Een scheiding is en blijft een trieste zaak ROMANTIEK Zus of zo? maakt het bijzonder goed Gescheiden Siamese tweeling kleedt u goed. VAARDIGE HANDEN de ouders het onderling eens zijn, zal de rechter hun wensen meestal wel volgen, maar bij verschil van mening moet hij een beslissing ne men, waarbij het belang van de kin deren de enige richtsnoer is. Met het feit bij wie de schuld ligt hoeft de rechter, in tegenstelling met zijn Fran se en Belgische collega's in ons land geen rekening te houden. DE PRAKTIJK In de praktijk blijkt dat In het al gemeen jonge kinderen aan de moe der worden toegewezen, dat de kin deren, zo mogelijk, niet verdeeld wor den en dat, wanneer op het moment van de behandeling ter zitting de kinderen al geruime tijd door een der ouders worden verzorgd de rechter alleen verandering ln deze situatie brengt, als er bijzonder sterke argu menten tegen handhaving van de be staande toestand zijn. Toewijzing aan een derde, als geen der ouders ge schikt mocht bljjken. is volgens ons recht niet mogelijk. Na de ontbinding van een huwelijk is er geen sprake meer van „ouder lijke macht". Het gezag dat een der ouders krijgt heet dan voogdij en daar mee heeft hij of zij dan het volle dig zeggenschap over de kinderen. De andere ouder houdt niets over van zijn ouderlijle macht en staat eigen lijk gelijk met een ontzette ouder. Bij de compositie van dit charmante nachthemd werd gebruik gemaakt van het effect, ontstaan uit het combineren van gladde dunne ny lon met plissé. Een pasje langs de hals, zich oplas send in een strikje geeft de finishing touch aan dit mo del. (LINDA LU- lingerie, model Ce- lèbre; verkrijgbaar in kleuren wit, bleu en roze) Het zogenaamde „bezoekrecht" be staat in ons land volgens ons recht niet en de rechter kan er ook geen regeling voor treffen. Aangezien de gemiddelde huwelijks- duur bij echtscheidingen ongeveer tien jaar bedraagt, zijn er in hoofdzaak jonge kinderen bij betrokken. Volgens dr. Van Meurs, directeur van het Ne derlands instituut voor kinderstudie is het een onjuiste opvatting, dat bij kinderen van gescheiden ouders meer jeugd-misdadigheid, psychische afwijkingen en leermoeilijkheden zou den voorkomen dan bij andere. Bij het mislukte huwelijk is vaak spra ke van een neurotisch proces, waar bij allerlei emotionele spanningen een gezonde oplossing belemmerren. De betrokkenen worden vaak door schuld gevoelens en schaamte weerhouden van het inroepen van hulp. EVENWICHTSVERSTORING Voor het jonge kind kan het uit eenvallen van het huwelijk een ern stige evenwlchtsverstoring betekenen. Het kind, dat ook nu nog in zijn omgeving vaak met het vooroordeel over kinderen van gescheiden ouders wordt geconfronteerd, wordt in tota liteit dus wel extra zwaar belast. Volgens dr. Van Meurs ls de geeste lijke Invloed van een schelding op een kind in hoge mate afhankelijk van de persoonlijkheid van het kind en van de ouders, en van de aard van de gevoelsband met beiden. De situa tie kan bijzonder bedreigend worden als het kind als wapen van de een tegen de ander wordt gebruikt, of wanneer het kind compensatie moet bieden voor de ontbrekende partner. Conclusie: ook al heeft men er te genwoordig meer begrip voor dat de spanningen tussen twee echtelieden zo groot kunnen worden, dat de enige mogelijkheid in een scheiding ligt, het is en blijft altijd nog een trieste zaak als twee ouders uit elkaar gaan. Het verdient dus aanbeveling dat het ac cent bij het echtscheidingsvraagstuk komt te liggen op de „voorkoming" van het disharmonische huwelijk en niet op de bestrijding van de echt- soheidting. Maar zoals met vele knel lende problemen het geval is, is ook in deze kwestie alles (door buiten staanders) gauwer gezegd dan gedaan. De beste stuurlui staan nog altijd aan de wal. In de serie „Vaardige handen" ver schenen bij Zomer en Keunings te Wageningen drie nieuwe deeltjes: „Wikkelfiguren" (van touw, elektri citeitsdraad enz.), „Zelfgemaakte ca deautjes van raffia" en „Eieren kleu ren". Alle genoemde boekjes bevat ten, naast de duidelijke tekst vele goede illustraties, zodat de lezeres echt niet bijzonder handig hoeft te zijn om de voorbeelden zelf te maken. Het zijn bovendien voortreffelijke handleidingen voor creatieve ontspan ning van uw kind. (Prijs p.d. 3,50). „Goed genuanceerd door het le ven", zo luidt de ondertitel van het door mevrouw J. L. v. d. Kraan- de Gooijer samengestelde en door Zo mer en Keunings te Wageningen uit gegeven boekje ,Zus of zo?" In kort bestek wordt zo volledig mogelijk uiteengezet welke omgangsvormen men (nog steeds) in acht moet ne men bij verloving, geboorte, huwe lijk, receptie, feestjes, diners enz. Een waardevol geschenk voor opgroei ende dochters die nog gevoel hebben voor stijl en hoe het hoort. (Prijs 5,90). Eveneens bij Zomer en Keunings is verschenen „kinderen bezighou. den", een boekje vol gezellige spelle tjes en vooral ook knutselwerkjes voor j. en m. van 612 jaar. Duidelijke tekeningen geven de nodige aanwij zingen en helpen mee de fantasie van het kind te prikkelen. (Prijs 6,90). Het gaat nog steeds goed met de in het Transvaal Memorial Hospital ge scheiden Siamese tweeling Shirley en Catherine O'Hare. Natuurlijk zijn ze, toen ze het ziekenhuis mochten verlaten (op 3 februari van dit jaar) nog even onder medische controle gebleven, maar hun doktoren zijn het er nu over eens dat de baby's volkomen gezond zijn en geen verdere bijzondere medische aandacht meer nodig hebben. Het was de eerste maal dat een tweeling die aan het hoofd vergroeid was met succes gescheiden werd. De operatie was de derde in haar soort ter wereld, doch bij beide vooraf gaande pogingen overleed een der kinderen. De twee meisjes die u op de foto ziet zijn ongeveer vijf maanden oud en het is nauwelijks te geloven dat ze eens met elkaar vergroeid zijn geweest. De ingreep was geen sinecure, want 27 specialisten werkten er vijf uur aan. Vóór de operatie was niet bekend of Shirley en Catherine afzonderlijke hersenen hadden, doch tijdens de ingreep werd duidelijk, dat dit wel het geval was, maar dat de hersen tjes tegen elkaar aan lagen. De eigenlijke scheiding duurde slechts een uur, maar daarna waren plastische chirurgen nog vier uur bezig met het bij werken van de hoofdjes. Met deze succesvolle operatie bewees Zuid-Afrika opnieuw dat het wat chirurgie betreft een eerste plaats inneemt in de we reld. Zo n jaar of dertig geleden gold het als een schande als twee getrouw- de mensen gingen schelden. Een ge- •cheiden vrouw werd als een „uit gestotene" behandeld en de kinderen van gescheiden ouders werden erop aangekeken dat hun ouders uiteen waren gegaan. Nu ts er ln de afge lopen dertig jaar op elk gebied wel Iets veranderd. Men ziet een schei ding nu meer als een verdrietige. Jammerlijke zaak. En ln de meeste kringen kan men begrip opbrengen oor mensen die samen om welke reden dan ook het leven niet meer nart kunnen die moeten bekennen dat hun huwelijk een fatale vergis, •lng ls geweest. Het spijtige van een dergelijke si tuatie is. dat de kinderen er in de eerste plaats de dupe van worden nis de ouders uit elkaar gaan. En dat het hier niet om een „handjevol" kinderen gaat, zult u begrijpen als we vertellen, dat er in ons land per jaar ongeveer 6-000 echtscheidingen worden uitgesproken en 1.000 scheidin gen tussen tafel en bed plaatsvinden Hierbij zijn ruim 10.000 kinderen be trokken. Het percentage echtscheidin gen, dat na 1945 een piek vertoonde blijft de laatste jaren vrijwel con Btant. De beslissing over de toewijzing van de kinderen na de echtscheiding is aan de rechter voorbehouden. Wanneer Boven: Guy Laroche ontwierp dit lievemaar ook ge waagde jurkje met rose margrietjes afgezet. Het bij passende hoofddeksel bestaat geheel uit bloemen Links: Een prachtige avondcreatie van witte organdie, versierd met veelkleurige bloemen die op stof liggen (Nina Ricci) De veel gesmade roman tiek in de mode heeft op verschillende fronten eerherstel gekregen. In Parijs crëeerden de cou turiers voor lente en zo mer 1968 een collectie, die sinds jaren niet zo romantisch zoet-als-een- plaatje is geweest. Ve len zien deze stroming als een uiting van verzet tegen de extreme kle ding, die ons de laatste jaren als blitz, kinky, dizzy en uiterst-woest, als je-van-het werd op gedist, mode met veel mini en weinig stof, met veel en nog meer, maar helaas zelden volmaakt gevormd been. Want "vorm" kun je alleen maar kopen als je je lichaam bedekt wilt hou den en aan een nylon been kan zelfs de beste couturier niet veel mo delleren. Maar wat de reden van de Parijse ro mantiek in de mode ge weest mag zijn, opmer kelijk was het wel. En deze stroming kreeg niet alleen in Frankrijk vaste voet. Mary Quant, de schatrijke jonge Londen- se modekoningin wierp zich ook met handen en voeten op de "vrouwelij ke vrouw". De jurkjes waarmee zij uit de bus kwam zijn werkelijk zoet, maar dan het rose zoet van een suikerbeest, u weet wel, zo met ru ches, bandjes, strikjes- en-kwikjes en roosjes, meestal met accenten van de dertiger-jaren- mode, die van tieners en vrouwenfiguren een zoet Engels plaatje ma ken. Maar charmant ls het wel, ook al schijnt het niet helemaal ln ieze tijd te passen. Op en top romantiek van Philippe Venet vindt u bdeze geschulpte jurk met pofmouwen en grote ronde kraag

Soester Courant | 1968 | | pagina 3