DE JAARLIJKSE STRIJD OM HET KIEVITSEI BUITENGEWOON LAGER ONDERWIJS Dekens wassen - Ons grote succes - Speciaal wollen dekens DOORSMEREN GARAGE BOSBOOM Nationale programma's on 4 en 5 mei VUURSPUWENDE BERG VERNIETIGDE IN ENKELE MINUTEN EEN STAD STAP TERUG UW DIENSTWILLIGE MET RAAD EN DAAD Telefoonnummer ziekenauto 59 80 Noorderweg 23 Vijfendertig jaar lang wonnen de Friezen Friese traditie Mogelijkheden scheppen voor het gehandicapte kind Telefoon 5897 Van Goyenlaan 156 Klaar terwijl u wacht REVF.ROI. SMEERSTATaON Logisch uitvloeisel van leerplichtwet Van de 40-000 inwoners van St. Pierre slechts één gespaard 8 mei 1902 Naar semi-professionalisme FUTUROLOGIE DINSDAG 30 APRIL 1968 Onder de lenteherauten neemt het vinden van het eerste kievitsei een zeer be langrijke plaats in. Elk jaar voeren de eierenrapers een sportieve strijd om het eerste ei te vinden, dat steeds aan H. M .de Koningin wordt aangeboden. Onder de eierenrapers is de vondst van het eerste ei wel een belangrijke gebeur tenis. De gelukkige is voor hen gedurende een jaar drager van de lente-wimpel. Waar immers kan men beter de komst van een tijdperk van nieuw leven mee aankondigen dan met het vinden van een ei Vooral de Friezen hebben er zich jaren lang op kunnen beroemen, vinders van het eerste kievitsei te zijn. Van 1897 tot 1932 gingen steeds de Friezen met de eieren-eer strijken, zodat men tenslotte dacht aan een geheim verbond tussen Friezen en kieviten. Maar dat bleek ver beelding want in 1933 vond men het eerste ei in de Gelderse vallei. Nadien hebben de kieviten hun gunsten steeds meer verdeeld, want van 1937 tot en met 1944 werd het eerste kievitsei steeds buiten Friesland gevonden. En ook de laatste jaren was dit veelal het geval. Toch behoeft men niet te gaan twijfelen aan de bekwaamheid van de Friezen in het eieren rapen, want naast de vak kennis speelt het weer een grote rol. De kieviten houden er evenmin van als een andere vogel om hun eieren te laten bevriezen en dus wachten zij met de leg tot het weer gunstige perspectieven biedt voor een succesvolle broedtijd. Wanneer het dus in de meer zuidelijke delen van ons land vroeger zacht is, heeft men daar de meeste kans op de lente-prijs. Vakwerk Intussen blijft de vakkennis bij het ra pen de grootste rol spelen. Wij spreken liever van eieren zoeken, want de eieren liggen stellig niet voor het oprapen. Men vindt ze in het uitgestrekte polderland, waar de kieviten zich bij het stijgende kwik in hun element voelen. Wie een kans wil hebben op een succesvolle zoektocht doet er verstandig aan vroeg op stap te gaan. Voordat men als eierenzoeker een vak man is, moet men eerst enkele jaren de bewegingen der kieviten hebben gade geslagen. De geschoolde zoeker staat soms minutenlang op de wijde vlakte de bewegingen der vogels te bestuderen. Dan loopt hij plotseling naar een plekje, waar de amateur nooit zou zoeken en komt hij weldra met een paar eieren terug. Het is algemeen bekend, dat het kievitswijfje bij naderend gevaar haar belagers tracht te misleiden. Zij loopt dan ongeveer dertig tot veertig meter van het nest en vliegt dan op. De ervaren rapers laten zich niet meer om de tuin (het nest) leiden en lopen meestal recht op hun doel af, wanneer het wijfje eenmaal is opgevlogen. Bo vendien betekent elk opvliegend wijfje nog lang geen ei. De rapers weten, dat ook de kieviten zonder eieren aan het spel meedoen. Deze hebben echter nog niets te verlie zen en beginnen dus al veel vroeger met hun afleidingsmanoeuvre dan de eieren- bezitters. De best gevulde nesten wor den het moeilijkst verlaten. Is de zoe ker eenmaal in de nabijheid van een verlaten nest, dan zijn de eieren dik wijls nog moeilijk te vinden, want ze passen zich uitstekend bij het landschap aan. Is het landschap wat donkerder door gestrooide mest of anderszins, dan zijn ook de eieren veel donkerder van kleur. Geen gevaar voor uitsterven In een kievitsnest vinden we na de leg tijd meestal vier eieren. Die legtijd duurt vijf dagen. Neemt iemand het eerste ei weg, dan zoekt de kievit een nieuw plekje en be gint opnieuw. Neemt een raper het tweede ei weg, dan legt het wijfje er gewoon twee bij en gaat op drie eieren broeden. Wordt het hele broedsel ge raapt, dan legt de kievit opnieuw in het zelfde seizoen. Soms wordt er wel drie- ningin. maal gelegd. Er wordt echter nooit meer dan één broedsel grootgebracht. De broedtijd duurt 24 tot 27 dagen en de jongen verlaten reeds de eerste dag het nest. De kieviten worden dus niet zo spoedig door het eieren rapen met uitsterven bedreigd. Bovendien sluit de raaptijd al betrekkelijk vroeg in het sei zoen,. zodat de diertjes nog ruimschoots gelegenheid krijgen een paar jongen groot te brengen. Het eerste broedsel mislukt dikwijls ook door de komst van strenge nachtvorsten. De eieren bevrie zen dan en veel kieviten trekken meer zuidwaarts. Gevaarlijke vijanden De mens en de weersomstandigheden kunnen dus soms de beoogde gezinsuit breiding bij de kieviten wreed verstoren. Doch er zijn meer vijanden. De wrede maaimachines hebben al menige jonge kievit onthoofd. Daar kunnen de kievits- ouders weinig tegen doen. Beter voorbereid zijn ze, wanneer ze in de broedtijd roofvogels op bezoek krij gen. Zodra het mannetje de tekening voor het nest klaar heeft, gaat het elke kraai te lijf, die in de buurt komt. Kraaien zijn dol op kievitseieren en ver slinden zelfs de jongen. Andere vijan den zijn nog de kiekendief, de meeuw en zelfs de reiger en de sperwer. De heer van het kievitshuis heeft de moeilijke taak al deze belagers uit de buurt te houden, zodra de broedtijd is aangebroken. Hij vervult deze taak met geestdrift. Al dartelend door het luchtruim en zo nodig vechtend voor zich en zijn nage slacht roept de kievit zijn naam over de ontluikende velden. Het is de roep van een heraut voor de komende lente-ko- Hoe staat het met de verdiensten van de spelers? „Concrete bedragen noem ik liever niet", aldjs de voorzitter van D.W.S. „De spelers kregen nu een vast basis salaris aangevuld met premies, die wa ren gebaseerd op een gemiddelde van één punt per wedstrijd. Als de resulta ten in het komende seizoen goed zijn kunnen de spelers zelfs meer verdie nen bij ons dan nu. De premies wor den namelijk beduidend verhoogd." Had U gerekend op een grotere spel peil-verbetering door het volledig be taalde voetbal? „Tja, een moeilijk te beantwoorden vraag aan de ene kant, aan de andere ook weer niet", zegt de even peinzende Henk Solleveld. „D.W.S. zit natuurlijk met de enorme concurrentie van Ajax, maar ons full-professionalisme moest een soort woord daarop zijn. Vier jaar geleden waren we Nederlands kampioen geworden met echt niet een beter team dan nu. Vooral vanwege de Europacup wilden we toen blijvend successen halen en daarom begonnen we als eerste club in Nederland met volledig betaald voetbal. Maar inplaats van een positie in de top in de ere divisie komen we al drie seizoenen achter elkaar niet hoger dan een goe de middenpositie. Clubs als Ajax en Feijenoord zijn echt sterker. Wij wilden door het betaalde voetbal dat niveau ook halen met een goed elftal, maar zonder sterren. Ik geloof er nog steeds niet in, maar het publiek heeft ster voetballers misschien wel nodig om te e A komen. En zoals ik al zei: een betalen- vervult een onmisbare funet.e .n onze samenleving. Het past ook geheel in het de dub js een zaak Er moet nu een_ maal publiek komen en dat komt ken- Het buitengewoon onderwas met ongeveer 600 scholen, verdeeld in 12 soorten. beeld van onze tijd, die risico's wil opvangen. Dok de lichamelijke en/of geestelijk gehandicapten moeten de gelegenheid krygen onderwjjs te volgen, dat rekening houdt met hun handicap maar dat hen toch de mogelijkheid biedt voor een zodanige vorming, dat deze kinderx later niet met lege handen in de maatschappij staan. Helaas zien veel ouders de b.l.o.-school als een instituut, dat alleen minderwaar dige kinderen opneemt. Alsof geliandicapt-zyn en minderwaardigheid begrippen zijn, die elkaar dekken Natuurlijk heeft het buitengewoon onderwijs ook een zorgende taak, maar tegelijkertijd is er de drang om met de gehandicapten iets te bereiken op maatschappelijk gebied. Geen langdurige wachttijd daar er 2 smeerbruggen ten dienste staan. Vakkundig personeel. Eerste klas smeermiddelen. Birkstraat 105 - Soest - Telef. 3256 Op zaterdag 4 en zondag 5 mei zullen door de N.T.S. nationale programma's worden uitgezonden. Op 4 mei wordt via Nederland 1, van 18.30 tot 18.55 uur. een samenvatting uitgezonden van de Dodenherdenking bij het Nationale Mo nument op de Dam. Vervolgens wordt om 19.03 uur via Nederland 1 en 2 een nationaal programma uitgezonden, dat begint met een op de jeugd gerichte uitzending onder de titel „Kom van avond met verhalen", ontleend aan een gedicht van Leo Vroman: „Kom van avond met verhalen, hoe de oorlog is verdwenen, en herhaal ze honderd ma len: alle malen zal ik wenen". Het programma is een poging, de jeugd te betrekken bij de overwegingen en motieven, die bij het verzet een rol hebben gespeeld. De oorlog en alles wat daarin is ge beurd is voor een groot deel van de jeugd een onbegrijDelijke zaak. Behalve dat het vaak ontbreekt aan feitelijke kennis, spreekt ook de mentaliteit, van waar uit men in de oorlog handelde, de jeugd niet of nauwelijks aan. Toch is het van belang, te weten, wat de verzetslieden in de oorlog tot hun da den heeft gebracht. Van 19.30 tot 19.50 uur volgt een pro gramma van Pierre Janssen over ver- zetsmonumenten, waarna van 19.50 tot 20.05 uur een rechtstreekse reportage wordt uitgezonden van de Dodenher denking op de Waalsdorpervlakte. Het N.T.S.-programma Monitor, dat zon dag 5 mei op Nederland 1 wordt uit gezonden, duurt in verband met enkele extra-programmaonderdelen ter gelegen heid van de bevrijdingsdag een uur lan ger: van 15.31 tot 18.00 uur. Behalve actualiteiten en korte reportages wordt een film uitgezonden over de bevrijding en een programma met liedjes uit de veertiger jaren. Hieraan werken onder andere mee Mieke Telkamp, Ann Bur- ton, Ronnie Tober, The Skymaster o.l.v. Walter Kalischnig en anderen. Speciaal voor de kinderen is er die dag een „Feest in het circus", waarin Kluk-Kluk en het orkest Tony Vess een heel bij zondere voorstelling opluisteren. Monitor bevat op 5 mei verder de vaste onderdelen „Skippy" en de toto-uitsla gen. Als toto-gast is oud-minister pre sident dr. W. Drees uitgenodigd. Aanvankelijk viel het onderwijs en de opvoeding van gehandicapte jongeren in ons land nog vrijwel geheel onder de noemer „liefdadigheid". een begrip waarmee onze voorouders uit de 19de eeuw graag hun sociale zorg aanduid den en waarmee zij eerlijk gezegd ook wel eens schermden. In 1790 richtte de predikant H. D. Gu- vot in Groningen een doofstoffeninsti- tuut op. Enkele decennia later ging men zich in Amsterdam bezighouden met het onderwijs voor blinden. De tragische positie, waarin dove en blinde kinde ren verkeerden sprak velen aan en dit leidde tot oprichting van verschillende onderwijsinstituten voor deze kinderen. Maar alleen voor kinderen met lichame lijke gebreken werd niets gedaan. Slechts de Haagse predikant C. van Koetsveld begon in 1855 een school voor achter lijke kinderen, maar in dit initiatief stond hij vrijwel alleen. De leerplicht Omstreeks de eeuwwisseling komt er een ander motief voor hulp aan gehan dicapte kinderen. In 1901 wordt de leer plichtwet ingevoerd. Nu komt men te zitten met de vraag: „wat moet er met de zwakzinnige kinderen gebeuren?" Er komen nu ook scholen voor deze ca tegorie kinderen, maar aanvankelijk nam men het begrip zwakzinnigheid nogal ruim. Ook de epileptische en zelfs de moeilijk opvoedbare kinderen reken de men hieronder. Alle kinderen, die het gewone onderwijs belemmerden, werden onder één noemer gebracht. Aanvankelijk had de b.l.o.-school slechts één functie: de sanering van het gewone lager onderwijs. Maar dat veranderde in de loop der jaren. Gelukkig maar, want het is natuurlijk dwaasheid om1 een moeilijk opvoedbaar kind, dat soms nog intelligenter is dan een normaal kind, bij zwakzinnigen in de klas te zet ten. Evengoed was het niet verstandig om doofstommen en slechthorenden naast elkaar in de bank te zetten, of blinden en slechtzienden. Soorten scholen De differentiatie van het b.l.o.-onderwijs werd de volgende stap. Thans zijn er bijvoorbeeld scholen voor ziekelijke kin deren, scholen voor regerings- en voog dij-kinderen, scholen voor kinderen met leer- en opvoedingsmogelijkheden, scho len voor tuberculeuse kinderen etc. etc. Deze uitbouw en verdieping getuigt ook van de drang iets te bereiken met deze leerlingen op maatschappelijk gebied. Men wil deze gehandicapten toch een levensperspectief schenken. Bij het bui tengewoon onderwijs legt men niet de nadruk op de gebreken van de kinde ren, op dat wat zij niet kunnen. Inte gendeel, men stimuleert de kinderen juist door de mogelijkheden, die zij on danks hun handicap stellig hebben, te ontwikkelen. Kortom men knoopt aan bij hetgeen deze kinderen wèl kunnen. Weerstand Voor vele ouders is het erg moeilijk om het feit te accepteren dat hun kind be ter past op een b.l.o.-school dan op een gewone lagere school. Men kan zich deze gevoelens wel indenken, maar het is niet verstandig er aan toe te geven. Men moet zijn kind zien zoals het is. Ouders, wier kind ernstige lichamelijke gebreken vertoont of zwakzinnig is, aanvaarden de b.l.o.-school gemakkelijk als een mogelijkheid voor hun kind. An ders ligt het met ouders, wier zoontje of dochter leer- of opvoedingsmoeilijk heden vertoont. Zij verzetten zich soms met hand en tand tegen een deskundig advies om hun kind op een bijzondere school te doen Toch is dit niet verstandig, want deze kinderen zullen op een gewone lagere school, waar zij minder persoonlijke aandacht krijgen, niet goed kunnen meekomen, ook al staat hun intelligentie op hetzelfde niveau als dat van hun klasgenootjes. Ontplooiing Op een school voor kinderen met leer- en opvoedingsmoeilijkheden zullen zij zich veel beter kunnen ontplooien, het geen uiteraard voor hun gevoel van eigenwaarde van grote betekenis is. Veeleer dan zich te verzetten tegen de plaatsing van hun kind op een derge lijke school, zouden de ouders het moe ten toejuichen, dat hun pupil deze mo gelijkheid aangeboden krijgt. Het gehandicapte kind een levenspers pectief schenken. Ziedaar de essentiële taak van het buitengewoon lager on derwijs. Het b.l.o.-onderwijs past geheel in het beeld van onze tijd. die risico's wil opvangen. Het behoort tot de instel lingen, die de mensen een gevoel van veiligheid en geborgenheid geven. Ook by ons Immers, ook in ons eigen gezin kan een mongooltje of een doof kind, in de wieg komen liggen en is het een prettig ge voel dat er toch instellingen zijn die het kind helpen met zijn stoornis of gebrek te leven, het te brengen tot het plafond van zijn maatschappelijke mogelijkhe den. Bovendien gaat het buitengewoon on derwijs samen met medische en para medische voorzieningen. We denken hier aan de sociaal-pedagogische zorg, aan audiologische centra en prediologische instituten en nog zoveel meer. Door deze veelomvattende bemoeienis met het gehandicapte kind heeft onze maatschappij zich psychisch verstevigd en wordt de geestelijke volksgezondheid bevorderd. nelijk niet alleen op behoorlijke resul taten af maar ook op ster-voetballers." Piet Kruiver Waarom hebt U dan nooit een ster voetballer aangetrokken, die in het team paste? „O, maar dat hebben we wel! Neem Piet Kruiver. Hij moet nu met voetbal len stoppen op medisch advies, maar hij zorgde ook voor het spectaculaire werk, robot-verkeersregelaar, welke brein speciaal is ingesteld op het regelen en controleren van het normale wegverkeer en hierbij rechtstreeks in contact staat met de verkeersregelkamer In het hoofdbureau, waar men per televisie alle verkeersstromen kan volgen. In het algemeen daar, waar de mense lijke arbeid eenvoudig genoemd kan worden, kunnen machines in de vorm van robots het werk goed of beter doen. Hierbij wordt gedacht aan magazijn werkzaamheden, reinigingsdiensten, informatieposten, havenwerken enzo voort. Stellig is dit allemaal niet zo fantas tisch als het nu wellicht nog lijkt. De ontwikkelingen t.a.v. de computer en de cybernetica (stuurkunde) maken zeer veel mogelijk. In feite bestaan er reeds heel wat robots doch dan meestal ln eenvoudig, kits- vormlg model in alle grootten. De huidige kunstsatellieten en raketten zijn in staat om veel handelingen te verrichten ..op eigen houtje Een ernstiger vraag is waar al die men sen moeten blijven, die worden ver vangen door robots. Het betreft door gaans weinig ontwikkelde ofwel onge schoolde krachten, die niet of zeer be perkt geschikt zijn op wat wij het mid delbaar niveau plegen te noemen. Even wel, de wetenschap schrijdt niet een zijdig voort. Deze mensen zullen door een andere tak van wetenschap worden opgevangen. In de Westindische wateren ligt het Franse eilandje Martinique. De voornaamste plaats op het eiland heet St. Pierre. Ten noorden van deze stad ligt een vulkaan, de Mont Pelée (d.i. naakte berg). Op 8 mei van het .jaar 1902 was een verschrik kelijke uitbarsting er de oorzaak van, dat het stadje in zjjn geheel door hete as en gloeiende lava werd bedolven en aan elk leven een einde maakte. Elk Neen, één, maar dan ook zegge en schry ve één van de 40.000 inwoners werd gered. Wat er in het begin van deze eeuw op Martinique gebeurde, vertel len wy hieronder. Martinique telde talrijke suikerplanta ges en de Franse planters leidden er een goed bestaan. De nabijheid van de vulkaan Mont Pelée verontrustte de mensen allerminst. Zeker, in vroeger f dagen moesten er wel erupties geweest dat veel mensen mooi vinden. In te- zÜn> maar dat was voor de huidige be- Juist nu bij veel van de meeste succes volle clubs in de eredivisie wordt over wogen om meer in de richting van vol ledig betaald voetbal te gaan, is van D.W.S. bekend geworden, dat het terug gaat tot het semi-professionalisme. D.W.S. heeft met haar full-profs in de afgelopen drie jaar niet de successen kunnen bereiken, die nodig zijn om de zaak financieel lopend te houden. Voor zitter Henk Solleveld vond het bepaald onprettig om dit nieuws zowel aan de achttien spelers als de publiciteitsmedia bekend te maken. „De kosten waren hoger dan de baten", vertelt Solleveld, „en nu blijkt dat we niet de noodzakelijke 21.000 mensen per wedstrijd trekken moeten we de kosten gaan drukken. Een betalende voetbal club is tegenwoordig een zaak en geen enkele zaak kan met verlies blijven draaien." Geen fusie De heer Solleveld meende niet. dat met een fusie met bijvoorbeeld Blauw-Wit, de andere Amsterdamse club die in het Olympisch Stadion speelt, de zaak had kunnen worden gered. „We overwegen ook helemaal niets van een fusie. Als er een mooi aanbod komt, zullen we daar natuurlijk serieus over denken en praten, maar voorlopig hoeft u van D.W.S. geen initiatieven te verwachten in die richting." Wat gaat er nu met de prof-spelers van D.W.S. gebeuren? „Ik heb de jongens al verteld wat er gaat gebeuren en bovendien hebben ze het wel voelen aankomen, want ik praat over alles wat de club aangaat met de spelers. Verder gebeurt er wat er met een gewone werknemer gebeurt, die ontslag krijgt aangezegd. Alle acht tien spelers krijgen dus ontslag en voor zover we tot overe°nstemming kunnen komen, gaan ze volgend seizoen weer als semi-profs voor D.W.S. spelen. De jongens krijgen allemaal de kans om beroepsvoetballer bij een andere club te worden, maar dat zal de meesten ■wel niet lukken, want we hebben altijd gestreefd naar een goed team zonder grote uitblinkers. De jongens met een beroepsopleiding zullen nog wel goed aan de slag kunnen komen. Daar hel pen we trouwens ook bij zoveel als we kunnen. Jammer is, dat verscheidene van onze jongens maar een gebrekkige beroepsopleiding hebben. Toch helpt het ons, dat wij al anderhalf jaar geleden zijn begonnen om de spelers allemaal een beroepsopleiding te laten volgen of voor een middenstandsdiploma te laten studeren" genstelling tot Piet verlangen de mees te stervoetballers een speciale behan deling en stellen allerlei eisen. Boven dien. als zo'n echte ster uit vorm is, heeft dat z'n weerslag op het hele elf tal. Maar Piet past nu juist goed in on ze ploeg, hij is een prachtige stimulator met al z'n zwoegen en een unieke voet baller. Verder zal het best los lopen met D.W.S. 't Kan best zijn dat we op de transfermarkt veel moeten doen, voor al als er meer jongens ergens anders een full-prof contract kunnen krijgen. Maar ook dat zullen we wel weer zien. Zo gauw zal ik als voorzitter van D.W.S. niet aftreden, dat ik dat niet zal meemaken. Ik hoop nog heel wat suc cessen met m'n D.W.S.-jongens te kun nen vieren!", aldus de voorzitter van de Amsterdamse stadionclub Door Wils kracht Sterk. Om een of andere reden hebt U hem Karei gedoopt. Zijn vaste rustplaats be vindt zich in de bal zodat hii voortdu rend middellijk bereikbaar is. In uw recreatie-vertrek bent U inge spannen bezig om een pagina van het ochtendblad op elektronische wijze in leesbaar beeld te brengen. Het facsimi le-apparaat blijkt echter defect te zijn. U slaakt een verwensing want uw tijd is kostbaar, hoewelKarei is er toch! „Karei, breng mij een elektronenbuis gemerkt XZ3500/73N/6003". En Karei komt in beweging en gaat de opdracht uitvoeren. Karei is uw huishoud-robot. Lopende computer Via de uiterst gevoelige antenne brengt de ontvanger de opdracht geprogram meerd voor het positronische brein, een ingewikkelde, compacte computer waar in een massa gegevens zijn opgeslagen, die hem geschikt maken voor zijn spe ciale taken als buishoudrobot. Contact met de buitenwereld wordt be reikt met diverse fijne instrumenten zo als antenne, ontvanger, zender, radar, lichtgevoelige cellen, filters e.d. Het brein staat in verbinding met elk in strument en met elk deel van het li chaam. In dit lichaam zijn bovendien nog diverse andere instrumenten aan wezig waaronder een zeer belangrijk nl. het -evenwichtsorgaan. Daar de menselijke vorm een vrij ideale vorm is om praktisch elke beweging te kunnen maken en daarbij de meest uiteenlopende taken te vervullen, is de robot ook gemaakt naar het beeld van zijn ontwerpers. Twee gedeelten De gegevens in zijn brein kunnen wor den gesplitst in twee gedeelten, een al gemeen en een bijzonder. Het algemene gedeelte bevat de informaties over het contact met de wereld, de wijze van veplaatsing in alle richtingen, gebruik van de ledematen e.d. Het bijzondere gedeelte is afgestemd op zijn speciale 'taak. Voor de huishoudrobot is dat o.a. het drie-dimensionale beeld en plaats van het huis, de omgeving en stad. Al le gebouwen, winkels en voor hem van belang zijnde adressen zijn hem inge voerd. Vergeten is er niet bij, een com puter heeft een absoluut geheugen zo dat een gegeven nooit verloren kan gaan en te allen tijde onmiddellijk naar wens reproduceerbaar is. Buiten beweegt hij zich zeker en doel bewust, reagerend op alle mogelijke voorvallen en omstandigheden en dien overeenkomstig handelend. Uitwijken voor voorwerpen of personen, wachten voor verkeerstekens, opstoppingen of druk verkeer, geen bevelen opvolgend die met het eerste in strijd zijn enz. Kou, hitte, regen, sneeuw, hagel, mist, niets kan hem deren of tegenhouden. Zijn stevig, plastic lichaam is overal tegen bestand. Kortom, een ideale bediende! Verkeersagent Het kan zijn dat hij soortgenoten ont moet, want er worden vele soorten ro bots ontworpen. Een daarvan is b.v. de woners alleen maar gunstig. Immers, lava brengt vruchtbaarheid en de hel lingen van de berg waren derhalve rijk begroeid; zij boden plaats aan winst- brengende plantages. Bovendien, boven in de krater lag het mooie meer van Palms en dit was een geliefkoosd plekje voor de bewoners van St. Pierre en Fort-de-France, die er eens even tussen uit wilden. De voortekenen In de lente van 1902 bleek de bewoners van de streek echter, dat de Mont Pelée toch niet zo onschuldig was als hij er uit zag. Op een goede dag bespeurde men namelijk rookwolken, die opstegen uit het ingewand van de berg en die zijn top hulden in een witte waas. En toen de mensen van de plantages op de morgen van de tweede mei zoals ge woonlijk naar hun werk gingen, vonden zij hun arbeidsterrein bedekt met een laagje grijze as. De volgende dagen werd de witte rook van de berg vervangen door zwarte en op 5 mei stootte de berg een lava stroom uit, die zich een weg baande naar het dal. Daar lag de suikerfabriek van Guerin en deze werd geheel door KNOOP. - Ik ben in het bezit van een knoop ter grootte van een gulden. Rond om staat een wapen omgeven door twee engeltjes waarop staat: Ludevicus rex plures non capit orbis. Op het schild onder de kroon staan drie klaverblaad jes. Wat kan dit betekenen? Antwoord: Vermoedelijk is uw knoop een als zodanig verwerkte, 17e eeuwse, rekenpenning. Hierop stonden veelal Latijnse spreuken. De uwe duidt waar schijnlijk op Lodewijk de Zestiende van Frankrijk. Hij betekent: koning Lode wijk verovert niet meer (landen) rond om. Het wapen zal het Franse konings wapen zijn, met drie (Franse) lelies in het veld. SUBSIDIE. - Een oom van mij heeft enkele jaren in Australië gewoond. Toen hij daarheen ging emigreren kreeg hij een subsidie van 100 van de Austra lische regering. Nu hij al weer enkele jaren terug is in Nederland heeft hij besloten om voor de tweede keer naar Australië te emigreren. Is deze subsidie regeling nu weer van toepassing? Of kan hij een tegemoetkoming in de kosten verwachten van de Nederlandse regering? Antwoord: Voor iemand, die voor de tweede keer wil emigreren, stelt de Australische regering niet weer een subsidie beschikbaar in de vorm van de lOO-gvldenregeling. Of de Nederland se regering alsnog tegemoetkomt aan de kosten, wordt geval voor geval be slist, waarvoor men zich kan wenden tot het plaatselijk aanmeldingskantoor. AFTREK. - Ik ben huurder en ik ga binnenkort het huis van binnen schilde ren en behangen. Mag ik nu de kosten van verf en de schildersrekening nu in aftrek brengen voor het aangiftebiljet inkomstenbelasting? Antwoord: De door u gemaakte kosten zijn niet aftrekbaar. De wet gaat er van uit, dat hetgeen U voor het woon genot betaalt in het door U beschreven geval bestaat uit een deel huur in geld eu een deel huur en retour, in de vorm van het onderhoud dat U voor uw re kening moet nemen. U betaalt dus a.h.w. zoveel meer huur en dit is een uitgave voor de normale voorziening in uw behoeften, welke evenals de uitga ven voor bv. voedsel en kleding niet aftrekbaar zijn. NATIONAAL INKOMEN. - Hoeveel procent van het nationaal inkomen is er nodig om alle uitgaven van de socia le voorzieningen te dekken zonder pre mieheffing? Antwoord: Het nationaal inkomen van Nederland wordt in 1968 geschat op 79 k 80 miljard gulden tegen markt prijs. En de uitgaven aan sociale voor zieningen zullen 11 a 12 miljard gulden belopen, wat neerkomt op pl.m. 7 van ons nationaal inkomen de lava bedolven; geen mens ontkwam. Nu schrokken de planters toch op en zij begonnen hun op de hellingen van de Mont Pelée gelegen plantages te ver laten. De berg had immers een aan dui delijkheid niets te wensen overlatende waarschuwing laten horen. Veilig in St. Pierre Het nabijgelegen St. Pierre telde nor maal 25.000 inwoners, maar dit getal groeide door de steeds toenemende vluchtelingenstroom spoedig aan tot 40.000. Hier zou men veilig zijn. Ja, zou men dat inderdaad De nacht van 6 op 7 mei leverde een onheilspellend vuurwerk, dat voortkwam uit de rommelende ingewanden van de vulkaan. Velen offerden aan het zien hiervan hun nachtrust op, maar niet al leen vanwege de schoonheid van het schouwspel. Sommigen raakten van bange voorgevoelens vervuld. Niet zodra was de dag aangebroken, of verschillende planters verlieten de stad en begaven zich naar veiliger oorden. Maar och, zo'n vaart zou het toch niet lopen, meenden de meesten. Men was hier tenslotte een behoorlijk eind van de onrustverwekkende berg verwijderd en waarom zich dan nog verder van huis te begeven Op anderen echter werkte het voorbeeld van de planters aanstekelijk. Zij raak ten in een soort paniekstemming en verlieten overhaast de stad. al spoedig gevolgd door vele anderen. Waarom zou men zich ook niet naar het verderop gelegen Fort-de-France begeven? Daar was men toch altijd nog een beetje vei liger dan in St. Pierre. Doodbrengende orde De Franse gouverneur van Martinique, de heer Monttet, vreesde echter chaos en een volkomen paniek. Daarom nam hij onmiddellijk maatregelen. Op de middag van de 7de mei trok een afde ling soldaten de stad binnen om de orde te herstellen en te handhaven. En de gouverneur zelf begaf zich met zijn echtgenote onder het volk, om de men sen moed en kalmte in te spreken. Er was immers in het geheel geen reden om zich bezorgd te maken Toen brak de morgen van de 8ste mei aan. Tegen 8 uur steeg er een enorme rookzuil uit de 1350 m hoge Mont Pelée ten hemel. En dit verschijnsel werd on middellijk gevolgd door een onderaards gerommel als van een zwaar onweer, ja, als van een krachtige kanonnade. De gloeiende lava perste zich omhoog en sloeg de hele top van de vulkaan een voudig weg. De hemel werd verduisterd en een zware asregen daalde neer op de wijde omgeving. Toen spleet de berg. als door een mach tige houthakkershand gekloofd, open en stormde de lavastroom, die naar een schatting een temperatuur van ongeveer 220 graden had, met een snelheid van 150 m per seconde, (d.i. 540 km per uur) in de richting van het 8 km verder ge legen St. Pierre. Binnen de minuut was de stad bereikt, werd zij bedolven door de gloeiende massa en werden haar in woners verstikt door de hete lucht. Door de dood overvallen Pas tegen het eind van de dag konden de eerste reddingsploegen de toen ten minste enigszins afgekoelde bodem be treden. Zij moesten zich door een 2 m dikke aslaag heenwerken en zochten overal naar overlevenden. Maar géén enkele werd gevonden. Wel bleek, dat de mensen volkomen door de ramp waren verrast. Een kan toorbediende zat nog met de pen in zijn hand achter een lessenaar. Een man was zich klaarblijkelijk aan het wassen ge weest en stond nog gebogen over de waterbak, waar het water geheel uit was verdampt. Vier dagen na de ramp liepen twee ne gers door de dodenstad, toen zij plotse ling zwakke kreten hoorden. Nadat zij eindelijk met veel moeite het puin had den weggegraven, vonden zij een 25- jarige neger. Hij had opgesloten gezeten in de kelder van de gevangenis en bleek later de enige overlevende te zijn uit een stad, die op het moment van het vreselijk gebeuren niet minder dan 40.000 mensen bergde binnen zijn gebied.

Soester Courant | 1968 | | pagina 6