BFHSSSaSHSES „VAN ASCH K stsrisrtrsr.s tïï - Voor u 31/2°/o op uw salarisrekening en desgewenst een maand salaris extra als gezinskrediet en voor u VAN DE ROTS NAAR DE DAM DOOR DE MIDDELLANDSE ZEE EBvSETten Dekens wassen - Ons grote succes - Speciaal wollen dekens <tde bank waar ook zich thuis voelt MET RAAD EN DAAD INFLATIE bedreigt groei midden- en kleinbedrijf KINDERBEPERKING Afsluiten van enorm watergebied Telefoon 5897 Van Goyenlaan 156 Winkeldievegge aangehouden Zo vlogen de duiven Telef. Brandweer 3-3-3-3 Voorstellen voor de gemeenteraadsvergadering van woensdag 15 mei Slotbal R.K. Instuif Jong Soest Vleesverkoop In onze collectie BRILMONTUREN l a. O. F. VOMÏT Aanvullingsagenda voor de raadsvergadering van 15 mei Uw klasse slager in Soest II Laat vlees een vaste „gang" op uw dagelijks menu blijven. Wij helpen u om dit mogelijk te maken met onze speciale weekaanbiedingen. 500 gram QRR MAGERE RIBLAPPEN UUU 500 gram RUNDERLAPPEN 500 gram £|f| BRAAD KRABBEN OO 3 x PANÉ'S, 1QE heerlijk pikant I W J 150 gram OO PEKELVLEES OO 150 gram QQ OSSENWORST OO ERWTENSOEP, met vlees en QO worst, per liter voor slechts OO En natuurlijk op alles die geweldige Hoefijzer zegels gratis Ie laser, |e werd zorgde narmer het ^nd tot laser Jenoemd lis „do lst niet. pt ver lang IChica- Jen de leduce- Ir per- Ie vaar- |n het maar het aan DINSDAG 14 MEI 1968 gaan overwegen een aanvang te maken met de aanleg van een enorm!?dam tïïü Sen de uiterste zuidpunt van Europa en het meest noordelijke van A™rlka waar mee met alleen twee werelddelen met elkaar verbonden zullen worden maar tevens een verregaand ïngrypen in de gang van zaken in de Middellandse Zee begint. Daar waar de natuur twee watergebie den nauwelijks door een smalle strook land heeft gescheiden, of omgekeerd een smalle strook water twee grondgebie den van elkaar houdt, probeert de mens in te grijpen. Voorbeelden daarvan zijn het Suez- en Panamakanaal, naast vele kleinere. Om land te verbinden heeft men meer mogelijkheden dan een kanaal en blijk baar tegelijk meer moeilijkheden. Hoe lang bestaan er al niet gedetailleerde plannen om Engeland met Frankrijk te verbinden door middel van een brug, een tunnel of een dam OUWELIEP HORLOGER REMBRANDTLAAN 18 - TEL 02155-4785 Bepaald opzienbarend echter is het stoutmoedige maar ook nu nog reali seerbare plan van de Duitser Sörgel, die in 1928 beschreef wat de voordelen zou den zijn wanneer men het Middellandse- Zeebekken zou afsluiten. Namelijk een aanzienlijke landaanwinst voor de lan den die aan deze zee liggen en tevens een aantal krachtcentrales die met el kaar een geweldige hoeveelheid elek trische stroom zouden opwekken. De basis van Sörgels plan berust op het gevolg dat de stopzetting van de water- aanvoer in het bekken zou hebben. Aanvoerwcgen Om het waterpeil van de Middellandse Zee in stand te houden zijn er vier wij zen van aanvoer. Door de nauwe toe gang bij Gibraltar stort de Atlantische Oceaan jaarlijks meer dan 2500 km3 per jaar in het bekken, ofwel bijna 67 Neerslag in de vorm van regen zorgt voor 24 °/o, de Zwarte Zee neemt 3 °/o voor haar rekening en de vier grote ri vieren die er in uitmonden, de Po, Ebro, Nijl en Rhöne 5V2 Twee van deze wijzen van aanvoer kun nen niet worden opgeheven, namelijk die van de neerslag en de rivieren. An ders staat het met de beide andere. De toevoer van de Zwarte Zee is door een dam te stoppen, al scheelt dat maar 3 °/o. Over blijft de Straat van.. Gibraltar, die 67 °/o toevoert. Wanneer ook deze toe gang door een dam zou worden afge sloten, zal het gevolg zijn dat het wa terpeil van de Middellandse Zee met ongeveer een meter per jaar zou zak ken. Als gedurende een eeuw dit proces door ging en het water honderd meter zou zakken komt er ongeveer 200.000 vier kante kilometer land vrij, die zich als een enorme strook langs de kusten van vastelanden en eilanden zou uitstrekken. Landaanwinst De eilanden In het Middellandse-zeebek- ken zouden alle groter worden en in sommige gevallen met elkaar verbonden, zoals Corsica en Sardinië, Mallorca en Minorca. Sicilië en Tunis zouden elkaar tot op enkele kilometers naderen, grote delen van de Adriatische Zee zouden land worden. Sörgel ging nog verder. Voor het geval er water in het westelijk deel van het bekken zover zal zakken, projecteerde hij twee nieuwe dammen, met het doel het westelijk deel van het oostelijk deel te scheiden en wel om een onderling hoogteverschil van weer honderd meter te vormen. Daartoe zou er een dam tus sen de smalle overgebleven zeestraat tussen Italië en Sicilië en een tweede tussen Tunis en Sicilië moeten komen. Het oostelijk deel van het bekken kan dan weer honderd meter zakken, het westelijk deel wordt op peil gehouden door een geregelde toevoer van Atlan tisch water. Dat water wordt dan toe gelaten door de dam van Gibraltar. Wanneer het oostelijk deel van het bek ken weer honderd meter lager zou ko men te liggen kan men het peil con stant houden door geregelde toevoer van Zwarte Zeewater. Krachtcentrales De dammen die Sörgel ontwierp, zijn stuk voor stuk in staat om te dienen als centrales om elektriciteit op te wekken door het waterhoogteverschil uit te bui ten. Met elkaar zouden ze voor prak tisch ongelimiteerde hoeveelheden elek triciteit kunnen zorgen. Dit proces zou al veel eerder op gang kunnen komen, want een hoogteverschil van tien meter, na tien jaar bereikt, is al voldoende om krachtcentrales met succes te laten draaien. Nog een derde gevolg van de afdamming tussen Europa en Afrika is de gewijzigde richting van de golfstroom. De hoeveel heid water die door de Straat van Gi braltar stroomt, is in wezen het verschil tussen een warme bovenstroom en een koude, kleinere onderstroom, die er wel voor zorgt dat de warme golfstroom van de kust afwijkt op haar reis naar het noorden. Bij afsluiting zou de koude onderstroom verdwijnen en de golf stroom dichter langs de kusten van Europa stromen en haar doeltreffender verwarmen. Nadelen Sörgels plannen worden nu nog be studeerd en er wordt op bepaalde na delen gewezen. Wanneer men er toe overging zo enorm veel water te laten verdwijnen, krijgt men moeilijkheden met de scheepvaart. De Middellandse Zee moet steeds bevaarbaar blijven en dus zullen er bij de dammen uitge strekte sluizen moeten komen. Maar voornamer is het probleem dat vele zeehavens als Jaffra, Tel Aviv, Alex- andrië, Marseille, Barcelone, Napels, Triest, Genua, Tunis en Bizerta en nog vele andere inplaats van aan zee kilo meters ver landinwaarts komen t„ lig gen. In enkele gevallen zou dit zijn op te lossen door kanalen te graven, maar in de meeste gevallen betekent dit een verties. Een ander bezwaar van het onttrekken van zoveel water is het ge wicht. De plaatselijke bodemgesteldheid is vulkanisch bijzonder werkzaam, zo als onlangs weer bleek toen Sicilië werd getroffen. Men weet niet in hoe verre het gewicht van dat water fun geert als vergrendeling op de bodem die als een deksel op een vulkaan kan worden beschouwd. Misschien dat er veel meer en ernstiger erupties optreden zodra dit gewicht verdwijnt. Fasen Het plan van Sörgel heeft echter de eigenschap dat het niet in zijn geheel behoeft te worden uitgevoerd. Men ziet tegenwoordig wel heil in het bouwen van de dam van Gibraltar, maar dan met een laten zakken van het waterpeil met niet meer dan vijftien tot vijfen twintig meter. Ook dan wordt er land aanwinst voor enkele landen geboekt, blijven de zeehavens toegankelijk, kan men toch de elektrische centrales bou wen en vermindert het eventuele ge vaar van vergrote vulkanische uit barstingen. Toch zijn de technische problemen niet de voornaamste die de uitvoering van dit project tegenhouden. Want om eni germate succes te kunnen hebben is de samenwerking van bijna alle landen rondom de Middellandse Zee nodig, ook van Israël en Egypte, Griekenland en Turkije enz. Bovendien zal een land als Engeland een stem in het kapittel wil len hebben omdat het met Gibraltr de toegang tot de Middellandse Zee be heerst, En aangezien de samenwerking tussen deze landen nu al zo vaak uit zichtloos is, zal juist die factor er wel voor zorgen, dat dit plan nog wel en kele eeuwen zal worden tegei^ehouden. de heer A. Koopmana beheerder bijkantoor Sneek Hop'' Heel eenvoudig. Open een salarisrekening bij onze bank de NMB U p?0fiteert dan van 3</2% rentevergoe ding.'Bovendien kunt u als u wilt een maa"fsajaris extra opnemen als gezinskrediet. Natuurlijk regelt de NMBals u wilt óók alle betalingen voor u. Vraag ons gratis NMB/PS Pakket! De NMB biedt u alles wat een moderne bank u kan bieden en daarenboven nog de Persoonlijke Service De NMB is groot genoeg om die Service groot te zien.'En de NMB is juist klein genoeg om die service Persoonliik te houden. De NMB zendt u het PS Pak e graag en gratis toe. Telefoontje of briefkaart is voldoende N nederlandsche MIDDENSTANDSBANK 1 «oest: van. Weedestraat 11. In een supermarkt voor textiel werd zaterdag de 28-jarige mevr. D. C. B.-V. uit Soest op heterdaad betrapt toen zij een kindertruitje wegnam. Bij haar ar restatie bekende zij, al enkele malen eerder winkeldiefstallen te hebben ge pleegd. Mevr. B. is later weer op vrije voeten gesteld. De vereniging „De Zwaluw" nam zon dag deel aan een wedvlucht vanaf Tergnier. De 424 in concours zijnde duiven wer den te 8 uur gelost met n.w. wind. De eerste duif arriveerde te 12.25.45 uur; de laatste prijsduif te 12.47.01 uur. De uitslag was: G. Rijksen 1 2 8 11 13 14"23 26 46 49 52 57 60 61 78 80. A. C. van E 3 21 29 32 34 42 44 45 55 56 58 62 75. B. Roest 4 53 74 82. H. Vos kuilen 5 64. A. Dorrestein 6 16 35 71 72. J. v. d. Brakel 7 25 48 81. E. de Goede 9 12 31. Jac. Wijnands 10 66. A. M. P. v. Riet 15 22. C. v. d. Hoek 17. J. Rauch 18 20 38 41 79. H v. Hengstum 19. v. Reijerse 24 68. C. Dijkman 27 33 84. R. Voskuilen 28 36 59 65 69. C. Huijskes 30 47 51. Comb. Ottens-Blok- land 37. C. v. Soest 39 54 7C. P. Wag- ner 40. C. v. d. Goede 43. C. Bosboom 50. G. Visser 63. Th. Wigtman 67. H. Woudstra 70. M. v. d. Weelen 73. H. den Dekker 77. P. Duijst 83. P. de Bes 85. HANDBOOR. - Voor de verjaardag van mijn verloofde kocht ik een handboor merk Venusberger in een zeer betrouw bare zaak te Hilversum. Nu beweert men dat het een slecht merk is en dat het merk waardeloos is en niet bestaat. Is dit waar? Antwoord: Noch de Kamer van Koop handel, noch de Centrale Kamer voor Handelsbevordering, noch het Rijks Merkenbureau konden ons inlichten over de herkomst van de handboor, merk Venusberger. Veel vertrouwen in dit merk valt er dus niet te stellen. Waarschijnlijk betreft het hier een partij boren, door een of andere groot handel van een eigen merk voorzien. U zou hierover bij uw leverancier, van wie U ons de naam niet noemt, nog eens inlichtingen kunnen vragen en misschien levert dat dan voor ons nog een aanknopingspunt op. HUURVERHOGING. - Per 1 januari 1968 betaal ik al huurverhoging. Dat mocht toch pas per 1 mei? Wat kan ik hieraan doen, aldus enkele abonnees. Antwoord: Inderdaad is de algemene huurverhoging pas per 1 mei jJ. inge gaan. Huurverhoging die reeds per 1 januari 1968 werd berekend, moet dus met toestemming van de Huuradvies commissie zijn berekend. Is dit niet het geval, dan kunt U hiertegen opkomen. Informeert U dus bij uw verhuurder op welke grond hij deze verhoging heeft toegepast. BARG. - Wat is een barg? Het moet in verband staan met iets op een boerde rij. In een woodenboek, zelfs in een vreemd, is het niet te vinden. Antwoord: Het woord barg neeft twee betekenissen: 1. overdekte, doch overi gens geheel open bergplaats voor het hooi (hooiberg), 2. (in Zuidned.: berg) gesneden mannetjesvarken. Wij vonden dit in Van Dale's nieuw groot woorden boek voor de Nederlandse taal! Knelis zetg ook hooiberg als het over hooiberg van Arie heeft. SANERING. - Zijn de bakkers ver plicht, als gevolg van de sanering, brood te bezorgen bij de in hun wijk wonen de ingezetenen? Antwoord. De bakkers zijn hiertoe niet verplicht, evenmin als de ingezetenen verplicht zijn brood van hen af te ne men. De bezorging van brood en melk is een aangelegenheid van de bakkers en melkhandelaren en berust op enkele verordeningen. CENTRALE VERWARMINGSINSTAL LATIES IN GEMEENTEWONINGEN. B. en W. willen thans weer overgaan tot 't plaatsen van zeven verwarmings- installatdes in gemeentewoningen en vra gen hiervoor een krediet van 24.500,-. BRANDWEERMATERIAAL. Het laat zich aanzien, dat omstreeks september a.s. de nieuwe brandweer kazerne aan de Lange Brinkweg, al hier, definitief in gebruik kan worden genomen. Een summier opgemaakte be groting voor de aanschaf van divers materiaal zal ƒ24.000,vergen. B. en W. vragen hiervoor een krediet tot dit bedrag. HERSTEL VLOEREN GEMEENTE WERKEN De vloer van het polynormgebouw van gemeentewerken is aangetast door zwam. De balklaag is bijna geheel ver gaan, zodat de gehele vloer vernieuwd zal moeten worden. De begroting wijst uit dat dit 19.500,- zal gaan kosten, inclusief afvoer sloop materialen, nieuwe vloerbedekking, ver huizingen, c.v. enz. B. en W. vragen een krediet tot genoemd bedrag. VERHUIZING HUISVESTINGS BUREAU. De huur van de bij het huisvestings bureau in gebruik zijnde vertrekken van het pand Steenhoffstraat 7, is door de huidige eigenaar beëindigd. Daarom is verplaatsing naar het voor malige ontvangerskantoor Steenhoff straat 6 a noodzakelijk. Voor diverse voorzieningen wordt door B. en W. een krediet gevraagd van 5.030,—. Zondagavond 19 mei a.s., aanvang 8 uur, gaat de Instuif R.K. Jong Soest het seizoen afsluiten met een daverend slotbal. Het bestuur heeft gemeend, iedereen in de gelegenheid te stellen, om vóót de komende vakantiemaanden nog eens een gezellige dansavond te hebben. Het is de bedoeling dat zowel de jon geren als de ouderen aan hun trekken komen waarvoor men 2 bands heeft ge contracteerd n.1. „The Tempting Six" uit Amersfoort en „The Signals" uit Utrecht. Deze bands, welke beslist geen onbe kenden zijn in Soest, garanderen goe de muziek en een gezellige sfeer, zo dat het bestuur grote belangstelling verwacht. Om teleurstelling te voorkomen kan men vanaf heden reeds kaarten ko pen bij: G. Roeten, Steenhoffstraat (Verenigingsgebouw), C. Plagge, Von dellaan 15 en P. Hom, Oranjelaan 42. Woensdagmiddag, 2 uur, heeft aan het slachthuis vleesverkoop plaats aan de houders van grijze kaarten, genummerd van 1 tot en met 65, en gele kaarten genummerd van 200 tot en met 275. Er schuilt nog steeds een gevaarlijke tendens in onze economische ontwik keling. Niemand zal dat willen ver bloemen. Zeker niet na de waarschu wingen die in het jaarverslag van De Nedrlandsche Bank. Het zijn in de eerste plaats de te ruime loonsverho gingen die daar debet rail zijn. Het werken met de gemiddelde loonsverho ging tegenover de gemiddelde produk- tiviteitsstijging geeft ook geen zuiver beeld van de werkelijkheid. Er is im mers een zichtbaar onderscheid in de stijging van de loonsom bij een kapi taalintensief bedrijf tegenover de loons- vermeerdering bij een arbeidsintensieve onderneming. Bij de eerste soort bedrijven kan zo veel kapitaal per werkende worden aangewend, dat de loonstijging per werknemer niet van veel belang is. De produktiviteitsstijging kan toch aan zienlijk zijn omdat aanwending van zeer doelmatige machinale of automa tische produktiemiddelen voldoende compensatie biedt. Bij een onmogelijk heid tot automatisering zal daarentegen een stijging van de loonsom een fu neste uitwerking hebben op de jaar cijfers. Onder druk Met name in het midden- en kleinbe drijf waar veel arbeidskracht in dienst verlenende functies moet worden aan gewend, staan de winstmarges voort durend onder druk. Omzetvergroting door de afzet in groter verkoopruimten onder te brengen, bracht hier in het verleden soelaas. Ook hier groeien ech ter de rationalisatie-bomen nriet tot in de hemel. De concurrentie in detailhandel, am bacht, horeca en vervoer wordt steeds groter. De groei van de afzet vertoon de hier onder druk van de recessie ver traging. Het geld rolde in 1967 niet zo vlot als in de voorafgaande jaren. De procentuele stijging van de geldomzetten in de meeste branches is achtergeble ven bij 1965 en 1966. Dit tast de onder nemerswinst aan. Die ondernemers zul len daar niet direct een boterham met kaas minder om eten. Maar wel ver mindert het economisch resultaat, waar uit de gelden moeten komen om ver nieuwingen in de bedrijven aan te brengen. Of de reserves worden minder of het aan te trekken bedrag van ban ken of ander financiers wordt groter. Daarmee wordt de continuïteit, het voortbestaan, van dit soort zaken in gevaar gebracht. Stuwing Het zijn echter juist de dienstverle- ningsbedrijven die in de komende tijd moeten zorgen voor groei van de werk gelegenheid. Nu werkt reeds 18 van de afhankelijke beroepsbevolking in midden- en kleinbedrijf. Dat percentage zal verder omhoog gaan. De werkgelegenheid in de detailhandel alleen steeg in het midden- en klein bedrijf van 1950 tot 1967 van 87.000 tot 190.000 manjaren. Dat is meer dan een verdubbeling. Deze groed zal moeten aanhouden. De groei van de werkge legenheid in de industrie zal daarente gen door automatisering relatief afne men. Geweldige investeringen zullen de groei moeten begeleiden en daar zit nu juist het knelpunt wanneer de resul taten gaan tegenvallen. Niet alleen de looninflatie bedreigt ech ter een deel van het zakenleven. Ook de monetaire inflatie, die o.m. door de overheid wordt veroorzaakt, draagt daartoe bij. In 1964 deed het rijk voor 50 miljoen een beroep op inflatoire financieringensmiddelen, in 1966 waagde men daar ƒ650 miljoen in te steken. In 1967 moest dit bedrag al stijgen tot 900 miljoen. Deze wetenschap heeft financiële des kundigen ertoe gebracht aan te sporen haar uitgaven tot het uiterste te beper ken. Wij zullen bij de begroting van 1968 zien hoever dit mogelijk is. Ook de staatshuishouding is echter zeer ar beidsintensief en de opwaartse druk op de lonen weegt onze minister van fi nanciën dan ook zeer zwaar op de maag. Wij hebben gezien met hoeveel aarzeling de jongste voorschot-verho ging op de ambtenarensalarissen werd gegeven. Er is een derde front waar het inflatie- spook knaagt aan een gezonde ont plooiing van het zakenleven. De inves teringen moeten niet alleen toenemen door de groeimogelijkheden. Zij eisen ook steeds meer geldmiddelen door de prijsstijgingen en door de versnelde toeneming van de economische slijtage. Met het laatste wordt bedoeld dat aan geschafte bedrijfsmiddelen veel sneller moeten worden vervangen dan voor heen. Het tempo van de vernieuwing is toegenomen. Wil men voorts ergens in het bedrijf arbeidskracht door machine of automaat vervangen, dan worden de eigen mid delen daarvoor hoe langer hoe meer on toereikend. Moet de regering ingevolge de betalingsbalansmoeilijkheden over gaan tot een kredietbeperking dan zal die juist bij het midden- en kleinbe drijf diep in het vlees snijden. De kostenrekening van het bedrijfs leven wordt snel verzwaard door ho ge rentelasten en snel stijgende sociale lasten. De B.T.W. zal niet alleen straks het administratief apparaat met eco nomische veroudering bedreigen, maar dit ook zwaarder belasten. Daarnaast zal het nieuwe omzetbelastingsysteem de liquiditeit van menig bedrijf gaan bedreigen. De regering dringt aan op het vermeer deren van de besparingen. Kleinere be drijven en zakenmensen zullen door hun marktpositie deze besparingen veel al in liquide middelen moeten aanhou den, althans voor een aanzienlijk deel. Is het een wonder dat juist in deze hoek door de inflatoire beweging zo veel schade wordt toegebracht? Ook fiscaal zit men daar uit het gezichts punt van de inflatie in de verkeerde hoek. Voorbeeld Een klein voorbeeld geeft daarvan een illustratie. De regering heeft een wets ontwerp klaarliggen, waarbij vanaf 1 juli a.s. elke man of vrouw van 25 jaar of ouder tenminste ƒ135 per volle werkweek van 45 uur als rmnmum-loon moet verdienen. Toch bedraagt de beloning voor een volledig meewerkend echtgenote in het bedrijf van haar man slechts 2250 bij wetsfictae. Zo'n vrouw verdient dus volgens de fiscus nog geen ƒ50,per week en niemand spreekt daar over een 45-urige werkweek! Air. het de regering ernst is met de wens tot een gezonde ontplooiing van midden - en kleinbedrijf temidden van een wereld vol inflatie dan dienen er spoedig ruimere fiscale concessies te komen op het stuk van investering en aftrekmogelijkheden. Komen ze niet, dan zal de ineenschrompeling van het aantal bedrijven in nog sneller tempo voortgaan. Het sociologisch instituut van de Rijks universiteit te Utrecht heeft de vrou wen aan de tand gevoeld en gecon stateerd, dat zij liefst 2 of 3 kinderen wensen. Zelden vier, hoogst zelden meer en vrijwel nooit één, want dat is als enig kind al voor zijn geboorte een probleemkind. De groei van onze bevolking zal daar door minder sterk toenemen dan wel eens is becijferd. Een aantal plannen kan daardoor wel worden herzien. Mis schien kunnen we zelfs minder grote steden en torenflats bouwen en blijft er enige ruimte voor censgezins- woningen. ls er zeker een naar uw keus Burgem Grothestraat 30 Erkend zlekenfondsleverancleT 23. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een krediet voor het aanbrengen van gascentrale verwarmingsinstallaties in gemeentewoningen. 24. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een krediet voor het aanschaffen van materiaal t.b.v. de brandweer te Soest. 25. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een krediet voor herstel van vloe ren in het kantoorgebouw van de dienst g emeentewerken 26. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een krediet voor het aanbrengen van voorzieningen in het gebouw Steen hoffstraat 6a t.b.v. het huisvestingsbu- ^ORDt^V VAN WEEDESTRAAT 66, TELEFOON 2372 (Iets doorregen) Voor een lekker bordje soep vooraf, of zo maar een bordje tussendoor. Niet uit een pakje of blik. maar echt ouderwets lekkerProeft U zelf maar

Soester Courant | 1968 | | pagina 9