Soest toen - Soest nu Noorderweg 23 EERSTE SUCCES VOOR ROBERT KENNEDY V.V.V.-nieuws S.E.C. SPANT KORT GEDING AAN TEGEN DE K.N.V.B. Mini-circus „Roberti" deed Soest aan Het oog gericht op onderhandelen Telefoonnummer ziekenauto 5980 TE VETTE JAREN Dinsdag 14 mei 1968 47e jaargang n«. 37 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bnreau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Uit inrichting ontsnapte jongens stalen auto in Soesterberg ar Gewestelijk Arbeidsbureau Soest Bejaanlenvereniging ..Rustenburg" Bejaardenvraagstuk soesteröDourant Abonn. p. kwart, S.25. per post 4,25. Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag Senator Robert Kennedy is er in ge slaagd in de voorverkiezingen van de staat Indiana niet alleen zijn concur rent Eugene Mc. Carthy te verslaan, maar ook om meer stemmen te behalen dan gouverneur Brannigan, die kan wor den beschouwd als de vertegenwoordi ger van de derde strever naar de kan didatuur, vice-president Hubert Hum- phrey. Dat Mc. Carthy het niet zou halen werd verwacht en het is voor de pionier in de race naar de kandidatuur wel zuur zijn successen in eerdere voorverkiezin gen hebben hem zo'n beetje het aureool gegeven van een potentiële winnaar en zoiets trekt nu eenmaal altijd aanhan gers. Dat is iets waarvan Robert Kenne dy nu op zijn beurt gaat profiteren. In zekere zin was Indiana een moeilijk terrein voor hem: de staat is traditioneel nogal conservatief en de eigen gouver neur Brannigan is zeer populair. In zijn campagne deed Kennedy het daarom vrij kalm aan om de conservatieven niet al te zeer in het harnas te jagen. Het is niet gezegd of hij die kalmte ook zal bewaren wanneer hij elders aan voor- verkiezingen deelneemt, met name in Californië, de enig werkelijk belangrijke die nog moet komen. Belangrijk dan in zoverre dat daar een groot aantal con- ventiestemmen veroverd kan worden. Kennedy II Humphrey, die zelf niet aan voorverkie zingen deelneemt, is op dit moment ze ker van meer conventiestemmen dan Kennedy, dank zij zijn goede relaties en die van Johnson met de partijaf delingen waar Kennedy bepaald niet zo erg gezien is. Wat Kennedy nodig heeft is het bewijs dat hij een golf van enthousiasme kan opwekken. Als de con ventie die de kandidaat aan moet wijzen overtuigd kan worden dat Kennedy kan winnen, zullen allerlei delegaties die niet gebonden zijn om op een ander te stem men, naar hem overlopen, niet uit liefde maar omdat het praktisch is. In Washington is gebleken waar de naam Kennedy het meest aanslaatbij de ne gers en bij de armere bevolking. Robert exploiteert hierbij voor Nederlandse be grippen vrij schaamteloos de nagedach tenis van zijn broer. Tot en met de haar dracht. Kort nadat hij in het strijdperk Drie jongens, die in de nacht van 4 op 5 mei uit het Rijks Jongens Internaat te Amersfoort zijn ontsnapt, hebben een dezer dagen bij de heer Koster te Soes terberg uit een onafgesloten garage een auto (merk opel rekord) gestolen. Daar voor had het drietal, de 16-jarige J. H. W., de 17-jarige C. A. C. en de 16- jarige A. H. reeds geprobeerd, op een drietal plaatsen in Amersfoort in te breken. Een van de jongens, C. A. C. is inmid dels in de Belgische plaats Halle aan gehouden. Ook op andere plaatsen heb ben de jongens pogingen tot inbraak gedaan. In België en Noord-Frankrijk hebben zij bovendien enkele auto's ge stolen. De twee andere vluchtelingen zijn nog spoorloos. Er komen enkele zeer bijzondere voor stellingen in theater Carré. Als gewoonlijk kunt U hiervoor bij ons boeken. De bewonderaars van het ballet, zullen een keuze kunnen maken uit twee bui tengewone balletgroepen, die hun pres taties zullen tonen. Op zaterdag 18 en op maandag 20 mei danst het New York Harkness Ballet. Op zaterdag geeft men Night Song en andere uitbeeldingen. Op maandag Re quiem for Jimmy Dean en meerdere nummers. Wij lichten U desgewenst uitvoeriger in, indien U ons even belt. Een opzienba rende gebeurtenis zal het wezen, wan neer op vrijdag 12 en zaterdag 13 juli de beroemde solisten Margot Fonteyn en Rudolf Nureiev met het Royal Bal let of Covent Garden zullen optreden. Het is anaf heden mogelijk een kom- binatie-toegangsbewijs bij ons te be stellen, dus voor 1 avond New York- ballet en 1 avond Royal-ballet. Voor de ware dansliefhebbers is dit wel het neusje van de zalm, maar U moet er wel even voor in de spaarpot grabbelen, want de prijzen liggen aan de hoge kant, indien U op de beste plaatsen wilt zitten. Ook over dit punt lichten wij U graag in. De P.U.B.V., heeft bij de divrese pro vinciale brochures in verband met de bezienswaardigheden in de provincie Utrecht ook een uitgave het licht doen zien over: tuinen, parken en bossen in ons landsdeel. Er is zoveel de moeite waard in onze eigen provincie en wij hebben .hiervan, dank zij deze P.U.B.V. folders zulke goede gegevens, dat wij zouden aanra den: komt U eens een ke ze maken, want er is vast wel iets bij, waar mee U en uw gasten in de vankantie- dagen gebaat zijn. Leden V.V.V. ontvangen d^-z gegevens gratis. steeg haalde de kapper zijn lange lokken weg om er het kortgeknipte model aan te geven dat men van John F. Kennedy kende. Ook in woorden gebeurt dit. En kennelijk met succes. Nog een paar van dit soort successen en de kandidatuur van Kennedy II is waarschijnlijker dan die van de gemakken van Johnsons pro tectie voorziene Humphrey. Rode vlag De Parijse studentenrellen compleet met rode vlag en anarchistische tendens als pogingen om de eeuwige vlam onder de Are de Triomphe te doven, zijn de zo veelste in een reeks, waarvan Amerika zijn portie heeft gehad evenals Spanje en vooral natuurlijk Berlijn en andere Duitse steden. De hoofdschotel in Parijs is een protest tegen de gang van zaken bij het hoger onderwijs, maar er komt iets bij dat ook bij die andere rellen meespeelde, voor al die van Berlijn een ongenoegen over de maatschappij en met name daarin de afstand die alsmaar groeit tussen de re geerders en de geregeerden. Dat geldt juist temeer in Frankrijk, waar president De Gaulle nu eenmaal het gezag van het parlement heeft uit gehold om zelfs nagenoeg per decreet te regeren. De ontevredenheid met het be staande systeem leidt ertoe meer heil te verwachten van andere systemen, vooral uiteraard bij het falen van een effectieve volksvertegenwoordiging zulke systemen die de tussenfase van een parlement overslaan. Ho-ho-ho De veelal door de Berlijnse studenten ideoloog Dutschke uitgesproken mening dat bij de verkalking van een parlemen tair systeem slechts een auser-parlemen- larische Opposition nog iets kan berei ken, krijgt daardoor zijn attractie. En die buitenparlementaire oppositie heeft bui ten het oproer weinig andere pressie middelen. Ondanks rode vlaggen, Ho-Ho- Ho-Tsji-Minhgeroep, stichting van (Chi- nezerige) communes wil dat nog niet zeggen dat een uiterst orthodox com munisme de demonstranten bezielt ook dit zijn meer middelen om de bur gerij met schokmethoden wakker te ma ken dan uitingen van overtuiging. En de schok is er: vele, vele gewonden, straatgevechten als Parijs sinds voor de oorlog niet heeft gekend. Het zal voor het inderhaast bijeengeroepen parlement en de koortsachtig vergaderende regering in Parijs moeilijk zijn om niet in enig opzicht te reageren. Wat dan op zichzelf weer een bewijs is voor de stelling dat de buitenparlementaire oppositie iets kan bereiken en wat dan weer opnieuw kan leiden tot dergelijke rellen. Het ziet er naar uit of niet alleen Amerika dit jaar te klagen heeft over een lange, hete zo mer. Na het door de K.N.V.B- afgewezen pro test van S.E.C. tegen het overspelen van de voetbalwedstrijd S.E.C.Zeist heeft het bestuur van S.E.C. donderdagavond in een spoedvergadering besloten, een kort geding tegen de Koninklijke Ne derlandse Voetbalbond te beginnen. Het is de laatste mogelijkheid voor S.E.C. om aan degradatie te ontkomen. De Amersfoortse advocaat mr. Van Peppe lenbosch is opdracht verleend tot het aanspannen van het kort geding. Over vier tot vijf weken wordt een uitspraak van de rechter verwacht. De merkwaardige beslissingen van de K.N.V.B. hebben tot het laatste moment geduurd. Aanvankelijk liet de bond de wedstrijd overspelen op grond van arti kel 12 van het Reglement Competitie Wedstrijden, dat handelt over het uit komen met niet-gerechtigde spelers. Bij de uitspraak naar aanleiding van het protest van S.E.C. werd echter medege deeld, dat gezondigd was tegen artikel 20 (het uitkomen met twee spelers na de rust) en men op grond van dat ar tikel tot het besluit was gekomen. Op de donderdagavond gehouden verga dering heeft het bestuur van S.E.C. nog eens de hele geschiedenis de revue laten passeren. Aan dit chronologisch over zicht zijn de volgende brieven van de K.N.V.B. ontleend. Op zondag 21 januari werd in dichte mist de wedstrijd S.E.C.Zeist gespeeld. Zoals inmiddels iedereen wel bekend is kwam S.E.C. na de rust met twee inval lers in het veld, wat nu eenmaal niet mag, ook al stond de scheidsrechter het toe. Zeist, dat met 3-2 verloor, protes teerde en kreeg ook gelijk, maar begin april kregen beide verenigingen de vol gende brief van de K.N.V.B.: „Hiermede berichten wij u, dat wij een onderzoek hebben ingesteld naar het verloop van de wedstrijd S.E.C. tegen Zeist, gespeeld op 21 januari j.1. Hierbij is gebleken, dat de scheidsrechter inderdaad foutief heeft gehandeld door in de tweede speel- helft twee invallers toe te staan. Gezien het feit, dat het resultaat van deze wed strijd niet meer van invloed is op de be zetting van de bovenste of onderste plaatsen, zullen wij deze zaak als afge daan beschouwen". Voor S.E.C. was dat voldoende om in de volgende wedstrijden een beetje te gaan experimenteren. Men leverde ook niet altijd die inzet meer, die er geweest zou zijn, indien men voor een eerste of laat ste plaats vocht. Totdat S.E.C. op 24 april tot ieders ver rassing de volgende schriftelijke mede deling van de K.N.V.B. ontving: „In aansluiting op ons schrijven van 2 april j.1. delen wij u mede, dat de wedstrijd S.E.C. tegen Zeist van belang is voor de bezetting van de onderste plaatsen in de 3e klasse D van district West I. Naar aanleiding hiervan is thans bepaald, dat de wedstrijd ongeldig is en op grond van artikel 12 R.C.W. geheel zal moeten worden overgespeeld. Het bestuur van district West I heeft besloten, de ge noemde wedstrijd op a.s. zondag vast te stellen". S.E.C. heeft hierop nog diezelfde dag ge reageerd en de bond het volgende schrij ven gestuurd „Het bestuur van de voetbalvereniging S.E.C. heeft met grote verbazing en ont steltenis kennis genomen van het voor genomen besluit van de K.N.V.B. om zondag a.s. de op 21 januari 1968 ge speelde wedstrijd S.E.C.Zeist opnieuw te spelen. Deze wedstrijd werd door S.E.C. met 3-2 gewonnen. Achteraf schijnt Zeist een protest te hebben ingediend tegen het feit, dat er zeven minuten voor het eind signaal een tweede vervangende speler van S.E.C. werd toegelaten bij de stand Vrijdag en zaterdag had het mini-circus Roberti zijn tent opgeslagen op het Marktplein. Honderden overwegend jeugdige bezoekers hebben met open monden gekeken naar de verbluffende staaltjes dressuur-techniek met de, net als het circus, mini- wilde dieren. Ongetwijfeld heeft de lage toegangsprijs velen de weg naar het Marktplein doen vinden 3-2. Reglementair mogen in de tweede helft, zoals in uw brief wordt gesteld geen spelers toegelaten worden, zodat we kunnen spreken van een scheids rechterlijke dwaling. Deze zaak werd in uw schrijven van april j.1. afgehandeld met de woorden „wij zullen deze zaak als afgedaan be schouwen". Hier heeft het bestuur van ■SEC. dan ook notitie van genomen. Nu wij echter de competitie bijna achter de rug hebben, worden we echter op nieuw geconfronteerd met deze zaak. De gevolgen kunnen voor S.E.C. bijzonder funest worden en hadden kunnen wor den voorkomen, indien de K.N.V.B. deze zaak anders had aangepakt. a) waarom heeft de K.N.V.B. pas op 2 april gereageerd (na 2Vs maand); b) hoe is het mogelijk, dat deze wed strijd in zijn geheel dient te worden overgespeeld, terwijl er nog maar zeven minuten te spelen waren; c) de vervangende speler had reeds een wedstrijd gespeeld en speelt bovendien normaal in het derde elftal; d) S.E.C. was reeds lange tijd vrij van degradatie en heeft als zodanig andere opstellingen uitgeprobeerd (wat niet ge beurd was als er degradatiegevaar zou hebben bestaan); d) protesten waren volgens S.E.C. niet meer mogelijk. Het bestuur van S.E.C. tekent uitdruk kelijk aan, dat de wedstrijd van a.s. zon dag tegen Zeist onder protest gespeeld zal worden". Aldus het schrijven van S.E.C. aan de K.N.V.B. Het protest is zoals bekend verle den week woensdag in de bondsverga dering behandeld en afgewezen, wat voor vele bestuursleden van S.E.C. toch nog min of meer als een verrassing kwam. In aansluiting op de telefonische uitslag van de protestbehandeling ontving S.E.C. afgelopen vrijdag de volgende schrifte lijke toelichting: „Wij delen u hierbij mede, dat het besluit van het Sectiebe- stuur Zondagamateurvoetbal om de wed strijd S.E.C.Zeist ongeldig te verklaren, gelijkluidend is aan tientallen voorgaan de gevallen. Dit besluit is gebaseerd op het feit. dat art. 20a van het Reglement Competitie Wedstrijden niet juist is toe gepast". Na al deze beslissingen en verwijzingen naar verschillende artikelen in het Re glement is men bij S.E.C. wel het spoor bijster geraakt. Men hoopt nu alleen nog, dat de Amersfoortse advocaat mr. Pep pelenbosch er nog uit kan komen. De ontwikkeling van de arbeidsmarkt gedurende april 1968 in het gewest Soest (de gemeenten Baarn, Eemnes en Soest). Gedurende de maand april 1968 daalde de werkloosheid onder mannen vooral onder invloed van het naderende zo merseizoen van 131 naar 106. De gun stige ontwikkeling van de werkloosheid sedert het begiin van 1968, heeft zich hiermede ook in april gecontinueerd. Vorig jaar april daalde de werkloosheid onder de mannen van 169 naar 121. On der dit aantal werkzoekende mannen per ultimo april 1968 bevonden zich nog twee jeugdigen; vorig jaar eind april was dit aantal 3. De gunstige ontwikkeling van de gere- gisteerde arbeidsreserve loopt ten dele parallel met de ontwikkeling van de vraag naar mannelijk perosneel, welke in de loop van april 1968 toenam van 254 naar 265. Qua niveau blijft de vraag evenwel ten achter bij vorig jaar april, toen deze opliep van 266 naar 283. Op vallend is, dat er zich in deze ontwik keling van de vraag een aanzienlijke stijging bij de vraag naar jeugdig man nelijk personeel heeft voorgedaan. Vorig jaar was er voor deze categorie begin april een vraag van 48 en eind april een vraag van 40. Dit jaar bedroeg deze vraag respectievelijk 84 en 91, d.w.z. 75 °/o en 127,5 hoger. Overigens is de situatie van de totale vraag naar mannelijk personeel dit jaar toch wel gunstiger ten opzichte van het geregisteerde mannelijke aanbod dan vorig jaar. De verhouding tussen aan bod en vraag was begin april 1 1,6 in 1967 en 1 1,9 in 1968, terwijl deze verhouding per eind april bedroeg 1 2,3 in 1967 en 1 2,4 in 1968. Het werkloosheidspercentage van man nen ten opzichte van de totale afhan kelijke mannelijke beroepsbevolking in het gewest Soest bedroeg per eind april 1968 ca. 0,8 Eind vorige maand, alsmede eind april 1967 ca. 0,9. In het geregistreerde aanbod van werk zoekende vrouwen trad gedurende april 1968 9lechts een zeer geringe wijziging op; het steeg van 24 naar 26 en bleef daarmede beneden het niveau van april 1967. toen het steeg van 33 naar 35. Eind april 1968 bevond zich onder het aanbod van vrouwelijke werkzoekenden 1 jeugdige arbeidskracht; vorig jaar eind april was dat aantal 4. De vraag naar vrouwelijk personeel steeg deze maand iets en wel van 174 naar 178. Overigens vertoont de ont wikkeling van deze. vraag dezelfde ten densen als die van het mannelijke per soneel. Qua niveau blijft het beneden dat van april 1967, toen de vraag een geringe stijging onderging van 204 naar 206, terwijl er ook bij de vraag naar jeugdig vrouwelijk personeel een aan zienlijke stijging ten opzichte van 1967 kan worden geconstateerd. Vorig jaar april was er een geringe daling van 42 naar 38 en dit jaar een stijging van 79 naar 86. Een nieuw hevig Vietcong-offensief was de logische begeleiding van het akkoord om in Parijs te gaan praten, dat de V.S. en Noord-Vietnam gesloten hebben. Men kan aan de onderhandelingstafel geen eisen aanvaard krijgen die men in het veld niet waar of op zijn minst aan nemelijk kan maken en het begin van een gesprek zal dan ook beslist geen eind van het gevecht zijn. Het hoeft niet v/eer zo te gaan als indertijd in Korea, toen twee jaar lang onderhandeld werd onder hevige gevechten, maar de kans zit er wel in. Speciaal voor de Vietcong of om de officiële naam te gebruiken: het natio nale bevrijdingsfront N.L.F. is het van belang om zo nadrukkelijk mogelijk zijn bestaan te accentueren. Een van de moeilijkste punten in het overleg zal ongetwijfeld worden welke partijen er aan deel mogen nemen. In theorie zien Noord-Vietnam en Amerika beide een heel andere oorlog in Vietnam. Voor de Amerikanen is er een burger oorlog aan de gang waarin Noord-Viet- nah zich heeft gemengd zodat de V.S. te hulp moesten komen. Voor de Noord- vietnamezen is er een nationale bevrij dingsoorlog aan de gang, waarin het wel heel gek zou zijn als zij als Vietnamezen zich niet ermee zouden mogen bemoeien. Ongetwijfeld hebben de Noordvietname- zen door in te stemmen met Parijs een zekere soepelheid betoond, die van com munistische onderhandelaars vrij onge bruikelijk is. Men mag vermoeden dat dit alleen maar daardoor komt, omdat Ho Tsji-minh inziet dat deze periode voor hem de meeste kansen heeft om bij de onderhandelingen iets te bereiken. President Johnson, juist doordat hij zich niet weer verkiesbaar stelt, staat vrijer ten opzichte van alle druk die in eigen land op hem kan worden uitgeoefend om door te blijven zetten. Zijn eigen poli tieke carrière is geen aspect waarmee hij al onderhandelend nog rekening behoeft te houden. Wie ook de nieuwe Ameri kaanse president wordt in november of eigenlijk begin 1969 zal in dat op zicht minder vrijheid kunnen nemen, met wat voor vredesbeloften hij ook de ver kiezingsstrijd is ingegaan. Dat betekent nog een paar maanden ge schikte atmosfeer voor het gesprek en dat is niet lang. Zeker niet als men in aanmerking neemt dat de grootste moei lijkheden pas beginnen als ook de an dere partijen bij het onderhandelen moe ten worden betrokken: de regering in Saigon die door het noorden noch de N.L.F. wordt erkend en de N.L.F.waar mee de regering van Zuid-Vietnam onder geen beding wenst te spreken. En dan is er uiteindelijk waarschijnlijk behoefte aan een zekere garantie door de grote mogendheden, waarbij men niet om Chi na heen kan gaan. En China verfoeit praten en moedigt het vechten aan. Toch hebben de Chinezen in de geschiedenis wel meegewerkt aan akkoorden, bijv. In 1954 in Genève en in 1962 in Laos. KANTMAN De bejaardenvereniging „Rustenburg'* houdt donderdag 16 mei a.s. een leden vergadering in het verenigingsgebouw aan de Steenhoffstraat, alhier. Deze vergadering zal niet 's avonds worden gehouden maar des middags om 2.30 uur aanvangen. Op donderdagavond 16 mei. 8 uur. zul len in de Rank. Soesterbergsestraat, al hier de heren J. C. Fischer uit Utrecht en H. J. van Hal, alhier, een lezing houden over het bejaardenvraagstuk. Iedereen is welkom, terwijl een forum aanwezig zal zijn, dat uit alle politieke stromingen in de gemeenteraad zal be staan. Bovendien is er gelegenheid tot discus- Kon. Ned. Ver. E.H.B.O., afd. Soest De verhoging van de melkprijs heeft hier en daar enige verwondering ge wekt, omdat het wel bekend is, dat Ne derland mmoenteel juist veel te veel melk produceert, een ontstellend over schot aan boter heeft en ook nog een surplus aan kaas en melkpoeder fa briceerde. Het zou dus voor de hand liggen, dat de prijzen van de melk en van de melkprodukten een eind omlaag gingen, zodat er meer melk, boter en kaas konden worden gekocht. Maar onze regering tobt met de moei lijkheid, dat er een uitkering aan de boeren moet worden gedaan voor de geleverde melk krachtens de overeen komsten in de E.E.G. Die richtprijs was zo hoog, dat de veehouders er steeds meer koeien bij fokten en bij kochten, om maar zoveel mogelijk melk te kun nen leveren. Daardoor steeg ook weer de botervoorraad en kwamen we in een melkspiraal terecht. De oplossing kan alleen maar worden gevonden in een verhoging van het vetgehalte in de consumptiemelk. Nog altijd verkopen de fabrieken de gestandaardiseerde melk. Hoe eerder wij terugkeren naar de volle melk, des te eerder komt er even wicht. Want als de melk zijn vet houdt, is er minder room om te karnen, krijgt de klant weer 100 waar voor zijn eld en is het gerechtvaardigd de ge bruiker iets meer te laten betalen, zo dat de schatkist de boeren niet meer behoeft te subsidiëren, hetgeen een zeer ongezonde en oneconomische toestand is. Wat er daarna aan melk teveel wordt geproduceerd, zal het beste maar kun nen worden ingeblikt voor de zeven magere jaren die ongetwijfeld op d« vette jaren zullen volgen.

Soester Courant | 1968 | | pagina 1