Roemenië IJsland FOTO-FILM SWAGER Voor Nederlanders een herontdekt fraai vakantieland Land van middernachtzon, kokende geysers, gletschers en vulkanen 2W:SH <-4:- Voor uw vakantie over de grenzen Leg uw mooiste vakantie-herinneringen vast op foto. dia of film VRIJDAG 26 APRIL 1968 m «M*g tT~VT"^*T«H Laat nu uw fototoestel of filmcamera's nazien, en voorkom daarmee dat u na de vakantie met mislukte foto's, dia's of of films wordt verrast. Foto- en filmmateriaal gekocht in eigen land, bij uw eigen fotohan delaar/vakman, voorkomt narig heid achteraf. BUKG. GROTHESTR. 45 SOEST TELEFOON 02155-3917 Enkele uren ver Voor Nederlanders is een geldig pas poort voldoende. De afstand is geen be zwaar, want IJsland is te bereiken van af de Britse eilanden in drie uur en vanaf het vaste land in Europa in vijf uur. IJsland kent twee luchtvaartmaat schappijen, namelijk Loftleidir (met een fantastisch eigen hotel) en Icelandair. Buiten de direkte verbindingen vanaf Schiphol kan men ook reizen via de luchthavens in Engeland en Denemar ken. Geeft men de voorkeur aan een zeereis, dan staan moderne schepen ter beschikking, die in drie tot vijf dagen de gasten naar IJsland brengen. De IJs landse munteenheid is de „Krona", overeenkomend met pl.m. 8 Vs cent. Tij dens de zomermaanden worden regel matig excursies verzorgd, waarbij men o.a. kan genieten van verse pannekoe ken, gebakken via de warmwaterbron nen. Gezicht op Reykjavik, hoofdstad van het eiland met rond 85.000 inwoners, veertig procent van de totale bevolking. Een van dc meer „moderne" vakantie oorden voor de Nederlanders is sedert enkele jaren ongetwijfeld Roemenië, een land dat na de oorlog om verschillende redenen buiten de periferie van de be langstelling heeft gelegen. Gelukkig heeft men Roemenië weer herontdekt en dit blijkt onder meer uit het feit dat vorig jaar ruim 6000 Nederlanders een bezoek brachten aan dat land, te gen 1594 het jaar ervóór. Vooral de Zwarte Zee en vele bezienswaardig heden van de hoofdstad en tal van an der steden, alsmede de bergdorpen zoals Piana Brasov (op 1000 meter hoogte) waren bij de Nederlandse toeristen zeer in trek. Mede van invloed op deze aan merkelijk groter belangstelling zullen ongetwijfeld geweest zijn de vereen voudigde grens- en douaneformaliteiten, het aangename klimaat (in de winter gemiddeld 3 graden Celsius, in de zo mer tussen 20 en 32 graden en niet te \ergeten de lage benzineprijzen. Niet minder dan 1200 Nederlanders brachten hun vakantie door in Mamaia aan de Zwarte Zee, in de nieuwe cn comfortabele hotels Patria en National, rond 100 meter van het strand gelegen. Zij allen namen deel aan de charter vluchten. Ook de z.g. „I.T. reizen", met mogelijkheid van een 14-daags verblijf aan de kust of 14 dagen zee en bergen gecombineerd, genoten veel belangstel ling. Overigens trokken ruim 4000 Ne derlanders op eigen gelegenheid naar dit land, vaar men dit jaar aan de .ust zeer goed terecht kan in de hotels Pa tria en Lotus in Mamaia en in de bun galows in Eforie. Karakteristiek voor Roemenië is de gro te verscheidenheid aan landschappen, met een gematigd klimaat in het noor den en een subtropisch in het zuiden. Het land bezit ook een groot aantal toeristisch zeer aantrekkelijke meren, waarvan uit toeristisch oogpunt de berg meren de belangrijkste zijn. De meren in de Donauvallei staan bekend om hun visrijkdom en de meren in de steppen en aan de kust (o.a. het meer van Te- kirghiol) hebben vooral therapeutische waarde. Dc stranden van Mamaia aan dc Zwar te Zee vormen een steeds meer in trek komend lustoord voor de zon- en wa teraanbidders. Imposant zyn de vele watervallen, waar van hier de „Skógafoss". Visrykdom Op het meer van Siutghiol bij Mamaia kan men waterskiën, kanovaren, zeilen en vissen. De nachtclubs bieden een grote verscheidenheid aan programma's en de typisch Roemeense restaurants brengen volksmuziek zowel als volks dansen. Er zijn tientallen restaurants en bars, schouwburgen, clubs en sportvel den. Daarenboven bestaan er diverse mogelijkheden om excursies te maken, zowel in binnen- als buitenland (Istan- bul, Cairo, Athene, Kiev en Varna). De grootste rijkdom van de Donaudelta (eilanden en drijvende eilandjes, door kruist door riviertjes en vijvers, waar meer dan 300 soorten vogels een tijde lijke of permanente schuilplaats vinden) wordt gevormd door het riet en de vis rijkdom (zestig verschillende soorten). De steur, leverancier van de kaviaar, bereikt hier soms een gewicht van 500 kilo! Op de drijvende eilandjes wemelt het van allerhande soorten dieren, waar onder de nutria, de hamster en de otter. Bronnen en baden Roemenië, met een oppervlakte van 237.500 vierkante kilometer, telt rond 19 miljoen inwoners. De bergsportplaat sen in de Prahova-vallei (Predeal, Si- naia), Poiana Brasov en de dorpen in de vallei van Olt en Bistrita, zijn vooral bekend om hun geneeskrachtige bron nen en modderbaden. Het aantal mine rale bronnen is in Roemenië zeer groot en van veel verscheidenheid. (Ijzer houdende thermaalbaden in Baile Felix en Baile Herculane; koolzuurhoudende in Borsec, Vatra Dornei en Buzias; al- kalihoudende in Slanic; natrium-chlori- de in Eforie, Sovataen en Govora (ook jodiumhoudende) zwavelhoudende ther maalbaden in Baile Herculane en Gali- manestl). De vermaarde kerken van noord-Mol- davië zijn aan de buitenzijde geheel met fresco's beschilderd. Artistieke meesterwerken, die men vooral vindt in Voronet, Humor, Sucevitza, Arbore en Moldovitza. Het Nationaal Bureau voor Toerisme organiseert ook veel excur sies naar een aantal prachtige kloos ters. Voor automobilisten geldt dat moderne wegen de schilderachtigste streken van het land doorkruisen. Benzine en olie zijn overal verkrijgbaar. Voorts bestaat de mogelijkheid een auto te huren. Er zijn hotels en campings langs de we- De uitstekende autoweg door de fraaie vallei van Prahova. het eerst jachtpartijen, viswedstrijden en excursies te paard georganiseerd. Voor de jongeren bestaat een aan hun leeftijd aangepast programma met ber gen beklimmen, zeilen, kamperen en bergwandelingen maken. De buitenland- Historie Tot slot een stukje historie. Historie van een kleine natie, die langdurig in isolatie leefde onder armoedige en moeilijke natuurlijke omstandigheden. Maar ook een historie van een natie met hoge culturele opvattingen, niet op de knieën te krijgen en daardoor van daag de dag profiterend van een wel vaart en een moderne ontwikkeling, die het nooit eerder heeft gekend. In het midden van de negende eeuw werd het eiland door de Vikingen ontdekt en in 874 kwamen er de Noormannen die er hun nederzetting Reykjaxik vestigden. In de volgende zestig jaren werd het eiland meer ontgonnen, waardoor de basis van de huidige natie IJsland werd gelegd. De bevolking bestond overwe gend uit mensen van Noorse orgine, maar er was ook invloed van Keltisch bloed, afkomstig uit Ierland. In 930 werd het parlement (Althing) in het le ven geroepen, maar de feitelijke repu bliek dateert van 1262, toen de IJslan- ders onder Noors bewind kwamen. Dat betekende de gouden eeuw voor IJs land. In de 19e eeuw ontwaakte het nationaal gevoel pas goed en begon men de strijd voor politieke rechten op basis van de historie. De neergang van daarvoor werd omgezet in een periode van grote ontwikkeling en in 1918, na de eerste wereldoorlog, werd IJsland erkend als een souvereine staat, met een direkte binding tot de Deense koning. In 1944 echter werd IJsland een onafhankelijke republiek. De nieuwste toeristische ontdekking van 1 de laatste jaren is ongetwijfeld IJsland, een land van contrasten en een rijke historie. In tegenstelling tot wat de naam zou doen vermoeden, heerst er ?en mild klimaat, dank zij de warme golfstroom die het eiland vrijwel ge heel omspoelt. Dat maakt dat dit eiland, gelegen aan de rand van de poolcirkel en met een overmaat aan ruimte (de totaal-oppervlakte beslaat 103.000 vier kante kilometer, met een bevolking van nawelijks 200.000) een ideaal vakantie oord is voor allen die van rust en na tuurlijke schoonheid houden. Schoonheid zowel ruig als gecultiveerd, gelegen .ender de midzomernachtzon, waardoor 5 de hoofdstad Reykjavik zonsonder- ing slechts twee uur is gescheiden van nsopgang, zodat men van een lange Jag kan genieten. In het noorden van -,3t eiland gaat de zon helemaal niet :nder, terwijl eind augustus het bril- inte en kleurrijke noorderlicht zich begint te manifesteren. De beste periode voor vakantiegangers om een bezoek aan IJsland te brengen valt van midden juni tot begin septem ber. Men behoeft er geen speciale kle ding voor mee te nemen, want nog maals, zoals de bewoners van IJsland zeggen, „de naam van ons eiland is het koudste wat ervan te zeggen valt en men behoeft bepaald niet te rillen als men die naam uitspreekt". De gemid delde temperatuur in januari (de koud ste maan) is dan ook hoger dan b.v. die in New York. Normale kleding, meteen overjas, regenjas en warm ondergoed is voldoende om het land rond te reizen, waarbij als regel bussen voor de ver bindingen zorgen (spoorwegen zijn er niet). Natuurlijk, als men wil gaan po nyrijden, dan is aangepaste kleding noodzakelijk, zoals dit ook geldt voor hen die willen gaan zwemmen. Geysers, Gletschers, vulkanen Buiten Reykjavik met zijn ongeveer 85.000 inwoners (rond veertig procent van de totale bevolking) zijn er tal van aantrekkelijke plaatsen, met een geheel eigen en landelijk karakter. Natuur lijk is en blijft IJsland het land bij uitnemendheid waar het betreft de hete bronnen en geysers. De meest bekende is ongetwijfeld de „Great Geysir", die spuitende, een van de grootste fenome nale attracties ter wereld is, waarvan de ononderbroken kolom water vaak 60 tot 70 meter de lucht ingaat! Daar naast zal men er vulkanen aantreffen, zowel als gletschers. De voornaamste vulkaan is de „Mount Hekla". De laat ste eruptie vond plaats in 1947 en duur de meer dan een jaar. De grootste glet- scher van IJsland en Europa is in de Vatnajkull. IJsland is voorts een land van rivieren en watervallen. De meest beroemde van deze laatsten is de Gouden Waterval, de Gullfoss. Daarnaast is in het noorden van het land de Dettifoss de meest tot de verbeelding sprekende waterval. De Roemeense stranden, in het oosten van het land, zijn bedekt met zeer fijn zand en veel soorten schelpen. Aange zien eb en vloed daar onbekende elementen zijn, kan men de gehele dag naar hartelust baden en zwemmen, me de doordat de zee slechts langzaam dieper wordt, zodat de situatie hier ideaal is voor kinderen en volwassenen die niet kunnen zwemmen. De kust strekt zich uit over een lengte van rond zestig kilometer en omvat verscheidene internationale badplaatsen, zoals Ma maia, Eforie, Tekirghiol, Mangalia en Neptun. Men vindt er comfortabele ho tels met een totaalcapaciteit van onge veer 31.000 bedden. In 1970 hoopt men dit aantal tot 35.000 bedden te hebben uitgebreid. gen en de Roemeense Automobielclub (A.C.R.) (vorig jaar opgericht) heeft goede relaties met internationale toe ristische organisaties. De Wegenwacht is ook in Roemenië een bekende orga nisatie. De bevolking is zeer gastvrij en alles wordt gedaan om het de toerist zo aan genaam mogelijk te maken. De folklore is in Roemenië uitstekend bewaard. Bij tal van evenementen op dit gebied zal men gefascineerd worden door de fraaie klederdrachten, zowel als door de chrame van de dansen. Bij die klederdrachten zijn vooral opvallend de levendige kleuren van het borduur werk, gegarneerd met pailletten of ge kleurde kralen. Dit jaar worden voor de toeristen voor se toeristen kunnen voorts deelnemen aan diverse congressen, zowel op cul tureel, artistiek als wetenschappelijk niveau, naast diverse sportwedstrijden. Behalve op het Oogstfeest in oktober willen we ook nog even wijzen op „De Maagdenmarkt", een schilderachtig fol kloristisch feest op de berg La Poule te Gaina, die op 21 juli wordt gehouden. Kortom, Roemenië, dat dit jaar 1 Vs miljoen toeristen verwacht, is een ide aal land voor alle vormen van modern toerisme. De Roemeense keuken is ge renommeerd en kent tal van speciali teiten. Daarnaast wordt alles geboden wat de internationale keuken maar te bieden heeft. Al met al voldoende rede nen om dit fraaie land een vakantiebe- zoek te brengen. vamvawimw

Soester Courant | 1968 | | pagina 15