1 k Soest toen - Soest nu ONVOLDOENDE COMMUNICATIE V.V.V.-nieuws EERSTE (MECHANISCHE) SPADE IN DE GROND VOOR SPORTHAL Het oog gericht op een oorlog waar niemand om geeft DINSDAG GEEN COURANT PROTESTEN GEVRAAGD Vrijdag 31 mei 1968 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bnrean voor redactie en administratie s Van Weedestraat; 29a. Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 47e jaargang no. 42 Buitenlandse arbeider zwaar gewond bij bedrijfsongeval Bromfietser kreeg geen voorrang Landbouwer en duivenhouder in onmin met elkaar rv-K*:- - -*~ Doka-bestuur samengesteld Uitslag jubileumloterij van de Soester Turnclub Tienergroep Middehvijk K.V.P. gemeenteraadsleden spreken met Soester bevolking AboniL p. kwart, 3 ,25, per post 4,25. »rtronynv icucrc uuuuag cu vr^ua§ SOESTERffiOÜRANT »st 14,25. VWMh Ve*e«lMtnt Iedere dinsdag en vrQdag De loonnota van de regering, die deze week in de Tweede Kamer werd behan deld kan bepaald niet als een goede di plomatieke zet gezien worden. Ze komt er op neer, dat men zowel de werkne mers- als de werkgeversorganisaties ver wijt de vrijere loonpolitiek niet met vol doende verantwoordelijkheidsgevoel toe te passen. Door de nieuwe c.a.o.'s stijgen de loon kosten te sterk en zullen spanningen ont staan waartegen onze economie weieens niet bestand zou kunnen blijken, de werkgelegenheid benadeeld zal worden en de inflatie verder om zich heen grijpt. Als de betrokkenen in het bedrijfsleven dit alles niet voldoende zouden hebben doorzien, dan is dit wellicht vooral te wijten aan een gebrek aan communica tie tussen regering en de arbeidsorgani saties (werkgevers en werknemers). Op merkelijk is ook, dat de loonnota tot stand is gekomen zonder dat de Sociaal Economische Raad zich hierover Kon uit spreken. Het schept nu de indruk alsof men ten aanzien van de economische situatie en -mogelijkheden uitgaat van twee tegen over elkaar staande partijen. En dat zijn dan niet de werkgevers tegenover de werknemers doch enerzijds de regering en anderszijds het bedrijfsleven. Het lijkt alsof de regering zich op een hoog gestoelte heeft gevestigd en een afstand schept tussen haar en de wer kers van het land, zonder die laatsten voldoende uit de doeken te doen hoe het allemaal zit, waarom dit niet zus en dat niet zo kan en door gezamenlijk overleg toi de grootste gemene deler te komen. De regering heeft, om de vrije loonpoli tiek niet de hals om te draaien, niet di reet in de nieuwe c.a.o.'s willen ingrijpen. Alleen die van het bouwvak werd op dringend verzoek van de regering iets getemperd aleer er goedkeuring aan werd gegeven. In de loonnota wordt echter ge steld, dat die c.a.o.'s dan maar wat lan ger gehandhaafd moeten blijven eer er weer nieuwe loonsverhogingen of ar beidstijdverkortingen kunnen worden doorgevoerd. Een soort loonstop dus voor de eerste helft van 1969. Natuurlijk stelden de arbeidsorganisaties daar tegenover, dat de regering wel wat voorbarig is met deze aankondiging, om dat men nog niet zeker weet hoe onze economie zich dit jaar zal ontwikkelen. Dat kan net zo goed mee- als tegenval len, doch pas tegen het einde van het jaar is daar een juist inzicht in te ver krijgen en dan valt beter te voorzien wat men in 1969 wel en niet kan doen. Daar staat weliswaar tegenover, dat ook in het najaar sommige c.a.o.'s weer ver nieuwd moeten worden en men voor die onderhandelingen dus reeds bijtijds moet weten tot hoever het geoorloofd is te gaan. wil de conjucturele situatie van ons land niet te ongunstig worden. Maar om dan toch nu reeds vast te stellen dat er voorlopig maar eens een eind moet komen aan de gestadige verhoging van de loonkosten lijkt dit diplomatiek ge zien bepaald niet handig. Op het terrein van de asfaltfabriek Meyer aan de Beckerïnghstraat is woensdagmorgen de buitenlandse arbei der A. O. zwaar gewond geraakt. De man raakte bekneld onder een heftruck, toen het voertuig omviel. O. bereed het voertuig zelf. Op een gegeven ogenblik kantelde de heftruck wegens een oneffenheid in het terrein. De bestuurder kwam er gedeeltelijk onder terecht. Hij kon pas worden be vrijd, toen een kraanwagen de hef truck had rechtgetrokken. De heer O. is met een gebroken linker onderbeen, een gebroken rechter bovenbeen, een heupfractuur en letsel aan zijn rugge- graat overgebracht naar Zonnegloren. Deze week graag uw aandacht voor twee provincies in ons land, die ieder een eigen karakter bezitten: Friesland en Zeeland. Over de Zuidwesthoek van Friesland bestaat een prachtige kleurenfolder met vele beschrijvingen over wat men in dit gebied vindt. De omtreklijn van dit Friese gedeelte loopt van Lemmer over Oudemirdum naar Staveren, noordelijker naar Hin- deloopen en Makkum, om via Bols- ward, Ni j land en Sneek weer zuid waarts terug te keren bij Lemmer. In dit provinciedeel ligt zoveel schoon heid op U te wachten, dat U telkens verrukt zult zeggen„en dat alles in ons eigen land!" Van Zeeland kwam de nieuwe uitgave van het informatieboekje over hotels, restaurants, pensdons en campings bin nen. Op de middenbladzijden is een kaartje van deze provincie afgedrukt, waarop spoorlijnen, hoofdwegen, kana len, overzetveren (voor voetgangers, zo wel als autovervoer) zijn aangegeven. Al met al een praktisch boekje voor wie Zeeland wil bezoeken. Wilt U nog wat verder trekken naar Zeeuws-Vlaanderen, vraagt U ons dan naar de aardige folder over Axel. Via deze uitgave maakt U kennis met een gemeente, die diverse vakantiemogelijk heden heeft. Interessant is het museum ,,De Axelse Hoerenkamer", speciaal voor wie van folklore en oude spulletjes houdt. Dat wekt natuurlijk reacties op, zoals de demonstratie die de werknemersorga nisaties in Utrecht organiseerden en een groeiende weerstand tegen deze regering, die haar het werken alleen maar moei lijker kan maken. Om uitwassen op dit gebied te voorkomen waartoe Frank rijk net het voorbeeld bood was de regering nu wel genoodzaakt enig bak zeil te halen, ter sussing van de gemoe deren. Doch eenmaal die weerstand opgewekt, net aan het begin van de zo tot demon streren lokkende zomer, is het de vraag of met wat verzachting de pijn van de gevoelige plek voldoende onderdrukt zal worden. Beter ware dit alles eerst eens uitgevochten in de S.E.R. dan het direct op het politieke vlak in de Tweede Ka mer te brengen. Dat zou in ieder geval de indruk van betere communicatie heb ben gegeven. We kunnen ons niet onttrekken aan de indruk, dat de regering en trouwens vrij wel alle overheidsorganen nog vaak te geheimzinnig handelen met wat zij we ten, betrokkenen en eigenlijk het hele volk te weinig inzicht in zaken geven, de democratie onvolledig toepassen. o D De 45-jargie automobilst C. v. d. M. uit Soest verleende dinsdag geen voor rang aan een over de Middelwijkstraat fietsende bromfietser, toen hij vanaf deze weg een inrit wilde inrijden. De bromfietser reed met flinke snelheid te gen de zijkant van de wagen, met het gevolg, dat de auto aanzienlijke schade opliep en de bromfiets totaal werd vernield. De bestuurder, de 20-jarige scholier J. N. T. is met een hersenschudding in het ziekenhui opgenomen. Een aan de Birkstraat wonende land bouwer en een vlak bij hem wonende duivenhouder hebben het deze week met elkaar aan de stok gekregen. De landbouwer was druk aan het zaaien «Jt geweest, maar steeds meer begon hii zich af te vragen, of het ooit wel tot oogsten zou komen, want de duiven van de ander, althans dat wordt veronder steld, blijken de mais-zaadjes nogal smakelijk te vinden, tot grote ergernis uiteraard van de landbouwer. Deze heeft zich dan ook niet onbetuigd ge laten, een geweer genomen en een aan tal duiven naar de eeuwige jachtvelden gestuurd. Het enige resultaat was, dat de duivenhouder de volgende dag scha deloosstelling kwam vragen. De landbouwer was best bereid, die te betalen, als de ander de schade aan de opgevreten zaden wilde vergoeden, waarop de duivenhouder zich weer ging afvragen, of het zijn duiven wel waren geweest, die de oogst in de war dreig den te sturen. Voorlopig is er nog geen cent betaald. Men heeft nu de bemiddeling van de politie ingeroepen. Burgemeester mr. S. P. Baron Bentinck heeft dinsdag de eerste (mechanische) „spade" in de grond gestoken op de plaats, waar de komende maanden koortsachtig zal worden gewerkt om voor het nieuwe schooljaar een grote sporthal op te bouwen. Achter het huis Den Hof aan de Beu kenlaan bediende de burgemeester als of hij nooit anders heeft gedaan een bulldozer om er de eerste hap aarde mee te verplaatsen. De firma Van Asch heeft het werk inmiddels van de bur gemeester overgenomen. De komende weken zullen nog ettelijke happen meer uit de helling van de Eng verwijderd moeten worden. Het zand zal gebracht worden naar een nabijge- m Van Weedestraat hoek Nassauplantsoen, vjjftig jaar geleden Dc&rcliue plaats nu legen gat. Nog voor de bouwvakantie hoopt men de nodige grondwerkzaam heden te hebben verricht, waarna spoe dig met de bouw van de prefabhal kan worden begonnen. De verrichting van de eerste officiële daad werd bijgewoond door de wet houders K. de Haan en J. v. d. Arend, de directeur van gemeentewerken, de heer v. d. Dussen, hoofdinspecteur H. G. Scholtmeijer van de Soester politie, leden en directeur van de Stichting voor de Lichamelijke Opvoeding en Sport en verschillende leden van de gemeenteraad. Wethouder De Haan zei, dat de hal in zijn oorspronkelijke opzet na adviezen van diverse instanties op ondergeschik te punten iets is gewijzigd. Enkele me talen wanden zullen door stenen wor den vervangen. In de uiterlijke vorm geving zal uiteraard geen verandering komen. Op een dinsdag gehouden bestuursver gadering van de Coöperatieve Winke liersvereniging Doka Soest zijn de funk- ties in het bestuur verdeeld. De samen stelling ziet er nu als volgt uit: voor zatter is de heer J. Wessels en vice voorzitter J. Kok. Eerste en tweede secretaris zijn resp. de heren J. G. van Huissteden en D. van Wieren. Tot eers te en tweede penningmeester zijn be noemd G. J. Adama en R. G. van Es sen. Bestuursleden zijn de heren J. L. Hilhorst en F. J. v. d. Hulst. Zoals bekend zal de Doka op 1 juli a.s. met haar actie starten. Kort voordien wordt voor de leden nog een warming- up bijeenkomst gehouden. Tegen 1 juli zullen ook huis-aan-huis de eerste Do ka-boekjes met enkele zegeltjes erin worden verspreid. Het ligt in de bedoeling, al direct met een speciale actie voor de eerste Doka- klanten te gaan starten. Het aantal Doka-winkeliers neemt nog steeds toe en is inmiddels de vijftig al ruim gepasseerd. Hoofdprijzen ziji\ gevallen op de vol gende nummers: 5907 le prijs (brom fiets). 5515 2e prijs (Reis voor 2 perso nen). 3811 3e prijs (Half varken). Overige prijzen vielen op de volgende nummers: 5452 4882 1668 2544 4837 2693 2662 3508 5579 5027 1589 3050 5196 4102 3606 4956 4426 5161 5888 4749 1353 3504. Men gelieve de prijzen zo spoedig mo gelijk af te halen bij de heer P. Spruit, Meidoornweg 3, Soest. De puzzeltocht op hemelvaartsdag is een groot succes geworden. Meer dan vijftig tieners hebben, meer of minder volgens de bedoeling van de uitgereik te opdracht, zo'n anderhalf of twee uur over Soester wegen en paden ge reden. De ondertussen gebakken panne koeken waren nauwelijks toereikend om weer nieuwe krachten te geven, maar wel bijzonder lekker. Er werden aan het silot veertien prijzen uitgereikt. De volgende - en voor dit seizoen de laatste - dansavond vindt plaats op 8 juni. Het bestuur van de afd. Soest van de K.V.P. brengt de inwoners van Soest in herinnering, dat een delegatie van de K.V.P.-fractie iedere eerste zaterdag van de maand zitting zal houden in kamer 2 van het „Verenigingsgebouw" van 11.00 tot 12.00 uur, teneinde op de hoogte te worden gesteld van de wen sen, die er onder de Soester ingezetenen leven. Over reeds genomen en nog te nemen beslissingen kan ook van gedachten worden gewisseld. In Kampala zouden de Nigerianen en de leiders van Biafra - het afgescheiden deel van Nigeria - over een wapenstil stand en liever nog een volledige vrede moeten spreken. Maar het lukt niet erg. Intussen is bijna een jaar lang ge vochten, in een zozeer geïsoleerd gebied dat weinig concreets tot de buitenwe reld is doorgedrongen. Er zijn betrouwbare berichten echter die reppen van een enorme slachting, al is op geen stukken na te zeggen hoevelen al hun leven hebben gelaten in deze strijd. Dat het er al vele tien duizenden zijn en in de komende maan den nogmaals vele tienduizenden als er geen wapenstilstand komt is buiten kijf. Er speelt in deze strijd van alles mee. Er zit een element in van veten tussen stammen. En ook iets van een gods dienstkwestie. En zeker ook iets van economische naijver. Biafra immers heeft rijke olievelden. En men kan ook aan voeren dat Nigeria zijn grenzen dankt aan een toevallige kolonisatiepolitiek, die geen argument mag zijn om de zelf beschikking van een deel van het land in de weg te treden. Kort en goed: er wordt een strijd die in bloedigheid vele malen de strijd tussen Israël en zijn Arabische buren overtreft en wellicht in dit opzicht de Vietnamese oorlog dicht benadert. Er zijn principes in het spel van volke renmoord en zelfbeschikking, die ty pisch op de weg liggen van de Verenig de Naties. Maar niemand acht zich ken nelijk geroepen om dit orgaan in be weging te krijgen voor deze zaak. Zowel de Russen als de Britten als de Fransen leveren wapens, Egypte levert piloten aan Nigeria en huurlingen vech ten aan beide zijden. Maar van enige effectieve pressie van een der grote naties om een eind aan de strijd te maken is weinig merkbaar. Waarom niet? Waarschijnlijk omdat Ni geria niet tot de invloedsfeer van een der machtsblokken ligt. En omdat het geen strategische positie inneemt die voor enige grote mogendheid zwaar telt. En omdat het deel uitmaakt van de zogenaamde derde wereld, die zelf te zwak is om een vuist te maken en te slecht georganiseerd om een einde te maken aan de strijd. Het lijkt een wrede speling van het lot te bedenken dat er al lang politie-troe- pen van de Ver. Naties en waarnemers van de Veiligheidsraad waarschijnlijk aan een wapenstilstandgrens zouden staan als Nigeria en Biafra toevallig maar wel strategisch van belang waren geweest. En het is extra-wreed dat - omdat dit niet zo is - tienduizenden doden mogen vallen. KANTMAN. Als gevolg van Pinksteren ont breekt ons de tyd ons blad zowel redactioneel als teehnisch te ver zorgen. Derhalve zal de Soester Courant dinsdag a.s. niet verschenen. Het oud-lid van de Tweede Kamer, J. H. Scheps, heeft een boekje open gedaan over het Indonesische schrikbewind in het westelijk deel van Nieuw-Guinea. Hij geeft lijsten namen van personen die daar uit politieke overwegingen zijn op gesloten in de gevangenis van Temina- buan en de gevangenis van Ajamaru. Meer nog, hij vermeldt ook elf namen van politieke gevangenen die uit hun cel zijn gehaald en op 17 januari, 1 fe bruari en 3 februari 1967 in koele bloede zijn doodgeschtoen door een groepje In donesiërs o.l.v. luitenant Manuhutu. Daar waren onderwijzers bij. wier enige mis daad het is geweest dat zij de ware ge schiedenis van West-Irian vertelden aan hun leerlingen. En dat z:j voorstanders waren van een volksstemming. En dat is nog niet het ergste. Volgens de gegevens van de heer Scheps zijn op 14 januari 1967 de dorpen Utwet. Sujam, Jubiak en Karitubun in het gebied van Ajamaru plat gebombardeerd. Er worden in Nederland wel eens betogingen ge houden in verband met de Amerikaanse bombardementen in Vietnam, maar wie in Nederland heeft er tot op heden enige ophef gemaakt over deze bombardemen ten in volle vredestijd op onschuldige Papoea's in de overigens zo rustige bin nenlanden van West-Irian En dan zijn er nog de mensen die door de Brigade Mobiele Politie zijn doodge schoten. En de mensen die door de Landmacht Tjenderawasih werden dood geschoten. En de mensen die door spe ciale troepen zijn doodgeschotenEn de gegevens van de heer Scheps betref fen nog maar enkele maanden van 1967. Wij vragen ons af, waarom onze rege ring die deze feiten toch wèl moet kennen zich in stilzwijgen heeft ge huld. Den Haag, dat zo vast hield aan een volksstemming in Nieuw-Guinea, zal toch de Verenigde Naties en de wereld moeten inlichten over de manier, waar op het centralistische Indonesië de be volking in West-Irian onder druk zet «n onderdrukt.

Soester Courant | 1968 | | pagina 1