Voor u 3727o op uw salarisrekening en desgewenst een maand salaris extra aio gezinskrediet en voor u EEN GHETTO WERD VERNIETIGD DOORSMEREN GARAGE BOSBOOM MISSCHIEN EEN KEERUNT Dekens wassen - Ons grote succes - Speciaal wollen dekens de bank waar ook zich thuis voelt SP0RTT0T0 winnaressen GEEF MOEDER OP 12 MEI EENS VRIJAF 19 APRIL 1943 Laatste overlevenden werden met traangas uit riolen gejaagd en daarna afgemaakt 400.000 mensen opeengeperst Klaar terwijl u wacht BEVEROE. SMEERSTATION Openbare Bibliotheeek Telefoon 5897 Van Goyenlaan 156 Hoe? Heel eenvoudig. Open een salarisrekening bij onze bank, de NMB. U profiteert dan van 3'/2% rentevergoe ding. Bovendien kunt u als u wilt een maandsalaris extra opnemen als gezinskrediet. Natuurlijk regelt de NMB als u wilt óók alle betalingen voor u. Vraag ons gratis NMB/PS Pakket! De NMB biedt u alles wat een moderne bank u kan bieden en daarenboven nog de Persoonlijke Service. De NMB is groot genoeg om die Service groot te zien. En de NMB is juist klein genoeg om die service Persoonlijk te houden. De NMB zendt u het PS Pakket graag en gratis toe. Telefoontje of briefkaart is voldoende. NEDERLANDSCHE ilDDENSTANDSBANK is van belang voor Nederlandse sport van de week ~DOE HET 20 ,v. DINSDAG 23 APRIL 1968 Het woord ghetto. voor het eerst gebruikt in het Italiaanse Venetië van 1516, duidt een plaats aan waar joden moeten wonen. Het werd afgeleid van een gieterij, die voordien stond op de plek waar die speeiale woonwijk was gekomen. Ghetto en joden zijn begrippen die onverbrekelijk verbonden blijven en onver biddelijk herinneringen oproepen aan de Tweede Wereldoorlog, die meedogenloze wereldbrand waarover ook in deze tijd nog feiten naar voren komen die onder strepen in wat voor maeabere naehtmerrie de wereld toen was geraakt. Vrijdag j.1. was het 25 jaar geleden dat in een van de meest berucht en bekend geworden ghetto's, dat van Warschau, bijna het punt was bereikt waarop een mensenmassa van 400.000 joden doelbewust en systematisch was uitgemoord of naar een zekere dood gedreven. Voor die uitroeiing echter een voldongen feit was ontstond er nog een verbeten opstand tegen de moordenaars, een ongelijke strijd die slechts gewonnen kon worden door de Duitsers door hun overmacht aan middelen, waartegen de heroïsche moed van de joden niet bestand kón zjjn. Het middeleeuwse ghetto van Warschau met een oppervlakte van ongeveer zes vierkante kilometer bood in normale omstandigheden plaats aan meer dan 150.000 mensen. De Duitsers die wat de joden aanging slechts één doel voor ogen stond, namelijk de totale uitroeiing van dat volk, meenden het probleem voorzover het Warschau betrof op te kunnen lossen door in het ghetto niet minder dan 400.000 joden bijeen te drij ven, die daar zonder middelen van be staan in leven moesten zien te blijven. Geen langdurige wachttijd daar er 2 smeerbruggen ten dienste staan. Vakkundig personeel. Eerste klas smeermiddelen. Birkstraat 105 - Soest - Telef. 3256 Tijdens deze eerste episode meenden zij dat hun aantal snel genoeg zou slinken. Toch ging het hen te langzaam. Er kwam van hogerhand een opdracht te beginnen met de evacuatie van de jo den. Daartoe werden er transporten van goederenwagons samengesteld naar de concentratiekampen Treblinka, Sobibor en Belzec, waar de slachtoffers zonder uitzondering werden vergast. Dit ge beurde in de periode van 22 juli tot 3 oktober, waarbij de joden in opstand kwamen. Er gingen zo 310.332 joden naar vernietigingskampen. Dit was de eerste ghetto-opstand. Tragisch genoeg wisten zij oorspronke lijk niet wat hen in dergelijke kampen te wachten stond, waardoor het kon ge beuren dat het door de Duitsers aange stelde ghetto-bestuur, de Jodenraad, de mensen voor transport aanwees. Daar naast waren er vele vrijwilligers, gezien er voor de reis een stuk brood met jam werd verstrekt, wat als kostbaarheid werd gezien. Toen enkele joden die de vernietigingskampen hadden weten te ontvluchten in Warschau terugkeerden, vertelden zij hoe hun volk daar zonder meer werd uitgeroeid. Zij werden niet geloofd, althans niet door de Joodse raad. 60.000 Toch zorgden de geruchten ervoor dat niemand zich meer voor de transporten vrijwillig meldde. Als reden voor het transport gaven de Duitsers overigens op dat het ghetto gevaar kon opleveren Nieuwe aanwinsten. Jeugdleesboeken. Van Anrooy, Het zeepaardje. Ree- sink, De twee molens. Bonsall, En de kat zei: miauw! Evenhuis, Erik en Anke, 2 dln. Fabricius, Heintje heeft kabouters op zolder. Lindgren, Michiel laat de poppetjes dansen. Stouthamer, Loekie en de kraai. - Loekie en Pietje Haak. Blyton, De vijf op de smokkelaarsrots. Boerlijst, Het geheim van de derde knoop. Cleary, Rikkie en Ripsie. - Rikkie en zijn vriendjes. Dixon, Afzender on bekend. - Autodieven. Iterson, De adjudant van de vrachtwagen. Jeugdstudieboeken. Koninkrijk Vrijheid- Blijheid. Laurey en Roels. De bijen. - De muizen. Vandaag kook ik. Rijksen-Den Breeje, De rode draad. dl. 3. Idserda, En dan deden we. Chubb, Slavische volken. Fairser- ris. Steppevolken. Turnbull, Afri kaanse volken. Ter Horst, De tocht met ,,De Zwaan". Merrien, Jeroen de scheepsjongen. Oedeman, Piraat in dienst van de koning. Newton, Poly nesische zeevaarders. Kraay en Vis ser, Oostenrijk. Tadema-Sporry, De gesluierde mannen uit de Sahara. Franke, Tula de kleine houtsnijder. Kraay en Visser, Indonesië. Boeken voor jongeren. Asimov, De sta len holen. Betlem, Er is een toe komst voor ons allen. Bomans, De avonturen van Bill Clifford. Boyl- ston, Sue Barton, leerling-verpleegster. Capel, Rumoer rond een verloving. Carmiggelt, Later is te laat. Diek- mann, Spel van schijn. Conan Doy- le, Geheimzinnige verhalen. Van Kampen, Het grote Rallye-avontuur. Koen-Conrad, Als je duizend weken bentSartre, De teerling is ge worpen. Trobisch, Ik had een meisje laef. De Vreede, Oorlog en liefde. Van der Zee, Zuster Anneke. Her man Heijermans. Louis Couperus. A. Roland Holst. Anna Blaman. Menno ter Braak. S. Vestdijk. De beweging van vijftig. Multatulii, Barbertje moet hangen. Van Veldeke, 25 minneliederen. Het abel spel „Glo- riant"; en de sotternie ,,De Buskenbla- zer". De Swaen, De verheerlijckte schoenlapper; of, De gecroonde leersse. Von Goethe, Egmont. Aldred, Egypte. Tadema Sporry, De geschie denis van het honderdpoortig Thebe. Wiechert, Der brennende Dornbusch. Cesbron, Chiens perdus sans collier. Mary, Promenade dans la neige. voor besmettelijke ziekten, zodat de vei ligheid van de Duitse troepen in War schau onzeker werd. Deze eerste periode van uitroeiing kostte meer dan driekwart van het aantal be woners van het ghetto het leven. Dat er echter nog 60.000 overbleven was niet naar de zin van Himmler, die dat feit constateerde tijdens een in januari 1943 gehouden bezoek. Hijzelf gaf opdracht dat de overigen voor half februari ver dwenen moesten zijn. Omdat in deze tijd de opmars van de Duitsers niet meer zo'n vanzelfspreken de zaak was, de slag om Stalingrad werd verloren, bleek de uitvoering van deze opdracht niet eenvoudig. Alle transportmiddelen waren dringend nodig voor het Duitse leger. Eind maart was het bevel niet tot uitvoering gebracht. Dan, in april werd de S.S.-generaal Jür- gen Stroop naar Warschau gestuurd om het „werk"' af te maken. Omdat hij vol macht had troepen van de Sicherheits- polizei te gebruiken en daarnaast de Duitse eenheden die in de omgeving van Warschau lagen, was het hem mogelijk een commando van 2000 man samen te stellen dat met de uitvoering van de actie werd belast. Fabriek Directe aanleiding voor de tweede op stand, die van 19 april tot 16 mei 1943 zou duren, was een beval van Himmler een fabriek in het ghetto die Duitse uitrustingstukken vervaardigde er werkten 40.000 joden te verplaatsen. De joden verkeerden in de mening, zo wordt aangenomen, dat ze niet op tran sport werden gesteld wanneer ze bij de fabriek werkten. Zodra de Duitsers aan stalten maakten dit bevel op te volgen en de fabriek te verplaatsen, begonnen de joden zich te verzetten, bang als zij waren voor deportatie. Dit verzet, ten slotte met geweld, leidde tot de tweede opstand. Stroop trachtte deze bloedig neer tc slaan en de fabriek werd ver plaatst, de 40.000 joden die er werkten werden later geliquideerd. Het verzet van de joden vormde aan leiding voor de hogere S.S.-leiding om Stroop opdracht te geven het ghetto zeer streng te behandelen en de wijk uit te kammen. Stroop besloot de wijk to taal te vernietigen. De bevolking buiten het ghetto werd door middel van aan plakbiljetten duidelijk gemaakt dat be treding van de wijk verboden was op straffe van ter plaatse neerschieten. De strijd De opstand van de joden was niet hele maal onvoorbereid. Zij beschikten over contacten met de andere woonwijken en bezaten als wapens handgranaten, ge weren en revolvers. Toen Stroop met het uitvoeren van zijn ,,taak" begon stuitte hij op een wanhopige weerstand, die niet in zijn voordeel werkte. Letter lijk alles vocht mee, al waren er joden die weigerden aan de opstand deel te nemen Jongens en meisjes wierpen handgranaten naar de tanks en pantser wagens. Wapens, munitie en uniformen werden op gedode Duitsers buitgemaakt. Met heroïsche moed namen de joden het op tegen de uitstekend bewapende Duitsers, die steeds meer materiaal en mensen in moesten zetten. De joden hadden niets te verliezen, de Duitsers bleken onmenselijk in hun methoden. Bundels handgranaten werden in ruim ten gegooid waar groepen joden zich trachtten te verbergen. Tijdens de sa menstelling van de transporten naar de vernietigingskampen hebben zich afgrij selijke tonelen afgespeeld. Spreken met joden werd de bevolking verboden. Een Poolse vrouw die met een joodse man praatte werd ter plaatse neergeschoten. Een moeder zag hoe haar twee kinderen de schedel werd inge slagen met een geweerkolf alvorens zij werd gedwongen in de trein plaats te nemen. Het einde De onverwacht krachtige opstand van de wanhopige joden deed Stroop besluiten de zaak anders aan te pakken. Hij gaf zijn troepen opdracht de woonblokken op te blazen en te verbranden. Syste matisch werden huizenblokken in brand geschoten. Hiertegen konden de slacht offers weinig beginnen, omdat de licht voorziening en de waterleiding werden afgesneden. In het brandende ghetto speelden zich afschuwelijke tonelen af. Joden die met verbranding werden bedreigd gooiden matrassen en andere voorwerpen op straat en sprongen dan, vaak met vlam mende kleding, naar beneden. Als zij trachtten met gebroken ledematen nog weg te kruipen werden zij ter plaatse afgemaakt. Toch vochten zij door. 's Nachts slopen zij vanuit hun povere schuilplaatsen naar uitgebrande puinhopen, om van daar uit de strijd voort te zetten. Hoe wel de afloop van de strijd vaststond, hadden de joden de beschikking over de magazijnen van het ghetto, naast de ge ringe aanvoer van wapens uit de andere wijken. Tenslotte werd de toestand voor de jo den hopeloos. Zij vluchtten in de riolen, zelfs vandaar uit werd doorgevochten. Stroop gaf bevel de riolen vol te laten lopen, maar zij zagen kans het water te gen te houden. Rookbommen, meer dan 175, in de openingen geworpen, boekten geen resultaat. Overdag kon men de stemmen van de mensen die er verble ven, horen. Na acht dagen was het ver blijf in de riolen ondraaglijk. Er stierven talloze joden. Zij zaten er als ratten in de val. Toen liet Stroop traangasbom- men in bijna tweehonderd rioolopenin gen gooien. Hiervoor moesten de nu weerloze slachtoffers vluchten. Zij wer den opgevangen door hun onmenselijke tegenstanders. Cijfers Het werkelijke einde kwam pas op 16 mei 1943. Op die dag werden nog bijna 200 slachtoffers afgemaakt en als tra gisch sluitstuk werd de synagoge van Warschau opgeblazen. Stroop, die niet naliet uitvoerig bij te houden wat zijn onmenselijk werk tot gevolg had, no teerde dat het ghetto van Warschau niet meer bestond. Er was geen levende ziel meer, op enkele gebouwen na was alles platgebrand. Tijdens dit „werk" waren meer dan 5000 ghetto-bewoners verbrand en omge komen, 7000 neergeschoten of -geslagen. Bij het transport naar de vernietigings kampen kwamen weer 7000 joden om. De rest werd vergast in de concentra tiekampen. En toch heeft de Duitse vernietigings machine niet feilloos gewerkt. Toch za gen nog joden kans te ontsnappen. En kelen wisten uit treinen te springen die in volle vaart naar Treblinka, Sobibor, Belzec reden, ondanks de schietende be waking. Anderen wisten, half gestikt, verhongerd, te vluchten uit het ghetto, over muren, door gangen en riolen. Enkelen overleefden het. Zij konden ge tuigen van een gebeuren waarvoor het woord drama een te geringe aanduiding is. De zinloze moord op ds. Martin Luther King heeft heel de wereld geschokt. Aller ogen zijn gericht op de Verenigde Staten. Wat gaat daar nu gebeuren? Zou deze verschrikkelijke gebeurtenis misschien een keerpunt betekenen op de ingeslagen weg, die tot een explosie moest voeren? De allereerste taak voor Amerika is: verbetering van de situatie in eigen land. In het bijzonder gaat het om de minderheden, met name de negers. Ter wijl deze negers tijdens de oorlog, zelfs tijdens de oorlog in Vietnam, als gelijk gerechtigde burgers werden beschouwd, die hun leven mochten geven voor hun vaderland, telden ze in de burgermaat schappij niet of nauwelijks mee. Hun economische en sociale achterstand bleef. De „blanke suprematie" behield haar gelding. Reeds jaren is duidelijk, dat dit op bui gen of barsten moest uitlopen. Martin Luther King appelleerde aan hart en verstand van de natie. Amerika was voor hem het vaderland en hij geloofde, dat er een tijd zou komen, waarin iedere neger het met recht als zijn vaderland zou kunnen beschouwen. Daaraan heeft hij gewerkt en daarom schuwde hij ge weld. Afleiding Het is de oorlog in Vietnam geweest, die de situatie zeer heeft verslechterd. Niet alleen verslond deze oorlog onge hoorde kapitalen, die oneindig veel be ter besteed hadden kunnen zijn, maar ook werd daardoor de aandacht afgeleid van de nood in eigen land. Het falen van Amerika schiep een bittere contro verse, dwars door de partijen heen. Alles, wat zo hoog nodig had moeten gebeuren, werd naar later verschoven. Er was alleen de vrees voor nieuwe neger-opstanden in de komende zomer, maar die vrees vloeide voornamelijk voort uit de konsekwentie daarvan bij de komende verkiezingen! En zelfs in dit verkiezingsjaar ging alle aandacht naar de Vietnampolitiek der regering. In brede kringen groeide een soort patriottisme, dat het gestook van Stokely Carmichael en zijn Black Po wer alléén maar zag als verraad aan het land. Dat de wet, die de verkoop van wapens beperkte, er niet door kwam, was een teken aan de wand. Signaal Hierdoor kreeg King het steeds moeilij ker. De militante negerleiders riepen, dat hij met zijn geweldloosheid tpch niet klaar kreeg. Ze misbruikten zelfs zijn vreedzame demonstratie door deze in plunderingen te doen ontaarden. En de onverschilligheid van de blanke Amerikaan voor de nood der negers scheen hun gelijk te geven. Van alle toegezegde maatregelen kwam niets terecht. En het schot, dat King trof, gaf het sein tot de opstand. Juist op een moment, waarop Amerika in al zijn voegen kraakte! De president geeft de strijd in Vietnam op. De presidentscandidaten weten niet meer waarover ze moeten praten. Het toekomstig beleid ligt in het duis ter. En de moord op King versterkt de in druk, dat het daarginds een chaos gaat worden. Zweer Tegelijk echter is dit het moment van bezinning. Tegelijk kan nu het keer punt zijn bereikt, van waaruit men een nieuwe koers gaat varen. De moord op King mag de daad van een maniak zijn, zoals de moord op Kennedy dat was. maar het klimaat was er rijp voor. De zweer is openge barsten. Dat kan een infectie betekenen van heel het lichaam, het kan ook het sein zijn tot genezing. Het kan zijn, dat de Amerikaanse bur ger zich gaat afvragen: „Kunnen we zo dóórgaan?" De versoberende gedachte, dat het al tijd nog overwinnende Amerika het te gen de verachte „Vietnamese horden" heeft moeten laten afweten, kan even eens drijven tot bezinning en zelfkritiek. Te lang heeft men in de oorlogspsycho se geleefd, zich van de stemming in de rest van de wereld niets aangetrokken, de werkelijkheid niet willen zien. De knal van het schot wekte Amerika uit deze roes. Zij die ondanks alles vrienden van Amerika gebleven zijn, omdat het daar principieel toch gaat om de vrijheid, zien, gespannen toe of dit grote land de krachten zal kunnen opbrengen om weer zichzelf te worden. Erkenning van eigen falen, het niet langer onvoorwaardelijk geloven in eigen gelijk en volmaaktheid, is daarvoor de beste ouverture. Dat behoeft niet te leiden tot gezichts verlies. Rusland heeft indertijd ronduit bakzeil moet halen in Cubahet won nieuw prestige door zijn bemiddeling in India. Wanneer Amerika zijn prestige wil herwinnen als land van de vrijheid, zal bét lauweren dienen te behalen in de strijd om de vrede. Vrede in eigen huds, vrede in de wereld. de heer A. Kocpmans beheerder bijkantoor Sneek Wanneer dat bereikt wordt, is Martin Luther King niet tevergeefs gestorven. Dan zal, naar Vondels woord, uit zijn bloed „het zaad gaan groeien, dat heer lijk tot Gods eer zal bloeien, en door geen wreedheid en vergaat." Boeit: van Weedestraat 11. „Er is nog nooit iemand geweest, die zich voor zijn hoofd heeft geschoten omdat hij al zijn geld had verloren. Een Nederlander is niet zo erg wild op het gebied van wedden. Hij kijkt eerst wel de kat uit de boom". Dat is een uit spraak van de heer Cees Berg, chef publiciteit van de Stichting Nederland se Draf- en Rensport, sprekende over het wedden op de renbanen, waar soms zeer hoge bedragen omgaan. Toch moest er heel wat in het parlement gebeuren aleer onze volksvertegenwoordigers een nieuwe wet op de kansspelen wilden goedkeuren. Centraal daarbij stond de voetbal toto en vooral de verhoging van de hoofdprijs van 100.000 tot 500.000. Bok de Korver: uitslagen door kenners te voorspellen Het heeft lang geduurd in ons land voordat de sporttoto kwam. Al vóór de tweede wereldoorlog was er een aantal particulieren met een toto begonnen. Het heeft een juridische strijd tot voor de Hoge Raad opgeleverd, die de toto uit eindelijk verbood. Toch had oud-voet- baller Bok de Korver (in het begin van deze eeuw international) in die juridi sche strijd met overtuiging verklaard, dat er van een kansspel geen sprake kon zijn, omdat kenners in de sport de uitslagen met zekerheid konden voor spellen We weten intussen wel beter, de meesten van ons uit eigen ervaring. In 1954 begon in Alkmaar bij de in voering van het betaalde voetbal in ons land de victorie van de voetbalpool. We hadden in die eerste tijd heel wat voet balpools, maar alleen de Alkmaarse wist zich te handhaven tegen de aan vallen van de justitie. De prijzen wa ren niet zo groot, slechts enkele dui zenden guldens voor de eerste prijs en bovendien moesten de prijzen in waar debonnen worden uitgekeerd. Het duurde liefst vijf jaar voordat de voetbalpool wettelijk werd toegestaan. De maximum hoofdprijs werd in de wet beperkt tot ƒ25.000 en twee jaar later (1961) verhoogd tot 50.000. Het ver zet van de protestants-christelijke par tijen tegen de voetbaltoto nam af en in 1964 kon de hoofdprijs worden verhoogd tot 100.000,Na heel wat geharre war is het dan nu eindelijk ƒ500.000, geworden, maar vrijwel heel sportmin- nend Nederland zou die hoofdprijs het liefst onbeperkt zien. Kort nadat de hoofdprijs in de voetbal toto was verhoogd tot een ton kwam de inleg aan de 'één "miljoen gulden toé. De schattingen lopen vrij sterk uiteen, maar de wekelijkse inleg voor de Duitse Lotto beloopt ongeveer één a anderhalf miljoen gulden. Het socialis tische tweede-kamerlid drs. J. J. Voogd noemde „dat een afschuwelijke zaak als je bedenkt, dat wij uit de opbreng sten van de toto geweldig veel zouden kunnen doen. Alleen al op het gebied van de accommodaties is er een gewel dige achterstand in de Nederlandse sport". De voetbalpool wordt gerund door de n.v. Sporttotalisator. De kosten van de organisatie worden bestreden uit het geld, dat men betaalt bij de registratie als toto-deelnemer. Tot nu toe bedroe gen die registratiekosten ƒ1,50 per jaar, maar die worden verlaagd tot slechts 0,50 per jaar. Overigens zou het be slist aanbeveling verdienen als men zich niet ieder jaar opnieuw hoeft te laten registreren, maar dat voor een langere tijd kan, bijvoorbeeld drie jaar. Er komen nog meer verbeteringen dan de verhoging van de hoofdprfijs tot een half miljoen en de verlaging van de registratiekosten. Allereerst de mo gelijkheid, dat er meer dan één toto per week wordt gehouden als het voet balprogramma daartoe aanleiding geeft. Verder gaat in totaal 45 n,'o van de in leg naar de prijzenpot, terwijl dat nu slechts 33 is. Hierdoor zullen ook de tweede, derde en extraprijs veel hoger kunnen zijn. Die derde prijs kennen we nu niet en juist omdat daardoor veel meer mensen de kans krijgen ook eens een prijs te winnen, zal het enthousias me voor de voetbaltoto zeker toenemen. Een maatregel die nodig was om de prijzen elk groot genoeg te laten zijn en bovendien voldoende over te houden voor de finnaciering van sportprojecten en over de liefdadigheidsinstellingen, is de verhoging van het inleggeld van 0,30 tot 0,45 per kolom. De maximale inzet per formulier wordt verhoogd tot 6,en het formulier krijgt twaalf in plaats van acht rijtjes. Het is te hopen, dat de aantrekkings kracht van de nieuwe sporttoto zo groot zal zijn, doordat niet alleen veel deel nemers een prijs winnen, maar vooral opdat de Nederlandse sport er wel bij zal varen. 's morgens uit bed stappen, en dat die werkdag, vooral wanneer er een flink gezin is, voor moeder pas eindigt wan neer ze weer naar bed kan. Daardoor zijn de werkdagen voor de huisvrouw heel lang en bovendien is het elke dag weer het zelfde, ongeacht of het was dag of strijkdag, zaterdag of zondag is. Het huis moet schoon, er moet voor het eten worden gezorgd, kortom er is al tijd veel te doen. En zo gaat het het hele jaar door. Zo'n speciale feestdag voor moeder is daarom zeker op zijn plaats. Een dag waarop de kinderen moeder eens ver troetelen, haar laten merken hoezeer zij haar werk en zorg op prijs stellen. Mevr. A M. Mathot-Wijnker, Dorpstraat 52, Wervershoof N.H.; Mevr. T. Jansen, Schaep- manstraat 17, Soestdijk; Mevr. M. van Eyk, Weth. Venteweg 81, Gouda; Mej. N. van Ooy, Vlierdenseweg 6, Deurne; Mej. N. Kerklaan, Copernicusstraat 13 hs, Amsterdam. 3 STERREN NYLONS Doe óók meeaanhet3Ster- renspeLWin óókf lOO.-.Vraag uw leverancier! Hij weet er alles van! Een feestdag? Velen demonstreren dit, door moeder met een kleine attentie te verblijden en zij is daar dankbaar voor. Maar na het in ontvangst nemen van die atten tie gaat voor haar het gewone leven door. Ook die dag. Zij gaat weer koffie malen, aardappels schillen, groenten schoonmaken, kinderen aankleden, tafel dekken, alle kamers doen en eigenlijk is het voor haar maar een halve of helemaal geen feestdag. Een werkelijke feestdag wordt het voor haar, wanneer ze nu echt eens een heel week-end vrijaf zou hebben. En dat kan, waarom niet? Vader of een van de oudere kinderen kan toch wel eens voor het baden van de kleuters zorgen en de tafel feestelijk dekken? Allerlei huishoudelijke kar weitjes als stof afnemen, stofzuigen, bedden opmaken, schoenen poetsen en de afwas doen zijn dingen, die voor een weekend gemakkelijk door de an deren gedaan kunnen worden. Het li wel zeker, dat moeder zich dan heer lijk zal voelen. Zij is dan - misschien voor het eerst - eens helemaal vrij, kan doen waar ze zelf zin in heeft en wordt die dag op haar wenken bediend. Mocht vader niet in staat zijn te ko ken en een goed middagmaal op tafel te zetten, iets dat overigens helemaal geen schande is, laat hij dan zijn gezin voor die dag meenemen naar een res taurant of parmekoekenhuis. Door „bui tenshuis" te eten, bespaart hij moeder veel zorgen en zichzelf de vaat En de sfeer? Maarbij dit alles mag het niet blij ven. Wij moeten er ook voor zorgen, dat er die dag een prettige sfeer heerst in huis. Nu eens geen gemopper over dit en over dat, geen onaangename op merkingen en dergelijke. Het is moe ders dag en ongetwijfeld zal het een extra verrassing voor haar zijn, als alle huisgenoten eendrachtig meewerken en bijdragen tot een aangename stemming. Wanneer zo'n dag geslaagd is, heeft moeder een geestelijk opkikkertje ge had, dat stimulerend werkt op alle huis genoten. In het gewone, alledaagse le ven leeft iedereen veelal voor zichzelf en is men weinig geneigd tot onge vraagde hulp. Dan missen we juist het prettige gevoel, dat we kunnen krijgen als we iemand een bijzonder genoegen doen. Als we op moederdag dit geluks gevoel wel ervaren, kunnen we er ze ker van zijn niet alleen moeder ver wend te hebben, maar ook zelf wijzer te zijn geworden. Wanneer zondag 12 mei aanbreekt, zul len vele moederharten verwachtingsvol kloppen, ook al zullen de gezinsleden weinig aan haar merken. Want moeder zegt niets, maar toch ziet zij „moeder dag" met spanning tegemoet. Ze is veel te benieuwd, wat de kinderen zullen doen! Niet alleen commercieel Goed, we geven dadelijk toe dat „moe derdag" een instelling is die door de winkelstand is gecreëerd met commer ciële doeleinden. Maar dat neemt niet weg, dat we in principe zo'n speciale feestdag voor de moeders toejuichen. Laten we niet vergeten, dat voor de moeders - de huisvrouwen dus - de werkdag eigenlijk al begint wanneer ze DE VRACHTWAGEN IN HET VERKEER Rijd niet te dicht achter een vrachtwagen als t r u gaat inhalen. v - De vrachtwagen- chauffeur kan u *-ƒ dan niet zien. De kans dat hij ooA- gaat inhalen is groot. I Begin uw inhaal - manoeuvre op flinke afstand. Devrachtwagen- chauffeur vóóru kan dan in zijn «v spiegel zien datu er aan komt. INHALEN EIST AFSTAND i

Soester Courant | 1968 | | pagina 9