mm Jaarvergadering Kon. Ned. Ver. E.H.B.0. afdeling Soest IVOROL 45 ct. 59 ct. E GvSEITEN MARCHAL - HAARMODE Gouden Jacobsstaf voor Soesterbergse welpenleidster Krabbels van Knelis N.S.U.-SH0W HOGESCHOOL DER WETENSCHAP Docent dokter J. H. W. Tervoert met 1 minuut stille herdacht Hoogste persoonlijke E.H.B.O.-onderscheiding voor penningmeester W. P. Hilhorst C. Klomp onderscheiden bij zilveren E.H.B.O.-jubileum ƒ1.10 SOESTER COURANT OP KONINGINNEDAG Ned. Vrouwen Elektr. Ver. VOLVÓJ VRIJDAG 26 APRIL I96R De Koninklijke Nederlandse Vereniging E.H.B.O. heeft veertig jaar trouwe dienst door de heer W. P. Hilhorst, be wezen aan de afdeling Soest van deze vereniging, beloond met de hoogste persoonlijke onderscheiding van de E.H.B.O.. de zilveren dr. C. J. B. Tila- nus-legpenning. In zeer uitzonderlijke gevallen (tot dusver twee maal) wordt de gouden legpenning uitgereikt, doch uitsluitend aan instellingen, verenigin gen e.d., maar nimmer aan personen. De legpenning werd de heer Hilhorst overhandigd door de vertegenwoordiger van het hoofdbestuur in het district Utrecht, de heer J. Freriks. „Trouwe bestuursleden zijn van onschatbare waarde", sprak de heer Freriks. „U zult ongetwijfeld veel van uw kermis aan uw medebestuurders hebben over gedragen", vermoedde hij. De echtgenote van de heer Hilhorst kreeg een bloemenhulde aangeboden. HET BEHOUD VAN UW TANDEN Onbetwist de beste tandpasta Een tweede onderscheiding kon de heer Freriks uitreiken aan de beheerder van de ziekenauto, de heer C. Klomp, die de afdeling Soest inmiddels al weer 25 jaar lang zijn diensten heeft bewezen. „En dat zijn er vele", zei de waarne mend voorzitter, de heer H. E. J. Smit, preases wegens ziekte van dokter W. J. Schutte. „U bent in de gelegenheid geweest om van uw hobby uw beroep te kunnen maken. Zeer weinigen is dat maar gegeven". In de eerste plaats hebt U bewezen, van onschatbare waarde te zijn als instructeur voor de gediplo meerde leden van de afdeling. Uw rijke ervaring, vooral op het gebied van hulp aan en vervoer van ongevalsslachtof fers maakte U onmisbaar voor onze ge diplomeerden, die hierdoor regelrecht op de realiteit werden getraind, 't Veel vuldig bezoek aan onze oefenavonden danken we voor een zeer groot deel aan uw deskundig en beheerst optreden. Als coach van de wedstrijdploeg hebt U sinds jaren bewezen uw pupillen te kunnen opvoeren naar dat peil, dat nodig is om op nationaal niveau te kunnen meedoen. Uw verdiensten voor de afdeling Soest reiken echter nog ver der. U bent ook de stuwende kracht achter de organisatie van de jaarlijkse collecte", aldus de heer Smit. Hij herinnerde eraan, dat de heer Klomp als beheerder en vervoerder van de ziekenauto tot ver buiten Soest grote bekendheid heeft gekregen. Tevens on derhoud de heer Klomp prettige con tacten met de artsen. „Uw beheerst en deskundig optreden bij ongevallen is iets, wat wij als werkgever graag be stendigd zien", aldus de heer Smit. De heer Klomp zag zijn jarenlange E.H.B.O.-activiteiten beloond met een zilveren sigarenkist en sigarettendoos, voorzien van het E.H.B.O.-embleem en compleet met inhoud. Mevr. Klomp kreeg van het bestuur bloemen aange boden. De heer Freriks zei, de indruk te heb ben, dat het beroep van de heer Klomp tevens nog altijd zijn hobby is. „Vele afdelingen kunnen jaloers zijn op wat er in Soest op zo'n eenvoudige en rus tige wijze kan gebeuren", zei de heer Freriks. Hij speldde r.amens de Kon. Nederlandse Vereniging de heer Klomp de kleine zilveren Dr. C. J. B. Tilanus- draagmedaille op. De heer Vredeveld werd op de jaar vergadering van de E.H.B.O., dinsdag avond in het St. Josephgebouw gehou den, gehuldigd in verband met zijn ko peren jubileum. De heer Vredeveld was gedurende de laatste 12 Vs jaar steeds een van de vaste mensen, die bij sportwedstrijden en op Koninginne dag voor de E.H.B.O. aan de weg tim- SINASSNIPPERS. Een combinatie van frisse agar en pittige chocolade. 250 gram ORANJEKNOTSEN. Een tractatie voor de kin deren. Net a 9 knotsen VENDA BISCUITS. Extra fijne vanille biscuit. Nu nog voordeliger. Per pak VROOM DREESMANN merde; tevens trad hij jaarlijks op als collectant. De heer Smit meende, dat de verdiensten niet met een medaille - na verloop van tijd toch gedoemd om ge ruisloos te verdwijnen - moesten wor den gehonoreerd, doch een balpoint met de inscriptie: „E.H.B.O.-Soest". De dames C. Beens en A. Verkade en de heer C. Klomp, tenminste 26 weken per jaar in touw voor de opleiding van aankomende E.H.B.O.-ers, resp. voor de verdere vorming van reeds gediplomeer den, werd met een boekenbon beloond. De mooiste beloning was voor de bei de instructrices echter wel het feit, dat van de 45 kandidaten er 43 het diploma behaalden. De diploma's zullen op maan dag 20 mei worden uitgereikt. Na af loop wordt een onderlinge wedstrijd ge houden. Het afgelopen verenigingsjaar heeft de afdeling vreugde en leed gebracht. Vreugde vanwege het veertig jarige be staan van de afdeling en de grote be langstelling, die voor de viering van dit jubileum heeft bestaan, resulterende onder meer in een Koninklijke onder scheiding voor de heer W. P. Hilhorst en een door H. M. de Koningin be schikbaar gestelde beker voor de wed strijden. Een zware slag was echter het overlij den van dokter J. H. W. Tervoert, sinds vele jaren als docent aan de afdeling verbonden. „Vijftien jaar heeft hij met zijn collega-docenten geheel belangeloos en op onnavolgbare wijze gestalte ge geven aan de praktische E.H.B.O. Dok ter Tervoert verstond de kunst, om al len onderi de ban te brengen van zijn enorme kennis van zaken. De vooraan staande plaats, die hij als huisarts in onze dorpsgemeenschap innam, kreeg door zijn persoonlijkheid een verleng stuk van onze vereniging. Zijn spontani teit, openheid, eerlijkheid en de sfeer, waarin hij ons paedagogisch benaderde, zullen bij ons allen ongetwijfeld in dier bare herinnering blijven", aldus de waarnemend voorzitter, die de aanwe zigen verzocht staande een minuut stil te in acht te nemen. De ziekte van dr. W. J. Schutte laat zich minder ernstig aanzien dan aanvankelijk gevreesd werd. De gezondheidstoestand van de E.H.B.O.- voorzitter is reeds belangrijk verbeterd. De heer Smit zed in zijn openingswoord onder meer, dat de activiteiten van de E.H.B.O. op het gebied van eerste hulp bij ongevallen ook in het afgelopen jaar weer zeer waardevolle activiteiten zijn gebleken. Het sterk toenemende aantal verkeersongelukken heeft een parallel lopende stijging van de activiteiten van de E.H.B.O.-ers tot gevolg. „Elke dag blijkt weer, dat onze ziekenauto hierbij van onschatbare waarde is. ,.De pa raatheid van de Soester E.H.B.O. blijkt ook voortdurend uit het grote aantal verbandposten in onze gemeente. De kostbare zorg, hieraan verbonden, wordt mede gedragen door de burgerij, die oris door middel van de jaarlijkse col lecte-opbrengst in staat stelt, niet alleen voor de ongevallen op straat of in huis, maar ook voor niet geheel denk beeldige rampen een flinke buffervoor raad steriel materiaal beschikbaar te hebben", aldus de heer Smit. Hij betreurde het, dat het aantal ge diplomeerde eerste helpers geen gelijke tred kan houden met de noodzakelijke behoefte daaraan. Niettemin noemde hij het wekelijks bezoek aan de oefenavon den zeer bevredigend. Hij spoorde de leden echter aan tot nog grotere acti viteiten, die moeten leiden tot een ver antwoorde eerste hulp bij ongelukken. Het streven moet gericht blijven op minstens één E.H.B.O.-er(ster) in ieder gezin. Blijkens het jaarverslag van de secre taresse, mevr. C. van Kooten-de Zoete zijn in het afgelopen jaar E.H.B.O.-ers (sters) actief geweest op Koninginne dag, atletiek-, wieier-, ruitersport-, vol leybal-, voetbal- en handbalwedstrijden, terwijl ook veel assistentie werd ver leend in het Soester Natuurbad. De doktoren J. Kuipers en H. J. Stroband verzorgden de theoretische opleiding van de cursisten; de dames C. E. Beens- Maas en J. C. Verkade-Both namen het praktische gedeelte voor hun re kening. Uiteraard stonden de meeste activiteiten dit keer in het teken van het veertig jarig bestaan van de afde ling. Ook de ziekenauto is het afgelopen jaar weer veelvuldig in actie geweest. Er werden niet minder dan 869 ritten ge maakt tot een totaal van 21.406 kilo- Kees „ziekenwagen" Klomp en echtge note, werden tydens de algemene leden vergadering door waarnemend-voorzit ter H. E. J. Smit in het zonnetje gezet. VERLDVINGS - RINGEN JUWELIER HORLOGER 50ESTD8K REMBRANDTLAAN 18 - TEL. 02155-4785 meter, een rekord. „Dat wij als ver eniging de ziekenauto nog kunnen ex ploiteren, vloeit voort uit het feit, dat wij het vervoer al zo lang hebben uit gevoerd en tevens tot volle tevreden heid van ziekenfondsen en ziekenhui zen", aldus Mej. M. v. Herwaarden in haar jaarverslag. Tevens herinnerde zij aan de goede samenwerking met de Soester politie. „De eisen, die door de ziekenfondsen en ziekenhuizen aan de ambulance wor den gesteld, zijn zeer hoog. Wij moeten daarom zorgen, deze wagen tijdig door een nieuwe te vervangen en in te rich ten met de modernste apparatuur", al dus Mej. Van Herwaarden. In financieel opzicht is de afdeling er weer goed uitgesprongen. De penning- meesteresse, mej. M. van Herwaarden, hield na het afsluiten van de boeken een bedrag van 345,over. Toch is de basis van de vereniging een vrij wankele, omdat vrijwel alle activiteiten worden gedragen door de opbrengst van de collecte, die verleden jaar ruim drie duizend gulden opbracht. Ondanks dit vrij labiele fundament neemt de op brengst van de collecte toch van jaar tot jaar toe. Eén van de leden vroeg zich af, of een verhoging van de gemeentelijke subsidie geen uitkomst zou kunnen bieden, vraii'-" neer men dan de collecte achterwege zou kunnen laten. De heer Smit ver moedde echter niet, dat de. gemeefile bereid zou zijn tot het verlenen van-Ven subsidie, gelijk aan de opbrengst van de collecte. Dit jaar zal de colecte van l(f tot 16 juni worden gehouden. Hiervoor zal men weer zestig collectanten bijeen moeten krijgen. De begroting voor 1968 is sluitend. Overigens is de opbrengst van de col lecte aan de voorzichtige kant geraamd: 3000 Twee leden hebben sinds de jaarver gadering het bestuur verlaten. Na veer tig jaar de penningen te hebben be heerd wilde de heer W. P. Hilhorst zich terugtrekken. Ook de heer P. A. van Leeuwen (commissaris van materialen) stelde zich niet meer herkiesbaar. Tot penningmeesteresse werd gekozen mevrouw M. Wiemans-Hendriks. Op volger vain de heer Van Leeuwen wordt de heer C. J. Verkley. Mevr. E. J. M. Kraal-Jongsma werd ais bestuurslid herkozen. De financiële positie van de afdeling maakte een verhoging van de contribu tie nog niet noodzakelijk. Een langdurig punt van discussie vorm de de presentatie van de E.H.B.O. naar buiten, alsmede de vraag, wie de hulp verlening bij evenementen moeten ver zorgen. Het zat enkele leden zeer merk baar dwars, dat de hulpverlening bij sportevenementen e.d. altijd op dezelf den neerkomt. Men bepleitte een soort roulatiesysteem. Anderzijds kon men de vaak geringe animo voor hulpverlening bij diverse evenementen wel weer be grijpen, want enkele leden vertelden uit ervaring, dat de behandeling van de E.H.B.O.-ers niet bij elk evenement even prettig is. „Men krijgt wel eens de indruk, dat het werk van de E.H.B.O. niet eens zo erg op prijs wordt gesteld", vertelde een van de leden. Men was het er in ieder geval over eens, dat op een te kleine groep regelmatig een beroep kan worden gedaan. Een van de leden was van oordeel, dat ook het bestuur eens wat Tneer belangstelling zou moeten tonen voor E.H.B.O.-ers, die op post staan. De heer Smit zei. dat er inderdaad ook van bestuurszijde wel eens fouten zijn gemaakt (al bestreed hi; de mening, dat men van bestuurskant onvoldoende be langstelling: zou laten blijken) en dat de hele kwestie van de hulpverlening op de "helling .moet. „Want uiteindelijk is dat het geizicfit van de E.H.B.O."?. zei hij. Dinsdag kwam men echtër nog .niet tot een beslissing. De zaak zal waar schijnlijk opnieuw aan de orde worden gesteld tijdens de diploma-uitreiking op 2Q mei aanstaande, daar er dan ver moedelijk meer leden aanwezig zullen zijn. Ter gelegenheid van het 75-jarig be staan van het hoofdbestuur worden dit jaar nationale wedstrijden gehouden. Hieraan vooraf gaan afdelings-, rayons- en districtswedstrijden. Winnaar van de afdelingswedstrijd werd mevr. J. H. Kok-Daatselaar. Zij zal nu als verte genwoordigster van de afdeling Soest SCHRIKS1.AAN 19 SOESTDIJK TELEFOON 3990 Maandagavond, de avond voor St. Joris, zal voor Akela Lensink van de welpen van de Michaelgroep, wel een van de hoogtepunten uit haar loopbaan als wel penleidster blijven. Tot op het laatste moment was voor deze in Soesterberg overbekende wel penleidster de toekenning van de be slist niet kwistig uitgedeelde bewijzen van grote waardering voor het werk in de Jeugdbeweging, de Gouden Jacobs staf, geheim gehouden. Deze onderscheiding die Akela Lensink kreeg uitgereikt voor haar bijna niet te beschrijven werkzaamheden voor de Michaelgroep in het algemeen en de welpen in het bijzonder, werd haar in aanwezigheid van commissarissen uit Amersfoort opgespeld door oubaas Koeken. Nadat hij de grote verdiensten van ake la Lensink voor de aanwezigen de re vue had laten passeren, feliciteerde hij haar met de verleende onderscheiding en sprak de wens uit dat het verlenen daarvan voor haar niet een reden zou zijn om met haar werk te stoppen. Nadat de afgevaardigden van het Na tionaal Hoofdkwartier uit Den Haag, haar hadden gefeliciteerd, wenste me vrouw Walter-v.d. Togt, wedhoudster van Soest haar mede uit naam van het Soester gemeentebestuur geluk, haar daarbij de verzekering gevend, dat een verlenging van de vergunning van het hoofdkwartier van de Michaelgroep, in haar, voor zover mogelijk, een vurig voorstandster zal vinden. Ons blad verschijnt a.s. dinsdag (Koninginnedag) normaal. Het is echter mogelijk. dat men, door de feestelijkheden, de cou rant later ontvangt dan gewoon lijk. aan de rayonwedstrijden mogen deelne men. Tot leden van de kascommissie zijn be noemd de heren Radstok en Rensen en mej. Oosterbroek. WIE REKENT LAAT WASSEN STOMEN EDE- - TELEFOON (08380) 1 00 50 In het Oranjehotel hield mejuffrouw A. M. Hoekendijk een bijzonder boeiende lezing over haar sociaal werk in donker Amsterdam, voor een flink aantal le den van de N.V.E.V., afd. „Eemland". Nadat de presidente, mevrouw A Hos- man-Aartsen de spreekster en de ande re aanwezigen had verwelkomd, ver telde mejuffrouw Hoekendijk, dat de meris, die slechts éénmaal bestaat, een altijd boeiend en interessant onderwerp is. Een ieder heeft zijn eigen geschiede nis, ook de vrouwen, die wonen in de rosse buurten van Amsterdam en an dere grote steden; ze zijn ook in klei nere plaatsen. Mejuffrouw Hoekenrijk, gedreven door haar geloof en medegevoel met deze vrouwen, probeert hen uit dit leven te halen, begint met uitdelen van geschrif ten en als het kan een praatje en later met daadwerkelijke hulp. Velen storten hun hart uit en het is wel de opvoeding en het meest de in vloed van de moeder, die deze vrouwen in dit leven brengt. Ontstellend groot is het leed, dat ook in dit milieu geleden wordt en wan neer door toedoen van mejuffrouw H. dit leed verzacht kan worden, krijgen verschillenden weer hoop op een beter leven. Natuurlijk willen niet allen uit dit le ven; geld en de invloed van een man kan hierin ook een rol spelen. Men denke niet, dat deze medemensen alleen uit a-sociale gezinnen komen; zij komen uit alle rangen en standen der maatschappij, gedreven door de om standigheden. Men luisterde met grote aandacht; er viel dikwijls een traan, doch er werd ook vaak gelachen om absurde voor vallen. Verschillende vragen werden aan me juffrouw Hoekendijk gesteld, o.a. welk soort man zich met deze vrouwen op houden en dit zijn dan meestal mannen die door schromelijk verwennen in hun jeugd nu een gemakkelijk leven willen hebben. Te veel liefde is meestal funes ter dan te weinig. Het slotwoord van spreekster was dat een ieder een houvast nodig heeft. Mejuffrouw Hoekendijk heeft over dit onderwerp een boekje geschreven: „De ze Vrouw", 10e druk,, dat vlot ver kocht en besteld werd. De presidente van de N.V.E.V. dankte, na beëindiging van deze interessante lezing, spreekster voor het gebodene. Op 9 mei a.s. is er voor de leden van de N.V.E.V. een excursie naar Harmeien en Mijdrecht en op 14 mei worden dia's vertoond over de feestelijkheden ten paleize ter gelegenheid van de huwe lijks voorbereidingen der prinsessen Beatrix en Margriet. AJje ut ming vraogt dan mok zéige dak vaan de week weer- res bar goed hep kenme marreke daw- we teugeswoordug In een veuruutstreven- de tied leve, zellefs in Soest. Nog nie zo bar laang geleje waore wullie blie as we een fiets haade, toeng kwaam de tied dawwe bar ge- lukkug waore mit een brommer, en noeng ist daan zover dawwe haos al- lemaol een otoo hebbe of iets watter op liek. Da alle minse haos een otoo hebbe ls veur die minse bar leuk, maor ut ls jaammer datter haos heulegaor geen plaots meer is veur alle minse, lrot staon veur hullie otoos. Jaorelaang hep ter laangs de Rieksweg een fietspaad gelege, dat die naom al- lenug maor waor kon maoke op ut bordje, waant ut liek in de varste varte nie op zo'n ding. Grote kuule, ast te- minste droog was, waant aores waore ut bar grote plaase, waor jie nie mit droge voet? over een kon komme zellefs nie op jie fiets. Maor op een klein stukkne nao is da hobbelpaard verdwene om plaots te maoke veur een mederne bestraoting, der komp noeng zellefs een klein stoep- pie bie. Das wel prettug, waant is bar vaok ebeurt dat ajje daor liep ineens een fietsestuur in jie rug kwaam, en mit zoon stoepie is die kaans wel wa klei ner geworre. Allenug op de Birrekstraot wilt nog nie bes mit de fietspaode, al mok der wel effe bie zeige dat da niet zo maakke- luk is op te losse. Waant ak da goed hep begrepe, dan hep dat te maoke mit onteigene en meer vaan die zaoke. En da ken altied wel effe anlope vaurdat da opelost is. Allenug hoop ik dat da allemaol noeng nie zo bar laang meer gaot duure, waant mit al da getreuzel binne der noeng al een paor minse op de fiets teuge ut hek angereje dat angeef dat ut fietspaad effe ophoud, om een klein stukkie verder weer gewoon deur te gaon. Gelukkug is noeng meteen dat bord wegehaold, om nog meer trammelaant te veurkomme, maor ut zouw liek ming beter weze aster noeng is effe spiekers mit koppe worre geslaoge, om die rij- wielpaode gewoon deur te trekke. Waant ut maag nog effe anlope, maor vaandaog of marrege beure der onge- lukke, die nie zo goed of zalle lope, mit otoos der bie bedoelk. Veur de minse die otoos hebbe word ut der ok nie makkelukker op. waant noeng bmne de minse diet kenne wete weer bezug om op een heule kwak plaotse borde neer te zette die angeve dajje daor nie maag parkere. Noeng binne der al nie zo veul plaotse waor jie joe otoo neer ken zette, maor aster noeng ok nog plaotse biekomme, waor ut nog verbooje word ok, dan zalt nie laang meer duure of de minse van Soest en Soestdiek zalle hullie otoo in Soest-zuud neer motte zette, om mit de trein verder te gaon. Uut nood motter dan bos worre ont* gorme om parkeerplaotse te maoke, noeng hoop ik maor dat da heul mé nodug is, waant das geen een otoo waord. Maor ik geloof wel dat de maanne vaan de gemeente die daor iets over te zeige hebbe, der een bietje rekening meej motte houwe da zullie ok plaotse motte plenne veur de otoos, waant je ken ze wel tuege mekaor an zette, maor nie boveop mekaor! Iedere zaterdag RESTAURANT D ORANJEBOOM, Leusderweg - Amersfoort, van 10.00 tot 18.00 uur. Amalialaan 19-21 Telefoon 02154-2323 OUDE RAKET Dat de Chinezen als eersten het bus kruit uitgevonden hebben, is algemeen bekend. Zij maakten er echter geen ge welddadig gebruik van maar beperkten de toepassing voor vuurwerk. Toch kan Europa bogen op een primeur waarbij de Chinezen nu eens niet de eersten waren en wel die van de meertraps- raket. In Roemenië heeft men een zes- tiende-eeuws handschrift gevonden waarin een beschrijving van „echte" ra ketten, voorzien en schetsen waarop duidelijk twee- en drietrapsraketten af gebeeld staan die grote gelijkenis ver tonen met het principe van onze heel- albestormers. De uitvinding is zoals ve le andere in het vergeetboek geraakt. Is er dan werkelijk niets nieuws onder de zon? KOOLBENZINE Kunstmatig benzine maken, dus niet uit aardolie is wel mogelijk, maar het pro- dukt is veel duurder dan gewone benzi ne. Een Amerikaanse research-groep heeft nu experimenteel bevredigende resultaten bereikt met een proces waar bij kunstmatig benzine uit bepaalde soorten steenkool kan worden gewon nen. Slechts enkele soorten steenkool zijn geschikt voor het proces. Men pro beert nu na te gaan of de produktie lo nend zou kunnen zijn. PIJNLOOS Morfine en heroïne worden in de me dische wetenschap toegepast om pijn te verzachten of te doen verdwijnen. De nadelige gevolgen en de verdoving die hierbij optreden zetten chemici aan te proberen een gelijkwaardig vervan gingsmiddel te zoeken. Tientallen jaren is men al hiermee bezig, maar het schijnt dat men ook op dat terrein nu vorderingen maakt. Een Engels labora torium probeert een nieuw middel uit, genaamd talwin, dat de pijn weghoudt maar niet verdovend werkt. Men hoopt het nieuwe middel nog dit jaar ter be schikking van de medische wereld te stelle#.

Soester Courant | 1968 | | pagina 9