Soest toen - Soest nu v.v.v, DE VICIEUZE CIRKEL van de superwapens V4KANTIE- VERLEÏDING Lama-echtpaar kreeg onverwachts "czinsuitbreidino .-nieuws EVENWICHT IN PARTIELE FOUTEN Het oog gericht op de Franse chaos Telefoonnummer ziekenauto 5980 Noorderweg 23 Vrijdag 24 mei 19G8 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a. S oest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Telef. Brandweer 3-3-3-3 Politiebureau 4-4-4-4 Radio Veronica's drive-in Derde kunstmarkt in Soest dL d'iïl ,?oord??00k geen zoden aan 47e jaargang no. 46 SOESTER OURANT Abons. p. kwart, 3,25. per post f 4,25. Verschijnt iedere dinsdag en vrfydag Vietnam is een enorm probleem voor Clark Clifford, de Amerikaanse minister van Defensie maar niet het grootste. Dat is de technologische ontwikkeling die alsmaar nieuwe en gevaarlijker nu cleaire raketsystemen mogelijk maakt echter tegen financiële inspanningen die tot absurde hoogten dreigen te stijgen. Met als dreiging daarachter dat als vol gende stap weer verdere ontwikkelingen zullen moeten volgen die nog grotere investeringen zullen vergen. Het wapen waar het nu over gaat is de meervoudig onafhankelijk gerichte bommencapsule die vanuit de ruimte te rugkeert naar de aarde, een mondvol die tot M.I.R.V. wordt afgekort. Het gaat om een raketspits die vanuit de aarde in een baan in de ruimte wordt ge bracht en vandaar op commando terug kan keren naar de dampkring net als het voertuig van een astronaut. Eens terug echter vuurt dit ruimteschip de ene na de andere nucleaire raket af tot een stuk of vijftien, genoeg om door iedere anti-raket-rakettengordel heen te dringen. Het is een Amerikaans antwoord op een Russisch grapje waarbij een enkele ra ket met kernlading een gedeeltelijke om loop om de aarde maakt alvorens zich op zijn doel te storten. Dit voorkomt dat de verdediging ongeveer weet waar het wapen heen zal gaan zelfs in eerste instantie of het wel een wapen is of zo maar een verkenningsapparaat. Die gedeeltelijke omloop is voornamelijk een smoes om binnen de regels van een verdrag over kernwapens in de ruimte te blijven als het ernst wordt kan men er gevoeglijk maar beter niet op vertrouwen. Dit Russisch geval kan dus door de Amerikanen met vijftien - in de toekomst wellicht met dertig worden vermenigvuldigd. Evenwicht De ontwikkeling, zowel van het Russi sche als van het Amerikaanse systeem, heeft enorme bedragen gevergd. Dollars en roebels die op tafel kwamen omdat doodeenvoudig de twee supermachten zich niet kunnen of durven te permit teren een mogelijkheid op dit gebied on gebruikt te laten. Het evenwicht van nu berust op de overweging van beide partijen dat een kernaanval van de een op de ander geen zin heeft: die tegenstander heeft dan altijd nog genoeg achter de hand om de aanvaller met gelijke munt te betalen. De man die de eerste klap geeft kan op zo'n manier niet winnen. Dat is het evenwicht der afschrikking een mis schien niet verrukkelijk evenwicht maar het scheen in ieder geval werkzaam. Dit evenwicht kon nu verstoord worden als een der partijen een doeltreffend af weersysteem kon bedenken, waardoor die klap terug niet meer geducht hoefde worden na een verrassingsaanval. Daar mee begonnen de Russen en daarmee werd de basis onder het evenwicht der afschrikking weggevaagd. Zou slechts overblijven een vertrouwen over en weer dat men nooit van kernwapens gebruik kan maken maar vertrouwen is nooit als een degelijke beveiliging beschouwd. Terecht trouwens naar uit de historie blijkt. Vandaar de M.I.R.V. een systeem dat een zo overdadige anti-raket-raketten- installatie veronderstelt bij de sowjets dat een doeltreffende verdediging dood eenvoudig de voorhanden middelen te boven gaat. Dat zou het afschrikkings- evenwicht weer moeten herstellen. Dit dwingt de Russen enerzijds tot een per fectionering van hun verdediging uitermate kostbaar of tot een de M.I.R.V. nog overtreffend aanvalswapen nog wat duurder. Probleem Het ongeluk hierbij is weer dat de V.S. nooit volkomen zeker zullen kunnen zijn of de Russen niet die tweede weg be wandelen en hoe ver. Ze kunnen wel vermoeden dat het zo'n vaart niet loopt, maar voor alle zekerheid zal men dan toch maar rekening moeten houden met de mogelijkheid dat er stiekum weer een nieuwe troef in het kernwapenspel in Russische handen kan komen. En wat dan Dan toch maar een verdedigingssysteem gaan ontwerpen, bij voorkeur zodanig dat zelfs het vernufstigst aanvalssysteem bij voorbaat kansloos is. En dat moet heel wat kosten, want dank zij de spio- nagesatellieten e.d. weten beide partijen wel zo ongeveer in hoeveel ondergrondse silo's aanvalsraketten klaar staan. Maar als het M.I.R.V.'s zijn weet niemand hoe veel kernkoppen ze dragen. En er is geen kijk op een oplossing. Beide partijen kunnen plechtig openbaar maken hoeveel M.I.R.V.'s ze hebben, maar waarom zou iemand aan die getal len geloof schenken? En inspectie is juist kansloos doordat niemand meer aan de buitenkant kan zien of een raket er echt maar eentje is of wellicht wel dertig. Nog daargelaten dat de Russen van oudsher gekant zijn tegen interna tionale inspectieteams op hun terrein. Het probleem van Clifford en van zijn Russische collega's is dat ze in een vi cieuze cirkel zitten van steeds kostbaar der aanvals- en verdedigingssystemen. Een cirkel die alleen maar kan worden onderbroken doordat men op een gege ven moment zegt: we doen het niet, of het nu technologisch mogelijk is of niet. Maar zelfs een dergelijke uitspraak zal waarschijnlijk niet helpen, doordat de andere partij dan maar moet geloven dat ze ook inderdaad waar is. Waar schijnlijk is de financiële draagkracht het enige criterium of iets in deze kern wedloop gedaan of nagelaten zal worden. Maar voor dat een nee valt, zullen de kosten wel inderdaad tot astronomische hoogte gestegen moeten zijn. En dat ter wijl er zowel voor dollars als voor roe bels zoveel andere aardige bestedings mogelijkheden zouden zijn als ze niet opgeslokt werden door de tyran boven de supermachten: de geld vretende mili taire technologie. Met de vakanties in zacht komen we ook al aanbiedingen tegen voor vakan- tieleningen, en reizen op afbetaling. Dat zijn zeer gevaarlijke verleidingen. De vakantiepot is al heel vaak de sluit post van een familiebegroting. Veelal wordt het eerst op 't vakantiegeld be knibbeld, als er onverwachte uitgaven moeten worden gedaan. Soms is de va kantiepot alweer leeg, voor de vakan tie aanbreekt. Hoe zal het dan gaan met deze mensen, als zij een lening afsluiten voor een „onbezorgde vakan tie" of voor „de vakantie van uw le ven?" Kunnen zij na de - ongetwijfeld dure - vakantieweken wel terugbetalen, wat zij vóór die tijd niet zelf konden opzij leggen? Zullen zij binnen het jaar (eigenlijk een half jaar) hun schuld kunnen aflossen en dan volgend sei zoen wel hun eigen vakantie contant kunnen voldoen? En wat gebeurt er als deze vakantievierders hopeloos in de schulden geraken, waartoe zij zich mis schien lichtvaardig lieten verleide i? Het zijn vragen. Maar vragen waarop men zich wel mag beziinnen, alvorens in te tekenen voor een reis, die te duur is voor de eigen portemonnee. Sinds enige tijd lopen op een stuk grond aan de Melmvveg, enkele dieren, die be slist geen gewoon beeld geven van een echte Nederlandse veestapel. Louter en alleen uit liefhebberij heeft de'' heer A. v. d. Dejjssel op het stuk grond naast zijn nieuwbouw, een lama- echtpaar, twee Ierse sliertjes, een ezelin en een paar pony's lopen. Zonder dat de „vaste" verzorger Harrie en de eigenaar, van het heugelijke en unieke feit op de hoogte waren, werd het lama-echtpaar woensdagmorgen ver blijd met de geboorte van een welge schapen nakomeling. Zaterdag 25 mei, 20.00 uur, zal de C.J.S. haar laatste avond organiseren n het gebouw van „Chr. belangen" in de Leestraat te Baarn. Meewerking verlenen Chiel Montagna en de bekende band ..The Set Mo-ny". Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie in dit blad. Ja langzamerhand komen we toch in het zomer-sedzoen en dat betekent het vastleggen van een programma voor de vrije dagen. Dit jaar heeft de firma Tensen ons tijdig van folders, betreffende de dag tochten voorzien. Daar hiernaar al veel vraag was, verheugt het ons U atttent te kunnen maken op de vele moge lijkheden, die onze Soester busonder neming biedt. Er is weer keuze uit 22 mogelijkheden, bovendien organiseert men een goed verzorgde 3-daagse reis naar Alte- nahr in de maanden juli en augustus. Ook betreffende dit evenement kunt U bij ons een informatieblaadje krij gen. Zoals vorige jaren verzorgen wij de boekingen voor deze Tensen-aktivi- teiten. Dit seizoen wordt van 20 juni tot 10 juli de twintigste antiekbeurs gehouden, zoals bekend, in de Prinsen hof te Delft. Voor hen, die zich voor antiek interes seren is deze beurs altijd een waar feest. Wij ontvingen een buitengewoon mooie folder met diverse afbeeldingen, voorzien van gegevens in drie talen. Deze folder ligt op ons kantoor op U te wachten. Hierop aansluitend kunnen wij U ook de nieuw uitgekomen folder van het Frans Hals Museum te Haarlem aan bevelen. Een gebouw, dat U op regen achtige dagen met uw gasten beslist moet bezoeken. Ook deze folder is drie talig. Zaterdag 1 juni a.s. zal opnieuw een Kunstmarkt gehouden worden op het Marktplein tegenover het gemeentehuis Het succes van het vorige jaar stimu leerde de Soester Kunstenaarsvereni ging ook drt jaar voor de derde, ach tereenvolgende keer een dergelijke ma nifestatie te organiseren. Geschiedde dit tot nu toe door één man, de kunstenaar Otto Schouten, thans heeft Arti-shock, waarvan de heer Schouten lid is, de organisatie overge nomen. De Burgemeester Mr. S. P Baron Bentinck zei in 1967 bij de opening van de Kunstmarkt o.m. „dat hij er aan vankelijk van overtuigd was geweest dat het de organisator nooit een twee de keer zou lukken in Soest een kunst markt te houden", en verder: „Op een gewone weekmarkt worden ons door gaans alle massaprodukten aangeboden, maar langzaam groeit ook de behoefte aan iets persoonlijks thuis." De zaterdag voor Pinksteren lijkt een uitermate geschikte dag, omdat men dan veel publiek op straat kan ver wachten, Op deze Kunstmarkt staan kunstenaars uit Monnikendam, Ermelo, Emmen, Utrecht, Amsterdam, Zeist, Hilversum, Soesterberg, Soest, Baarn, etc. Dc firma Bosman in Soest verzorgt wederom het geluid en de P.U.E.M. verleent alle medewerking bij de aan leg van de verlichting. De gemeente raad zegde een subsidie van f 450,— toe. In twee kraampjes wordt een expositie gehouden van het werk, dat de cur sisten van „Ateliers Arti-Shock '68" (Instituut voor Creatieve Vorming) maakten in de groepen Vrije Expressie (kinderen), Tekenen en Boetseren (vol wassenen). Ossendamweg, vanaf de spoorwegovergang, vyftig jaar geleden Dezelfde plaats nu Uit de discussies in de regeringsgebou wen en voor de televisie en radio in de laatste dagen is duidelijk gebleken dat men over de juiste verdeling van het nationaal inkomen van mening kan blij ven verschillen. Hoe men het ook stelt als de lonen sneller stijgen dan was voorzien_ zal dat de werkgelegenheid na delig beïnvloeden. En wij zijn het er al lemaal over eens dat het bestrijden van de werkloosheid tot de eerste opdrachten behoort. Ook in het verband van de werkloos heidsbestrijding wordt de regering scherp door de vakbeweging aangevallen. Het kabinet zou op schrikbarende wijze te kort schieten in het werkgelegenheids beleid. Er wordt daarbij op gewezen dat rekening houdende met seizoeninvloeden de arbeidsreserve in april opnieuw met 1000 is gestegen tot 86.800 mensen per eind april. Het cijfer is betreurenswaardig. Als men het verder uiteenrafelt blijken er vooral drie gebieden te zijn waar de werkloos heid woedt, nl. in Groningen, Drente en Limburg. In deze laatste provincie om vat de ledigheid 5,1 °/o van de beroeps bevolking. Men vergeet echter dat de regering in Limburg bezig is met verschil lende investeringsprojecten, o.m. bij de Staatsmijnen .die dit hoge cijfer zullen drukken. Gezien de geweldige teruggang in de mijnarbeid, is de gedragslijn van de regering nog niet zo beneden de maat gebleven als wordt voorgesteld. In het gebied rond Tilburg wordt de wollenstof- fenindustrie geholpen. In Twente zijn er plannen voor structuurwijziging. Met name in het noorden van het land me nen wij een tekort aan initiatief waar Na een week chaos in Frankrijk kan niemand nog zeggen waar het naar toe zal gaan, maar wel dat na tien jaar een eind is gekomen aan het Gaullisme zo als men dit tot dusver heeft gekend. De pijler van dit Gaullisme was dat de natie per referendum - hoeveel heeft De Gaulle er al niet laten houden - het feitelijke bestuur opdroeg aan een man - De Gaulle, die in laatste instantie zelf over alles beslissingen nam. En die zijn land bestuurde zoals hij het een efficiënte legereenheid zou doen, daarbij de hulp inroepend van vaklieden op allerlei terrein Dat waren zijn minis ters; niet zo zeer politici, dan wei wat men noemt technocraten. En hun ver antwoordelijkheid lag niet ten opzichte van de bevolking maar ten opzichte van de chef d'état. Een dergelijke regeermethode, die een weerspiegeling is van legerpraktijken, kan alleen functineren wanneer het ge zag van de opperbevelhebber onaange vochten is. Die voorwaarde van discipline en ge hoorzaamheid is nu verbroken en daar mee ook de kernvoorwaarde voor het Gaullisme zoals dat tien jaar heeft ge reild en gezeild. Drt wil niet zeggen dat De Gaulle daarom gevolg zal geven aan de raad om te verdwijnen, zoals die o.m. ook geklonken heeft uit de mond van een der weinige politici die hij respecteert- Pierre Mendès-France. Maar hoe hij ook verder gaat en welke schijn hij ook aan zijn komende maatregelen wil geven, het zal altijd een reactie zijn op de onlusten en stakingen die nu het land teisteren. Daar blijft altijd een zeker element in zitten van een ge slaagde muiterij, waardoor voorgoed de glans is ontnomen aan het patriarchale en het autoritaire die tot de kenmerken van het Gaullisme behoorden. Het lijkt er trouwens niet op dat De Gaulle veel begrip opbrengt voor wat nu gebeurt. Hij doet het af met het minachtende woord „poppenkast" en dat is het voor hem als generaal mis schien ook wel. Maar politiek ligt het anders. De studenten zijn in zee gegaan met een macht aan weinig duidelijke idee- en, maar ook met een duidelijke grief: de ontoereikendheid van het universi taire stelsel voor de huidige tijd. Die -ontstaan is doordat nimmer enig ge volg is gegeven aan de eisen die in dit opzicht leven. De studentenactie is de wegbereider geweest voor de arbeiders, die voor zich eveneens voldoende voor raad hebben aan grieven waarvoor de overheid - lees: De Gaulle - de schou ders heeft opgehaald. Dat zijn: achterblijven in de Ioonont» wikkelng ten opzichte van al hun col lega's in de rest van Europa, het ont breken van sociale maatregelen zoali die overal elders in Europa wel toi stand kwamen, het voorkomen dat so ciale ongelijkheid te schrijnende vor men aannam. En de miljoenenmassa's met een lager loon dan elders als mi nimum wettelijk is vastgelegd, de ge brekkige huisvesting die Franse regel en elders uitzondering is, de enorme tegenstelling tussen rijk en arm die men elders niet vindt. Dat zijn de drie duidelijke symptomen die voor de arbeiders bewijzen dat hun wensen en streven doodeenvoudig over het hoofd is gezien door de president en zijn technocraten. De vakbonden doen hun uiterste best de stakingschaos zo weinig mogelijk een politiek karakter te geven. Het is ge makkelijk om te zeggen: tien jaar is genoeg geweest, ga heen De Gaulle; maar heel wat anders om een opvolger voor hem aan te wijzen. Waar het vakbonden om gaat js in de eerste plaats hun verlangens ingewil ligd te krijgen, wat hun des te moeilij ker zal vallen omdat hun leden zich ook herinneren dat het niet de bonden waren die de stakingen organiseerden. Die bonden hebben zich ook te zeer monddood laten maken en zijn pas op het laatste moment op de rijdende trein gesprongen, die door de arbeiders zeli op gang is gebracht. Die feiten zijn er: afscheid nemen van net Gaullisme wil men wel, maar tien jaar autoriteit van de oude baas in het Elysee heeft ook voorkomen dat iemand naar voren kwam die ook maar een schijn van De Gauiles gezag geniet en daardoor als een logische opvolger in aanmerking komt. Dat ontbreken van een alternatief maakt juist de Franse chaos zo diepgaand. te nemen. Daar zullen nieuwe inspuitin gen van geld en gedachten moeten ko- men. Het tekortschieten van de regering is foutje f™® gebracht t0< ^n partiele fout, die daarom niet minder ernstig is. Overigens is het duidelijk dat de louter sociale gedachten van de vakbeweging voor de toekomst san het probleemge? de dijk zetten. De economische steen den °0k Zij n0g niet gevon- den. En daarmee vinden wii ook rlaar een partiële fout waarmee de balans dan weer in evenwicht is. Kon. Ned. Ver. E.H.B.O., afd. Soest

Soester Courant | 1968 | | pagina 1