg. Overigens sprak hij van een vorstelijke dag, niet ''een vanwege het weer (dat nu niet direct uitnodigde om de dag achter een schaakbord door te brengen), maar ook vanwege de geboorte van een prins, wat voor de S.P.S.V. aanleiding was om de deelnemers beschuit met muisjes aan te bieden, een geste, die zeer gewaardeerd werd. Nadat de heer Scholtmeyer de eerste set had gedaan, bogen 96 schakers zich over de stukken om te trachten, de te genstander in maximaal een uur op de knieën te krijgen. Pogingen, die - ge zien de korte spanne tijds - niet altijd met succ - werden bekroond. Er komen bij de politie weer diverse klachten binnen over personen, die hun diensten aanbieden, o.a. het slijpen van de grasmachine en deze dan medene- men, doch „vergeten" terug te brengen of eerst een bepaalde prijs afspraken en later een veel hogere in rekening brengen. Ook het willen in orde brengen van de tuin en dan een voorschot vragen, maar nooit meer terugkomen, doet weer opgeld. Men is dus gewaarschuwd! Op de weekmarkt werden aangevoerd 30.000 eieren van 14.25 tot 15,50. Middenprijs ƒ15,20. Prijs per kg ƒ2,41. bacht geweest, dat van vader op zoon overging. De goud- en zilversmeden wa ren georganiseerd in gilden, die niet al leen strenge eisen stelden aan de vak bekwaamheid, maar ieder ook keurmer ken kenden, die alleen door de vakbe kwame gildebroeders mochten worden gevoerd. Napoleon heeft hierin éénheid gebracht door het instellen van Rijks keurmerken, die een waarborg zijn voor de echtheid en de hoogwaardigheid van het goud, ook hier in te voeren. Veel zelfstandigen Het beroep van edelsmid leent er zich bij uitstek voor om zelfstandig te wer ken, hetgeen vooral veel goudsmeden doen. Het aantal zelfstandige zilversmeden is in de laatste tientallen jaren sterk te ruggelopen. De oorzaak daarvan is, dat de kerken en met name de rooms- katholieke niet meer zoveel zilver werk gebruiken. De nog zelfstandige zilversmeden moeten heel bijzondere prestaties leveren om zich te kunnen handhaven. Toch kan de academie voor beeldende kunsten te Maastricht, waar de oplei ding onder andere is gericht op het edelsmidwerk voor de kerkelijke kunst, zich in een goede belangstelling verheu gen. Dat is niet zo verwonderlijk, om dat de kerkelijke kunst op een geschie denis van vele eeuwen is gebaseerd en dit een richting is, waartoe vele meer kunstzinnige edelsmeden zich voelen aangetrokken. De goud- en zilversmid beoefenen twee heel verschillende beroepen. De over eenkomst ligt het meest in het vlak van het edele metaal, dat zij beide bewerken, maar de toegepaste technieken verschil len zeer sterk. Voor beide is een zeer grote handvaardigheid vereist en een hoog ontwikkeld theoretisch inzicht. Maar bij het goud gaat het meestal om kleine, fijne voorwerpen, zoals ringen, armbanden, kettinkjes en sieraden, ter wijl de zilversmid veel grotere voorwer pen maakt, zoals kandelaars, tafelbe stekken en servieswerk. Ook heeft de goudsmid meer te doen met het zetten van edelstenen in de sieraden. Vooral de zelfstandige zilversmeden maken ook vaak sieraden. De edelsmid werkt, of hij nu zelfstandig is of bij een bedrijf, meestal aan op drachten In een bedrijf waar gouden of zilveren voorwerpen in serieproduktie worden vervaardigd, zal de edelsmid volgens een vaststaand ontwerp moeten werken. Als zelfstandige zal je vaak in overleg met en volgens de wensen van de cliënt een ontwerp moeten maken. Iedere edelsmid moet overigens ontwer pen kunnen maken, temeer omdat hij of zij ook geheel zelfstandig werkstukken moet kunnen maken en later wellicht leiding moet kunnen geven aan leerling edelsmeden. De opleiding tot edelsmid wordt gegeven aan de Rijksacademie voor beeldende kunsten te Amsterdam, de Academie voor beeldende kunst te Arnhem, de Stadsacademie voor Toegepaste kunsten te Maastricht en de Vakschool voor on dermeer edelsmeden te Schoonhoven. HEES—S.V.P. Voor Hees 1 staat voor morgen opnfeuw een thuiswedstrijd op het programma en wel tegen S.V.P. De Soestenaren zijn hard op weg om zich veilig te stellen voor degradatie. Ook morgen mag Hees wel op een zege rekenen al zal het on getwijfeld de nodige moeite gaan kosten. De wedstrijd begint morgenmiddag om vier uur. Om twee uur speelt Hees 4 tegen Altius 5 uit Hilversum. Hees pupillen 3 ontvangt morgen, om 12.15 uur, K.V.V.A. 3, terwijl Hees 1 en 2 in Amersfoort op bezoek gaan bij resp. K.V.V.A. 1 en Amsvorde 3. Beide wed strijden beginnen om één uur. Afgelopen zaterdag wonnen de Hees-pu pillen 1 met 2-0 van B.D.C. 1. Hees 3 boekte zaterdag in Hamersveld een royale 8-0 overwinning op Rada 2 en Hees 3 moest tenslotte met 1-0 de eer laten aan het Amersfoortse Quick 6. In tegenstelling tot aanvankelijke be kendmakingen begint de voetbalwed strijd tussen V.V.Z. en Advendo mor genmiddag niet om vier uur, doch om twee uur op het terrein aan de Ferd. Huycklaan. B.D.C. gaat zondag a.s. op bezoek bij Kampong in Utrecht welke club in grote degradatiemoeilijkheden verkeert, vooral na de 1-0 nederlaag van j.1. zondag te gen het eveneens onderaanstaande Maarssen. Het zal voor Kampong zondag dus bij zonder belangrijk worden, maar B.D.C. zal toch ook na de teleurstellende wed strijden van de laatste weken, weer eens gaarne een overwinning willen boeken. De samenstelling van het elftal is als volgt W. Hilhorst, A. Voet, Jos. Brou wer, B. Bakker, G. Egbers, J. Wester- veld, Marcel v. d. Lugt, J. v. d. Lugt, J. Beijer, J. Dorrestein en B. Wigtman. Reserves A. v. d. Breemer en N. Gros. Programma voor zondag a.s. Kampong IB.D.C. I, 2.30 uur. B.F.C. 3—B.D.C. 3, 12.30 uur. Baarn 5B.D.C. 6, 11.30 uur. B.D.C. 10Amersfoortse Boys 7, 12 uur. „De ziel, die moet er zijn. Je moet de ziel van de goud- of zilversmid kunnen zien in zijn werkstukken, pas dan spreekt het aan Dat vertelde ons de ontwerper van één van de grootste goud en zilver verwerkende bedrijven in de luxe sector in ons land. Toch moet je niet denken, dat je gemakkelijk de ware artiest kunt zijn in dit beroep. Het oude ambachtelijke werk vraagt een combi natie van een zakelijke en artistieke in slag. Zowel de bedrijven als de zelfstandigen, die fraaie voorwerpen vervaardigen van goud en zilver moeten er in de eerste plaats om denken, dat de produkten kunnen worden verkocht. Het aantal plaatsingsmogelijkheden voor edelsme den zal in de toekomst waarschijnlijk eerder kleiner dan groter worden, voor al omdat met name in de industriële sector vanwege de sterk stijgende loon kosten het handwerk zoveel mogelijk wordt beperkt. Ook daar industrialisatie Het ligt voor de hand, dat de produktie van gouden en zilveren voorwerpen ook van sieraden, meer en meer zal worden geïndustrialiseerd, want de vraag ernaar is nog steeds in opgaande lijn. Dat geldt voor alle luxe gebruik en verwonderlijk is dat niet. Als tegenwicht voor het snelle en strak ke leven in de hedendaagse maatschap pij zoekt men naar romantiek en vooral aan gouden en zilveren voorwerpen wordt een romantische waarde toege kend. Oud ambacht Goud- en zilversmeden zijn er sinds men deze edele metalen ontdekte en leerde bewerken en verwerken, In ons land is dit beroep eeuwen lang een am- De commissaris van de koningin in Zuid-Holland heeft behartenswaardige woorden gesproken bij de opening van een psychiatrisch ziekenhuis. Hij had opgemerkt dat voor de bouw van het ziekenhuis stapels dossiers waren ge vormd en sprak in dit verband over het leven in een bezeten wereld. Nadien heeft hij een persconferentie moeten verwerken en honderden telefoontjes. Het lijkt erop alsof de gouverneur van Zuid-Holland iets bijzonders heeft op gemerkt. Ieder weldenkend mens in dit land is het eens met mr. Klaasesz. Met name in de bouw zijn wij in de loop der jaren bedolven onder een vloed van voor schriften. Maar niet alleen daar. Ook voor de vestiging van een bedrijf, voor de aanleg van een weg of voor de schepping van goede verhoudingen tus sen werkgevers en werknemers hebben wij heden ten dage een lawine van cor respondentie nodig. Dat is geen ontdek king van een provincie-commissaris, want duizenden die voor een loket moe ten wachten hebben deze verzuchting al talloze malen geslaakt. Alleen wordt aan hun woorden en gedachten geen aandacht geschonken en dat is een van de oorzaken van het heersende onbeha gen in ons land. De ambtelijke verspilling op allerlei ni veau is een van de ernstigste economi sche kwalen waarmee ons land worstelt. Op tal van terreinen is een vereenvou diging van procedure noodzakelijk ten einde de slagvaardigheid bij het nemen van beslissingen te vergroten. Zij, die aan de vertraging van besluitvaardig heid geld verdienen, willen deze taal niet horen. Vandaar de opschudding wanneer een man van gezag daar de aandacht op vestigt. Wij hopen alleen maar dat deze bepaald niet originele gedachte van deze magistraat weerklank vindt in den lande in die zin dat men begint aan de opruiming van een reeks overbodige instellingen en bureau's. Dan zullen wij ons voor de toekomst een aantal psychiatrische inrichtingen bespa ren. Of was het toeval dat juist bij de opening van zo'n inrichting deze woor den werden gesproken VOOR NAAR Van Weedestraat 80-82 - Soest De A.N.W.B. heeft zich dezer dagen tot de minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid gewend met het verzoek in de gelegenheid te worden gesteld com mentaar te leveren op het ontwerp uit voeringsbesluit van de Kampeerwet. In deze wet zullen de eisen, die thans nog niet openbaar zijn gemaakt, worden ver vat. De A.N.W.B. heeft zich terzake tot de minister gewend, omdat de bond zich, mét de miljoenen kampeerders en de ondernemers van kampeerbedrijven on gerust maakt over de financiële conse- quqenties van de komende kampeerwet. Uit het jaarverslag van het Staatsbos beheer blijkt, dat het ongeveer 1 mil joen zal kosten om de 58 kampeerter reinen van het Staatsbosbeheer aan te passen aan de eisen, die de nieuwe wet hvgiëne kampeerplaatsen gaat stellen. En deze terreinen staan nog wel be kend om hun goede sanitaire voorzie ningen. Het ligt dan ook voor de hand, dat het tientallen miljoenen zal vergen om de honderden kampeerbedrijven in ons land aan deze eisen aan te passen. Dit zal o.a. tot gevolg hebben dat de kampgel den zullen stijgen en dat voor velen het kamperen tot nu toe de goed koopste vorm van verblijfsrecreatie in tijdsduur beperkt zal worden. Alom wint de gedachte veld dat er meer moet worden gedaan voor onder ontwikkelde gebieden. De arme landen zijn niet in staat zelf een infra-struc- tuur te bouwen waarop handel en in dustrie als bronnen van welvaart, een goede voedingsbodem kunnen vinden. In het rijke Amerika, dus in de V.S., woeden negeropstanden. Voor een deel is de onrust onder dat deel van de be volking te wijten aan het gebrek aan goede huizen, opleidingsmogelijkheden e.d. Voor al deze doeleinden zijn geweldige kapitalen nodig, die niet beschikbaar komen door oorlogsgeweld, opstanden en vernielingen. Die werken juist ave rechts op het probleem. De rijke landen doen niet voldoende voor de arme, zo hoort men in menige redenering. Op het zelfde moment kunnen wij dan in de krant lezen dat er in die rijke lan den betalingsbalansen ontwricht zijn door te grote uitgaven. Nemen de hulp verleningsprogramma's toe dan worden de economische en monetaire zorgen in de rijke landen nog groter. Leiden die zorgen op hun beurt weer tot werk loosheid en frustatie van handel en in dustrie, dan moeten de sociale hulppro gramma's weer besnoeid worden. Zo lij ken wij in een vicieuze cirkel rond te draaien. Ondanks de toeneming van de bespa ringen wordt het kapitaaltekort in de wereld nog groter. Dat klinkt als een tegenstelling zoals het evengoed een te gengestelde uitspraak is dat er meer voor allerlei menslievende doeleinden moet worden geofferd op het moment dat er publikaties verschijnen die het sparen aanmoedigen. In het licht van de geweldige kapi taalbehoeften van onze tijd is het per centage besparingen van ons inkomen niet meer voldoende. Zelfs wanneer wij lezen dat de spaarbanktegoeden hoger zijn dan ooit, dan schieten wij nog te kort in de behoefte aan maatschappelij ke besparingen. Kalkspattcn verdwijnen door ze af te nemen met water, waarin azijn is ge daan. Versuikerdc bijenhoning kan men weer vloeibaar krijgen door het potje in warm water te zetten en dit water zo nodig te vernieuwen als het te koud is geworden. Muf geworden havermout krijgt men weer goed door ze in een ijzeren pan gedurende 10 minuten uit te stomen. Acetaatzijde moet men voorzichtig strij ken. Is het ijzer te heet, dan smelt de zijde en komt er een gat in. Een mottenverdelgingsmiddcl houdt haar beschermende kracht, zolang het be poederde weefsel niet wordt geklopt, gewassen enz. Keukenkruiden moeten niet in de zon maar in de schaduw worden gedroogd. Het water waarin eieren zijn gekookt, is zeer geschikt voor het schoonmaken van zilveren lepels en vorken. De voor werpen afwrijven met een zachte doek. t

Soester Courant | 1968 | | pagina 9