Soest toen - Soest nu Het oog gericht op een Frans referendum STERK VOORBEELD LOONREMMEN VAST KOEKOEK MAAKT HET TE BONT TE SMALLE VLIEGBASIS Telefoonnummer ziekenauto 5980 Noorderweg 23 Titus Brandsmaschool voor derde maal Veilig Yerkeer-beker Bromfietser schoof onder auto Tienergroep Middelwijk Telef. Brandweer 3-3-3-3 Politiebureau 4-4-4-1 Vrijdag 17 mei 1968 47e jaargang no. 38 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redaetie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Humanistisch Verbond in jaarvergadering bijeen Straatgevechten van ongekende hevig heid en vervolgens een grote staking. Zo vieren de Fransen de tiende verjaar dag van het aan de macht komen van president De Gaulle. En dat Parijs in een halve burgeroorlogsstemming ver keert, is dan tevens een begeleiding van het begin der Vietnam-conferentie, die van de Franse hoofdstad een stad van de vrede moest maken. Dat laatste is voor de president waarschijnlijk nog de grootste belediging. Hij heeft immers in die tien jaar vooral krachtdadig ge streefd naar verhoging van het Franse prestige in de wereld. Dat heeft hij bepaald niet zonder succes gedaan, al is er niet voor iedereen even veel reden om daarover te juichen. Ten slotte wijt Europa daaraan onder meer dat het Franse nationalisme werd aange wakkerd tot de hoogten van het grofste egoïsme met als gevolg dat men aan de overkant van de Rijn in Duitsland er eveneens een tik van meekreeg. En ver dere gevolgen: het nagenoeg verlammen van de Europese eenwording, het ver zwakken van de westerse samenhang enzovoort. Behalve dan een onmiskenbare prestige winst, heeft daar voor Frankrijk en de Fransen niet zo heel veel tegenover ge staan. De studenten zijn aan het beto gen geslagen en door tactloos optreden van de oproerpolitie vooral ook op de barricaden gaan vechten volgens oud- franse traditie om verbetering af te dwingen van de universitaire structuur. Een doel waarvoor ze ook hoogleraren meekregen. Dat de vakbonden zich nu ook aan hun zijde scharen en de overigens vrij ver deelde oppositie in het parlement even eens met hen meeprotesteert, heeft min der met de universitaire structuur te maken dan wel met een grotere onte vredenheid, die dieper gaat dan alleen de zorg om het onderwijs. En in die zin zijn eigenlijk alle mani festaties al overbodig geworden doordat premier Pompidou, geheel in afwijking met het gaullistisch recept van doordou wen ondanks alle tegenkanting, aan de voornaamste studenteneisen al lang en breed heeft toegegeven. De Gaulle moet alle uitbarstingen dus als een groot Frans referendum beschouwen. Het lijkt niet overdreven te stellen dat De Gaulle het halve oproer van nu had kunnen voorkomen als hij voor de eco nomische, sociale en onderwijsproblemen van zijn eigen land net zovéél aëndacht had gehad en er net zoveel energie aan had gespendeerd als hij besteed heeft aan de internationale politiek. De grote demonstraties zijn een kolos saal votum van misnoegen over alle as pecten van het binnenlandse gaullistische beleid. De Fransen willen nu ook wel eens iets zien geschieden dat verbetering brengt in hun leven van alledag en hun maatschappelijk welzijn van nu en later. KANTMAN Bijzonder goed liep dinsdag een ver keersongeluk op de Ossendamweg af voor de 17-jarige bromfietser H. J. van B. uit Soest. De bromfietser wilde een voor hem rijdende auto inhalen. Hij raakte echter met zijn voorwiel de ach terbumper van de auto, waardoor hij de macht over het stuur verloor en na een paar slingeringen op de linker helft van de weg kwam, waar hij met bromfiets en al onder een tegemoetkomende auto schoof. Hoewel de bromfiets vrij ernstig werd beschadigd, kroop de bestuurder even later vrijwel ongedeerd onder de door W. P. van V. uit Amsterdam be stuurde auto vandaan. Hij bleek alleen een paar schaafwonden te hebben opge lopen. Zaterdag 18 mei is er een clubavond met het bekende programma. Op he melvaartsdag organiseert de tienergroep de al bijna traditionele puzzeltocht, dit maal alleen voor fietsers. Vertrek om 6.00 uur 's ochtends vanaf Middelwijk; melden om half zes. Opgave morgen avond op de club of zo spoedig moge lijk bij mevrouw H. F. Meulenveld, Al- bert Cuyplaan 95, tel. 2954. Hoe conservatief minister H. K. J. Beernink ook moge zijn, hij is toch wel in sta t eeuwenoude tradities los te la ten. Zo heeft deze politicus eindelijk de verstandige maatregel genomen om de polijiesabel af te schaffen. Teveel bur gers in onze roerige maatschappij had den op onzachte wijze kenr gemaakt met dit vervaarlijke wapen cn achteraf viel het altijd moeilijk uit te zoeken, of een sabel terecht of ten onrechte was getrokken. De sabels zijn nu offi cieel vervangen door de lange gummi stokken en door traangas, die beide niet zo gevaarlijk worden geacht, maar wel doeltreffend zijn bij opstootjes en op standen tegen het wettig gezag. Het opvallende is, dat onze meest voor uitstrevende ministers in de progressie ve kabinetten niet ondernamen wat de rechtse ministers in dit als zwak beti telde kabinet wèl klaarspelen. Het ka binet De Jong is hard op weg een sterk kabinet te worden. SOESTER OURANT Abonn. p. kwart, ƒ3,25, per post ƒ4,25. Verschijnt Iedere dinsdag en vrfldag Het zijn en blijven moeilijke zaken: de loonontwikkeling, de betalingsbalans en de werkloosheid. Een expert als prof. Zijlstra. de directeur van de Nederland se Bank, waarschuwt ernstig tegen te snelle, te hoge loonsverhogingen en te sterke vermindering var. arbeidstijd, omdat dit een goede bestrijding van de werkloosheid in de weg zal staan. Maar vakbonden en linkse partijen wensen geen beperking van de looneisen en ar beidstijdverkorting en eisen anderzijds dat de regering meer miljoenen be schikbaar zal stellen voor de bestrijding van de werkloosheid, maar naar hun mening te weinig tegen gedaan wordt. Zeker is toch wel, dat het niet allebei kan, èn hogere lonen en minder wer ken, hetgeen toch altijd wat inflatio- nistisch werkt, èn nog enkele honder den miljoenen om meer werkgelegen heid te scheppen. Daar komt nog een moeilijkheid bij, n.1. dat de werkloos heid zich in hoofdzaak voordoet i:i de noordelijke provincies, in Limburg en in wat mindere mate in Twente en het textielcentrum Tilburg. In het westen van het land is echter juist weer sprake van enige overspan ning van de arbeidsmarkt. Het blijkt uiterst moeilijk om werklozen uit b.v. de noordelijke provincies naar het wes ten te laton komen. Dat is wel enigs zins begrijpelijk, want niemand kan er geheel zeker van zijn hoe lang hij daar werk vindt en menigeen voelt er zich dan toch min of meer ontheemd. Het grote stadsleven vergt nu eenmaal een wat andere instelling dan op het plat teland of in de kleinere steden daarvan. Men poogt wel om nieuwe industrieën naar het noorden of in elk geval naar buiten de randstad te lokken, maar ook de ondernemers staan al op eenzelfde egoïstisch standpunt: het is zo ver weg, het is daar zo'n ander werkklimaat, men moet toch vaak naar het westen, het hogere personeel toont ook al weinig animo om zich „in de provincie" te vestigen. Toch zal er inderdaad, zeker daar in het noorden, iets aan gedaan moeten worden om er meer industrie heen te krijgen. In landbouw en veeteelt zijn steeds minder arbeidskrachten nodig, boerderijen en dorpjes ontvolken, de flinksten vinden toch elders werk en zo is ook de bouwactiviteit er veel min der jian in het westen. Het wordt, met rijkssleun, voor de industrieën wel aan trekkelijker gemaakt' om zich in het noorden te vestigen, maar de animo is er nog altijd niet groot voor. Minder zelfs dan voor Limburg, waar het aan tal werkloze mijnarbeiders al sterk aan het verminderen is. Maar met de stijging der lonen stijgen ook de pogingen van het bedrijfsleven om met minder arbeidskrachten toch tot de vereiste produktieverhoging te komen. En dankzij de voortgaande au tomatisering lukt dat. Daardoor kan de werkloosheid eerder weer toenemen dan afnemen. Bovendien beleven we de zeer moeilijke overgangsfase van aanpassing in de E.E.G.-formules, die van grote invloed zijn op het werkpatroon in ons land. Met het oog op al deze factoren dient er uitermate voorzichtig te werk wor den gegaan ten aanzien van de verho ging van de loonkosten. Zeker, de nood zakelijke kosten van levensonderhoud stijgen, de lonen dienen daaraan dus te worden aangepast, daarnaast wil men toch ook komen tot een verdere ver betering van de levensstandaard der werknemers. Dat is allemaal begrijpelijk, maar de regering moet natuurlijk het belang van de gehele economie en van het ge hele land in ogenschouw nemen. Ze moet trachten de werkgelegenheid zo goed mogelijk te houden en op te voe ren, maar die opgave wordt steeds moeilijker wanneer de loon- en werk- tijdeisen boven de stijging der produk- tiviteit uitgaan. Het een :j tegenstrijdig aan het ander. Er dient dus een gulden middenweg te worden bewandeld, wil men niet van de regen in de drup ko men. De Nederlandse democratie heeft in vroeger jaren door eigen schuld een koekoek in haar nest gehaald. Dat zij zo. Elk land krijgt de volksvertegen woordiging die het zelf kiest. Maar deze koekoek maakt het langzamerhand zo bont, dat het tijd wordt hem weer uit het nest te gaan verwijderen. Verscheidene malen reeds heeft de heer Koekoek persoonlijke aanvallen gedaan, die weinig of totaal niet steekhoudend bleken te zijn. Hij heeft verscheidene van die uitingen niet waar kunnen ma ken en is zowel door het parlement als ook door de rechter aan de kaak ge steld. Nu beschuldigt de boerenleider oud-om- roepster Hetty Bennink, die een omroep vereniging voor de vrije boeren zou op richten, openlijk van verduistering van veertienhonderd gulden. En dat terwijl een officieel door de Boerenpartij be noemde kascommissie pas enkele dagen daarvoor een gezegelde verklaring onder tekende. waarin duidelijk is omschreven dat de kas en de kasbescheiden volko men in orde zijn bevonden. Een tweede- kamerlid dat dan nog waagt iemand van verduistering te beschuldigen omdat hij een persoonlijke actie in de zin heeft, is beslist geen geschikte afgevaardigde voor een politieke partij. Het zal de heer Koekoek nu goed duidelijk dienen te worden gemaakt, dat het uiten van on gegronde en onware beschuldigingen te ver gaat en dat hij beter zijn zetel ter beschikking kan stellen van een waar- heidslievender afgevaardigde. Het heeft er steeds toe geleid, dat de regering een ernstige waarschuwing moest laten horen over de loonkosten ontwikkeling in enige nieuwe c.a.o.'s en zelfs maatregelen overweegt om de vrije loonpolitiek toch weer enigszins aam banden te leggen. Ze meent dus, dat vakbonden en bedrijfsleven de verkre gen verantwoordelijkheid te gemakke lijk hanteren. Dan is het ook haar plicht om een stopsein te geven, ter- wille van aller welzijn. Dezcllde plaats au Nederland heeft weinig ruimte, maar als er ergens ruimte komt, wordt zij onmid dellijk in beslag genomen voor militaire oefeningen. Dat gebeurt nu ook met de te dempen Lauwerszee. Verder wordt de activiteit op de militaire vliegvelden als maar uitgebreid. Maar die vliegvelden liggen opgesloten tussen drukke bevol kingscentra Ypenburg tussen Den Haag, Rotterdam en het Westland; Soesterberg tussen Utrecht, Amersfoort en het Gooi; Twente tussen Enschede, Hengelo en Ol- denzaal en ga zo maar verder. Het is onverantwoordelijk en zelfs uit psycho logische redenen al onverstandig het mi litaire luchtverkeer in die drukbevolkte streken nog verder uit te bréiden. Eén enkele fout van een leerling-vlieger kan daar ontzettende rampen aanrichten. Nu er in NAVO-verband zoveel samen wordt geoefend, vragen wij ons af, waar om er ook niet meer samen kan worden geïnstrueerd. Vooral Frankrijk en Enge land beschikken over indrukwekkende dun bevolkte gebieden, die uitgestrekt genoeg zijn voor de vestiging van een luchtvaartschool of internationaal oefen- veld. Laat daar de Nederlandse vliegers opleiden. De afstand er naar toe is voor onze straalvliegtuigen toch geen hinder nis meer Op 9 me heeft de gemeenschap Soest- Baarn van het Humanistisch Verbond zijn jaarvergadering gehouden in het gebouw „De Rank" te Soest en het be stuur als volgt samengesteld: Dr. Th Holleman, voorzitter; P. J. Becker, vice- voorzitter; D. D. Zorge, secretaris; A. W. de Boer, penningsmeester; en verder de dames: G. Burgerhout, P. Enge- ringh, G. Hokestra en G. Hovius. De voorzitter deelde mee, dat in sa menwerking met de drie Gooise ge meenschappen een werkgroep voor het Humanistisch vormingsonderwijs is ge vormd, waarvan twee leden van de gemeenschap Soest-Baarn deel uitma ken, t.w. mej. drs. M. W. v. Hilten uit Baarn en de heer R. L. Hoogendoorn uit Soest. Het doel van deze werkgroep is na te gaan op welke scholen de mo gelij kliead aanwezig is om het Hum. vormingsonderwijs in te voeren en er voor te zorgen, dat kan worden voor zien in de daarvoor bendoigde docenten. Reeds wordt op 5 scholen in 't Gooi dit onderwijs gegeven en op de Kweek school voor Onderwijzers te Hilversum bestaat gelegenheid een cursus voor vormingsleiders te volgen. Bovendien werd in de afgelopen winter een z.g. applicatiecursus in Hilversum gegeven, waaraan 16 personen deelnamen. Het diploma van deze cursus geeft de mo gelijkheid om tot voorlopig vormings- leider(ster) te worden aangesteld. De samenwerking met de drie Gooise gemeenschappen heeft ook op andere terreinen reeds vorm gekregen. Zo zal het win terprogramma 1968-1969 worden geopend met een gezamenlijke openbare forumbijeenkomst in de grote zaal van het Singermuseum te Laren. Het onder werp zal zijn: „Onze democratie, wat ze is en wat ze worden moet". Als sprekers zijn uitgenodigd: Prof. Pen, Prof. Belinfante en dr. Bogaers. Na behandeling van de jaarverslagen kwamen 3 nota's van het Hoofdbestuur in bespreking, alle betrekking hebbend op het Verbodsbeleid voor de komende jaren: 1. Inleiding tot het Verbondsbeleid. 2. Gesstelijke verzorging en praktisch humanisme. 3. Perspectieven voor het hum. vor mingsonderwijs. Deze drie nota's vor men de eerste van een reeks. Na bespreking in de gemeenschappen en in de Verbondsraad zal ten slotte in de loop van 1969 op een congres de definitieve tekst worden vastgesteld. Tegen elf uur sloot de voorzitter de geanimeerde vergadering. Kon. Ned. Ver. E.H.B.O., afd. Soest De vertegenwoordigers van de Titus Brandsmaschool uit Soesterberg poseerden met de burgemeester cn inspecteur Van Woudenberg voor de filmopnamen die het hoofd van dc school van de prysuitrciking maakte. De Titus Brandsmaschool uit Soester berg is voor de derde achtereenvolgen de maai winnaar geworden van de door het Verbond voor Veilig Verkeer Soest beschikbaar gestelde wisselbeker voor die school, die als geheel met de beste resultaten op het verkeersexamen uit de bus komt. De wisselbeker is nu definitief door deze Soesterbergse school gewonnen en zal volgend jaar door een p icre moeten worden vervangen. De burgemeester reikte de trofee uit aan twee jeugdige vertegenwoordigers van de school. Heuvelweg, hoek Burg. Grothestraat, vijftig jaar geleden „De laatste weken zijn heel wat grote mensen in de weer geweest om jullie examen te kunnen laten doen. Ook daarvoor hebben verschillende mensen hun vrije tijd beschikbaar gesteld om jullie door lessen in staat te stellen, het examen te laten afleggen", zo zei burgemeester mr. S. P. Baron Ben- tinck. Hij sprak de wens uit, dat de kinde ren nu in de praktijk zullen tonen, dat zij begrepen hebben, wat zij in de af gelopen maanden hebben geleerd. De heer G. D. H. van Woudenberg, voorzitter van het Verbond voor Vei lig Verkeer te Soest, verbond daaraan de wens. dat het door bijna alle kandi daten behaalde diploma niet het laatste diploma zou zijn. „Voor vele i zal het ook wel niet het eerste zijn. Verschil lenden onder jullie zullen al wel het zwemdiploma hebben. Dat is nie alleen belangrijk voor jezelf, maar ook voor anderen; zo gaat het ook met het ver- keersdiploma. Veel ongelukken ontstaan door toedoen van anderen. Jullie zijn met de kennis van dit diploma nu wat voorbereid op verassende situaties in het verkeer. De kennis van de ver keersregels is heel belangrijk, maar nog veel belangrijker is, dat de regels cor rect worden toegepast", aldus inspecteur Van Woudenberg. „Voor de politie is het helemaal niet leuk om bekeuringen uit te delen. Dan hebben we bovendien het gevoel, dat alle lessen voor niets zijn geweest." Dit jaar hebben in totaal 588 leerlingen van de zesde klassen der lagere scho len aan het examen deelgenomen. Voor het eerst bestond dit jaar de mogelijk heid om hetzij alleen voor het prak tische, hetzij alleen voor het theoreti sche gedeelte te slagen. Slechts twee kandidaten zakten voor beide onder delen. Veertien zijn voor het praktisch gedeelte geslaagd, zestien voor het theo retisch en de overige 558 voor beide onderdelen. Het gemiddeld aantal fouten per deel nemer was dit jaar iets groter dan ver leden jaar. Het aantal gemaakte fouten per deelnemer bedroeg dit jaar bijna twee tegen net één in het afgelopen jaar. Dinsdagmorgen en -middag zijn de di ploma's in aanwezigheid van enkele be stuursleden van veilig verkeer en de politionele instructeurs i-, het St. Jo- sephgebouw uitgereikt, in de hoop, dat de scholieren zich daarmede in het vervolg voorbeeldig op de weg zullen gedragen.

Soester Courant | 1968 | | pagina 1