Soest toen - Soest nu Als de schermbeeldauto komt VOORUIT EN TERUG GEEN 101 Soesterbergse jeugd tekende op straat Het oog gericht op de Palestijnse plannen Dinsdag 23 april 1968 47e jaargang mo. 31 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bnrean voor redactie en administratie s Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Duo-passagier met voet tussen bromfietsspaken Wielrijder veroorzaakte opzettelijk aanrijding Auto contra bromfiets Weggelopen kraanvogel teruggevonden Turk reed tegen tuinhek Bromfietser reed tegen afsluithek Bejaardenvraagstuk Politiebureau 4-4-44 De heer Pouw verlaat definitief B.D.C.-handbal SOESTER1 OÜRANT Abonn. p. kwart, 3,25, per post 4,25. Vcrechflnt iedere dinsdag en vrfldag De gebeurtenissen in Praag, zo rustig verlopend, vestigen weer eens de aan dacht op Tsjechoslowakije. indertijd de enige werkelijke democratie in de Bal kan, vóór het door het Westen in Mün- chen en Yalta werd verraden en door de Stalinisten geknecht. Wat daar geschiedt, kan een stap voor uit zijn, maar dan is het tegelijk een stap terug, naar de tijd waarin „demo cratie" in Tsjecho-Slowaijke geen loze kreet was! De Tsjechen hebben eeuwen lang ge streden tegen de Duitse overheersing en voor nationale zelfstandigheid. Jo hannes Hus stierf op de brandstapel vanwege zijn „Lutherij", maarde daar op volgende Hussieten-oorlogen droe gen ook een sterk nationalistisch ka rakter. In de Oostenrijks-Hongaarse dubbel monarchie, die kolos op lemen voeten, was het gebied aangeduid als Cis-Lei- thanië roerig. Tsjechen zowel als Slo waken wilden hun eigen cultuur behou den en als het kon hun zelfstandigheid winnen. Tussen beide groepen was on derling ook nogal wat wrijving. Dat is trouwens vandaag-de-dag nog zo. Balkan-bolwerk Na Wereldoorlog I werd Tsjecho-Slo- wakije een bolwerk tussen Duitsland en de Balkan. De eerste president van de nieuwe republiek was Thomas Masa- ryk, van zeer eenvoudige afkomst, die zich ontwikkelde tot een groot geleerde en een groot staatsman. Er waren in dit land ook minderheden, o.a. de z.g. Sudeten Duitsers, die er overigens niet verdrukt werden, zoals Hitier het in zijn propaganda deed voorkomen. De opkomst van het Der de Rijk betekende, dat men in deze groep ging ageren onder de kreet ..Helm ins RejchZou Tsjecho-Slowakije het Sudetengebied verliezen, dan verloor het daarmee zijn gehele verdedigings stelling en lag het wijd open. Hitier, die telkens weer de slappe wes terse democratiën voor voldongen fei ten had gesteld, verklaarde, dat al zijn aspiraties bevredigd zouden zijn als aan de Sudeten-Duitsers „recht geschiedde". Het verraad Het blijft de eeuwige schande van het Westen, dat het zijn trouwe bondgenoot Tsjecho-Slowakije toen voor de leeu wen heeft geworpen. Het was, durfde Chamberlain verklaren ..een ver land, waarvan we niets weten", de typische uitspraak van een geborneerde eiland bewoner. De massa's juichten Chamberlain toe toen hij uit München terugkeerde met ..vrede in onze tijd"; zijn paraplu werd een symbool. Alleen Churchill en Eden trokken zich uit de regering terug. Tsjecho-Slowakije, met zijn moderne verdedigingswerken en perfect leger, had niet de minste kans. Hitier trok Praag binnen en schiep het „Protek- toraat Bohemen en Moravië. Tijdens de conferentie van Yalta werd het tweede verraad gepleegd. Tsjecho-Slowakije zou binnen de Russi sche invloedssfeer liggen. Masaryks „zelfmoord" Een poging om toch nog de democra tie te redden strande op de tactiek van Gottwald en zijn Stalinisten. De mi nister van buitenlandse zaken, Jan Masaryk, werd dood onder zijn ven ster gevonden. Zelfmoord, heette het. En zo werd het land een van de hard ste, meest dogmatische, communistische republieken van het Oostblok. De hulde, twintig jaren Jater gebracht bij het graf van Masaryk, was het sym bool van een ommekeer, waarvan de konsekwenties momenteel nog niet zijn te overzien. In ieder geval wilde men van de eenmansdiktatuur af en moest president Novotny het veld ruimen Zijn naaste medewerkers namen de be nen, pleegden zelfmoord of verklaarden dat ze te oud waren om het land nog te kunnen dienen. Toch communistisch Wat men ook in Tsjecho-Slowakije mag verwachten, een westerse democratie za! het niet worden. Trouwens, hebben de Tsjechen iets aan de westerse demo cratie te danken? Het is duidelijk, dat het communistisch systeem zal blijven bestaan. Ongetwij feld zal Tsjecho-Slowakije zich zelf standiger gaan opstellen tegenover Rus land, in ieder geval economisch, maar de band met de Sovjet-Unie en de Oostbloklanden blijft bestaan. Het zou zelfmoord zijn te trachten zich los te wrikken. Ook hier weer spelen tegenstellingen tussen de Tsjechen en Slowaken een rol. De Slowaken willen óók wel een vinger in de pap. Opvallend is slechts de rust, waarin zich dat alles heeft voltrokken. Gans anders dan in Polen, waar indertijd een andere wind scheen te gaan waai en, maar waar onder Gomoelka prak tisch alles bij het oude bleef, zoals de recente relletjes aantoonden. Zou het democratisch besef van de Tsjechen hier tot gelding komen? En méér klaar maken? Geen kanonschoten bij de geboorte van een prins. Met een eeuwenoude traditie is helaas gebroken en menigeen vroeg zich af, waarom. Hebben de pacifisten al zoveel voet aan de grond gekregen in ons departe ment van defensie, dat zij de Neder landse kanonnen het zwijgen konden opleggen? Staat ons leger op het punt te worden opgeheven en is de afschaffing van de artillerie de eerste stap op deze weg naar de wereldvrede? Of had het rijksinkoopbureau weer zo veel ondeugdelijke kanonskogels inge slagen, dat het absoluut onverantwoord bleek om daarmee te gaan paffen? Er is ook nog een andere mogelijkheid. We zouden er niet over durven schrij ven als de B.V.D. onze krant las, maar die heeft gelukkig geen abonnement genomen. Daarom kunnen wij ons open lijk afvragen, of die drie kanonnen, waarmee voorheen de saluutschoten werden afgevuurd, misschien zijn uit geleend aan de Amerikanen in Vietnam. Maar vertelt u dat asjeblieft niet verder, want het is helemaal niet zeker en als het werkelijk zo is, mogen de Noord- vietnamezen het niet weten. Geen kanonschoten dus. En tocheen prins. Onze prinsesssen staan immers voor niets. Die spelen het zonder hulp van die kanonnen alleen wel klaar. Bij de geboorte van prins Willem-Alex- ander vroeg een Amerikaanse toeriste nog heel verschrikt toen ze plotseling de kanonschoten hoorde: „Heavens, any- one killed?" (M'n hemeltje, iemand ge dood?) Nee konden wij haar geruststel len, iemand geboren. Ze keek ons aan, of ze het in Keulen hoorde donderen. Maar nu kunnen we zelfs de toeristen niet meer laten opschrikken, als we een nieuwe oranjetelg begroeten. We kunnen alleen maar de vlag uitsteken. En vlaggen waaien er op en om de toe ristische bezienswaardigheden toch al, dus dat zegt de buitenlanders niets. We krijgen zelfs geen dag meer vrij. De produktie mag niet achterop komen. Blijft de vraag, wat er voor een gewoon mens nog aan is, als er nog meer prin sen komen. Wat koop je er voor, vraagt de commercialist. Je krijgt er niet eens meer een knal bij cadeau. En dan te weten, dat prinses Beatrix dit jaar nog een tweede baby kan krij gen. Zouden we niet als nationaal geschenk 101 beste oude kogels bij elkaar kunnen collecteren? Vooroorlogse kwaliteit liefst. Die plastic rommel van tegen woordig mag ik u niet aanbevelen. Ook al krijgt U er dan een sleutelring en Bij het röntgenologisch onderzoek van de borstorganen, dat tegenwoordig bij grote groepen van personen wordt ver richt, maakt men hoofdzakelijk gebruik van schermbeeldfotografie. Bij deze methodiek, die een uitkomst is voor bedrijfs- en bevolkingsonderzoek, wordt met een gewone camera een foto ge maakt van het beeld dat zich op het doorlichtingsscherm vertoont. De vrij ingewikkelde en tamelijk kost bare apparatuur is veelal in een voer tuig gemonteerd, zodat ze gemakkelijk verplaatsbaar is. In zulk een auto be hoeft de schermbeeldapparatuur niet voortdurend te worden opgebouwd en afgebroken wanneer er op een andere plaats moet worden gewerkt. Ze voortdurend gebruiksklaar. De „schermbeeldauto" biedt enige wachtruimte, er is een hoekje voor de administratie, er zijn kapstokken voor de bovenkleding. Een arts is er tijdens de opnamen niet aanwezig: alle hande lingen kunnen door medisch hulpperso neel worden verricht. Met zulke wagens, waarin gemakkelijk vijfhonderd foto's per dag kunnen worden gemaakt kan men van stad naar stad, van dorp naar dorp, van bedrijf naar bedrijf rijden. Het „lezen" Het personeel van deze auto's krijgt films mee; met één film kunnen onge veer vijfhonderd mensen worden on derzocht. De „geschoten plaatjes" die nen op een centraal punt in een donke- Op de Laanstraat nabij de Dorrestein- weg reed afgelopen donderdag de 21- jarige T. W. uit Amersfoort met zijn bromfiets door een kuil in het wegdek. Het gevolg was, dat zijn duo-passagier, de 20-jarige L. F. S., eveneens uit Amersfoort, met zijn hak tussen de spa ken van het achterwiel kwam. Hij liep een diepe vleeswond aan zijn voet op en is overgebracht naar het ziekenhuis De Lichtenberg, waar hij ook is opge nomen. re kamer te worden ontwikkeld, waar na zij klaar zijn voor deskundige be oordeling. Pas in dit stadium komt de medicus er aan te pas: de films moeten nu worden „gelezen". Daar de plaatjes nogal klein zijn. is dit zonder hulpmiddelen niet mogelijk. Wie met het blote oog een opname van zo'n filmrol bekijkt, ziet doorgaans niet veel meer dan dat hij met een vage foto van de borstkas te maken heeft. Voor een nauwkeurige beoordeling moeten alle plaatjes daarom stuk voor stuk worden vergroot. Dat kan op verschillende manieren: één daarvan is om al die foto's te projecte ren op een scherm. De optische indu strie heeft verschillende soorten „vie wers" ontworpen, waardoor het bekij ken van zo'n film de arts niet al te veel tijd gaat kosten. De film wordt op een spoel in de viewer gezet en door aan een wieltje te draaien kan de film telkens een eindje worden opgeschoven. Op een andere spoel wordt de meters lange film dan weer opgewonden. „Uitgeschift" Het lezen van zulke films vergt niet alleen een bijzondere ervaring; bij deze tamelijk geestdodende bezigheid is toch een uiterste concentratie vereist. Om de mogelijkheid dat er toch nog een kleine afwijking over het hoofd wordt gezien zo gering mogelijk te maken, be horen de films tweemaal te worden ge lezen, dat wil zeggen door twee artsen onafhankelijk van elkaar. Met deze ,dual reading" door twee doktoren, die dit werk gewend zijn, is het maken van fouten of van vergissingen tot een mi nimum beperkt. Dit alles wil nog niet zeggen, dat ieder een wiens foto wordt uitgeschift, nu werkelijk ziek is of iets ernstigs zou mankeren. Soms is een foto in een film minder goed gelukt, bijvoorbeeld door dat er in de apparatuur een onregelma tigheid is geweest wat betreft belich tingstijd of stralendosering. Tweede oproep Ook kan het voorkomen dat een foto wordt uitgeschift omdat de lezende art sen niet met zekerheid durven te be weren dat bepaalde bijzonderheden die Op het wegdek van de Prof. Lorentzlaan in Soesterberg werd zaterdagmorgen door de Michaelgroep een straattekenwedstrijd georganiseerd. Op het wegdek van de, door de politie afgesloten, Lorentzlaan waren vakken uit gezet, waar precies om half elf enkele tientallen enthousiaste jonge kunstenaars en kunstenaressen zich op de knieën wierpen om hun tekenkunst aan het weg dek toe te vertrouwen. Nadat een deskundige jury, na ongetwijfeld moeilijke beslissingen, de prijswin naars had aangewezen, maakte de leidster van de Michaelgroep de prijswinnaars bekend en reikte de behaalde prijzen uit. Ook „Miss-straatkleur '68" werd gekozen, en op toepasselijke wijze gekroond en gehuldigd. er te zien zijn, nog binnen de grenzen van het normale liggen. In zulke geval len moet een nader onderzoek plaats hebben, waarvoor de betrokkene dan andermaal een oproep ontvangt. Vaak blijkt dan achteraf dat de betrokkene in 't geheel niets mankeert. In andere gevallen blijkt het wenselijk te zijn dat hij of zij onder regelmatige controle van een consultatiebureau komt. Een enkele maal is werkelijk be handeling nodig en dan is het dus wel een zeer gelukkige omstandigheid dat de ziekte in het vroegste stadium ont dekt is doordat deze patiënt aan het bedrijfs- of aan het bevolkingsonder zoek heeft plaatsgenomen. De schermbeeldfotografie heeft een vas te plaats in onze samenleving gekregen: van duizenden en nog eens duizenden mensen wordt in ons land jaarlijks .een plaatje" gemaakt. Wanneer die plaatjes in een archief worden bewaard, kunnen ze later desgewenst met recen tere opnamen worden vergeleken. Zulk een vergelijking van foto's uit opeen volgende jaren kan voor de diagnostiek van grote betekenis zijn. „Ga aan de kant of ik rijd jullie om ver", zei zondag een op de Bosstraat rijdende man tegen een echtpaar, dat over de Den Blieklaan fietste en bo vendien voorrang had. De heer en me vrouw S. reden dan ook door, maar Bij een aanrijding met een auto is tij dens het weekeinde de 22 jarige A. de K. uit Bunnik gewond geraakt. Hij reed op de Soesterbergsestraat in de richting Soesterberg. Naast hem reed de 39-jarige automobilist J. J. de J. uit Purmerend. De automobilist reed op een gegeven moment naar rechts om de Van Lyndenlaan in te rijden. Hij verleende echter geen voorrang aan de bromfietser, met een aanrijding tot ge volg. De Bunnikse monteur raakte ge wond aart zijn schouder. Na in Zonne gloren te zijn behandeld is hij naar zijn woning vervoerd. De kraanvogel ter waarde van vijfhon derd gulden, die enkele dagen geleden is weggelopen bij de heer Van de Brink aan de Den Blieklaan, is tijdens het weekeinde weer teruggevonden. De heer M. C. A. ten Doesschate zag het dier rondscharrelen in zijn tuin aan de Schapendrift en waarschuwde de politie. De eigenaar heeft de kraanvogel later weer gevangen. Op de Van Weedestraat is zondag de 32-jarige Turk H. V. uit Amersfoort met zijn bromfiets tegen een tuinhek gereden. De Turkse gastarbeider moest uitwijken voor een paar kinderen. Hij de links rijdende man voerde zijn drei- reed met zijn bromfiets^ echter^ teveel gement eveneens uit. Hij reed tegen de fiets van mevr. F. E. H. S. M., die daardoor kwam te vallen en een bloed uitstorting op liep. Haar echtgenoot zet te onmiddellijk de achtervolging in, maar moest in de omgeving van de Insingerweg opgeven. De vrouw is door dokter Stroband behandeld. naar rechts met het gevolg, dat hij on zacht in aanraking kwam met een hek. Hij viel en liep daarbij verwondingen aan zijn borst en een hersenschudding op. Na behandeld te zijn in Zonneglo ren is hij per ziekenauto naar zijn wo ning in Amersfoort gebracht. Vooral in Jordanië is de bemiddelaar der Ver. Naties Gunnar Jarring actief zonder dat hij echter rapporten kan opstellen die enige hoop bieden op een vrede of iets dat er op lijkt tus sen Israël en zijn Arabische buren. Dat Jarring zich zo concentreert op Jor danië is logisch. Hier zijn tenslotte de laatste tijd de voornaamste uitbarstin gen van geweld geweest: Israëlische „strafacties" tegen El Fattah-guerilla- strijders, die nogal talrijk schijnen te zijn langs de Jordaan. Niet op Israëlisch gebied overigens, daar schijnt de bevol king zich opmerkelijk rustig te houden. Des te krijgslustiger gedragen de gue- rillastrijders zich in het gekortwiekte koninkrijk van Hoessein. Dit is zo onaangenaam aan het worden voor de vorst dat hij geweigerd heeft afdelingen van het Palestijnse bevrij dingsleger op zijn grondgebied toe te laten. Onaangenaam omdat hij weet dat in dat Palestijnse bevrijdingsleger een strategie wordt bepleit die hem zijn troon zal kosten. De opzet is vanuit Jordaans gebied zo veel mogelijk aanvallen te doen op Is raëlische nederzettingen en op Israëli's in het bezette gebied ten westen van de Jordaan. Dit in de hoop dat de stem ming in Israël zo geprikkeld zal wor den, dat men besluit ook de rest van Jordanië te bezetten. En aangezien er ten oosten van Jordanië alleen maar een door de zon geblakerde lege zand vlakte is, zou de bevolking wel ver plicht zijn te blijven: de El Fattah-een- heden incluis. Deze nieuwe militaire zege zo bere kenen jonge voorlieden van het Pales tijnse bevrijdingsleger zou Israël duur komen te staan. In de eerste plaats zal er internationaal geen goed woord voor vallen. En internationale goodwill heeft Israël nodig. Bovendien zou Israël dan een enorm be- stuursprobleem krijgen: niet alleen door het grotere aantal inwoners in het be zet gebied, maar bovendien in een ter rein dat zich beter voor de guerilla leent dan de egale terreinen in de Jor- daanvallei die te open ligt om er veel geheims te bedrijven. De redenering gaat dan verder dat Saoedie-Arabië, dat zich altijd tamelijk afzijdig hield, die reserve wel moet af leggen als het een grens krijgt waaraan ook Israëlische troepen staan. Koning Hoessein, die uitgeregeerd zal zijn als deze toeleg lukt, heeft met pre sident Nasser geconfereerd. Of hij daar bij veel troost kreeg is de vraag. Nas ser is in zijn uitingen weer radicaler aan het worden: hij belooft weer steun en wapens aan guerrilla-organisaties. En tenslotte ligt Hoessein hem ook niet na aan het hart dat is een van die rechtse vorsten die naar zijn mening juist de ontwikkeling van het Arabisch socialis me (merk Nasser) in de weg staan. Zelf mag hij dan niet veel animo heb ben om te gaan vechten, maar uiteraard is het hem welkom als anderen iets wil len uithalen dat Israël schade berok kent en hem bovendien verlost van ko ning Hoessein. KANTMAN. Op de Birkstraat is zondag de 30-jarige bromfietser J. R. uit Veenendaal tegen het afsluithek op 't rijwielpad voor café „De Rode Haan" gereden. Hij kwam daarbij ten val en liep een lichte her senschudding op. Via het ziekenhuis Zonnegloren is hij naar zijn woning i bracht. De eigenaar van de Rode Haan verklaarde tegenover de politie, dat die dag al eerder een bromfietser tegen het hek was gereden. In de loop van maan dag is het hek dan ook prompt weg gehaald. Op instigatie van de afdeling Soest/ Soesterberg van de V.V.D. wordt op donderdag 16 mei a.s. des avonds om 8 uur, in de zaal van de Gereformeerde Kerk „De Rank", Soesterbergsestraat, een openbare bijeenkomst worden ge houden, waar de heren J. C. Fischer, landelijk adviseur bejaardenzorg van de Vrijzinnig Protestantse Centrale voor Maatschappelijk werk te Utrecht en H. J. van Hal, directeur van de Gemeen telijke Sociale Dienst te Soest landelijke en plaatselijke aspecten van het be jaardenvraagstuk zullen belichten. De bijeenkomst zal een on-politiek ka rakter dragen. De sprekers en een te vormen forum zullen vragen uit de zaal willen beant woorden en de discussie op gang bren gen. Vrije toegang. Na zeventien jaar aktief te zijn ge weest voor B.D.C. handhal en de hand balsport in de Gemeente Soest, gaat de heer Pouw zich nu definitief, wegens drukkere werkzaamheden uit de hand balwereld terugtrekken. Drie jaar later dan hijzelf had gedacht. In 1965 bij het vijftienjarig bestaan van de vereniging had hij reeds besloten om eruit te stappen, maar steeds moest er weer een beroep op hem gedaan wor den. A.s. vrijdag om acht uur zal in het Verenigingsgebouw te Soest, nu defini tief een einde aan het rijke bestuurs- leven va nde heer Pouw komen. B.D.C. werd op 1 augustus 1950 opge richt. Kort na de oprichting slaagde de toenmalige leidster Nel Kaats, nu me vrouw N. v. d. Berg, erin de heer Pouw voor het leiderschap te strikken. Hij was voorzitter, secretaris, wedstrijd leider. lijnentrekker, nettenophanger, jeugdleider, clubbladredakteur, contri butieloper enz. enz. Negen jaar lang was hij de enige man tussen al die meisjes, die de handbal sport beoefenden. Bij het tienjarig bestaan in 1960 voel de hij dat de tijd gekomen was om ook jonge mannen de gelegenheid te moeten geven om de handbalsport te kunnen beoefenen, hetgeen impliceerde, dat er gelijk ook weer meer werk voor hem aan de winkel zou zijn. Maar dat interesseerde hem minder. „Dan maar een uurtje minder slapen zei hij dan. Wie denkt dat de heer Pouw zich al leen maar met B.D.C.-handbal bezig hield vergist zich, want buiten dit is hij ook nog scheidsrechter, N.R.V. jeugd reisleider en voorzitter en oprichter van de balletvereniging Soest. Negen jaar maakte hij bovendien nog deel uit van het bestuur van de gym nastiekvereniging „Crescendo". Nu zal dan de band tussen de heer Pouw en B.D.C.-handbal voor goed verbroken worden. Een moeilijke ge dachte want B.D.C. en Pouw zijn haast niet los van elkaar te denken. Een ding weet de heer Pouw zeker, hij laat geen zinkend schip achter. Een gezonde vereniging -van meer dan honderd man, met een jong bestuur zal hem blijven herinneren aan hetgeen hij in zijn eentje heeft opgebouwd. Als scheidsrechter zal hij nog wel ak- -1 t.ief .blijven voor de handbal. i

Soester Courant | 1968 | | pagina 1