Soest toen - Soest nn DE ALARMKREET VAN ENOCH POWELL Soest herdacht zijn doden AARZELENDE WERELDWELVAART Het oog gericht op Kiesinger's blunder Onbekende man bedreigde voetganger met mes Gezag en sexualiteit Dinsdag 7 mei Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bnreau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 1968 47e Jaargang no. 35 Politiekorps herdacht inspecteur A. F. Schreuder Telef. Brandweer 3-3-3-3 Politiebureau 4-4-4-4 Zeer grote belangstelling voor taptoe op bevrijdingsdag Zangavond wordt niet gehouden in de Julianakerk maar in de r.k. kerk op het Nieuwerhoekplein Man wilde ruzie met broodmes beslechten Bondskanselier Kiesinger moest natuur lijk wel iets zeggen over het succes van de neo-nazistische N.P.D. in zijn stamland Baden-Württemberg en over de studentenrellen daarvoor. Dat was in zoverre vervelend voor hem dat hij over beide zaken eigenlijk weinig wist. En dat was weer goed aan zijn woorden te merken. Over de studentenrellen ver klaarde hij dat menigeen onder de niet helemaal geweldloos betogende jongeren intussen tot inkeer was gekomen en dat was dan dat. Wellicht weet de bonds kanselier meer dan een ander die van die inkeer weinig heeft bespeurd. Maar dat merken we gauw genoeg. Dwazer was dat Kiesinger over de N.P.D. te berde bracht. Zijn oproep aan de Duitsers om toch voortaan niet meer op die groep te stemmen omdat dat zo'n slechte indruk maakte op het buitenland, was wel een psychologische blunder eerste klas. De partij van Von Thadden floreert namelijk door te ap peleren aan de nationalistische gevoe lens en getuige het succes leven d:: ge voelens tamelijk sterk. Men kiest Von Thadden juist omdat die het gevoel van eigenwaarde streelt: het grote Duitsland, een land dat veel meer mee moet tellen en enpassant enige misstan den binnenshuis door discipline moet uitvagen. En dan komt de heer Kiesin ger vertellen dat de Duitsers uit moe ten kijken niet het vertrouwen te ver liezen van de buitenlanders, daarmee bij de N.P.D.-stemmers haast automa tisch de vraag opwerpend waar het buitenland zich wel mee bemoeit. Een andere zaak is dat niemand in Duitsland op dit moment enig inzicht heeft in de oorzaken van de groei der N.P.D. Wie zijn de aanhangers van Von Thadden en waar komen ze vandaan? En vooral: waarom hebben ze hun oude groep in de steek gelaten? Pas als op die vragen antwoord is ge vonden kan men iets zinnigs onderne men, namelijk door de misverstanden en de grieven uit de weg te ruimen die nu kiezers van de democratische par tijen doen weglopen, naar extremistische groeperingen zowel van links als rechts. En in deze is het misschien wel jam mer dat de grote coalitie van S.P.D. en C.D.U. in rtand blijft. Daardoor is in derdaad de grote politiek één pot nat geworden en is er in de bondsdag in derdaad geen feitelijke oppositie meer. Een oppositie die in een democratie net zo hard nodig is als een regering, niet alleen als corrigerend element maar vooral ook omdat op deze manier een automatisch alternatief ontstaat: heeft men van de regering genoeg, dan kan de kiezer die stoelen laten verwisse len met de oppositie. Het ontbreken van zo'n oppositie, ge voegd bij het wel zeldzaam on-inspire- rende dat de debatten van de bondsdag kenmerkt, heeft er al toe geleid dat de linkse jongerengroepen die door beto gingen van zich doen horen, de naam voeren van de buitenparlementaire op positie en poogt op straat te doen wat de politici in de bondsdag zouden be horen te doen. Door het falen van het grote verbond S.P.D./C.D.U. is het best mogelijk dat ook. velen om dergelijk ausserparle- mentare Opposition te beoefenen naar Von Thadden zijn gelopen - en wel licht bereid zijn naar een democratische oppositiegroep terug te keren zodra die bestaat. Dat ze die in de liberale F.D.P. niet zien is niet zo vreemd - die heeft zich waarschijnlijk al te vaak gecom promitteerd door als bijwagen van de C.D.U. te dienen. Maar dit soort theorieën is zuiver op gissingen gebaseerd. Een wetenschap pelijk onderzoek naar de herkomst van de N.P.D.-stemmen en de redenen van de N.P.D.-stemmers zou heel leerzaam kunnen zijn voor Kiesinger. Voor het buitenland ook trouwens. KANTMAN c Op de hoek van de Vinkenweg en de Laanstraat stonden zaterdagnacht de heren H. van H. en Van S. uit Soest met elkaar te praten. Op een gegeven moment zag van H. een wielrijder zon der licht naderen. Hij dacht de man een dienst te bewijzen door hem erop attent te maken, dat de verlichting het niet deed. De reactie was echter heel anders. De wielrijder stapte van zijn voertuig en nam een dreigende houding tegenover Van H. aan, nadat hij hem eerst had gevraagd, wat hem dat allemaal aan ging. Zonder een antwoord af te wach ten greep de man Van H. bij zijn col bertjasje en trok op datzelfde ogen blik een mes. Van H. zag echter kans zich van zijn jasje te ontdoen en weg te komen, de onbekende wielrijder met het jasje in zijn ene en het mes in zijn andere hand achterlatend. Toen Van H. later op de plaats des on- heils terugkeerde, lag zijn jasje daar nog. Alleen een glas van zijn bril, die in de jas zat, was gesneuveld. De wiel rijder is nog voortvluchtig. Uitgaande van de drie R.K. parochies wordt op maandag 13 mei a.s., 's avonds 8 uur, in het Verenigingsgebouw (zaal noord) aan de Steenhoffstraat, een sa menkomst gehouden van ouders, van wie kinderen de jongerengespreksavon- den hebben bijgewoond. Op deze avond zal in een forum onder leiding van pater J. de Korte uit Har derwijk worden gesproken over twet onderwerpen: Gezag en SexuahteaC SOESTER OURANT Abonn. p. kwart, i 3.25. per post 4,25. Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag De conservatieve leider Heath heeft Enoch Powell uit het „schaduwkabinet" gezet omdat hij in een rede gewaar schuwd heeft tegen ongelimiteerde toe lating van kleurlingen in Engeland. Inmiddels heeft Powell niet alleen van vele conservatieven, maar met name ook van de kant der arbeiders, blijken van hartelijke instemming ontvangen. Dat het rassenvraagstuk geen zwart- wit-concepties toelaat, blijkt ook al weer uit de situatie in Engeland. Mensen uit vroegere koloniën komen naar het moederland om daar te pro beren aan de kost te komen. Dp laatste grote toevloed kwam uit Kenya, waar diegenen, die niet voor het staasburgerschap van deze nieuwe staat hadden geopteerd, aanzegging kre gen het land te verlaten, waardoor zich op de luchthavens van Nairobi en Lon den dramatische taferelen afspeelden. Geen zwart-wit Mensen met zwart-wdt-opvattingen zul len de rede van Enoch Powell ogen blikkelijk veroordelen als een stuk ras sendiscriminatie. Velen, die zelf niet met de problemen worden geconfron teerd, hebben en kant-en-klare mening. Alle mensen zijn gelijk, alle mensen dus gelijke kansen. Ook in de politiek is de rassen-discri minatie een heet hangijzer. Willen re geringen op goede voet blijven met nieuwe staten in Azië en Afrika, wil len de belangen, die men daarginds (nog) heeft, niet in gevaar komen, dan moet men oppassen voor allerlei maat regelen, die repressailles kunnen uit lokken. Daarom schikte het ook helemaal niet, dat Enoch Powell zo onomwonden zijn mening zei. Het schaduwkabinet Powell zat in het schaduwkabinet. De Engelse parlementaire situatie kent het officiële bestaan van een „oppositie", gevolg van het twee-partijensysteem. De oppositiepartij (in dit geval de To- ries) heeft een groep mensen, die als het ware de tegenhangers zijn van de ministers in het zittende kabinet. Dat is het zogenaamde schaduwkabinet. In theorie zou het mogelijk zijn, dat van de ene dag op de andere een Tory-re- gerin wordt vervangen door een kant en-klare Labour-regering, of omge keerd. Enoch Powell sprak dus niet zó maar als parelmentslid voor de Conservatieve Partij, maar als een der mensen, die het politieke beleid bepalen. Hij sprak als lid van het schaduwkabinet, maar niet namens dat kabinet, en daarmee was hij te ver gegaan. Achteruitgang De rassenkwestie is in Engeland al ja renlang actueel door de gestage toe vloed van immigranten. Deze heeft dan ook zeer duidelijke nadelen. In Londen bijvoorbeeld zijn in bepaalde wijken de kleurlingen overheersend, hebben zij eenvoudig de blanke bewoners verdron gen en hun stempel op deze wijken ge zet. Op het politiebureau is zaterdagmiddag met een korte plechtigheid wijLn in- spectuer-korpschef A. F. Schreuder her dacht. De heer Schreuder overleed op 2 no vember 1942 in Duitse gevangenschap in het concentratiekamp Neuengamme. ,,Wij zijn hier samengekomen om hem te herdenken, die, bezield van de drang naar de vrijheid, waarin wij thans mo gen leven, een offer bracht, dat voor de generatie van heden haast ondenk baar is. Het was een offer, waarbij zij, die het brachten, zichzelf volledig weg cijferden. De gedachten aan het belang van land en volk traden daarbij op de voorgrond; het eigen ik telde bij het bereiken van dit ideaal niet mee. Als wij dit in de huidige samenleving naar voren brengen, klinkt dit haast als een absolute onmogelijkheid. Wij, behangen met onze vrijheden, weten er nauwe lijks goed de weg mee. Zijn wij het wel waard, dat wij van dat grote goed mogen profiteren?" zo zei de hoofdin specteur-korpschef, de heer H. G. Scholtmeijer zaterdagmiddag tijdens de herdenking van de heer Schreuder. „Als wij om ons heen kijken, moeten we helaas constateren, dat velen de vrijheid, waarvoor zulke grote offers zijn gebracht, misbruiken. Daarom is het goed, hen in herinnering terug te roepen, die het mede mogelijk maakten, dat wij thans kunnen leven op een wij ze, zoals wij dit als volk voor 't over grote gedeelte naar eer en geweten doen", zo zei de heer Scholtmeijer. Met name tot de jongere generatie zei hij, dat eerst onder moeilijke omstandig heden de mens zijn ware karakter toont. „De figuur, die wij in deze bijeenkomst herdenken, toonde ondanks het feit, dat hij iemand was, die in zich borg een grote dosis van tere gevoelsnormen. dat hij hard kon zijn, wanneer het ging om principes, die een land of volk wel of niet leefbaar maakten. Het is juist daarom, dat wij met diepe dankbaar heid getuigen van ons respect daar voor, daaraan de wens verb:.. Jende, dat deze meest duistere periode uit de ge schiedenis van onls land, zich nimmer zal herhalen", aldus de hoofdinspecteur. Namens het hele korps legde hij een krans bij de plaquette van de heer Schreuder in de nieuwe hal van het politiebureau. Ook de zoon van de in de oorlog omgekomen inspecteur (die zelf hoofdinspectuer vau politie is) en diens vrouw en kinderen woonden de plechtighedi bij. Een dochtertje legde bloemen. Die zijn er daardoor bepaald niet op vooruitgaan en krijgen steeds meer het karakter van slums, een probleem waar mee men in de Amerikaanse grote ste den ook zit. Veel te veel mensen in een (spoedig uitgewoond) huis, veel werk loosheid, ook veel criminaliteit alles een gevolg van het feit, dat velen van deze mensen ongeschoolde arbeiders zijn. Ze vormen daardoor een bedreiging voor de minst draagkrachtige laag der arbeidersbevolking. Onlusten Reeds herhaaldelijk heeft deze situatie geleid tot ernstige onlusten, waarin be paalde politieke groeperingen een rol spelen door te vissen in troebel water. De reegring heeft het er ook moeilijk mee doordat ze natuurlijk ogenblikke lijk de beschuldiging van discriminatie naar het hoofd krijgt. Powell heeft deze gespannen toestand doorbroken door precies te zeggen waar het op staat. Engeland, dat economisch toch al in de boot zit, kan zich deze toevloed van steeds weer nieuwe immi granten, die huizen en werk moeten hebben, niet veroorloven. Een en ander moet leiden tot botsingen tussen hen en dat deel der bevolking, dat zeer duide lijk materiële gevaren heeft te duchten. Om den brode Amerika is niet het enige land met een rassenprobleem. En daar gaat het niet alleen om de negers. Sinds Porto Rico een Amerikaanse staat werd, hebben tal van Portoricanen, meest de allerarms ten, hun toevlucht gezocht in de grote steden, vooral New York, en vormen daar een nieuw acbterbuurt-proletari- aat, zo al niet a-sociaal in aanleg, dan door de omstandigheden tot dat peil af dalend. Engeland krijgt thans van hetzelfde la ken een pak. En alle schone woorden over de ge lijkheid van alle mensen krijgen een holle klank wanneer het bestaan en het recht op arbeid van de eigen bevolking in gevaar worden gebracht. Bij alles gaat altijd de broodwagen voorop! Ter gelegenheid van bevrijdingsdag is zondagavond op het terrein van het busstation Soest-Zuid aan de Soester- bergsestraat een grote muzikale taptoe gehouden, waaraan hebben meegewerkt de drumband van „Crescendo", de har monie P.V.O., compleet met jeugdor kest en de Algemene Muziekvereniging Soesterberg alsmede het in nieuwe en kleurrijke kledij gestoken Groot Gaes- beker Gilde. De belangstelling voor dit muzikaal en kleurrijk gebeuren was zo groot, dat de organisatoren even met de handen in het haar kwamen te zit ten. Een deel van de toeschouwers trouwens ook, want verschillende mensen hebben door de opstelling een muziek korps niet kunnen zien. Er was dan ook niet gerekend op een belangstelling van een kleine tweedui zend mensen. Het gebod ene aan mu ziek en show was echter wel een veel vuldig bezoekersaantal waard. Vooral de Soesterbergse harmonie liet een zeer goede indruk achter, mede ook omdat dit orkest duidelijk de weg naar een wat modernere presentatie wil inslaan en op die weg al de eerste, nog wat aarzelende schreden heeft gezet. Doch ook de show van P.V.O. en van de drumband van „Crescendo" wist men zeer te waarderen. Om het optreden van de vendelzwaai- ers van het Groot Gaesbeker Gilde vol ledig tot zijn recht te laten komen liet men de Soesterbergsestraat ontruimen en het verkeer omleiden, zodat men hier, aanschouwd door alle bezoekers, kon optreden. Het Oranje Comité Soest, dat de viering van deze bevrijdingsdag heeft georga niseerd, kon dik tevreden zijn en was dat ook wel, al zal men volgend jaar wel de publieke belangstelling in wat ordelijker banen proberen te leiden. Meer inwoners dan in voorgaande jaren hebben zaterdagavond bij het monu ment bij „Braamhage" de slachtoffers van de Tweede Wereldoorlog herdacht. Rond half acht vertrokken, begeleid door klokkengelui, ongeveer 1500 men sen voor een stille tocht van de Petrus en Pauluskerk en de Julianakerk naar het monument bij „Braamhage". Twee hoornblazers kondigden daar om acht uur de twee minuten stilte aan om de gevallenen te herdenken. Het mannenkoor „Apollo" zong twee liederen en besloot met het Wilhelmus, waarna loco-burgemeester K. de Haan (burgemeester S. P. Baron Bentinck was bij de herdenking van de gevallenen in Soesterberg) de eerste krans legde bij het-Monument. De tweede krans werd gelegd door de Nationale Federatieve Raad van Voormalig Verzet in Neder land. De heren C. Giebel en H. Kars- Op donderdag a.s. 's avonds 8 uur, wordt door het Leger des Heils een grote zangavond georganiseerd. In te genstelling tot hetgeen staat aangegeven op de affiches zal deze avond niet plaatsvinden in de Julianakerk, maar in de r.k. kerk op 't Nieuwerhoekplein. Op deze avond wordt medewerking ver leend door het Baarns Kinderkoor o.l.v. Siem Keyzer (bijna 100 leden), een zangkoor van het Leger des Heils, Korps Amsterdam-Congreszaal en een muziekkorps van de afdeling Hilversum. Deze koren en het muziekkorps zullen zich zowel afzonderlijk laten horen, als ook de samenzang' ondersteunen. Na tuurlijk vormt de samenzang een be langrijk onderdeel van het programma. De bijeenkomst zal staan onder leiding van brigadier J. Mast, hoofd van de kweekschool voor Heiloffiicieren, die ge assisteerd wordt door een brigade ka- detten uit deze kweekschool. Een van de leden van het Interkerke lijk Evangelisatie Comité zal op deze avond een persoonlijk woord van getui genis spreken. Organist is de heer G. den Broeder. ters legden een krans namens het Oranje Comité Soest. Met een bloem stuk herdachten de heren v. d. Laan en Habes namens de afdeling Eemland van het Veteranenlegioen Nederland de gevallenen. Voor de Oorlogsgraven stichting legden de heren H. G. Scholt meijer ci W. Butzelaar een krans, waarna de heer Scholtmeijer het de- filé langs het monument opende. In een zeer volle Julianakerk is des avonds een herdenkingsdienst gehou den, waaraan medewerking verleenden het Julianakerkkoor. het Gemengd Koor „Sursum Corda", het Mannen koor „Apollo" en de solisten Irene van Barneveld-Muller (sopraan), Gert Hen- driksen (bas), Senk Kasperts (trompet) De burgemeester legde zaterdagmiddag een krans bij het gedenkteken op de fussiladeplaats op het Vliegveld Soes terberg. Een bewoner van de Klaarwaterweg heeft zondag een ruzie met zijn buur man met een broodmes willen beslech ten. De inmiddels gewaarschuwde po litie wist dat echter te voorkomen. Men slaagde erin, de man te overmeesteren en hem het mes afhandig te maken. De man zelf en zijn buurman zijn ge arresteerd. Tussen de 33-jarige H. C. B. en de 25-jarige J. van V. bestaan al jaren moeilijkheden over de overlast, bijgewoond door naar schatting acht honderd mensen, waaronder burgemees ter mr. S. P. Baron Bentinck, hoofd inspecteur H. G. Scholtmeijer en ad judant G. Pasman. Het Julianakerkkoor bracht drie oud-Hollandse liederen ten gehore. Enkele hoogtepunten uit het concert waren van het „Ave Maria" van Schubert door Gert Hendriksen, het Priesterkoor en slotkoor uit „Die Zauberflöte" van Mozart door „Apollo" en het „Panis Angelious" van C. Franck door de sopraan Irene van Barneveld- Muller en „Sursum Corda". De her denkingsdienst werd besloten met het samen zingen van het „Wilhelmus". Op de fusilladeplaats van de vliegbasis Soesterberg zijn zaterdagmiddag de 34 landgenoten herdacht, die daar in de oorlog als represaillemaatregel door de bezetter zijn gefusilleerd. Hun lichamen zijn eerst drie jaar na de bevrijding op min of meer toevallige wijze ontdekt. Zoals ieder jaar werd zaterdagmiddag de dood van deze Nederlanders, afkom stig uit alle delen van het land. op de plaats van de vermoedelijke terechtstel ling herdacht. Adjudant G. Pasman hield het doden- appel, waarna burgemeester mr. S. P. Baron Bentinck een krans legde. Het Gemengd Koor uit Soesterberg verleen de eveneens medewerking. De plechtigheid werd bijgewoond door de commandant van de vliegbasis Soes terberg, kolonel A. J. Marinus en zijn plaatsvervanger, majoor W. J. J. Labbé, hoofdinspecteur H. G. Scholtmeijer van de Soester politie e.a. Eerder die dag waren op Soesterberg de in de oorlog omgekomen leden van de Koninklijke Luchtmacht herdacht. de ander bezorgt. Eén van de betrokkenen kon het zon dag zo slecht verdragen, dat S.E.C. verloren had en was gedegradeerd, dat hij eerst troost zocht bij een paar gla zen bier en vervolgens de hele geschie denis met zijn buurman weer begon op te rakelen. Het gevolg was een fer me vechtpartij. Geen van beiden kwam ongeschonden uit de strijd, maar toen de politie - gewaarschuwd door omwonenden - op het strijdtoneel verscheen, was de vechtpartij juist beëindigd. Echter maar voor korte tijd, want op een gegeven moment stormde Van V. met een broodmes de woning van de familie B. binnen, stellig niet met de bedoeling om er brood te gaan snijden. De politie slaagde erin, de man het mes afhandig te maken voor er onge lukken gingen gebeuren. Bij de komst van de politie liepen beide vechtersba zen trouwens toch al met bebloede hoofden rond. Beiden zijn in verzekerde bewaring gesteld en kunnen op een procesverbaal rekenen. Hoe voorzichtig wij moeten zijn met de stelling dat de westelijke economie voor het begin staat van een nieuwe groei periode leren ons de jongste monetaire en economische gebeurtenissen. Uit de V.S. komt het nieuws dat daar de algemene rentevoet is verhoogd. Dit betekent dat de Amerikanen voor ge leend geld een hoge rente moeteu be talen en dat niet-Amerikanen in de V.S. een hoge rente voor hun geld kun nen maken. Het Amerikaanse bedrijfs leven zal dus buitenlands kapitaal naar zich toetrekken. Voor de Europese lan den betekent dit dat zij hun investe ringen tegen een hoge rente moeten kopen. Dit zal een uitbreiding van onze handel en industrie belemmeren. De op leving op de arbeidsmarkt zal daardoor vertraging ondervinden. In het binnenland heeft dr. Zijlstra ons zijn eerste nationale bankverslag ge presenteerd. Dat windt er geen doekjes om en stelt duidelijk dat wij het kos tenniveau in ons land nog steeds teveel laten stijgen. Verbinden wij deze uit spraak met de wetenschap dat wij een groeiend getal handen en hoofden werk moeten bezorgen en een stijgend aan tal bejaarden een behoorlijke levens avond, dan weten wij al dat onze wel vaart stellig zeer traag zal toenemen. En bij velen van ons is er van wel vaart nog slechts in bescheiden mate sprake. Tenslotte is er de crisis in het goede renvervoer met West-Duitsland. Dit is niet alleen een lachertje in het aange zicht van de Europese Economische Ge meenschap maar daarnaast "ook een dui delijk teken van de toegenomen con currentie binnen Europa. De Westduitse economie heeft er behoefte aan haar eigen invoer te beschermen en uiter aard gaan wij dan hetzelfde doen. De periode van tegenwerking door over vloedig aanbod is weer begonnen. v

Soester Courant | 1968 | | pagina 1