Garage Stam H ii 11 eren beden raSpj r EJL.5ETTEN N.S.U.-SH0W Ateliers Arti-Shock '68 Instituut voor creatieve vorming KOGELS TEGEN BIAFRA 1 1 oppenbrouwers BINNENKORT AANLEG VAN NIEUW KRUISPUNT BIJ TRIER SLAGERIJ DEKKER HEROPENDE Krabbels van Knelis ié STAM RENAULT 4-deurs Voordelen R8 ƒ5595,- - R10 6250,- REAAl'LT maakt uw leven rijker Aan H.H. adverteerders Ned. Vrouwen Elektr. Ver. méMÊ Zeepost ..Gesneden" bromfietser met hersenschudding naar ziekenhuis Gevonden voorwerpen Vleesverkoop Politiebureau 4-4-4-4 Uw succes is onze reclame Auto- en Vrachtwagen rijschool D. ENGEL VRIJDAG 17 MEI 1968 De Soester Kunstenaarsvereniging „Ar- ti-shock" heeft op haar jaarlijkse leden vergadering in maart een instituut op gericht voor creatieve vorming. Dit om vat alle lessen voor jong en oud in Vrije Expressie, Schilderen, Tekenen, Boetseren en Creatief Spel. Het Insti tuut stelt zich tot doel meer ruimte te scheppen voor de creatieve zelfwerk zaamheid buiten het onderwijs en het dagelijks werk. Het tracht dit doel te bereiken door mee te werken aan de kunstzinnige vorming van kind en vol wassene, van binnen uit. Bij kinderen lukt dat altijd. Ze zijn vaak zeer onbevangen en de docente, mevrouw De Wolf, die op de leden tentoonstelling van Arti-shock in Gale rie „Soestdijk" exposeerde onder haar eigen naam Hermien van der Horst, tracht de oorspronkelijkheid en spon taniteit van haar leerlingen te ontwik kelen en uit te buiten. De resultaten zijn frappant. De poppen, wandkleed- jes, tekeningen, kleikopjes, gipsbeeld- jes, mobielen, papieren bloemen, etc. worden op de Kunstmarkt (1 juni) ten toon gesteld. Zij zegt: „Ze moeten zich uiten op hun eigen kinderlijke manier. Iets zelf verzinnen en zelf maken geeft een kind zelfvertrouwen". Na een experimentele periode van drie maanden, een zwaar financieel offer voor de Kunstenaarsvereniging, is ge bleken dat het Instituut voor Creatieve. Vorming recht van bestaan heeft in Soest. Het qursusgeld is nu aangepast aan de gangbare tarieven. Niet alleen de Vrije Expressiecursussen voor kin deren worden voortgezet en uitgebreid (van 6 t.m. 9 jaar en van 10 t.m. 13 jaar), maar er staat ook een cursus Creatief Spel (het maken van poppen en er mee spelen) op stapel voor de oudere jeugd en volwassenen. De kunstschilder George Bruens van de Werkschuit in Zeist zegt: „Dit crea tief spel kent duizend mogelijkheden en door intelligente opdrachten maakt de leerling kennis met verschillende expressievormen als schilderijen, vor men, creatief taalgebruik, toneelspelen en bewegen". Wat de Soester beeldhouwer Piet Riet hoven bereikt met zijn boetseer-cursis- ten (alle deelnemers schreven reeds in voor de nieuwe cursus) steekt ver bo ven het amateur-niveau uit: „Het gaat om de ontspanning en het zelf doen. Het vorm geven aan gevoelens in klei, was en gips is een unieke ervaring." De ontwikkeling van de' smaak welke door het leren spreken van de taal van het materiaal het gevolg zal zijn, vindt zijn weerslag in het begrip voor kunst. Dat geldt ook voor Tekenen en Schil deren. Deze lessen staan onder de kunstzinnige leiding van de heer Slijper uit Laren, docent aan de Gooise Aca demie: „We vergeten vaak dat stukje Foto: C. G. v. Dooremaal. SOESTDIJK (in één handgreep te veranderen in 2-deurs, veilig dus voor uw kinderen 1. de flitsende 1100 c.c. motor - 135 km 2. 4-deurs (in één handgreep te veran deren in 2-deurs, veilig dus voor uw kinderen laag benzineverbruik 1 op 15 ongekend zitcomfort 5. uiterst wendbaar, gemakkelijk parke ren in stadsverkeer hoge inruilwaarde 7. rondom schijfremmen NIEUWERHOEKPLEIN 1 - SOESTDIJK - TELEFOON 02155-2850 Nederland gaat vijftien miljoen patro nen leveren aan Nigeria. Deze amm i- nitie wordt vervaardigd door de artil lerie-inrichtingen. Het zijn geweerpa tronen, granaten en handgranaten. Maar daarmede worden Biafranen onder vuur genomen. Het is niet toelaatbaar, dat een vrede lievend land munitie levert aan een land dat in een strijd is verwikkeld, ook al verklaren „Haagse kringen" dat het politieke gevolgen kan hebben, als de toevoer van wapenen wordt stopge zet aan een land waaraan al eens eer der munitie werd geleverd. Ons inziens zouden alle landen de levering van wa pens en munitie moeten stopzetten aan staten die ten strijde trekken. VOOR NAAR Vari Weedestraat 80-82 - Soest A.s. vrydag, daags na Hemelvaarts dag, verschijnt de Soester Courant normaal. H.H. adverteerders zullen echter één dag eerder dan gewoonlijk door onze acquisiteur worden bezocht. Verder is er gelegenheid tot indie ning van advertenties aan ons bu reau tot a.s. woensdag 12.30 uur. creativiteit, dat in ieder van ons ver scholen zit, dat zo graag eens aan de beurt wil komen, maar nooit de kans krijgt". Tenslotte heeft Arti-shock plannen ook iets met ouden-van-dagen te doen. Overdag. Hetzij boetseren, hetzij schil deren, het doet er niet toe wat. In overleg met de directies van bejaar dencentra, instanties of particulieren kan er een heleboel gebeuren. Zelf iets Foto: C. G. v. Dooremaal. maken, iets te doen hebben is op een gevorderde leeftijd van evident belang. Het 7a l een bevrijding zijn uit de dwang van alle dag. Spelen met vorm en kleur, contact hebben met de mate rie. Uw creativiteit de vrijheid gunnen. In „Ateliers Arti-shock '68". Zie de ad vertentie elders in dit blad. JAN VISSER Voor een volle bovenzaal van „Brand punt" te Baarn, heeft de heer Van de Brink, employé van het Koninklijk Pa leis Soestdijk, prachtige dia's laten zien aan de leden van de N.V.E.V. afd. „Eemland". Allereerst over de huwe lijksvoorbereidingen van de prinsessen Beatrix en Margriet in de raadhuizen en kerken. Daarna van de achtertuin en de omgeving van het paleis zelf. De aanwezigen waren stil van bewonde ring, over zoveel moois wat natuur en vakmanschap bereiken kunnen. Door een welgemeend applaus van d^ dames en het aanbieden van een platenbon door de presidente mevrouw A. Hos- man-Aartsen werd de dankbaarheid voor het getoonde tot uiting gebracht. Op 5 juni maken de leden van deze vereniging een excursie naar Ede en Veenendaal en op 11 juni is er een voorlichtingsmiddag, aangeboden door de fa. Philips in het Anna Paulowna- huis te Soest. Introducés zijn welkom. GS- JUWELIER HORLOGEN SOESTD'JK REMBRANDTLAAN 18 - TEL. 02155-4785 Foto: C. G. v. Dooremaal. Op de Ossendamweg moest dinsdag de automobiliste mevr. W. H. K.-V. uit Soest, na het inhalen van de 65-jarige bromfietser G. G. V. uit Soest, te snel naar hechts om een tegenligger te ont wijken. Dat lukte aardig, maar door deze manoeuvre kwam zij wel in aanraking met de nog nietgeheel gepasseerde bromfietser, die ten val kwam. Hij moest met een hersenschudding in het zieken huis worden opgenomen. Bij het bureau van politie alhier zijn als gevonden aangegeven sleutels, da mes paraplu, poncho, groen broekje, bromfiets, huissleutel, twee paraplu's, damesfiets, groen dameslaarsje, groen windjack, groene jongenslaars, jongens- rijwiel, zwarte vulpen, jongensfietsje, medisch studieboek „Algemene Embrio- olgie", rood-geruite schooletui, jas en broek, twee bromfietsen. Aan komen lopen een hond en aan komen vliegen een parkiet. Morgenochtend, 9 uur, heeft aan het slachthuis verkoop van vlees plaats aan de houders van gele kaarten, genum merd van 1 tot en met 200. Binnenkort zal een begin worden ge maakt met de aanleg van een nieuw kruispunt bij het voormalige hytël Trier op de grens van Soest en Baarn. De noodzaak daarvan is na de verbe tering van het kruispunt „De Oranje boom" bij Baarn meer dan ooit geble ken. Het huidige kruispunt Trier vormt op drukke dagen een soort trechter, waar het verkeer, de laatste tijd vaak geregeld door een mobiele verkeers- lichtinstallatie, langzaam doorheendrup- pelt. Tussen de Oranjeboom en Trier zal de weg verbreed worden tot een vier- baansweg, waarop in de toekomst even tueel de weg over de Eng kan aan sluiten. In verband met deze werkzaamheden heeft rijkswaterstaat grote stukken grond moeten aankopen. Er zal een heel klein deel van de paleistuin opgeofferd moe ten worden. Tussen de Oranjeboom en Trier is bovendien een strook domein grond van circa dertig meter diepte no dig voor de wegverbreding. De strook bos is reeds van de begroeiing ont daan. Het voetpad langs de rijksweg is al verplaatst naar de nieuwe bosrand. Ook moet ongeveer de helft van de koninklijke moestuin en kwekerij ten offer vallen aan de voorzieningen ten behoeve van het wegverkeer. Ook aan de Vredenhofstraat moetc.i verschillende bewoners stukken van hun voorutin afstaan. De bewoners van de flat Vredenhof zien zich een stuk grond van ruim 630 vierkante meter ontnomen. Wanneer zij de door de rijkswaterstaat aangeboden sommen geld niet aanvaarden, zal het terrein worden onteigend. In de toekomst zal ook de weg langs V-xiehof niet meer op de rijksweg mogen uitmonden in verband met de gevaarlijke situaties, die voor het ver keer kunnen ontstaan. De flatbewoners zijn met deze maatregel weing ingeno men en hebben dat rijkswaterstaat dan ook kenbaar gemaakt. Waarschijnlijk zal de realisering van het project niet lang meer op zich la ten wachten. De meeste voor de ver betering in de weg staande woningen aan de Biltseweg en de Praamgracht zijn eveneens reeds door Rijkswater staat aangekocht. Een bouwkeet op het terrein van het vroegere hotel Trier kondigt reeds een spoedig begin van de werkzaamheden aan. De nieuwe rijksweg komt vlak langs het hulppostkantoor tegenover het pa leis te lopen, alsmede dicht langs de post van de marechaussee en de villa daarnaast. Ook de koninklijke garages komen straks vlak aan de weg te lig gen. Het ligt nog altijd in de bedoeling om de Biltseweg via de Praamgracht door te trekken naar de rijksweg Baarn- Hoevelaken (rijksweg 1). Bij de aan leg van een nieuwe kruising ter hoogte van het sportpark in Baarn is daar reeds rekening mee gehouden. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ms „Black Osprey" 21 mei. Brazilië: ms „Black Osprey" 21 mei. Canada: ms „Cleveland" 21 mei. Chili: ms „Ares" 20 mei. Indonesië: ms „Adrastus" 20 mei. Kenya, Oeganda: ms „Asia" 21 mei en ms „J. Okito" 24 mei. Tanzanië: ms „Gange" 22 mei. Ned. Antillen: ms „Mercurius" 20 mei. Nieuw-Zeeland: ms „Port Launcesrton" 22 mei. Suriname: ms „Socrates" 21 mei. Verenigde Staten van Amerika: ss „Rot terdam" 20 mei en ss „American Ran- ger" 21 mei. ms „Atlantic Span" 22 mei. Z.-Afrika (Rep.) en Z.-W.-Afrika: ss „Andijk" 21 mei. Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de post kantoren. PHILIPS SPECIAALZAAK Van Weedestraat 72 - Tel. 2792 Ajje ut ming vraogt dan mok zeige dak de laotste tied bar verwondurd bin over een bepaold soort minse. Ik bedoel die minse die heul ge woon een winkel in gaon, net doen as- of zullie een heule kwak spulle kope, maor ut stiekum in der luu taasse doen, en zongder te be- taole weg wille gaon. Vollegens Kneliao gaot ut bie ongs in Soes nog wel, maor in de grote staad mot ut heul meraokels weze. In die grote waorehuuze binne speesiejaole minse die derop motte lette datter niks word mitenomme wat nie is betaold. Maor ak mot glove wat de baoze vaan die waorehuuze zeige, dan word der ondaanks da zullie der biester op lette, toch nog veur duuzende guldes perjaor verduusterd. Noeng mok wel zeige dat ajje soms effe staot te waachte ajje vrou wat ant kope is, en jie let daan is goed op, de kaans veur die minse die der luu haande nie in der zaak kenne houwe, heul groot is. Jie moet soms wel vief menuute waachte veurdatter een of aor deerntje komp om jie te hellepe. Ast heulegaor tuege zit. dan mojje der eers eentje gaon zuuke. En ajje daan een bietje zwaak in jie schoene staot, daan ist kwaod bar gauw ebeurd. En daan be gint de trammelaant aster iemaand is diet gezien heb. In de kraante sting vaan de week een gevaal vaan een daome, diet heuls nie nodug haad om te gaon pikke, maar die in der eentje veur duuzende guldes haad mitenomme. Vollegens Gart. die vaan da soort dinge een heule kwak schijnt te wete, is da een gebore klep- tomaon. Maor al da soort dinge, binne uutwaa- se vaan deze tied. Da zeige de minse die da aUemaol hebbe bestudeerd. Roofovervaale, mit en zongder geweld, winkeldiefstaale, oplichterieje en gao maor deur. Ut liek wel ofter teuges- woordug niks aores meer is te doen. Ik wil bes wel wete datter vruuger ok wellis wat ebeurde dat nie deur de beu gel kon. Ik ken ming nog heul goed herinnere da wullie ^rruuger altied zee- je, maor toeng waore wulle nog kein- ders, wa jie pik smaok altied beter, ut ging daan netuurluk over aappeltjes en meer vaan die dinge, die opt laand vaan een ander veul beter waore. Ut enuge waor wullie toeng veur aach- ternao werde gezete kwaam deurdaat we nie in de gaote haade da mit de aappels diewwe pikten ok bar veul taake vaan de bome werde getrokke. En der waas geen boer die da kon pruume. En ajje ut noeng bekiek, haad die ut grootste geliek vaan de heule wereld. Maor de minse die noeng uut de een of aore winkel waat pikke, komme der nie zo maakkeluk of. Eers kriege zul lie al de schaande vaan gepaakt wor- re. En vlaak dernao komp de pelissie binnen renne om de persoon in kwes- te meej naor ut buro neme. Zullie gaon daan eers kieke oft soms al is een keertje meer is ebeurd, en as dat ut gevaal is, daan binne de kaorte al veur die minse geschud. Ik schaat zo dat as ut de eerste keer is, en dar binne verzaachtende om- staandughede, de pelissiemanne de zaok daan wel effe goed bekieke. Aster noeng iemaand is die deur om- staandughede in muujelukhede is ge- raok, daan zal de heule zaok wel mit de bekende sisser oflope. Ut vaalt ne tuurluk heulegaor nie goed te praote. maor ajje noeng geen cent meer in je zaak hep, en ut word allemaol zo muu- jeluk dajje der nie meer uut ken komme. en jie staot in een winkel, waor lig wajje zouw wille hebbe, en der komp niemaand om te hellepe, daan vaalt ut heul nie meej. Bosstraat 5, telefoon 2543 en Van Lenneplaan 47, telefoon 6621. Woensdagmorgen heropende öp feeste lijke wijze de heer M. A. Dekker aan de Koninginnelaan zijn uitgebreide en gemoderniseerde slagerij. Al jaren tobde men met een chronisch ruimtegebrek, vooral vrijdags en za terdags werd van de cliënten moed en trouw geëist. Dat men buiten de deur moest wachten voordat men naar binnen kon was beslist geen zeldzaam heid. Toen echter naast uitbreiding van het assortiment ook de cliëntenkring ging uitbreiden, werd de situatie steeds nij pender. Uitbreiden was de enige oplossing, al leen oplossing van de vraag hoe, was niet eenvoudig. In een tot „slagerij" omgebouwde ruimte achter de firma F. v. d. Hoven, werd gedurende 5 we ken, zo goed en zo kwaad als het kon geholpen. Terwijl aannemersbedrijf T. Spelt door verbouwing het winkeloppervlak ver dubbelde, boog de heer D. van den Wijngaarden zich over de plannen van de nieuwe winkelinrichting, daarin op vakkundge wijze bijgestaan door me vrouw Dekker. Door de verdubbelng van de verkoop ruimte kreeg men eindelijk ook gele genheid om de sortering „bij-artikelen" een slager waardig, aan te vullen en uit te breiden. Naast deze uitbreiding, werd ook het assortiment belangrijk vergroot. De ver anderde leefwijze, en de veranderende wijze van „huishouden doen", deed de zogenaamde „vlug-klaar" artikelen ont staan. Terwijl ook verschillende nieuwe soorten vleeswaren hun intrede deden. Om ook de cliënten in de feestvreugde te laten delen, had men op de ope ningsdag diverse attracties en aanbie dingen. Veel van deze aanbiedingen blij ven geldig tot en met zaterdag a.s. De heer Dekker, die zich een „echte" slager voelt, heeft ontdanks het op dringen van de grootwinkel zelfbedie- nings-zaken, geen behoefte gevoeld om van zijn zaak een zelf-bediening te maken. Persoonlijke bediening, vooral wat be treft vlees en vleeswaren, blijft het ware. Iedere zaterdag in RESTAURANT D'ORANJEBOOIM, Leusderweg - Amersfoort, van 10.00 tot 18.00 uur. Na een drukke maar gezellige „be zichtiging" die volgde op de eerste ver koopmorgen, werd wat een waagstuk werd genoemd, een niet meer weg te denken zekerheid. Toen woensdagavond de sfeervolle ver lichting die werd aangebracht door de firma Terhorst werd uitgedraaid, kwam een eind aan een periode van behelpen, bekroond door een openingsdag, waar van iedereen die een zaak opent of heropent alleen maar droomt. "T W*"

Soester Courant | 1968 | | pagina 9