Soest toen - Soest nu KENNEDY- TRAGEDIE HET FRANSE ATOOMWAPEN PER PAARD NAAR SPANJE Het oog gericht op SOMBERE VERJAARDAG TULPENTEELT WEG UIT HOLLAND Dinsdag 11 juni 1968 47e jaargang no. 44 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a. Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Eiermarkt Politiebureau 4-4-4-4 Dit jaar eerste Franse waterstofbomexplosie Aangehouden Duitsers en Utrechter hadden meer op hun geweten S.E.C. verliest kort geding tegen de K.N.V.B. B.D.C.-handbal Vleesverkoop Naar het einde van de bollenvelden Bollen als akkerbouw in andere provincies SOESTERiiOURANT Abonn. p. kwart, f 3.25. per post f 4,25. Verschijnt tedere dinsdag en vrtjdag Robert Francis Kennedy heeft zich in zijn politieke carrière laten kennen als een keiharde kerel. Het heeft hem toegeweide vrienden bezorgd. En ook verbeten vijanden. Hij had al een klein beetje bekendheid als lid van de heksenjacht-commissie van wijlen se nator Joseph McCarthy, de man die bij het speuren naar communisten tot waanzin verviel, voor hij naar voren kwam tijdens de verkiezingscampagne van zijn broer John Fitzgerald Kenne dy. Toen die tot president werd gekozen belastte hij zijn broer met menige bij zondere opdracht, waardoor hij wel met lichte spot de adjunct-president werd genoemd. Hij trad op als minister van justitie en in die functie vooral liet hij zich kennen als een man die als een terrier achter onrecht aanjoeg en zich daarbij niet om ongerief bekom merde als de waarheid maar aan het licht kwam. Eenzelfde verbetenheid legde hij later als senator aan de dag zodra hem duidelijk was geworden dat de oorlog in Viëtnam - waar hij aan vankelijk voor was geweest - was ont aard in een zinloze slachting. Een be zoek ter plaatse heeft hem een bittere desillusie bezorgd, vooral ook doordat hij geconfronteerd werd met de frau de en corruptie van het Zuidviëtnamese regime. Hij was onaangenaam voor president Johnson, maar het was toch zijn col lega Eugene McCarthy die als eerste de konsekwenties trok en ook tegen de herverkiezing van de president ging ageren. Dat hij daarna - toen McCarthy meer bijval bleek te krijgen dan was ver wacht - pas zelf als kandidaat in het veld trok. heeft hem veel kwaad ge daan. 't Antwoord is waarschijnlijk dat hij tevoren geen politiek nut had gezien in een dergelijke aktie. En een door gewinterde politicus was hij. Wellicht heeft hij geredeneerd dat hij bij ver zet tegen Johnson kans liep zichzelf en de zaak meer geschaad dan gebaat zou hebben. En dat is ook de politi cus beducht zijn op wat op de lan gere termijn het beste is. Toch heeft deze aarzeling hem moei lijkheden bezorgd. In zijn verkiezings campagne heeft hij zich vooral moe ten verweren tegen de beschuldiging dat hij maar een opportunist was, die uit zucht om de Kennedy-dynastie voort te zetten in het Witte Huis het pionierswerk van de dappere McCarthy wilde inpikken. Die beschuldiging is zeker niet terecht, wat men gewaar kan worden als men iets dieper duikt in de familiegeschiedenis der Kennedy's. Vader Joseph P. Kennedy - hard als zijn zoons en nu al zeven jaar vech tend tegen de gevolgen van twee be roerten, maar met zijn 79 jaar present bij de opening van het voetbalseizoen - is zeer rijk zijn vermogen wordt ge schat op bijna een miljard gulden. Hij is daarenboven bezeten door het besef dat juist die vrijheid van finan ciële zorg hem de plicht oplegde voor het land te doen wat hij kon. Zelf diende hij als ambassadeur in Londen de V.S. Zijn oudste zoon Joseph P. stond op het punt de politiek in te gaan toen hij sneuvelde en het sprak haast van zelf dat de tweede zoon John F. in diens plaats zou gaan. De oude Jo seph schonk zijn kinderen juist met dit oogmerk bij hun meerderjarigheid een flink kapitaal dat het hun moge lijk moest maken te leven naar het gezegde van John F. Kennedy, dat ook een familiemotto genoemd kan worden Vraag niet wat je land voor jou kan doen vraag wat jij voor je land kunt doen. De bezieling die John F. Kennedy aan anderen meedeelde toen hij president was, heeft waarschijnlijk niemand zo zeer bewogen als juist Robert. Niet zozeer een persoonlijke eerzucht lag waarschijnlijk ten gronde aan zijn ijver ook naar het Witte Huis op te rukken, dan wel juist de overtuiging dat het werk van John onafgemaakt is blijven liggen en dat hij de man was om het voort te zetten. De tragiek van de situatie is dat John F. Kennedy's ideeën in feite ook wel anderen hebben bezield - met name mannen als McCarthy - en dat nu juist de strijd tussen deze twee man nen die beiden voor matiging van het geweld zijn en voor verbetering van de sociale toestanden in de V.S. zelf de beste kansen op het Witte Huis hebben gegeven aan Hubert Horatio Humphrey, de man die als een soort marionet van Johnson nu juist heeft meegewerkt hoe onder Kennedy's op volger diens politieke vooruitstrevend heid en idealisme is verzand. Politieke moordaanslagen zijn altijd tragisch in het menselijke vlak en ook in het leven van een natie. Het droevigste van deze moordaanslag is door het uitschakelen van Robert Ken nedy de kans haast verkeken lijkt dat na november de V.S. een nieuwe koers inslaan waaraan niet alleen het land zo'n behoefte heeft, maar ook de wereld waarin Amerika nu eenmaal als machtigste natie een leidersrol zal moeten spelen. Op de Amersfoorlse eiermarkt werden aangevoerd 55.000 stuks in prijzen van ƒ11,50 tot ƒ12,75. Middenprijs ƒ11,85. Prijs per kg 1,88. Toen de employé's van de Franse atoom- industrie in staking waren gegaan en ook de bewakers van de kernwapenfa brieken het wat gemakkelijker aan de den, heeft onze Parijse correspondent eens ongestoord een kijkje kunnen ne men op de anders zo hermetisch afge sloten defensieterreinen. Met grote be langstelling hebben wij de stand van za ken opgenomen. Op een totale oppervlakte van 36.000 ha, westelijk van Saint Etiënne in de Haute Provence blijkt de bouw van de vijf en twintig silo's voor de opslag van atoom bommen en raketten nagenoeg voltooid. Tegen het besluit van de Franse minis ter van landsverdediging Messmer om dit gebied te bestemmen tot een cen trale opslagplaats voor dergelijk wapen tuig, bestond aanvankelijk bij de in hoofdzaak boerenbevolking nogal wat verzet, doch toen het gebied onteigend was en de schadeloosstellingen niet te genvielen, verdween die tegenstand als sneeuw voor de zon. Het bezoek leerde, dat Frankrijk thans de beschikking heeft over maar liefst twee en zestig atoombommenwerpers van het type Mirage IV die worden bijge staan door twaalf reuzen-transportvlieg tuigen van het type KC 135, bestemd voor het tijdens de vlucht voltanken van de bommenwerpers. Het twaalftal is op een gelijk aantal vliegbases gestationeerd. Directe lyn Deze militaire luchthavens zijn radio- telegrafisch verbonden met het onder gronds gelegen stafkwartier der strate gische luchtstrijdkrachten („Force Aéri- enne Stratégiquqe") in het noordelijk van Parijs gelegen Taverny. Dit stafkwartier staat op zijn beurt in directe verbinding met het Elvsée, de ambtswoning van De Gaulle, met het bureau van de minister president George Pompidou en met dat van de minister van landsverdediging Messmer. Alléén de president en bij diens verhindering premier Pompidou kan het bevel geven dat de Franse atoorn- en rakettenstrijdmacht tot de aanval moet overgaan en dan nog slechts wanneer de radar-raketten van de N.A.V.O. of de elektronische datumcen trale van het Franse „Strida-systeem" een bedreiging tegen Frankrijk hebben gesignaleerd. De vier meter lange Franse atoombom is gemonteerd aan de buik van de Mi- rage IV en heeft een explosie* kracht van zes miljoen kilo. Deze Franse atoom bom is dus driemaal zo sterk als die, welke in 1945 door de Amerikaanse luchtmacht werd afgeworpen op de Ja panse havenstad Hiroshima. De atoom koppen (atoomslaghoedjes) van de raket ten met een trefkans tot op een afstand van 3000 - 5000 km gelegen doelen (b.v. Stalingrad, Moskou en Leningrad) zijn opgeslagen in dertig meter onder de grond gelegen silo's nabij Saint-Etiënne. Deze atoomkoppen kunnen een vernieti gingskracht tot 250.000.000 kg ontwikke len. Met dergelijke strategische wapens wor den door de Franse kernwapenspecialis ten regelmatig proeven genomen in de omgeving van Biscarosse, aan de zuid westkust. Vandaar uit worden de raket ten over de Atlantische Oceaan gescho ten tot voor het op 2500 km afstand ge legen en aan Portugal toebehorende eilandje Flores, waar de Franse autori teiten een instituut hebben gevestigd voor het doen van waarnemingen en het verrichten van opmetingen. Onderzeeërs De inmiddels van stapel gelopen onder zeeboot ..Rendoutable" die door atoom kracht wordt voortgedreven moet in 1970 klaar zijn, waarna met de bouw van twee soortgelijke schepen wordt begon nen, die respectievelijk in 1972 en in 1974 moeten worden opgeleverd. Deze onderzeeboten zullen ieder met zestien raketten worden uitgerust, bestemd voor het bestoken van zowel op het land als in het water gelegen doelen. In de loop van dit jaar zal Frankrijk zijn eerste waterstofbom tot explosie brengen, waarvoor het benodigde ura- nium-235 in de laboratoria en de daar- bij behorende technische werkplaats bij Pierrelatte aan de Rhóne wordt vervaar digd. Ten behoeve van de landsverdediging is voor het. thans lopende begrotingsjaar een bedrag van 25 miljard francs uitge trokken, waarvan 13 miljard is bestemd voor militaire investeringen en voor de vernieuwing van materieel. De resteren de twaalf miljard zijn benodigd voor onderhoudskosten. Van het bedrag der genoemde kapitaalsuitgaven is 6,2 mil jard bestemd voor de „Force nucléaire stratégique", dus voor het onderzoek, vervaardigen en'of construeren van pro- dukten voor het atoom- en raketwapen in opbouw. Achterop Van de Franse strijdkrachten op vredes- sterkte (500.000 man) zijn er 20.000 inge deeld bij het kernwapen. Mede als ge volg van de versnelde opbouw daarvan kwamen de overige onderdelen der strijdkrachten min of meer in de ver drukking. De modernisering der zoge naamde conventionele strijdmiddelen raakte daardoor achterop. Bij de marine bijvoorbeeld is de bouw van korvetten met anderhalf jaar vertraagd. Bij de landmacht bedraagt de achterstand circa drie jaar, met als enige en gunstige uit zondering het tankwapen, dat grondig wordt vernieuwd en waar de oude Pat- ton-tank volledig wordt vervangen door de hypermoderne 30-tons A.M.X.-30. De ze vernieuwing zal in 1969 geheel zijn voltooid. De legerleiding zal zich in de naaste toekomst intensief met het weg werken van de achterstand gaan bezig houden, zo werd op het stafbureau van de chef-staf generaal Ailleret nadrukke lijk verzekerd. De vredessterkte wordt reeds opgevoerd en het aantal divisies waaruit de landmacht bestaat, wordt ge bracht op vijf. De donderdag in Soesterberg aangehou den Duitsers en Utrechter hebben, zoals reeds werd vermoed, meer op hun ge weten dan alleen de inbraak in de Ta-ge tocht terug in "twee maanden kiosk aan de Soesterbergsestraat bij Soestduinen en in Nieuwpoort. Dc 23-jar:ge Duitsers H. W. K. en H. J. K. werden donderdag tijdens een routinecontrole op de Rademakerstraat in Soest aangehouden. In de auto trof men een partij kauwgom, flesjes limo nade en ijsjes aan, wat de politie al een inbraak deed vermoeden. Toen de auto aan het bureau was onderzocht en nog diverse pakjes sigaretten en de nodige inbrekerswerktuigen aan het licht kwamen, bekenden de twee Duit sers en de Utrechter, de 21-jarige mi litair T. H. P. de inbraken in Soest en Nieuwpoort. In de woning van de Hol lander werden nog meer pakjes siga retten gevonden, benevens twee meisjes van zestien jaar, eveneens uit Duitsland afkomstig. De meisjes bleken nauwe lijks op de hoogte met de nachtelijke omzwervingen van het trio, zodat de politie niets anders overbleef, dan de minderjarige kinderen aan de grens over te dragen aan hun Duitse collega's. De drie jongens zijn echter vastgehou den, in de hoop, dat er meer uit zou komen. Dat is inderdaad gebeurd. Een telexbericht bracht de volgende dag verschillende rechercheurs uit andere plaatsen, waar men met onopgeloste in braken en diefstallen zat, naar Soest. Successievelijk bekenden de jongens hetgeen hen ten laste werd gelegd. Na een paar uur verhoren waren er diefstallen tevoorschijn gekomen in Brandwijk (bij Dordrecht), Lexmond, Nieuwpoort, Zeist, Vreeswijk, Leider dorp, De Kaag. Utrecht en Soest. In de omgeving van Arnhem zijn enkele vruchteloze pogingen gedaan. Het ging in hoofdzaak om sigaretten en geld uit kousen en kisten appels van vrachtwa gens. De schade aan de automaten is in de meeste gevallen veel groter dan de waarde van de daaruit gestolen goede ren. De jongens gingen meestal nogal ruw te werk. Zij pleegden een kabel achter hun auto te spannen en daar mede de complete automaten van de muren te rukken. Zaterdagmorgen waren eindelijk alle hindernsisen voor de 21-jarige Marie Maurice van Geel uit Rotterdam over wonnen en kon zij in de manege van de Ruitersportvereniging „Soestdijk" aan de Koninginnelaan per paard ver trekken naar Spanje. Die hindernissen waren onvoldoende middelen en het ontbreken van de ouderlijke toestem ming voor deze reis, die Marie van Geel in haar eentje begonnen is en in haar eentje ook hoopt te volbrengen, al is het zeer twijfelachtig of zij daar in zal slagen. In ieder geval kwam Marie een paar jaar geleden bij de direkteur van de manege, de heer J. Laseur, als paar- denverzorgster werken. Zij hield dat een jaartje vol, maar ging toen naar Zwitserland, waar zij in dezelfde funktie meer kon verdienen. Nog niet zo heel lang geleden keerde zij uit Zwitserland terug met voldoen de geld om een niet al te duur paard te kopen. Het werd een vijfjarige ge wezen Hongaar, een uit Hongarije ge- importeerd paard. Het enige, dat de reis van de ambi tieuze Marie van Geel nu nog in de weg stond, was de toestemming van haar ouders. Zij wilden hun dochter niet eerder laten gaan dan wanneer zij meerderjarig zou zijn geworden. Drie weken geleden is Marie 21 ge worden en kon zij aan de voorberei ding van haar reis beginnen. Veel was er overigens niet voor te bereiden, te concluderen uit de bagage, waar Marie zaterdag mee is vertrokken. Wat eten en kleren, het nodige geld en een tent waren voor het Rotterdamse meis je voldoende om met haar pasgekoch- te paard op weg te gaan, uitgewuifd door talrijke mensen, waarvan velen echter nauwelijks in het avontuur ge loofden. Marie wil de ruim 1200 kilometer l?nge tocht naar Spanje en de even volbrengen. Dat betekent, dat van het paard een prestatie van veertig km per dag zal worden gevraagd. De heer Laseur ziet het allemaal niet zo optimistisch „Ieder mens weet dat geen paard per dag veertig kilo meter kan afleggen". Voedsel voor een paard heeft het meisje niet meegeno men. Zij vertrouwt erop, onderweg voldoende te krijgen van belangstellen de bewoners van plaatsjes, waar zij door komt. Ook dat ziet de heer La seur niet helemaal. Hij is er dan ook welhaast van overtuigd, dat het paard het halverwege de reis zal begeven. De voetbalvereniging S.E.C. heeft het kort geding, dat men tegen de K.N.V.B. had aangespannen naar aanleiding van een overgespeelde competitiewedstrijd, verloren. Zulks betekent, dat S.E.C. volgend seizoen in de vierde klasse zal moeten uitkomen. De president van de Haagse rechtbank, waar het ge- din- diende, meende, dat met het toch laten overspelen van de betreffende wedstrijd het bestuur van de K.N.V.B. een duidelijke correctie heeft gegeven op een besluit, wat zij zelf afls een blunder beschouwde. Het begon allemaal op de mistige zon dag van 21 januari, toen zeven minuten voor het einde van de wedstrijd S.E.C.- Zeist een tweede veldspeler inviel, wat niet was toegestaan. De scheidsrechter maakte hier echter een vergissing en stond de speler toe, wat Zeist ertoe de wedstrijd over te spelen. Het pro test werd wel toegewezen, maar in eerste instantie ontving men bericht, dat de uitslag niet meer van belang zou zijn, zodat een tweede ontmoeting niet zou behoeven plaats te vinden. Dat is de bewuste en door de voetbalbond zelf ook erkende blunder geweest, waar op men kort voor het einde van de competitie terugkwam, toen werd mede gedeeld, dat de wedstrijd toch moest worden overgespeeld. S.E.C. speelde on der protest en verloor, mede waardoor het degradeerde. Het protest bij de K.N.V.B. werd afgewezen en nu ook het kort geding bij de Haagse rechtbank. Momenteel wordt overwogen om in ho ger beroep te gaan. S.E.C. voelt er in ieder geval weinig voor om volgend seizoen zonder meer in de vierde klasse te gaan spelen. Meer dan vijftig jongens en meisjes hebben zondagmiddag deelgenomen aan de sport- en spelmiddag van de ver eniging B.D.C. Onder leiding van de heer Buisman, oudvoorzitter Pouw en negen dames junioren werden achtereenvolgens af gewerkt 60 meter hardlopen, doelschie- ten, balwerpen en hardlopen met hin dernissen. Alle vier opgaven werden enthousiast afgewerkt; het laatste was wel het leukste. Fel aangemoedigd door de ouders van de kinderen, moesten ze eerst op blote voeten hardlopen, schoenen aantrekken, voorts zaklopen tot de finish, waarbij vaak komische situaties ontstonden, om vervolgens een flesje limonade in ont vangst te nemen. Op de eerste plaats bij de meisjes van 10 t.m. 12 jaar, eindigde Anneke Hart man met 47 punten. Nummer één bij de jongens en meisjes van 13 t.e.m. 15 jaar eindigden Rita Vos en Ria Pronk op een gedeelde le plaats. Morgenmiddag, 2 uur, heeft aan het slachthuis verkoop van vlees plaats aan de houders van gele kaarten, genum merd van 201 tot en met 275. Een jaar nadat Israël en zijn Arabische buren in een vijfdaagse oorlog opkropte veten uitvochten, wordt weer lustig ge schoten in de Jordaanvallei. Een teken dat de veten nog altijd bestaan en waarschijnlijk aan Arabische kant nog wat dieper gevoeld worden nu Israël zoveel Jordaans en Egyptisch gebied be zet houdt, waaronder de oude stad van Jeruzalem. De schoten van nu zijn dan waarschijn lijk te beschouwen als een Arabisch vuurwerk ter viering van het eerste jaar van vernedering. Een bericht aan Israël dat de haat nog altijd levendig is. Voor Israël is het dan tevens een herin nering dat het wel veldslagen heeft ge wonnen, maar dat de kwestie waar het om ging nog even ver van een oplossing is als ooit tevoren. Geen Arabisch land peinst erover om de staat Israël te er kennen en al doen vertegenwoordigers van de secretaris-generaal der Ver. Na ties, Oe Thant, wel hun besttot een gesprek over zelfs maar een wat vaster omlijnde wapenstilstand kan het zelfs niet komen. Het zou onzin zijn de Israëli's uitsluitend te zien als reine engelen en de Arabische buren als baarlijke duivels. Tel Aviv toont bepaald ook weinig bereidheid de Arabische landen ook maar in iets te gemoet te komen, in de veronderstelling dat dit ook niets zou baten, waarin Is raël wellicht nog gelijk heeft ook. Maar het levert daarmee ook de Arabische landen weer een excuus om van hun kant even star te zijn. Intussen zijn de harde vergeldingsmaat regelen der Israëli's weer begonnen die doen denken aan de tijd voor de laatste veldtocht. En omgekeerd hoort men in Arabische landen weer de dreigementen die eveneens herinneren aan de tijd die nu ruim een jaar geleden is. En zo ploe tert het maar voort naar de volgende uitbarsting in het nabije oosten, waarbij de rest van de mensheid maar moet ho pen dat tegen die tijd de grote machten beide weer net zo eensgezind zijn, dat het conflict tot niet te grote proporties mag uitgroeien. automaten, maar men ontvreemdde ook bracht, te protesteren. Men verzocht. De bussen en auto's trokken weer door de bollenstreek en de pracht van de tulpen werd door binnen- en buitenlanders bewonderd. Bü de bloembollenteelt speelt de tulp de hoofdrol. Sneeuwklokjes, blauwe druifjes, crocusjes en ander kleingoed grengen het nooit tot zulke omzetten als de tulp, die een internationaal handels artikel is. Hyacinth en narcis evenmin. Op de lagere school leerden wjj, dat de tulp nergens zo goed wilde groeien als op de geestgronden achter de duinen. Vlakke velden met duinzand en goed regelbare waterstand waren onmisbaar. De werkelijkheid ziet er anders uit. Het tulpen- areaal breidde zich in ons land uit van 3850 ha in 1960 tot niet minder dan 5750 ha in 1966 en rond 6000 ha thans. Maar een steeds groter deel daarvan wordt ge teeld buiten de oude centra. Zelfs wanneer wij West-Friesland en Schouwen daarbij rekenen, verplaatst de teelt zich nog steeds verder naar elders. weiden geeft men vaak tot 75 ton stal mest per ha. Vandaar dat vooral op de gemengde bedrijven belangstelling ont staat voor de tulp. Voor het pellen trekt men losse arbeids krachten aan en veelal geeft dat geen enkele moeilijkheid, daar dit in de schoolvakanties geschiedt. Het tulpenland komt vroeg vrij voor een groenbemester of gras en zo ziet men zeven weken na het rooien de koeien alweer op het tul penveld grazen. Tenslotte teelt men een maal in de acht jaar tulpen op hetzelfde stuk en ook dat geeft op bedrijven van 20 - 30 ha geen moeilijkheden. Vandaar de lage kostprijs in de N.O.P. Ovcrproduktie Gezien de uitbreiding van het areaal in heel Nederland is een tijdelijke overpro- duktie wel mogelijk, maar de kans daar op hangt af van de handel. Men zet ook in de nieuwe teeltgebieden veelal af via de oude veilingen, zoals Hobaho en H.B.G. Lisse of West-Friesland in Boven- karspel of via exporteurs of commissio nairs. De uitvoer en het deel dat voor forceren wordt gekocht bepalen de markt. Als er echter overproduktie zou ont staan, worden de oude teeltgebieden daarvan het eerst en het meest het slachtoffer, juist vanwege hun te hoge kostprijzen. Op het ogenblik verschuift de teelt naar nieuwe gebieden. Voor het toerisme is daarbij jammer, dat ondanks de 200 ha tulpen in de N.O.P. daar toch betrekkelijk weinig te zien is. Op een bedrijf van 24 ha teelt men toch zelden meer dan 3,5 ha tulpen en dat is dan precies één achtste deel. En daar het slechts enkele procenten van de be drijven zijn die tulpen telen, zal de N.O.P. nooit een aanblik leveren als De Zuid, begin mei. Doordat de tulpenteelt sterk kan worden gemechaniseerd is er belangstelling voor ontstaan op de akkerbouwbedrijven en hier en daar ook op de gemengde bedrij ven. Tulpen teelt men tegenwoordig in alle provincies, maar het meest toch wel op klei en zavel. In de Noordoostpolder nam het areaal toe van 40 ha in 1960 tot bijna 200 ha thans. De oorzaak daar van is de aanpak èn de gunstige kost prijs per ha. Voor enkele teeltgebieden is die door het L.E.I. berekend: De Zuid (Lisse-Hillegom) 24 mille; Breezand 21 mille; West-Friesland 22 mille en de N.O.P. slechts 18 mille, dus een kwart minder dan De Zuid. De verklaring daarvan is deze. In De Zuid zijn de bedrijven vaak maar klein, veelal 4-6 ha. Op zo'n bedrijf komen allerlei punten in het gedrang: de vruchtwisseling, de arbeidsverdeling (er is heel veel verkapte werkloosheid) en de mechanisatie. Zou men op de geest gronden grote bedrijven kunnen stichten, dan kon de kostprijs gelijk zijn aan die in de N.O.P. mits men via voor- en na- teelten de grond even goed benutte. Van de nood een deugd In de N.O.P. heeft men bedrijven ge sticht van o.m. 12 en 24 ha. Nu komen echter ook de bedrijven van 24 ha in de knel en daarvan zijn er niet minder dan 800, zodat herindeling van de grond en sanering noodzakelijk zijn. Want van 24 ha kan men op een akkerbouw of ge mengd bedrijf niet meer leven zonder intensieve teelten of dierlijke verede ling. Op de bedrijven van 24 ha, vooral als die op zavel liggen, begint men een kwart ha met tulpen te bepoten. Bij een prijs van ƒ1,50 voor het pootgoed kost dat ƒ2250,Het volgend jaar oogst men 4 tot 4,5 ton en kan men tevens al bol len afleveren. Het komt er op neer, dat men twee jaar lang 0,75 ha kwijt is. Binnen enkele jaren is men dan op en kele hectaren tulpen. Men oogst leverbare bollen en kan gaan investeren in machines en gebouwen: pootmachine, kopmachine, rooier, sor teerder en bewaarcellen. Deze laatste kan men echter tevens voor opslag van poot- aardappelen benutten. Arbeidsintensief Tulpen vragen veel arbeid, maar dat is juist de bedoeling. Beter gezegd: die ar beid is beschikbaar op tal van bedrij ven. De grote investeringen komen pas als men een areaal heeft opgebouwd en bollen verkoopt. De tulp vraagt een zeer zware bemesting. Op gescheurde kunst- Snel koppen Daar komt nog bij, dat men in de oude teeltgebieden vaak nog met de hand kopt." Op de landbouwbedrijven kopt men veelal met de machine, zodat de bloe menpracht maar even te zien is. Dat is dan een groot nadeel voor de stedeling, maar het is onvermijdelijk. Wil men de oude teeltcentra in stand houden dan zal men er moeten saneren en uitbreiden. Want de tulpenteelt is onbeperkt mogelijk. Wel eist het land bouwschap het bezit van een diploma al vorens een vergunning voor de tulpen teelt af te geven, maar dit is geen teelt beperking. Met het diploma krijgt men altijd de vergunning. Vandaar de uit breiding op de akkerbouwbedrijven. U ziet het: ook de tulp eist grote opper vlakten, mechanisatie en vruchtwisse ling. De oude bollenstreek zal zich hier op moeten bezinnen wil zij mee kunnen blijven doen.

Soester Courant | 1968 | | pagina 1