C3ES3ZS3 FUGERS FIETS Kinderoord „In de ruimte", STUDENTEN PROTESTEREN ijk transport HUWELIJKSREIS PER HUIFKAR N.S.U.-SH0W Vespa Ciao De Witte Pompen MENINGEN VAN LEZERS Krabbels van Knelis De Openbare School „EVANGELIE VOOR IEDEREEN" Studentenprotest internationaal verschijnsel Mevr. Gerda Rosman Gediplomeerd schoonheidsspecialiste Geslaagd B.D.C.-jeugdelftallen wonnen prijzen in toernooien Geslaagd Meisjeskamp 1968 Voorstellen voor de gemeenteraadsvergadering op woensdag 19 juni a.s. Niet apart, maar samen NU NOG Sport Tourrijwielen, 5 versn., vanaf f 199,75 Kinder-race f 145,--, diverse kleuren. Welkom om 3.30 uur - Aanvang om 4.00 uur VRIJDAG 31 MEI 1968 Het studentenprotest Is een van de meest opvallende verschijnselen in onze mo derne samenleving. Gedurende de laatste maanden hebben in tal van grote univer siteitssteden in de gehele wereld studenten zich verzet tegen de gevestigde orde. In Parys, Praag, Tokio, Itio de Janeiro, Amsterdam, Berlijn, Warschau en Cairo trokken zij de straat op om niet zelden door middel van gewelddadige acties de gevestigde autoriteiten voor grote problemen te stellen. In de Oosteuropese landen richtte hun verzet zich tegen het strakke keurslijf van de communistische ideologie, in het democratische westen richtte hun onbehagen zich tegen de klJlc verzake lijking van de moderne welvaartsstaat. Wat zijn de drijfveren van deze intellectuele jongeren, die volgens een Ameri kaanse professor hun idealisme aan de filosofie en hun taktick aan Ghandi hebben ontleend en in leven blijven dankzij het geld van hun vaders hoogleraren, die vervreemd zijn van de studenten, die zij wegwijs moeten maken in de wetenschap, tegen de oude, tradi tionele waarden met hun voorliefde voor het middenstandsfatsoen, tegen de ker ken in hun onmacht in velerlei zaken van fundamentele betekenis, tegen de politici, tegen de conservatieve pers enz. Maar deze jongelui vormen geen beslo ten voorhoede, zoals blijkt uit de aan vallen, die zij op elkaar richten. Niette min moesten critici van de oudere gene ratie erkennen, dat niet alle harde woor den uit de studentengemeente misplaatst waren. Vooral in landen, waar de be volking van bovenaf wordt bevoogd, wisten de studenten successen te boeken met hun acties. Nog niet in Spanje en Brazilië ,maar wel in Frankrijk, in Po len, Egypte en Tsjecho-Slowakije. Tegen is „in" Toch zijn in vele landen de studenten eer kritisch dan constructief. Zij weten de feilen van de maatschappij, waarin zij leven, haarscherp aan te tonen, maar zij zijn vaak niet in staat om te zeggen hoe het dan wel moet. Soms komt hun verzet neer op een bewuste of onbewuste afwijzing van alles, wat in onze samen leving met gezag is bekleed en vaak draagt dit verzet een snobistisch tintje. Het is „in" om tegen te zijn. Grote favoriet van de studenten is prof. Herbert Marcuse van de universiteit van Californië, die al jaren betoogt dat de individuele mens een speelbal is gewor den van onwrikbare instituties, die hem van zijn individualiteit beroven. Marcuse, hoe men ook over zijn filosofie denkt is een scherp denker, maar hij wordt vaak niet begrepen door studenten, die zich tot zijn volgelingen rekenen, zoals een jaar of vijftien geleden jongelui in spijkerbroeken zich existentialisten noemden en Sartre tot hun idiool kozen, waarschijnlijk tot diens grote schrik. Sceptische generatie Nu zijn de studentenprotesten wel te ver klaren. De jeugd, en zeker het meest in telligente deel van deze jeugd, kan in Duizenden studenten van de roemruchte Sorbonne hebben kortgeleden de stoot gegeven tot een complete revolutie, die het gaullistische Frankrijk op zijn grond vesten doet schudden. Kort daarvoor werden de Duitse universiteitssteden overspoeld door ernstige onlusten naar aanleiding van de moordaanslag op Rudi Dutschke. In Praag en Warschau wisten de studenten de rode machthebbers te dwingen een aanvang te maken met een liberalisatieproces, dat de bewoners van deze landen wat meer geestelijke speel ruimte verschafte. Behandeling volgens afspraak LAANSTRAAT 43. TELEFOON 3803 In Cairo wisten duizenden demonstre rende studenten president Abdal Nasser te dwingen enkele figuren in de regering op te nemen, die zij er graag in wilden hebben. In Rio de Janeiro, Rome, Madrid en Mexico strandden de acties van de studenten op het hechte bolwerk van de gevestigde orde, maar het is wel zeker dat de studentenonlusten hier zullen te rugkeren. Maar ook in landen, waar een democratisch bewind heerst en men ernst maakt met hervormingen van het hoger onderwijs, komen de studenten in op stand en demonstreren zij tegen de ge vestigde machten. De studentendemonstraties in ons land, met name tegen de oorlog in Vietnam, waren niet alleen gericht tegen de Ame rikaanse politiek, maar vooral tegen het Nederlandse etablishment, dat volgens de studenten de Amerikaanse regering door dik en dun steunde. In de democratische landen worden de studentendemonstraties als „linkse acties" betiteld, in de communistische landen in Oost-Europa worden zij als „rechtse ac ties" gebrandmerkt. Successen Ook in de Verenigde Staten komen de studenten in opstand tegen de gevestigde machten. In deze verkiezingstijd kiest een groot deel van de Amerikaanse stu denten de zijde van Eugene Mc Carthy, de scherpste kriticaster van Amerika's buitenlandse politiek. Of zij scharen zich achter Robert Kennedy, die eveneens sceptisch denkt over „the American way of living". Het studentenprotest is dus een inter nationaal verschijnsel. En dit protest klinkt anders dan vroeger. Het wijkt vol komen af van de traditionele understate ment, die nog niet zo lang geleden in studentenkringen in de mode was. Protesten als giftige pijlentegen de Maandagavond vond een zwaar transport plaats vanaf de Steenhoffstraat naar het Socstervcen. Een tiental beton-gietmallen, vervaardigd door de fa. Van Hengstum, werd door het Baarnse transportbedrijf Dorrestein op 2 trucks met oplegger naar het Soes- terveen vervoerd. Met assistentie van de politie werden de breed opgeladen wagen, via de Molen straat en de Smitsweg naar de plaats van bestemming geloodst. onze kille, gestroomlijnde samenleving zijn plaats niet meer vinden. De „scep tische generatie", zoals de beroemde so cioloog Schelsky de jeugd van nu typeer de, maakt zich geen illusie dat de oude ren met hun gevestigde machtsposities haar een betere, leefbaarder wereld kun nen bieden. Hoe moeten zij de weg vin den in het moeras van oude begrippen, die voor de ouderen een specifieke be tekenis bezaten, maar die voor hen niets zeggend zijn geworden In de gehele wereld zijn de studenten in opstand gekomen tegen de starre orde ning, die kenmerkend is voor de moderne maatschappij. Men zou alleen willen dat zij ook de strategie vonden om te wer ken aan een nieuwe vormgeving, een evenwichtig antwoord op de uitdaging van de huidige wereldproblematiek. NU n HORLOGE van Voor hel; Uniepraktijkdiploma machine- schrijven slaagden de dames W. F. H. Geuze-Jonkers, B. H. van Hemert, A. P. M. Hoekstra en T. Wijminga. Hetzelfde diploma stenografie Neder lands werd behaald door de dames M. Th. J. van den Berg, H. Ch. A. Blok, G. Rebel en G. A. Wegerif. Deze da mes slaagden tevens voor het Vaardig heidsdiploma. Verder slaagden voor het Uniepraktijk diploma stenografie Frans de dames H. J. C. Eekels, W. A. J. Koenen, A. Men de, A. M. Wilten en voor Duits slaagde mej. M. Th. J. van den Berg. Zij werden opgeleid door Instituut Hou wers te Baarn. CHEVRON. GEVAARTE. - 1. Wat is chevron? 2. Wat is het gevaarte dat bij het plaatsje Driel ligt? In de verte lijkt het op een brug, maar het is het niet. Antwoord: U schrijft het woord Che vron met een hoofdletter, waarmee aan geduid wordt een Belgische gemeente in de provincie Luik, maar aangezien U vraagt „wat is Chevron", leiden wij daaruit af, dat U misschien bedoelt, wat het woord chevron voor beteke nissen) heeft. In dit geval zouden wij er drie kunnen noemen, nl. die van dakspar, schuine mouwstreep en keper (in de wapenkunde). In al deze geval len heeft het voorwerp de vorm van twee lijnen, die elkaar onder een hoek ontmoeten. Vergelijk het handelsmerk van de Citroënfabrieken - de dubbele chevron. In de wapenkunde is het be grip aldus omschreven: stuk, bestaande uit twee van de zijden van het schild uitgaande, schuine naar bovci gerich te balken of stroken, die zich dichtbij de bovenrand m een punt verenigen. Tot aan de invoering van de nieuwe uniformen in 1945, was de chevron het onderscheidingsteken voor de militaire rangen beneden die van adjudant-on derofficier, bestaande uit een hoekvor- mig met de punt naar boven op de on dermouw genaaid distinctief. Nu wordt het kleiner formaat bevestigd op de kraag of op de schouwer. En onder een dakspart verstaan we de twee bal ken die omlaag staande met andere, het dakgeraamte vormen. 2. Het gevaarte, dat U in de Rijn bij Driel hebt opgemerkt, is een stuw. die sinds 1965 in aanbouw is en die in 1970 of 1971 voltooid zal kunnen zijn. De B.D.C.-adspiranten hebben in toer nooien een goede indruk achtergelaten. Het a-elftal won niet minder dan drie De 20-jarige Willem Jan Bobbink en de 18-jarige Erna Alexandra Jansen zijn hun huwelijk maandagmiddag op romantische wijze begonnen. Zij maken momenteel een huwelijksreis per huif kar door ons land langs niet altijd even goed gebaande wegen. Doel is het Drentse plaatsje Orvelte, waar het jon ge echtpaar zich op een kledn boerde rijtje gaat vestigen en een mennerij en huifkarverhuurinrichting zal gaan ex ploiteren. Het leven temidden van de paarden is geen van beiden vreemd. Willem Jan is mensportinstructeur, terwijl zijn vrouw het beroep van paardens portin- structrice uitoefent. De ambtenaar van de burgedijke stand, de heer P. Boerema zei maandag tijdens de huwelijksvoltrekking, dat er nog veel meer wijsheid voor nodig is om met elkaar dan om met dieren om te gaan. Met deze wijsheid voor ogen be klommen de echtelieden weer de bok en begonnen aan een enkele honderden ki lometers lange tocht, aanvankelijk wel eens zuur aangekeken door haastige automobilisten, die hun weg door het vrij trage voertuig versperd zagen, maar later toch met blikken vol begrip en tederheid nageoogd. Trouwens, het jonge echtpaar besefte zelf ook wel, dat de huifkar niet meer het meest comfortabele voertuig in de ze tijd is. Zij dienden er echter reke ning mee te houden, dat in hun toe komstige woonplaats de huifkar hun bron van inkomsten moet gaan vormen. Een beetje reclame vooraf kon daarom gee.i kwaad. eerste prijzen. In het jeugdtoernooi van D.W.S.V. in Utrecht lieten de blauw witte voetballertjes de organiserende vereniging, Desto uit Utrecht en Ams- vorde uit Amersfoort achter zich, het geen hun de eerste prijs opleverde, die aanvoerder Paul Jansen uit handen van de voorzitter van de D.W.S.V.-jeugd- commissie kreeg aangeboden. In Hilversum, bij Olympia, herhaalde dit adspirantenelftal de prestatie van Utrecht. Weliswaar moesten er straf schoppen aan te pas komen om de ploe gen aan te wijzen, die in de finale zou den spelen, maar in de eindstrijd be wezen de elf Soester voetballertjes daarin niet voor niets te spelen. Met 2-0 versloeg B.D.C. de organiserende vereniging en dat leverde opnieuw een eerste prijs op. De f-adspirantjes speelden ook in dit Olympia-toernooi. Ook voor hun af deling moesten strafschoppen de fina listen aanwijzen. De blauw-witten kwa men als derde uit de bus, zodat zij om de derde en vierde plaats moesten spe len. Ook zij wonnen deze beslissende wedstrijd, zodat ze met de derde prijs naar Soest kwamen. In het eigen toernooi behaalden de a- adspiranten eveneens een eerste plaats door overwinningen op Hees, Limvo, Bilthoven en Actif. De organisator, jeugdvoorzitter P. G. Jansen, reikte na afloop van het ge slaagde toernooi, dat begustigd werd door mooi weer, de prijzen uit aan de aanvoerders. Iedereen kreeg dezelfde beker, „want het gaat ons niet om de knikkers, maar om het spel", aldus de heer Jansen. In het eigen toernooi, gehouden op de velden aan de Bosstraat, voor pupil len en adspiranten, behaalde B.D.C. een eerste en een tweede prijs. Van elke deelnemende vereniging namen drie elftallen deel, zodat ook de spelers /an de lagere teams eens aan bod kwamen, die anders zelden naar een toernooi mogen, 's Morgens won H.V.C. met 19 punten; B.D.C. werd tweede met 15, D.O.S.C. uit Den Dolder derde met 13, S.E.C. vierde met 8 en het Amster damse Arganaut sloot de rij met 5 pun ten. Ook 's middags kwamen vijftien elf tallen aan bod. Toen zegevierde B.D.C. met 15 punten. S.E.C. en Argonaut kre gen er elk 13; Limvio uit Baarn werd laatste, want het kreeg net een puntje minder dan Quick (10). Iedere zaterdag RESTAURANT D ORANJEBOOM, Leu»derweg - Amersfoort, van 10.00 tot 18.00 uur. De heer J. van Ginkel, alhier, slaagde aan de universiteit te Amsterdam als doctorandus in de economie. Van woensdagmiddag 22 mei tot en met zondagmiddag 26 mei heeft een groep van 55 meisjes in de leeftijd van 10 tot 12 jaar, leerlingen van de R.K. School te Soestdijk, genoten van een heerlijk kamp. Als pleisterplaats was gekozen de jeugdherberg „De grote Beer" te Apel doorn. In dit tijdvak hebben de kinderen kun nen genieten van zang, sport en spel. Tevens werden tochten gemaakt naar het Openluchtmuseum te Arnhem en de kinderboerderij te Apeldoorn. Ook een puzzeltocht, uitgewerkt door de beheerder van de jeugdherberg viel bijzonder in de smaak. Het prachtige weer heeft er toe bijgedragen dat veel activiteiten in de buitenlucht konden plaats vinden. Een van de kenmerken van dit kamp was de saamhorigheid Niet het „ik" maar het „wij" stond centraal. Speciaal op de zaterdagavond kwam dit prachtig tot uitdrukking. Toen werd aan de aanwezige ouders en belang stellenden een slotavond aangeboden, waaraan iedere groep een feestelijke bijdrage leverde in de vorm van een dans, modeshow, of voordracht. Het welslagen van dit kamp. waar over de kindermonden nog veel zullen rebbelen, is te danken aan de team geest van de leidng, die een en ander voortreffelijk heeft georganiseerd. Naast de leerstof op school geeft een kamp vooral vorming aan de jeugd. Daar kan men zien wat als groep, nu eens zonder ouders, te bereiken is. Hiervoor kunnen wij de leidng niet genoeg dankbaar zijn. Moe maar voldaan keerden de kinde ren zondagmiddag huiswaarts. EEN OUDERPAAR. MEDEWERKING AAN SCHOLEN Het hoofd van de openbare school voor g.l.o. te Soest-Zuid verzoekt mede werking voor de aanschaf van een mu- ziekinstrumentarium, alsmede 45 letter en 45 rekendozen. B. en W. stellen voor hiervqor een krediet van 1820,te verlenen. Het hoofd van de openbare school voor g.l.o. te Soest-centrum vraagt een krediet voor de aanschaf van aanvul lend meubilair en aanvullende leer- en hulpmiddelen. Het college stelt voor een krediet van ƒ1300,beschikbaar te stellen. Tevens verzoekt het hoofd van de openbare school voor g.l.o. te Soest Centrum een krediet voor de aanschaf van leer- en hulpmiddelen voor het vak handenarbeid. Het college heeft geen bezwaar hiervoor memen eers - maokt, maork doch zo bie ming eiges „Knelis kieke kos nle veul. dus staap effe op jie fiets, en rle naor de Beukelaon." Noeng waask al een bietje op de hoog te waorof die haal zouw komme, maor twee bar vervaorlukkc pelissiemanne, en een heule kwak otoos, gaove de plaos krek an. Veurbie gaon waas toch al een muuije- lukke zaok, waant der stinge twee vlaage, en un bord, waorop sting „in gang sporthal". Der waas al een heul bietje minse, ik schaat zo dat da in hoofzaok luu wao- re die wa mit de sport te maoke haade, of waor veur de sport een heul bezon- der plaotsie hep. Ongze wethouwer de Haon hiete as veurzitter vaant sporthaal kommetee, alle anwezige, waork ok bie waas en de barregemeester, vaan haarte welkom. Noeng hak zo de gedaachte dat ongze barregemeester nie wis waat um bove zun hoof hing, waant hie sting nog een bietje te laache. Maor nao ut spietsie van de wethou wer, kwaam der een vriejer naor de barregemeester, en hie vruug um oftie effe een paor meter zaand en meer vaan da spul mit een meraokels grote en mooije buldozer wouw weg buldoze- re. En eerluk gezeit, ik bin heul geen bar regemeester, maor veur da klussie ha1- wel mooij bedaankt. Maor jao da ken een burregervaor ne- tuurluk nie doen, hie mot wel oftie wil of nie. Noeng kejje gerustug van ming anneme dat da soort dinge veur de beron heus geen daogeluks warrek bin- ne, en toen ut um gevraog wier, die ut wel een bietje warrum krieg. Maor hie staapte derin, liet effe uutleige hoe alles warrekte, en begon. Minse, minse da vraog wel effe jie an- daach. De baos vaan da geweldige ding waas naor Soest gekomme om da ding te verkope. veur die maan wast een soort demestraasie. int goeije daan. Al mok der wel bie zeige, dat ut nie vrie waas vaan geweld. Nadaot de barregemeester effe wat had edaon, kroop der een vent in da ding, die um messchien wel haad kenne laote vliege. Biester wa kon die vriejer mit da apperaot over weg. Eers laoijde die een paor vraachtotoos vol mit grongd en taake, en toeng alle anwezige haade gezien, dat da veur die geweldenaor ete en dringke waas. gong die nog effe mit zwaorder geschut var- der. Een heule boom, waor vreuger een maan mit een zaog en een biel, een halleve daog meej bezug waas, werd zongder mekere uut de grongd getrokke. Waat zoon buldozer in een keer op schep, tis gewoon nie nermaol meer, noeng mot da netuurluk ok wel ajje zo bar veul zangd uut da gaat mot graove. Stejje is veur dat da noeng allemaol nog mit ut scheppie mos beu- re. die sporthaal kwamder daan nooijt. Maor noeng gaot ut daan wel effe kom me. Ik zerig maor zo aster één scheppie van de barreg is, komp de aore van zellef wel. En wa ming betref staot die haal der liever marrege dan vollegende week. Maor zo vlot gaot da niet. maor der zit noeng gaang in, aster noeng maor in blief. Is u ook lid van Volksonderwijs Vereniging voor Openbaar Onderwijs. Secr. Alb. Hahnweg 21, telefoon 5585. een krediet van ƒ2.300,beschikbaar te stellen. Het bestuur van de vereniging „De School met den Bijbel" te Soest ver zoekt medewerking voor het aanschaf fen van 50 rekendozen en een nieuwe taalmethode. B. en W. stellen voor het gevraagde krediet van ƒ2970.te verlenen. EERVOL ONTSLAG. Mevr. N. Leguit-Braakman heeft ver zocht haar ontslag te verlenen als hoofdleidster aan de openbare kleuter school. B. en W. stellen voor mevrouw Leguit het gevraagde ontslag eervol te verle nen. Amalialaan 19-21 Telefoon 62154-2323 KLEIN ENGENDAALWEG 52 - SOEST KERKSTRAAT 3 - SOEST - TELEFOON 02155-2030 Speciale pinksterdient voor jong en oud. Een blijde groep tieners willen hun vreugde graag met anderen delen. Muziek - Zang - Getuigenissen - Prediking 4

Soester Courant | 1968 | | pagina 9