Autorijschool D. Engel is verplaatst ENGEL „DE GOUDEN SNAAR" S.E.C. en B.D.C. samen aan de leiding in veteranentoernooi Twee Duitsers en een Utrechter in Soesterberg aangehouden VAN LENNEPLAAN 47 FOTO VAN ESSEN Soest-Zuid KON. LUCHTMACHT WORDT 55 Van de hak op de tak Telefoonnummer ziekenauto 5980 Noorderweg 23 SCHATGRAVERS VINDEN NOG MAAR WEINIG SCHATTEN Lindner eerste voetbal-poulekampioen Sucessen voor S.E.C. op pupillentoernooi Uw succes is onze reclame Auto- en Vrachtwagen rijschool Oefenmeester v. d. Velde blijft bij S.E.C. Mevr. Gerda Rosman Gediplomeerd schoonheidsspecialiste Twee overwinningen van S.E.C.-honkbal Deens meesterwerk! Reeds voor f390,- hebt u prachtige STEREO- weergave! Verdacht van enkele kraken S.E.C. bekert zondag in Amersfoort tegen Amsvorde Bejaarde man aangereden Straattekenwedstrijd Soester schoolkorfbaldag van Bosstraat 5 naar TELEFOON 6621 De ideale kleine volautomatische half klei nbeeld camera NET IETS VOOR U, MEVROUW In tas f 140, Egypte en Arabië bevatten nog antieke schatten Gevonden voorwerpen Zo vlogen de duiven VRIJDAG 7 JUNI 1368 Woensdagavond Is vanwege de voet balwedstrijd op de televisie onder be trekkelijk matige belangstelling het voetbalprogramma van de Soester Be drijf ssportcompetitie voortgezet met de wedstrijden in de poules. Pas in één van de elf poules is een beslissing gevallen. Het team van Lindner 1 is uitgespeeld en tevens winnaar geworden van groep A. Lindner won woensdagavond met 5-0 van Branson en met 2-1 van Coca Cola en is daarmede onbereikbaar geworden voor de andere teams. In de tweede poule is Foxboro alleen nog ongeslagen terwijl in groep C Van Kooij er zeer goed voor staat met twee gewonnen wedstrijden. In poule D is Lindner 4 nog ongeslagen, terwijl in poule F Van Kooij 4 op de rand van promotie staat. In poule M zijn de beste kansen voor het nog ongeslagen Zonnegloren. In alle andere groepen is de strijd nog helemaal open en zal de volgende voetbaldag (ko mende maandag) de beslissingen moeten brengen. Tot opmerkelijke resultaten kwamen de teams van v. d. Deijssel en Arma, die beide met 7-0 wonnen, resp. van Lindner 2 en Treling Suik. De volledige resultaten van de tweede voetbalavond waren Van Hengstum Stork 1-0. Brandweer 2Foxboro 4 0-3, Bosman 2—v. d. Munt 0-4, Gemeente— Lindner 5 0-1, GemeentewerkenDalco 1-1, Klomp 2—Pribor 1-0, Lindner 1— Branson 5-0, Foxboro 1Houdijk 1-0 Van Kooij 1Howson C 4-1, P.T.T. Van Asch 2 1-3, Brandweer 1—Lindner 4 0-1, Super Cleaner—Zonnegloren 0-2 Foxboro 2Lindner 3 0-0, Bosman 1 Van Kooij 3 1-0, Klomp 1—Warmte Energie 2-0, CeramiekVan Hengstum 3-0, v. d. DeijsselLindner 2 7-0, Van Kooij 2—Foxboro 3 5-0, Arma—Tresling Suik 7-0, ProcarStam 3-0, Pribor— Stork 2-0, ProgressRademaker 0-4 Lindner 1Coca Cola 2-1, Foxboro 2 Howson 3-1 en Van AschVan Kooij 4 1-2. Maandag beginnen de voetbalwedstrijden aan de Bosstraat weer om half zeven Enkele poulewinnaars zullen maandag al tegen elkaar moeten uitkomen. S.E.C. is verleden week met een eerste en tweede prijs teruggekeerd van een groot pupillentoernooi, dat de voetbal vereniging S.V.M.-Boys te Maartensdijk organiseerde. De pupilen beneden de tien jaar behaalden een tweede prijs, terwijl de oudere pupillen zelfs met een eerste prijs naar huis kwamen. Het elftal van het HiLversumse Radiostad werd met 4-0 VAN LENNEPLAAN 47 TELEFOON 6621 verslagen. Eenzelfde nederlaag kreeg de organiserende vereniging te incasseren terwijl tegen D.O.S.C. uit Den Dolder een 5-1 score werd bereikt. Ook het elftal van De Meeuwen werd met 4-0 versla gen. Wat meer moeite had S.E.C. met Bilthoven, dat tenslotte met 2-1 toch de eer aan S.E.C. moest laten. De eind stand werd daardoor 1. S.E.C., 10 pnt.; 2. De Meeuwen; 3. Bilthoven; 4. D.O.S.C.; 5. Radiostad; 6. S.V.M. Boys. In de andere poule kwam D.O.S.C. als winnaar te voorschijn met S.E.C. op de tweede plaats en de Maartensdijkse club op de derde. S.E.C. speelde tegen S.V.M. Boys en D.O.S.C. gelijk en won de beide andere wedstrijden. Een uit verschillende junioren bestaand S.E.C.-elftal heeft verleden weekend een vriendschappelijke wedstrijd gespeeld te gen de zaterdagclub Bodegraven. On danks de verschillende debutanten won S.E.C. verdiend met 4-1. Oefenmeester B. van de Velde, oud- H.V.C.-speler, heeft zijn contract bij S.E.C. weer voor een jaar kunnen ver lengen. De heer Van de Velde is belast met de training van de S.E.C.-zondag- spelers en de junioren A. De training van de zaterdagelftallen blijft A. Valero verzorgen. Behandeling volgens afspraak LAANSTRAAT 43, TELEFOON 3803 Vorige week boekte de Soester honk ballers in Utrecht een 9-6 overwinning op H.M.S. en zaterdag j.1. bonden zij ODIZ uit Zaandam, middels een krappe 12-11 zege aan de zege-kar. Was de wedstrijd tegen H.M.S. een home-run festijn, de wedstrijd tegen ODIZ was een festijn van fouten. De A.V.I.A.-ploeg benutte haar eerste slagbeurt al direct om 4 runs te scoren, waar ODIZ die zelfde slagbeurt direkt al 3 runs tegenover stelde. Ook de tweede slagbeurt leverde voor de Soes- tenaren een viertal runs op. Ook aan de kant van ODIZ regende het veld- fouten, die in niet geringe mate bijdroe gen tot het scoren van deze acht runs voor S.E.C. De eerste werper, die ODIZ op de heuvel bracht, moest reeds na ander halve slagbeurt voor het Soester slag- geweld wijken, waarna de tweede wer per van de Zaandammers zijn opwach ting maakte. Deze beide ODIZ-werpers brachten het samen tot 13-1-14. Allan Harris kwam tot 11-3-13. De derde in ning zou ook weer een S.E.C.-speler over de thuisplaat brengen. Mike Mur- phy knalde de bal namelijk het veld uit. Na deze derde slagbeurt maakte de ODIZ-slagploeg de band. die Allan Har- ris tot nu toe strak aangetrokken had Stereo-geluld Is 2óveel mooierl U geniet zoveel méér van uw platen als u bijv. deze ARENA stereo-versterker F 210 gebruikt! Een ultra-compacte transistor- versterker (afm. 26,6 x 7,4 x 19,6 cm) van 10 watt per kanaal. Uitgevoerd In teak of palissander slechts f 390,-. Hij vormt een ideale eenheid met de even eens ultra-compacte luidsprekerboxen ARENA HT 14 (afm. 16 x 27 x 28 cm). Per stuk f 114,-. Wilt u ook nog een bijpassende stereo FM-tuner? De ARENA F 2U heeft precies dezelfde afmetingen als de versterker F 210 en kost - eveneens in teak of pallssander - f 390,-. STEEN HOFFSTRA AT 15 SOEST TELEFOON 2132 S.E.C. en B.D.C. zijn in het jubileum- veteranentoernooi van S.E.C. ook na de derde wedstrijd ongeslagen gebleven. S.E.C. dankzij een moeizame 1-0 over winning op V.V.Z., B.D.C. dankzij een overtuigender 5-0 overwinning op Soes- terberg. De laatste wedstrijd tussen de beide leiders zal de beslissing moeten brengen. In alle tot nu toe gespeelde wedstrijden is S.E.C. duidelijk beter geweest dan zijn tegenstander, maar men slaagde er niet in, dat in doelpunten uit te drukken. De organiserende vereniging moest het te gen V.V.Z. nog zonder de geblesseerde Adams doen. Zijn plaats werd ingeno men door Kareisen, die een zeer goede partij doelverdedigde en een gelijk spel of zelfs een nederlaag heeft weten te voorkomen. Succes zat er voor V.V.Z. niet in. Voor S.E.C. zelf trouwens ook niet, want aan de andere kant toonde doelman Van Kooij, ook nog over goede keeperscapaciteiten te beschikken. Bij de rust was er nog altijd niet gescoord. In de tweede helft was S.E.C. opnieuw in technisch opzicht sterker, maar tot doel punten kwam het voorlopig nog niet. Aan de andere zijde waren de uitval len van V.V.Z. trouwens ook niet ge heel ongevaarlijk. Halverwege de twee de helft viel eindelijk het enige en be slissende doelpunt. Een vrije trap werd door Van 't Klooster op het hoofd van De Soester politie heeft donderdagmor gen om vier uur nabij het Zwaantje in Soesterberg twee Duitsers en een Utrech tenaar aangehouden, die worden ver dacht van enkele kraken in Nieuwkoop en in Soestduinen. De wagen werd voor een routinecontrole aangehouden. In de wagen trof de politie een aantal pak jes kauwgom, een hoeveelheid flesjes limonade en 21 ijsjes aan, die de jon gens, verklaarden te hebben meegeno men om onderweg wat te eten en te drinken te hebben. Het klonk de politie niet bijzonder geloofwaardig, zodat de jongens, de 21-jarige militair T. H. P. uit Utrecht en de Duitsers H. W. K. en H. J. K., beiden 23 jaar oud, met hun auto mee naar het bureau werden geno men. Een verder onderzoek in de auto bracht een aantal inbrekerswerktuigen boven water, alsmede een paar pakjes sigaretten, die van een winkelier uit Nieuwkoop afkomstig bleken. Bij infor matie bij de betreffende winkelier kwam aan het licht, dat kort geleden daar diens automaat is gekraakt. In diezelfde nacht bleken trouwens nog meer auto maten in Nieuwkoop te zijn geforceerd. De drie jongens hebben deze drie kra ken inmiddels bekend. De limonade, kauwgom en ijsjes hadden zij ontvreemd uit de kiosk van de heer Van Oven aan de Soesterbergsestraat nabij het station Soestduinen. Door de Utrechtse politie is tevens een onderzoek ingesteld in de woning van P. Behalve nog diverse pak jes sigaretten trof men daar ook twee Duitse meisjes van net 16 jaar aan, die danig aan de tand zijn gevoeld. De meisjes bleken niet van de omzwervin gen van de knapen op de hoogte. De politie heeft toen maar een einde ge maakt aan hun eigen omzwervingen en hen op transport gesteld naar hun eigen vaderland. De meisjes verbleven sinds Hemelvaartsdag bij P., waar ook zijn twee kornuiten onderdak hadden ge kregen. De politie is ervan overtuigd, dat de Duitsers en de Nederlander de afgelo pen dagen meer inbraken en diefstal len hebben gepleegd. Inmiddels is een telexbericht uitgezonden naar alle po litiekorpsen in den lande. Wellicht dat op verschillende plaatsen men het drie tal zoekt. De beide Duitsers zijn goede bekenden van politie en justitie in hun land. H. W. K. was kort geleden nog veroor deeld, pleegde na zijn vrijlating op nieuw een strafbaar feit en vluchtte naar Nederland toen hij opgeroepen werd om zich hiervoor te verantwoor den. Het drietal zit nog vast op het politiebureau alhier. gehouden, wat losser en wisten zij het zover te brengen dat S.E.C. met een 12-10 voordelige stand voor het laatst het veld in moest. Dank zij een fout van korte stop Hofman slaagde al di rekt de eerste ODIZ-slagman erin het 2e honk te bereiken. De tweede man aan slag deed de bal bij werper Harris belanden. Aangezien de honkloper van het 2e naar het 3e probeerde te komen wierp Harris de bal naar de derde honkman Martin Brink, die de honkloper in de eerste „uit" omzette. Door mid del van een niet volkomen correct ge lijkende sliding trachtte deze echter honkman Brink ertoe te bewegen de bal te laten vallen, hetwelk tot gevolg had, dat de laatste met een open scheenbeen naar het ziekenhuis in Zaan dam moest worden vervoerd. De reeds geblesseerde Pim Brugman nam toen de plaats van Martin Brink in en in die formatie slaagden de S.E.C.- spelers erin de winst in handen te hou den. Stand in 2A nu S.E.C. 6-10 Donar 6-8 Quick 4-6 Lijnden 5-6 Hazen- kamp 5-6 ODIZ 6-6 H.M.S. 6-2 Watergraafsmeer 6-0. Hooijer geprikt, die met een stevige kop bal doelman Van Kooij eindelijk pas seerde 1-0, in welke stand geen ver andering meer kwam. De sportief verlopen strijd eindigde der halve in een zeer kleine overwinning voor de jubilerende vereniging. B.D.C. was in de wedstrijd tegen Soes terberg heel wat produktiever. Het werd een 5-0 overwinning voor de Soestena- ren. Ter verontschuldiging kon Soester berg aanvoeren, dat het drie gerouti neerde krachten, te weten Griek, Niessen en De Weerd in deze wedstrijd moest missen. Doelpunten van Nico Gros en De Ruigt hielpen B.D.C. voor rust aan een 2-0 voorsprong. Ook na rust was B.D.C. duidelijk sterker, wat het elftal ook in doelpunten tot uitdrukking bracht. Piet Jak scoorde zeer fraai 3-0. Nico Gros maakte er even later 4-0 van en dezelfde speler scoorde ook nog het vijfde doelpunt. Dankzij een veel beter doelgemiddelde gaat B.D.C. nu aan kop met zes punten uit drie wedstrijden. De stand in het veteranentoernooi is nu geworden 1. B.D.C. 3 6 9-2. 2. S.E.C. 3 6 7-3. 3. Soesterberg 3 2 7-9. 4. Hees 2 0 1-4. 5. V.V.Z. 3 0 1-7. Dinsdag wordt de wedstrijd Soesterberg Hees gespeeld. De wedstrijden Hees— V.V.Z. en S.E.C.B.D.C. zijn uitgesteld tot zaterdag 15- juni, om 7 uur. Voor het eerste elftal van S.E.C. staat voor komende zondag een wedstrijd te gen Amsvorde op het programma in het kader van de strijd om de K.N.V.B.- districtsbeker. Na overwinningen op K.V.V.A. (4-3) en C.D.N. (2-1) is S.E.C. inmiddels doorgedrongen tot de kwartfi nales. S.E.C. zal met de volgende spelers uit komen doel Van Zoghei achter Van Remmerden, Krijt. Dorrestein en Ro- dermond midden De Rooy en Veenen- daal voor Aalbers, v. d. Broek, Wou denberg en Rijnders. De veteranen van S.E.C. nemen dit weekend deel aan een groot tournooi van V.V.O.G. in Harderwijk, De Soes ter oude glorie is ingedeeld bij U.V.V. en D.W.S.V. Dertien spelers zullen naar Harderwijk gaan, te weten J. Wijnands, Van Breukelen, Van Diermen, J. Belt Van 't Klooster, Van Essen, Dasselaar, Scheurwater. Meeder, Van Ginkel, Cairo, Valero en Van de Velde. Coach is D. H. Tuenter. Morgen en overmorgen wordt aan de Bosstraat een groot jeugdtournooi ge houden, waaraan junioren, adspiranten en pupillen van de verenigingen B.F.C. (Bilthoven. S.D.O. (Bussum), Donar (Hil versum), B.D.C. en S.E.C. deelnemen. Op 15 juni wordt een groot S.E.C.-jeugd- atletiekfestijn gehouden, waarvoor zich tot nu toe al zestig jeugdleden van S.E.C. hebben opgegeven. De deelnemers, die in groepen van 0-10 jaar, 11 en 12, 13-15 en 16-18 jaar worden ingedeeld, zullen elkaar betwisten bij het 100 meter hardlopen, hoogspringen, ver springen, cross en touwtrekken. Dege nen, die hiervoor nog conditie te kort komen, worden komende woensdag, don derdag en vrijdag in de gelegenheid ge steld om van half zeven tot acht uur hieraan nog iets te veranderen door een training te volgen. De jaarvergadering van S.E.C. is een maand uitgesteld. De vergadering op 14 juni, zoals aangekondigd in het club blad van S.E.C., gaat niet door. De vergadering zal nu worden gehouden op vrijdag 12 juli. Ook in het programma voor het vetera- nentournooi van S.E.C. zijn enkele wij zigingen gekomen. De wedstrijden Hees- V.V.Z. en S.E.C.-B.D.C. zullen namelijk pas op zaterdag 15 juni, om zeven uur, worden gespeeld. Een band zal na afloop het sportgebeuren muzikaal besluiten. In de S.E.C.-kantine wordt daarna het jubileum nog eens met een feestavond, tevens slotavond van het veteranen- tournooi gevierd. De wedstrijd Soesterberg-Hees wordt normaal volgens plan gespeeld en wel op dinsdag 11 juni a.s. Bij het oversteken van de Kerkstraat tussen een paar geparkeerde auto's door sloeg de 61-jarige voetganger J. T. D. onvoldoende acht op het verkeer, met het gevolg, dat hij door een door J. G. bestuurde auto werd aangereden. De voetganger kwam op de motorkap te recht en werd er later weer afgeslin- gerd. Hij is met diverse verwondingen naar Zonnegloren gebracht en aldaar op genomen. Tet gelegenheid van de derde Soester kunstmarkt is afgelopen zaterdag ook een straattekenwedstrijd voor de jeugd gehouden. De jongens en meisjes moch ten in zeven kleuren krijt hun artistie ke lusten botvieren op het middenge deelte van het marktplein. Een jury onder leiding van Herman Joosten en verder bestaande uit deelnemers aan de kunstmarkt, beoordeelde de kunstzinnige prestaties. En er waren er bij van heel behoorlijk niveau. In totaal hebben 35 kinderen aan de straattekenwedstrijd deelgenomen. Een eerste prijs werd toegekend aan Robert Oosterhof (7 jaar) en Ilona Riethoven (11 jaar), terwijl Janny v. d. Flier en Godfried Metternich, resp. tien en acht jaar oud, de tweede prijs behaalden. Voor de derde prijs kwamen in aanmer king Joyce v. d. Wel (8 jaar) en Marlua Valk (5 jaar). Onder nogal ideale weersomstandighe den is verleden week de jaarlijkse Soes ter schoolkorfbaldag gehouden op de terreinen van de voetbalvereniging S.E.C. aan de Bosstraat. Bij de gemengde twaalftallen werd in groep A de Savornin Lohmanschool eer ste, voor de Groen van Prinstererschool en de Prins Willem-Alexanderschool. In groep B zegevierde de Sint Ludgerus- school met op de tweede plaats de Sint Josephschool en op de derde plaats de Van der Huchtschool. In groep C behaalde de Savornin Lohmanschool op nieuw een eerste prijs. Tweede werd nu de Da Costaschool en derde de Prins Willem Alexanderschool. Groep E bracht de Savornin Lohmanschool opnieuw een eerste plaats. Tweede werd nu de Prins Willem Alexanderschool en derde de Groen van Prinstererschool. Het meisjeskorfbal eindigde in een over winning voor de St. Josephschool, die de St. Ludgerusschool en de Margriet- school achter zich liet. Bij de jongens toonde de Da Costaschool zich de sterk ste. De Margrietschool eindigde hier als tweede en de R.K. Basisschool als derde. 24. G. v. d. Broek 25. C. Schot 26. Hooijer-Kleinegris 29 33 52. J. Rijksen 30 32 35 41 51. G. en H. Reijerse 39. F. Groenestein 40 42 63 74 76. Z.K.H. Prins Bernhard 50. C. Kaats 56. E. Daatselaar 58 65 69. J. Ruttenberg 62. H. v. d. Broek 73. Ook de vereniging „De Zwaluw" nam met 315 duiven deel aan de wedvlucht vanaf St. Ghislain Hornu. De eerste duif arriveerde te 10.17.27 uur; de laatste prijsduif te 10.30.41 uur. Totale uitslag J. v. d. Brakel 1 14 23 43 46 50. A. van Ee 2 5 16 21 24 28. Jac. Wijnands 3 42. G. Rijksen 4 7 8 10 17 20 22 31 33 37 40 41 49 53 55 58. P. Rauch 6 51 54. R. Voskuilen 9 13 25 38 44 47. E. de Goede 11 19 29. C. van Soest 12 32. H. Dijkstra 15. C. v. d. Lugt 18. B. Roest 26 45. C. van Klingeren 27. G. Visser 30 57 59 62. H. Gorissen 34. C. Dijkman 35. C. v. d. Hoek 36 56. A. van Riet 39 61. W. de Bree 48. H. van Hengstum 52. H. den Dekker 60. Th. Wigtman 63. YASHICA Met 1.7 lens. T.o, garage Van Kooij. De Koninklijke Luchtmacht bestaat dit jaar 55 jaar. Hoewel dat geen echt ju bileum is, heeft een commissie in op dracht van de B.D.L. een bescheiden programma opgesteld om dit elfde lus trum te vieren. Zoals gebruikelijk zal op 1 juli, de verjaardag van de luchtmacht, op alle onderdelen het traditionele korps- diner worden gegeven. Z.K.H. de Prins der Nederlanden heeft toegezegd aan te zitten aan het diner in de officiersmess van het H.K.K.L. in 's-Gravenhage. Bij de traditionele herdenking op Soes terberg bij de kranslegging bij het mo nument door de Bevelhebber der Lucht strijdkrachten. zullen de nabestaanden van luchtmachtmilitairen die in de laat ste vijf jaar in en door de dienst om het leven zijn gekomen, worden uitge nodigd. Een commissie van onderofficieren heeft verder het plan de luchtmacht ter gele genheid van haar 55ste verjaardag als geschenk een geldbedrag aan te bieden, bestemd voor een goed doel. Onderdeel van de feestelijkheden is ook een open week op de vliegbasis Soes terberg. In het kader daarvan wordt een „static show" gehouden, waar behalve het modernste K.L.-materieel ook enkele oude documenten, foto's en vliegtuigen uit de „romantische jaren" van de vliegerij te zien zullen zijn. Prins Bern hard zal de tentoonstelling op 3 juli openen. Een formatievlucht boven verschillende grote steden wordt nog voorbereid. Het is de bedoeling op deze manier de bur gerij in de feestelijkheden te laten delen. STIER Een 18 jaar oude, van de veemarkt ont snapte dolle stier rende in Worcester een Chinese porseleinwinkel binnen en brak niets. De bediende schoot in een dolle bui die dolle stier dood. Hij stond zich net stierlijk te vervelen. FISCUS „Fiscus boerde goed" las onze koppen sneller in het Algemeen Dagblad. Dat komt natuurlijk omdat fiscus veel te veel en veel te vlug geconsumeerd heeft. DE GAULLE Het moet nog blijken, of de Franse pre sident erin slaagt, De Gaulle en de geit te sparen. ONDER W ATER Onder water zwemmend in kikvorspak- ken is een Oostduits echtpaar naar het westen gevlucht. Gelukkig bleven ze niet buiten westen. Bij het bureau van politie alhier zijn als gevonden aangegeven étui, brauw- grijze trui, rood geblokte koffer, porte- monnaie met inhoud, leerboekje handels kennis, verlengsnoer electriciteitskabel, fietstas, gouden oorknop, klein kinder fietsje, zwarte diplomatentas, sleutelring met sleutels, pukkel met brood, thee en boek, karwei-boekje, ring met twee ko perkleurige sleutels, damesfiets, sweater, bromfietsplaatje, dameshorloge, contact sleuteltje in étui. herenpolshorloge, wit gebreid speelgoedkonijn, zakmesje, si garettenaansteker, fietstas, damespara- plui, bos sleutels, vulpen, vier huissleu tels aan ring. De postduivenvereniging „De Vriend schap" nam deel aan een wedvlucht vanaf St. Ghislain Hornu, afstand 219 km. De duiven werden gelost te 6.50 uur. Aankomst eerste duif te 10.07.57 uur; laatste prijsduif te 10.29.35 uur. De totale uitslag was E. Veerman 1 18 27 66. 2. Verkerk 2 5 10 22 36. J. Ka merbeek 3 9 12 17. C. Vaessen 4 13 61. W. Altenaar 6 16 49. S.K.D. 7 28 53 54. J. Wijnands 8 59 60 70 75. J. Kruseman 11 46 47. A. Meesters 14 37 55 68. D. Bos 15 44. D. de Zoete 19 31. W. van Breu kelen 20 34 38 57 67 71 72. C. Jak 21 31 43 48 64. C. Bokma 23 45. J. Huurdeman Twee gebieden in de wereld kunnen het werkterrein van de opgravers wor den genoemd. Het zijn Zuid-Amerika (in het bijzonder Peru) en het nabije oosten. Voor speurders naar oude bouwwerken is verder Ita'_- een ge liefd zoekveld. Peru en het nabije oosten zijn beide de centra van zeer oude culturen. Van de ze beide gebieden geniet de streek rond Egypte Ce meeste belangstelling, omdat de wetenschap hier het meest bij ge baat is. Men vindt daar in de ont dekte graven en spelonken meestal oude handschriften, waardoor men een beeld krijgt van de vroegere werld. Boven dien heeft men in Egypte op bepaalde plekken de koningsgraven bijeengevon- den, zodat de kans op succes groter is. Het is bekend, dat het vroegere Inca- rijk geen schrift kende. De bewoners gaven de berichten mondeling door, zo dat men daar nooit enige schriftelijke aanduiding vindt. Ook het klimaat in Zuid-Amerika is gevaarlijk voor onder zoekingstochten in onontgonnen streken. De wouden zijn dicht pn er zijn legioe nen muskieten, die de onderzoekers af mattende koortsen bezorgen. Boven moerassen hangen vergiftigde dampen, die de vorsers verschalken. De schatten der Inca's Toch komen de onderzoekers er steeds weer. Meestal zoekt men daar mate riële voordelen, want de verhalen van de fabelachtige rijkdommen, die de vroegere Inca's bezaten, zijn de wereld nog niet uit. Ook weet men uit verha len van de Spanjaarden, die als eerste Europeanen met de Inca's in contact kwamen, dat ook de Inca's bezaten, zijn de wereld nog niet uit. Ook weet men uit verhalen van de Spanjaarden, die als eerste Europeanen met de In ca's in contact kwamen, dat ook de Inca-koningen in uitgehouwen gewel ven in de bergen werden begraven, terwijl me naast hun grafkamer, die geheel in goud en zilver was uitgevoerd, een tempel bouwde met altaren van goud, die versierd waren met edelste nen. Elke onderzoeker is ook op de hoogte van de Spaanse ontdekkingsreiziger Pi- zarro die al moordend en plunderend door het land der Inca's trok. Hij slaag de er in de laatste koning der Inca's te vangen. Deze bood aan het vertrek, waarin hij gevongen werd gehouden, tot op borsthoogte te vullen met goud, zilver en edelstenen in ruil voor zijn vrijheid. De Spanjaarden verkregen door deze ruil een waarde van vijftien miljoen gulden aan edele metalen en sieraden in handen. Een fabelachtig vermogen voor die tijd. Tenslotte werd die koning toch ver moordt en op dit bericht zouden alle schatten in het Inca-rijk zijn begraven of weggestopt. Ze zijn ook niet meer gevonden en onderzoekers met uithou dingsvermogen en gouddorst blijven hun geluk beproeven. Ook daar verwacht men nog eens successen als in Egypte in 1922. Het graf van Toet-ank-amon In Egypte zijn jarenlange onderzoekin gen en vergeefse opgravingen goedge maakt door de ontdekking van het graf van Toet-ank-amon in 1922. De Engel se egyptoloog. Howard Carter, had reeds enkele jaren opgravingen verricht. Maar vele graven waren leeggeroofd. Zijn werkzaamheden werden gefinancierd door graaf George Edward Carnavon, een rijk man. Hij liet Carter zoeken, ook al had deze jarenlang geen succes. Hij wist, dat deze egyptoloog ijverig speurde en volkomen berekend was voor zijn taak. Toen in november van 1922 Carter een telegram zond naar Carnavon, dat hij iets bijzonders had ontdekt, hadden beide heren geen begrip van de waar de der schatten, die hij weldra de we reld voor ogen zouden toveren. Er kwa men loodzware kisten tevoorschijn van zuiver goud, die gevuld waren met edelstenen. Er stonden zetels in het graf. een hele menagerie van de meest vreedsoortige dieren van ivoor. Men vond er 1 oten uit de tijd der farao's De wanden van de grafkamer van de vroegere heerser waren geheel met goud bedekt. Het is geen wonder, dat er steeds opnieuw expedities werden uitgerust, die de op gravingen moesten voortzetten. Hoe zoekt men? De voorbereidingen en het werk van zo'n expditie zijn niet gering Eerst moet de plaats worden bepaald waar men verborgen oudheden vermoedt. Deze wordt meestal door archeologen gevonden, die daarop een cessie tot graven aanvragen bij de regering van het land, waarin de waardevolle voor werpen verborgen zijn. Er worden bepalingen gemaakt over de eigendomsrechten van het gevonden en eventueel kan de leider van een expe ditie ook een deel van de graafkosten opeisen. Want zo'n onderneming kost veel. Er is naast de archeoloog ook tenminste een fotograaf nodig, een architect en een kenner van oude talen. En dan de arbeiders, die het eigenlijke graafwerk verrichten. Daar kan men niet zo maar de eerste de beste grond werker aan zetten, want deze zou de voorwerpen met zijn houweel of spade kapot stoten, voordat ze nog gevonden zijn. Men zoekt dus mensen, die meer met het zoekbijltje gehakt hebben. Deze krijgen houwelen, schoppen van ver schillende grootten en dragen ook een stoffer of borstel waarmee ze wroeten zodra ze iets gevonden menen te heb ben. Het zijn uiterst geduldige mensen, die ook zelf enige belangstelling voor het graafwerk moeten hebben. En welke geheimen sehuilen in Arabië? Een vrijwel onontgonnen terrein voor de opgravers vindt men nog in Zuid- Arabië. In deze streek heeft onder meer de koningin van de Scheba geleefd in de tijd van koning Salomo. Zij had de beschikking over fabelachtige rijkdom men. die nog niet zijn teruggevonden. Maar men is op de goede weg. Haar hoofdstad. Mareb. lag verborgen onder woestijnzand en is reeds terugge vonden. Mareb ligt in een zeer woest gebied in een rijk. dat door Arabische vorsten wordt geregeerd. Deze werken de onderzoekingstochten van Europea nen en Amerikanen tegen. Hun ge biedsdelen worden door de mogendhe den ontzien, omdat men deze heersers te vriend wil houden. Maar de dag komt, dat ook de mysterieuze ruïnes van Arabië zullen worden opgegraven. Men verwacht hier niet meer volledig de schatten van de oude oosterse vol ken te zullen aantreffen, omdat zwerf- volken in de loop der eeuwen reeds een deel ervan hebben gevonden en weg gesleept. Maar de vondst, die men dan zal doen, zal zeker de moeite volop lo nen. daarvan is men in kringen der bodemonderz%>kers overtuigd. V

Soester Courant | 1968 | | pagina 5