Niet voor niets is Scandinavië in trek In tien dagen duizend kilometer langs de fjorden Denemarken Zweden Finland VAKANTIETIPS Noorwegen Een vakantie in Finland kan een heel bijzondere ervaring worden, indien men beschikt over een groot aantal vrije da gen. Voor automobilisten is de afstand wat te groot, maar als men met het vliegtuig reist, is men in enkele uren op het vliegveld van Helsinki. We weten De Scandinavische landen komen bij de Nederlandse toeristen steeds meer in trek. Wellicht raakt men wat uitgeke ken" op de traditionele vakantieplaatsen in Italië, Duitsland en Spanje. Natuur lijk: de temperaturen in de noordelijke Isnden liggen aanzienlijk lager dan b.v. aan de Cóte d'Azur; ze komen meer overeen met hetgeen we in ons eigen land gewend zijn- Men kan echter een fascinerende vakantie beleven in het noorden, dat een geheel eigen charme bezit. Imponerend zijn de Noordse fjor den. groot zijn de bossen in Zweden en liefelijk in het Deense Jutland. Op deze pagina geven we een korte schets van de mogelijkheden in de vier noordelijke landen. Per trein kan men Denemraken via Ol- denzaal of Nieuwe Schans. Reizigers voor Jutland moeten dan in Hamburg overstappen. Voorts kan men elke dag van Schiphol naar het vliegveld Kastrup bij Kopenhagen vertrekken, terwijl er ook goede bootverbindingen bestaan. De reismogelijkheden in Denemarken zelf zijn uitstekend; het is wel raadzaam tijdig plaats te reserveren voor de veer boten. als men per auto het land wil bezoeken. Natuurlijk vermeldt het reisprogramma een bezoek aan Kopenhagen. Deze stad met 1.3 miljoen inwoners, kreeg in de Een imponerend landschap in Noorwe gen. elfde eeuw stadsrechten en werd in 1536 hoofdstad van het Deense rijk. Een rondvaart door de stadsgrachten mag niet ontbreken, evenmin als een bezoek aan het wereldvermaarde vermaakcen- trum Tavoli, gelegen tussen het stadhuis en het centraal station. Uit een bijzon der fraaie folder, verkrijgbaar bij het Deens Verkeersbureau, Johan GeTadts- weg 58 in Hilversum, ontlenen we de volgende reisroute. Een ideale trip voor een meerdaagse ontdekkingsreis door dit fraaie land. Begin de reis bij Krusa in zuid-Jutland. Via de fjordenstadjes Abenra en Ha- derslev rijdt U dwars door zuid-Jutland naar het ooievaarsstadje Ribe met zijn vierkante Domkerk. Verder in noordelij ke richting naar de havenstad Esbjerg en het gezellige stadje Ringkobing. Van hieruit in oostelijke richting verder via het textielstadje Herning (kerk-waterto- ren) naar Silkeborg, een van de mooist gelegen Deense steden. Maak hier een boottocht over de meren naar Himmel- bjerget (147 m). Vervolg de reis via het oude stadje Viborg naar Legstor aan het Ldmfjord. Over de Aggersundbro verder naar Fjerritslev en via Abybro naar Lindholm Hoje, aar u de groot ste Vikingenbegraafplaats van Dene marken kunt bezichtigen. U bent vlak bij het moderne Aalborg met zijn Dom kerk, oude koopmanshuizen, mooie par ken en beelden. In zuidelijke richting De oude stad van Stockholm, prachtige koopmanshuizen, idyllische straatjes en pittoreske steegjes. vele kastelen en here-boerderijen leefde en werkte H. C. Andersen. In Odense kunt u zijn geboortehuis bezichtigen. Maak vanuit Odense een tocht door zuid-Funen naar het schilderachtige vis sersstadje Fóborg en het vakantiecen trum Svendborg. In noordelijke richting verder naar Nyborg met de oudste ko ningsburcht (Danehof) van het noorden. Bij Knudshoved met de veerpont over de Grote Belt naar Korsor (Halskov) en verder naar Kopenhagen. Onderweg passeert u o.m. de Vikingburcht Trel- leborg ten n.w. van Slagelse, de oude stad Soro (kloosterkerk met konings graven), Ringsted (mooie romaanse St. Bendtskerk) en Roskilde. In de Dom kerk (1170) bevinden zich de graftom ben van veertig koningen. Maak vanuit Kopenhagen eens een kas telentocht in noordelijke richting over de schitterende kustweg langs de Sont naar Helsingor (Kronborg) en terug via het Esromeer, Fredensborg, Hillerod (pa leis Frederiksborg, thans nationaal mu seum) en Frederikssund (Vikingspelen). Op een ander tochtje naar het z.o. van Kopenhagen gelegen schiereiland Ama- ger (vliegveld Kastrup) wordt u herin nerd aan de tweehonderd Nederlandse boeren die zich hier in 1520 vestigden (Hollands museum in St. Magleby). Van uit Kopenhagen langs de Sontkust in z.richting via Koge (mooi oud stadje), St. HedcLnge, Rodvig (kastelen en krijt rotsten), Fakse Ladeplads, Praesto en het in de Oostzee gelegen unieke krijt- eiland Mem (torenhoge krijtrotsen) over Noord-Europa's langste brug bij Vor- dingborg naar Rodby Faerge/Gedser (veerboot). naar Hadsund (fruitcentrum), zo moge lijk via Rebild (nationaal park) en Ting- baek (kalkmijn en museum van beeld houwer Bundgard). Vervolgens passeert u het gezellige rozenstadje Mariager en de levendige handelsstad Randers aan de monding van de langste Deense ri vier (Gudena). In het heuvelachtige schiereiland Mols moet u na Grena beslist een kijkje ne men in het schilderachtige oude stadje Ebeltoft met zijn lilliputraadhuis (1576). Verder naar Denemarkens tweede stad Arhus (Domkerk, modern stadhuis, uni versiteit en „Den gamle by"), de oude koningsstad Skanderborg in het lu.ieke bossen- en merengebied en de prachtige fjordenstadjes Horsens en Vejle. Bij de oude vestingstad Fredericia passeert u de brug over de Kleine Belt. U bent nu op Funen, de tuin van Dene marken. In dit sprookjesland met zijn Na een etmaal in de trein gezeten te hebben of een vliegreis van drie uur en tien minuten of een fijne bootreis van een dag, arriveert men in Stockholm, de zevenhonderdjarige hoofdstad van Zweden. Deze stad op het water, door kenners een der mooiste steden ter we reld genoemd, telt talrijke kleine straat jes met huizen uit de zestiende eeuw. Er is veel te zien in deze stad. We noemen slechts het beroemde stadhuis, terwijl het ook de moeite waard is ken nis te nemen van de moderne archi tectuur in de satellietsteden. Hoewel men beslist enkele aangename dagen in Stockholm kan doorbrengen, is het de moeite waard vooral als men per eigen wagen naar Zweden komt door te trekken naar het noorden. Nu komt men in het land van de oneindige bos- Ga niet op reis zonder de A.N.W.B. in te schakelen. Leden van deze organisatie of van de K.N.A.C. kunnen op vele manieren profiteren van de service, die men te bieden heeft. De reis- en krediet brief kan veel moeilijkheden voor komen. Een vakantietocht per auto, mo tor of scooter naar het buitenland is tegenwoordig bijna ondenkbaar zonder een routebeschrijving, die de A.N.W.B. „pasklaar'' levert. Gaan de kinderen mee op reis? Prachtig, maar zorg tijdig, dat uw huisdieren niet op het laatste ogen blik elders ondergebracht moeten worden. Laat tijdig uw kampeerkaart, kampeerpaspoort en andere papie ren verlengen. De grote stroom komt straks en dan is het wachten geblazen. Neem de in vorige jaren door de Soester politie verstrekte „goede wenken" in acht wanneer u met va kantie gaat. Sluit deuren en ramen zorgvuldig, geef de sleutel af bij een goede buur. Laat niet iedereen duidelijk zien dat u elders bent. Dus geen gesloten gordijnen, geen briefjes op de deur. Sluit binnens huis zo weinig mogelijk af. Onge wenste bezoekers die eenmaal bin nen zijn, breken de deuren en kas ten toch open. Autobezitters moeten ruim voor de vakantie hun wagen bij een ga rage grondig laten controleren. Niets is vervelender dan in het buiten land met pech te kampen te heb ben. Daarbij komt nog dat garage hulp elders vaak nog duurder uit komt. Heeft men een auto van een minder courant merk dan dient het ten zeerste aanbeveling enkele re serve-onderdelen in de wagen mee te nemen. Een paar bougies, een ventilateurriem en een onderbreker nemen heus niet zoveel ruimte in en men staat versteld wat voor een gemak men ervan kan hebben. sen en de grote hout- en cellulose-in- dustrie, de uitgestrekte toendra's en het prachtige berglandschap van Jamtland, Harjedalen en Lapland. Het is een hele tocht, maar beslist de moeite waard als men over een lange vakantie beschikt. In Lapland vindt men nog de onbe dorven natuur, met hoge sneeuwbedek- te bergen, prachtige meren, waterval len en niet te vergeten de middernacht zon. Men kan ook per trein naar dit gebied, de reis vanaf Stockholm duurt 24 uur. Men vindt hier veel accommo datie. terwijl de toeristenvereniging mo gelijkheden geschapen heeft het land te voet te doorkruisen en zo te genie ten van een ongerepte natuur, zoals die in andere delen van Europa niet meer gevonden wordt. Maar ook als men ndet zo ver wil rei zen, zijn er nog tal van mogelijkheden. Ten zuiden van Stockholm vindt men het merendistrict, dat zich over midden Zweden uitstrekt van de Atlantische Oceaan tot aan de Oostzee. Voor een goedkope vakantie kan men gebruik maken van „stuga's", kleine vakantiehuisjes, die men overal in het land kan vinden. Het Zweeds Informa tiebureau, Nes 5 in Amsterdam, kan hierover alle inlichtingen verstrekken. Een land met onbegrensde vakantiemo gelijkheden is Noorwegen, geriefelijk te bereiken met boot, vliegtuig en trein en zelfs per auto. Oslo ligt dichterbij dan men denkt: nog geen duizend kilometer. Voor de autobezitters laten wij hieron der een fraaie Fjordentocht volgen. De tocht is 1000 kilometer lang en men kan er best tien dagen voor uittrekken. Vanuit Bergen over weg E-68 via Kvamsbogen naar Hardanger, en voor bij Skjervefossen naar Voss (kerk en andere gebouwen uit de middeleeuwen) een mooi vergezicht over de omgeving heeft men hier vanaf het eindpunt der gondelbaan. Bij Vinje komt men op rijksweg 13 en over het bergplateau Vikafjellet (1000 m) in Vik in Sogn. Aan de andere kant van de Sognefjord komt men op weg 5 over de berg Gaularfjell (1745 m) en daarna voorbij de Vallestad waterval over de berg Holsenfjell naar het Jolstervannmeer aan de voet van en met uitzicht over de gletscher Joste- dalsbreen. Nu komt men op weg 14 en volgt deze via Sandane en Nordfjordeid naar 0rsta. Hier slaat men in op rijks weg 655 die door het alpengebied Sunn- more leidt (vergeet niet een tochtje te maken met de stoeltjeslift vanuit Bon- dalseidet) over de prachtige Hjorund- fjord en door het wilde Norangsdal naar Hellesylt. Na al dit mooie komt dan nog de ponttocht door de Geirangerfjord, door velen als de mooiste der Noorse fjorden beschouwd, en daarna via kur- ketrekkerweg no. 58 naar Grotli. Vervolgens via weg 15 naar Skjak en Lom, met hun eeuwenoude houten kerk jes en gebouwen. Bij Randen gaat men over op weg 51, die ons door het Jo- tunheimen berggebied naar het Gjende- meer leidt, waar voor de liefhebbers een motorbootdienst wordt onderhouden. Op Valdresflya bereikt men een hoogte van bijna 1400 meter en vandaar daalt men via Bygdin en 0stre Slidre af naar Fagernes. Ten zuiden van Fagfernes leidt weg 49 weer door de bergen naar Gol, vanwaar men weg 7 over de Har- dangervidda, waar een hoogte van 1250 meter wordt bereikt, volgt en daarna weer naar beneden afdaalt in het Ma- bodal voorbij de gigantische waterval Voringsfossen naar Hardanger. Langs de Serrfjord op weg 47 met uit zicht over Folgefonni (gletscher) en voorbij Latefoss naar Seljestal. Tenslotte weg 10 langs de grootse Akrofjord naar Haugesund. eigenlijk nog zo weinig van dit immen se land, dat ruim tien maal zo groot is als Nederland. Deze onbekendheid heeft zijn voordelen. Men zal er weinig land genoten tegenkomen, ook al dragen de goede luchtverbindingen ertoe bij, dat de afstanden relatief steeds kleiner wor den. De verkeersverbindingen zijn in het ge hele land zeer goed te noemen, terwijl het binnenlandse luchtnet van de Fin- nair 17 vliegvelden omvat. Er is veel te zien en te beleven in het hoge noorden, waar de middernachtzon schijnt van half mei tot eind juli. Het klimaat is er gematigd, zodat 's zomers temperaturen worden gemeten van on geveer 30 graden Celsius. Het zal de toerist opvallen, dat een groot deel van het nationaal inkomen wordt verkregen vut de rijkdommen van de bossen, die 39 procent van het land be slaan. Nu we toch met cijfers bezig zijn: het land bestaat verder voor 10 procent uit bouwland. 9 procent uit meren en rivieren, en 30 procent moerassen. Als men niet per auto naar Finland gaat, dan kan men toch vanuit Helsinki allerlei tochten maken, georganiseerd door de plaatselijke reisbureaus. Bijzon der aanbevelenswaardig is een vier da gen durende tocht, die door het meren district voert en waar men onvergete lijk mooie indrukken zal opdoen. Ook een tocht via de „Finse Zilveren Route" van twee dagen per trein, bus en boot is zeer de moeite waard, waarbij dan onder meer de stad Hameenlinna wordt aangedaan, de geboortestad van Jean Sibelius. Voor wie het nog verder wil zoeken: er zijn bijzonder indrukwekkende tochten naar Lapland in het Poolgebied. De rei zen bevatten diverse uitstapjes naar Lappennederzettingen, terwijl sportvis sers hier de gelegenheid krijgen om te vissen. De tochten duren vier tot elf dagen. Voorts organiseert Finnair, de nationale luchtvaartmaatschappij, spe ciale vluchten naar de Middernachtzon in Lapland met Helsinki als plaats van vertrek en aankomst. Bepaald „hemels" is het landschap in de omgeving van Himmelland in Jut land. Voor de toeristen met avonturiersbloed is er nog een mogelijkheid, die de va kantie werkelijk tot een onvergetelijke kan doen maken. De rivier Lemmenjoki in Lapland is niet alleen bekend om zijn natuurschoon, maar vooral ook omdat daar sinds lange tijd goud gewassen wordt. Voor hen, die hun geluk ook eens willen proberen, worden tochten naar deze streek ge maakt. Mannen, die al twintig jaar goud gewassen hebben, staan de deelnemers aan de tocht toe, zelf naar goud te zoe ken in hun concessiegebied. En wat de toerist daar vindt/ mag" hij behouden. Heeft men geen geluk, dan is er altijd nog kans dat men er Finse halfedelste nen vindt. Het aantal jeugdherbergen, voornamelijk die, welke tijdens de zomermaanden in schoolgebouwen ondergebracht worden, en modern ingerichte kampeerplaatsen groeit gestadig. Ongeveer 340 kampeer plaatsen en 160 jeugdherbergen liggen over het hele land verspreid. De folders van de Finse Vereniging voor Vreem delingenverkeer over trekken en kam peren worden warm aanbevolen. De Finse kust met zijn unieke scheren- archipel en het fantastische labvrinth van meren in Midden-Finland lenen zich bijzonder voor het maken van lange ka notochten. Finland biedt volop gelegenheid tot vis sen. Lapland is bekend door zijn rijkdom aan vis, zoals zalm, forel. Het beste vis- seizoen duurt van juni tot augustus. Het doet een beetje Nederlands aan. Toch is het Denemarken en wel het parlementsgebouw in Christiansborg.

Soester Courant | 1968 | | pagina 5