DE GAULLE v.v.v. m u MARCHAL - HAARMODE Politicus van verzet en strategie M. TUSSEN meuws B.D.C.-jeugd won prachtige prijzen met prijsvraag 't WA.ffufte/aa* Burgemeester opende derde Soester Kunstmarkt S M 0 Restaurateur van Frankrijk Rouw- en Trouwkleding Eervolle uitnodiging B.D.C. Handbal Sportmiddag voor de jeugd Afscheidsreceptie kapelaan C. J. B. Weersink Speciaalzaak dameskonfektie. Tienergroep Middelwijk Prachtige successen van B.D.C.-jeugd 95 speciaalzaak kleedt Uw kind BETER Hees tweede in eigen pupillentoernooi Eerste Soester Begrafenis-Onderneming VRIJDAG 7 JUNI 1968 O Generaal Charles André Joseph Marie de Gaulle, geboren te Ryscl op 22 november 1890, op 21 december 1958 gekozen tot president van de (vyfde) Franse republiek. Generaal Charles de Gaulle is groot geworden door zyn opstandigheid. Reeds op de krijgsschool onderscheidde hy zich door afwijkende meningen te verkondigen over de strategie, die in 1940 Frankryks ondergang veroorzaakte. In 1940 verzette hy zich tegen de opdracht van zyn eigen regering om de wapens neer te leggen, toen de Duitsers Parijs hadden ingenomen en heel Frankryk dreigden te bezetten. Vijf jaar lang leidde hij het krachtdadige verzet tegen de overheersers. Op 19 mei 1958 werd hy de grote voorman van het militaire verzet tegen de onmachtig geworden vierde republiek en enthousiast terug gehaald als de grote hervormer. Als president van Frankrijk verzette hij zich tegen de Amerikaanse bevoogding van de westerse politiek en de legering van Noordamerikaanse troepen op Frans gebied, tegen de Engelse inmenging in de Westeuropese politiek en tegen te grote invloed van de Europese eenheidsstrevers. Tenslotte verzette hij zich gedurende zyn tienjarig bewind ook nog tegen allerlei binnenlandse hervormingen en sociale en maatschappelijke verbeteringen. Frankryk was voor De Gaulle altijd nummer één, het Franse volk mocht er wonen maar moest zich dan wel rustig aan de eenmaal bepaalde lynen houden. Men heeft De Gaulle verweten conservatief te zyn. Dat was hy bepaald niet. Hij was Frankryk. En aan Frankryk mocht niemand anders dan hy zelf iets ver anderen. zetten, verbande hij de gehele N.A.V.O. uit Frankrijk en onttrok zijn strijdkrach ten aan deze verdedigingsorganisatie. Hij heeft Washington en Londen door ver scheidene strategische zetten schaakmat gezet. De laatste poging van de Britten om een vinger in de Franse pap te ste ken, werd gevoelig afgestraft door de ge slaagde aanval op het Engelse pond, dat moest devalueren. Kenmerkend Het was de afgelopen maand al type rend, dat de Franse president zich naar Roemenië heeft begeven, terwijl er toch al iets aan de hand was in Parijs. De rellen op straat en de felle acties van studenten, waarbij zich de hoogleraren aansloten, noodzaakten de regering snel met concessies te komen. Premier Pom- pidou kon echter niet meer voorkomen, dat de acties uitgroeiden tot stakingen en tot het bezetten van universiteiten, fabrieken en werkplaatsen. Intussen liet De Gaulle zich in Roemenië verheerlij ken als de grote staatsman, voor hij ver vroegd terugkeerde. Dat hij de internationale politiek belang rijker vond, dan alles wat er in eigen huis gedaan moest worden, is een der kenmerken van de tien jaren gaullisme. De binnenlandse zaken wenste hij ken nelijk over te laten aan een tweede man. Die tweede man was nu wel duidelijk premier Pompidou, die meer en meer ge tekend werd als de erfgenaam die door de president was uitverkoren. Pompidou probeerde ook prompt het re cept van zijn meester te volgen om de onrust te beteugelen: een elegant terug wijken waar dat nodig was en het be trachten van de uiterste tact. Met tot slot een toespraak, die met gedragen stem begon Frangais, Frangaises Een Als militair en als politicus heeft hij on getwijfeld zijn sporen verdiend. Hij heeft het Franse verzet tegen de Duitsers ge bundeld en hard gewerkt voor een her stel van Frankrijk als grote mogendheid toen het land eigenlijk als slachtoffer van de tweede wereldoorlog al was af geschreven door Londen en Washington Hij heeft de nationale eenheid in zijn land hersteld, toen ontelbare politieke partijtjes streden om de macht en de telkens wisselende kabinetten in Parijs gedoemd waren tot machteloosheid. Hij heeft een einde gemaakt aan het Pou jadisme en een halt toegeroepen aan het dreigend communisme. Door een verstan dige internationale politiek van grote al lure. verplichtte hij het gevaarlijk sto kende Rusland tot een bondgenootschap en manoeuvreerde hij het zich zo snel ontplooiende West-Duitsland in de rol van speciaal bevriende mogendheid. De ze taktiek schonk hem de gelegenheid een leidende rol te gaan spelen in de internationale politiek en en-passant gunstige handelsovereenkomsten af te sluiten. Toen de N.A.V.O. hem onder druk wilde Laanstraat 55 Telefoon 2783. Baarn De naam Willi Boskovski is langzamer hand een begrip geworden. Op Nieuwjaarsdag wil niemand het sprankelende Strausz-concert missen. En nu is het dan mogelijk deze popu laire dirigent mee te maken met het Utrechts Symphonie Orkest in een pro gramma van walsen, polka's, mazurka's en al wat bijdraagt tot die heerlijke lichtvoetige stemming, die ons in een andere wereld verplaatst. De kaartverkoop voor het concert, dat op donderdag 4 juli gehouden wordt, is al begonnen. Plaatsbewijs, vestiaire en busvervoer voor ƒ7,50. Degenen, die zich al hebben opgege ven voor deelname aan dit evenement, kunnen hun plaatsbewijs bij ons komen afhalen. Er is veel belangstelling, zodat wij aanraden, indien meerdere gega digden zich willen opgeven, dit zo vlug mogelijk te doen. Op zaterdag 8 juni wordt op de Hunne schans aan het Uddelermeer een Schaap- scheerdersfeest gehouden. Ook voor kin deren is dit een attraktieve gebeurtenis. De „Hunneruiters" en de „Hunnerijders" uit Uddel zullen met hun pony's optre den vanaf 14 uur. Een gedrukte informatie is bij ons ver krijgbaar. Wij herinneren U er nog maals aan, dat de bekende A.N.W.B.- routes, die U door de mooiste gedeelten van ons land voeren, bij ons a 1,- zijn te verkrijgen. SCHRIKSLAAN 19 SOESTD1JK TELEFOON 3990 onzekerheid over de toekomstige werk gelegenheid. Er waren plannen tot mi gratie binnen de Franse grenzen van aanzienlijke bevolkingsgroepen, die schrik inboezemden. De prijzen liepen voortdu rend op, zonder dat daar betere inkom sten tegenover stonden. De opneming van Frankrijk in de E.E.G. brachten zoveel buitenlandse produkten goedkoper in Frankrijk, dat tal van Franse boeren en fabrieken in moeilijke concurrentieposi ties geraakten. Noodzakelijke sociale wet ten bleven te lang uit. Het gebrek aan de bij de industrialisatie vereiste sociale begeleiding wreekte zich met name in het ontbreken van aandacht voor de volkswoningbouw, waarbij een veroudering plaatsvond die voor Euro pese maatstaven ongekend was. Het fis cale regime leidde er toe, dat een onge lijkheid in inkomens te constateren viel. die eveneens Europese records brak enerzijds grotere welvaart dan elders, maar anderzijds veel bitterder armoede. „Kleinigheden" Deze en nog veel meer problemen wer den tien jaar lang door de generaal met tact omzeild. Hij moest rust hebben op het thuisfront, om zijn eigenlijke grote werk in de wereld te kunnen doen. Zijn persoonlijk gezag werd telkens opnieuw tegen de ontevredenen in stelling ge bracht en dat bleek vaak voldoende. De meerderheid vertrouwde nog op toezeg gingen. die later niet werden nageko men. Te vaak wist hij de bevolking te overtuigen, dat er belangrijker zaken vóór gingen en dat men het wel aan hem kon overlaten de kleinigheden te regelen, als die t.z.t. aan de beurt kwamen. Nu is gebleken, dat De Gaulle's opvolger een ophoping van afgewimpelde grieven en een chaos van gemotiveerde eisen erft. En die opvolger heeft minder gezag. Minder ervaring. Minder vertrouwen bij het Franse volk. Moeilijke tijden zullen aanbreken. Maar zeker is, dat er de komende jaren niet meer kan worden gespeeld met de mas sa's. Men kan de strategie van De Gaulle niet meer gebruiken, ook al zou De Gaulle beschikbaar blijven. Men kan zijn persoonlijkheid.niet meer uitspelen, want het vertrouwen in zijn persoon is te zwaar geslonken. Men kan zijn gezag niet meer toepassen, want hij heeft zijn gezag verspeeld. De Gaulle wilde tot het laatst toe Frank rijk zijn, maar Frankrijk wil na al die jaren De Gaulle niet meer. Dat is het drama, dat zich in Frankrijk heeft vol trokken. Marry van den Deijssel de keepster van de damessenioren heeft de uitnodiging ontvangen om morgen uit te komen in de vóórwedstrijd Utrechts team tegen de dames van het voorlopig Nederlands team. Deze wedstrijd gaat vooraf aan het landenduel Nederland-Zwitserland. A.s. zondag organiseert B.D.C. een spel- middag voor de pupillen en adspiranten. Er zal in drie groepen worden gespeeld. De meisjes van 10 t.e.m. 12 jaar en van 13 t.e.m. 15 jaar. Jongens van 10 t.e.m. 15 jaar. Deze spelmiddag zal niet al leen toegangkebjk voor de leden zijn ook vriendjes en vriendinnetjes van hen zullen mogen deelnemen. De onderdelen waaraan mag worden deelgenomen zijn 60 meter hardlopen, doelschieten, balwerpen en hindernislo pen. De aanvang is 14.00 uur. Op het zondag in Utrecht gehouden jeugdtournooi van Sport Vereent be haalde onze jeugd opmerkelijke succes sen. De dames-junioren I en meisjes- adspiranten II behaalden in hun poule beiden een eerste plaats. De meisjes-adspiranten I behaalden een tweede plaats. De promotie van de heren-senioren is nog steeds niet definitief. De eerste wed strijd werd met 6-4 gewonnen. De twee de wedstrijd werd ternauwernood met 10-9 verloren. De derde wedstrijd zal de uitkomst moeten brengen en wel tegen Alkmaar. De definitieve datum is nog niet bekend. Zoals reeds door ons gemeld is kapelaan G. J. B. Weersink van de parochie Soest- Zuid benoemd tot kapelaan in Utrecht- Tuindorp. Op 2e Pinksterdag heeft hij zijn taak in Soest-Zuid beëindigd, om na een wel verdiende vacantie zijn arbeid in zijn nieuwe parochie voort te zetten. De parochianen van Soest-Zuid wensen hem, die zich zozeer met alle facetten van het leven heeft beziggehouden en met nimmer aflatende ijver zijn taak als priester en mens midden tussen het volk heeft opgevat, niet zo maar laten vertrekken. Spontaan heeft zich dan ook een comité gevormd, waarin alle geledingen van de parochie en daarbuiten zijn vertegen woordigd jong en oud, sport- en jeugd verenigingen, sociale en charitatieve or ganisaties, de Stichting Zonnegloren, ecclesiagroepen en scholen. Dit comité heeft op zich genomen een afscheidsreceptie te organiseren, welke zal worden gehouden op zondag 23 juni a.s., in de zaal van „Zonnegloren", 's middags van half vier tot half zes. Op deze receptie is iedereen van harte welkom. Bij een afscheid past een cadeau en om iedere parochiaan in de gelegenheid te stellen aan de vorming van dit cadeau mede te werken, zijn bij de parochianen zakjes bezorgd waarin men zijn gift kan doen. Deze zakjes zullen dinsdag a.s. worden opgehaald. Bovendien is er gelegenheid een bijdrage te storten op de speciale rekening „af scheid kapelaan Weersink" bij de Coöp. Raiffeisenbank te Soest-Zuid, gironum mer 212775. LAANSTRAAT 71 - 81A waar de mode op de voet gevolgd wordt waar u zo gezellig winkelt waar de prijs altijd weer meevalt. Het was vorige week vrijdagmiddag een feestelijke dag voor een deel van de B.D.C.-jeugd. Niet alleen dat ze de laat ste instructies kreeg voor de beide zo merkampen, die ook dit jaar in Hertme en Huissen zullen worden gehouden, maar tevens omdat de voorzitter P. G. Jansen de prijzen zou uitreiken, die gewonnen waren door de deelnemers aan de wekelijkse prijsvraag La Route de B.D.C. Omdat het zulk mooi weer was, ge beurde dat allemaal buiten, op het schoolplein van de St. Jozefschool. De heer Jansen bedankte de jongens voor hun trouwe deelname aan de prijs vragen, die gedurende het voetbalseizoen wekelijks in de Tam-Tam, het veelge lezen blad voor de B.D.C.-jeugd stonden. De opgaven waren telkens verschillend. Ook per week werden prijsjes beschik baar gesteld voor de inzenders van goe de oplossingen. De punten van elke wedstrijd werden bij elkaar geteld en zo kon dan aan het eind van het seizoen de eindstand worden opgemaakt. Het bleek, dat de broers Theo en Sjaak Remmerswaal de meeste punten hadden verzameld en dus in aanmerking kwa men voor de eerste prijs, bestaande uit een polshorloge en een leren voetbal. Voor de overige prijswinnaars waren er waardebonnen van 25,-, voetballen, zwemuitrustingen, zakmessen, vulpennen enz. Corry Westbroek kreeg bovendien een extra prijs, omdat hij als eerste de drieduizend punten had geboekt. Op de foto een aantal prijswinnaars, terwijl de heer Jansen de eerste prijs uitreikte aan Theo en Sjaak Remmers waal. ét rtl STEENHOFFSTH.53 TEL Z8« - SOEST oratorisch vuurwerk, dat doorgaans ver borg dat uiteindelijk niets of vrijwel niets gebeurde om de grieven weg te nemen. Druppels en druppels De grote chaos is niet opeens ontstaan. Zij is de overstroming van een emmer vol druppels en druppels. Ontelbare grie ven hebben de studenten, de arbeiders, maar ook de middenstanders en de men sen met vrije beroepen tien jaren lang dwars gezeten. De grieven werden alleen maar vermeerderd. In vergelijking met andere industrielan den is er bijvoorbeeld te weinig gedaan om het onderwijs aan te passen aan de technologische eisen die voor een mo- Afgelopen zaterdag is voor de derde ach tereenvolgende maal in Soest een kunst markt gehouden, als gebruikelijk weer geopend door burgemeester mr. S. P. baron Bentinck. De organisatie was ditmaal niet meer in handen van Otto Schouten alleen, doch van geheel Arti Shock. In afwijking van voorgaande jaren was ditmaal ook een deel van de markt ingeruimd als expo sitie van tekeningen en boetseerwerk van leerlingen van een pas door Arti Shock begonnen cursus, die in het najaar zal worden voortgezet. De burgemeester concludeerde uit de belangstelling van de zijde van exposanten en publiek in voorgaande jaren een duidelijke behoefte aan een kunstmarkt in Soest. „En waar lijk niet alleen omdat Soest zo'n mooie plaats is of omdat er zulke aardige men sen wonen, maar ook omdat er goede za ken gedaan kunnen worden." De organisatie van de kunstmarkt door Arti Shock noemde de burgemeester ook een verbetering. Niet omdat er in voor gaande jaren iets aan de organisatie zou hebben ontbroken, maar omdat een kunstmarkt naar het oordeel van de bur gemeester beter en met meer zekerheid in stand kan worden gehouden, wanneer er een organisatie achter staat. „Een kunstmarkt kan niet drijven op één per soon, die er op grond van zijn enthou siasme zeer veel tijd in steekt", zei de burgervader. Ook het initiatief van Arti Shock om cursussen te gaan geven, prees de bur gemeester. „Arti Shock doet zeer nuttig werk en gezien de resultaten ook met succes", concludeerde hij. „Ik hoop, dat wanneer u vanavond moe naar huis te rugkeert, u ook allen voldaan kunt zijn. Waar zoveel gunstige omstandigheden aanwezig zijn, moet een kunstmarkt ove rigens haast wel slagen". Dat is dan ook inderdaad het geval ge weest. Er zijn redelijk zaken gedaan en na afloop is er minstens even redelijk feest gevierd. Aan de derde Soester kunstmarkt heb ben dertig exposanten deelgenomen, on der meer uit Monnikkendam, Ermelo, Utrecht, Amsterdam, Zeist. Naarden, La ren. Hilversum, Soest, Soesterberg, Baarn en Den Haag. Soest was onder meer ver tegenwoordigd door Kees van de Wel (schilder), de zeer jeugdige Ton Paauw, Otto Schouten (pottenbakker), Sebo Det- mers (schilder), mevr. Rommers-de Brce derne industriestaat gelden. Er ontstond (poppen), Hans Timmer uit Soesterberg (lid van de kunstenaarsvereniging „De Ploegh), Perrie Gruiters (reliefs) en Joost van de Broek (tekeningen). Uit Baarn waren weer schilder Jaap de Ruig en fo tograaf Rien de Roller van de partij. Op de kunstmarkt waren ook de eerste resultaten te zien van de cursussen, die door Ateliers Arti Schok, het Instituut voor Creatieve vorming worden gegeven. De cursussen staan onder leiding van Hermien van der Horst (vrije expressie). George Bruens (lid van de Werkschuit in Utrecht; creatief spel), Piet Riethoven (boetseren) en H. J. Slijper, docent aan de Gooise Academie te Laren (tekenen en schilderen). De cursussen zullen in september worden hervat in de Kerke- buurtschool, waarvan een lokaal door de gemeente tegen een symbolische vergoe ding beschikbaar wordt gesteld. Zaterdag 8 juni sluit de Tienergroep Middelwijk het seizoen af met een dans avond. Voor deze bijzondere gelegen heid past maar een band „The Huskys die aan de beatavond letterlijk „the finishing touch" zullen komen geven. Drie B.D.C.-jeugdelftallen hebben Twee de Pinksterdag in Ermelo opnieuw voor grote successen gezorgd. Nadat vorig jaar alle drie aan het toernooi van de voetbalvereniging D.V.S. '33 deelnemen de elftallen met de eerste prijs thuis kwamen, bereikte deze keer de drie B.D.C.-teams weer de finale. Dat was op zich al een verrassing, want alle tegenstanders waren er op gebrand de Soester voetballertjes een nederlaag toe te brengen. Desondanks kwamen ze ongeschonden door de voorronden. Dat gaf recht op een finaleplaats. Junioren A moest met een 4-0 nederlaag tegen T.O.V. uit Baarn genoegen nemen en kreeg dus Blijetijds-, baby- en kin derkleding (voor jongens en meisjes tot 12 jaar). GAI.I.ENKAMP PFJ.SWEG II. (nabij busstation Soest-Zd.), telef. 6286 Degelijk, voornaam en stijlvol is onze uitgebreide kollcktic leren fauteuils in diverse aantrekkelijke uitvoeringen. j- ACHTERBERGH MEUBILERING ViOdspl 10-li - Hr/Jtzlreal 9-17 Ajemfrrt TfctySe» (03490)-L3MS de tweede prijs. Adspiranten f speelde als junioren c-elftal twee doelpuntrijke wedstrijden, maar zag in de finale geen kans om het Nijkerkse Sparta c te ver slaan (0-1). Ook in dit geval dus een tweede prijs. Wel een eerste prijs was er voor het adspiranten c-elftal, dat deze middag als juniorenelftal speelde. Na twee over winningen in de voorronden won het ook in de finale van Lunteren met 3-2. Aanvoerder Paul Jansen kreeg de grote beker uit handen van voorzitter W. Kamphorst van D.V.S.die ook aan Wim Roest van junioren A en Huub Koppel van junioren c de bekers uitreikte voor de tweede plaats. De uitslagen in de poules van B.D.C. waren Junioren A B.D.C. AHierden A 2-1 D.V.S. A—Hierden A 1-2 D.V.S. A— B.D.C. A 0-2 Poulewinnaar werd B.D.C. met vier punten. Junioren B Hierden BSparta B 0-3 B.D.C. BSparta B 3-2 Hierden B B.D.C. B 0-1. Ook hier werd B.D.C. poulewinnaar met vier punten Junioren C HierdenLunteren C 0-7 B.D.C. C—Hierden C 17-0 Lunteren C B.D.C. C 0-5. Poulewinnaar B.D.C. C met vier punten. De winnaarsronde leverde de volgende resultaten op T.O.V. AB.D.C. A 4-0 B.D.C. B—Lunteren B 3-2 Sparta C— B.D.C. C 1-0. Onder de meest ideale weersomstan digheden organiseerde Hees op tweede Pinksterdag een pupillentournooi. waar aan is deelgenomen door V.V.Z.A. en Amsvorde uit Amersfoort, Limvio uit Baarn en Hees zelve. Alle clubs waren met twee elftallen gekomen. In poule 1 stonden de eerste teams tegenover elkaar. Winnaar werd hier V.V.Z.A., dat tweemaal won (met 2-0 van Amsvorde en met 1-0 van Hees) en éénmaal ge lijk speelde (met 0-0 tegen Limvio). De twee andere wedstrijden wonnen de Hees-pupillen, respectievelijk van Limvio (0-2) en Amsvorde (met dezelfde cijfers) waardoor de organiserende vereniging op de tweede plaats eindigde. Derde werd met twee punten Amsvorde, terwijl Limvio met één punt de rij sloot. In de tweede poule werd Hees 2 win naar. al kreeg men één keer een 1-0 nederlaag van Amsvorde 2 te incas seren. De beide overige wedstrijden werden gewonnen. Met 2-0 van V.V.Z.A. 2 en met 1-0 van Limvio 2. V.V.Z.A. en Amsvorde eindigden met drie punten ge lijk, waardoor strafschoppen de beslis sing moesten brengen. Die werden be slist in het voordeel van V.V.Z.A.. Vierde werd ook hier Limvio met één punt. De gedetailleerde uitslagen van dit pu pillentournooi waren Poule 1 V.V.Z.A.Amsvorde 2-0, Lim vio—Hees 0-2, V.V.Z.A.Hees 1-0. Ams vordeLimvio 2-1, LimvioV.V.Z.A. 0-0, AmsvordeHees 0-2. waardoor de eindstand werd 1. V.V.Z.A., 5 pnt 2. Hees, 4pnt3. Amsvorde, 2 pnt Lim vio 1 pnt. Poule 2 V.V.Z.A. 2—Amsvorde 2 2-0, Limvio 2—Hees 2 0-1, V.V.Z.A. 2— Hees 2 0-2, Amsvorde 2—Limvio 2 0-0, Limvio 2V.V.Z.A. 2 0-0 en Amsvorde 2Hees 2 1-0, waardoor hier de eind- r o Dir. H. W. Vellinga Begrafenis. Crematie. Transport (Rouwkamer) Korte Brinkweg 28 - Soestdijk Telefoon 2731 rangschikking werd 1. Hees 2 4 pnt 2. V.V.Z.A. 2 (na strafschoppen), 3 pnt 3. Amsvorde 2, 3 pnt 4. Limvio 2, 1 pnt. De aanvoerders van alle teams ontvin gen uit handen van de heer G. Kok de bekers die zij gewonnen hadden en beschikbaar waren gesteld door Procar, Super Cleaner, Zaadhandel Spruit en het bedrijf van de heer Van de Brink, als mede een jeugdleider. De heren Freek en Verwoerd stelden een inmiddels al beproefde bal ter beschikking. Aangezien het veld van Hees nog niet bespeelbaar was, is het tournooi gehou den op de velden van Foxboro aan het Industrieterrein. Behalve de directie van Foxboro verleende ook Frans Bosman medewerking middels een geluidswagen.

Soester Courant | 1968 | | pagina 9