öuitsLanö ^^Parijó LINDA LU Romantische Strasse, Harz en Zwarte Woud zijn boeiende plekjes in stad van duizend mogelijkheden maar begin er vooral voorzichtig aan Weekend- en vakantiekleding STURKA Voor uw7 vakantie over de grenzen Bad- en Strandmsde 1968 29,75 t.e.m. 39.75 o.a. COLBERTS, PANTALONS JACKS. Unieke collectie zomerpantalons, shorts en blazers. WEEKENDERS in vele kleuren. Een keus uit vele modellen. 'elegonfe herenkleding HET HANDELSHUIS Voor automobilisten is het geen pro bleem: in één dag zijn de meeste delen van West-Duitsland zonder al te veel moeite te bereiken. Absolute benodigd heden: een grondige voorbereiding van de tocht en daarbij vooral dankbaar gebruik maken van de talloze diensten, die de A.N.W.B. biedt in de vorm van Dinkelsbühl mag men by een tocht langs de Romantische Strasse bepaald niet vergeten. Het heeft, ondanks het intensieve toerisme, een aparte sfeer, die Rothenburg overigens ook tot een stad van herinneringen maakt. D.D.R. met begaanbare hoogten. Prach tige bossen worden afgewisseld door ru we r.atuurpartijen, groene weiden en interessante steden. Goslar neemt in de rij van Harzplaatsen een unieke plaats in. Men kan er dagen zoek brengen met wandelen en genieten van de mo numenten, die deze stad rijk is: de Kei zerlijke Palts, de kloosterkerk Neu- werk, de Marktkirche, het Raadhuis, de Huldigingszaal en de verschillende poor ten en eeuwenoude patriciërshuizen. Eén kaartje naai" het Duits verkeers bureau in Amsterdam en U krijgt een schat van gegevens toegezonden. Zwarte Woud Tenslotte nog enkele regels gewijd aan het Zwarte Woud: een recreatieve recht hoek van 150 km lang en 50 km breed tussen Karlsruhe, Stuttgart, Bazel en Schaffhausen. De zuidelijke kant van het Zwarte Woud is uitermate boeiend, maar dat is een ietwat gevaarlijke be wering omdat het midden en noorder weinig voor de zuidelijke streek onder doen. Freiburg is een schitterend een trum voor de toerist, die na wande lingen en autotochten 's avonds iets wi beleven van het stadsgewoel. Freibur: heeft de naam van universiteits-, bis- schops-, wijn- en woudstad. Buiten de centra vindt men de natuur in al haar pracht. Het Zwarte Woud is veel méér dan woud: het is een vakantie-oord, dat van alles biedt. Wat denkt U van de 1200 m hoge Feldberg en van de echt blauwe meren, waar de waterspor ters aan hun trekken komen. Men vindt er de stampvolle toeristencentra, maar luttele kilometers verder oasen van rust. In het noordelijk deel is het altijd weer een genoegen langs de Schwarz- waldhochstrasse te rijden naar uw va kantiebestemming. Om het even of dat Baden-Baden, Freudenstadt of welke plaats dan ook is. De aparte bekoring van het Zwarte Woud is in de eerste plaats de sfeer, maar de bewoners van de kleinere dorpen vooral zullen in de vakantieganger een welkome gast zien, die ze rustig-welwillend ontvangen. DINSDAG 23 APRIL 1968 Bus en boot Een van de eerste punten op het pro gramma is een bustocht door Parijs. Een unieke gelegenheid om de belang rijkste punten van de stad in vogel vlucht te zien en herkenningspunten in het stadsbeeld vast te leggen. De twee Er zijn honderden plaatsen in Frankrijk de moeite waard om er een vakantie aan te besteden. Iedereen heeft de mond vol van Zuid-Frankrijk, waar het warm is, druk en waar de treinen en bussen de vakantiegangers bij duizenden af leveren. De stranden zijn er soms mooi, soms ook niet. De natuur is hartver- overend, evenals de zon, maar de ru„t moet men er niet zoeken. Die vindt U wel bijvoorbeeld langs de Loire en in vele streken, die niet aan de kust gele gen zijn. In het zuidelijk deel van Frankrijk kan de ondernemende toerist plekjes vinden, waar hij zich alleen waant op de wereld. Frankrijk is een vakantieland bij uitnemendheid, maar vandaag wilden we heel in het kort aandacht bestdeen aan één stad: Pa rijs. De in Parijs geïnteresseerde toerist kan de Franse hoofdstad op vele manieren ,,doen". Het lijkt uiteraard aantrekkelijk om niets van tevoren te regelen, ge woon de trein te nemen en dan maar af te wachten hoe alles gaat lopen. Echte Parijs-genieters, die geen jaar overslaan, doen dat ook zo. Ze bespre ken van tevoren hun vaste hotelletje van waaruit zij de lichtstad een week lang verkennen. Eten doen ze in zelf- gezochte gelegenheden, de broodmaal tijden spelen zich af op straat of op de hotelkamer. Van tijd tot tijd - na een aantal uren te hebben gelopen - gaan ze een uurtje rusten op hun ka mer en dan weer opnieuw Parijs in. Deze mensen kennen Parijs als hun broekzak. Niet alleen de wereldberoem de bezienswaardigheden, maar ook de onbekende gedeelten van de stad èn de Parijzenaars. Voorzichtig beginnen Het klinkt allemaal iedaal, maar op de ze wijze vakantie-houden is alleen voor „gevorderden". U en ik, die dit jaar misschien voor het eerst aan het Gare du Nord zullen aankomen doen er goed aan die eerste en ook de tweede keer de reis te laten regelen. Dat is echt geen probleem, want de Franse Toeris ten Service verdient alle lof voor de wijze waarop zij al tienduizenden Ne derlanders wegwijs heeft gemaakt in Frankrijks hoofdstad. U kunt kiezen uit vele mogelijkheden: vijf dagen, zeven dagen, met pension, half pension, met excursies, zonder excursies, met of zon der een tocht lang de Loire. Eén goede raad: neem niet te veel hooi op de vork. De eerste maal is vijf da gen Parijs met excursies meer dan ge noeg, want een verblijf in die stad is niet alleen boeiend, maar ook bijzonder vermoeiend, zelfs wanneer men zich niet bezighoudt met het bezoeken van nacht clubs. De Franse Toeristen Service doet we zeiden het al voor de Parijsgangers uitstekend werk, tegen alleszins redelij ke tarieven. Er worden excursies ge organiseerd naar Versailles, Fontaine- bleau, er is een unieke kastelentocht langs Loire en men kan voorts al in de trein kaartjes kopen voor andere tochten en excursies. De vijfdaagse reis begint op maandag. Om zes uur arriveert men aan het Gare du N d en de avond is dan voor de vakantieganger. Hij kan proberen zijn eigen weg in de grote stad te vinden, voorzien van goede raadgevingen, die de F.T.S. tijdens de maaltijden in het hiervoor gekozen restaurant geeft. De maaltijden zijn goed, zeker wanneer men het totaalbedrag van de reis in aanmerking neemt en men nagaat wat er voor dat bedrag geboden wordt. en een half uur durende tocht voert langs vrijwel alle belangrijke gebouwen en monumenten. Ook de boottocht over de Seine is alleszins de moeite waard. „Eerstelingen" in Parijs mogen natuur lijk de Eiffeltoren niet missen. Louvre De kunstschatten in het Louvre zijn al leen al vele vakanties waard. Een en thousiaste en zeer deskundige vrouwe lijke gids van de F.T.S. gaf vorig jaar belangstellenden een idee van wat het Louvre te bieden heeft: in twee uur van de grijze oudheid naar de tijd van Rembrandt. Eigen keuze Een bijzonderheid is ook de avondwan deling door het Quartier Latin met bezoek aan een van de kelders, waar het chanson alle aandacht krijgt. En dan blijft jr voor iedereen nog vol doende tijd over om op eigen kompas verder te varen. Er zijn naast de we reldberoemde gebouwen en monumen ten in Parijs ook plaatsen waar niet alle bezoekrs komen. Een bezoek aan de moskee bij de Rue Mouffetard is een niet-alledaagse ervaring. Honderd men sen hebben dertig jaar lang gewerkt aan dit gebouw, dat van een zeldzame schoonheid is. In diezelfde wijk trekt de Perzische markt veel bezoekers, maar erg weinig buitenlanders. Natuurlijk wandelt U door de Tuilerieën, maar ga ook eens langs de Ecole Militaire, het Hotel des Invalides en Montmartre met zijn schilders. Mocht er dan nog een stille ochtend over zijn, wandel dan langs de Boulevard de Courcelles naar het sfeervolle Pare de Monceau. En vergeet eens een avond de Place Pigal- le om te genieten van de Opera of van de avondlijke drukte op de Place de 1'Etoile. Hoe snel de metro ook is, te voet leert U Parijs het best kennen en waarderen. Goslar in de Harz is voor de dappere wandelaar van alle kanten te bezichti gen. Er leidt een prachtige wandel route rond de stad. Hier een blik op Goslar vanaf de Georgenberg. In Le Tauborg St. German in Parys vindt men het Hotel des Invalides en ook - hier op de foto - 1'Ecole Militaire routebeschrijvingen, vooral actuele kaarten (het is een hopeloze taak om vlot te rijden met behulp van jarenoude kaarten waarop niet meer belangrijke wegen als belangrijk staan aangegeven en nieuwe hoofdwegen geheel ontbre ken) en rekening houden met de "in het buitenland geldende verkeersregels. Het enorme voordeel van Duitsland is niet alleen het gémakeklijke bereik, maar ook de enorme keuzemogelijkheden. Het licht golvend landschap van Sauer- land met de vriendelijk-blonde akkers heeft een grote bekoring voor de wan delaars, die niet veel willen klimmen ei dalen. Het Teutoburgerwoud biedt boeiende bossen en interessante steden. Voor de voorzichtige klimmers, dieniets moeten hebben van bergsport, maar die toch wel zin hebben in fikse wandelin gen met veel natuurschoon, afwisse ling en bescheiden hoogten, zouden we een lans willen breken voor de Harz: het gebied in de omgeving van de grens tussen de Bondsrepubliek en de Romantische Strasse Een ander boeiend gebied is de Roman tische Strasse, een vakantiegebied, dat gelegen is in Frankenhöhe, direkt ten oosten van het Schwabischer Wald. De Romantische Strasse heeft vooral grote bekendheid gekregen door het prachtige oude stadje Rotrenburg o.d. Tauber. In derdaad is Rothenburg een belevenis, maar het gebied heeft veel meer te bie den, dat net zo mooi, maar minder be kend is. Aanbevolen een tocht langs de hele Romantische Strasse van Würz- burg via Tauberbischofsheim, Bad Mer- gentheim, Weikersheim, Rothenburg naar Dinkelsbühl en vandaar terug via Eilwangen en Grielsheim. Kampeerders kunnen hun tent opslaan in Dettwang, een paar kilometer wandelen van Rot henburg. De tocht leidt via slinger paadjes naar de oude <tad. Het boeien de van de Romantische Strasse: de prachtige pasteltinten van de huizen langs de route en de natuur van dit moode gebied. Een niet-alledaags kykje op het Hotel des Invalides in Parys. BADPAKKEN - BIKINI'S HET HANDELSHUIS 1 0

Soester Courant | 1968 | | pagina 5