M'ï\ 11 Eü M rfumi Soest leent 2 miljoen Het besluit van Ged. Staten betreffende het Plan Eng II door de Kroon vernietigd Verkoop gemeentelijke premie- en woningwetwoningen wederom aangehouden, Veilig Verkeer zette puzzelaars voor vele problemen HERHALING VAN „WEIMAR" Uit de hogeschool der wetenschap GEMEENTERAADSVERGADERING 1v HORLOGES "lw RECORDER staat klaar wi .w iïoudpn VRIJDAG 17 MEI 1968 De raad der gemeente Soest kwam woensdagavond in vergadering bijeen, teneinde een 28 punten tellende agenda te behandelen. Er was op de publieke tribune veel belangstelling, dat, naar later bleek, verband hield met het onder b. inge komen stuk. Dat deze heren direkt na behandeling met veel lawaai de raads- zaa' verlieten, maakte waarschijnlijk bij het college geen prettige indruk. Na de gebruikelijke opening kwam de agenda in behandeling: 1. Ingekomen stukken. a. Schrijven d.d. 8 april 1968 van de bewoners van Colenso inzake de aan leg van kinderspeelplaatsen e.d. met voorstel dit schrijven in handen testel- lt.i van burgemeester en wethouders om advies. b. Brieven van mr. drs. J. W. K. van Wandelen en J. Detmer inzake een ma nege aan de Birkstraat met voorstel te berichten overeenkomstig het schrijven van burgemeester en wethouders d.d. 9 mei 1968. c. Schrijven d.d. 9 mei 1968 van bur gemeester en wethouders inzake de op making van bestemmingsplannen met voorstel dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen. d Controlerapporten van het Centraal Bureau voor Verificatie en Financiële Adviezen der Verenigingen van Neder landse Gemeenten met voorstel deze voor kennisgeving aan te nemen. e. Toezending ingevolge artikel 19, lid 1 van de gemeenschappelijke regeling inzake de gasvoorziening van centraal Nederland, van de concept begroting van inkomsten en uitgaven van het Gasbedrijf Centraal Nederland voor 1968 en de daarop betrekking hebbende memorie van toelichting met voorstel hiermede akkoord te gaan. f. Toezending - ingevolge artikel 20, lid 1, van de Gemeenschappelijke Re geling van de A-Kring Utrecht c be scherming bevolking - van de rekening en het verslag over het dienstjaar 1966 van de A-Kring U.c. met voorstel deze voor kennisgeving aan te nemen. Zoekt u voor uw interieur, dat u met grote zorg samenstelde, juist dat laatste stukje sfeer, dac nodig is om het echt gezellig te maken, bekijkt u dan eens onze unieke kollekrie sfeer verlichting. ACHTERBERGH MEUBILERING B'aaiipj 10-11 - HtHalraal 9 -17 Amtnften - Tilrfetm (Q}490)-LUW g. Schrijven d.d. 1 april 1968 van bur gemeester en wethouders van Putten inzake eei. motie van de raad der ge meente Putten betreffende deelneming in de N.V. Bouwfonds Nederlandse Ge meenten met voorstel dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen. Alle ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Bij ingekomen stuk a. werd o.a. door de heer Van POPPELEN (K.V.P.) op spoedige behandeling aangedrongen. Wethouder mevrouw WALTER zou pro beren het voorstel in de volgende raads vergadering aan de orde stellen. Het ingekomen stuk onder b., waar voor die grote belangstelling bestond, behelste een verzoek om tot de bouw van een manege te komen voor de jeugd. Het college stond hiertegenover destijds nog al afwijzend, omdat hier nog al van de wettelijke voorschriften was afgeweken. Thans blijken deze moeilijkheden enigszins opgelost te zijn en er zal getracht worden tot overeen stemming te komen. Alle fracties kon den zich verenigen met de inhoud van het schrijven van B. en W. 2 Voorstel tot vaststelling van beslui ten tot wijziging der begroting 1968. Gedeputeerde Staten hebben hun goed keuring onthouden aan een viertal be sluiten van de gemeenteraad tot wijzi ging der begroting 1967 wegens het niet beschikbaar zijn van vaste financie ringsmiddelen voor de in die wijzigin gen geraamde kapitaalsuitgaven. B. en W. stellen voor de daarbij ver leende kredieten te regelen in de be groting 1968. Het betreft de navolgen de kredieten: verbetering Kampweg te Soesterberg ƒ300.000—; riolering etc. Plasweg/Foekenlaan ƒ205.000.gara ges en schaflokaal aan de Vinkenweg ƒ57.000,verbetering gedeelte Van Beuningenlaan/Bartolottilaan 100.000,-. Conform besloten. 3. Voorstel tot wijziging van de ver ordening tot voorkoming van heling. Conform besloten. 4. Voorstel tot wijziging van de Algemene Politieverordening Soest. Conform besloten. 5. Voorstel tot het verlenen van me dewerking als bedoeld in artikel 72 van de Lager-onderwijswet 1920 aan: a. het bestuur van de vereniging „De School met den Bijbel" te Soest voor het verbeteren en betegelen van het speelterrein van de Da Costa-chool al hier; b. het bestuur van de vereniging „De School met den Bijbel" te Soest voor het aanschaffen van leer- en hulpmid delen t.b.v. de Insingerschool. Het voorstel onder 5a. dat in een vo rige vergadering werd aangehouden, wordt thans goedgekeurd. Het bestuur van „De School met den Bijbel" erzoekt medewerking voor het aanschaffen van leer en hulpmiddelen t.b.v. De Insingerschool. B. en W. stel len voor hiervoor een krediet van 3500,beschikbaar te stellen. Conform besloten. 6. Voorstel tot het verlenen van subsi die aan de Opleidingsschool voor kleu terleidsters te Hilversum. Burgemeester en wethouders stellen voor aan de Stichting Opleidingsschool voor Kleuterleidsters" te Hilversum voor het jaar 1967 een subsidie te verlenen van 700.—. Aldus besloten. 7. Voorstel tot benoeming ambtenaar burgerlijke stand. In verband met het verleende ontslag aan de heer P. Boerema, als ambte naar van di burgelijke stand belast met het voltrekken van huwelijken, stellen Na een ontspannen boswandeling is het goed rusten, dineren of lunchen in RESTAURANT HOTEL CAPE VAN DEN BRINK Soesit-vbergscslraat 122 SOEST Tcl.(02l55) 2706 VERJARING. - Iemand is borg voor een bepaald bedrag. Het geleende geld kan niet terugbetaald worden en de borg wordt ervoor aansprakelijk ge steld. De borg weet de betaling enige jaren uit te stellen. Kan hier nu van verjaring sprake zijn en z^ ja, hoelang is de termijn daarvoor? Antwoord: Indien geen bepaalde termijn is vastgesteld waarin de borg moet worden aangesproken kan er van ver jaring geen sprake zijn. Tegenover de schuldeiser kan de borg zich slechts dan op verjaring beroepen als de vor dering welke de schuldeiser op zijn schuldenaar - dus diegene voor wie de borg zach garant gesteld heeft - had, verjaard is. BELASTING. - Van het saneringsfonds voor de landbouw ontvang ik ƒ611, per maand. Moet ik van dit bedrag be lasting en a.o.w./a.w.w. betalen en hoe groot is dat bedrag? Stel dat ik per jaar 5000,—* bijverdien, hoe ligt de situatie dan? Antwoord: Inderdaad behoort de uit kering, zoals alle periodieke uitkeringen tot het belastbaar inkomen, voor in komstenbelasting en o.a.w.-premie. Wan neer U nog een bedrag bijverdient wordt de inkomstenbelasting berekend over het totaal; in uw voorbeeld dus 12 x ƒ611 plus ƒ5000, dus ƒ12.332 (ver wervingskosten verwaarloosd). De be lasting daarover hangt van kindertal en andere persoonlijke omstandigheden af. De 'remie zal echter, wanneer U geen kinderaftrek geniet, ruim 1600 bedragen en de inkomstenbelasting (niet gerekend eventueel in 1968 betaalde a.o.w.-premie, die eersi nog weer af trekbaar zou zijn) globaal 1650 daar naast. Dit is dus ongeveer maximaal becijferd, doch, bij gebrek aan gege vens, zeer globaal. ZESDE ZINTUIG. - Wat is precies het zesde zintuig en welke boeken zijn er over te lezen? Antwoord: Het begrip „zesde zintuig" houdt in het vermogen tot bovennatuur lijke waarneming en heeft dus be trekking op dingen buiten het bereik van de menselijke zintuigen, hetzij in verband met het goddelijke, hetzij met spokerij of toverij. Sinds de tweede helft van de 19e eeuw is het weten schappelijk onderzoek van paranormale verschijnselen pas ter hand genomen en in verschillende universiteiten be schikt men thans over laboratoria voor parapsychologisch onderzoek, dat onder meer aan het Licht bracht, dat aan de ze verschijnselen toch wel vermogens van algemeen menselijke aard ten grond slag liggen en dat dus van nature alle mensen paragnosten zijn, dus met ga ven van telepathie en helderziendheid, maar die bijna nooit tot ontwikkeling komen. Ter nadere bestudering be velen wij U enkele boeken op dit ter rein aan en wel P. A. Dietz. Verschij ningen en verschijnselen (1948); W. Ca- rington, Telepathie (1948) en diverse boeken van prof. dr. W. C. Tenhaeff, zoals Het spiritisme, Inleiding tot de parapsychologie, Beschouwingen over het gebruik van paragnosten. Telepa thie en Helderziendheid en Voorschouw. MOUNT EVEREST. - Wat was denaam van de expeditie die in 1953 de top van de Mount Everest bereikte, hoe heette de kolonel die er bij was? Antwoord: Op 29 mei 1953 bereikten de Nieuwzeelander E. P. Hillary en de Sherpa Bhotin, Tensing Norkey van de Britse expeditie onder kolonel Hunt de top van de Mount Everest (8840 m), juist tijdens het kroningsfeest van het Empire. B. en W. voor in deze vacature te voor zien door benoeming van de heer A. Straus, Braamweg 21, alhier, met in gang van 1 juli a.s. Dit voorstel werd op verzoek van de heer J. K. DE BRUIN (V.V.D.) naar het eind der vergadering verschoven, om in besloten vergadering besproken te wor den. 8. Voorstel tot het aangaan van een geldlening. B. en W. hebben een aanbieding ont vangen tot het verstrekken van een onderhandse geldlening groot ƒ2.000.000 tegen een rente van 6 Vs De op brengst van deze geldlening is bestemd voor consolidatie van vlottende schuld. Na een toelichting van de VOORZIT TER, waarvoor deze geldlening bestemd is, werd het voorstel goedgekeurd. 9. Voorstel tot aankoop van grond ge legen: a. aan de Burg. Grothestraat van A. Roetman b. nabij de Dorresteinweg van W. Man- demaker; c. nabij de Dorresteinweg van A K. Hamelink c.s. met vaststelling van de desbetreffende begrotingswijziging. 9d. Voorstel tot aankoop van grond ge legen aan het le Heeserlaantje van J. Ramselaar, met vaststelling van de des betreffende begrotingswijziging. Conform besloten. 10. Voorstel tot ruiling van grond ge legen a. nabij de Ossendamweg en de Zwa- luwenweg met P. C. van Schadewijk; b. aan de Braamweg met D. J. Goede met vaststelling van de desbetreffende begrotingswijziging. Conform besloten. 11. Voorstel tot het beschikbaar stel len van een krediet voor de vervanging van het mobilofoonstation van de poli tiepost te Soesterberg. Kosten 4.250,-. Met een vraag van de heer J. J. Eb- bers (V.V.D.) of deze installatie ook ge schikt was voor aansluiting op het pro- vincale alarmsysteem, waarop de voor zitter negatief moest antwoorden, werd het voorstel goedgekeurd. Wel kan de installatie zo nodig daarvoor later zon der al te veel moeite geschikt gemaakt worden. 12. Voorstel tot aankoop van de twee noodlokalen bij de Savornin Lohman- school te Soest-Zuid. Op 20 februari 1963 werd aan het be stuur van de Savornin Lohmanschool aan de Driehoeksweg medewerking ver leend voor het huren van twee noodlo kalen. Deze huurovereenkomst werd aangegaan voor de tijd van 5 achtereen- voilgende jaren. Bij de gesloten huur overeenkomst "werd de bepaling opgeno men. dat de gemeente na afloop der huurtermijn dit houten gebouw kon kopen voor 2500,Het gebouw zal vrij komen, wanneer de nieuwe chris telijke school in gebruik kan worden genomen, doch het is zonder meer aan te nemen, dat het bouwsel dan voor an dere doeleinden kan worden gebruikt. Conform besloten. 13. Voorstel tot vaststelling van een verordening met betrekking tot de or ganisatie van de financiële administra tie en het kasbeheer. Het ligt in de bedoeling van B. en W. tot scheiding over te gaan tussen admi nistratief beheer en kasbeheer. Hierdoor komt de functie van ontvan ger te vervallen. Op een vraag van de hear WESTRA (V.V.D.) of deze reorganisatie een be zuiniging zou opleveren, kon wethou der J. VAN DE AREND nog niet di rekt een bevestigend antwoord geven en dient afgewacht te worden. Conform besloten. 14. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor de aanleg van parkeerruimten, plantsoenen e.d. tussen de Smitsweg en de Varenstraat. B. en W. stellen voor een krediet van ƒ763.000,te verlenen voor de aan leg van wegen, paden, parkeerplaatsen plantsoenen ten behoeve van de galerij weningen tussen de Smitsweg en de Varenstraat. In de nabijheid van de flats wordt ruimte gereserveerd voor zandbakken en speelwerktuigen. De heer J. J. EBBERS zag ook gaarne een ruimte gecreëerd waar de jeugd een balletje kan schoppen. Wethouder mevr. M. C. P. WALTER zou de mogelijkheid hiertoe bekijken. 15. Voorstel tot het beschikbaar stel len van een krediet inzake bouwrijpma- ken e.d. van complex XVIII Soester- veen-Smitsweg. Destijds werd een krediet gevoteerd tot een bedrag van 500.000,voor het bouwrijpmaken van gronden in het plan Soesterveen I. Dit krediet was min of meer globaal aangeduid en had het karakter van een aanloopkrediet. Dit bedrag is door niet- voorziene kosten overschreden met een bedrag van ƒ184.470,34. De kosten van voorbereiding en toezicht zullen 103.500,gaan bedragen, ter wijl 70.000,algemene kosten ver wacht worden, zodat het college een krediet vraagt van ƒ358.000, Conform besloten. 16. Voorstel om niet tot verkoop over te gaan van het gemeentelijk bezit aan premie- en woningwetwoningen. Dit punt werd wederom aangehouden. Op een vraag van de heer J. H. HOM (K.V.P.) naar het waarom, antwoordde de VOORZITTER, dat dienaangaande een nieuwe regeling is afgekomen, die eerst bekeken moest worden. 17. Voorstel tot wijziging van de ge meentebegrotingen voor de dienstjaren 1967 en 1968. Conform besloten. 18. Voorstel tot beëindiging van een pachtovereenkomst voor een perceel grond nabij de Smitsweg. Met de heer J. D. Westeneng, Nieuwe- weg 40, alhier is door tussentijdse be ëindiging van de pachtovereenkomst van ongeveer 1930 m2 grond achter woningen aan de Smitsweg, overeen gekomen een schade van 8.100,te betalen. Conform besloten. 19. Voorstel tot het verlenen van ont heffing als bedoeld in artikel 1 van de Zoneverordening Hinderwet voor het oprichten van een hersteldnrichting voor motorvoertuigen aan de Lange Brink- weg. De heer F. H. Adelaar, Prins Bern- hardlaan 8, te Soest, heeft verzocht ont heffing te verlenen van art. 1 van de „Zoneverordening Hinderwet" voor het oprichten, inwerking brengen en in werking houden van een hersteldnrich- ting voor motorvoertuigen, gelegen aan de Lange Brinkweg. Aldus besloten. 20. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor het aanschaffen van 25 leerldngensets t.b.v. de openbare school voor u.l.o. te Soest. Kosten 1750, Conform besloten. 21. Voorstel tot voorlopige vaststelling van de gemeenterekening en de be- drijfsrekeningen over 1965 en tot goed keuring van de rekeningen van de stichting Openluchttheater, de Stichting voor lichamelijke opvoeding en sport en de Stichting verzorgingshuis De Mal- vahoeve. Aldus besloten. 22. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor de aanleg van een parkeerterrein aan de Buys Ballot- laan te Soesterberg. Kosten ƒ9000, De heren EBBERS (V.V.D.), PIEREN (P.v.d.A), VERHEUS (Chr. blok) en ELBERTS (K.V.P.) hadden nog wel eni ge opmerkingen en bezwaren, maar uiteindelijk werd het voorstel goedge keurd. 23. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een krediet voor het aanbrengen van gascentrale verwarmingsinstallaties in gemeentewoningen. Kosten ƒ24.500,-. Aldus besloten. 24. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een krediet voor het aanschaffen van materiaal t.b.v. de brandweer te Soest. Het laat zich aanzien, dat omstreeks september a.s. de nieuwe brandweer kazerne aan de Lange Brinkweg, al hier, definitief in gebruik kan worden genomen. Een summier opgemaakte be groting voor de aanschaf van divers materiaal zal ƒ24.000 vergen. Aldus besloten. 25. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een krediet voor herstel van vloe ren in het kantoorgebouw van de dienst gemeentewerken. Kosten 19.500, Conform besloten. 26. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een krediet voor het aanbrengen van voorzieningen in het gebouw Steen- hoffstraat 6a t.b.v. het huisvestingsbu reau. De verschrikkelijke inflatienood en la ter de crisis, de scherpe eisen van de overwinnaars maakten het de regering doorlopend moeilijk en schiepen een ideaal klimaat voor onrust. Onrust, die van de ene kant gaande werd gehouden door de communisten, anderzijds werd benut door de nieuw opgerichte N.S.D.A.P., waarin thans Hitier de hoofdrol speelde, terwijl de diverse knokploegen de onveiligheid verhoog den. Tegenover de altijd militante com munisten stond de Sturm-Abteilung (S.A.) van de nazi's; tussen beide in stond de „Reichsbanner"- groep der socialisten, terwijl ook de oudstrijders- vereniging, de )PStahlhelm", voor het nodige vertier zorgde. De dolkstoot. De oude generaals (onder wie vooral Von Mackensen met zijn Totenkopf- Husaren-uniform) waren bij iedere ge legenheid van de partij. De legende van de „dolkstoot in de rug" (Duitsland zou hebben gewonnen als het niet door „links" was verraden) deed de nationa listische gevoelens weer opvlammen en de gedachte aan revanche herleven. Het antwoord daarop vormden weer herhaalde stakingen en demonstraties en uiteraard kregen de burgers hiervan tenslotte schoon genoeg, want zij stel den orde, rust en een krachtig gezag boven alles en de man, die dit beloof de, kon op hun steun rekenen. De onbekwaamheid der regering en haar „verraad" door het ondertekenen van het Verdrag van Versailles, werden al breder uitgemeten. De Rijksweer zat op het vinkentouw en was er alleen op uit, haar positie zo sterk mogelijk te maken, waartoe de kansen groter waren bij een autoritair régime dan in een democratie, tegen over welke de officieren meestal vreemd en afwijzend stonden. JUWELIER - HORLOGER VAN VfCCOESTPAAT 40 SOEST TEL:«36I| De burgers Het is zeker niet alleen te danken aan de aanhangers van het nationaal-socia- lisme, dat Hitier tenslotte de verkie zingen won en de rijkskanselier werd. en dat de stokoude veldmaarschalk Von Hindenburg, als vlag die de lading dekte, hem als president de macht in handen gaf. Het grootkapitaal, de burgerklasse, een groot deel der geestelijkheid, al die men sen die hoopten, dat er weer orde en gezag zou komen, dat Duitsland weer zou opleven en zijn vroegere grootheid - hoe dan ook! - zou herwinnen, liepen achter de vlag met het hakenkruis aan. Juist voor een herhaling van dit gebeu ren is men bevreesd. Weer heerst het straatgeweld. Weer heeft men te maken met een regering, die de zaak maar moeilijk baas kan. Geruststellende ver zekeringen uit de mond van Bondskan selier Ki^inger (die zelf een dubieus politiek verleden heeft) zetten weinig zoden aan de dijk. En malcontenten zijn er genoeg, al waren het maar de vele „verdrevenen" uit het Oosten, die de „gestolen gebieden" terug wensen! De situatie doet te zeer denken aan die tijdens de Weimar-republiek, dan dat er voor ongerustheid geen reden zou zijn. De huur van de bij het huisvestings bureau in gebruik zijnde vertrekken van het pand Steenhoffstraat 7, is door de huidige eigenaar beëindigd. Daarom is verplaatsing naar het voor malige ontvangerskantoor Steenhoff straat 6 a noodzakelijk. Kosten ƒ5.030,-. Aldus besloten. Tenslotte werden nog twee punten be handeld. Het eerste punt bevatte een voorstel van B. en W. om het plan Eng II als nog doorgang te doen vinden. Destijds werd dit plan door de gemeenteraad aangenomen, maar door Ged. Staten niet goedgekeurd, tegen welk besluit de gemeente in beroep ging bij de Kroon. De gemeenteraad, het wachten moe, besloot in een vorige vergadering het plan in te trekken, daarmede het col lege de gelegenheid gevende een nieuw plan te ontwerpen. Later kwam echter de mededeling bin nen, dat de Kroon het besluit van G.S. had vernietigd. B. en W. stelden daar om voor het laatst genomen besluit in te trekken en het plan Eng II in zijn oude vorm te herstellen. Aldus werd besloten. Het tweede toegevoegde punt was een verzoek van Arti Shock om op 1 juni a.s. wederom een kunstmarkt te mogen houden en daarvoor een subsidie van 450,te mogen ontvangen. Hoewel de raad niet geheel content was met de late aanvrage, werd de subsidie toe gestaan met als tegenstemmers de leden van de B.P. Daarna ging de raad in besloten ver gadering over, om punt 7 af te han delen, waarvan het resultaat was, dat de heer Straus met algemene stemmen werd benoemd. De ongeregeldheden in de grote steden (Dützke, Teufel) zowel als de N.P.D.- overwinning in Baden Württemberg wekken de vrees, dat Duitsland een herhaling zal beleven van de periode, die de „Weimar-republiek" uiteindelijk ten onder deed gaan. Want niet alleen (neo)nazistische ideeën, maar ook de behoefte aan orde, rust en gezag spreken een geducht woord mee bij de vorming der gevoelens en opvattingen van het Duitse volk. De na 1918 gevormde Duitse Republiek heeft het constant moeilijk gehad, tot de stembustriomf van Hitier een eind maakte aan de democratie. De regering heeft zelfs eenmaal naar Weimar moe ten vluchten; vandaar dat men spreekt van de „Weimar-Republiek" wanneer men haar zwakheid wil illustreren. Aanvankelijk waren het de afschei dingsbewegingen, de oproeren, veroor zaakt door de „Spartakisten", de com munisten onder leiding van Liebknecht en Luxemburg (die Duitsland naar Rus sisch model wilen hervormen) die het de socialistische regering-Ebert moeilijk maakten. Ze was toen al genoodzaakt uit oude keizerlijke troepen en onder leiding van keizerlijke generaals (Groe ner, Von Seeckt) een „Rijksweer" te vormen, dij de regering (en de demo cratie) moest beschermen. Overval onrust Daarna kwam de rechtse reactie, de Putsch van Kapp, waarbij Ludendorff, de „Germaanse heiden" een rol speelde en waarbij niet de Rijksweer, maar de arbeiders, die de algemene staking uit riepen, de „Hakenkreuzler" hun kans benamen. Het werd toen al duidelijk, welke kant de sympathieën van vele officieren op gingen. Onder de mensen van Kapp bevond zich toen ene Adolf Hitier. Onder nogal na j aarsachtige weersom standigheden is maandagavond de eers te puzzelrit voor auto's, motoren, fiet sers en bromfietsers van het Verbond voor Veilig Verkeer in Soest gehouden, in eerste instantie uitsluitend voor le den. Mede door de minder aangename weers omstandigheden was de belangstelling niet bijzonder groot. Er verschenen 24 automobilisten en twee fietsers aan de start, voor de heren J. v. d. Bank en A. Snijders van de Soester politie toch voldoende om de nodige verkeersedu- catie te geven. En dat bleken heel wat deelnemers - in feite allemaal - wel nodig te hebben. Vooral aan de theo retische kennis ontbrak hier en daar wel wat. Ook weer niet zo verwonder lijk, als men bedenkt, dat de deelne mers zich op een gedeelte van de rit moesten beschouwen als berijder van een bromfiets met zijspan. Een voer tuig, dat voornamelijk in theorie be staat; niettemin moeten de reglemen ten toch rekening houden met de aan wezigheid van een dergelijk vervoer middel op de weg. Vermoedelijk op verzoek van puzzel- rituitzetters heeft de wetgever echter bepaald, dat een bromfiets met zijspan de regels moet volgen, die gelden voor een onbespannen wagen - in de wande ling doorgaans een handkar genoemd. Je moet het maar weten. Het is overi gens een vraag, die meer rituitzetters aan de deelnemers voorleggen. Wat meer voorkomend is de brom fiets met aanhangwagen, waarvan de lading uiteraard aan bepaalde maxi mum-afmetingen is gebonden. Na enig gemeenzaam overleg of een gokje was wel na te gaan, welke afmetingen de lading mag hebben, maar het bleek van geen belang, want de bromfiets uit de betreffende vraag bleek zach op particulier terrein te bevinden en dan mag er zelfs wel een zeswielige opleg ger worden voorgetrokken, een vraag, die ook menigeen deed struikelen. Ver schillende deelnemers hadden ook nooit kunnen bevroeden, dat een militaire colonne bij een voetgangersovesteek- plaats geen onbelemmerde doorgang be hoeft te verlenen aan een voetganger. Ofschoon enkele vragen ook wat meer de dagelijkse verkeespoblemen raakten en derhalve wat makkelijker te be antwoorden waren, was het theoretische gedeelte van de rit niettemin aan de vrij pittige kant. De praktische zijde van de rit leverde wat minder moeilijkheden op. Het bleek de meesten wel bekend, dat bij een bushalte mag worden gestopt voor het laten in- en uitstappen van passagiers (waarmede het aftekenen van de con- trolekaart gelijk werd gesteld). Dat de aanwijzingen van een politieagent bo ven de voorschriften van de borden gaan, was de deelnemers ook wel be kend, op één uitzondering na. De poli tieman, die de automobilisten een straat met een inrij verbod indirigeerde werd dan ook bijna van de sokken gereden door de man. die vond, dat de borden boven de aanwijzingen van de politie gaan. Beiden zijn echter later toch be houden aan de finish gekomen. De moeilijkheden begonnen pas goed, toen de deelnemers - althans een groot deel daarvan - bij een controlepost een verkeerde instructie kregen met vrij verstrekkende consequenties. Het resul taat was, dat velen hun rit precies in de verkeerde richting voortzetten en even later op de rijksweg belandden. Voor degenen, die vaker aan puzzel- ritten plegen mee te doen, was dat niet zo erg. want zij weten doorgaans wel, dat rijkswegen in de ritten moeten wor den vermeden. En zo de organisatoren al toestemming zouden krijgen om een deel van de rijksweg in het parcours op te nemen, dan had bij het oprijden van de rijksweg in de routebeschrijving toch minstens een waars chijwing moeten staan, zoals later ook stond bij het oprijden an de Soesterbegsestraat. Overigens is het de minder evaren ralleyrijders natuurlijk niet kwalijk te nemen, dat zij van dit gebruik niet op de hoogte zijn. De organisatoren heb ben dan ook besloten om de tijd, die men over de totale rit heeft gedaan, niet meer in aanmerking te nemen. Immers velen hebben na deze foutieve controle kilometers en vele minuten lang om gereden. Enkelen hebben de strijd hier ook gestaakt. In de rit kwamen trouwens nog enkele - achteraf erkende - schoonheidsfoutjes voor. die de ervaren rijders meer par ten zouden hebben gespeeld dan dege nen, die nu deelnamen. Desondanks mocht de voorzitter van het Verbond voor Veilig Verkeer, de heer G. D. H. van Woudenberg na af loop wel stellen, dat de puzzelrit voor iedere deelnemer leerzaam is geweest, want niemand legde het parcours uit eindelijk foutloos af. Wellicht zou het aanbeveling verdienen om bij een volgende rit nog wat meer variatie aan te brengen, bij voorbeeld door in het parcours meer praktische spitsvondigheden op te nemen en ook enige „fop"-borden toe te passen, al is het nadeel, dat daartoe wellicht meer personeel moet worden ingezet. Maar het gevaar is dan niet zo groot, dat verschillende deelnemers met een ge lijk aantal punten eindigden. Zowel voor de eerste als voor de tweede prijs kwamen nu elk twee deelnemers in aanmerking, terwijl de derde prijs zelfs door zes mensen moest worden gedeeld. Winnaars werden uiteindelijk met vier strafpunten H. van Rouwendaal en R. Bekking (Baarn). Het lot moest beslis sen, wie voor een jaar de wisselbeker mee naar huis zou mogen nemen. Het werd de heer Van Rouwendaal. Op de tweede plaats, met één strafpunt méér, eindigden W. Middelman en J. W. Kas- perts, op de voet gevolgd door L. J. Spelt, G. Bos (Amersfoort) P. Humme- ler, J. Sprink, C. H. van Brummelen en C. C. van Velzen. Op zeven strafpunten eindigden F. Hoogeweg, H. C. Kamer beek, P. J. Bergman (Soesterberg). P. C. Koppen. G. van Oest. J. Wimmers (Amersfoort). H J. A. van Velzen. W. van Oest en W. v. d. Broek. Bij de fietsers won Smeeink de eerste prijs. Er waren hier overigens maar twee deelnemers. De prijzen, bestaande uit drank, gebruiksvoorwerpen e.d. naar keus, zijn na afloop in Bos en Duin uit gereikt. MAAN-AAR DE De diverse Surveyor's die de .VS ten behoeve van het ruimteonderzoek op de maan deden landen, hebben de mens een beter inzicht verschaft over de structuur van de maanbodem. wa- van belang is omdat er binnen afzien bare tijd een betrouwbare landings plaats moet worden aangewezen. Men heeft vastgesteld dat de bekende kra ter Tvcho met een middellijn van 90 kilometer ontstond door een botsing met een komeet-kern van drie kir die met een snelheid van 20 km per seconde insloeg. Uit de gegevsen blijkt dat deze krater een miljoen jaar oud is, wat vele malen jonger ls dan de zeeën Hoewel de maan geen atmos feer heeft en geen magnetisch veld. zijn er toch sporen van verwering aangetroffen en blijkens sommige ge steenten magnetische eigenschappen te hebben. ONGEWASSEN CHIRURGEO Er zijn ernstige vermoedens gerezen tegen het nut van wassen om bacte riën weg te houden in ziekenhuizen bij operaties. Het schijnt dat bij het wassen de buitenste laag dode huid cellen verwijderd wordt, zodat vele tot dan opgesloten bacteriën vrij kun nen komen. Na het wassen is de groot ste verspreiding ervan na tien minu ten merkbaar, hoewel het verschijn sel lang, enkele uren, kan aanhoucZc Mannen verspreiden overigens m bacteriën dan vrouwen. Ook st~ men vast dat van het onderlich; meer bacteriën vrij komen dan boven de gordel. RIJK EN ARM In Europa is Zweden het rijkste land. Daar verdient men iets meer dan 50 maal zoveel als in 's werelds armste land. Nederland verdient 30 maal zo veel. De gezamenlijke inkomsten van de tien armste landen worden door de V.S alleen zes maal overtroffen. Europa's armste land, Portugal, heeft een gemiddeld inkomen dat nog zes maal zo groot is als dat van het arm ste land ter wereld. BERENTEKORT Naast de vele diersoorten die door de mens uitgeroeid zijn en worden be dreigt men nu ook de ijsbeer. Al jaren lang wordt op deze dieren gejaagd vanuit vliegtuigen, waarbij de jagers uatomatische geweren gebruiken om de beren te doden, zonder enig doel zonder enige zin. Deze beren komen slechts voor bij de Noordpool, in ge- bieden als Alaska. Labrador, Canada Kusland en Groenland Men probeert nu tot internationale bescherming voor dit dier te komen.

Soester Courant | 1968 | | pagina 5