v.v.v, Soest toen - Soest nu ACTIE EN REACTIE nieuws Roofoverval op station Soest-Zuid Het oog gericht op een referendum OVERMOED Vrijdag 10 mei 1968 47e jaargang no. 36 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a. Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Gespreksgroep wil C.H.U. in juiste koers houden Telef. Brandweer 3-3-3-3 Politiebureau 4-4-4-4 Dader (uit Baarn) verdween met kistje met f 85, Jl Toni Boltini dreigt met opheffing van zijn eireus Wielrijdster door automobiliste aangereden Astma kollekte Puzzelrit Veilig Verkeer SOESTERtflÖURANT Abonn. p. kwart, 3.25, per post 4,25. Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag Bij de onlangs gehouden verkiezingen in de Duitse deelstaat Baden-Württem- berg zijn bijna tien procent der stem men uitgebracht op de sterk nationa listisch ingestelde N.P.D., die daardoor ineens van nul op twaalf zetels in de landdag kwam. Sommige commentatoren zien dit wel als een reactie op de felle linkse acties der studenten in Berlijn en andere ste den. Dat is ook wel verklaarbaar, want de gewone burger in onze welvaarts staten moet niets hebben van dat po litieke loze leuzen geschreeuw, waar men al te vaak mee geconfronteerd is. Daarnaast is de winst van de N.D.P. zeker ook te verklaren uit het feit dat in de Duitse bondsrepubliek, door het samengaan van de twee grootste partijen in één regering, nawelijks meer van een parlementaire oppositie kan wor den gesproken. Daardoor verbleekt het politieke leven - er was ook een bij zonder slechte opkomst van de stem gerechtigden - en gaan de wel politiek bewusten op een controversiële partij stemmen, opdat er tenminste weer eens een andere stem gehoord zal worden. Als reactie op de studentenrellen stemt men dan op een conservatieve partij, want in het welvarende en ontwikkel de Europa zal men de burger zeker niet warm krijgen voor geroep van „Ho-Ho-Tsji-Minh" of voor het zwaai en met Mao's rode boekje. Een politieke constellatie als Ln China zou zelfs de meerderheid van die de- monstererende studenten en ande~e jon geren niet willen, maar zij vergeten niet anders om aan hun recalcitrante instelling lucht te geven, daarom pak ken ze maar iets wat hier in ieder ge val indruist tegen het establishment van de burgers. De demonstranten halen er de namen van buitenlandse politieke leiders bij en dat is wel een bewijs van innerlijke zwakte in politiek denken. Toch blijft het opmerkelijk, dat deze jongeren schermen met de namen van communistische dictatoren, hoewel zij bijzonder scherp gebrand zijn op de democratische vrijheid van demonstre ren. Deden zij dat niet, dan zou er wellicht ook minder tegen-actie op vol gen. De tegenstanders van al dat ge- demonstreer en relletjes veroorzaken, de normale burgerij dus, drijven zij daardoor naar de conservatieve kant. En juist in Duitsland is dat al eveneens een gevaarlijk iets, zoals in deze eeuw maar al te zeer is gebleken. De oorlogsdreigingen waaronder de we- j reld voortdurend gebukt gaat, geven natuurlijk wel aanleiding tot gevoelens van onvrede en dus ook aanleiding tot demonstreren. Dat dit vooral van de jongeren uitgaat, speciaal ook van de studerende jongeren, is wel begrijpelijk. Zij menen de wereld nog te kunnen hervormen, zij dragen nog geen maat schappelijke verantwoordelijkheden en kunnen zich dan ook nog met felheid in de strijd werpen voor een betere wereld. Dat werd echter vijftig jaar geleden ook al gedaan. De jongeren van toen in talloze landen liepen ook al te hoop tegen bewapening, nationalisme en oor logsdreiging. Helaas hebben ook zij de wereld niet tot een vredelievend ge heel weten te maken toen zij de jaren Zoals U gemerkt heeft, hebben wij U geregeld op de hoogte gehouden van de nieuw uitgekomen folders. Hieron der waren er dit jaar bijzonder fraaie. We moeten er echter iets bij vertellen, n.1. dat de uitgave van een folder heel wat kosten met zich meebrengt en dat het daarom niet mogelijk is. dat een dergelijke attractieve informatiebron van ieder dorpje in Nederland bestaat. Dikwijls komen er jongelui op advies van hun onderwijzers of jeugdleiders om folders vragen van plaatsen, die ten eerste nog geen eigen V.V.V.-kan- toor bezitten, ten tweede dus ook geen plaatselijke folder konden uitgeven. U weet het: V.V.V. stelt niet graag te leur, maar wij kunnen niet verstrek ken, wat wij zelf niet bezitten, boven dien moeten van het aanwezige ma teriaal allereerst onze toeristen en de binnen de eigen grenzen reizende in woners van Nederland bediend worden. Dat wij toch rekening willen houden met het opvoedkundige element van de folder, hebben we al getoond aan het begin van het winterseizoen door het samenstellen van de z.g. „kinderpak ketten". Van het overgebleven foldermateriaal wordt dan een bundeling gemaakt, zo veel mogelijk gegevens uit iedere pro vincie, die aan de aardrijkskundige be hoefte tegemoet komt. Na de grote va kantie wordt hiermee begonnen en te gen een kleine vergoeding voor onze V.V.V., worden deze pakketten, voor zover de voorraad strekt, uitgegeven Leden V.V.V. ontvangen reduktie. In het mondelijk Warffum zal spoedig een grote jaarbeurs gehouden worden door enthousiasten wel „het wonder van Warffum" genoemd. Er is een markt voor kunst, antiek en het oude ambacht. Er wordt gedanst, internationale folklore, kortom het gaat feest worden in het Groningse land. De data zijn: 18, 19, 20, 21 en 22 juni. Het uitvoerig beschreven programma vindt U in het boekje „Op Roakeldais", dat wij U graag doorgeven. Voor de a.s. excursie op zaterdag 25 mei, uitgaande van 't Nut, kunt U op 13 en 14 mei kaarten (ook voor met leden) verkrijgen op ons V.V.V.-kan- toor. Dit evenement draagt de titel „Oude stadjes en nieuwe polders rond om het IJsselmeer". der verantwoordelijkheid hadden be reikt. Evenmin zullen dat de „help!" roepende jongeren van thans kunnen doen. Daar voor is de mensheid nu eenmaal te verscheiden, ieders belangen te ver schillend, de ideeën te uiteenlopend. En misschien is dat ook juist wel goed, want uit de eenvormigheid is nog nooit een dynamisch blijvend geheel ont staan. Er zal dus wel altijd actie blijven, al tijd protesten, demonstraties en revo lutiepogingen. Maar ook jongeren, en zeker als zij student zijn, dienen zich wel goed af te vragen wat, waar en wanneer dit zin heeft en hoe zij het aanpakken. Protesteren alleen maar om zich ook te laten gelden is zinloos en roept een reactie op, draagt daardoor allesbehalve bij tot de maatschappij- verbetering die men ogenschijnlijk be oogt. Wil het maatschappelijk leven goed functioneren, dan kan het niet zonder gezag, niet zonder regelen waar binnen de vrijheid van meningsuiting mogelijk blijft. Actie daartegen leidt tot dictatuur. De heer G. D. H. van Woudenberg, inspecteur van politie te Soest, is één van de vijftig C.H.U.-leden, die deze week besloten hebben tot de oprich ting van de „Centrumgespreksgroep", die de C.H.U. in de juiste politieke koers wil houden. Deze groep bepleit namelijk een zelfstandige C.H.U. en stelt zich ten doel, te voorkomen, dat de Christelijk-Historische Unie naar links wordt omgebogen. Zij wil eveneens voorkomen, dat de ra dicalen in een overwegende positie worden geplaatst, die in geen enkele verhouding staat tot hun aanhang in de Unie. De g .ep wijst een geheel of gedeelte lijk opgaan van de Uie in een andere roepering van de hand, indien dit zou leiden tot verlies van de politieke zelf standigheid van de Unie. Dit behoeft volgens de Centrumgespreksgroep sa menwerking of een eventueel samen gaan met andere christelijke partijen niet uit te sluiten. Een splitsing van ons volk op basis van een zg. christelijke en niet-christelijk volksdeel wijst men eveneens af. De 2*-t; I Jzm Inspecteur Van Woudenberg nam don derdagmorgen een kykje op de plaats van de overval. principes van het C.H.U.-beginselpro- gramma dienen naar hun bedoeling on verkort te worden gehandhaafd. De politieke doelstellingen van de C.H.U., zoals de groep deze in het hui dige tijdsverband ziet, zullen nader door de Centrumgespreksgroep binnen de C.H.U worden toegelicht. In de groep hebben onder meer zitting leden van kiesverenigingen, provinciale staten, gemeenteraden en de Christelijk Historische Jongeren Organisatie. Ook enkele leden van het hoofdbestuur van de C.H.U. hebben zitting in de Centrumgespreksgroep. In de nacht van woensdag op donder dag is een. roofoverval gepleegd op het station Soest-Zuid alhier. De dader, een 22-jarige inwoner van Baarn, verdween met een geldkistje, inhoudende een be drag van 85,—. Omstreek tien over half twaalf kwam woensdagavond een in rode trui geklede jongeman met een weekendtas onder de arm aan het loket en vroeg de lo- kettist, de 41-jarige heer J. A. Meije- rink, een kaartje naar Utrecht. De heer Meijerink vertelde de jongeman, dat er geen trein meer naar Utrecht ging, al leen nog maar naar Baarn, waarop de jongeman verdween. Weinige minuten later stapte hij echter de zijdeur van de ruimte achter het loket binnen en gelastte de heer Meijerink onder be dreiging met een pistool of een op een Soesterbergsestraat, tussen Oude Utrechtseweg en Heideweg, vijftig jaar geleden rj r-p' vuurwapen lijkend voorwerp, tegen de muur te gaan staan. De jongeman nam een geldkistje met ƒ85,weg en rende er even later mee naar buiten. De lo- kettist zag nog net hoe de jongen via het perron in de richting van de Kolo- nieweg liep en even later in het duister verdween. Op datzelfde moment hoorde nabij de Kolonieweg een vrijend paar tje een auto starten en snel wegrijden. Met giere1 de banden reed de auto, een grote witte opel vlak voor de wagen van het paartje langs de Parklaan op. Vlak voor een trein langs schoct de auto de overweg over en verdween. Een onmiddellijk in de omgeving inge steld onderzoek leverde niets op Inmiddels is komen vast te staan, dat de dader dezelfde is geweest, die za terdag een roofoverval pleegde op het station in Voorburg en daarbij een be drag van ƒ2400,buitmaakte. De da der is de 22-jarige Martin van de E. uit Baarn, kort geleden uit het huis van bewaring in Amsterdam ontsnapt. De heer Meijerink heeft v. d. E. zeer positief aan de hand van foto's als de dader aangewezen. Later in de nacht is op de Bartolotti- laan een Simca met brandende lichten gevonden. Deze wagen is door v. d. E. waarschijnlijk gebruikt om ermee naar Soest te komen. De auto was in Tilburg gestolen. Ook bij de overval in Voor burg heeft v. d. E. gebruik gemaakt van een Simca, zij het een andere. Donderdagamorgen vroeg was nog niet de herkomst van de witte opel 1700 be kend. De gevonden Simca is door de politie in beslag genomen. In de wagen werd een sjaal van de dader gevonden. lie^eiiuc piaais uu Circusdirecteur Toni Boltini te Soester- berg heeft gedreigd, zijn circus op te heffen, als de vermakelijkheidsbelas ting voor bioscoopvoorstellingen e.d. wél en die voor circusvoorstellingen niet wordt afgeschaft. Hij heeft dit in een schrijven aan de leden van de Sta ten Generaal medegedeeld. Binnenkort zal namelijk het wetsontwerp tot af schaffing van de vermakelijkheidsbe lasting voor o.a. bioscopen in behan deling worden genomen. Volgens de heer Boltini is er echter niets, dat wijst op een minstens even noodzakelijke afschaffing van de be lastingen voor de circussen. De heer Boltini heeft al verscheidene malen aangedrongen op vrijstelling van belasting, maar altijd tevergeefs. Nu bespeurt hij wat hij in zijn brief noemt een „dreigende discriminatie in onze wetgeving". Naar zijn mening komen de circussen in de eerste plaats voor vrijstelling in aanmerking, gezien de hoge reiskosten, de dure tentinstallaties etc. „Mocht de wetgever desondanks een uitzondering maken voor het circus, dan ziet onder getekende zich genoodzaakt, zijn circus op te heffen", zo besluit de heer Bol tini zijn brief aan de leden van de Staten-Generaal. Voor haar woning aan de Beckeringh- straat is gisteren mevr. M. F. G. N. door een auto aangereden en gewond geraakt. Mevr. G. fietste in de berm van de weg. Toen zij wilde oversteken, lette zij onvoldoende op het verkeer, met het gevolg, dat zij nog juist werd geraakt door een passerende auto, be stuurd door mej. W. C. van L. uit Soest. De wielrijdster kreeg een klap van het spiegeltje en viel van haar fiets. Met onbekend letsel is zij naar Zonnegloren overgebracht en aldaar opgenomen. De auto botste na het ongeval tegen een boom. De totaal opbrengst van de Astma kol lekte, die in Soest werd gehouden van 22-27 april, bedroeg ƒ3457,71. Aan al len, die hun medewerking verleenden, wordt hartelijk dank gezegd. De volksstemming in Egypte heeft bij zonder weinig aandacht gekregen en dat hoewel hier toch een absoluut re cord werd gevestigd. Niet minder dan 99,989 procent van de Egyptenaren zei ja bij een referendum over een nieuwe politiek die president Nasser voorstaat. Dat wil zeggen dat maar één op de tienduizend stemmers het nee uitsprak - zo zwakke tegenstand is nog nergens vertoond bij een stembus: zelfs in de Sowjet-Unie kwamen de neezeggers toch altijd nog wel rond het volle procent en dat is dan bijna honderd keer zoveel. Toch zou men waarschijnlijk abuis zijn als men daarom Nassers referendum af schrijft als een gigantische vervalsing. Vermoedelijk was zo'n ongelooflijk per centage pro omdat er in feite niets te kiezen viel. Formeel ging het om een nieuw soort democratie, maar in wer kelijkheid vroeg de president om een vertrouwensvotum. En wat kunnen de Egyptenaren anders dan ja tegen hem zeggen? Er is in geen velden of wegen een alternatief te be kennen. Egypte moet wel met hem in zee omdat er geen andere figuur van enig aanzien in het land is. Het referendum repte van een nieuwe democratie, maar daaraan zuilen de Egyptenaren niet zwaar getild hebben. Nassers kan doen en laten wat hij wil. En daarmee is hij ook druk bezig. Niet tou ieders genoegen. Onder meer zijn enige financieel-economische deskundi gen uit zijn kabinet weggelopen omdat zij niet konden instemmen met o.m. de loonpolitiek die Nasser is gaan volgen nadat in het begin van dit jaar arbei ders relletjes veroorzaakten in vele in dustrieën. Het antwoord van de president was de lonen als gevraagd te verhogen, waar mee hij een inflatie op gang bracht die zich op de een of andere manier moet wreken. Tenslotte is het land zijn in komsten uit het Suezkanaal nu al bijna een jaar kwijt en de geldelijke bij stand van de andere Arabische landen is nu ook weer niet zo geweldig dat dit weer wordt goedgemaakt. Niet alleen zullen op de duur de ar beiders zelf ervaren dat niemand be ter wordt door te besteden uit een lege beurs - importen worden duurder en vooral voedselprijzen zullen gaan stij gen - maar bovendien gaat dit beleid in tegen de beloften die Egypte heeft moeten doen aan vooral de wereldbank en het internationaal monetair- fonds, de twee instituten die tot dusver met leningen altijd nog een volslagen fi nancieel debacle hebben afgewend voor Egypte. Wat Naser nu dus doet is zich afsnijden van deze westelijke geldschieters, wat ook inhoudt dat hij zich met handen en voeten bindt aan die van het oostelijk blok. Tot dusver heeft Nasser zich ondanks al zijn contacten met Moskou vrij on afhankelijk kunnen gedragen, wat o.m. bleek uit het achter slot en grendel houden van de inheemse communisten. De laatste tijd echter ziet men hen weer in het openbare leven opdoemen. Op dit moment uiteraard ook als pro-Nasser- figuren. Wat echter maar zolang zal blijven als Nasser voor hen nut heeft. Die bijna honderd procent in het re ferendum klinkt aardig, maar camou fleert dat Nasser een binnenlandse te genstand die hij lang had uitgeschakeld, weer de vrijheid heeft gegeven. Hoe lang dat gezond voor hem zal zijn staat te bezien. KANTMAN Zoals wij reeds vermeldden, organiseert de afdeling Soest van het Verbond voor Veilig Verkeer komende maandagavond een puzzelrit voor auto's en motoren, fietsen en bromfietsen, in de eerste plaats voor leden, doch bij onvoldoende belangstelling uit eigen kring ook voor niet-leden. Per klasse mogen zestig deelnemers aan de start verschijnen. Niet-leden kunnen zich morgen nog te gen betaling van ƒ4,— (automobilis ten) of ƒ2,50 (fietsers en bromfietsers) inschrijven op het politiebureau van 10 tot 12 en van 15 tot 17 uur. Inschrij ving aan de start is niet mogelijk. De rit, die ongeveer anderhalf uur zal duren, is uitgezet door de heren J. v. d. Bank en B. Snijders van de Soester verkeerspolitie. De heer H. R. Vos, bestuurslid van de Kon. Ned. Bond tot het redden van drenkelingen, heeft uitgerekend dat per jaar zes maal zoveel mannen verdrin ken als vrouwen. Hij wijt dat aan de manlijke geldingsdrang, die vooral bij jongemannen tot uiting komt in een soort opschepperij om indruk te maken. Het zelfde verschijnsel constateerden wij reeds in het verkeer. Vrouwen ver oorzaken minder ongelukken, omdat zij over het algemeen voorzichtiger en be heerster rijden, eerder een ander voor rang verlenen en geneigd zijn hun beurt af te wachten of over te slaan. De men taliteit van veel mannen die op hun rechten staan of in de eerste plaats aan hun eigen belangen denken, vormt een mentaal gevaar op de wegen. Nu 't verkeer hand over hand toeneemt en er een beter samenspel noodzakelijk is, zullen we ons allen tezamen niet te ver in diep water of gevaarlijke stro mingen moeten begeven. Voor moed (die vaak overmoed blijkt te zijn) zijn weg en water niet de juiste plaatsen. Die moed zal trouwens ook door onze nabestaanden niet worden gewaardeerd. Voortdurende bezinning en overleg zul len noodzakelijk zijn.

Soester Courant | 1968 | | pagina 1