jU I H0PPFNRROUWERS DUBCEK BALANCEERT en leiders in Kremlin wankelen Eerste Gooise Kleding Verhuur WAT DOET PARIJS Nog geen uitspraak in affaire S.E.C.—K.N.V.B. HET JEUGD RODE KRUIS ACTIEF Lichtgewicht Kostuums ADVERTEREN Uit de hogeschool der wetenschap Medische dienst PREDIKBEURTEN R.K. Kerkdiensten De heer Petersen neemt afscheid Technisch school ,Eemland' Geslaagd R 119.- Ned. Vrouwen Elektr. Ver. Straattekenwedstrijd op kunstmarkt Gevonden voorwerpen VRIJDAG 31 MEI 1968 Vre!fnngen in Parijs Of Londen ef Washington het moeilijk hebben was nooit een geheim voor het publiek. Dat merkt het gauw genoeg. Anders ligt het met dergelijke moeilijkheden in Moskou al zijn die er minstens zo vaak. Daar gebeurt het alleen wat bedekter en als er eens een aantal lieden van aanzien de laan worden uitgestuurd heeft men dat doorgaans zelden zien aankomen Ongetwijfeld is de Russische actie naar aanleiding van de juni-oorlog in het nabije oosten niet zo verlopen als ieder een in de Russische partijtop graag wil de. Kennelijk is er ook enige interne ru zie geweest. Dat moet men opmaken uit het feit dat enige lieden van hun posten werden ontheven na wat met stilte om geven vergaderingen. De conclusie moet zijn dat het falen van De artsendienst wordt dit weekeinde waargenomen van zaterdagmorgen 12.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur door H. G. Rupert, Burg. Grothestraat 49. tel. 2388 en H. J. Stroband, Henr Blaekweg 14, tel. 2434. Van maandag morgen 8.00 uur (2e Pinksterdag) tot dinsdagmorgen 8.00 uur J. Borst Pau- lus Potterlaan 30. tel. 3322 en H. van Dorssen. Korte Bergstraat 3, tel. 2119. Tandartsen Zaterdag en zondag van 13.00 tot 13.30 u. W. H. A. Steen. Oranjelaan 11, 2e Pink sterdag van 13.00-13.30 uur F. de Mor- rée. Dr. Rupertlaan 52. Apotheek Zaterdag en zondag geopend apotheek „Soestdijk". Avond- en nachtdienst t.m. vrijdag 7 jimi apotheek „Soestdijk". Oranje-Groene Kruis. Zr. G. Pluim. Bosstraat 26, tel. 4610. Wlt-Gele-Kruls Zr. M. van Loon, Saenredamplantsoen 15. Bereikbaar onder tel. 03490-17172. Groene Kruis Zr. J. Postma, Van Weedestraat 2 A tel. 6906. HERVORMDE KERKEN Oude Kerk. Kerkstraat. 9 uur Gezinsdienst. 10 uur ds H. Roest. 19.00 uur ds K. van Ldere. Tijdens de morgendienst kinderoppas. Emmakerk, Regentesselaan. Zondag 10 uur ds K. van Liere. H. Doop 19 uur ds H. Roest. Tijdens de morgendienst kinderoppas. Heeskapel, Insingerstraat. 10 uur ds J. Mettau. de sowjet-politiek toen de heren Kosy- gin en Brezjnew op het brood is ge smeerd, maar hun aanblijven garandeert dat ze de aanval op hun beleid hebben afgeslagen. Wankel Ongetwijfeld is nu in het Kremlin weer iets aan de gang naar aanleiding van Tsjecho-Slowakije. Brezjnew en Kosygin hebben besloten de Praagse modernise ring maar rustig af te wachten, hoewel anderen wellicht ervoor waren geweest met alle mogelijke pressie de nieuwe Tsjechische premier Dubcek het werken onmogelijk te maken. Brezjnew en Ko sygin hebben de eerste aanval duidelijk kunnen afslaan. Maar dat neemt niet weg dat hun positie zeer wankel wordt wanneer het Tsjechische experiment zo uitdraait dat de sowjet-unie het niet over zijn kant kan laten gaan. Vandaar waarschijnlijk dat Kosygin zogenaamd voor een medische behande ling een weekend in Praag heeft ge confereerd. Hij moet Dubcek op het hart hebben gebonden heel voorzichtig te zijn opdat niet door Tsjecho-Slowakije ge weldige verschuivingen onder de macht hebbers in Moskou teweeg gebracht wor den, die ongetwijfeld in de andere lan den van Oost-Europa hun konsekwenties zouden hebben. Want hoe onafhankelijk menige „satelliet" zich ook mag gedra gen, het blijft zo dat als het regent in Moskou het drupt in Warschau, Oost- Berlijn en zelfs in Praag. Rust Het is trouwens voor de hele wereld wel van belang. Johnsons rede van herfst 1966 bevestigde een in feite al gegroeide toestand waarin het westen zich niet probeerde te bemoeien met wat in het Russische kamp gebeurde en omgekeerd de Russen zich van inmenging onthiel VAN WEEDESTRAAT 52 f SOESTERBERGSESTRAAT 30 wederzijds verzekeren van de rust, waar door beide partijen van wat zorgen zijn verlost, zodat ze zich op andere proble men kunnen concentreren. Dat is voor de Amerikanen en hun medestanders vaak geruststellend geweest en omge keerd weet Moskou daardoor dat in Bonn en in Washington het principe heerst dat men zich niet inlaat met wat in Praag gebeurt. Zou nu echter blijken dat het Praagse experiment uit de hand loopt doordat de Tsjechen weliswaar lid blijven van het Warschau-pact zo lusteloos meedoen dat ze net zo goed erbuiten konden staan, dan heeft dat onaangename konsekwen ties voor de hele oostelijke verdedigings organisatie. Oost-west Het lijkt welhaast zeker dat Kosygin en Brezjnew dat verweten zal worden. En dat het hun politieke leven zal kosten. Waarmee ook haast automatisch een eind zal komen aan het beleid van van daag waarbij de twee grote machtsblok ken beide beoefenen wat Chroesjtsjow indertijd het etiket gaf van vreedzame coïstentie. De Tsjechische premier Dubcek is met een gedurfde politieke balanceertruc be zig om zowel het communisme in zijn land te handhaven als zekere politieke vrijheden voor andersdenkenden te ga randeren en ook door het communistisch systeem te mengen met enige haast ka pitalistische begrippen als de prikkel van winst en loonsverhogingen. Maar waar hij bovendien mee balan ceert en dat wordt zowel in Moskou als Washington met verbeten interesse w gevolgd is de toekomstige verhouding den in de westelijke wereld. Dat is een tussen oost en west. 4 ACHTEROM 6 - HILVERSUM - TEL. 48700 j de GROOTSTE in 't GOOI Zonnegloren, Soesterbergsestraat Zondag 10 uur ds L. de Ru. Eltheto, Drift je. 10.15 uur Jeugdkerk. Ichtuskerk, AJb. Cuvplaan. 10 en 17 uur ds J. Smit. 2e Pinksterdag, 9.30 uur, dr. B Maar- singh, Amersfoort. Interkerkelijke dienst m.m.v. het Opstandingskwartet uit Hil versum. Sav. Lohmanschool, Driehoeksweg 11.30 uur Zondagsschool. Gebouw Middelwyk, P. de Hooghlaan. 10 uur Zondagsschool. GEREFORMEERDE KERKEN Julianakerk 9.30 en 5 uur ds M. Wilschut. Wilhelminakerk 10 en 5 uur ds D. H. Borgers. Interkerkelijke Zondagsschool Da Costaschool. Pr. Bernhardlaau. Zondag 10 uur Zondagsschool. GEREF. KERF Eltheto, Driftje. 8.30 uur ds W. Borgdorff. Baarn. 3 uur ds Kapteyn. Kerkgebouw N.P.B.. Rembrandtlaan 20. 8.30 uur ds G. Hagens. Bussum. 14.45 uur ds J. F. Hey, Amersfoort- centrum. CHR. GEREFORMEERDE KERK 10 uur ds P. de Smit. 19 uur ds C. van der Weele, Huizen. 2e Pinksterdag 10 uur ds C. van der Weele, Huizen. GEREF. GEMEENTE Kleine Rembrandtzaal 10 en 5 uur ds C. Harink, Utrecht. VER. v. VRIJZ. GODSDIENSTIGEN Afd. van de Ned. Protestantenbond Rembrandtlaan 20. 10.15 uur ds W. Lee rink. Braamhage. 19.00 uur ds W. Leerink. ADVENTSGEMEENTE 10 uur Bijbelstudie. 11 uur Pred. N. Heykoop. BAARN DOOPSGEZINDE GEMEENTE Zondag 10.30 uur ds H. C. Valeton. Volle Evangelie-gemeente „Baarn-Soest" Burg. Penstraat 4, Baarn. Elke zondagmorgen 10 uur. EVANGELISCH LUTH. GEMEENTE Kapelstraat 7. Zondag 10.30 uur ds P. Kastelijn, Zeist. 10.30 uur Kinderdienst in de Luther- kapel. KERK SOEST. Steenhoffstraat. Zondag H. Missen te 8 en 11.30 uur. 9.30 uur Hoogmis. 2e Pinksterdag H. Missen als op zondag. In de week H. Missen, maandag 8 en 19 uur, dinsdag, woensdag en donderdag 8 en 9 uur, vrijdag 8 uur en 19.00 uur. Zaterdag 8 en 9 uur en 19.00 uur. KERK SOESTDIJK, Burg. Grothestraat. Zaterdag H. Missen 9.00 en 19.00 uur. Zondag H. Missen 8 en 9.30 uur, 11 uur Hoogmis. 2e Pinksterdag H. Missen als op zondag. Maandag 8.00 en 8.30 uur, dinsdag 3 en 8.30 uur, woensdag 8 en 9 uur, donder dag 8 en 19.00 uur, vrijdag 8 en 8 30 uur. KERK SOEST-Z., St. Willibrordusstraat. Zondag H. Missen te 8 en 11.30 uur. 9.30 uur Hoogmis. 2e Pinksterdag H. Missen als op zondag. In de week H. Missen te 8 uur, woens dag 19 uur (Gezinsdienst) zaterdag 8 en 19 uur. Meer dan in enig ander land, is in Frankrijk de temperatuur (en het tem perament) van de hoofdstad bepalend voor die in de rest van het land. Het is bepaald niet voor het eerst on rustig in Parijs en ook nu weer richt zich de agitatie tegen een regerin,_. wier hart voor de democratie niet al te warm klopt! Toen Napoleon in Rusland was ver slagen. liet hij zijn leger in de steek en toog hals over kop naar Parijs. Daar werd de politiek gemaakt, daar vielen de beslissingen, en dat mocht niet tij dens zijn afwezigheid gebeuren, want anders kon hij er wel eens lelijk néést zitten. De keizer is er zich altijd van bewust geweest, dat de vraag „wat zegt, wat doet Prijs?" beslissend was. Sinds de Franse Revolutie, die eveneens in Parijs haar centrale punt had, is de hoofdstad altijd geweest de zetel van het gezag, maar tegelijk het toneel van iedere opstand tegen dat gezag. Sinds de Franse Revolutie heeft het in Parijs meermalen gespookt en ook meer malen leidde dit tot ingrijpende veran deringen. Louis Philippe, de „burger-ko ning" moest een achterdeur van zijn paleis uitvluchten toen het volk in op stand kwam. En vooral de bloedbaden tijdens de beruchte „Commune-opstand" hebben in de geschiedenis een plaats gekregen. Wanneer het volk van Parijs in opstand komt, blijft het niet bij vreedzame de monstraties. Het is alsof het oude re volutionaire bloed kruipt waar het niet kan gaan, wanneer men zich gaat af zetten tegen de gestelde machten, ver tegenwoordigd door politie en leger. De kreet „naar de barricaden" heeft ook nu weer geklonken en in het Quartier Latin, de studentenwijk, is het tot regelrechte gevechten gekomen. Toch bleef het allemaal nogal gematigd, doordat alléén de politie werd ingezet, waarmee het geheel werd bestempeld als een interne rel. Bij vroegere opstanden werd het leger in actie gebracht en schoten burgers in uni- form op hun medeburgers. Een opstand knjgt het karakter van een revolutie niet slechts door de actie van de opstande lingen, maar ook door de reaktie van het gezag. De regering-De Gaulle heeft deze klip tot nu toe omzeild, omdat De Gaulle hoewel een autoritair regent, toch een zoon der revolutie is en niet, zoals vroe gere regeringen, de revolutie zag als een fout van het verleden, waarin men tot geen prijs weer mocht vervallen. Het is trouwens de vraag of onder de huidige omstandigheden een gewapend optreden niet tot een nog veel groter chaos zou leiden De Fransen hebben zelf, in grote meer derheid, de democratie praktisch aan de kant gezet door De Gaulle zulke uitge breide volmachten te geven. Zij hebben hem hun vertrouwen geschonken en in zekere zin niet ten onrechte, want zijn integriteit en vaderlandsliefde zijn boven alle twijfel verheven. Men kan er zeker van zijn, dat ze nog altijd in massa achter hem staan wan neer hij zijn politiek voert ter vergro ting van de Franse „Glorie". Daarover gaat de twist ook niet. Maar ze gaan nu merken, dat ze op be paalde punten niets te vertellen hebben. Arbeiders en studenten gaan, ieder op eigen motieven, samen, omdat ze het beu zijn dat er bij hen, zonder hen en over hen wordt beslist. En dat is altijd weer het motief van de Parijse troebelen geweest. Altijd weer wanneer het volk de indruk had, dat er met zijn rechten werd gesold, ging het de straat op en zelfs naar de barricaden. Het centrum van al deze aktiviteiten is ook nu weer: Parijs. Wat er in andere plaatsen en streken mag gebeuren, zo lang het Parijs onberoerd laat, zet het De KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN te AMERSFOORT üoudt woensdag a.s.. vaD 14 tot 17 uur. voor het verstrekken van Inlichtingen zit ting ten gemeentehuize alhier geen zoden aan de dijk. Dat hebben bij voorbeeld de boeren ervaren. Anderzijds, wanneer Parijs in beweging komt, plant deze beweging zich voort Dat vindt wellicht zijn oorzaak in het verleden, in de centralisatie van het re- geersvsteem in de hoofdstad. Een deel van deze aktiviteit is, zoals ook voorheen, pure anarchie. Dat bewijzen de zwarte vlaggen, die hier en daar werden uitgestoken. In een stad als Parijs is al tijd wel een groep te vinden, die daar voor te porren is en ook meestal de ex cessen veroorzaakt. Nochtans kan men de troebelen in Parijs niet op anarchistische en zelfs niet op communistische agitatie schuiven, al speelt die een rol. De oorzaak is, dat de regering, volgens de grondwet „van, voor en door het volk" in de ijskast is gezet En als de bevriezingsverschijnselen intreden, laait het vuur van het verzet op. Voor dit doel stelt de Nederlandse j^/gd op scholen en in jeugdclubs pakketten samen met daarin een afgewerkt kle dingstuk of stukje speelgoed en daar naast het benodigde materiaal om aan de hand van het voorbeeld het product zelf te kunnen vervaardigen. Ter bevordering van internationale vriendschap en wederzijds begrip wordt jaarlijks een aantal jongeren in de ge legenheid gesteld deel te nemen aan enkele van de vele internationale Jeugd Rode Kruisbijeenkomsten, die regelma tig over de gehele wereld georganiseerd worden. Zo zullen deze zomer afgevaardigden vertrekken naar Zweden, Finland, Duits land, Tsjecho-Slowakije en België. Dit zijn enkele van de vele mogelijkhe den waarbij de Nederlandse jeurl in de gelegenheid wordt gesteld in school - of verenigingsverband aan het Rode Kruiswerk deel te nemen in het kader van het jeugd- en jongerenprogramma van het Nederlandsche Roode Kruis. Op dit programma staan voorts o.m.: het maken van speelgoed en andere ar tikelen voor zieke, lichamelijke of gees telijk gehandicapte kinderen, het maken van getekende groeten voor zieken en bejaarden in Nederland ter gelegenheid van Nieuwjaar, het zenden van kaarten met daarop gedroogde bloemen of teke ningen aan zieke kinderen in andere landen, het maken van plakboeken als aanvullende lectuur voor kmderinrich- tingen en psychiatrische inrichtingen, het verzorgen van recreatie en het ma ken van attenties voor zieken, invali den en bejaarden, het uitwisselen met andere groepen in het buitenland van schoolalbums, muziekbandjes, tekenin gen en handenarbeid-producten en het volgen van cursussen in elementaire, voortgezette en uitgebreide Jeugd- E.H.B.O. Als hulpmiddel bij de sociale vorming van onze opgroeiende jeugd zijn deze activiteiten van het Jeugd Rode Kruis van groot belang, zowel voor het Basis- al:- voor het Voortgezet Onderwijs. Het is daarom noodzakelijk, dat ook toekomstige onderwijskrachten hiermee kennismaken. Daarom organiseert het Jeugd Rode Kruis speciale werkweken voor Kweek school-leerlingen. Dat er wel degelijk belangstelling be staat bij de jeugd voor het Rode Kruis werk in het algemeen blijkt uit de vele aanbiedingen van jongeren om te assis teren bij de door het Rode Kruis ge organiseerde vakantieweken voor inva liden en chronische zieken. Zo wordt van 3 t.m. 8 juni in Huize De Valkenberg in De Steeg een vakan tieweek georganiseerd voor jonge hart- patiëntjes. Jongeren van scholen en jeugdverenigingen zullen daar in die week de recreatie verzorgen. Van 8 t.m. 13 juli zijn op het Rode Kruis-hospitaalschip „J. Henry Dunant" jeugdige beademingspatiëntjes, spasti sche kinderen en enkele hartpatiënt]es de gasten. Op deze reiis worden zij ver gezeld door een tiental jongeren, die lil die week de recreatie aan boord zullen verzorgen. Vele honderden jongeren maken deel uit van de Jongeren Hulp Dienst van het Nederlandsche Roode Kruis. Zij al len werken vrijwillig enkele uren per week in inrichtingen (ziekenhuizen, be jaardentehuizen etc.), bij alleenstaande zieken, invaliden en bejaarden, terwijl in enkele ziekenhuizen een kinderbe waarplaats voor de kinderen van de bezoekers door deze jongeren wordt be heerd. Op deze wijze betrekt het Nederland sche Roode Kruis de jeugd in zijn werk onder het motto: „Jongeren in het Rode Kruis. Vandaag: De kracht van morgen!" De raadsman van de K.N.V.B., Mr. Wtfckerheld Bisdom, bracht tjjdens het kort geding, dat donderdag om 12 uur door S.E.C. voor de Haagse Rechtbank tegen de K.N.V.B. werd aangespannen, de hele voor Soest zo trieste affaire met de woorden dat het een b^zonder vreemde zaak zou worden als de K.N.V.B. niet terug zou mogen komen op een geno men besluit, zyn hele verdediging terug tot een voor S.E.C. onbevredi gende en zeer simplistische. Heel sportminnend Soest wacht met belangstelling en spanning de uit spraak van vrijdag a.s. af. lijk door een vervolmaking van het lo pende band produktie-proces in de fa briek. Nooit had de wereld aanschouwd wat toen gebeurde. Alle mogelijke fa brikanten volgden het voorbeeld van Ford. Met een snelheid en in aantallen die voordien ongekend waren, werden artikelen vervaardigd en gedistribueerd over alle wereldmarkten. Ongehoorde sommen gelds De vraag of alle voortbrengselen van de industrie kopers zouden kunnen be reiken gaf aanleiding tot een fantas tische ontwikkeling var het nieuw ont dekte middel tot klantenwerving: ad verteren. Ongehoorde sommen gelds werden besteed. Uitgevers van kranten en tijdschriften ondervonden, hoe het mogelijk werd de verkoopprijs van het blad lager te stellen dan de drukkosten bedroegen en toch winsten te maken. De Amerikaanse Saturday Evening Post bijvoorbeeld bereikte in 1922 een oplage die zeven keer zo groot was als in 1902. Inmiddels was de opbrengst der advertenties 78 maal zoveel gewor den. Dat werd toen de grote tijd voor reclamebureaux, tekstschrijvers en marktonderzoekers, die op hun beurt, tezamen met de uitgevers, werkten aan een verdere stimulering van de massa- produktie. Tekst en afbeeldingen van de toen verschijnende advertenties maakten de vroegere rustige aankondigingen tot kinderwerk. Een uitvinding van belang w het gebruik van afbeeldingen van de vrouw in de reclame. „Glamour" werd in dienst gesteld van de adver tentiebureaus, die op die manier velen tot lezen en kopen dwongen. Niet alleen in advertenties van de kledingindustrie, maar ook in die van sigaretten en autofabrikanten verscheen het aantrek kelijke meisje. Een andere veel toegepaste methode werd het aanjagen van angst en vrees. „Vaak ?en bruidsmeisje, maar nooit een bruid", was de slagzin die een fabri kant van mondwaters gebruikte. Slechte adem immers was de reden van haar ongeluk. Ook werd nieuwe hoop gege ven aan de naar schoonheid snakkende vrouw. Een zeepfabrek leid-de zijn an nonces in met de woorden: Een Huid Die U Zult Willen Betasten". Tot kopen gedwongen De advertenties dwongen de lezers tot kopen. De daardoor ontstane massale vraag alleen kon de massa-produktie op gang houden. De macht van de reclame bleek enorm. Produkten waarvoor geen vraag zou bestaan, werden gemaakt tot onmisbare en gewilde artikelen voor miljoenen. Massaproduktie en adverten tiewezen tezamen brachten de nieuwe wonderen der techniek binnen veler be reik. Zaterdag 8 juni zal de heer Petersen, leraar aan de Openbare U.L.O.-school, wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd, afscheid nemen. Na de jarenlange verbondenheid met het openbaar onderwijs, in bijzonder het „uitgebreid", biedt de ouder-com- missie hem een receptie aan, waarmee zij zonder enige twijfel vele collega's, oud-collega's, leerlingen, oud-leerlingen en ouders de gelegenheid geeft om de van zijn pensioen gaan genietende heer Petersen de hand te drukken. De receptie zal zaterdag 8 juni 's mid dags van 3-5 uur, in het verenigings gebouw van de postduivenvereniging ..De Zwaluw", aan de Schrikslaan plaatsvinden. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie van vrijdag 7 juni in deze courant. Aan de avondschool van Technische School „Eemland" slaagden voor het diploma metaalbewerken R. Breunesse, T. Bruinekool. E. Buitendijk, P. v. d. Groep, R. J. Hagen, A. v. d. Hoed, D. v. Kleef. J. Oei, W. Oei, J. v. d. Pouw Kraan, C. v. Schie, R. Thomas en R. de la Parra, H. G. Mulder en J. Zuiddam. Voor diploma timmeren W. Houtlosser, H. Schouten, H. Wildenburg en J. Wou- terse. Het diploma electrisch lassen voor be ginners werd behaald door E. Butzelaar, E. Christiani, H. Dijkstra, A. Govus, J. Hodde, J. v. d. Meeberg, H. Mulka, P. Post, J. Prins, K. Vink en W. Sluy- ter; het diploma electrisch lassen ge vorderden door T. Baat en C. v. d. Broek. Dezer dagen zijn er 2000 zakjes ge stuurd naar de vluchtelingenkampen in Jordanië, speciaal bestemd voor de kin deren aldaar. Ze zijn gevuld door kin deren, verspreid door ons gehele land en ze bevatten: een stukje speelgoed voor individueel en groepsgebruik, een stukje speelgoed van klein formaat, een potlood, een blocnote, twee zakdoeken, zes veiligheidsspelden, een lint of een snuisterijtje, ca. drie meter touw, een kam, een handdoekje, een plastic be ker, een lepel en een plastic zakje met een washandje, zeep en een tandenbor stel. Dat is de inhoud van de rampzakjes, vriendschapspakketten, die het Neder landse Jeugd Rode Kruis als zijn bij drage aan de internationale hulpverle ning van het Rode Kruis geeft. Tot de internationale hulpverlening be hoort ook de concrete hulp aan de jeugd in de ontwikkelingslanden. Dit gebeurt o.a. door het zenden van mate riaal, bestemd voor het E.H.B.O.-onder- wijs, als oefenverband, verbandtrom- mels en kleine verbanddoosjes, welke worden ter beschikking gesteld van scholen, waar de jeugd geleerd heeft er in voorkomende gevallen mee te wer ken. Bij voorbeeld: op Aruba, waar nog niet zo lang geleden met het Jeugd Rode Kruiswerk werd begonnen, zijn meer dan 800 deelnemers aan E.H.B.O.- cursussen. Juist voor deze jongeren zijn de verbanddoosjes bestemd. Ze kosten ƒ7,50 per rfcuk en worden door de Ne derlandse schoolklassen en jeugdclubs a.h.w. geadopteerd. Namens de groep worden ze naar de verschillende scho len en clubs op Aruba gestuurd, waar bij duidelijk op elk exemplaar wordt vermeld, welke jongerengroep de ge ver is. Deze verbanddoosjes worden ook gezonden naar Kenia. Zambia en Opper-Volta en andere ontwikkelings landen. Praktisch voor de hulp aan de ontwik kelingslanden zijn de „self-help-pro- j'ects". Deze „self-help-projects" zijn be doeld om de jeugd in de ontwikkelings landen de mogelijkheid te geven bij voorbeeld kledingstukken en speelgoed zelf te varvaardigen om op hun beurt een en ander weer door te geven aan kinderen in tehuizen, o.a. ziekenhuizen e.d. in hun land. VAN WEEDESTRAAT 80-82 Nu de televisiereclame al gemeengoed is en de radio dagelijks gebak en was middelen aanprijst, kunnen wij ons niet indenken dat er een tijd was waarin zelfs de kranten geen advertenties ken den. Pas rond de laatste eeuwwisseling werd adverteren tot een middel dat fabrikan ten gingen gebruiken om hun goederen en diensten het publiek aan te bieden. In niets leken de aankondigingen in dagbladen en tijdschriften in dit tijd perk van advertentie-wezen-in-de-kin- derschoenen op de op marktonderzoek gebaseerde en psychologisch wèlover- wogen advertenties van onze dagen. Toch raakte het publiek vertrouwd met de produkten die een nieuwe tijd bracht. Werkbesparende hulpmiddelen voor de huisvrouw, zoals elektrische wasma chines, begonnen de markt te over stromen. De grammofoon begon zijn ze getocht. De auto - vóór alles de auto - drong zich aan de wereld op. Mode- advertenties verheugden zich in de be langstelling van de damesen hun echtgenoten. De lopende band Henry Ford sprak in 1909 de woorden die het principe van de goedkope mas sa-produktie inleidden: „In de toekomst kunnen wij slechts één model maken: het T-model. Het chassis van iedere wagen zal gelijk zijn", waaraan hij nog toevoegde: „Elke klant mag zelf de kleur van zijn auto kiezen, mits hij zwart kiest". Kort daarop verbaasde hij zijn compag nons en incasseerde hij de nijd van andere zakenlieden door voortdurend, vrijwillig, de prijs van de wagen te verlagen, tgeelijk echter het loon van zijn arbeiders te verhogen van 2.40 tot 5.per dag. Zijn actie ging uit van de gedachte dat een koopkrachtiger publiek veelvuldi- ger en meer produkten zou kunnen af nemen, waaronder uiteraard zijn eigen wagens. Aanmaak van meer auto's werd moge- OERSCHAATS In de buurt van de stad Odessa aan de oevers van een rivier hebben Russische archeologen schaatsen gevonden die uit het stenen tijdperk stammen. Ze zijn vervaardigd uit paardebeenderen en voorzien van gaatjes voor de riempjes. SCHILDPADSAMENSCHOLING Aan de noordoostelijke stranden van Suriname en de aangrenzende Guyana's heeft men een ongewoon grote concen tratie van zeeschildpadden aangetrof fen. Geleerden zijn er blij mee omdat ze nu eindelijk de kans krijgen deze zeedieren nauwkeurig te bestuderen. Van deze diersoort, die nog ouder is dan de dinosaurus, weet men tot nu toe bijzonder weinig. KUNSTBEBIT Het gras in Zuid-Australië bevat veel kiezelzuur en zand, wat tot gevolg had dat de daar grazende schapen te maken kregen met een buitengewone snelle slijtage van de snijtanden. Ln de vrije natuur zouden ze allang omgekomen zijn. Men zou hen kunst matig kunnen voeden, maar een tand technicus heeft er iets anders op gevon den. Hij heeft kunstmatige tandkronen vervaardigd uit kobalt en chroom, die uitstekend op de tandhalzen passen. De schapen grazen nu weer ongestoord verder. OUDE HAAIEN De oeral, het gebergte tussen Europees en Aziatisch Rusland is een tamelijk oud gebergte, dat al een keer afgesle ten en toen opnieuw geplooid is. Tijdens dat tweede proces moet er dn die buurt een tamelijk grote binnenzee hebben bestaan. Geleerden hebben er uitste kend geconserveerde fossielen van haai en gevonden, met een geologische ouderdom van 100.000 jaar. Die leveren goed vergelijkingsmateriaal op voor de verschillende met de huidige haaien. Aan de Rijkskweekschool voor onder wijzers en onderwijzeressen te Amers foort slaagden bij de gehouden eind examens 2e leerkring (akte van be kwaamheid voor lager onderwijs) de da mes G. Peel en C. M. Yff te Soest en W. J. Streefkerk en G. Westbroek t* Soesterberg, alsmede de heren M. A. Valk te Soest en P. J. Möhlmann te Soesterberg. De Ned. Vrouwen Electr. Vereniging, afd. Eemland, organiseert op woens dag 5 juni een excursie naar Ede, waar na nog de Hollandia textielfabriek 131 Veenendaal zal worden bezocht. Dinsdag 11 juni, 's middags 2 uur, zal in het Anna Paulownahuis, alhier, een demonstratie worden gehouden van de nieuwste electrische toestellen van Phi lips. Zaterdagmiddag 1 juni wordt er 's mid dags om 2 uur een straattekenwed strijd gehouden voor kinderen, op de Kunstmarkt. De Kunstmarkt op het Marktplein t.o. het Gemeentehuis zal om 11.30 uur door de Burgemeester van Soest worden geopend. De Kunst markt duurt tot 's avonds 9 uur. Bij het bureau van politie, alhier, zijn als gevonden voorwerpen aangegeven: kinderbroekje, zakradio, wit-leren da mestas, bromfietsplaatje, doos gebak, bruine japonriem, ketting met hanger, tas met bril, paar bruine glacé hand schoenen, rechter bruine autohand schoen, gouden dameshorloge, linker bokshandschoen, sleutel, zwarte wollen sjaal, fietstas, zwarte zwembroek, zwar te tas, bankbiljet, beige dameshand schoen, zilveren bedelarmbandje, spa, witte/blauwe trui, portefeuille met in houd, bromfietsplaatje, zwart-bruine portemonnee, gehoorapparaat, muntbil jet, bruine portemonnee met inhoud, passer, huissleutel in etui, groen trai ningspak, bankbiljet, paarse trui, etui met vier lipsticks, zijden sjaal, regen broek en damesrijwdel.

Soester Courant | 1968 | | pagina 3