Soest toen - Soest nu Het oog gericht op de negerstemmen DE MF.LKP0LITIEK SNELLER VERNIEUWEN V.V.V.-nieuws Vrijdag 14 juni 1968 968 "Ny 471 47e jaargang no. 45 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Gewestelijk Arbeidsbureau Soest Vorming van Eemwaterschap krijgt voorrang Gemeenteraadsvergadering soester((Toorant ost 4,25. Versch Abonn. p. kwart 3,25, per post 4,25. Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag c^K4 24. Voorstel tot onbewoonbaarverkla ring van de woning Birkstraat 43. 25. Voorstel tot benoeming van leden en plaatsvervangende leden in het alge meen bestuur van het Waterleidingbe drijf Midden Nederland. 26. Voorstel tot aanvulling van het be sluit tot vaststelling van gastarieven. 27. Voorstel tot het verlenen van eer vol ontslag aan de heer E. Belgraver als hoofd van de openbare school voor g.l.o. te Soest-Zuid. 28. Voorstel tot wijziging van de be groting 1967 aan de algemene dienst. 29. Voorstel tot aankoop van grond met opstallen gelegen aan de Molenstraat van A. A. v. Breukelen c.s. met vast stelling van de desbetreffende begro tingswijziging. 30. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor de aanleg van voet- en rijwielpaden langs alsmede riolring in de Beukenlaan en de Nieu- weweg. 3'. Voorstel tot het beschikbaar stel len van een krediet voor de aanleg van het nieuwe gedeelte van de Ossendam- weg en de verbreding van de Vondel laan. 32. Voorstel tot wijziging van het be sluit tot verkoop van grond, gelegen in het Soesterveen aan Eurowoningen N.V. Gedurende de maand mei 1968 daalde de werkloosheid onder mannen van 106 naar 96, hetgeen een voortzetting van de dalende tendens sedert het begin van dit jaar betekent. Vorig jaar mei waren de begin- en eindstand respectie velijk 121 en 126. Eind mei 1968 bevon den zich onder dit aanbod 2 jeugdigen; vorig jaar eind mei waren dit er 12. De gunstige ontwikkeling van de ar beidsmarkt sinds begin 1968 kwam in de maand mei ook in meerdere mate tot uiting in de toenemende vraag naar mannelijk personeel, welke deze maand steeg van 265 naar 312. Qua niveau blijft deze vraag nog wel beneden die van 1967. toen er in mei een ontwik keling kon worden geregistreerd van 283 naar 353. Overigens ligt het dek kingspercentage van de vraag ten op zichte van het aanbod dit jaar wel gun stiger. In mei 1968 waren deze percen tages respectievelijk 250 en 324, terwijl deze vorig jaar mei 234 en 280 bedroe gen. Hierin blijft de vraag naar jeugdig personeel voor mannen zich in verge lijking met vorig jaar op een uitzonder lijk hoog peil bewegen. Zij steeg deze maand van 91 naar 129; vorig jaar 40 naar 87. Het werkloosheidspercentage van man nen ten opzichte van de totale afhan kelijke mannelijke beroepsbevolking van dit gewest bedroeg per eind mei 1968 bijna 0,7. Eind vorge maand was dit percentage ca. 0,8 en eind mei 1967 ruim 0,9. In het geregistreerde aanbod van werk zoekende vrouwen is gedurende mei 1968 geen noemenswaardige verandering op getreden; het daalde van 26 naar 23 en bleef daarmee beneden het niveau van 1967, toen het daalde van 35 naar 25. Het aanbod van jeugdige vrouwelijke werkzoekenden bedroeg eind deze maand 1. evenals eind april 1968 en eind mei 1967. De vraag naar vrouwelijk personeel daalde deze maand van 178 naar 168. Vorig jaar steeg deze vraag in de maand mei van 206 naar 219. Bij de vraag naar jeugdig vrouwelijk personeel was er deze maand een daling van 86 naar 73; vorig jaar mei een stijging van 38 naar 66. Qua niveau ligt deze laatste vraag dus hoger dan in 1967. De ontwikkeling van de vraag naar vrouwelijk personeel is geen gevolg van een dalende be hoefte. maar werd vooral veroorzaakt door annulering van lang lopende aan vragen, waarin bij gebrek aan aanbod steeds niet kon worden voorzien. Naar aanleiding van het provinciaal voornemen om een groot aantal water schappen in de provincie Utrecht uit doelmatigheidsoverwegingen samen te voegen, zijn door de leden van provin ciale staten verschillende vragen ge steld. Een van de leden heeft de wens te kennen gegeven, een hoge prioriteit toe te kennen aan de vorming van het waterschap De Eem. Als argumenten hiervoor voert hij aan, dat de water beheersing ten noorden van Amersfoort dringend verbeterd moet worden, de agrarische productiesituatie in het Eem- land op vrijwel alle punten in het mi nimum verkeert en de uitbreiding van de bebouwde oppervlakken van de ge meenten Soest, Baarn, Hoogland, -bun schoten en Eemnes een spoedige aan passing van de waterbeheersingsappara- tuur vragen. Gedeputeerde Staten zeggen in antwoord hierop, dat de aangevoerde argumenten meer pleiten voor een verbetering van de waterbeheersing in het gebied van de Eem dan voor een concentratie. Ove rigens in het gebied van de Eem dan voor een concentratie. Overigens staat G.S. niet afwijzend tegenover de ge dachte om aan de vorming van een Eemwaterschap. dat voor een klein ge deelte ook Gelders gebied zal beslaan, een zekere voorrang te geven. Een en ander zal echter in het kader van de totale planning van de realiseringsmo gelijkheden van de concentraties nader worden bezien. Door een van de leden is een nog dras tischer concentratie van de waterschap pen bepleit dan al door G.S. was ge daan. Zo zou het betreffende lid graag een samenvoeging van de waterschap pen van de Eem en de Vallei zien. Hij meent, dat beide gebieden historisch bij elkaar horen en ook op het gebied van de waterstaatszorg een eenheid vormen. Hij meent tevens, dat bij één water- De begrafenis van Robert Kennedy heeft het nog eens laten zien: als geen an dere Amerikaanse politicus had hij ver trouwen bij de minderheidsgroepen als de negers, Puertoricanen, Mexicanen. Dat zijn de groepen die economisch achter gebleven zijn en die allerlei soorten van discriminatie aan den lijve ondervinden. En die daardoor vervuld zijn geraakt van een wantrouwen jegens politici dat op de rand van de haat balanceert en ook vaak daarover gaat. Het zijn de massa's geweest die hem bij zijn leven bestormden, zijn manchetkno pen en schoenen afrukten en stukken uit zijn jas scheurden. Dezelfde massa's die een kilometerlange rij vormden bij de kathedraal van Sint Patrick om langs de kist te defileren en die de stations tot berstens toe vulden om de zwart gedra peerde trein uitgeleide te doen. Nu weerklinken de laatste lofredes op de senator en presidentskandidaat en wordt nog eens vastgesteld dat het bijzondere van de twee vermoorde broers Kennedy was dat beiden politiek opriepen tot een heid om de euvelen in de maatschappij te lijf tc gaan die die gebreken ook scherp in hun redes omschreven, maar daarbij konsekwent vermeden de makke lijke haat op te roepen die niets oplost. Hun recept was: samen te werken aan verbetering van de Amerikaanse samen leving. In wezen doen ook de andere kandidaten voor het presidentschap dit. maar het verschil is dat juist de groe pen voor wie nodig wat verbeterd moet worden hun geloof gaven aan de Ken- nedy's. Aan Robert bijvoorbeeld die in Ohio de gedelegeerden van de staat (de mannen die hem op de partijconventie hun stemmen zouden moeten geven) rus tig uren liet wachten, terwijl hij op straat temidden van groepen negers stond te Tedeneren. Dat is de reden waarom in de van wantrouwen vervulde negergemeenschap het Robert Kennedy en geen ander overkwam dat hij werd ingehaald als onze blauwogige soul-broe- der en een woord als soul is zo'n beetje heilig aan het worden in de krin gen van rasbewuste negers. Het ziet er nu sterk naar uit dat het in november toch maar zal gaan tussen Humphrey en Nixon. Tricky Dick noemt men Nixon listige Dirk: een erken ning van zijn ijver en handigheid, maar nauwelijks een bijnaam die blijk geeft van veel vertrouwen in zijn rechtscha penheid. Humphrey staat bekend als de man die vrijwel de kiezers zelf verwaarloosde maar vooral met de partijbonzen sprak, die meer de handigste weg zocht onder de gewantrouwde machthebbers dan poogde de natie zelf voor zich te winnen. Dat wil zeggen dat er voor die grote groepen van armen eigenlijk geen man meer over is in wie ze echt kunnen ge loven de enige met wie dat het geval was, is nu ten grave gedragen. Vooral dat de massa van negerstemmen nu dak loos geworden is in de V S. vrijwel al le hoop heeft verloren dat ze toch ook haar voorvechters heeft aan de top dat is vermoedelijk op de lange duur het funestste gevolg van de moord van Los Angeles. kantman schap een goede en afdoende oplossing mogelijk is om op snellere wijze een verbetering te realiseren voor de regel matig optredende wateroverlast in de omgeving van Amersfoort en Soest. Bovendien voert hij aan, dat van het waterschap De Eem binnen afzienbare tijd 30 tot 40 stedelijk gebied zal worden, waardoor de oppervlakte van het overblijvende deel beneden de norm van 10.000 hectare zal komen. Gedeputeerde Staten blijken echter een andere mening te hebben: ..Ten aan zien van de waterschapstaken bestaan in de verschillende gebieden soms be langrijke verschillen. De waterschaps- taak in het Valleigebied bestaat hoofd zakelijk uit de zorg voor een natuurlij ke lozing van overtollig water naar het Valleikanaal, in het Eemgebied daaren tegen omvat de taak de zorg voor na tuurlijke en kunstmatige lozing van overtollig water (Eem en Eemmeer) als mede dijks- en wegenzorg". Een veehouder is beboet, omdat hij volle melk van de koe rechtstreeks afleverde aan de consument. Afgezien van de politieke verwikkelin gen die hiermede samenhangen, is het toch wel ver met ons gekomen in dit land. Wij zijn dus gedwongen vet aan de melk te laten onttrekken, als we melk van eigen vee willen verkopen. En we zijn langzamerhand gedwongen om die melk van mindere kwaliteit in de handel te brengen voor een hogere prijs, dan we de goede, aloude volle melk zouden kunnen afstaan De klant die de volle melk wil kopen, kan deze niet krijgen in een land van melk en honing. De boer die hem toch goede, volle melk verkoopt, wordt be boet. Van de volle melk wordt een hoe veelheid vet afgeroomd, waar men boter van maakt en die boter wordt in koel huizen opgeslagen omdat we ze aan de straatstenen niet kwijt kunnen. Er is melk teveel en we maken boter en kaas teveel, maar inplaats dat we dan de prijzen laten zakken zodat er meer melk en boter worden afgezet, maken ze de prijzen hoger, zodat de klanten nog minder kopen en we met grotere voor raad blijven zitten. En de voorraden die we niet kwijt kunnen, mogen we niet rechtstreeks aan het publiek leveren en niet tegen lagere prijs afstaan. De politici, die dit allemaal uitdachten, kun je zelfs geen melkmuilen meer noe men. Ondanks ogenschijnlijk individuele afkeer blijkt toch telkens weer geweld de mens heid te beheersen. In Amerika, met zijn vrijheid voor wapenbezit, schiet men de bestwillende politieke kopstukken neer, maar ook elders trachten vooral de jon geren met geweld politieke veranderin gen af te dwingen, zie Frankrijk, Joego slavië, Italië enz. Er is beweging en opstand overal. De oorlog in Vietnam, de afslachtingen in Nigeria, het steeds weer dreigende con flict in het nabije oosten en gespannen situaties in en om nog veel meer landen in Afrika, Azië en Zuid-Amerika duiden op de redeloosheid die de wereld gaat beheersen en die voor talloze gewone mensen tot radeloosheid leidt. En of men nu schiet of met stenen gooit, mensen laat sneuvelen of ruiten ingooit, het komt allemaal uit een zelfde geweldsaanbid ding voort. Geweld is dom en bewijst, dat men de rede en de redelijkheid niet aan kan, dat men zijn standpunt niet met voldoende overtuiging en bewijs kracht naar voren weet te brengen en daarom nog slechts heil ziet in geweld dadigheden. We zijn ons waarschijnlijk niet voldoen de bewust, dat we leven in een tijd van enorm snelle veranderingen. Veranderin gen voortspruitende uit wetenschap en techniek en sociaal inzicht, die proble men veroorzaken waar we niet vroeg genoeg bij stil stonden, die we niet vroegtijdig herkenden. Dat brengt span ningen teweeg, in het klein en in het groot. En we doen daar niet bijtijds en voldoende aan, omdat de vooruitgang al zoveel kostbare problemen van algemene aard opwerpt waar we tijd en geld aan moeten besteden. Het is het individu, de gewone mens. wiens levensgewoonten en -behoeften hierbij in het gedrang komen. Want we maken wel prachtige sociale wetten, al thans in de ontwikkelde landen, die voorkomen dat iemand armoe en honger moet lijden, die hem welvaart verschaf fen en verzorging in moeilijke tijden, maar die geen rekening houden en kun nen houden met de individuele geva rieerdheid van de mensen en hun noden en behoeften. De ingewikkeldheid van de maatschappij met zijn talloze wetten en voorschriften schept meer dan ooit een afstand tussen regeerders en geregeerden, zoals er vroe ger de afstand was tussen rijken en ar men. De overheidsorganen, zowel hier als el ders, krijgen steeds meer de mentaliteit van de betweters, regenten die de macht uitoefenen volgens algemene richtlijnen. En die richtlijnen zijn dan wel voorge legd aan en goedgekeurd door een volks vertegenwoordiging, maar ook deze ver tegenwoordigers hebben de neiging zich als autoriteiten te beschouwen, aan wier autoritaire inzichten de gewone man en vrouw zich maar moet confermeren. gemeen verbod van wapenbezit. In an dere landen is men vaak wat heter geba kerd en leidt de groeiende afstand tus sen regeerders en geregeerden tot ge bruik van geweld. De onvrede, die er allerwegen heerst, komt toch vooral voort uit de onmacht om voor te lichten en te luisteren naar elkaar, om rede en daad aan elkaar te koppelen, het waarom duidelijk te maken en sneller te vernieuwen. De Soester gemeenteraad komt in Openbare zitting bijeen op woensdag 19 juni a.s., 's avonds te 19.30 uur, ter behandeling van de navolgende agenda: 1. Vaststelling van de notulen van de vergaderingen d.d. 20 maart 1968. 17 april 1968, alsmede van de besloten ver gadering d.d. 15 mei 1968. 2. Ingekomen stukken. a. Schrijven d.d. 9 mei 1968 van bur gemeester en wethouders inzake de op making van bestemmingsplannen met voorstel dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen. b. Schrijven d.d. 6 juni 1968 van bur gemeester en wethouders inzake het gas- apparaten service- en onderhoudsdienst G.A.S.O. met voorstel de daarin bedoel de medewerking te verlenen. c. Schrijven van H. de Berg d.d. 24 mei 1968 inzake de uitvoering van enige werkzaamheden met voorstel dit schrij ven in handen te stellen van burge meester en wethouders om advies d. Controlerapporten van het Centraal Bureau voor Verificatie en Financiële Adviezen der Vereniging van Neder landse Gemeenten met voorstel deze voor kennisgeving aan te nemen. e. Aanbieding overeenkomstig de ge meenschappelijke regeling voor de schoolartsendienst in het district Baarn en Omstreken van de rekening over 1967 en de eerste begrotingswijziging over dat jaar alsmede de begroting voor heA jaar 1969 met voorstel deze voor kennisgeving aan te nemen. f. Aanbieding overeenkomstig het be paalde in artikel 5 van de Verordening regelende het financieel beheer en de financiële administratie van ,,De Be- stuursschool Utrecht" van de ontwerp begroting voor het schooljaar 1968/1969 met voorstel hiermede accoord te gaan. g. K.B. van 26 april 1968, nr. 2, inhou dende goedkeuring van de verordening op de heffing en invordering van school gelden voor het verstrekken van open baar kleuteronderwijs in de gemeente Soest, met voorstel dit voor kennisge ving aan te nemen. 3. Voorstel inzake de aanleg van wa terleiding op grond van de regeling be treffende bijdragen in de drinkwater voorziening van super-onrendabele per celen. 4. Voorstel tot verkoop van grond, ge legen: a. nabij de Gallenkamp Pelsweg aan de P.U.E.M. N.V.; b. nabij de Beetzlaan aan R. M. Vos kuilen; c. nabij de Nieuweweg aan D. Huis man; d. aan de Merelweg aan J. B. Grift; e. aan de Merelweg aan A. J. A. van den Oord; f. aan de Birkstraat aan A. Th. Snij ders; g. aan de Birkstraat aan E. A. van den Hengel. 5. Voorstel tot vaststelling van een nieuwe bouwverordening. 6. Voorstel tot vaststelling van een in structie voor de ambtenaren van bouw en woningtoezicht. 7. Voorstel tot het weigeren van de ontheffing als bedoeld in artikel 1 van de Zoneverordening Hinderwet voor een herstelinrichting annex spuiterij aan de Amersfoortsestraat te Soesterberg. 8. Voorstel tot het instellen van een rechtsvordering tot onteigening van een perceel grond. 9. Voorstel tot aankoop van grond ge legen: a aan de Soesterbergsestraat van D. Reehorst b. aan en nabij de Nieuweweg van mevrouw A. W. Smeekes-Dijkman; c. aan de Maatweg van de N.V. Ned. Spoorwegen; d. aan de Birkstraat van mevrouw F. J. Radstok-Fikke; e. nabij de Dorresteinweg van G. de Bruijn. met vaststelling van de desbetreffende begrotingswijziging. 10. Voorstel tot het beschikbaar stel len van een krediet voor het doen van een rente-uitkering aan mevrouw D. van Kolfschoten-Van Reenen. 11. Voorstel tot het beschikbaar stel len van een krediet voor de aanschaf van zitbanken voor sportpark Bos straat-Oost. 12. Voorstel tot wijzigng van de uren gedurende welke de weekmarkt voor handelswaren in deze gemeente wordt gehouden. 13. Voorstel tot wijziging van de Be zoldigingsverordening 1966 en het ver strekken van een uitkering ineens aan het daarvoor in aanmerking komende gemeentepersoneel. 14. Voorstel tot het verlenen van eer vol ontslag aan mevrouw N. Leguit- Braakman als hoofdleidster aan de open bare kleuterschool te Soest-Zuid. 15. Voorstel tot het verlenen van me- dewerkng als bedoeld in artikel 72 van de Lager-onderwijswet 1920 aan: a. het bestuur van de vereniging ,,De School met den Bijbel" te Soest voor het aanschaffen van leer- en hulpmid delen t.b.v. de Groen van Prinsterer- school; b. het R.K. Schoolbestuur te Soester berg t.b.v. het aanbrengen van voor zieningen aan de electrische installatie van de Carolusschool te Soesterberg; c. het bestuur van de Vereniging „De School met den Bijbel" voor het inrich ten van een handenarbeidlokaal t.b.v. de Insingerschool alhier; d. het R.K. Schoolbestuur te Soester berg voor het aanschaffen van reken- dozen en een taalmethode t.b.v. de Ti- tus Brandsmaschool. 16. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor het aanschaffen van leer- en hulpmiddelen voor het vak handenarbeid t.b.v. de openbare school voor g.l.o. te Soest-Centrum. 17. Voorstel tot het beschikbaar stel len van een krediet voor het aanschaf fen van aanvullend meubilair en leer- en hulpmiddelen t.b.v. de openbare school voor g.l.o. te Soest-Centrum. 18. Voorstel tot het beschikbaar stel len van een krediet voor het aanschaf fen van een muziekinstrumentarium alsmede letter- en rekendozen t.b.v. de openbare school voor g.l.o. te Soest- Zuid. 19. Voorstel tot het beschikbaar stel len van een krediet voor het treffen van voorzieningen t.b.v. het bedrijfster rein c.a. van gemeentewerken. 20. Voorstel tot het beschikbaar stel len van een krediet voor het aanschaf fen van een stalen vlaggemast t.b.v. de openbare kleuterschool te SoesterbeTg. 21. Voorstel tot het verlenen van me dewerking als bedoeld in artikel 50 van de Kleuteronderwijswet aan het be stuur van de vereniging „Een Christe lijke Kleuterschool" .Prinses Marijke' te Soesterberg voor het aanbouwen van een bergruimte. 22. Voorstel tot het beschikbaar stel len van een krediet voor de terreinaf- werking nabij de brandweerkazerne, aankoop noodstroomaggregaat e.d. 23. Voorstel tot ruiling van grond ge lagen aan de Eikenhorstweg met J. van Dijk. Het blijkt, dat we de juiste werkings sfeer van het democratisch bestel nog niet hebben gevonden. Er mankeert be paald iets aan de communicatie tussen regeerders en geregeerden. De geheim zinnigheid van de overheid is daarin één ding, de ongeïnteresseerdheid van het volk een ander ding. Er zou een directer en veelvuldiger con tact moeten zijn tussen volksvertegen woordigers en kiezers, meer en gemakke lijker begrijpbare voorlichting door de overheid van haar plannen en wetten. Het volk begrijpt nu immers niets om maar dicht bij huis te blijven van een omzetbelasting op de toegevoegde waar de, van de E.E.G. en het daaruit voort vloeiende prijzen- en belastingbeleid, en van zovele andere zaken van algemeen belang. Nu zijn de Nederlanders een bedacht zaam volk, dat wel kankert maar niet zo gauw tot gewelddadig optreden overgaat en gelukkig hebben we hier een vrij al- Deze week loopt de vóórverkoop der plaatsbewijzen voor het U.S.O.-concert van 4 juli, af. Zij, die plaatsen door ons lieten reserveren en deze nog niet heb ben afgehaald kunnen ook nog op za terdag bij ons terecht. Volgende week moet alles afgerekend zijn. Laatkomers kunnen dan alleen nog aan de kassa Tivoli te Utrecht bespre ken. Over de vertrektijden van de bus zul len wij U nog in een volgend V.V.V.- Nieuws inlichten. Wij weten dan ook of er met 1 of met twee bussen gereden zal worden. Gelukkig kwam er deze week weer eens een stralend zonnetje tevoorschijn. Mocht U per fiets, brommer of auto eens een tochtje richting Bunschoten en Spakenburg maken, vergeet U dan niet, wanneer U de Eembrug gepasseerd bent, even uit- of af te stappen bij „Arti- Shock"-hoeve" U kunt daar exposities bezichtigen van tekeningen, schilderijen, poppen en beeldhouwwerken. Iedere drie weken zult U hier andere kunstenaars in hun werken kunnen bewonderen. Deze steeds wisselende tentoonstellingen zullen voor hen, die de kunst een warm hart toe dragen, een aantrekkelijk evenement zijn in deze komende zomerse vakantie dagen. Om nog even iets over nieuwe folders te vertellen, een fraai vouwblad van V.V.V. Kempenland werd ons toege stuurd. U vindt hierin informatie over tal van plaatsen, die in deze streek zijn gelegen, zoals de folder zegt „dit zand- rijke gebied van Oirschot naar de Lim burgse grens". "Wii bevelen U deze Kempenland-folder enthouisiast aan. De Burg. Grothestraat, zoals hij er omstreeks 1916 uitzag, vanaf de Emmalaan richting Soest De Burg. Grothestraat annn 1968. op deze fot nwel erg rustig, maar in werkelijkheid zeer levendig.

Soester Courant | 1968 | | pagina 1