Soest toen - Soest nu BIAFRA BEVRIJDT ZICHZELF GEVAARLIJKE PEPPILLEN NATIONAAL Eerste herenteam van S.V.V. kampioen Telefoonnummer ziekenauto 5980 Noorderweg 23 Het oog gericht op Praagse toestanden Diiisilag 30 april 196B 47e jaargang no. 33 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bnrean voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Paard sprong op auto Ned. Bond van Gepensioneerden Bromfietser ernstig gewond in Soesterberg ^eeót op iSoeótdijk en 't i^oo .- Poging tot diefstal van een autoradio Jongerensociëteit .Soestdijk' Telef. Brandweer 3-3-3-3 Politiebureau 4-4-4-1 Nationale vijfkamp SOESTER(f)ÖURANT Abonn. p. kwart, 3,25, per post 4,25. Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag Tien maanden al duurt de burgeroorlog dn Nigeria en de communiqués zijn van het gebruikelijke type. Als men de re gering in Lagos mag geloven zijn de rebellen van Biafra zo goed als versla gen en volgens de Bdafranen hebben ze wel een aantal slagen verloren, maar er ook weer een aantal gewonnen en heeft de strijd hen tot dusver niet gedeerd maar dc regering wel. Daar valt niet veel uit wijs te worden. Maar dat Biafra na tien maanden strijd nog wel degelijk bestaat mag men wel uitleggen als een bewijs dat kolonel Ojoekwoe er aardig in slaagt op de been te blijven. Dat is ook niet zo ver wonderlijk aan een kant: zijn gebied is dat van de Ibo's, de ondernemendste stam van het land en wellicht de hele Afrikaanse westkust met veel handels geest en een traditioneel besef van het belang van goed onderwijs. Ondanks dat de Britten de regering van generaal Owon in Lagos steunen - ze moeten ook wel, want dat is ten slotte de regering - is deze er niet in geslaagd zijn materieel overwicht en zijn overmacht in getal om te zetten in een zege. Hij heeft ook al enige suggesties ge daan over onderhandelingen, met als voorwaarde dat Biafra zijn onafhanke lijkheid weer herroept en deel wil uit maken van een federatie Nigeria waar in de belangen en de veiligheid van de Ibo's beter gegarandeerd worden dan voorheen het geval was. Isolement De Ibo's, die uit heel Nigeria naar hun stamland zijn gevlucht nadat uit een mengsel van religieuze en rassenhaat plus wat afgunst op hun welvaart .slachtpartijen waren uitgebroken, gelo ven uiteraard niet in zoiets. Zij achten hun veiligheid beter gega randeerd door een eigen staat. De ta melijk oete broodjes die Gowon bakt verklaren ze ook door het feit dat de industriële en minerale rijkdommen van Nigeria voor het grootste deel in Biafra liggen en hij die graag terug wal heb ben ter spekking van de staatskas. Het bitterste was voor Biafra het ge voel van isolement: de Britten lieten hen in de steek en de diverse buiten landse bedrijven (o.a. de Shell-raffma- derij) die toch al niet veel konden wer ken door de blokkade huiveren ervoor hun geld aan de regering van Ojoekwoe af te dragen met het risico dat ze het dan aan de stok zouden krijgen met de officiële overheid van generaal Go- won. Aan dat isolement komt nu een eind. Tanzania heeft Biafra nu officieel er kend - invloedrijke mannen als presi dent Houphouet-Boigny van Ivoorkust en zijn college Leopold Senghor van Senegal doen dat onffioieel. Dat heeft niet alleen een psychologisch effect, het zal ook bevoorradingsroutes door de lucht openen. Biafra sterk Voor de Afrikaanse eenheid is het wel een slag - de landen van Afrika gaan nu onder elkaar ruzie maken over de vraag of men zich nu wel moet houden aan de willekeurige grenzen die door de koloniale machten indertijd zijn getrok ken. Een precair punt, want er zijn nogal een paar landen die menen dat delen van buurlanden qua stamver wantschap e.d. eigenlijk bij hen horen. De jongste ontwikkeling is dat Biafra zich sterker voelt. Tegenover de re gering in Lagos, die zeker de eis van herroeping der onafhankelijkheid zal moeten laten vallen wil ze een gesprek voeren. En ook tegenover het buiten landse bedrijfsleven dat nog steeds de kat uit de boom kijkt. Die staan voor de keus nog deze maand het werk te hervatten - en hun belastingen te be talen - of anders Sommige bedrijven hebben die belastin gen al voldaan zowel dn Biafra als in Nigeria om risico's van nationalisatie te vermijden. Dat heeft ook de kasposatie van Biafra versterkt en dus ook de onderhandelingspositie. Biafra kan zo wel eens het eerste Afri kaanse land worden dat zichzelf vrij maakt niet van een Europese, maar van een Afrikaanse overheersing. Een nieuw element in de Afrikaanse politiek. Bij de spoorwegovergang bij de Den Blieklaan is zondag een paard op een auto gesprongen. De 29-jarige J. v. d. M., een zakenman uit De Bilt reed met het paard langs de spoorlijn. Toen hij zich tegen de regen wilde beschutten door een jas aan te trekken, begon het paard plotseling te steigeren en sloeg op hol. Het diier rende naar de Den Blieklaan, waar hij bij de overweg op de auto sprong van de 20-jarige L. G. Hilhorst uit Soest. Niemand werd ge wond, maar de auto liep vrij aanzien lijke schade op. De afdeling Soest van de Nederlandse Bond van Gepensioneerden hield don derdagmiddag de jaarvergadering in het Verenigingsgebouw, onder voorzitter schap van de heer M. de Regt. De heer De Regt heette in het bijzon der welkom de spreker, het hoofdbe stuurslid de heer S. F. Mollenberg uit Amsterdam, twee afgevaardigden van de afdeling Baarn, alsmede het oud-be stuurslid, de heer Van Oostrom, thans wonende te 't Harde op de Veluwe. De jaarverslagen van secretaris en pen ningmeester, de heren G. Hovenkamp en L. Kuiken, werden goedgekeurd. Het ledental is iets teruggelopen in 1997. 27 leden ontvielen de afdeling door overlijden. De heer Kuiken bracht verslag uit over „De Kleine Wachter". Het blaadje wordt wel gewaardeerd en gezien de financiële toestand van de afdeling, wil het be stuur het blad nog wel een tijdje laten verschijnen, mits er ook eens iets in ge plaatst wordt door de leden. Door het overlijden van de heer Hak man, was er een vacature in het be stuur. Deze werd aangevuld door de benoeming van de heer J. Schat. Na be handeling van de beschrijvingsbrief van de algemene vergadering van de Bond, Bij een verkeersongeluk op de hoek van de Rademakerstraat en de Plesman- straat in Soesterberg is donderdag de 19-jarige bromfietser G. v. d. K. uit Amersfoort vrij ernstig gewond ge raakt. Een uit de Plesmanstraat ko mende automobilist wilde de rijksweg oprijden. Hij verwachtte op het rijwiel pad alleen maar verkeer van links en reed daarom door, toen er van links geen verkeer meer naderde. Halver wege het rijwielpad zag hij van rechts de bromfietser komene remde, maar had toen de Amersfoorters al dusdanig in verwarring gebracht, dat deze de macht over het stuur verloor en - zon der de auto overigens te raken - tegen een bermpaaltje reed. De bromfietser liep daarbij een zware hersenschudding en een gebroken sleutelbeen op. Hij is overgebracht naar het ziekenhuis De Lichtenberg. Het gebruik en het misbruik van weka minen wordt spoedig door regerings maatregelen beperkt. Het is namelijk gebleken, dat dergelijke opwekkende middelen beslist niet onschuldig zijn in het gebruik en dat zij zelfs geleid heb ben tot ongevallen. De persoonlijkheid van de gebruiker speelt al een grote rol. Het stimulerend effect verschilt daardoor en de uitwer king wordt variabel met de dag en on betrouwbaar. Voorts worden het beoor- delings- en het waarnemingsvermogen in zo'n ongunstige zin beïnvloed, dat de gebruiker zichzelf en anderen aan grote risico's blootstelt. In bepaalde opzichten vertoont de wer king van peppillen en dgl. duidelijke verwantschap met die van het verdo vende middel cocaïne. Het is na onge vallen al gebeurd, dat een automobilist ofwel dronkenschap of ook gebruik van verdovende middelen werd toegeschre ven, terwijl hij in feite op recept van zijn huisarts of specialist een opwek kend middel uit de apotheek had ver kregen. De artsen hadden tot op heden blijkbaar te weinig ervaring met deze geneesmid delen. Het is daarom verheugend, dat de artsen de uitwerking van de weka minen beter leren kennen en dat de Terkrijgbaarstelling wordt beperkt. Er is al eens geklaagd, dat radio en te levisie zo veel links gerichte uitzendin gen presenteren en dat in allerlei ru brieken opvallend veel linkse politici worden geïnterviewd. Vandaag mogen we echter weer constateren, dat onze omroepen toch wel degelijk nationaal voelen en dat met name de koninginne dag met een groots nationaal program ma gevierd zal worden. De radio komt dan met een 17 uren durend nationaal programma van de Ned. Radio Unie. En wat zullen we in die 17 uren horen We citeren uit een aankondiging: „De gehele dag bestaat de mogelijkheid rechtstreekse verbindingen te leggen met correspondenten in Warschau, Praag, Oost-Berlijn en Moskou, waar de vol gende dag grote 1-mei parades worden gehouden." Waarlijk nationaal. welke op 21 mei a.s. te Utrecht wordt gehouden, waarvoor de heren De Regt en Kuiken als afgevaardigden werden benoemd, verkreeg het hoofdbestuurs lid, de heer Mollenberg het woord. Hij hield een causerie over het onder werp: Ziekteregeling Ambtenaren en ge pensioneerden. Woensdag 28 februari i 1968 zal een zwarte dag blijven in de geschiedenis van de bond. Immers op die dag werd het wetsontwerp zieken- kostenvoorziening ambtenaren, waarnaar ook de gepensioneerden zo begerig heb ben uitgezien, door de Tweede Kamer met grote meerderheid van stemmen verworpen. Het hoofdbestuur blijft niet bij de pak ken neerzitten en zal blijven aandringen op een betere ziekteregeling, aldus spre ker. Twee jaren nadat de heren van de Soester Volleybal Vereniging uit de overgangsklasse weer terug moesten naar de eerste klas van de afdeling Amersfoort hebben zij zich door kam pioen te worden van deze klas weer candidaat gesteld voor een plaats in de hogere regionen. Evenals het vorig jaar leverden zij de hele kompetitie een felle strijd met Spirit 2 uit Amersfoort en evenals toen moest de laatste wed strijd de beslissing brengen. Waren het toen de Spirit-mensen die met één punt genoegen moesten nemen, dit jaar wa ren de rollen precies omgekeerd. Een Spirit-team dat niets meer te verliezen had trad aan tegen de rocd-witten die vol goede moed het veld op kwamen, maar uiterst nerveus trachten de vele supporters die hen vergezeld hadden niet teleur te stellen. Spirit maakte hiervan uitstekend ge bruik en voordat de S.V.V.'ers een beet je zichzelf waren, keken zij al aan tegen een 12-2 achterstand. Onze plaats genoten gaven zich evenwel niet ge wonnen en punt voor punt liepen zij in om uiteindelijk de eerste set met 15-13 aan hun tegenstanders te moeten laten. In de tweede set ging de strijd meer gelijk op maar ook deze werd uiteinde lijk een overwinning voor het Amers- foortse team, zodat de laatste set ge wonnen moest worden om zich kam pioen te kunnen noemen. Een kleine voorsprong in de derde set ging weer verloren, zodat bij de stand 11-11 de partijen op gelijke voet stonden. Toen wisten de S.V.V.'ers evenwel door te drukken en onder groot gejuich van de meegekomen supporters was het kampioenschap een feut. Het bestuur van de afdeling Amersfoort was een der eersten die het team geluk kwam wensen met het behaalde resul taat. Aangezien het restaurant van de sport hal geheel bezet was trok alles wat zich S.V.V.-aanhanger voelde naar het restaurant De Karseboom waar de voor zatter van de vereniging de grote kam pioenstaart aanbood en het team en de trainer gelukwenste met het be haalde resultaat. Er heerste uiteraard een zeer gezellige stemming en het was al diep in de nacht toen de laatste Soes- ters Amersfoort de rug toekeerden en de terugreis naar Soest aanvaarden. De promotiewedstrijden zullen door de heren van S.V.V. gespeeld moeten wor den de zaterdag voor Pinksteren t.w. 1 juni. Op die dag zullen de kampioenen van de afdeling Amersfoort, Arnhem, 's-Her- togenbosch, Nijmegen en Gouda elkaar de twee plaatsen betwisten die recht geven op promotie naar de overgangs klas. Kon. Ned. Ver. E.H.B.O., afd. Soest Onze koningin viert vandaag haar 59e verjaardag. In heel het land wordt de verjaardag van H M. weer waardig gevierd. Niet overal even uitgebreid, maar dat is ook niet nodig. Het gaat niet om het uiterlijk vertoon, maar om onze gevoelens. Er zullen maar weinig Nederlanders zijn, die onze vorstin geen goed hart toedragen. Men kan van mening verschillen over de meest gewenste staats vorm, maar zelfs een verstokte communist heeft eens gezegd, dat Nederland Juliana als presidente zou kiezen als ons land een republiek werd Wij kunnen ons land niet indenken zonder onze koningin. Wij hopen en bidden, dat zij nog vele jaren voor haar volk gespaard moge blijven Tegelijk met onze koningin viert de heer Pieter van Vollenhoven van daag zijn 29e verjaardag. Hij is nog weinig op de voorgrond getreden en weinigen zouden hem hebben opge merkt, als hij niet de echtgenoot was geworden van prinses Margriet. Als vader van Margriets kind komt hij thans meer in het licht, waarbij wij kunnen opmerken, dat hij een ideale echtgenoot is voor onze derde prinses. Zij zijn beiden bescheiden figuren, kunstminnend en eenvoudig van aard. Zij kiezen zich een eigen weg en wij laten graag die weg voor hen open. Wij wensen hen nog heel veel mooie jaren Op het parkeerterrein achter de Gou den Ploeg is in de nacht van vrijdag op zaterdag geprobeerd, een autoradio uit een daar geparkeerd staande auto te slopen. Via een tochtraampje is men de auto binnengekomen. De radio bleek echter dermate stevig vast te zitten, dat de dieven hun poging moesten op geven. De wagen was eigendom van de 22-jarige A. M. B. uit Soest. Zondag a.s. viert de R.K. Jongerensocië teit ..Soestdijk" haar 1-jarig bestaan met een belangrijke avond in het Ludgar- disgebouw, waaraan medewerking wordt verleend door „The Icredibles". Op deze avond zullen enkele prijzen worden verloo-t. In dit eerste jaar van haar bestaan is de Sociëteit uitgegeroeid tot een sym bool voor de jeugd op meerdere gebie den: dansavonden, disco-bars, stichting Pax Christie-groep. kerstviering in de Expohal te Hilversum, cementactie voor ontwikkelingshulp welke ƒ2800,op bracht, filmavond door pater Krol uit Sumatra enz. In Praag wordt de verhouding tussen staat en katholieke kerk weer wat soe peler: de controle op de bisschoppen en de priesteropleiding vervalt en er wordt rekening gehouden met de terugkeer van kardinaal Berau, de primaat van Tsjecho-Slowakije die nu al jaren als balling in het Vaticaan zit. Het is een van de duidelijkste tekenen, dat de nieuwe bewindshebbers het har de stalinisme vaarwel hebben gezegd. Dat placht altijd vrijwel als eerste in conflict te komen met de kerk. In de Sovjet-Unie ziet men precies het tegen deel. Daar zijn verscheidene geleerden uit de partij gestoten, wat ook zijn konsekwenties zal hebben voor hun werk, omdat ze in een brief hadden ge protesteerd tegen het feit dat de onwel gevallige dichter Jesenin-Wolpin in een gekkenhuis werd opgeborgen. Tot dusver tolereerde de Russische overheid dit soort protesten; er werd nauwelijks bekendheid aan gegeven, veel effect had zo'n protest daardoor toch niet en men liet de geleerden en schrijvers daarom maar. Die lankmoe digheid schijnt nu wel weer voorbij te zijn. Iedereen moet maar in de pas lo pen en daarmee uit. Het is niet te gewaagd tussen deze Moskouse hardheid en de Tsjechoslo- waakse ..kalme revolutie" verband te leggen. Tenslotte heeft Praag getoond waartoe al te grote toegevendheid kan leiden. De Russen hebben een derge lijke ontwikkeling eerst in Roemenië over hun kant laten gaan. maar nu blijkt zoiets kennelijk aanstekelijk te werken. En dan wordt het tijd om minder zachtzinnig te worden. Een over weging die ook in Polen blijkbaar wordt gehuldigd, waar de een na de ander hoogleraren en hoge partijfunctionaris sen een schop krijgen, vooral als ze ook nog Jood zijn. Tegen de eigen vrijdenkende elite kun nen de Russen gemakkelijk iets doen. Maar waarschijnlijk zijn de heren in het Kremlin ook de mening toegedaan dat iets moet worden ondernomen te gen de Tsjechische nieuwlichters opdat niet in meer landen dergelijke ontwik kelingen worden gestimuleerd. In Praag heeft de nieuwe sterke man Dubcek tot dusver te pas en te onpas de relaties met de Sovjet-unie gepre zen. Hij zorgde voor de benoeming van een nieuwe president, die in hoog aan zien staat bij de Russen. Hij verklaar de zich een groot voorstander van het pact van Warschau, enzovoort, enzo voort. Op ruzie met de Russen was hij zeker niet uit. Toch ziet het ernaar uit of die wel zal komen. De eerste boze klanken kwamen toen bleek dat de Russische ambassadeur nog altijd veel contact onderhield met ex-president Novotny, die als lid van het centraal comité der communistische partij nog steeds enige invloed heeft, temeer omdat hij in dit hoge college kan rekenen op de steun van een veer tigtal medestanders. De beslissende fase is nu aan de gang op de communistische conferentie in Boedapest. De Tsjechische delegatie daar zal waarschijnlijk alleen loyaal meewer ken aan de voorbereiding van een „ro de top" mits de Sowjet-Unie zich niet inlaat met de manier waarop de Tsje chen hun eigen huishouden willen be sturen. Indertijd marcheerden de Roe menen uit een dergelijke bijeenkomst weg nadat zure woorden over de rege ring in Boekarest waren gevallen. En ze konden dat straffeloos doen. De vraag is nu hoe het afloopt als de Tsjechen dit Roemeense voorbeeld vol gen en net als deze openlijk en des noods tegen Russisch verzet in hun eigen weg wil gaan. KANTMAN. Voor de zesde maal werd in het afge lopen weekend de Nationale Atletiek Vijf kamp voor rowans gehouden (ver kenners van 15 t.e.m. 17 jaar). De rowanafdeling van de St. Don Bosco Groep was ook dit jaar weer vertegen woordigd. Samen met ruim tweehonderd jongens uit heel het land werd er ge streden op de terreinen van de Moker- schans in Noord-Limburg. Deze nationale aktiviteit mag zich elk jaar opnieuw verheugen in een grotere deelname. Niet alleen de sport is hier debet aan, maar ook de informele con tacten zijn bijzonder plezierig en er heerst een open sfeer. Voor zaterdagavond was een groots op gezette tentoonstelling georganiseerd in het Gabriëlcollege te Mook. Dit ging over de ruimtevaart en al wat daar bij komt kijken. Dat deze expositie, tesa- men met de daarbij vertoonde films de belangstelling had van deze jongens spreekt voor zich. Een noviteit voor deze vijfkamp was dat er dit jaar voor het eerst gehandicapte rowans aan meededen die hun eigen wedstrijden hadden. De rowans van R.A.-9 zijn met hun prestaties niet tot de hoogste regionen doorgedrongen, wat hen echter niet zal weerhouden ook vol gend jaar weer van de partij te zijn. Los van bovenstaande gebeurtenis ver melden wij nog dat op 3 mei de rowan afdeling in Soest negen jaar bestaat. Deze groep zal dus in 1969 haar tweede lustrum gaan vieren en behoort daar mee tot de drie oudste afdelingen van het land die ononderbroken gedraaid hebben. In deze tien jaar is dit Spel van Verkennen voor oudere jongens uit gegroeid tot een geheel eigen opzet en aanpak die aansluit bij deze leeftijds groep. Als bewijs hiervoor mag wel ge noemd worden het zeer geringe tussen tijdse ledenverloop, dat de rowanafde- lingen in het algemeen en R.A.-9 m hei bijzonder kennen.

Soester Courant | 1968 | | pagina 1