£a/Z4* \JL(aC At MUH At ie/im EIERHANDEL WIL GEHELE AFZET GAAN BEHEERSEN PECH ACHTERVOLGT NÏXON OOK VOOR DE METEOROLOOG IS HET MOEILIJK Telefoonnummer ziekenauto 5980 Noorderweg 23 PASFOTO'S klaar terwijl u wacht Foto Swager Eerste Gooise Kleding Verhuur STORM IN EEN KIJKGLAS SOVJET-RUSLAND EN HET OOSTBLOK AMERIKA HIELP CHINA AAN ATOOMBOM Terug naar de middeleeuwen VOOR BABY'S HUIDJE WEERVOORSPELLEN Maar weienschap vordert oor Briljanten ringen Dag- en nachtwerk ICHTHART I 1 00 ontwerpen Sedert 1937 le Hezerlaantje 46 - TeL 2231 HORLOGES gelegenheidskleding Chinese geleerden uitgewezen VRIJDAG 26 APRIL 1968 Ben fraai voorbeeld van een in Brussel gestoofde kool, die in Nederland te laat geconsumeerd werd, levert dit voorjaar het E.E.G.-concept voor de regeling van de kwaliteitsnormen voor ceteieren. Om dit te begrypen moet u weten, dat men bezig is de landelijke normen (inde ling in klassen en kwaliteiten) te vervangen door een stelsel dat in de hele E.E.G. zal gelden. Dat is nuttig en nodig, vooral voor Nederland, dat nog altyd eieren uitvoert. Na twee jaar geharrewar kwam men midden februari jl. tot een com promis. De tekst daarvan is droge kost, maar het loont de moeite deze goed na te lezen. Rechtstreekse aflevering van eieren door de producent wordt toegestaan: op het eigen bedrijf, op plaatselijke (een bij zonder belangrijk woordmarkten en aan bet huis van de consument. Er komt een „kwaliteit extra vers" en dat zijn eieren met een luchtkamer tot 4 mm, die echter alleen in het pakstation zal worden gemeten. Uiterlijk acht dagen na de pakkings datum moet de banderolle rond de kleinverpakking worden verbroken en dan zijn de eieren natuurlijk nog wel goed, maar niet meer „extra vers". (Vandaar dat men zich in Duitsland thans opmaakt om een ei onder rijks- keur te gaan leveren dat veel verser is Richard Nixon, de zelfverzekerde re publikein die nog maar een maand ge leden leek af te stevenen op de kandi datuur voor het presidentschap der V.S., blijkt het voornaamste slachtoffer te zijn van president Johnson besluit om niet te streven naar een tweede ambtstermijn. Het leek er voordien op dat het wel zou gaan tussen Johnson en Nixon, twee oude rotten - met de beste kansen voor Johnson. In theorie zou Nixon er nu beter voor moeten staan, want hij is bij de republikeinen eigenlijk de enige, enorme verdeeldheid heerst: Eugene d:e meetelt terwijl bij de democraten 'n Mc. Carthy, Robert Kennedy en binnen kort ook vice-president Hubert Humph- rey- zijn daar in een verbeten strijd verwikkeld. Nixon als de politieke routinier heeft al maanden lang de image verspreid van zijn degelijkheid en kundigheid, die welsawaar vrij was van alle bezielende fantasie, maar wat doet dat er ook toe: men moet een vakman kiezen. Tegen over de politieke vakman Johnson scheen dat misschien ook vyel een goede tech niek. maar nu lijdt Nixon eronder dat hij de indruk wekt .var. een vervelende man, terwijl juist aan de democratische kant allerlei opwindends gebeurt. Daar komen mannen naar voren die nieuwe dingen te beweren hebben, die elan ten toon spreiden en een wil om de zaken geheel nieuw aan te pakken. Humphrey in schaduw Senator Robert Kennedy maakt het meest die indruk. Zijn concurrent Mc. Carthy heeft de strop dat hij van het begin af aan voornameijk in actie was gekomen tegen Johnson. Nu die niet meer in het geding is staat hij er een beetje kaal bij. Hij moet eigenlijk nu weer beginnen een nieuw beeld van zijn bedoelingen te projecteren voor het Amerikaanse publiek. En dat lukt hem niet zo erg goed, daarvoor is hij teveel eer wel geestige intellectueel die echter te sterk naar Amerikaanse smaak laat uitkomen dat hij overal niet zo zwaar aan tilt. Dat is ongeveer de houding die indertijd Adlai Stevenson innam en waardoor deze ondanks tal van succes- ser toch de kandidatuur verspeelde. Binnenkort zal Hubert Horatio Hum phrey waarschijnlijk als derde demo craat een gooi doen naar de kandida tuur. Hij is al begonnen met redevoe ringen waarin hij nu eens zijn eigen inzichten naar voren brengt. Aan hem heeft zich het noodlot voltrokken dat alle vïce-presidenten ondergingen: zijn werk houdt hem zo in de schaduw van de president dat men hem niet kent en haast bij voorbaat aaneemt dat hij in alles alleen maar een soort dubbelgan ger is van zijn baas. Humprey. die van oorsprong een ver tegenwoordiger is van de liberale vleu gel in de democratische partij, heeft in die kring bijna geen aanhang meer, wat hij niet te wijten heeft aan zijn eigen daden maar aan cie van Johnson. Toch gaan er - vooral in de kringen van de partijbestuurders - veel stem men voor hem op. Ten dele waarschijn lijk omdat hij nog altijd de beste keuze lijkt onder de lieden die juist de uit gesproken liberalen als Kennedy en Mc. Carthy niet kunnen zetten. Nixon Het is trouwens wel tekenend dat Ken nedy er wel in slaagt enthousiasme op te wekken waar hij komt, maar dat hij het tot dusver moet doen zonder de bijval van de partijbazen, die zijn broer indertijd zo bijzonder hielpen. In de democratische sector lijkt alles nog vrij open te liggen. Niemand is daar helemaal kansloos. En over de kansen van de een en de ander wordt gesproken als over een spannende race. Maar over Nixon wordt amper meer gerept. Behalve dan in de kringen van de re publikeinse partij zelf, waar men de ta nende belangstelling voor hun man ziet als een kwalijk teken. En dat kan dan weer makkelijk leiden tot het republi keinse besluit om dan toch maar in eigen kring naar iemand te zoeken die wel tot de verbeelding spreekt. Dan vallen weer namen als van gou verneur Nelson Rockefeller en New- York's burgemeester John Lindsay, die beiden officieel hun kandidatuur nooit hebben gesteld, maar wel beiden er van hebben gerept dat ze eventueel be schikbaar zouden zijn, als het maar met genoeg klem wordt gevraagd. Voor Nixon is het allemaal wel zielig - de al een keer geslagen presidentskandidaat schijnt voorbestemd te zijn om alsmaar als verliezer op te treden. dan acht dagen en als wij dat niet óók gaan doen worden wij opnieuw leveran cier van tweede soort, maar dit terzijde). Eieren van klasse A mag u stempelen, maar eieren uit derde landen moeten gestempeld zijn en wel op de schaal. Voorts is er nog enig geharrewar over een Frans waarborgetiket op de groot- verpakking van eieren, maar daar vecht het produktschap tegen. Zo op het eer ste gezicht ziet dit concept er redelijk uit, temeer daar de producent eieren ten huize van de verbruiker mag afle veren zonder enige beperking, als de hoeveelheid maar bestemd is voor het gezin van die verbruiker. Maar er is nog iets Middeleeuws Bij de aflevering ten huize van de ver bruiker is één bepaling gemaakt, die ons meteen terugwerpt in de Middel eeuwen. Het is deze: de producent mag niet afleveren in de gewichtssortering en de verpakking die in een komende raadsverordening zal worden vermeld. Die „raadsverordening" zal zijn: een verordening van de raad van ministers van landbouw der zes E.E.G.-landen. Deze ministerraad gaat het concept reeds deze maand bespreken. Kort gezegd komt het hierop neer: u mag wel met een korfje eieren langs de deur gaan venten (uiteraard slechts met uw eigen eieren), zoals uw vaderen dat wellicht óók al deden, maar u mag niet zelf gaan sorteren en verpakken. Want dat recht is aan de eierhandel (collec terend en distribuerend) voorbehouden. Onmiddellijk nadat dit bekend werd sprongen tal van legpluimveehouders in het geweer en het regent op dit ogenblik dan ook protesten. En terecht. Het moge waar zijn, dat de eierhandel de laatste jaren kwade tijden meemaakt, doordat de eierproduktie zo sterk ge krompen is. Dat mag echter nog geen reden zijn om hem een monopoliepositie te verschaffen die wij alleen terug vin den bij de middeleeuwse gilden. Geslapen Van wat in Brussel besproken wordt dringt het nieuws slecht door tot de agrariërs. Grote beslissingen, zoals over melk en rundvlees, worden natuurlijk wel spoedige gepubliceerd, maar de vak bladen beschikken in het algemeen niet over een mannetje dat de besprekingen aldaar op de voet volgt en daarvan we kelijks verslag uitbrengt. Kwesties als de onderhavige bespreekt men wél in het produktschap (in dit geval dat voor pluimvee en eieren), maar dat vergadert slechts maandelijks en het verslag van zo'n vergadering reikt men slechts uit op de volgende bijeenkomst, dus een maand later. Vandaar dat het omstreden concept pas op 28 februari in het pro duktschap behandeld werd en pas een maand later via het verslag in de pu bliciteit kwam. Vraagt men nu of de pluimveehouders in het buitenland óók geslapen hebben, dan luidt het antwoord bevestigend. Deze kennen trouwens geen produkt schap. Wél wordt in het buitenland, vooral in Duitsland, een veel groter deel van de eieren rechtstreeks aan de ver bruiker geleverd, maar daar dacht men dat het concept een goede rem zou zijn op de ontwikkeling der mammoetbedrij- ven. Al spoedig bleek dat dit volstrekt niet het geval was. Die mammoeten zijn nl. gereed om een afzonderlijke firma op te richten voor de afzet, draaien lustig verder en breiden ook met de nieuwe E.E.G.-wet wel verder uit. VAN WEEDESTRAAT 52 SOESTERBERGSESTRAAT 30 Wc weten allemaal wel hoe moeilyk het is om het weer te voorspellen. Daarom geeft het K.N.M.I. ook geen voorspellingen, maar verwachtingen. Die zyn geba seerd op een groot aantal gegevens. Het K.N.M.I. heeft het ook wel eens mis, maar dat is veel minder vaak dan men algemeen denkt. Tot nu toe worden de vele gegevens over het weer, die het K.N.M.I. bereiken door eigen waarnemingen en uitwisseling met andere stations, door een meteoroloog geanalyseerd en de daaruit voortkomende conclusie is de weersverwachting. By het maken van de conclusie is de ervaring van de meteoroloog steeds van groot belang geweest, maar dat is een subjectieve factor. Binnenkort gaat men by het K.N.M.I. een computer gebruiken, die steeds meer zal worden ingescha keld voor onder meer het opstellen van de weersverwachting. VAN WEEDESTRAAT 40 SOEST TEL:4361 Nederland ontwaakt Ook in Nederland reageerden de pluim veehouders aanvankelijk niet. Het groot ste deel van hen levert immers af aan de coöperatie, aan veiling, markt of handelaar en heeft geen eigen afzet. Dat er gesproken is over de „plaatselijke markt" kan echter inhouden, dat nie mand uit A een ei in B op de markt mag aanvoerenBehalve deze mon struositeit moet men bedenken, dat een ei nooit beter wordt nadat het de pro ducent verlaten heeft. Het brengt ook nooit enige ziekte op de mens over. Het is dus logisch, dat men de weg van pro ducent naar consument ook hier zo kort mogelijk maakt. En iedere weldenkende agrariër zal zijn collega die kans ziet om een eigen afzet op te bouwen, extra inkomen van harte gunnen. Het fraaiste is evenwel, dat het concept doodgewoon spreekt van „producent" zonder meer. En dat is óók de man die kippen houdt en een handelsvergunning bezit! Hij mag dan nu nog verpakt en gesorteerd afleveren aan melkslijters, winkels enz. Straks verdwijnt ook hij, want hij is „producent". Pas toen dit alles duidelijk werd, be gonnen de protesten. Op dit ogenblik moet men nog maar afwachten of die succes hebben. Geschrokken zijn ook zij, die bedacht hebben, dat over vijf of tien jaar de afzet wel eens grondig ge wijzigd zou kunnen zijn. Een E E.G.-wet die de handel een monopolie geeft, snijdt de hele toekomstige ontwikkeling af. En men kan gemakkelijker de Wad denzee droogleggen dan een E.E.G.-wet gewijzigd krijgen. Kon. Ned. Ver. E.H.B.O„ afd. Soest Op de waarnemingsstations en bij de weerdiensten van de meteorologische or ganisatie wordt dag en nacht gewerkt. Dat is nodig, omdat men constant op de hoogte moet blijven met de veranderin gen, die zich in het weer voordoen. Van iedere waarneming wordt een rap port gemaakt, waarin worden genoemd: temperatuur, barometerstand, windrich ting en -snelheid, mate en type van de bewolking, luchtvochtigheidsgraad, het zicht en de neerslag. Gegevens verwerken De waarnemingen worden ieder uur ge daan. De gegevens worden in code ge zet om ze aan alle belanghebbende weerdiensten mee te delen en met be hulp van symbolen op de weerkaarten in te vullen. Ook worden de gegevens steeds statis tisch verwerkt om op die manier verge lijkende overzichten te krijgen. De waarnemingen worden zowel aan het aardoppervlak gedaan als op zee op va rende schepen en weerschepen en mid dels radiosondes, die de gegevens door seinen over de weertoestanden in de ho gere luchtlagen. Wetenschap De meteorologie is een gebied waarop zeer veel wetenschappelijke onderzoe kingen worden verricht. Men is nog te weinig op de hoogte van de factoren, die een rol spelen bij het ontstaan van de verschillende weertypen. Men moet de atmosfeer beter leren doorgronden, in de eerste plaats om de weersver wachtingen te verbeteren. Doorgaande op deze weg wordt al gedacht aan be ïnvloeding en zelfs beheersing van het weer, maar dat zijn nog stoute toe komstdromen. Hoe verder de kennis omtrent de at mosfeer vordert, hoe meer interesse er ontstaat voor de weersverwachtingen voor meer dagen en zelfs enkele weken. Juist omdat zich al op korte termijn onvoorziene veranderingen in het weer beeld kunnen voordoen wordt de kans op het niet kloppen van de verwach tingen op wat langere termijn groter. Ook op dit punt hoopt het K.N.M.I. met de nieuwe computer enige vooruitgang te kunnen boeken. Internationaal Er is een vergaande internationale sa menwerking op het gebied van de me teorologie. Dat is hard nodig om over voldoende gegevens te kunnen beschik ken om tot een verantwoorde verwach ting te komen van het weer. De lucht vaart is vooral geïnteresseerd in nauw keurige gegevens over windrichting en -kracht, bewolking en zicht. De land bouw is meer geïnteresseerd in regen en zonneschijn en ook voor de scheep vaart en het toerisme zijn de weers- verwarhtingen van veel belang. Door het in gebruik nemen van een computer en een grotere centralisatie van de verschillende diensten, die zich met het opstellen van weersverwachtin gen voor de luchtvaart bezig houden, wordt de behoefte aan meteorologen iets kleiner. In dit verband speelt de radiografische overbrenging van de weerkaarten tussen de verschillende sta tions ook een grote rol. Deze wijzigin gen brengen ook een verandering te weeg in de werkzaamheden van de me teorologen. Beroepsmogelijkheden Een meteoroloog kan in Nederland em- plooy vinden bij 't K.N.M.I., de Ko ninklijke Luchtmacht en enkele andere onderdelen van de krijgsmacht Om me teoroloog te worden heeft men een gym nasium-B of h.b.s.-B-diploma nodig, of een gelijkwaardige opleiding. Men kan dan twee richtingen uit. Aller eerst direct naar het K.N.M.I. gaan en daar een interne opleiding volgen van drie maanden. Dan wordt men rekenaar, een niet zo „rekenachtige" funktie als uit de naam lijkt. Ondertussen studeert men verder om het tot assistent te bren gen. De rang is hoger dan die van re kenaar, maar het werk komt op het zelfde neer: het doen van waarnemin gen en de gegevens op weerkaarten in tekenen. Als er vacatures zijn en men geschikt is gebleken, kan men in aan merking komen voor de opleiding tot meteoroloog. y Universitair De tweede mogelijkheid is om aan de rijks universiteit van Utrecht te stude ren in de vakken geofysica en meteoro logie. Als men deze studie wil voltooien komt men meestal in de research te recht, maar als men de studie na het kandidaatsexamen afbreekt kan men bij het K.N.M.I. vaak makkelijker terecht voor verdere opleiding tot meteoroloog. Veel mensen nodig Vooral door de continudienst heeft men toch betrekkelijk veel meteorologen no dig. Overigens zijn er meer meteorolo gen werkzaam op Schiphol dan op het K.N.M.I., omdat voor het verstrekken van de gegevens over de weerstoestan- den aan vliegers de mannen en vrou wen nodig zijn, die uit de weerkaarten de weersverwachtingen kunnen opma ken. En de verhouding met Moskou wordt hierdoor ook anders. Men verlaat het communisme niet. Men wil ook niet Moskou provoceren, aan gezien hier grote militaire belangen op het spel staan. Anderzijds durft Moskou de Oostblok landen niet te provoceren omdat die an ders voor hun grondstoffen de blik zouden kunnen richten naar het westen, waarmee de contacten toch al veelvul- diger zijn dan men vroeger ooit had durven denken. Geen satellieten meer? Het vast aaneengesloten communistische blok gaat een ander beeld vertonen. China is reeds afgevallen. Binnen het communisme tekenen zich verschillende fel tegenover elkaar staande stromingen af. De Oostblok-landen zijn misschien op weg om van satellieten bondgenoten te worden. En het kon wel eens zijn, dat dan het gevaar voor plotseling optredende scheu ren minder groot wordt. Nog zoekt men naar een duidelijke koers. In Polen is het niet rustig, al schijnt de rust hersteld. Hongarije, Bulgarije, Roemenië, nu ook Tjsecho- slowakije, ze volgen steeds meer het voorbeeld van Tito, die blijkbaar een juiste visie heeft gehad en zelfs inter nationaal een belangrijke figuur is ge worden. En wat de verhouding met Europa zal worden, hangt grotendeels af van de wijze, waarop Amerika zijn prestige zal kunnen herwinnen. Anders krijgt De Gaulle toch nog gelijk. Burg. Grothestraat 45 Tel. 3917 ANTAARNS - HEKWERK ETTERS - OPENHAARDEN UIFELS - DEURSIERHEKKEN AMPEN ZONNEWIJZERS KUNSTSMEEDWERK IN STIJL ACHTEROM 6 - HILVERSUM - TEL. 48700 de GROOTSTE in 't GOOI Et is de laatste tijd heel veel misbaar gemaakt over de oorlog in Vietnam en er zijn plakkaten aangeplakt en demon straties gehouden met o.a. de leuze, dat president Johnson een oorlogsmisdadi ger zou zijn. De Vara heeft mensen die deze mening aanhingen, in de televisde- rubriek „Achter het nieuws" aan het woord gelaten en men kreeg langzamer hand de indruk, dat een groot deel van ons volk dergelijke gevoelens had. Uit het onderzoek dat het bureau Into- mart in opdracht van „Achter het nieuws" instelde, is nu gebleken hoe veel mensen werkelijk menen dat pre sident Johnson een oorlogsmisdadiger is. Het zijn er 7 °/o. Daar tegenover staan 68 die deze stelling onjuist achten, 12 die het waarschijnlijk onjuist vin den en nog eens 8 zonder mening. Slechts 5 °,o twijfelen nog en vinden het mogelijk, dat de kreet juist zou kunnen zijn. Dat is dan alles wat er overblijft van al die opgewonden straat toneeltjes en de beledigende pamfletten. Wat ons na lezing van die nuchtere cij fers betreft, mag de zendtijd over de demonstraties anti Johnson nu ook wel tot 7 worden gereduceerd. Dan kun nen we de kritiek in de juiste propor ties bekijken. De ontwikkeling in Tsjechoslowakije heeft blijkbaar zorgen gebaard aan de andere Oostblok-staten en met name aan de Sovjet-Unie. Want al blijft men in Praag de com munistische beginselen trouw, juist het feit,, dat achter dit alles economische motieven schuil gaan, kan de verande ringen alleen maar méér betekenis ge ven. Het ligt voor de hand te stellen, dat ook de communistische doctrine niet in staat is de nationale gevoelens geheel naar de achtergrond te schuiven. En natuurlijk spelen nationale gevoelens een rol, maar meer als dekmantel en propagandamiddel. In werkelijkheid gaat het om de boterham! Tsjechoslawakije is niet het eerste, in tegendeel, het is het laatste Oostblok land, waarin het communistische machtsapparaat krakende geluiden laat horen. Die geluiden verneemt men al jaren, zowel in Oost Duitsland als in Polen, in Bulgarije en Roemenië, om van Tito's Joegoslavië maar niet te spreken, want daar is het al lang mis. Maar toen stond het hele Oostblok nog eensgezind tegenover de „ketter" Professor Liberman En men mag zich in Moskou wel zor gen maken, maar eigenlijk hebben de Russen zelf bijgedragen tot deze ont wikkeling, waarbij de Oostblok-landen zich zelfstandiger gingen opstellen. Daar, inde Sovjet-Unie, hebben zich de economische veranderingen voltrokken, waarvan de situatie in de andere Oost blok-landen de weerschijn geeft. Daar heeft professor Liberman van de universiteit van Kharkov het commu nisme als economisch systeem doorbro ken door een nieuwe theorie op te stel len, die wij-van-het-Westen bezien als bij ons altijd reeds toegepast, maar die in het Oosten uiteraard wordt gepre senteerd als een triomf van de com munistische economische wetenschap. Een der voornaamste trekken van de Liberman-theorie is de afrekening met de centrale bureaucratie. Het bedrijfs leven krijgt met een grotere verant woordelijkheid ook een veel grotere zelfstandigheid. Daarbij maken niet langer de planners uit wat de bevolking krijgt, maar produceert de industrie wat de bevolking vraagt. De klant wordt (een klein beetje) koning. Het systeem Dat is niet alleen economisch van be lang. Hier wordt het hele „van boven naar onder"-systeem aangetast. En dat ziet men nu het duidelijkst in Tsjechoslowakije, waar het communis me min of meer „democratische" ton denzen gaat vertonen. Het zijn vooral de oude partij bazen uit de stalinistische periode, die zich hier tegen verzet hebben, omdat juist het stalinisme de macht van het top-appa- raat en de top-figuren bevestigde. Tsje choslowakije was een schoolvoorbeeld van een naar stalinistische opvattingen geregeerde communistische staat en daarom is de plotselinge ommekeer des te opvallender. Aan de buitenkant zien we dan alleen studenten, die demonstreren. De oor zaak is echter de economische positie van het land, dat steeds meer achter op raakte, notabene in een tijd van al gemene welvaart. Eigen belang voorop De eerste fase is de opstand tegen de controle vanuit Moskou, dat ook eco nomisch de Oostblok-staten de wet stel de. Het ene land na het andere eist meer zelfstandigheid, wil allereerst de eigen belangen gediend zien. De regerende groep, die waarschijnlijk heel wel het spreekwoord kent van de ene vinger en de hele hand, heeft dat zo lang mogelijk tegengehouden, pro beert hier en daar nog zoveel mogelijk de neven-effecten af te remmen. Op een warme dag in 1950 vervoegden drie reehereheurs van Amerika's centrale recherche (F.B.I.)) zich aan de woning van dr. Tsien Hsoe-sjen. Hy was een rakettenspecialist van naam, gehuwd, vader van twee kinderen, van beroep leraar aan het Caltech-instituut te Pasadena (V.S.), reserve-luitenant-kolonel der Ame rikaanse strijdkrachten, hoofdofficier voor speciale diensten en leider van de raketten-afdeling van het Amerikaanse onderzoek- en adviesbureau der nationale verdedigingsraad. maar hij was geboren in Sjanghai en nog altijd van Chinese nationaliteit. Hem werd medegedeeld, dat hij in hechtenis genomen werd op grond van het feit deel uit te maken van de afdeling Pasadena van de commu nistische party in Amerika. De Chinese geleerde werd overgebracht naar de gevangenis in San Pedro en ter beschikking gesteld van de rechter-commissaris. Dit voorarrest duurde circa zeven weken waarna Tsien op vrye voeten werd gesteld tegen een borgsom van 15.000 dollar. Op 26 april 1951 deed de rechtbank te Los Angeles uitspraak en wees vonnis op de navolgende gronden: „Dr. Tsien is een buitenlander en van Chinese nationaliteit. Hy zal de Verenigde Staten moeten verlaten op grond van het feit, dat als bewezen moet worden geacht te zyn dat beklaagde vóór zijn vestiging in Amerika reeds lid was van de communistische partij". Speciale opdracht Bedoelde Unit 122, die voornamelijk be stond uit geleerden, doktoren, technici en andere intellectuelen, had reeds lang het wantrouwen van de F.B.I. opge wekt, die tenslotte een van haar detec tives, William Kimple, opdracht gaf om in de groep te „infiltreren". Deze re chercheur speelde zijn rol op voortref felijke wijze en wel zo, dat hij tenslotte door de groep als koerier werd aange steld. Daardoor kon hij de F.B.I. volle dig op de hoogte stellen van het doen en laten van de groep èn van dat der aangesloten leden. Toen Amerika aan de tweede wereld oorlog ging deelnemen, werden dr. Tsien en dr. Tsjao door de regering met spe ciale opdrachten belast en moesten zij zich toeleggen op de studie en de ont wikkeling van nieuwe wapens, zeer in het bijzonder op de ontwikkeling van raketten en atoombommen. Deze studie en de ontwikkeling leidde tenslotte tot het gebruik van de eerste atoombommen op de Japanse steden Hiroshima en Na- gasaki en is het werk van geleerden als Tsjao en Tsien. In juli 1951 werden dr. Tsien en dr. Tsjao als ongewenst in Amerika naar hun geboorteland, Rood-China „afge schoven". In oktober van datzelfde jaar werd in Peking het instituut voor atoomonder zoek door Mao geopend. Tot directeur werd benoemd de stichter dr. Tsjao Tsjoeng-jao terwijl tot leider van het bureau voor de studie, onderzoek en ontwikkeling van het raketwapen dat eveneens in Peking werd gevestigd, dr. Tsien Hsoe-sjen werd aangewezen. Daarna werd het stil om de beide man nen en de wereld hoorde geruime tijd niets meer van hen. Deze onheilspellende rust duurde tot twee dagen na de val van Ruslands Ni- kita Chroesjtsjow en wel tot 16 oktober 1964, om precies te zijn om 3 uur n.m., het tijdstip waarop de eerste Chinese atoombom tot ontploffing werd gebracht. Het was het werk van dr. Tsjao en van dr. Tsien, die hun in de Verenigde Sta- In 1950 en in 1951 bereikte de commu nistenvervolging, door Amerika's sena tor Mc Carthy geleid, haar hoogtepunt. Zij groeide uit tot een soort middel eeuwse heksenjacht, doch los daarvan brak in 1950 de oorlog uit met Korea. Amerika geraakte in paniek en iedere Amerikaan keek voor het slapen gaan onder het bed, op zoek naar landver raders. Een soortgelijk lot als dat van dr. Tsien Hseo-sjen wachtte zijn, eveneens in de Verenigde Staten woonachtige landge noot, de atoomgeleerde dr. Tsjao Tsjoen- jao. Beiden studeerden aan de techni sche hogeschool in Californië, behaalden daar de doctorsbul met dit onderscheid, dat dr. Tsien in 1935 naar the States ging terwijl zijn landgenoot dr. Tsjao daarheen reeds tien jaar eerder emi greerde. Tsien werd evenals Tsjao le raar aan de hogere technische school, het Caltech-instituut te Pasadena. Dr. Tsjao Tsjoen-jao met het lot van zijn landgenoot voor ogen, wachtte geen proces tegen hem af en verliet in juli 1951 Amerika met bestemming Hong kong. Hij werd gevolgd door circa tach tig geleerden van Chinese nationaliteit, waaronder zich een groot aantal zeer begaafde, technisch hoogstaande weten schapsmensen bevonden. Hun uittocht zou in de naaste toekomst grote nade len voor Amerika opleveren. Dat is nu uit het verder verloop van de jongste geschiedenis overduidelijk gebleken. Inderdaad stelden de Amerikaanse vei ligheidsautoriteiten vast, dat op een aan tal deskundigen, uit een politiek-crimi- neel oogpunt bezien, wat aan te mer ken viel. Zij wensten geen enkel risico te nemen en hanteerden zonder aan zien des persoons hun bevoegdheid tot het uitwijzen van ongewenste vreemde lingen. Tsjao, atoomgeleerde van naam en ja renlang in een leidinggevende functie bij het Amerikaanse kernwapenprogram werkzaam, nam op eigen initiatief de benen. Dr. Tsien wilde dat niet doen, ^en vergaarde theoretische kennis in de hij voelde zich niet schuldig en wist roodchinese provincie Sinkiang in de zich sterk door zijn persoonlijk contact praktijk hadden omgezet en in toepas met de (voormalige) staatssecretaris van het departement van marine, Dan A. Kimball, die als getuige in de zaak Tsien gehoord, verklaarde: „Wij kunnen deze man zo maar niet laten gaan, hij weet veel wat voor ons van belang is en Tsien is voor Amerika zeker vijf divisies waard". Niettemin werd Tsien uitgewe zen. Dr. Tsjao en hij waren namelijk door een collega, dr. Sidney Weinbaum als natuurkundige eveneens aan het Caltech-instituut verbonden geïntro duceerd bij de „Professional Unit 122, Pasadena Section" van de Communist Party of the United States. Dit gebeurde al irï 1938 en dr. Tsien werd lid van die partij onder de schuilnaam John M. Becker. sing hadden gebracht. Dit betekende tevens een wending in de wereldgeschiedenis die zowel in de Ver enigde Staten als de Sowjet-Unie in ernstige verlegenheid bracht, De toe stand werd nog ernstiger toen nog geen drie jaar later in Rood-China melding werd gemaakt van het tot explosie bren gen van de eerste waterstofbom. Het was Amerika dat communistisch China had geholpen door zijn geleerden en deskundigen van Chinese nationali teit de deur te wijzen en naar het vij andelijke kamp terug te sturen waar zij door een fijntjes glimlachende en on doorgrondelijke Mao gastvrij werden ontvangen.

Soester Courant | 1968 | | pagina 13