Soest toen - Soest nu DRANG NAAR VERNIEUWING ROEMLOZE DEGRADATIE VAN N.S. STATION SOEST Het oog gericht op zeldzame ruk Dinsdag 28 mei 1968 47e jaargang n». 11 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Rureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Kort geding van S.E.C. tegen K.N.V.B. komt donderdag voor Doka-organisatie telt al vijftig leden Automobilist ramde lichtmast en tuinhekken Begin van brand in wasserette Canadese oudstri jders te gast bij veteranenlegioen Stationsbeambte J. van Dijk sloot op zijn centje het station Autobetuurder met grote snelheid over de kop M.E.A.O.-school te Amersfoort 2 maal 1 prik en 2 maal drie kwartier vrije tijd per jaar is 2 maal per jaar een medemens helpen SOESTERI OURANT Abonn. p. kwart, 3,25, per post f 4,25. Verschijnt iedere dinsdag en rrfldag Lang is het meer of minder goed ge gaan, nu lijkt dan overal de maatschap pij in beroering gebracht te moeten worden, waarbij de jongeren - uiter aard - de kat de bel aanbinden. Men protesteert en demonstreert tegen de gevestigde orde, in west- zowel als in Oost-Europa, in noord- en in zuid- Amerika, in Azië en wat minder in Afrika, omdat daar de huidige maat- schappijvorm nog niet zo lang bestaat. De studenten vooral, de jongeren, schij nen de gevestigde orde, waarvoor meest al tientallen jaren is gevochten om het zover te krijgen, beu te zijn. Zij voelen zich - democratie of niet - in een keurslijf gewrongen van een steeds meer op techniek ingestelde maatschappij, waarin het steeds moeilijker wordt zich vrij te voelen, eigen persoonlijkheid te ontwikkelen en eigen wegen te bepa len. Zij lopen te hoop tegen wat zij steeds meer gaan voelen als een on ontkoombaar dwangbuis, waarin zij zich maar keurig hebben te gedragen om nog in aanmerking te komen voor werk dat hen een zekere welvaartsstaat kan bezorgen. Het is eigenlijk een merkwaardige ge schiedenis met dat menselijk welzijn. Tientallen jaren is er door de arbei dersbeweging gevochten vcor sociale ge rechtigheid voor allen en voor meedelen in de welvaart. Nu dat in grote lijnen min of meer is bereikt, wat meer hier, wat minder daar, nu is het ook weer niet goed. Nu gaan de jongeren weer schreeuwen om verandering en verwij ten de ouderen, dat zij nu niet eer met hen mee willen vechten om de maatschappij overhoop te gooien. In een ingezonden brief in Het Vrije Volk la zen we hoe de inzender de arbeiders verwijt dat zij niet meer met de jonge ren in opstand komen. Waarom zouden ze? Kunnen de werknemers daar be ter van worden? Bij de studentenopstootjes wordt ge schermd met communistische figuren als Mao, Ho Tsjih Minh, Castro, Che Guevara Is een communistische maat- schappijvorm, een staatskapitalisme, voor de werknemers aanlokkelijker dan het democratisch kapitalisme? Het zou hun vrijheid eerder meer dan minder beknotten. En daar gaat de strijd in de wereld al tijd om: om de vrijheid, althans het vrijheidsgevoel! En daarvoor strijden de jongeren nu weer in de communistische landen als Tsecho-Slowaijke, Polen, Roemenië etc. Ook daar wil men van de bevoogding af, een bevoogding van het staats- en partijapparaat. Wanneer dat daar niet zo met harde hand ge handhaafd werd, zou men eens zien hoe sterk de drang naar meer democratie zich daar zou uiten. Daar zeker geen borden en portretten van Mao, Castro en dergelijke figuren. Het begint er nu welhaast op te lijken, dat de jongeren hier in het westen de communistische dictatuur willen vestigen, dat men zich in het oosten daarvan zou willen ont doen en de rollen eenvoudig verwisseld zouden worden. Zover zal het echter in het westen niet komen. Het opmerkelijke is, dat al die Het kort geding, dat de voetbalvereni ging S.E.C. tegen de K.N.V.B. heeft aangespannen naar aanleidng van het overspelen van de wedstrijd S.E.C.- Zeist, zal donderdag voor de Haagse rechtbank voorkomen. De eerste wedstrijd tussen S.E.C. en Zeist, die in een 3-2 zege voor S.E.C. eindigde, moest worden overgespeeld, omdat S.E.C. na de rust met twee in vallers is uitgekomen, wat niet is toe gestaan. Zeist protesteerde en kreeg gelijk, maar begin april kregen de clubs bericht, dat de uitslag niet meer van belang zou zijn en dat de zaak als afgedaan kon worden beschouwd. De K.N.V.B. bleek zich echter vergist te hebben. Eind april moest toch op nieuw worden gespeeld. S.E.C. verloor nu en belandde mede daardoor op de voorlaatste plaats, wat degradatie naar de vierde klasse betekende. S.E.C. heeft na een afgewezen protest nu de laatste mogelijkheid voor het behoud van het derde klasseschap aangegrepen door de K.N.V.B. in een kort geding te dag vaarden. Namens S.E.C. treedt op de Amersfoortse advocaat mr. Peppelen bosch. De verleden week opgerichte Coöpera tieve Winkeliersvereniging „Doka" telt inmiddels reeds vijftig leden. In ver band met contracten met particuliere zegelmaatschappijen zal de helft hier van nog een jaar moeten wachten met het uitgeven van zegels. De overige winkeliers zullen met ingang van 1 juli a.s. de nieuwe Doka-zegels gaan uitgeven. Bij besteding van iedere vijf tig cent heeft het publiek recht op een zegel. De deelnemende winkeliers betalen in totaal 3 van hun omzet. Hiervan komt een deel aan de klanten ten goe de, terwijl van het resterende bedrag collectieve reclame zal worden ge maakt, ook met ingang van 1 juli a.s. Voor de nog aarzelende winkeliers zij erop gewezen, dat het entreegeld, dat nu nog vijftig gulden bedraagt, gelei delijk aan verhoogd zal worden, omdat in een later stadium nieuwe leden uiteraard gaan profiteren van door de pioniers gevormde reclamefondsen en goodwill bij de klanten. protesterende jongeren niet met nieu we idealen, nieuwe ideeën komen aan dragen, doch juist terugvallen op wat al lang geweest is, zich tegen iets ver klaren en dan maar oude leuzen van stal halen, die de mensheid echter niets beters hebben te bieden dan waar reeds successievelijk naar gestreefd wordt. Natuurlijk is dat successievelijk op me nig onderdeel en in menig land wel eens te langzaam. We leven in een tijd, die door weten schap en techniek ontzettend snel ver andert en in menig opzicht kan het altijd stroeve bestuursapparaat die ver andering niet bijhouden. Zo cntstaan er toestanden, die eigenlijk binnen enke le jaren buiten de tijd zijn geraakt. Da+ is ongetwijfeld ook het geval ten aanzien van het wetenschappelijk on derwijs, dat nog overwegend stoelt op de instelling van vóór de oorlog. Zo is het begrijpelijk, dat de studenten te hoop lopen. Zij het zonder dat zij nog precies weten wat zij willen en zelf trouwens ook gedifferentieerd daar over denken. Deze studentenoproeren hebben desalniettemin toch hun goede zijden. Ze brengen de boel in beweging. Reeds lang noodzakelijke vernieuwingen zullen nu vlugger geschieden. Door onbekende oorzaak - wellicht door vermoeidheid - is in de nacht van zon dag op maandag de 23-jarige A. J. J. uit Soesterberg op de Julianalaan met zijn auto uit de koers geraakt. De wa gen reed eerst met volle snelheid te gen een lichtmast, die als een lucifer houtje afknapte, en kwam vervolgens in botsing met twee tuinhekken. Tegen een boom kwam de wagen tenslotte tot stilstand. De bestuurder liep verschil lende verwondingen aan hoofd en li chaam op. Zijn auto werd volkomen vernield. In de wasserette aan de Van Weede straat is zaterdag een begin van brand ontstaan omdat een van de machines niet naar behoren werkte, ei overver hitting ontstond. De brand is door het personeel zelf geblust. De brandweer behoefde niet meer op te treden. Op uitnodiging van de afdeling Eemland (Baarn-Soest) van het veteranen legi oen Nederland zullen ruim twintig Ca nadese oud-strijders met hun echtge noten een bezoek aan Nederland bren gen. De Canadezen maken momenteel een rondreis door een aantal West-Europese landen, die in 1945 door de Canadese troepen werden bevrijd. De groep is vandaag in Amsterdam aangekomen. Morgen wordt een bezoek gebracht aan de Canadese erebegraafplaats in Groes- beek, waar ook een krans zal worden gelegd. Er zal een militaire erehaag worden gevormd. Het gemeentebestuur van Groesbeek biedt de Canadezen daarna een ont vangst aan. Op de terugtocht naar Am sterdam zal onder meer halt worden gehouden bij paleis Soestdijk en bij kasteel Drakensteijn te Lage Vuursche. Morgenavond brengt de drumband van het veteranenlegioen op de Dam in Amsterdam een serenade, 's Avonds zal er een door de V.L.N. aangeboden re ceptie worden gehouden, waarop de Canadezen Nederlandse oud-strijders zullen ontmoeten. Donderdag zal door de oorlogsveteranen een krans worden ge legd bij het Nationaal Monument op de dam. Het gemeentebestuur van de hoofdstad zal ook een officiële ont vangst aanbieden, 's Middags zal een boottocht door de Amsterdamse grach ten worden gemaakt. Als gevolg van een besluit van de Nederlandse Spoorwegen, om het sta tion Soest niet langer als station en goederen-depot te handhaven, kwam vrijdagnamiddag om half vijf het roem loze einde van het „hoofdstation" Soest aan de spoorlijn Den Dolder-Baarn. Het sterk teruglopen van het reizigers- vervoer op dit station was voor de N.S. de aanleiding tot het nemen van dit besluit. Op een enkele forenzentrein 's morgens en 's avonds na is het voor de rest van de dag een dooie boel op dit vroeger levendige station. Ook de romantiek is hier, met de in voering van het automatische beveili gingssysteem, verdwenen. De stations chef was hier tot voor vier jaar ge leden tevens de treindienstgeleider. Hij besListe over de loop der treinen via het enorme blok met wisselarmen dat in „zijn" stationskantoor stond en bediend werd door de beide overige stations ambtenaren. Zonder zijn toestemming mocht er geen trein uit Baarn of Den Dolder richting Soest vertrekken. Kwam de ene trein te laat, dm besliste hij dat de trein uit de andere richting eerst moest binnen komen over dat of dat spoor. Als teken van zijn waardigheid droeg hij naast de overige kenmerken 'n rode pet. Een bij 't doen vertrekken van de treinen bediende hij zich van een „vertrekstaf". welk instrument voor het gebruik in de duisternis was uit gerust met een rood en een groen licht je. De pet en de staf behoorden bij elkaar, want een vertreksein van dc chef had geen enkele waarde als een van de beide attributen ontbrak. De machinist mocht dan niet vertrekken. De beveilging van de wissels en de bediening van de seinen, de rode pet en de staf hebben al sinds vier jaar afgedaan. Toen werd het automatische beveiligngssysteem voor wissels, seinen, overwegbeveiliging enz. ingevoerd en automatisch bediend vanuit Blauwka pel bij Utrecht. De stationsambtenaar de heer J. van Dijk, die vrijdagmiddag ijverig het laat ste geld telde, zijn staten afsloot en voor de laatste maal afrekende met de besteldienst van Van Geld Loos, weet de achteruitgang van de omzet, dus van het reizigers vervoer, voorna melijk aan de enorme uitbreidingen die de gemeente Soest in Noord en Zuid ondergaat. De forensen wonen veelal in Soestdijk of Soest-Zuid. De omzet ten van ie beide andere stations wijzen het uit. Toen de trein van half vier uit Baarn binnen kwam stapten er welgeteld twee mensen uit. De volgende trein vanuit Den Dolder had zonder bezwaar kun nen doorrijden, daar er geen in- of uitstappers waren. Dit is het dagelijkse beeld van iedere dag zegt de heer Van Lijk. De tegenwoordige rust van het station Soest werd ons door de heer Van Dijk nog eens extra bewezen door een broe dende duif die zijn nest onder de over kapping, practisch boven de rails, op vijftig cm boven de stationsdeur heeft gemaakt. Vorig jaar was hetzelfde nest door een merel gebruikt. Met enige weemoed spreekt de heer Van Dijk. die van zijn 26 N.S. jaren er 15 op Soest doorbracht, over het bij zonder prettige publiek en de gemoede lijke omgang hiermee. Het contact met deze reizigers zal hij echter niet behoeven te verliezen, want hij gaat nu afwisselend dienst doen op de beide andere stations. Hoewel men voor in- of uitstappen toch gebruik kan blijven maken van het sta tion Soest, moeten de abonnementen, weekkaarten enz. op de andere stations gekocht worden. Wie een retourtje of een enkele reis nodig heeft en op Soest instapt, kan dit kopen bij de conduc teur. Zoals indertijd het treugschakelen van 3 naar 2 en weer later tot 1 stations- ambtenaar geruisloos verliep, zal dit ook nu het geval zijn. De heer Van Dijk vult nu de vacature die er reeds enige tijd was op de an dere stations. Met het oog op de din gen die komen zouden heeft men deze vacature tot en met vrijdag gevuld met ambtenaren uit de omringende stations buiten Soest. Hierdoor kon het voorko men dat bij de onlangs gepleegde over val op station Soest-Zuid een ambte naar uit Bilthoven dienst deed. Het emplacement van station Soest met zijn rangeermogelijkheden zal wel de wagenladingen blijven verwerken. Re gelmatig komen hier nog wagens vol binnen uit landen als Hongarrije, Italië, België, Frankrijk en Duitsland, die ko len, olie en stukgoederen aanvoeren voor plaatselijke detaillisten en fabri kanten. De administratie hiervai zal in het vervolg gevoerd worden op station Soestdijk, alwaar ook al het vracht- en snelgoed nu moet worden aangeboden. Ook het kopje koffie en thee zal de heer Van Dijk erg missen, want dit werd de ambtenaren prompt elke och tend en middag op kantoor gebracht door mevrouw Van Doornik, de echtge note van de heer A. van Doornik, even- exs employé van N.S., die woont in de dienstwoning boven het station Soest. De spoormannen hebben deze geste steeds erg op prijs gesteld en ze waar deerden dit graag b.v. met moederdag en Sinterklaas. Hoewel het sluiten van de boompjes bij de baanovergang naar het „tweede" perron, bij aankomst van treinen, ge woon zal doorgaan omdat ze in het automatische systeem meefunctioneren, ziet de heer Van Dijk de toekomst toch wel wat somber in als hij denk., aan de kinderen die vaak op het station en tussen de rails willen spelen. Zelf heeft hij eenmaal een kind met een snoek sprong over het hek voor de aanstor mende trein weg kunnen rukken. Dat hij daarna bijzonder attent bleef als er kinderen in de buurt waren, laat zich denken. Nu echter houdt hij zijn hart vast als hij bedenkt dat er in de toe komst niemand meer zal zijn die hier op kan letten. Station Soest is nu „halte" geworden. Geen kaartjesverkoop meer, geen abon nementen meer voor vaste klanten, geen aanname of afgifte van goederen meer. Straks staan het kantoor, de wachtkamer en de goederenloods leeg. Er is voor deze appartementen nog geen bestemming. Oude Soesters zullen echter nog lang herinneringen ophalen aan de vele tien tallen jaren dat station Soest het enige station was met ook nog twee „haltes" te Soest-Zuid en Soestdijk. Men zal praten over de roemruchte chefs uit het verleden, zoals daar waren een Klomp, een Langkamp enz. Ze zullen praten over „Bello" met zijn ping-ping-pdng uit de twintiger jaren, over het „lo kaaltje" uit de jaren dertig en over de elektrische treinen die vanaf 1946 door Soest rijden. Ze zullen nog praten over de „treinontsporing" op „station" Soest, die te wijten was aan het tevroeg over halen van de wissel door een leerling- stationsambtenaar, waardoor het ene deel van de trein links van het station binnen kwam en het andere deel rechts. Het publiek waagt zich nu af of dit het begin van het einde zal zijn. Ruim een jaar geleden dreigde „Utrecht" met de opheffing van de lijn Den Dolder- Baarn, op welk traject de drie Soester stations gelegen zijn. Het leek bij drei gen te blijven, maar nu „Soest" gede gradeerd wordt tot „halte", nadat er kort geleden tonnen geld werden op geofferd aan beveiligng van de vele overwegen en de automatisatie, worden we een beetje angstig. Als de angst gegrond blijkt te zijn dan is het nog zonde van de centen ook. Rukken naar links zijn in Europa zo zeldzaam geworden dat die in Italië meer opvalt dan ze verdient. De com munistische partij daar - sinds lang de grootste in de westerse wereld - heeft zich hersteld van de klap bij de vorige verkiezingen. Een hersteld vertrouwen dat zij voornamelijk dankt aan het vrijmoedig volgen van een eigen lijn zonder al te veel te letten op wat Mos kou denkt en wenst. Van het regeringstrio blijkt premier Moro's christen-democratische partij eveneens meer vertrouwen te hebben gekregen evenals de partner de repu blikeinse partij. Verliezer is de derde in het verbond, de herenigde socialis tische partij. Ook weer niet zo vreemd, want die hereniging was al prompt daarop gevolgd, door een afscheiding der proletarische socialisten, een met de communistische partij bevriende groep. En het moet allemaal nog een beetje uitkristalliseren. De linkse vleugel vindt de partij waarschijnlijk te rechts, de rechtervleugel nog te weinig links om zich van de christen-democraten te on derscheiden. En dat wordt de moeilijk heid. Het tweeslachtige jn de socialistische partij zal het dit keer waarschijnlijk nog moeilijker maken dan het tevoren al was om de leidng warm te laten lopen voor doorgaan met de coalite die intussen het land een periode van zeer rustig en bepaald niet succesarm be wind heeft opgeleverd. Het is voor de socialisten dan ook zuur dat de dank van de natie voor vijf jaar voorspoed alleen maar naar de twee andere re geringspartners is gegaan maar het is een ervaring die bijvoorbeeld ook de S.P.D. in Duitsland opdoet. In beide gevallen ligt de oorzaak erin dat de partij intern verdeeld is en zelf niet goed weet of ze gevolg moet ge ven aan de regeerlust die een deel der leden aanhangt of de zin in oppositie die leeft bij de andere leden. Moro had een vrij goed kabinet, of hij makkelijk op dezelfde basis een nieuw kan vor men lijkt twijfelachtig geworden. KANTMAN. On de Nieuweweg is zondag de 18- jarige W. A. van D. uit Soest kort na het behalen van zijn rijbewijs met een auto uit een bocht gevlogen en over de kop geslagen. Van D. wilde wel eens de snelheid van zijn wagen met die van een ander meten, maar de jeugdige Soester bleek over onvoldoende stuur manskunst te beschikken om het voer tuig op de weg te houden. In een bocht verloor hij de macht over het stuur, schoot de linker weghelft op, reed met zeer hoge snelheid vlak langs een paar fietsende meisjes en kwam toen weer op de rechter weghelft terecht. Daar sloeg de wagen over de kop. De be stuurder bleef ongedeerd. De auto werd volkomen vernield. Aangezien het aantal M.E.A.O.-scholen, welke opgericht worden, beperkt zal blijven, dient het belang van Amers foort en omgeving in deze zo krachtig mogelijk geformuleerd te worden. In verband hiermede is het noodzakelijk inzicht te verkrijgen in de behoeften van het bedrijfsleven aan personeel op M.E.A.O.-niveau. Daartoe wordt door de Kamer van Koophandel en Fabrie ken te Amersfoort een enquête gehou den, teneinde, op grond van de gege vens die hierdoor verkregen worden, de in Amersfoort aanwezige behoefte duidelijk naar voren te kunnen bren gen bij het Ministerie van Onderwijs en Wetenschappen. Op grond van de op 1 augustus 1968 in werking tredende Mammoetwet (de wet op het voortgezet onderwijs), zul len nieuwe schooltypen hun intrede doen, met name op het gebied van be roepsopleiding, welke voor het bedrijfs leven van eminent belang zijn. In het bijzonder denken wij hierbij aan het Middelbaar Ekonomische en Admini stratief Onderwijs, voor een toelichting waarop wij U verwijzen naar bijgaande uiteenzetting. Naar gebleken is uit kontakten met het bedrijfsleven, wordt het voor Amers foort van groot belang geacht tot op- Richting der M.E.A.O.-school te komen. Bij de jaarlijkse inzameling ten bate van het Nederlandsche Roode Kruis van maandag 27 mei tot en met zaterdag 8 juni 1968 zullen huis aan huis formu lieren worden uitgereikt, waarop men zich kan aanmelden als donor voor de ..Bloedtransfusiedienst" hier ter plaatse. De voortdurende groei van de activitei ten binnen de muren van het Zieken huis „Zonnegloren" maken een aanzien lijke uitbreidng van het aantal beschik bare donors noodzakelijk. De stijging van het aantal toegediende bloedtransfusies van 466 in 1966 naar 164 in het eerste kwartaal van i968, il lustreert dit duidelijk. Wat er na het ingevuld terugzenden (geen postzegel plakken!) van dit kaar tje met U gaat gebeuren is veel min der griezelig dan U denkt. Als eerste reactie ontvangt U een be vestiging van uw aanmelding. Daarna wordt U opgeroepen voor een keuring, die 's avonds plaats vindt en niet lan ger dan pl.m. 3 4 uur tijd van U in beslag neemt. Bent U goedgekeurd, dan kunt U wor den opgeroepen voor het geven van bloed. Dit wordt door ervaren krachten bii U afgenomen. Na deze bloedafname hoeft U geen extra biefstukken te eten, voelt U zich niet weken gammel en bent U niet ver zwakt. Het afnemen van bloed mag normaliter slechts twee maal per jaar gebeuren. Om kort te gaan, U kunt dus twee maal per jaar een medemens helpen met 2x1 prik en 2 x drie kwartier vrijetijdsverlies voor een keuring. De leeftijdsgrens om U als donor aan te melden is van pl.m. 18-60 jaar. Mocht U geen formulier ontvangen, dan kunt U zich schriftelijk of telefonisch aanmelden bij de Bloedtransfusiedienst van het Nederlandsche Roode Kruis, afd. Soest Soestreberg, t.a.v. mej. A. Drübers, p.a. Polikliniek Ziekenhuis „Zonnegloren" (tel. 5351) te Soest van 9-16 uur of bij de secr.-penningmeester der afd., de heer P. Bergema, Pr. Bern- hardlaan 38, Soestdijk, tel. 2250.

Soester Courant | 1968 | | pagina 1