Met katoen kunt U alles doen Wat heeft kunstvlees' niet vlees te maken? Moederdagtaa rt Een diamant siert haast elke vrouw NICOTINE KINDERTJES Let op de ogen van uw oogappel L Nieuwtjes komen en nieuwtjes gaan. Het is verwonderlijk hoe gauw ..nieuws' tegenwoordig vergeten kost is geworden. Zo is het ook min of meer gegaan met het bericht over wat .kunstvlees" werd genoemd, dat in Amerika onder de naam Textured Vegetable Proteïn (TVP) de harten van vele vrouwen en mannen in korte tijd had gestolen en dat korte tijd later ook naar ons land was overgewaaid. Ofschoon dit vermeldenswaardige ge beuren nog maar kort geleden heeft plaatsgevonden is het kunstvlees in Nederland bij de meeste vrouwen figuurlijk de ijskast ingegaan, hoewel het in verschillende warenhuizen nog wel te koop is en verkocht wordt. Hoe zit het nu eigenlijk met dat nieuwe gerecht en waarom horen we er zo weinig van? Een verklaring kun nen we alleen maar op het psycholo gische vlak proberen te vinden. Hoe wel we in het algemeen niet lui zijn in het overnemen van nieuwe dan sen, modewoorden en nieuwe gewoon ten, verzetten we ons met hand en tand tegen alles wat inbreuk maakt onz* eettraditie. We zijn zo gewend aan de drieëenheid aardappel en, vlees en groente', dat we het woord vlees' voor geen duizend pond klon tjes voor „TVP" zouden willen ver wisselen. Het dwaze is dat het nieuwe kunst vlees in werkelijkheid niets met vlees <e maken heeft, maar wèl, mits goed bereid, de plaats van vlees in een gerecht kan innemen. TVP is een ei- witprodukt van plantaardige oorsprong en heeft een vezelige structuur, van daar de associatie met „vlees'. Het biedt ook vooral niet-vleesgebruikers meer mogelijkheden, terwijl het ca lorie-arm is en dus niet dik maakt. Wilt u er eens een proef mee ne men, dan moet u eerst het boekje van de bekende kok Ben J. Kuyper „50 TVP-recepten" aanschaffen. Als iemand u kan vertellen hoe u van het .wondermiddel kunstvlees' sma kelijke gerechten kunt bereiden, is hij het wel. (Het receptenboekje is uit gegeven bij Zomer en Keunings, Wa- geningen. Het kost een rijksdaalder. Eveneens verschenen bij genoemde uit geverij van zijn hand „50 ijsgerech- ten" «n „50 xauwkostgerechten"). Ofschoon dit badpak tot de klassieke modellen kan worden gerekendis het tegelijk wild-modern. Het is gemaakt van badstof Dropnyl Nylfrance; de kleur is smakelijk rosé' en het rugdecolleté loopt spits toe. Eigenlijk is het de omgekeerde wereld als moeder voor haar eigen moeder dag een taart moet bakken. Maar misschien wilt u toch wel iets terugdoen voor de vexwennerij van de huisgenoten. Hier volgt het recept van dit kos telijke geheel. U hebt ervoor nodig: Voor het deeg: 6 eieren, 150 g suiker, 100 g geraspte hazelnoot, 50 g geraspte chocolade, 1 eetl. fijngemalen koffie, 60 g bloem en 2 eetlepels suiker voor de eiwitten. Voor de vulling: 125 g boter, 90 g poedersuiker, 4 eetlepels sterke koffie-extract en plm. 1 lepel koude melk. Voor het glazuur: 200 g poedersuiker en plm. 4 eet lepels sterk koffie-extract. Voor de garnering: bv. marsepeinen roosjes, zilveren pilletjes, chocoladehartjes of amandelsnippers. Eierdooiers met suiker kloppen tot een schuimige massa is verkregen. Ei witten stijfkloppen, dan 2 eetl. suiker toevoegen en nog eens flink opklop pen. Eiwitten op de schuimige massa plaatsen. Geraspte hazelnoten, ge raspte chocolade en de heel fijn gemalen koffie met de gezeefde bloem vermengen en onmiddellijk met de eiwitten en de schuimige massa luchtig vermengen (niet meer roeren). De springvorm met beboterd perkament- papier uitleggen. Rand invetten, massa in tweeën delen en van elk deel 'n taartbodem bakken. De bodem laten afkoelen, de moccaboter op een bo dem uitstrijken en de tweede bodem erop leggen. Moccaboter: gezeefde poedersuiker met de boter schuimig roeren en al roerende het koffie-ex tract toevoegen en op het laatst de melk. De moccaboter direct op de taartbodem uitstrijken en tussen de twee bodems laten opstijven. Glazuur: poedersuiker zeven en al roerende het koffie-extract druppelsgewijs toe voegen. Roeren tot een gelijkmatige massa is verkregen. Ze moet zo dik zijn, dat we ze juist met een vochtig mes kunnen uitstrijken. De onderkant van de taart met amandelsnippers garneren. Garnering: voor het spuit werk moet het glazuur heel dik zijn. Voor de marsepeinen rozen kunt u 'n rol marsepein kopen. Bewerk de massa met een verwarmd mes. Wilt u groene bladeren hebben dan moet u een paar druppels kleurstof door de marsepein roeren. Dat vele aanstaande moeders de sigaret niet kunnen afzweren tijdens hun zwangerschap is bekend genoeg, maar dat de ongeboren baby „mee rookt' in die blije maanden is een wetenschap, die niet zo algemeen ver breid is. Toch is het een feit. dat reeds lange tijd wetenschappelijk is vastgelegd. Onlangs heeft een vrouwenarts in Sheffield, professor Russell, directeur van de universiteitskliniek aldaar cij fers verzameld en gepubliceerd over de invloed van het roken tijdens de zwangerschap. Hij is tot de conclu sie gekomen, dat van iedere duizend baby's er vier sterven tengevolge van het roken door de moeder tijdens de periode van de groei in de moeder schoot. Bovendien waren de levendge borenen van rokende moeders meest al lichter en kleiner dan die van de niet-rooksters. Professor Russell meent dat een zekere vorm van kool- monoxyde-vergiftiging ten grondslag ligt aan dit verontrustende verschijn sel. Nu Is het niet zo, dat iedere aan staande rokende moeder direct in pa niek moet geraken door deze hoogge leerde mededeling. Het gaat natuur lijk niet om „een enkele sigaret per dag". Daar zal uw ongeboren baby geen nadeel van ondervinden. Maar het kettingroken moet u in het be lang van de aan uw schoot toever trouwde kleine beslist laten. Kinderen, die zich op school erg inspannen klagen soms over hoofdpijn. De ouders zijn dan vaak geneigd, te menen, dat het kind zich wil ont trekken aan het werk. Dat behoeft echter geenszins het geval te zijn. In vele gevallen zijn de hoofdpijnen een gevolg van een zwak gezichtsvermo gen of ooggebreken. Vaak worden die niet tijdig onderkent zeker niet door het kind zelf. In vele gevallen wordt het tekort aan gezichtsvermogen eerst veel later ontdekt. Klaagt uw kind over hoofdpijn, ga dan eens met hem of haar naar de oogarts. Als een pentekening van grote bloe men op een wit piqué fond is het des sin van deze avondjapon uit de ka toenshow 1968. Het opvallend front is opgevuld met bloemappliqué's uit dezelfde stof. Edgar Vos ontwierp dit model uit een katoenen piqué van Ten Cate Mode. Een ideaal zomer jurkje uit een ka toenen piqué in roodwit en blauw fantasiedessin. Deze combinatie van piqué en ka toen belooft, dat zelfs bij het warm ste weer dit jurk je nog heerlijk luchtig draagt. Dit model uit de Katoenshow 1968 werd gemaakt uit stof van Vlisco. Al valt niet te ontkennen dat de moderne synthetische vezelstoffen voordelen bieden, ze hebben het „een voudige katoentje' niet van de markt kunnen verdringen. Dat komt om dat het woord „eenvoudig" in dit verband alleen maar betrekking heeft op gemakkelijk te verwerken en zonder speciale zorg te wassen. Verder is de eenvoud het kenmerk van het ware, ook bij katoen. Er is een eindeloze variatie in katoe nen stoffen: van sportief tot heel chic; van dun en verderlicht (batist voile) tot dik en stevig, zoals cor- duroy en whipcord. Daarbij komt nog, dat katoen een echte mode- stof is, vooral door de kleuren en de dessins. Het is dus niet voor niets dat de mode-ontwerpers de laatste tijd zoveel gebruik maken van katoen. U weet natuurlijk ook dat er badstof uit 100 procent ka toen wordt gemaakt, ideaal materi aal voor strand- en sportkleding, om dat het gemakkelijk vocht opneemt zonder klam aan te voelen, snel droogt, lucht en vocht doorlaat, zo dat het niet benauwd zit en boven dien heel eenvoudig gewassen kan worden. Over enige tijd zal de melk misschien in een nieuwe verpakkingop de markt worden ge bracht, in zogenaamde terrasflesjesdie een inhoud hebben van een kwart liter. Zoals de foto duidelijk laat zien heb ben deze nieuwe flesjes praktische eigenschap pen: ze zijn gemakkelijk vast te pakken, ook als ze tegen elkaar geplaatst in de ijskast staan; ze vallen niet gauw om, wat voor schoolgebruik van belang is; vrijwel elk be kerglas is omgekeerd op de hals van het flesje te plaatsen, en het smalle bovenstuk is gemakke lijk door kinderhanden te omvatten. Ten slotte is er nog iets dat fantasie rijke huisvrouwen zeker zal aantrekken: het lege flesje kan als een sierlijk bloemenvaasje worden gebruikt. Als de melk- consumptiebedrijven er iets in zien, zal dit nieu we flesje door de N.V. Glasfabrieken in Schie dam op de markt wor den gebracht. Van ons mag het wel, waarmee we alleen maar willen zeggen, dat wij er wel iets in zien. Volgens experts Is de diamant nog steeds de meest gevraagde edelsteen. Behalve diamant zijn ook turkoois en aquamarijn tegenwoordig bijzonder in trek. Opvallend is, dat het verschil in smaak met betrekking tot sieraden tussen stadsbewoners en vrouwen van het platteland bijzonder groot is. Dit komt vooral tot uiting bij de vraag naar granaatsteen. Zo is in het zui delijk deel van de Bondsrepubliek (meer plattelanders dan stedelingen) 25 procent meer vraag naar granaat steen dan in het westen en noorden Jvan Duitsland. Natuurlijk kan een „feit" op elk wil lekeurig ogenblik in een .zwevende toestand" gaan veranderen, als de mode in het geding komt. Gaat bij voorbeeld Mary Quant of een ander toonaangevend vrouwspersoon zich van onder tot boven met granaatsteen be hangen, dan lopen in de kortst mo gelijke tijd alle tieners om granaten te loeien. En de ervaring heeft ge leerd dat zo'n rage dan niet al leen tot tieners blijft beperkt. Maar, om nog even op ons uit gangspunt terug te komen, aan een mooie diamant bent u nooit bekocht. Welke rage ook de kop opsteekt, hoe de tand des tijds ook aan uw leef tijd moge knagen, voor het dragen van een diamant bent u nooit te oud. Misschien kunt u uw echtgenoot hier van nog even in kennis stellen, want een diamanten-sieraad is hèt geschenk voor Moederdag. Twee modellen uit badstof voor het strand (100 procent katoen). Voor deze model len werd bedrukte badstof van Rig- tersbleek gebruikt; de kleuren zijn licht- en water- echt. Ze worden dus niet flets en geven niet af.

Soester Courant | 1968 | | pagina 15