K BH MIKIMO een aktieve Ie verkoopster ONBEHAGEN IN EN OM PRAAG 23 MEI 1568 SLAG BIJ HEILIGERLEE WAAR KOMT DE MAAN VANDAAN SHOES MIKIMO PASFOTO'S klaar terwijl u wacht Foto Swager Officiële Telefoonnummer ziekenauto 5980 Noorderweg 23 Medische dienst PREDIKBEURTEN R.K. Kerkdiensten 400 jaren geleden Eerste veldslag in de 80-jarige oorlog De eerste Oranje gaf zijn leven voor Nederland Prins Bernhard zal op 24 mei a.s. de herdenking bijwonen Ga NaagS PV KER - NGEEF ZE DE RUIMTE4 A AV mi i*i de speciaalzaak in blijetijds-, baby- en kinderkleding vlotte leerling-verkoopster (ca. 18 jr.) GALLENKAMMPPELSWEG11 - SOEST-ZUID - TEL 6286 Visakten m? <*en r VRIJDAG 17 MEI 1968 Vanuit Praag moet met onbehagen naar Moskou gekeken zijn toen daar heel on verwacht een bliksemconferentie gehou den werd tussen Russische, Poolse, Oost- duitse. Bulgaarse en Hongaarse ieiders En dat snelle gesprek verliep onder de grootste stilzwijgendheid. Maar er is geen twijfel aan dat gespro ken is over de twee afwezigen, de Roe menen en de Tsjechen beide nu bui tenbeentjes in het Oosteuropese kamp. En dan vooral over de Tsjechen. De Roemeense ontwikkeling naar een onafhankelijker koers, die nu ook ge volgd wordt door een zekere liberalisatie De artsendienst wordt dit weekeinde waargenomen van zaterdagmorgen 12.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur door H. van Dorssen, Korte Bergstraat 3, tel. 2119 en J. Borst, Paulus Potterlaan' 30. tel. 3322. Hemelvaartsdag van des morgens 8.00 uur tot vrijdagmorgen 8.00 uur. H. G. Rupert, Burg. Grothe- straat 49, tel. 2388. J. Kuipers, Mid delwijkstraat 24, tel. 2815. Tandartsen Zaterdag en zondag, van 13.00-13.30 uur, P. ten Berge, Steenhoffstraat 69. He melvaartsdag van 13.00-13.30 uur. J. C. van Eek, Wald. Pyrmontlaan 1 A. Apotheek Zaterdag en zondag geopend apotheek „Soestdijk". Avond- en nachtdienst t.m. vrijdag 24 mei apotheek „Soestdijk". Oranje-Groene Kruis. Zr, Kropff, Middelwijkstraat 36, telef 2902. Wit-Gele-Kruis Zr. J Senden, Simon Stevinlaan 3, Soesterberg, tel. 03463-1540 of briefje in brievenbus. Groene Kruis Zr. T. Beima, De Genestetlaan 3 B, tel 2427. HERVORMDE KERKEN Oude Kerk. Kerkstraat. Zondag 9 uur Gezinsdienst. 10 uur ds H. Roest, H. Avondmaal. 19.00 uur Dr. B. Maar.ingh, Amers foort. Hemelvaartsdag 9 uur ds H. Roest. Tijdens de morgendienst kinderoppas. Emmakerk, Regentesselaan. Zondag 10 uur ds S. Th. Baarda, Hil versum. 19 uur ds K. van Liere. Tijdens de morgendienst kinderoppas. Hemelvaartsdag 9 uur ds J. Mettau. Heeskapel, Insingerstraat. 10 uur ds K. van Liere. Hemelvaartsdag 9 uur ds K. v n Liere. Zonnegloren. Soesterbergsestraat Zondag 10 uur ds L. de Ru. Eltheto, Driftje. 10.15 uur Jeugdkerk. Ichtuskerk, Alb. Cuyplaan. 10 en 17 uur ds J. Smit. Hemelvaartsdag 10 uur ds J. Smit. Sav. Lohmanschool, Driehoeksweg 11.30 uur Zondagsschool. Gebouw Middelwyk, P. de Hooghlaan. 10 uur Zondagsschool. GEREFORMEERDE KEKKEN Jullanakerk 9.30 u ds S. de Jong, Baarn. 5 uur ds M. Wilschut. Hemelvaartsdag 9 uur ds G. Rang. Interkerkelijke Zondagsschool Da Costaschool. Pr. Bernhardlaan. Zondag 10 uur Zondagsschool. Wilhclminakerk 10 uur ds D. H. Borgers. Belijdenis des Geloofs. 5 uur ds D. H. Borgers. GEREF. KERF Eltheto, Driftje 8.30 uur d: W. Borgdorff, Baarn. 3 uur ds Brink, Kampen. Kerkgebouw N.P.B.. Rembrandtlaan 20. 8.30 uur ds J. J. Arnold, Amersfoort W. 14.45 uur ds J. P. Moerkoert. CHR. GEREFORMEERDE KERK 10 en 18 uur ds. Quist, Opperdoes. Hemelvaartsdag 10 uur ds P. de Smit. GEREF. GEMEENTE Kleine Rembrandtzaal Zondag 10 en 5 uur Leesdienst. Hemelvaartsdag 10 uur Leesdienst. VER. v. VRIJZ. GODSDIENST1GEN Afd. van de Ned. Protestantenbond Rembrandtlaan 20. 10.15 uur ds N. van de Wall (N.H.) afd. Laren, Blaricum. 10.15 uur Kinderdienst. AVykgebouw SOEST-ZUID Zondag 10.15 uur Kinderdienst. 19.15 uur ds W. Leerink. ADVENTSGEMEENTE 10 uur Bijbelstudie. 11 uur Pred. W. Eykelenboom. BAARN DOOPSGEZINDE GEMEENTE Zondag 10.30 uur ds B. Dufous, Wage- ningen. Volle Evangelie-gemeente „Baarn-Soest" Burg. Penstraat 4, Baarn. Elke zondagmorgen 10 uur. EVANGELISCH LUTH. GEMEENTE Kapelstraat 7. Zondag 10.30 uur ds L. A. Bodaan. Koopvaardijpreddkant, Amsterdam. 10.30 uur Kinderdienst in de Luther- kapel. KERK SOEST. Steenhoffstraat. Zondag H. Missen te 8 en 11.30 uur. 9.30 uur Hoogmis. In de week H. Missen, maandag 8 en 19 uur, dinsdag, woensdag en donderdag 8 en 9 uur, vrijdag 8 uur en 19.00 uur. Zaterdag 8 en 9 uur en 19.00 uur avondmis. KERK SOESTDIJK. Burg. Grothestraat Zaterdag H. Missen 9.00 en 19.00 uur. Zondag H. Missen 8 en 9.30 uur, 11 uur Hoogmis. Maandag 8.00 en 8.30 uur, dinsdag 8 en 8 30 uur, woensdag 8 en 9 uur, donder dag 15.00 en 19.00 uur, vrijdag 8 en 8.30 uur. KERK SOEST-Z.. St. Willibrordusstraat. Zondag H. Missen te 8 en 11.30 uur. 9.30 uur Hoogmis. In de week H. Missen te 8 uur, woens dag 19 uur Gezinsdienst, zaterdag 8 en 19 uur. In eigen land, is veel langzamer verlo pen met elkens een heel klein stapje verder dan het nu in Tsjecho-Slowakije gaat. En daardoor is ook minder erger nis gewekt bij de buren, die nu wel met ongerustheid de ontwikkeling in Praag gadeslaan. De Tsjechen hebben wel geleerd van een aantal Hongaarse fouten. Bij de op stand daar van 1956 werd gebroken met de gemeenschappelijke militaire organi satie en met de economische coöperatie wat als weerslag had dat Moskou zich wel bedreigd moest voelen en overeen komstig reageerde door militaire inter ventie. Dubcek, de Tsjechische nieuwe leider, blijft trouw zweren aan het pact van Warschau en voorkomt daarmee dat de Russen zich formeel bedreigd hoeven te voelen. Maar wat de Tsjechische rege ring doet zoals het oprakelen van de geheimzinnige dood van Jan Masaryk en meer nog wat de voor het eerst weer vrije pers schrijft, ergert meer dan ooit enige uiting van het Roemeense zelf- standigheidsstreven heeft gedaan. Met als gevolg dat bijvoorbeeld de Oost- duitse autoriteiten vrijwel alle contact met Praag onmogelijk maken, inclusief het storen van de uitzendingen van ra dio-Praag. De Poolse regering heeft al in nota's over het een en ander gepro testeerd. En uit de Prawda valt zo lang zamerhand een hele reeks artikelen te knippen waaruit vijandigheid blijkt je gens de Tsjechische nieuwslichters. Er is ook pressie geweest. Militaire ma noeuvres bij de Tsjechische grens in de begintijd van Dubecks hervormingen. Graanleveranties uit de U.S.S R. zouden stopgezet worden. Het moeilijke voor Moskou is dat ingrijpen ook weer niet zo eenvoudig is: tenslotte ls de autono mie van de communistische partijen een erkend recht dat veel wordt uitgespro ken. Zouden de Russen dat schenden dan zou Praag weliswaar wel weer in het gelid gedwongen kunnen worden, maar ongetwijfeld zou daarmee ondergronds een anti-Russisch sentiment versterkt worden. En het geval Praag heeft ook wel bewezen dat dit onder bepaalde om standigheden boven de grond kan komen Dubcek moet voorzichtig manoeuvreren. Hij is zelf in Moskou geweest, naar ver luidt om een lening in harde valuta te vragen. En in zekere zin zelfs te eisen de meeste Oosteuropese landen hebben schulden aan Tsjecho-Slowakije dat in dustrieel een der zwaargewichten is van de Comecon. Maar hoe zou hij een der gelijke lening gaan gebruiken Vermoe delijk in handel met het westen opdat hij zijn industrie kan moderniseren zo dat die op de westelijke markten beter kan concurreren. Aan de andere kant zou het weigeren van een lening Dubcek als het ware het motief leveren om in het westen te gaan lenen, waarvoor wel mogelijkheden zijn. En dat is voor Moskou en de Ijlings bij eengekomen vazallen ook niet aange naam. Zolang ze echter nuchter blijven redeneren moeten ze beseffen dat het terugdwingen van Tsjecho-Slowakije in het gehoorzame gelid meer nadelen heeft dan voordelen. Het voornaamste gevaar voor Dubcek is dat Moskou en zijn getrouwen in een soort paniekreactie besluiten het Praagse experiment toch maar de kop in te druk ken. Dat wordt heel voorzichtig manoeu vreren voor de Tsjech. De Engelse stijl, ïorrect, conserva tief, maar ook: modern SCHOENEN TASSEN Laanstraat 47 Baarn Telefoon 2672 Woensdagmiridags geopend E-35 is de naam, of zo men wil, het nummer, van de internationale autoweg, die van Amsterdam, via Zwolle, Mep- pel, Assen en Groningen, naar Duitsland loopt. Bij Nieuweschans verlaat de weg ons land om, via Oldenburg, in Bremen te eindigen. De autorijder, die van zo'n moderne „Europaweg" gebruikt maakt, ziet van de meeste dorpen en steden vaak niet meer dan de naam in witte letters op een blauw bord, voorzien van een pijl, bij een uitrit. Hij rijdt om de plaatsen heen. maar leest het is zijn enige lectuur onderweg de namen telkens weer en soms wekt zo'n naam herinne ringen bij hem op. Dit zal zeker het geval zijn, wanneer de weggebruiker, voorbij Groningen, rij dend in de richting Nieuweschans, even voorbij de afrit naar Winschoten, de naam „Heiligerlee" leest. TEL.2982 50ESTERBERGSESTR 26 Hij zal dan onwillekeurig terugdenken aan de Vaderlandse geschiedenisles op de lagere school, waarin de meester zo spannend kon vertellen over de eerste veldslag in de 80-jarige oorlog: De slag bij Heiligerlee in 1568 400 jaren ge leden toen de beide graven van Nas sau, Lodewijk en Adolf, broers van de Prins van Oranje met een leger van Duitsland uit ons land binnenvielen. Hoewel zij niet dezelfde route konden volgen als de tegenwoordige E-35, was hun einddoel toch hetzelfde: het hart van Nederland. Zij kwamen niet verder dan Groningen. Toch was de slag bij Heiligerlee de eer ste overwinning op de Spanjaarden. Spaanse terreur „Alva komt Met schrik en beving ging deze tijding door het land. Want dit be tekende, dat Philips II met recht bittere ernst met de zaak der Nederlanden ging maken. En dat wilde zeggen, dat de tijd van toegeven voorbij was en de „plak katen" tegen de ketters streng zouden worden volvoerd. En deze verwachting bleek maar al te zeer uit te komen. Niet alleen tegen de ketters, doch ook tegen degenen, die de kerk trouw waren ge bleven, maar opkwamen voor de rechten en privilegiën der Nederlanders, nam Alva harde maatregelen, want de hertog had opdracht van Philips gekregen om „allen, die enige daad van rebellie had den begaan of die oorzaak geweest wa ren van de beroerten in de Nederlanden" zwaar te straffen. De Spaanse koning kon geen betere man voor dit karwei vinden. Alva voerde niet alleen des konings instructies ge hoorzaam uit, hij deed dit ook met veel genoegen. „Ik heb wel een volk van ijzer tam gemaakt, ik zal dat volk van boter ook wel klein krijgen," was zijn uitspraak. Philips II verschafte hem de middelen om zijn werk zo grondig mogelijk te verrichten. In Italië werd zijn leger ver zameld. Vier regimenten voetvolk uit Sardinië en 1200 Albanese ruiters. Geen groot leger, maar wel modern bewa pend en stuk voor stuk bestaande uit oorlogsveteranen. Door het hoogland van Savoye, Bourgondië en Lotharingen kronkelde het leger als een slang door de uitgestrekte bossen en over hoge ber gen. Alva ging recht op zijn doel af Brussel. Hoewel de stad was versierd ter ere van de komst van de „hoge gast" bracht die komst geen vreugde. De „Conseil de Troubles", de bloedraad, hield zonder onderbreken zitting. De ene veroordeling volgde op de andere. Een voudige lieden verschenen voor de raad: hageprekers .kerkschenders, maar ook vliesridders. Verklikkers brachten tel kens nieuwe slachtoffers aan. Zeven stuivers was het loon voor elke aangifte. Het was niet alleen wreedheid, maar ook angst, die Alva dreef tot het zaaien van schrik onder de bevolking. Want ondanks zijn grote woorden besefte de hertog heel goed hoe kwetsbaar hij was met zijn betrekkelijk kleine leger in een vreemde omgeving, ver van het moeder land Spanje, en omringd door vijandig gezinde buurlanden. Hij koos het wapen van de terreur om zich veilig te stellen. Hij aarzelde niet om de meest afschrikwekkende maatre gelen te nemen. Hij nam de hoge edel lieden Egmond en Hoorne gevangen Eind januari 1568 werden de eerste 84 veroordeelden te Brussel onthoofd. Ondergronds verzet Zoals altijd bij een schrikbewind ont stond al spoedig een contra-terreur. In de bossen van West-Vlaanderen organi seerden vluchtelingen zich tot partisa- nenbenden. Deze „Bosgeuzen" opereer den van hun schuilplaatsen uit het plat teland. Ondanks hulp van overzee de den zij echter niet veel afbreuk aan Alva's macht. Georganiseerd verzet Prins Willem van Oranje was gevlucht. Betekende dit een opgeven van zijn ver zet Geenszins. Zijn vlucht was een middel om aan het lot van Egmond en Hoorne te ontkomen. Maar in het vei lige Dillenburg nam de prins onmiddel lijk maatregelen om de strijd zo effec tief mogelijk voort te zetten. Allereerst op diplomatiek gebied. Hij had contact met de zoon van Philips II, Don Carlos. De Spaanse kroonprins had het plan om naar de Nederlanden te vluchten en zich aldaar aan het hoofd van de opstand te plaatsen. Dit plan mislukte, daar vader Philips zijn zoon gevangen liet nemen. Ook op militair terrein trof de prins voorbereidingen. Het grootste probleem was hierbij om aan geld te komen voor het op de been brengen van een leger. De gehele familie Van Nassau droeg hiertoe bij. Sieraden en andere kostbare bezittingen werden verpand. Het geld voor de financiering van de eerste mili taire acties in de 80-jarige oorlog werd vrijwel alleen door Willem van Oranje en zijn familie bijeengebracht. Willem begaf zich vervolgen naar Keu len, waar zijn leger werd geformeerd. Een krijgsplan werd opgesteld. De hoofd aanval zou richting Brussel gaan via Limburg. Een Hugenotenlegertje zou in het zuiden Artois binnenvallen en graaf Lodewijk van Nassau, de broer van Wil lem, zou het noorden van het land bin nentrekken. Zijn broer Adolf zou hem hierbij vergezellen. Het totale plan mis lukte voor twee derde. Het Hugenoten- legertje werd reeds in Frankrijk ver slagen. De inval in Limburg werd een fiasco, de bevolking was vijandig ge zind en de gealarmeerde hertog van Al va had Maastricht al bezet voor 's prin sen leger verscheen. Bij Rheindaelhem werden 2000 Geuzen door de Spanjaar den gedood. Maar in Groningen ging het goed. Heiligerlee Half april 1568 trok Lodewijk met drie vendels voetvolk over de Duits-Groning se grens. Hij bezette het slot Wedde en richtte daar zijn hoofdkwartier in. Hij was van plan om van daar uitNoord- Holland te bezetten. Adriaan van de Werff zou langs de op te rukken route overal het volksverzet organiseren en geholpen door deze verzetsbeweging zou het invasieleger snel kunnen optrekken. Te Wedde voegde graaf Adolf zich bij zijn broer met 300 ruiters. Ook 200 Geu zen uit Friesland sloten zich bij het le ger van Nassau aan. Appingedam werd bezet. De stad Gro ningen werd bedreigd. Alva zag ook hier het gevaar tijdig in. Hij stuurde Arenberg met 10 Spaanse vendels via Amsterdam en de Zuider zee naar het bedreigde noorden. Aren- berg kwam de stad Groningen wel niet binnen, maar de stedelijke overheid voorzag het Spaanse leger toch van al het nodige. Een tweede Spaans leger, onder bevel van Megen, rukte langs de Nederlandse oostgrens noordwaarts. Lodewijk besloot snel te reageren. Hij wilde eerst Arenberg in Friesland ver slaan en vervolgens het leger van Me gen aanvallen. Een combineren van bei de Spaanse legers wilde hij in elk geval voorkomen. Maar zijn huursoldaten wei gerden zijn plan uit te voeren. Zij wil den desnoods nog wel vechten, maar ook nog verder marcheren, dan moest er eerst meer soldij worden uitbetaald en daar Lodewijk geen geld meer had, bleef hij maar in Appingedam. Arenberg verplaatste zijn leger dus on gehinderd verder oostwaarts. Op 21 mei had hij Wittewierum, een plaatsje ten westen van Appingedam, bereikt. Na een kort gevecht verjoeg hij Lodewijks voorposten uit het Klooster. De graaf van Nassau begreep, dat, wilde hij de twee Spaanse legers alsnog afzondelijk verslaan, snel optreden daartoe de enige en laatste kans bood. Maar zijn soldaten herhaalden hun eis om meer geld. Er zat niets anders op danterug te trekken op Duitsland. Middernacht verliet Lodewijk Appinge dam. Snel, want nu wilden-de soldaten wel, trok hij door de meinacht om de Dollard heen naar de grens. In de namiddag van de volgende dag was het Oranjeleger in de buurt van Heiligerlee. Het terrein was licht gol vend en de omgeving was bosrijk. Lo dewijk vond deze omstandigheden gun stig voor een korte rust. Met zijn offi cieren verschafte hij zich toegang tot het nabijgelegen klooster om aldaar een maaltijd te gebruiken. Er kwam van eten echter weinig terecht. Een bood schapper bracht de onheilstijding, dat de Spanjaarden nog maar een uur gaans van Heiligerlee waren verwijderd. Lodewijk had geen keus. Verder vluch ten met de vijand vlak achter zich aan en wellicht een vijand het leger van Megen in het zicht zou de toestand maar verergeren. Hij besloot daarom een gevecht aan te gaan met Arenberg Het terrein leek hem daarvoor wel ge schikt. Langs bet klooster liep in noord oostelijke richting een weg over een open gebied. Ten oosten van de weg was een moeras, waarachter een zandheu vel. Achter het moeras, iets voorbij en benoorden van de heuvel, legerde Lode wijk een afdeling piekeniers. Achter de zandheuvel en links van de piekeniers werd een tweede carré opgesteld. Lode wijk nam hierover zelf de leiding. Op de heuvel kozen 400 musketiers positie In een greppel in de bocht van de weg, die voorbij de heuvel van richting ver anderde en zuidoost liep, werd ook een afdeling musketiers gelegd. Ten noorden van de bocht stonden de ruiters, onder leiding van Adolf, in een bos. Verwacht werd, dat de vijand de afdeling^ pieke niers. zichtbaar opgesteld achter de zandheuvel, zou aanvallen. Tijdens die aanval zouden de Spanjaarden zich dan in moerassig gebied begeven, tussen de greppel en de zandheuvel, dus tussen de aan beide zijden verdekt opgestelde mus ketiers. Het is de avond van de 23e mei 1568. Geen vijand is nog te zien. De stilte rondom werkt op de zenuwen van de soldaten. Voor sommigen wordt de span ning te machtig; twee vendels Oost- Friezen nemen al bij voorbaat de benen Toch laat Arenberg niet te lang op zich wachten. Komend uit het bos bereikt zijn voorhoede de weg over de open vlakte. Dan zien de Spanjaarden plotse ling hun vijand. Maar Arenberg is een te ervaren veld heer om zich tot een gevecht te laten verleiden. Hij weet dat Megens leger niet ver meer af is. Hij besluit Oranje aan de praat te houden zonder het tot een veldslag te laten komen. Maar de ruiters van_ Adolf treden provocerend op. Zij doen een aanval op de Span jaarden, maar trekken daarna snel weer terug. Arenberg, denkend, dat hij slechts met een afdeling reeds vluchtende rui terij en één carré piekeniers te maken heeft de enig zichtbare vijand, beslist dap toch maar om het Geuzenlegertje alleen te verslaan. De ruiterij van Adolf is inmiddels in het bos vérdivenen en Arenbergs troepen vallen, onder steun van kanonvuur, de piekeniers aan en rukken daartoe voor waarts door het moeras De in de vennen en veenputten wegzak kende soldaten worden nu links er rechts beschoten door de musketiers. De weer teruggekomen ruiters van graaf Adolf veroveren tegelijkertijd de kanon nen en de achter de zandheuvel opge stelde tweede afdeling piekeniers rekent met de Spaanse achterhoede af De Nassau's geven geen kwartier. Zij wreken zich op de 2000 gedode krijgs makkers van Rheindaelhem. 1700 Span jaarden sneuvelen, waaronder Arenberg. Slechts enkele Duitse vendels krijgen op erewoord vrije aftocht Het aantal doden van het Oranjeleger is gering, slechts 40 man. Eén van hen is graaf Adolf van Nassau. De eerste Oranje heeft zijn leven gegeven voor de de vrijheid van de Nederlanden Herdenking Heiligerlee is een van die vredige Gro ningse dorpen, waar, ondanks de mooie omgeving en de aanwezigheid van een drietal campings in de buurt, de sfeer van landelijke rust zelfs in het hartje van de zomer niet door een teveel aan toeristen wordt gestoord. Misschien, dat een enkele nieuwsgierige automobilist of kampeerder een bezoek brengt aan het monument. Hij kijkt dan even naar het beeld van de stervende Adolf en leest in gedachten het onderschrift„23 mei 1568. De eerste zege in de tachtig jarige worsteling voor de vrijheid der Nederlanden". Maar op 24 mei a.s. zal dat anders zijn. Op die vrijdag beginnen om half twee de herdenkingsplechtigheden, die door Prins Bernhard zullen worden bijge woond. Na een officiële herdenking bij het monument zal gedeeltelijk in his torische kledip' de „Slag bij Heiliger lee" zoveel mogelijk worden „gerecon strueerd". Het 44e Pantserinfanterieba- taljon Johan Willem Friso uit Zuidlaren zal deze „show" verzorgen. Tot in de avond zullen de feestelijkheden door gaan en om 10 uur worden afgesloten met een Taptoe door de Johan Willem Frisokapel. Heiligerlee zal op 24 mei het centrum zijn voor velen, die willen gedenken, dat ons volk zijn vrijheid niet cadeau heeft gekregen. Hiervoor is veel strijd gele verd en zijn vele offers gebracht. Eigen lijk zolang ons land bestaat, van het begin van de 80-jarige oorlog af tot en met de laatste wereldoorlog. En telkens weer was er dan sprake van een nauwe verbondenheid -tussen Nederland en Oranje. ^E VRACHTWAGEN IN HET VERKEER -.-•af/» cfl Ook vrachtwagens moeten zodanig afstand houden dat andere auto's veilig kunnen invoegen. (Buiten de bebouwde kom is 50 m zelfs verplicht). SNIJDEN IS LEVENS GEVAARLIJK U dwingt de vrachtwagenchauffeur op zijn rem te gaan staan en scheph daarmee de volgende risico's VERHOOGD SLIPGEVAAR LADING KAN GAAN SCHUIVEN JGa pas weer naar rechts als u I de vrachtwagen geheel in uw achteruitkijkspiegel kunt zien. I zoekt per 1 juli a.s. Onze voorkeur gaat uit naar iemand met ruime ervaring, met liefde voor kinderen en goede commerciële eigenschappen. Heeft U dit alles Dan bieden wy U een goed salaris en een werkkring in prettige sfeer. Tevens hebben wy plaats voor een Burg. Grothestraat 45 - Tel. 3917 Men verzoekt ons mede te delen dat visakten en bijdragebewijzen voor het seizoen 1968-1969 verkrijgbaar zijn aan het bureau van politie te Soest, afde ling administratie (bijgebouw), op werk dagen tussen 9.00 en 12.00 uur en tus sen 14.00 en 17.00 uur (des zaterdags alleen tussen 9.00 en 12.00 uur) en aan de politiepost te Soesterberg (geen be paalde uren). STUDIETOELAGEN Aan de ouders, resp. voogden van de in de gemeente Soest woonachtige leer lingen, die in het komende cursusjaar een opleiding zullen ontvangen aan een gymnasius, atheneum, lyceum, school voor h.a.v.o., hogere technische school, school voor h.e.a.o., andere scholen voor hoger onderwijs, school voor middel baar detailonderwijs, school voor mid delbaar nijverheidsonderwijs, instelling voor kunsten en wetenschappen of een cursus ter verkrijging van maatschap pelijke bekwaamheden en die in aan merking menen te kunnen komen voor een studietoelage, wordt bekend ge maakt, dat zij hun aanvrage met toe lichting vór 1 juni 1968 bij burgemees ter en wethouders kunnen indienen. Soest, 17 mei 1968. In alle oude overleveringen van de volken cie ooit op aarde leefden en leven, heeft de maan altijd een plaats ingenomen. Ze speelt dan meestal een rol in de godsdiensten, maar uit de verhalen is nergens een betrouwbaar antwoord te vinden op de vraag: waar komt de maan vandaan of waaruit is ze ontstaan? De moderne natuurwetenschappen heb ben zich ook hier mee bezig gehouden, en een van de belangrijkste uitspra ken is dat de maan waarschijnlijk maan is in de werkelijke betekenis van het woord. Eenendertig manen In ons zonnestelsel tellen we negen planeten, waaronder de aarde, die met elkaar door niet minder dan eenender tig manen vergezeld worden op hun. tocht door de ruimte. Niet alle planeten bezitten er een, Mercurius, Venus en Pluto moeten het zonder doen, maar Ju pi ter heeft er twaalf, Saturnus negen. en Uranus vijf. De aarde heeft er een. en die is nu juist geen maan zoals de andere dertig. Dat blijkt als men de verhouding tus sen de middellijnen van de diverse pla neten en hun manen bekijkt. Het cijfer van die verhouding is gemiddeld 0,156. Voor de aarde en haar maan is dat ,273. In verhouding hebben we dus de grootste maan van alle planeten! Wanneer men de verhouding tussen de massa'j van planeten en manen bekijkt blijkt het zelfde. Zodat het niet vreemd zou zijn als onze maan een andere oor sprong zou hebben dan de overige der tig, waarvan men aanneemt dat de meeste gevangen planetolden zijn, die eens een eigen baan om de zon be schreven, maar die onder invloed van de grote planeten daar nu omheen cir kelen. Grote oceanen Men kwam toen nog tot de vraag waar onze maan dan eigenlijk vandaan kwam. De theorie die daarop het meest bekend is geworden neemt aan dat de maan oorspronkelijk een deel van de aarde is geweest. Aan het einde van het Archaïcum, de oertijd, zou er op de plaats waar nu de Grote oceaan is een resuachtige me teoor zijn ingeslagen met een middel lijn van vijftien tot twintig kilometer. Deze meteoor sloeg met kosmische snel heid onder een hoek van ongeveer vijf entwintig graden in de aardkorst, waar op een geweldige hoeveelheid gesteente en magma uit het binnenste der bars tende aarde de ruimte zou zijn inge schoten. De snelheid moet groter zijn geweest dan de ontsnappingssnelheid die nodig is om iets niet op aarde terug te laten vallen, 11,2 kilometer per seconde. Zo dat de meer dan zeventig triljoen ton gesteente de maan hebben gevormd. Dat is 1,2 van de totale massa van onze aardbol, en een van de gevolgen van dat verlies zou de schuine stand van de aardas ten gevolge hebben gehad. Dubbel-planeet Een latere theorie neemt aan dat de maan inderdaad geen echte maan is, maar ook een planeet evenals de aarde er een is. Een dubbel-planeet dus. Oor spronkelijk zou het zonnestelsel zijn ont staan uit een gas- en stofwolk in de ruimte, die zach verdichtte en waaruit de oerzon ontstond. In die oerzormevel ontstonden ronddraaiende gasstromen, die zach later verdeelde in kleinere, waaruit na vele processen de planeten ontstonden. Ook de aarde, maar door een toevallige omstandigheid ontwik kelde zich niet één, maar twee pla neten, de aarde en de maan. Ze zouden dan dus tegelijkertijd zijn ontstaan. Zoals wel meer gebeurt kunnen voor beide theorieën allerlei argumenten voor en tegen worden aangevoerd. Welke de juiste is, afgezien van vele andere, weet men nog niet, al is de tweede theorie eenvoudiger, en dus aannemelijker dan de eerste. Wie weet zal in de toekomst de waarheid nog eens aan het licht ko men.

Soester Courant | 1968 | | pagina 3