'mm mm mm Hik Soest toen - Soest nu Noorderweg 23 SPANNING ROND DE STEMBUS BRAND IN KONTAKT DER KONTINENTEN RICHT VOOR HALF MILJOEN GULDEN SCHADE MN Zesde bedrijfssportcompetitie met 34 bedrijven en 2200 deelnemers Het oog gericht op onrust hij Labour Dinsdag 21 mei 1968 968 1 47< 47e jaargang no. 39 Uitgave s Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie s Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Vanavond oprichting Coöperatieve Winkeliers vereniging Doka Inbraak in kantine op tennispark 16-jarige achter autostuur Dure autoradio gestolen Bromfietser voor Zonnegloren gevallen i£ M Brandweerkorpsen uit Soest. Soesterberg. Amersfoort en Zeist, bestreden de uitslaande brand Telef. Brandweer 3-3-3-3 Politiebureau 4-4-4-4 Voorjaarswandeling SOESTER ((TOURANT ast f 4,25. Versch Abonn- p. kwart, f 3.25, per post 4,25. Verschijnt Iedere dinsdag en vrfldag In het heetst van de Amerikaanse zo mer zullen de beslissingen vallen, in Miiami en in Chicago. Wie zal de Democratische, wie zal de Republikeinse candidaat voor het presi dentschap zijn? De voorverkiezingen zijn in volle gang, de candidaten zijn al maanden op pad, maar nog steeds is niet duidelijk wie de twee zullen zijn die het uiteindelijk te gen elkaar zullen opnemen! Bij de Democraten komen drie kam pioenen tegen elkaar in het veld: Vice president Humphrey, Kennedy en Mc- Carthy. McCarthy is de man geweest, die aan toonde. dat er winst te behalen viel met oppositie tegen het Johnson-régime. Kennedy, na de kat uit de boom ge keken te hebben, haakte hierop in en ging voor zichzelf aan de gang. En toen werd het zo geleidelijk aan duidelijk, dat ook Vice-president Hum phrey aan de race zou gaan deelnemen. Het is zeker niet zo, dat wie het eerst komt het eerst maalt, want als de voor tekenen niet bedriegen, zal McCarthy het maar moeilijk bolwerken tegen zijn beide tegenstanders. Middenweg? McCarthy is een nieuweling, Kennedy is een old-timer. McCarthy is een amateur, Kennedy een professional. McCarthy krijgt de intelligentsia mak kelijker mee dan de massa en kan er maar moeilijk toe kome het hele pro- pagandaritueel mee te spelen. Kennedy is het voorwerp van in onze ogen lachwekkende hysterie bij een deel van het kiezerspubliek, dat hem bijna de kleren van het lijf trekt en dolge lukkig is met ..een hand van Bobby". Het lijkt of Humprey de gulden mid denweg aan het bewandelen is. Hij kent het spel zeker zo goed als Kennedy, en daarbij heeft hij zeer vele relaties in het partij-apparaat, plus waarschijnlijk achter de schermen de steun van John son, voorzover die hem kan helpen. Concurrentie Bij de Republikeinen ziet het er nog altijd naar uit, dat Richard Nixon op zijn eentje op de nominatie afstevent. Weliswaar is hij niet meer alleen, nu Rockefeller na lang aarzelen zach even eens in de strijd heeft geworpen, maar Nixon ligt al weer een heel eind vóór. Natuurlijk zijn lang niet alle Republi keinen pro-Nixon en die zullen dan wel op Rockefeller stemmen. Maar Nixon heeft, net als Humprey, uitstekende re laties met de mensen, die de partijma chine vormen. Deze mensen zijn het, die uiteindelijk na lang wikken en wegen, beslissen wie de meeste kansen zal hebben. Nixon geeft de indruk blij te zijn met een beetje concurrentie, en dat zal hem ongetwijfeld beter inspireren dan wan neer hij solo speelt. Maar hij zal zich toch te meer inspannen om zich door „Rockie" de kaas niet van het brood te laten eten! Wryfpaal weg Toch zitten alle candidaten voor een zware opgave doordat het favoriete wrijfpaaltje, het regeringsbeleid, in de lucht hangt. De oorlog in Vietnam is nog wel niet afgelopen, maar wel in likwidatie. Johnson legt het bijltje er bij neer. Veel eerder dan te verklaren „zó moet het niet!" zal men dus moeten aantonen „zó moet het wél!" en dat is een tikje moeilijker. Vooral bij de Democraten gaat het er nu werkelijk om. dat iedere candidaat zijn eigen „image" zo veel mogelijk oppoetst. Het gaat er om, wie kans ziet voor de conventie de meeste stemmen te trekken, want diegene zal straks waar schijnlijk ook de meeste stemmen be halen wanneer het gaat om het presi dentschap. Spanning Dat Nixon het bij de Republikeinen tot nu toe zo gemakkelijk heeft, komt waarschijnlijk ook doordat men al heel blij is, dat de partij niet zo scherp ver deeld is als tijdens de Goldwater-perio- de, toen deze scheiding der geesten de Republikeinen op een verschrikkelijk verlies kwam te staan. Het grootste gevaar is altijd weer de „split vote" het niet eensgezind achter eén candidaat staan van de partij. Wanneer straks in Miami (Republikei nen) en Chicago (Democraten) de con venties zijn gehouden ,is heel deze strijd voorbij. Dat gaat het er voor de verliezers al leen maar om te trachten er zo goed mogelijk van af te komen en staan ze allemaal achter de partijcandidaat en dat is dan ook de enige manier om zelf ook invloed behouden, want die staat of valt dan verder met de partij. Voorlopig echter zit de spanning er nog Op een vanavond in het St. Josephge- bouw te houden vergadering zal worden besloten tot de oprichting van de Co- operatieve Winkeliersvereniging Doka, zoals die ook reeds bestaat in Amstel veen, Baarri, Driebergen en Zeist. Op een nogal levendige en rumoerige ver gadering eerder deze maand heeft een commissie uit het bestuur van de Win keliers'verenigng de plannen om te ko men tot de invoering van een Doka- zegel kenbaar gemaakt en nader toe gelicht. De meningen hieromtrent ble ken toen echter nogal uiteen te lopen. In eerste instantie hebben zich toch vijftien winkeliers aangesloten, terwijl volgend jaar op de steun van nog twintig middenstanders mag worden gerekend, wanneer hun contract met andere particuliere zegel maatschappij en is beëindigd. Op de vergadering van hedenavond zullen de statuten en het huishoudelijk reglement van de coöperatieve vereni ging ter goedkeuring aan de leden wor den voorgelegd. Tevens zal vanavond een bestuur moeten worden gekozen. Vanavond zal ook de startdatum van de zegelactie en de reclamecampagne wor den besproken, terwijl men onderling van gedachten zal wisselen over een actie ter opvanging van de aan spaar- z,egelbedrijven gebonden leden. Op deze vergadering worden uitsluitend leden en adspdrantleden van de Soester Doka, toegelaten. Direotieleden of ver tegenwoordigers van particuliere spaar- zegelbeclrijven hebben op deze verga dering geen toegang. De bijeenkomst in zaal zuid begint van avond om acht uur. Tijdens het weekeinde is ingebroken in de gloednieuwe kantine op het pas geopende tennispark aan de Bosstraat. Via een stukgeslagen ruit aan de ach terzijde van het gebouwtje is men bin nen gekomen. Met behulp van een beitel werd een coca cola-automaat opengebroken en van drie hele guldens beroofd. Uit een in het vertrek staande doos werd vijf gulden weggehaald. Ten slotte zijn de inbrekers ook nog ver dwenen met twee kratjes bier, tezamen 48 flesjes. Zondag begon de politie een achtervol ging van een auto, waarvan de rich tingaanwijzer bleef branden. Toen men de auto achterhaald had en de be stuurder op de clignoteur attent wilde maken, trok het nogal jeugdige uiter lijk van de automobilist de belangstel ling van de surveillerende agenten. De wagen werd tot stoppen gedwongen en de chauffeur naar zijn leeftijd gevraagd. Hij kwam niet verder dart zestit- jaren. De eigenaar van de wagen, die achter in zat, bleek ook de vereiste leeftijd nog niet te halen. Deze B. P. uit Baam kwam tot zeventien jaar. Hij had de auto juist gekocht, doch wist niet of het voertuig was verzekerd. Nu hoeft dat niet meer, want de wagen is in beslag genomen. De bestuurder was de 16-jarige C. W. van D. uit Baarn. In de auto bevonden zich ook nog twee jeugdige vertegenwoordigsters van het andere geslacht. Uit de auto van de oud-politieman J. H. G. te Soest is zondag een dure auto radio gestolen. De wagen stond gepar keerd achter de Gouden Ploeg. Toen de eigenaar ermee wilde wegrijden, bleek het tochtraampje te zijn gefor ceerd. De radio ter waarde van onge veer driehonderd gulden was verdwe nen. Van de dader(s) ontbreekt tot nu toe nog elk spoor. Op het fietspad langs de Soesterberg- sestraat is zondag ter hoogte van het ziekenhuis Zonnegloren de 17-jarige bromfietser B. A. M. van der G. uit Soest gevallen. Hij raakte de macht over zijn stuur kwijt, toen hij door een oneffenheid reed. Met verwondingen aan het hoofd en een lichte hersen schudding is de bromfietser naar de overkant gebracht en daar opgenomen. Een felle, uitslaande brand heeft zon dagmiddag de bovenste verdieping van het R.K. Conferentie- en Studie-oord „Kontakt der Kontinenten" aan de Amersfoortsestraat te Soesterberg Ln dc as gelegd. Er is voor zeker een half miljoen gulden aan brand- en water schade ontstaan. De brandweerkorpsen van Soest, Soes terberg, Amersfoort en Zeist zijn eer paar uur bezig geweest met de bestrijd' ding van het vuur. Men kon echter niet verhinderen, dat de gehele derde ver dieping afbrandde. De betonnen vloer voorkwam, dat de brand zich op de tweede verdieping voortzette. Deze ver dieping leed echter wel veel waterscha de. De brand is ontstaan in een van de slaapzalen van het voormalige missie huis „Sint Jan", thans eigendom van de paters S.V.D. Tot zondagmiddag was de zaal nog in gebruik geweest bij een groep van 23 jongeren, die in het Kon- takt der Kontimenten een cursus hadden gevolgd. Alle slaapzalen met in totaal honderd bedden en een hoeveelheid meubels gingen bij de brand verloren. De oorzaak van de brand is niet be kend. De blussingswerkzaamheden leverden aanvankelijk nogal wat problemen op. Het duurde ruim een half uur, alvo rens er voldoende water was en toen de Soesterbergse en Soester brandweer later assistentie kregen uit Zeist en Amersfoort bleek aanvankelijk de wa terdruk te klein in verband met de vrij grote hoogte, waarop het confe rentie-oord ligt. Na twee uur was de brandweer het vuur meester. Paters van het confe rentie-oord hadden toen al de inboedel van de lager gelegen verdiepingen gro tendeels in veilgheid gesteld. Van binnenuit en via brandweerladders en vanaf de grond werd de brand be streden. Overigens aanvankelijk vrij moeizaam, want men kon niet verhin deren, dat het vuur van de ene vleu gel naar de andere oversloeg. Rond drie uur bezweek het houten torentje op het grote gebouw. Een half uur la ter stond het Kontakt der Kontinenten over. de volle breedte van 75 meter in brand. De brand werd ontdekt door de kok van het conferentie-oord. Toen het eerste brandweerkorps arriveerde, stond echter de helft van het gebouw reeds in lichtelaaie. Gezien de ligging van het gebouw aan de zeer drukke rijksweg van Amers foort naar Utrecht trok de brand zeer veel belangstelling. De politie heeft het verkeer enkele uren lang door Soest en Zeist omgeleid. Onder de aanwezigen bevonden zich on der meer loko-burgemeester K. de Haan en hoofdinspecteur H. G. Scholt- meijer. De verkeersomleiding zorgde op de Soesterbergsestraat soms voor lange fi les ter hoogte van de Birkstraat. Ern stige stagnaties hebben zich echter niet voorgedaan. Vandaag begint de zesde Soester be rt rij fscompetit ie, georganiseerd door de Evenementencommissie van de Soester Zakenkring. Het aantal deelnemende bedrijven bedraagt dit jaar al 34, waar van in totaal 810 werknemers op de verschillende onderdelen en nummers hebben ingeschreven. Het totaal aantal inschrijvingen be draagt dit jaar 2209 tegen 2036 verle den jaar. De verschillende bedrijven zullen elkaar weer gaan bestrijden op de onderdelen voetbal, handbal, volleybal, zwemmen, atletiek, vissen en cyclecross, terwijl te vens nog een prestatie-wandeltocht en -fietstocht van respectievelijk acht en vijftien kilometer worden gehouden. Er zijn dit jaar weer indivduele prijzen en bedrijfsprijzen te winnen. Daarnaast zal ook een trofee beschikbaar worden gesteld voor degenen, die de beste pres tatie ten opzichte van het Nederlands rekord levert. Voor de vijf bedrijven, die het beste uit de bus komen, zijn door resp. Van Kooij, Super Cleaner. Van Heek, Fox- boro en A. J. Brink prijzen beschik baar gesteld. Om daarvoor in aanmer king te komen, dient men echter niet uitsluitend een groot aantal ere-plaat- sen te behalen. De prijzen voor de be drijven worden volgens een ingewikkel de en gecompliceerde formule toege kend. Behalve de prestaties worden in aan merking genomen de grootte van het bedrijf, de belangstelling van de zijde van de directie, het percentage werk nemers van het bedrijf, dat aan de competitie deelneemt, het sportieve ge drag in de wedstrijdarena, het al of niet hebben van ploegendiensten in het bedrijf etc. Op deze wijze wil men voorkomen, dat het bedrijf met het grootste aantal werknemers verhoudingsgewijs ook de grootste kans op de eerste bedrijfsprijs maakt. De beker voor de bedrijven is al twee maal achtereen gewonnen door Super Cleaner, dat met veertien deelnemers to'. de „kleintjes" behoort. Maar ge middeld heeft elke deelnemer van Su per Cleaner ingeschreven op elf ver schillende nummers, waardoor het to taal aantal inschrijvingen van dit be drijf 156 bedraagt, op drie na het meest. Het gemiddeld aantal inschrij vingen per deelnemer is bij Super Clea ner wel het hoogst. Dat is ook een fac tor, die in eerder genoemde formule is verwerkt. Foxboro is het bedrijf met verreweg de meeste deelnemers, namelijk 125, maar het gemiddeld aantal inschrijvingen per deelnemer bedraagt net twee. Lindner neemt met tachtig werknemers aan de bedrijfssportcompetitie deel. Het bedrijf wordt niet minder dan 277 maal ver tegenwoordigd, wat neerkomt op een inschrijving van gemiddeld bijna 3,5 per Lindner-deelnemer. De dit jaar voor het eerst deelnemende bedrijven zijn Coca Cola, Branson, Fie- jo, Shell, Stork, Treling Suik en U.B.O. Het toernooi wordt vanavond na 'n in leidend woord van de heer dr. M. van Driel. voorzitter van de evenementen commissie, geopend met volleybalwed strijden op het terrein van S.V.V. ach ter het gemeentehuis. Hiervoor hebben 31 heren- en twaalf damesploegen in geschreven. Het volleybaltoernooi wordt op vrijldag 31 mei en vrijdag 7 juni voortgezet. Komende vrijdag wordt in de Soester Duinen de cyclecross (voor dames en heren) gehouden. Vier dames en 38 he ren hebben hiervoor ingeschreven. De start is om zeven uur aan de Van Lyndenlaan. Diezelfde avond wordt ook de prestatie tocht fietsen gehouden. De organisatie hiervan is in handen van „Tempo". In totaal 23 bedrijven met 217 deelnemers zijn op deze prestatietocht vertegen woordigd. Zaterdag nemen 241 deelnemers van 22 bedrijven deel aan de prestatiewandel tocht, die door Olympia wordt georga niseerd. De evenementen zijn over veertien avonden verdeeld. De wedstrijden gaan ongeacht de weersomstandigheden nor maal door. Het volledige programma luidt: dinsdag 21 mei: volleybal, aan vang 18.30 uur op het terrein achter het raadhuis; vrijdag 24 mei: cyclecross om 19.00 uur in de Soester Duinen na bij de Van Lyndenlaan; tevens presta tiefietstocht vanaf 20.00 uur; zaterdag 25 mei: wandelen vanaf de Bosstraat om 10.30 uur; maandag 27 mei: voetbal aan de Bosstraat, aanvang 18.30 uur; dinsdag 28 mei: handbal aan de Bos straat, aanvang 18.30 uur; donderdag 30 mei: atletiek aan de Bosstraat, aan vang 19.00 uur; vrijdag 31 mei: volley bal achter het raadhuis, aanvang 18.30 uur; dinsdag 4 juni: handbal aan de Bosstraat, aanvang 18.30 uur; woensdag 5 juni: voetbal aan de Bosstraat, aan vang 18.30 uur; donderdag 6 juni: at letiek aan de Bosstraat, aanvang 19.00 uur; vrijdag 7 juni: volleybal achter het raadhuis, aanvang 18.30 uur; zater dag 8 juni: vissen, vertrek raadhuis 8.00 uur; maandag 10 juni: voetbal aan de Bosstraat, aanvang 18.30 uur; dinsdag De Britten verdiepen zich in speculaties hoe lang Wilson het nog kan uithou den. Dat zijn aanzien bij de bevolking zeer gering is geworden is duidelijk de enorme nederlagen die Labour lijdt bij verkiezingen liegen er niet om. Maar ook in het eigen kamp daalt zijn pres tige. De uitgever van het enige pro-La- bour massablad Daily Mirror, Cecil H. King, viel hem scherp aan met overi gens niet al te goede argumenten. Hij sprak o.m. over de leugens die de rege ring zou verspreiden over de economi sche toestand waarmee hij doelde op een algemeen bekend en aanvaard ver zwijgen van bepaalde leningen van cir culatiebanken onderling, een traditie die men Wilson slecht kan verwijten. Het ziet ernaar uit dat King gewoon ieder argument goed vond als het maar tegen Wilson gebruikt kon worden. En nu weer gaan de geruchten dat een groep labour-lagerhuisleden de premier wil vervangen. Dat is overigens niet zo n simpele zaak. Ook eind vorig jaar is er zo'n kleine opstand geweest in de regering. Toen had Wilson een probaat middel om zijn aanvallers te laten afdeinzen: hij kon naar de koningin stappen om haar aan te bevelen verkiezingen uit te schrijven en dat zou deze dan moeten doen. Geen der rebellen zag daar heil in. zomin als ze het nu zullen zien. Labour zou ge garandeerd een klap krijgen die slechts met 1931 te vergelijken is, toen de partij maar een vijftig zetels overhield. Een andere zaak is dat toen gepolst is of er wel verkiezingen moesten komen. Als Labour een ander naar voren kan schui ven als premier met een meerderheid in het Lagerhuis, zou de koningin dat dan niet hebben te accepteren? Staatsrech telijk staat dat eigenlijk helemaal niet vast. Proberen of het kan houdt dan wel risico's in, maar er zijn onder de Britse socialisten verscheidenen die dat gevaar eventueel willen lopen. Dat zijn degenen die nu moeite hebben hun solidariteit met de partij gelijk te laten lopen met hun trouw aan de vakbonden. Een tweestrijd die nu ook in het Lager huis wordt uitgevochten nu de regering daar met voorstellen komt die het loon- beleid onder staatscontrole brengen. Wil son acht dit nodig om de voordelige ef fecten van de devaluatie voor de econo mie niet verloren te laten gaan door een reeks loonsverhogingen. Zeker de Britse vakbonden, die gewend ziin zich door niets te laten weerhouden bij het stellen van looneisen, vrezen een derge lijke wetgeving. En traditioneel betrekt Labour veel aanhang en ook veel parle mentsleden van de vakbeweging. Voor deze vooral is Wilson nu een zeer kwade pier die ze graag willen lozen. Een veteraan als Emmanuel Shinwell heeft zijn keus al gedaan: hij kiest voor de vakbond ook als dat inhoudt dat hij dan tegen de regering moet zijn. Maar Shinwell heeft alleen een politiek verle den en geen toekomst meer waarom hij bezorgd kan zijn en de grijsaard heeft makkelijk praten. De anderen moeten wel even nadenken over de konsekwen- tie dat hun rebellie tegen Wilson erop uit kan draaien dat Labour voor vele jaren politiek de woestijn ingaat. KANTMAN. 11 juni: zwemmen in het Soester Na tuurbad, aanvang 18.30 uur en donder dag 13 juni: voetbal aan de Bosstraat, aanvang 18.30 uur. In tegenstelling tot andere jaren zullen de bedrijfsprijzen ditmaal niet op de gebruikelijke feestavond worden uitge reikt. Van verschillende zijden heeft men te kennen gegeven, de feestavond optimaal in feeststemming en met dan sen e.d. te willen vullen. Aldus zal dit jaar (met medewerking van Frans Vro lijk en de Mounties) ook geschieden. De feestavond volgt nu direct op de laatste sportdag, dus op vrijdag 14 juni in het offiicierscasino te Soesterberg. De eroeps- en individuele prijzen wor den dit jaar tegelijk uitgereikt en wel op vrijdag 21 juni in het openlucht theater. Aan deze avond verlenen te vens de Balletverenigngen Soest en de gymnastiekverenigngen A.G.A.V.S. en Laetita uit Soesterberg medewerking. Zaterdag 18 mei j.1. heeft de Natuurbe- schermingswacht „Eemland" haar jaar lijkse voorjaarswandeling gehouden, waarbij de heer B. Schalkx als leider optrad. Degenen die de dreiging van het weer hebben weerstaan, hebben daar veel genoegen aan beleefd: tijdens de hele wandeling was het overigens stralend weer! Onderweg (de tocht voerde van de N.H. Kerk naar de Eem en langs de Eem richting Amersfoort) werd o.a. een door een kever veroorzaakte gal ge vonden op de weegbree: verder verdie nen vermelding: de watermunt, de kur- kiep met zijn gallen, de spotvogel en de grutto, terwijl ook de resten van een eend werden aangetroffen, deze was kennelijk door een slechtvalk verorberd. Deze en de vele andere waargenomen planten en dieren maakten dat de wandeling een leerzaam en prettig ka rakter droeg en bijzonder geslaagd ge noemd mag worden. Kon. Ned. Ver. E.H.B.O., afd. Soest

Soester Courant | 1968 | | pagina 1