Soest toen - Soest nu v.v.v.. l!IB»y?47. MOEILIJKE POSITIE nieuws Het oog gericht op Britse rassenkwesties TE WELVAREND Vrijdag 26 april 1968 47e jaargang no. 32 Uitgave: Brnkherij Smit-Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a. Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Carlos in ,.De Paardenkamp" Ruiimiddag postzegels Bromfietser door onbekende oorzaak gevallen verjaart - - Nieuwe verkeers maatregelen in Soest Meisje (13) weggelopen Het natuurbad wordt morgen geopend Telef. Brandweer 3-3-3-3 Politiebureau 4-4-4-1 Geen spreekuur SOESTEKtCOOKANT Abonn. p. kwart, f 3.25. per post 4,25. Verschijnt Iedere dinsdag en vrfld.g Het lijkt wat kinderachtig dat Wash ington en Hanoi nu al een tijd lang re detwisten over een geschikte plaats om de onderhandelingen te kunnen openen over een staakt het vuren in Vietnam Men kan niet zeggen, dat dit een se rieuze indruk maakt om werkelijk tot overleg te komen, niettegenstaande pre sident Johnson al eens heeft verklaard tot onderhandelen bereid te zijn waar en wanneer Hanoi dit wil. Het maakt nu de indruk, dat men tijd wil rekken. Dat is vermoedelijk ook wel nodig, wil een eenmaal begonnen be spreking ook inderdaad tot enig positief resultaat leiden. Amerika zit namelijk in een moeilijk parket. Het heeft met bondgenoten te maken waaraan het de zelfde beloften heeft gedaan als aan Zuid-Vietnam, bescherming tegen infil tratie en aanval van communistische zijde. Amerika kan zich dus maar niet zonder meer binden zijn troepen uiteindelijk uit Vietnam te repatriëren, tenzij daar vol doende verzekeringen tegen verdere agressie van Noord-Vietnam tegenover komen te staan. En zo ver is Hanoi nu ook weer niet, want in de eerste plaats is Ho Tsji Minh er op uit om ook Cam bodja, Laos en Thailand aan de westerse invloed te onttrekken en er liefst één staat van te maken, maar bovendien moet deze nationalistische leider zich waar maken tegenover Rusland en Chi na, wier invloed niet te onderschatten is. Amerika bevindt zich wel in de moei lijkste positie, vooral ook door het mo ment door Hanoi goed gekozen waarop Noord-Vietnam zich tot onder handelen bereid verklaarde. De militaire positie is er sinds het be gin van dit jaar voor Amerika niet roos kleuriger op geworden, waarnaast en waardoor ook de politieke druk op Washington om tot onderhandelingen te geraken sterker en sterker is geworden. Een en ander plaatst Johnson's regering voor een moeilijk dilemma. Hanoi's eis is zeker en begrijpelijk terugtrek ken van alle Amerikaanse en geailli- eerde troepen. Het zonder meer voldoen aan deze eis zou bij de bondgenoten echter de indruk doen ontstaan niet ten onrechtedat zij nu spoedig last zullen krijgen van een Vietcong en dat zij daarbij dan niet meer kunnen reke nen op voldoende Amerikaanse bijstand De Amerikaanse regering moet derhalve eerst een weg zien te vinden om bij de komende onderhandelingen die bondge noten te betrekken, hun nationale be lang te blijven verzekeren en toch een mogelijkheid open te laten om bespre kingen met Hanoi tot enig resultaat te kunnen laten leiden. De conferentie in Honoloeloe was natuurlijk daarvoor no dig, maar schijnt nog niet tot voldoende resultaten te hebben geleid. Het is alles dan ook niet zo eenvoudig. Dat er nog geen overeenstemming is be reikt over de plaats waar Noord-Viet nam en Amerika zullen gaan onderhan delen, is dus niet zozeer een kwestie van niet willen maar van nog niet kun nen instemmen. Men is er eenvoudig nog niet klaar voor. En eenmaal een plaats van samenkomst bepaald en onderhandelingen begonnen, kan men niet riskeren dat deze spoedig zinloos zullen blijken. In dat geval im mers zou het des te moeilijker worden om nog weer tot besprekingen te kun nen besluiten en zou de oorlog in Viet nam metterdaad eindeloos worden. Dat is niet in het belang van beide partijen. Beiden zouden er langzamerhand wel een eind aan willen zien, wetende dat een militaire beslissing zoals met de Fransen in Dien Bien Phoe niet te bereiken is. Hanoi kan zich echter premitteren om (nog geen keuze te doen uit de vijftien door Washington voorgestelde plaatsen en vast te houden aan de eigen opgave, omdat de positie voor Amerika nog het moeilijkst is en Ho's regering er politiek weer sterker door komt te staan. Dit, noodzakelijke, politieke spel zal eerst ge speeld moeten worden eer er onderhan delingen kunnen beginnen. Morgenochtend, te ongeveer 10 uur, wordt in „De Paardenkamp" opgeno men het oude rijpaard Carlos, 21 jaar oud en afkomstig uit Sassenheim. Dit paard werd jarenlang bereden door een ruiter te Sassenheim en na enige tijd van afwezigheid kwam hij tot de ont dekking, dat het dier wegens moeilijk heden aan de voorbenen, was verkocht. Hij ging van de ene paardehandelaar naar de andere en kwam tenslotte te recht op de paardenmarkt in Utrecht, waar hij tot de ontdekking kwam, dat zijn oude vriend aan de slager was ver kocht. Hij kocht het paard weer van de sla ger en heeft het dier een jaar lang op eigen kosten verzorgd hetgeen hem nu te bezwaarlijk werd. Een beroep op hulp van „De Paarden kamp" werd gaarne verleend, gezien de vele moeite en kosten die hij zelf reeds aan zijn lievelingspaard had besteed. In „De Rank" werd een ruiimiddag ge organiseerd door het bestuur van de I.V. Philatelica, afdeling Soest. Hoewel het zeer mooie weer deed twijfelen aan een behoorlijke opkomst, waren er toch ongeveer honderd bezoekers voor deze ruiimiddag. Ook de jeugd liet zich niet onbetuigd en dat is voor het bestuur een stimulans om op de ingeslagen weg voort te gaan, want een vereniging zon der jeugd heeft geen toekomst. De tombola, waar iedere bezoeker gra tis aan mee kon doen, bleek een groot succes te zijn. Het bestuur heeft het plan in de maand oktober wederom een ruiimiddag te organiseren. Op de Burgemeester Grothestraat, ter hoogte van de Inspecteur Schröderlaan, raakte door onbekende oorzaak maan dag plotseling de 17-jarige J. E. uit Blaricum de macht over het stuur van zijn bromfiets kwijt. De jongen kwam ten val en liep vrij ernstige schaafwon den aan zijn beide knieën op. Na door een arts te zijn behandeld, kon hij naar huis worden gebracht. Morgen wordt Prins Willcm-Alexander 1 jaar. Dat brengt ons even de spannende dagen van 1967 in herinnering, toen we lange tyd in onzekerheid verkeerden of prinses Beatrix de lange traditie zou voortzetten, of dal het haar gegeven zou zyn ons land een zoon te schenken. Al wordt er in ons land bjj een geboorte vrijwel geen onderscheid gemaakt tussen een zoon en een dochter, met het oog op ons vorstenhuis hadden we ditmaal toch wel een speciale wens. En het werd werkelijk een prins. Met bijzondere belangstelling zullen wij de levensloop van deze oranjetelg volgen in de hoop, dat hij een waardige nazaat moge worden van zijn moeder, zijn grootmoeder en niet minder van zijn overgrootmoeder, de moeder des vaderlands. „Welkom in Delden". Weer een mooie, nieuwe folder, die wij kunnen aanbe velen. Wij schreven al eerder over de schoonheid van Twente. Wij voegen hier deze informatie over Delden met zijn beroemde Twickelse bossen aan toe. V.V.V. Delden organiseert in de zomermaanden wandeltochten en ex cursies onder kundige leiding. Een lijst met hotels, pensions, restaurants, zo merhuisjes, kamerverhuur en campings is bij de folder ingesloten. Reizen we iets noordelijker dan komen we in het schone Drenthe. Ook van deze provincie kregen wij aantrekkelijk materiaal. Het bijzonder fraai uitgevoerde vouw blad over Zuid-Drenthe verlucht met kaart, voorzien van kleine aquarellen, zou men als wandversiering willen ge bruiken. Maar bovendien krijgt U een goed beeld van de omgeving en de vele aantrekkelijkheden in dit gebied, dat Hoogeveen, Meppel, Kuinre, Vled- der. Diever en Dwingelo omsluit. Voor de caravanners en kampeerders is er een nieuw recreatiecentrum in het midden van Drenthe, waarop wij meteen nog de aandacht vestigen. Het is Clinckenholt op een afstand van 15 km van Rolde. Boven beschreven foldermateriaal ligt voor U klaar op ons V.V.V. kantoor. Ook telefonisch lichten wij U graag hierover in. En weer zeggen wij: wat is er in Ne derland veel, en wat is het er mooi! „Witte Boerderij" op de Eng, vijfentwintig jaar geleden Dezeiide plaats uu Een dezer dagen is een aantal nieuwe verkeersmaatregelen voor verschillende wegen in de gemeente van kracht ge worden. Zo geldt voortaan voor de lin kerzijde van de Koninginnelaan (gezien uit de richting Nieuwerhoek) een wacht- verbod, met uitzondering van de par keerhavens. Tevens geldt een wacht- verbod (parkeerverbod) voor de rechter zijde van de Nieuwstraat gezien vanuit de richting van de Koninginnelaan. Aan de rechterzijde van de Dalweg tussen de Jac. van Looystraat en de Albert Cuyplaan is eveneens een parkeerver bod van kracht geworden. Gezien het drukke gebruik, dat van de Kolonieweg wordt gemaakt door auto mobilisten, die de drukke rijksweg wil len vermijden, zijn bij de spoorweg overgang maatregelen genomen ter be veiliging van het verkeer. Bij gelijktij dige nadering van de spoorwegovergang heeft het verkeer, dat van de Eng komt, voorrang boven dat uit de richting van Soest-Zuid. Sinds maandagavond half zeven wordt in Soest vermist het dertien-jarige meisje Rieki Wevers. Zij woonde bij pleegouders aan de Ericaweg 4. Maan dagavond zou zij op ziekenbezoek gaan bij haar pleegmoeder in Mariënburg, maar zij is daar nimmer aangekomen. Sindsdien is niets meer van het meisje vernomen. Ook haar familieleden in Utrecht hebben niets van haar gezien of gehoord. Rieki Wevers heeft lang blond haar, een donker uiterlijk en draagt een bril. Zij is gekleed in een geblokt rokje, een gele blouse en een lichte beige regenjas. Degenen, die inlichtingen omtrent de verblijfplaats van Rieki Wevers kun nen geven, wordt verzocht, zich in ver binding te stellen met de plaatselijke politie, voor Soest tel. 4444. In ons blad van dinsdag j.1. werd reeds bekend gemaakt, dat het natuurbad morgen voor het publiek wordt open gesteld. Het bad heeft inmiddels enige verbete ring en uitbreiding ondergaan. Het wedstrijdbassin is geheel geschil derd, wat de helderheid van het water zeer ten goede komt; een van de bete gelde sportveldjes op het terrein is thans ingericht voor basketbal en in de kleuterhoek werd een zandbak ge plaatst. Vanaf maandag a.s. is er gelegenheid zich aan de kassa te melden voor zwem les en wel voor personen van 7 jaar en ouder. De kosten van een leskaart bedragen 10, De rassenkwestie is bezig de Engelse politiek minstens zo te vergiftigen als met de Amerikaanse al een tijd het ge val is. Een van de belangrijkste con servatieven, Enoch Powell, heeft in Birmingham een tanklading olie op het vuur gegooid met een rede waarin hij voor Groot-Brittannië een soort burger oorlog voorziet, wanneer niet op drasti sche wijze een eind gemaakt wordt aan de immigratie en resoluut wordt begon nen om al geïmmigreerden ertoe te be wegen hun koffers weer te pakken. Hij haalde enige voorbeelden aan van ervaringen die kiezers in zijn district hadden opgedaan en maakte er uitein delijk een speech van die al bestempeld is als het blanke pendant van Black- Powerredenaars als Stokely Carmichael. De eerste reactie is geweest dat Edward Heath, de leider van de conservatieve oppositie in het Lagerhuis, Powell uit het schaduwkabinet heeft gestoten - de groep parlementariërs op de eerste rij die een soort reserve-regering vormen voor het geval de oppositie eens de meerderheid zou krijgen. Wat niet weg neemt dat dit gezelschap overigens al tevoren had besloten tegen de wet op de betrekkingen tussen de rassen te stemmen die deze week in debat komt. De verontwaardiging over de rede van Powell is terecht. Hij legde het er al lemaal wel heel dik op en promoveerde enkele uitschieters van onaangenaam heden tot wat naar zijn mening gewoon was in Engeland. Het was het soort rede dat er alleen maar toe kan bij dragen dat de door hem voorspelde hal ve burgeroorlog - met de Theems rood van het bloed - er inderdaad komt. Maar aan de andere kant is het pro bleem waarop Powell doelt zeker niet onbetekenend. De situatie is zo dat vooral uit de Westindische gebieden van het Brits gemenebest en uit India en Pakistan, alsmede de laatste tijd ook de Indiërs uit Kenya, een stroom van kleurlingen naar Engeland komt, die daar moeilijk aan werk kan komen en haast vanzelf sprekend terecht komt in een soort ar moedige getto's die in veel opzichten gelijken op die van de negers in de V.S. En er zijn inderdaad al een paar gelegenheden geweest - Notting Hill bijvoorbeeld - waarbij oproeren ont stonden die in weinig verschilden van die der Amerikaanse lange hete zomers. Wat de Labour-regering met haar wet geving voor ogen staat is de belemme ringen weg te nemen die er inderdaad bestaan bij het integreren van de im migranten met de Britse bevolking. Dat is geen onredelijk standpunt. Een massa ellende wordt inderdaad teweeggebracht doordat de immigrantenfamilies gedwon gen worden tot het gettoleven met veel te veel mensen in veel te weinig ruimt» en dat temidden van armoe die het ge volg is van discriminatie bij het verge ven van werk. De vraag is - maar dat is dan toch wel weer wat anders dan wat Powell stond te oreren - hoe men voorkomt dat de toestand in Engeland dezelfde kant op gaat als in de V.S. Powells argumenten die slechts de betrekkingen kunnen ver slechteren, helpen dergelijke Ameri kaanse toestanden in het leven roepen. Maar evenzeer is het juist dat met wet ten wel iets te doen is, maar dat men daarmee niet bereikt dat de geestelijke instelling zowel van de Britse bevol king als van de gekleurde emigranten verandert. Een mentaliteit - dat ervaart men in de V.S. maar al te goed - zit te diep dan dat die met een paar wet ten gewijzigd kan worden. De Britten hebben het voordeel dat ze aan die mentaliteitsverandering kunnen beginnen voor alleen al de omvang van het probleem dat vrijwel onmogelijk maakt - tenslotte zou het al heel gek moeten lopen als percentueel de ge kleurde bevolking van Groot-Brittan nië deze eeuw nog dicht bij de tien procent komt. Labour heeft gelijk dat het probeert de puzzel vast op te lossen nu die nog te overzien blijkt. Maar een paar acties van politici als Powell en Engeland kan zeker zijn van Amerikaanse lange hete zomers op korte termijn. KANTMAN. Wethouder mevr. M. C. P. Walter-v. d. Togt is verhinderd op donderdag 2 mei spreekuur te houden. Het onverwachte oproer in het Bra bantse Sint-Willibrord vestigt nog eens sterk de aandacht op de kunstmatig door onze welvaart in het leven gehou den jeugdwerkloosheid. Wij hebben met onze goed bedoelde sociale wetten de werklozen zoveel uitkeringen toegedacht, dat de rekenmeesters onder hen al lang becijferd hebben, dat ze er best kunnen komen van die ondersteuning en wat kleine clandestiene bijverdiensten. Er zijn genoeg bedrijven en instellingen die nog zitten te springen om personeel, vooral in het westen des lands, maar de gemakzuchtigen onder de jonge werk lozen plukken de dag en de werkloos heidsuitkering en vermaken zich best met hun brommers en met straatschen derijen. Sint-Willibrord zal straks wel worden gevolgd door andere gemeenten en over als zal de politie het eerste slachtoffer zijn. Onze regering zal er verstandig aan doen de uitkering in te trekken van degenen die aangeboden werk wei geren en/of een arbeidsdienstplicht in te voren voor jongelui die het hun om geving lastig maken.

Soester Courant | 1968 | | pagina 1